f Architect ziekenhuis Leiden komt niet uit met 400 miljoen. Bestuurlijke banden tussen Den Haag en randgemeenten versterkt De Lier in gunstige financiële positie Het beste kinderboek 'Woningbouwver. Hippolytus in Delft voert al beter beleid' Oversteekles Vragen over politie-optreden bij ontruiming Tekort van drie ton op begro ting van Nootdorp Kort nieuws VpR/FKFRUMfiFIV Ben ongeluk is niet altijd terv voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel. Voorkom dat u Sluit tijdig een uw gezin, huis Ga voor een in moeilijkheden raakt goede verzekering voor uw auto en rekreatie. deskundig advies naar de NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK ZATERDAG RCL-Quick Boys: topper van belanft Oefenwedstrijden Prestatieloop NABEZ0RGING VAN DE KRANT DONDERDAG 27 OKTOBER 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet Nieuwbouwplan A.Z.L. streeft naar betere bereikbaarheid binnenstad. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De architect van het nieuw te bouwen Academisch Ziekenhuis in Leiden, ir. J. Wijnbergen, is bang dat hij niet uitkomt met de 400 miljoen gulden, die de rijksoverheid voor de nieuwbouw wil uittrekken. De architect meent dat het bedrag te laag is om aan de standaardeisen te voldoen, die voor academische ziekenhuizen gelden. Ir Wijnbergen uitte zijn bezorgdheid gisteren tijdens de presentatie van en nader uitgewerkt plan voor het nieuwe ziekenhuis De architect van het bureau B en D beeft de afgelo pen maanden gestudeerd op de mo gelijkheid om een gefaseerd plan voor een geheel nieuw ziekenhuis te ontwikkelen De eerste bouwfase dient daarbij op het sportveld achter het Leidse spoorwegstation gereali seerd te worden Op 20 mei van dit jaar had de minis terraad hiertoe besloten, nadat de gemeente Leiden en de Leidse uni versiteit niet tot overeenstemming konden komen over de wijze waarop een nieuw ziekenhuis gebouwd moest worden. Het Academisch Zie kenhuis. de medische faculteit en de Universiteitsraad wilden vrijwel al gehele nieuwbouw op het terrein tus sen de zogenaamde Sylviuslaborato- ria (de prae-klinische laboratoria) en de bestaande gebouwen van de me dische faculteit nabij de Wassenaar se weg (plan Cu. De gemeente Leiden koos voor gedeeltelijke nieuwbouw op het universitaire sportterrein naast het ziekenhuis en renovatie van een groot aantal bestaande ge bouwen (plan D). In deze impasse kwam de ministerraad met het com promis een geheel nieuw ziekenhuis te bouwen op het sportterrein naast het Pesthuis en het bestaande zie kenhuisterrein (plan Z>. Randvoorwaarden Randvoorwaarden van dit kabinets besluit vormden de 400 miljoen gul den die voor de nieuwbouw beschik baar waren, de oppervlakte van maximaal 95000 vierkante meter en het maximum aantal bedden van 850 (uitgezonderd de afdeling psy chiatrie) „Dat bedrag van 400 mil joen gulden Is te laag om aan de standaardeisen, die voor de nieuwe 1 academische ziekenhuizen van Am sterdam. Groningen en Leiden wor den gesteld, te voldoenmerkte ir. Wijnbergen gisteren op Volgens hem zal er nog uitgebreide discussie met het Rijk gevoerd moeten wor den over de kosten. Het nader uitgewerkte plan. dat door het architectenbureau B. en D. is opgesteld, gaat er van uit het Academisch Ziekenhuis dichter bij de binnenstad van Leiden te bren gen en het complex vooral voor voet gangers. fietsers en reizigers met het openbaar vervoer beter bereikbaar te maken. Ir. Wijnberger stelt daar om voor een tunnel voor voetgangers en fietsers aan te leggen onder de spoordijk, halverwege tussen het stationsgebouw en het viaduct over de Plesmanlaan Deze tunnel