Davidster blijft hinderpaal De tekening van een lezer DICHTBIJ tv! RDER Commentaar r Vervlogen tijdperk Rode Kruis-conferentie in Boekarest bracht weinig concreets Kort geding over Gronings verkeersplan Mens en wetenschap Koningin opent de Drechttunnel Mooiste voorbij oud in amerika ook niet alles geen tijd een flink uitgegroeid stekje angelo INDERDAG 27 OKTOBER 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet5 Minister Stemerdink is van plan om I tot verdere versobering te komen van het militair ceremonieel. Wat I huiselijker gezegd komt het er op' neer dat de demissionaire bewinds man het niet (meer) nodig vindt dat a er parades worden gehouden bij de beëdiging van officieren, bij het =j uitreiken van onderscheidingen en i bij commando-overdrachten. Deze plannen van de minister ko- men niet uit de lucht vallen. Enkele jaren geleden is reeds een onder zoek gestart naar de vraag of er geen versoberingen in de strijd krachten waren door te voeren. Blijkbaar wordt deze vraag thans positief beantwoord. Maar het is natuurlijk niet alléén een zaak van versoberen. Reeds jaren is er een naar onze mening toe te juichen overtuiging groei ende dat het houden van parades als minder zinvol moet worden gezien. Het verbaast dan ook niet dat één van de militaire belangenverenigin- i gen de Algemene Vereniging van Nederlandse Militairen (AVNM) j de plannen van de minister toe- j juicht. Te lang (zou men met deze i organisatie kunnen zeggen) is de soldaat als versiering gebruikt bij j dit soort uiterlijkheden. Tegelijkertijd valt het te betreuren dat de Federatie van Nederlandse Officieren Stemerdinks plannen meent te moeten afkeuren. Dat is zoals opgemerkt jammer, want het valt bijvoorbeeld niet in te zien waarom beëdigingen van officieren niet op een soberder manier in kleinere kring minstens zo goed tot hun recht kunnen komen. En het lijkt ons dat het uitreiken van koninklijke onderscheidingen met name op de verjaardag van de vorstin meer tot hun recht komen in de gezamenlijke bijeen komst van te decoreren burgers en militairen. De strijdkrachten vormen toch een zeer noodzakelijk en onmisbaar onderdeel van onze gehele sa menleving? Het komt ons voor dat de officieren eigenlijk bijzonder blij zouden moeten zijn met deze ideeën van Stemerdink. Onnodige franje moet men niet la ten voortbestaan. Dat de minister daar oog voor heeft blijkt ook wel uit zijn voornemen om het ceremonieel bij dodenher denkingen juist wèl te willen hand haven. In dit verband is het verheu gend dat de eerder genoemde AVNM dit terecht ook als een eer volle zaak beschouwt. Toch blijft het jammer dat een belangenvereniging als de Federatie van Nederlandse Officieren zo ge steld blijft op militaire uiterlijkhe den die passen bij een reeds lang vervlogen tijdperk. Een tijdperk waarin leger en vloot te veel op zich zelf stonden en nauwelijks als een wezenlijk onder deel van de gehele samenleving wa ren te beschouwen. door Huib Goudriaan AMSTERDAM Een kind kan begrijpen dat het Israëlische Rode Kruis de eerstkomende jaren nog geen enkele kans maakt te worden erkend door het Internationale Rode Kruis. Het embleem van de Israëlische afdeling, de rode davidster zal, althans formeel, het grote struikelblok blijven. Hoewel de Islamitische landen en ook Iran al sinds 1906 hun eigen symbolen mogen hanteren (rode hal ve maan en rode leeuw) heeft Genè- ve dit voorrecht sinds Israels onaf hankelijkheid niet aan Israël toeges taan. Nu directe resultaten van de actie voor erkenning van de Israëli sche afdeling op de 23ste internatio nale rode-kruis-conferentie in Boe karest zijn uitgebleven, is een harde re houding van de internationale ac tiegroep „Aktie Erkenning" te ver wachten. „De acties zullen worden verscherpt en uitgebreid," kondigde de Amsterdamse rabbijn D. Lilien- thal, woordvoerder van de Neder landse afdeling „Aktie Erkenning", gisteren aan. Op de afgelopen zaterdag beëindig de conferentie in Boekarest, waar alle nationale rode-kruis-verenigin- gen, het Internationale Rode Kruis en de regeringen vertegenwoordigd waren, werd een werkgroep inge steld, die vier jaar mag doen over een studie gewijd aan „kwesties over het internationale embleem." Geconclu deerd werd dat een „eenheidsem bleem nog steeds van belang is." De werkgroep bestaat uit vertegenwoor digers van de Liga van Rode-Kruis verenigingen, het Henri Dunant in stituut en de nationale verenigingen van Iran, Maleisië. Spanje. Niger, Zwitserland, Syrië, Turkije, de Sovjet-unie en de Verenigde Staten. Over vier jaar, op de 24ste conferen tie, die evenals in Boekarest zich zal bezighouden met ,het humanitair recht, moet de werkgroep met una nieme aanbevelingen komen. Hoe zullen die aanbevelingen lui den? Rabbijn Lilienthal steekt zijn wantrouwen niet onder stoelen of banken: „Uit de discussies bleek een sterke tendens om het rode kruis tot het ene nieuwe symbool te verhef fen; wordt deze tendens gevolgd door de werkgroep, dan zal dit lijken op een tactiek om de zaak dood te laten lopen Ik zie namelijk geen bereidheid bij de Islamitische lan den om de halve maan op te geven," aldus de rabbijn. Ongetwijfeld zal ook Israël, in het sterk denkbeeldige geval dat het De reeds sinds 1906 erkende drie emblemen van het Rode Kruis: rood kruis op wit veld, rode leeuw met zon (embleem van Iran) en rode halve maan (van de islamitische landen). ADVERTENTIE GRONINGEN (ANP) - Voor de pre sident van de Groninger rechtbank, mr. G. Overdiep, hebben gisteren de winkeliers die verenigd zijn in de winkeliersvereniging Steenstil- straat in kort geding reconstructie geëist van het kruispunt Steentil- straat-Zuiderdiep. De wijze waarop de gemeente in het kader van het ^verkeerscirculatieplan dit kruispunt had ingericht is volgens de winke- ,iers in strijd met het reglement ver keerstekens en is bovendien erg ge vaarlijk. De zakenmensen in deze straat wil len dat het autoverkeer weer recht streeks van het Zuiderdiep hun _lde lKel kef straat in kan rijden. Dit zou beteke-' nen dat opnieuw een doorgaande verkeersroute in de binnenstad wordt hersteld. De bedoeling van het op 19 september ingevoerde ver keersplan is juist deze doorgaande bewegingen onmogelijk te maken. President mr. Overdiep, die zich een half uur lang ter plaatse overtuigde van de gang van zaken, zei dat van»- de 28 door hem getelde auto's er 25 de verkeerde richting insloegen, waarvan er 24 rechtdoor reden. De achtergrond van de eis van de win keliers is dat zij door het verkeers plein moeilijk bereikbaar zijn ge worden. De raadsman van de ge meente Groningen, mr. T. Knoop, stelde dat de verkeersdeelnemers zich dienen te houden aan gebods- of verbondstekens. De advocaat van de winkeliers stelde daar tegenover dat een groene pijl in een verkeers licht en een op het wegdek aange brachte pijl niet zonder meer een ge- of verbod is. Uitspraak op dinsdag 1 november. Rode Kruis wél algemeen zou wor den aanvaard, de rode davidster niet willen opgeven. In Joodse ogen