kan volgens hem rechtstreeks aanslui ting krijgen met perrons van het station. Op deze wijze ontstaat de meest directe verbinding tussen de entree van het ziekenhuiscomplex enerzijds en het openbaar vervoer en de Leidse binnenstad anderzijds, al dus de architect. Halve oppervlakte Het plan gaat in de eerste fase uit van de bebouwing van de halve toe gestane oppervlakte, ongeveer 50.000 vierkante meter. Volgens ir. Wijnbergen moet dit mogelijk zijn op het sportterrein. Zonder bestaan de gebouwen af te breken kan een nieuw complex gerealiseerd worden, waar voor verpleging, onderzoek en behandeling, polikliniek, laboratori um. onderwijs, medische en niet- medische diensten en techniek en transport gedeeltelijk ruimte wordt Ingericht Na de verhuizing naar het nieuwe gebouw (dat dan al ongeveer 600 bedden kan herbergen) kan ge leidelijk met de sloop van bestaande paviljoens begonnen worden. Voor de richting van de groei van het complex is niet het oosten geko zen. maar het noorden, naar de We tering in plaats van naar de Rijns- burgerweg; hierdoor is het gemak kelijker om bestaande paviljoens te verhuizen. Bovendien zal het zieken huis weinig hinder ondervinden van de bouwactiviteiten op het terrein. Op het complex zullen het hoofdge bouw. de nieuwbouw orthopedie, de polikliniek interne geneeskunde en alle gebouwen op het overweterings- terreln (behalve het pathologisch- anatomisch instituut) blijven staan. Voor het autoverkeer ligt de ingang in de plannen van ing. Wijnbergen aan de kant van de Wetering. Op het terrein zelf is een langgerekte (al of niet overdekte) binnenstraat ge schetst van de voorgestelde voet gangerstunnel bij het station naar de parkeerplaats bij de Wetering. Aan elk van de uiteinden kan een inlichtingenbalie opgezet worden. De binnenstraat (alleen voor voet gangers) loopt tussen het binnens huis en de poliklinieken. Voor am bulances en dienstverkeer is een el- gen ingang aangewezen. Compacte bouw 4 Omdat het nieuwe complex aan zienlijk compacter kan worden dan de bestaande situatie zal er na het gereedkomen en het slopen van een groot aantal gebouwen een aanzien lijk terrein achter het station be schikbaar komen. Volgens de archi tect wordt er gestudeerd op de be stemming van dit gebied, dat moge lijk ruimte biedt aan parkeerterrei nen, groenvoorzieningen en uitbrei ding van gebouwen. Ook het inrich ten als busstation behoort tot de mogelijkheden. Met de „keuze" van plan Z krijgt Leiden de beschikking over het Leeuwenhoekterrein, waarop 1800 woningen gebouwd kunnen worden. Eind dit jaar moeten universiteit en gemeente nog formeel hun goedkeu ring geven aan de verdere uitwer king van het plan Z. „Als de besluit vorming verder glad verloopt, is het mogelijk om volgend najaar met de bouw van de eerste fase te begin nen", meent ing. Wijnbergen. De bouw zal worden uitgevoerd door Medicom, een combinatie van zes aannemingsbedrijven. De voorkant van het boek. dat door de Haagse kinderen tot het „Beste kinderhoek" (samen met „Joël en de veenheks") werd uitgekozen, „Die rotsrhool. mei die fijne klas" van J. Vriens. Van een onzer verslaggeefsters. DEN HAAG Honderden kinder stemmen vulden gistermiddag de toneelzaal van het theater Diligen- tia aan het Haagse Lange Voor hout. Op uitnodiging van de Open bare Jeugdbibliotheek en de Haag se Kunststichting voor de jeugd waren de schoolkinderen hiernaar toegekomen om aanwezig te zijn bij de uitreiking van de onderschei ding voor ..Het beste kinderboek". Nu zult u denken, dat is toch al gebeurd aan het begin van de Kin derboekenweek. Inderdaad heeft wethouder Van Lier (onderwijs) in