is het kruis het besmeurde symbool van het christendom, onder het te ken waarvan de Joden werden ver volgd en gemarteld. Onaanvaardbaar" De Israëlische afgevaardigde op de Geneefse conferentie in 1949 achtte het rode kruis onaanvaardbaar voor Israël en wees op het merkteken van de davidster dat het christelijk Eu ropa zijn Joodse medebewoners zelf had opgespeld. Het Internationale Rode Kruis vond de erkenning van nog een vierde symbool toen teveel van het goede. In deze houding is geen verandering gekomen, terwijl inmiddels de situatie in het Midden- Oosten de kwestie van toelating van het Israëlische Rode Kruis boven dien politiek zwaar heeft belast. Overigens heeft Genève wel een di plomatieke uitweg, op z'n Hollands gezegd „een slimmigheid," bedacht: het Rode Kruis moet worden gezien als de omgekeerde vlag van Zwitser land en vormt als zodanig een eerbe wijs aan het land dat het meeste bijdroeg aan de Rode Kruis-gedach- te. Balkanoorlog bij Amsterdam Boek nu te koop in uw boekhandel Het Rode Kruis op de witte achter grond was vanaf 1863, toen de over eenkomsten van Genève werden ge tekend, het universele symbool voor hulpverlening. Maar Turkije liet de christelijke ondertekenaars bij de Balkanoorlog in 1876 weten dat het geen christelijk teken wenste en der halve had gekozen voor de halve maan. Na lang onderhandelen werd de halve maan in 1906 erkend, waar na Iran het kruis ook nog verving door de rode leeuw met opkomende zon. In de praktijk van de sinds 1948 gevoerde oorlogen tussen Israël en de Arabische landen hebben on danks de verschillende emblemen beide partijen eikaars medische diensten op het slagveld ontzien. Niettemin geeft het te denken dat van de drie grote wereldgodsdien sten islam, christendom en joden dom. de symbolen van de eerste twee bij het Internationale Rode Kruis erkenning vinden en dat van de laatstgenoemde niet. Er is wel gezegd dat de samenwerking tussen de rode-kruis-organisaties in de praktijk (hoewel dat ook niet in alle opzichten het geval is) toch wel aan wezig is. Maar het feit dat de david ster. het teken waaronder miljoenen de gaskamers werden ingejaagd, een hinderpaal vormt voor de toela ting van de Israëlische vereniging, blijft uiterst pijnlijk. Politieke motieven? Rabbijn Lilienthal vermoedt dat achter het niet willen erkennen van de Israëlische afdeling en de david ster. politieke motieven schuilgaan. Als bewijs hiervoor voert hij aan dat er vorige week in Boekarest een re solutie werd ingediend door de Ara bische landen, waarin diepe be zorgdheid werd uitgesproken over het lot van de burgerbevolking in de door Israël bezette gebieden en Is raël werd opgeroepen te voldoen aan zijn verplichtingen als onderte- DORDRECHT (ANP) Koningin Juliana zal op 15 november de Drechttunnel bij Dordrecht met de aansluitende wegen officieel in ge bruik stellen. De Koningin zal ook een bezoek brengen aan de Kiltun- nel, die al in gebruik is. De Drechttunnel is een belangrijke schakel in de Noord-Zuid-verbin- ding van ons land; hij maakt deel uit van de rijksweg A 16 (Rotterdam- Breda). De Kiltunnel, waarvoor tol geld moet worden betaald, verbindt het eiland van Dordrecht met de Hoeksche Waard en vervangt het autoveer Wieldrecht-'s-Gravendeel De davidster is sinds 1948 het officiële embleem van het Israë lische Rode Kruis. kenaar van de Geneefse conventie van 12 augustus 1949. Tegen stem den West-Duitsland. Israël en Nieuw-Zeeland, waarbij andere EG- landen, waaronder Nederland, zich onthielden van stemming (er waren 37 onthoudingen) en 94 landen voor stemden. „Dit toont wel aan dat de politiek toch wel een rol speelt in de neutrale en op humanitaire doelein den gerichte internationale rode kruis," aldus de rabbijn. ADVERTENTIE Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 659, Amsterdam. Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET KABINET ZIT WEER IN HET ZADEL M HET WEER door Hans de Jong K|Weerrapporten Kalm aan, dan breekt het lijntje niet. Dat lijkt het devies in de atmosferische natuur om ons heen (jammer, dat lang niet alle verkeersdeelnemers die waar heid inzien). Met een hogedruk- gebied uit Het Kanaal juist over ons land in de richting van Duitsland kon mist dan ook niet uitblijven en hij was uitge breid. Helaas werd-ie ook tij dens de wedstrijd Nederland België verwacht. Uit de weerka mer van het KNMI kwamen woensdagmorgen geluiden in de trant van „als het stadion in Amsterdam vanavond maar niet vol loopt" (wèl vol mensen, natuurlijk Het noorden zat woensdag over dag aan de betere kant. Mist is er tot de vooravond nauwelijks geweest, dankzij een wolkendek dat de uitstraling tegenhield en daarmee de afkoeling en con densatie aan de grond. Ook bij het huidige weertype, zolang zich op wat grotere hoogte een Inversie voordoet tempera- tuuromkering, anders gezegd, een warme luchtlaag, die de tv- stralen naar de grond terug kaatst), is de ontvangst van tv- beelden uit „verre" landen mo gelijk. In een wat eerdere fase van deze maand kwamen er van enkele kijkers rapporten binnen over de ontvangst van Zweedse tv-beelden plus geluid. Binnen een omvangrijk' hoge- drukgebied van de Azoren tot in Rusland houdt het rustige en overwegend droge weer eerst nog aan. Later in de week wordt de toestand gaandeweg minder zeker: uitlopers van een nieuwe, naar IJsland optrekkende en uitdiepende depressie zullen dan de weg naar west-Europa weten te vinden, wat ook in de lage landen de kans op bewol king en hier en daar nattigheid doet toenemen. Ook komt er meer wind uit zuid tot zuidwest. De tekenen wijzen er dus op, dat het weer in oktober zijn mooiste fase nu wel heeft gehad. Op de gistermiddag na vijf uur ontvangen weerkaart voor de vliegerij uit Parijs viel te zien, dat het koufront, dat eerder in oost-Frankrijk en oost-Spanje zware regens had gebracht bij hoge barometerstand, zich nog altijd uitstrekte van de Alpen over de Golf van Lyon langs de Spaanse oostkust naar het zui den. Boven de Italiaanse Riviè- ra hingen onweerswolken met toppen tot negenduizend meter (nul graden Celsius vlak daar op 2.800 meter), boven het wes telijk deel van de Middellandse Zee lag het op 2.600 meter met als gevolg ook daar buien met onweer en met name boven noord-Afrika CAT (luchtwoelin- gen bij heldere hemel) op het niveau waar straalvliegtuigen passeren. Conclusie: een geheel tegengesteld beeld dus in die zuidelijke landen vergeleken met Nederland. In oostrFrank- rijk was er nog altijd lokale re genval. Het is verheugend op gezette tijden informatie te krijgen uit de uithoeken van Nederland. Ditmaal het woord aan de Zeeuwse weeramateur Wim de Smit (Oostkapelle, Walcheren), die meldt dat het weer daar nog altijd uitstekend is voor de boe ren. De vogeltrek had kortgele den een hoogtepunt bereikt met alsnog verwachte vogels: de ko perwieken en de kramsvogels. De fraaie heester Theunisbloem bloeit deze maand. R. Lewis in Koog aan de Zaan (hij beschikt over zevenendertig werken en werkjes over het