Den Haag op 20 oktober j.l. reeds de gouden griffel uitgereikt aan Henk Barnard, die het (bekroonde) boek „Kon besi baka/kom gauw terug" schreef. Dit boek werd ech ter gekozen door volwassenen. Maar wat vinden de kinderen nu zelf het beste kinderboek. Om hier achter te komen organiseerden de Haagse Kunststichting voor de Jeugd en de Openbare Jeugdbibli otheek het afgelopen jaar de actie „Kinderen kiezen het beste kinder boek". Uit zeven boeken kozen 84 jeugdleden van de bibliotheek het boek „Joël en de veenheks" van de heer B. Dubbelboer. Vijfdeklassers van 70 lagere scholen kozen uit vier boeken „Die rotschool met die fijne klas" van de heer J. Vriens. Dat dat feit en de onderscheidingen gevierd moesten worden stond als een paal boven water. En feest was het gis termiddag in Diligentia. voor de kinderen en voor de schrijvers. Van onze correspondent DELFT De ledenvergadering van de woningbouwvereniging St. Hippolytus uil Delft staat in grote lijnen achter het beleid dat het interimbestuur het afgelopen jaar gevoerd heeft. Dit bleek tijdens een dinsdagavond gehouden ledenvergadering, waar een groot deel van bet interimbestuur werd herkozen. De leden gingen verder akkoord met het door het interimbestuur voorgestelde aktieplan voor de komende tijd. Als eerste punt op de lijst staan nieuwe statuten. Andere belangrijke punten zijn het beleidsplan voor de komende jaren en de renovatie van dt woningen in het Heilige Land in Delft. Het interimbestuur maakte het afgelopen jaar een begin met de heropbouw van dr woningbouwvereniging, die vorige jaar wegens administratieve achterstan- dm. huurkwestirs en achterstallig onderhoud in het nieuws kwam. Volgens de adviseur van het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting, die dr heropbouw begeleidt, is de vereniging open. soepeler en functioneler geworden üe soortgang van de beleidsvernieuwing gaat echter niet zoals in eerste instantie verwacht was. wat volgens de adviseur veroorzaakt wordt door de vele dagelijkse zaken. Tijdens de vergadering laaiden de gemoederen weer even op toen enkele leden opnieuw aandrongen op een onderzoek naar eventuele malversaties van het oude bestuur en de raad van commissarissen. Hierover was tijdens de vorige ledenvergadering een motie aangenomen. Deze motie kon, aldus het bestuur, niet wordrn uitgevoerd door gebrek aan kandidaten voor dit te houden onderzoek De leden stemden ditmaal legen het alsnog instellen van een onderzoek. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Zoals van te voren min of meer vast stond zijn er geen nieuwe gezichtspunten gekomen uit het gesprek tussen stadsbestuurders van Den Haag en Wateringen over de keuze van een bouwplaats voor zo'n 12.000 nieuwe Haagse woningen. Ondanks het verschil in standpun ten Den Haag wil op grondgebied van Wateringen uitbreiden. Waterin gen wil dat niet verliep het ge sprek volgens de Haagse wethouder J. W. M. Hardon in een goede sfeer. Wateringen blijft zich vastklampen aan het provinciaal bestuur dat te-, gen de bouwplannen van Den Haag in Wateringen gekant is. Wethouder Hardon noemde het echter nuttig dat b. en w. een meer intensief be stuurlijk contact met de randge meenten die als bouwlokatie worden genoemd onderhouden. Burgemeester en wethouder van Den Haag zijn de afgelopen dagen druk doende gweeest om die be stuurlijke contacten wat te verbete ren. Behalve het gesprek in Waterin gen trokken maandag enkele Haag se wethouders naar Zoetermeer om daar ondermeer over de bouwloka- ties en de gerezen problemen rond de nieuwbouw van het ministerie van volkshuisvesting te praten. „We wil