weer!) heeft via de VARA-radio Gerrit gehoord, dat diverse amateur-meteorolo gen een strenge winter verwach ten. Vraag: „Is u iets bekend over gegronde motieven waarop deze voorspellingen gebaseerd zijn?" Antwoord: Neen! Wrcrrapporten van (Uieravond 7 u weer irmp. Amsterdam geh. bew 13 De Bill mist 11 Deelen geh bew. Eelde zw bew. 14 Eindhoven mist II Den Helder geheel bew 15 Rotterdam mist 14 Twente mist 13 Vllsslngen mist 12 Zd Limburg geh bew. 14 Aberdeen geh bew 13 Athene niet ontv. Barcelona zw bew 22 Berlijn licht bew 13 Bordeaux onbew 17 Brussel geh bew 12 Frankfort onbew 15 Oeneve zw bew M Helsinki geh bew. II Innsbruck onbew 19 Klagenfurt mist 16 Kopenhagen zw bew. 12 Lissabon onbew 23 Locarno regen 15 Londen zw bew. 13 Luxemburg onbew 13 Madnd half bew 20 Malaga geh bew 18 Mallorca half bew 24 München geh bew. 13 Nice zw bew 21 Oslo zw bew 10 Parijs geh bew 14 Rome half bew 22 8phl onbew 22 Stockholm half bew 12 Wenen onbew 18 Zurich zw bew 15 Istanbul half bew 17 Las Palm as half bew 24 New York regen Tel Aviv half bew 24 Tunis onbew 27 il |onder redactie van Loes Smit In Amerika mogen een heleboel dingen mooier en moderner lijken dan hier, niet alles is er even prach tig. De complexen en gebouwen, zelfs hele dorpen die daar voor be jaarden zijn opgezet, blijken lang niet altijd aan het doel te beant woorden. Dr. L. Turksma kreeg een onderzoek van een Amerikaanse socioloog over dit onderwerp in handen en gaat daar in het tijd schrift De Bejaarden op in. Wat het einde leek. een gebouw van éénentwintig verdiepingen midden in de stad, voor bejaarden en stu denten samen, is bijvoorbeeld niet geslaagd te noemen. In het begin liep het allemaal prachtig: er was een team dat leiding gaf aan de pogingen tot samen doen tussen studenten en bejaarden. Er werd zelfs geld beschikbaar gesteld om de zaak goed op poten te zetten. Dat hield op een gegeven moment op. het team vertrok en daarmee verliep de goede samenwerking ook. Volgens de onderzoeker lag dat niet alleen aan het nu ontbre kende geld. Er waren meer oorza ken. Zo staat dat complex welis waar midden in het centrum met goede busverbindingen, maar tege lijk vlak naast een arme negerwijk. De bejaarden bleken bang voor de rondhangende negerjongelul en ook wilden ze niet dat (gesubsidi eerde) omwonende gezinnen ge bruik maakten van hun goedkope en zelfs gratis faciliteiten. Omge keerd waren blanken en negers uit de buurt jaloers op de bejaarden die bijvoorbeeld tegen studenten prijzen in de mensa mochten eten. En ook tussen de bejaarden en de studenten onderling zat het niet lekker. Waar de ene groep in een gezamenlijke ruimte wilde zitten, wilde de andere ook net zijn en zo ging dat maar door. Van heel andere opzet is een dorp van eengezinshuizen voor bejaar den. erg keurig, maar helemaal in het niets gebouwd, met prachtig onderhouden straten, waar zelfs plastic boompjes staan. Keurig na tuurlijk, maar wel eng. Het bejaar dendorp telt zesduizend inwoners, allen tamelijk gegoed, maar een zelfstandige gemeente is het niet. Er is geen politie, geen ziekenhuis, overdag is het er snikheet, open baar vervoer ontbreekt. Wie dus geen auto heeft en niet (meer) kan rijden, zit dus in zijn „dorp" vast. De winkeltjes ter plaatse zijn veel duurder dan in de 25 kilometer verder gelegen stad, en ook taxi's overvragen schromelijk. Vlakbij het dorp is een nederzetting van arme negers, er is nogal eens inge broken en de mensen maken elkaar zo bang, dat nog maar weinigen 