len niet langer alleen maar via de kranten contact met Zoetermeer hebben", zei wethouder Hardon. Wat de keuze van een Haagse wo- ningbouwlokatie betreft hebben ge deputeerde staten van Zuid-Holland in hun ontwerp-streekplan vastge houden aan Leidschendam-Oost en Zoetermeer-Zuid. In het college van b. en w. van Den Haag wordt mo menteel gewerkt aan een voorstel aan de raad om een bezwaarschrift tegen het streekplan in te dienen. Van een onzer verslaggevers DE LIER De financiële positie van de Westlandse gemeente De Lier ziet er voor de komende jaren gunstig uit. Dat blijkt uit de begroting voor 1978 en uit het financiële meerjarenplan dat de gemeente tot 1982 heeft opgesteld. DEN HAAG Naar links, naar rechts en weer naar links kijken is tegènwoordig op de meeste kruispunten ogenschijnlijk overbodig geworden; er zijn im mers voetgangerslichten, die aangeven wanneer er veilig overgestoken kan worden. Vol gens de deelnemers aan de ver- keerscursus voor bejaarden in het verkeer, georganiseerd door de Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers, telt Den Haag echter nog volop moeilijke kruispunten. Om daar voortaan ook veilig de overkant te halen trokken de bejaarde cursisten woensdagmiddag per bus naar enkele voor hen moei zame plaatsen. Eenmaal aange komen werd vanaf de stoep eerst eens gekeken boe nu het beste de overkant gehaald zou kunnen worden. Daarna werd in kleine groepjes onder leiding van de Haagse verkeerspolitie overgestoken, net zolang tot de cursisten het oversteken „on der de knie" hadden. Op de foto zijn de bejaarden te zien aan de Sportlaan: rechts op de foto wordt de theorie nog eens door genomen, de groep links gaat onder leiding van twee agenten proberen de leerstof in de prak tijk te brengen. In 1978 verwachten burgemeester en weghouders van De Lier totaal een bedrag van 12,5 miljoen gulden uit te geven. De inkomsten uit ondermeer het gemeentefonds van het rijk en de gemeentelijke belastingen worden op 13,2 miljoen geraamd. Net zoals in veel andere kleine gemeenten zijn de grootste tekorten van De Lier te vin den op de post onderwijs. De ge meentelijke tarieven zoals rioolrech ten. reinigingsrechten en hondenbe lastingen worden het komende jaar alleen met vijf procent inflatiecor rectie verhoogd. In hun toelichting op de begroting zeggen b. en w. dat de gunstige finan ciële positie vooral te danken is aan extra uitkeringen uit het gemeente fonds en de daling van het renteper centage voor vaste geldleningen. Bo vendien is het batige saldo van de rekening over 1976 voor De Lier flink meegevallen. Ook voor de volgende vijf jaar verwacht De Lier geld over te houden. De gemeentelijke reser ves bedragen momenteel 5,4 miljoen gulden. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG - Het PPR-raadslid Ver- duyn Lunel heeft het college van b.en w. van Den Haag vragen ge steld over het politie-optreden bij de ontruiming van een gekraakte wo-. ning aan de Lage Nieuwstraat. De heer Verduyn Lunel wil weten waar om de gearresteerden vier uur lang in een cel werden gestopt, waaron der een zeven maanden zwangere vrouw en een negen maanden oud kindje, zonder dat er voor eten en luiers werd gezorgd. Hij vraagt het college tevens of de woning, die meer dan een jaar leeg stond, als bedrijfsruimte werd gebruikt en of daar een vergunning voor is afgege ven. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou Verduyn Lunel graag zien dat de woning weer aan het woning bestand wordt toegevoegd. Van een onzer verslaggevers NOOTDORP De gemeente Noot dorp kampt voor hef komende Jaar met een tekort op dé begroting van 337.400 gulden. Dat tekort willen burgemeester en wethouders weg werken door de gemeentelijke tarie ven te verhogen en de financiële reserves op het gebied van de sport en het onderwijs aan te spreken. Behalve een stijging van de onroe- rend-goedbelasting is er een verho ging van vijf procent te verwachten van de riool- en reinigingsrechten. Zo n stijging van vijf procent wordt m veel andere gemeenten overigens alleen maar als een inflatiecorrectie gezien) Totaal willen b en w. van Nootdorp in 1978 ruim elf miljoen gulden uitgeven Dorpshuis SCHIPLUIDEN Binnenkort kan de Schipluidense burgerij terecht in haar eigen Dorpshuis. De gemeente raad heeft voor de bouw hiervan een krediet beschikbaar gesteld van drie miljoen gulden. Het Dorpshuis, dat zal gaan bestaan uit een pretzaal. een deel van de Openbare Biblio theek en een ontmoetingsruimte, komt te staan op het terrein Kee- nenburgweg 10. Heerenlogement LEIDEN De Leidse gemeente raadsleden van de commissie inter ne organisatie en beheer zijn ak koord gegaan met een aanvullend krediet van 1 miljoen gulden voor de tweede fase van de restauratie van het Heerenlogement en het Koets huis. Tot nu toe heeft de restauratie en het herstel van de brandschade (direct na de start van de herstel werkzaamheden ontstond brand in- het Heerenlogement) in totaal 4 400.000,- gulden gekost. Het ge bouw dateert uit 1651. Het is onder meer in gebruik geweest als herberg voor gasten van het gemeentebes tuur, venduehuis en vergaderruimte voor studenten en politieke par tijen. Service-station VOORBURG In een brief aan het college van b. en w. van Voorburg stellen de raadsleden Ravelli (Libe ralen Voorburg) en Schouten (PvdA/ PPR) voor om de vestiging van een service-station aan de Prins Bern- hardlaan tussen de Hofpleinspoor lijn en de Rodelaan tegen te gaan. Voorburg is momenteel in overleg met een belanghebbende over de vestiging van zo'n station op deze plaats. De raadsleden zijn daarmee niet gelukkig. „Het is het laatste landelijk gebied in Voorburg, het geen bij voorkeur in zijn geheel in tact dient te blijven", zo menen zij. Volgens hen komt zo'n service-stati on langs dezelfde laan tussen de Rembrandtlaan en de spoorlijn ze ker zo goed tot z'n recht. Managers DEN HAAG „Steeds meer jonge managers en werkgevers in Den Haag zijn zich bewust van hun maatschappelijke verantwoorde lijkheid als ondernemer en sluiten zich aan bij jong management, de jongerenorganisatie van het Ned. Christ, werkgeversverbond NCW." Dit zei aftredend landelijk JM-secre- taris drs. H. J. A. van de Kamp dinsdagavond tijdens een bijeen komst van Kring Den Haag/Rotter- dam in het Promenadehotel. Bin nenkort zullen zo'n kleine 100 Haag se jonge managers zich bij jong ma nagement NCW hebben aangeslo ten. is de verwachting." Ook de jon ge werkgevers, die niet tot het CDA. maar tot D'66 of zelfs de PvdA beho ren, kunnen zich bij ons thuis voe len. mits zij het NCW-streven naar een maatschappij van gedecentrali seerde verantwoordelijkheid onder schrijven". betoogde drs. van de Kamp. (ADVERTENTIE) Van onze sportredactie Rj DEN HAAG Na onderbreking een week door het bekervoeljm wordt zaterdag de competitie in p eerste klasse A weer hervat. Tv* toppers kenmerken het programs In Ridderkerk verdedigt RWHr i koppositie tegen IJsselmeervogfor: dat één punt minder heeft. RCty r Quick Boys, die op gelijke hoofd met de Spakenburgers staan, Je strijden elkaar in een rechtstreek confrontatie. jpe I h Quick Boys doet dat in principe &n< hetzelfde elftal, terwijl RCL-trai|>e! John Huguenin nog twijfelt <*r twee posities. Bennie Heemki a heeft aan de