's avonds de straat op durven, pré- cies de enige uren van de dag waar op het buiten lekker koel is. Veel betere resultaten constateer de de onderzoeker in een kleinere woongemeenschap, waar 42 men sen in een vier verdiepingen hoog flatgebouw leven. Het griezeligst vindt dr. Turksma dat bejaarden dorp met z'n plastic bomen, want „het is kunstmatig, de andere leef tijdsklassen en andere sociale la gen ontbreken." Vandaag arriveert kroonprins Charles van Engeland in San Fran- Hier en daar kun je tussen de blaadjes door nog wel iets van het buitenge- beuren zien, maar verder zijn de muren van het stationsgebouwtje van het Noordduitse plaatsje Lehrte vrijwel van onder tot boven en van links naar rechts volgegroeid met klimop. En dan te bedenken dat het allemaal met een paar stekjes begonnen moet zijn. dag en nacht gebombardeerd met telefoontjes van ouders die menen dat alleen hun dochter de meest geschikte partij voor Charles is. En of de prins niet eens wil komen kennismaken als hij toch in de stad is. Het consulaat heeft alle trotse vaders en moeders moeten teleur stellen, niet omdat hun dochters niet goed genoeg zouden zijn, maar omdat Charles „absoluut geen tijd zal hebben om dames te ontmoe ten. Ik kan u verzekeren dat de prins alleen door mannen begeleid zal worden", aldus een zegsman van het consulaat. „Ik weet nu al dat er fantastische verhalen over de prins en mooie vrouwen zullenm loskomen, maar ik weet nu ook al dat er niets van waar zal zijn". Er zijn nog meer mensen die aange kondigd hebben Charles te willen spreken (iemand wil hem er van overtuigen dat de aarde plat is. een ander wil een hot dog met hem eten) maar zij allen zuilen geen kans krijgen. Voor Charles is een complete etage in een hotel afge huurd, en alle elf kamers op die 23ste verdieping zullen streng be waakt worden. cisco, een van de negen steden die hij op zijn Amerikaanse trip aan doet. Drie dagen blijft hij er. maar als het aan de ouders van opgroei ende dochters lag, zou hij er de eerste maanden niet meer vandaan komen. Al wekenlang wordt het Britse consulaat in 8an Francisco Een alles verorberende kater zou een paar weken geleden de vuist grote, zwartbehaarde Mexicaanse spin hebben opgepeuzeld die de bewoners van een dorpje in het Engelse graafschap Essex de doodsangst op het lijf joeg. De spin, vermoedelijk in kisten fruit van overzee meegereisd, werd toen dagenlang door de politie op de harige hielen gezeten hij zou erg giftig zijn en mensen kunnen bij ten, hadden spinnenkenners ge waarschuwd terwijl hij van de ene achtertuin naar de andere vluchtte. Maar toen een van de bewoners meldde dat hoogstwaar schijnlijk zijn forse kater de spin had opgegeten, werd de Jacht stop gezet. De spin, intussen Angelo ge doopt, werd inderdaad nergens meer gesignaleerd, en iedereen ging weer rustig slapen. Totdat An gelo dezer dagen opnieuw opdook. De receptioniste van een bedrijf zou voor haar baas een archiefdoos uit de auto halen. Inplaats van met de doos naar binnen te komen, smeet ze het ding krijsend op straat weg. „Ik dacht dat ze stapel gek geworden was," zei haar baas. „totdat ik de spin in de doos zag, zo groot als mijn hand en met oranje strepen op zijn poten." Angelo is er nu echt geweest. Iemand vatt« moed en zette een lege vaas over hem heen. waarop andere dappe ren hem van onder de rand met haarlak en deodorant te lijf gingen, net zolang tot de spin zieltogend ter aarde viel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5