bekerwedstrijd tei ARC een voetblessure overgehr den, maar zal wel op tijd fit Huguenin: „Ik heb nog één wijzii in petto, maar daarover zeg ik lii nog niets." Vitesse kan bij winst op SHO recht komen in de sub-top. Tra Gerard Weber laat de samenstel van het elftal afhangen van hel dan niet tijdig genezen van de bi sures van Chi Chung en doel Paul Oortwijn. Ook de winnaar van Noordwijk-£ rendrecht kan zich verzekeren vev een positie in de top van het klat ;n, ment. Na een minder goed comp tie-optreden tegen IJsselmeervog" hebben de Noordwijkers vori week het zelfvertrouwen weer k e nen opkrikken met een imponer de 9-1 zege in de bekerwedstiP' tegen Amstelveen. wr Zwart Wit '28 heeft een vriendsch pelijke wedstrijd tegen een con natie-elftal van Feyenoord met verloren. Spijkenisse won door go van Jaap van Putten en Ronald ;ra Oven met 2-0 van DHS. SHO verlf 1 met 1-3 van Hermes DVS. Het e: doelpunt kwam op naam van Kooiman jr. Zj. '•g\ lie* elft) iet Op zondag 30 oktober wordt supertrimmers en wedstrijdatlet een prestatieloop over dertig 1 meter van Den Haag naar Hoek Holland en terug gehouden. Pe ganisatie is in handen van de at tiekverenigingen Olympia '48 V&LTC Den Haag. Tevens zijl nog prestatielopen over 17>, 3,6 ei kilometer. De aanvang voor de km is om twaalf uur; voor de ovei afstanden wordt om 12.30 gesf Inschrijven is mogelijk tot kwartier voor de start in de kanl op het sportcomplex aan de Li van Poot in Den Haag. in Programma EERSTE KLASSE A RWH-IJsselmeervogels (3 00), Zwart Wit F Kozakken Boys (3.00), Spijkenisse-Nieuw I' kerland (2.30). Vitesse Delft-SHO (2.30), T Quick Boys (2.30), Zwaluwen-De Zwerf' (2.30), Noordwijk-Barendrecht (2.30). EERSTE KLASSE B WHC-Harkemase Boys (2.30). Go Ahead K- nekom (3.00), DETO-VVOG (3.00). Nuns| Huizen (3.00), ACV-ON (3.00), Spakenl DOSK (3.00), DOVO- OWIOS (3.00). TWEEDE KLASSE A Heerjansdam-Excelsior M (3.00). ASWH- Wit (2.30). -NSVV-PPSC (2 30), De Zwerver- (3.00). Altena-WHS (3.00). Arnemuiden-NE( (2 30). AZVV-Rijsoord (230). Ch TWEEDE KLASSE B np Volendam-SV"35 (2.00), Rijnsburgse Boyi muiden (3.00). "s-Gravenzandse SV-Amsteli (3.00), ZCFC-Lyra (2.30). Ter Leede-Jodan EaE (2.30), ZOB-De Geuzen (2.30), Katwijk-Mai >z< (3.00). DERDE KLASSE A Groot Ammers-Spirit (2.30). Maasdam-Bo <2 30). HBSS-Zuidland (2 30). Heinenoord-! light (3.00). Oroote Lindt-Schoonhoven (3 De Alblas-Rozenburg (2.30). DERDE KLASSE B Be Fair-Lisser Boys (2 30). DUNO-DOTO Koudekerk-'s-Gravenzande (3.00). Mai ARC (300). Capelle-SC Voorne (2.30), HVO (2.30). VIERDE KLASSE A Hoekse Boys-Scheveningen (2.30), HPSV Haghe (2.30), Te Werve-Monster (2.00), Loos nen-NaaldwiJk (2.30). TSB-HIllegersberg (2 e Randstad Sport-Vlaardingen (3.00). VIERDE KLASSE B ftr Rohda '76-De Sleutels (2.30). SVOW-SV (3 00), Unicum-Zevenhoven (2 30). SEV-Dfir (2.00). DEVJO-Hazerswoudse Boys (2.30).»r Semper Altius (2.30). VIERDE KLASSE C MVV27-TOGR '2.30). ZBVH-Lombar< <2 30). Stellendam-Hoogvliet (3.00). GOZ- Ti kingen (2.30), Hermandad-Piershil (3.00), E sior P-VVOR (3.00). VIERDE KLASSE D ASH-WNC (3.00), GJS-Oude Maas (2.30), 1 Phoenix (2.30). Pelikaan-Haalten (2.30), I a dam Sport-Amelde (2.30). Uw krant onverhoopt niet ont J vangen? Als u voor 12 uur belt word e, de krant zo vlug mogelijk |0, maar in ieder geval dezelfdi at dag nog, bij u nabezorgd, kn In DEN HAAG, VOORBURG en RIJSWIJK kunt u belli nummer 070-469445. In DELFT nummer 0l5kM 132519, b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 07QWc 46M45. Buiten deze plaatsen kunt i zich in verbinding stellen m«|e de agent

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6