O J Tijdig naar buitengewoon onderwijs gaan GaNMB-gi: Da's'nheel voordeliger! Drie doden door mist Militaire parades Chaos op wegen Koningin en Prins naar Senegal, prins Claus naar Amerika Uw nieuwe aanbiedingskrant ligt klaar.Gratis! Grote meerderheid: tegen terroristen extra hard optreden Den Uyl gaat toch door eerst m'n §€udKhcü§e opeten k-^enefenfh. Waarschuwing in verslag van project op tien scholen: Kind moet zichzelf leren redden Nederlanders bereikten Himalaya-top Ri[25km méér per volle tank. M@bilD de olie die benzine bespaart. DONDERDAG 27 OKTOBER 1977 Beelden van de ravage na de kettingbotsingen in de mist gis termorgen op rijksweg 12 tussen Den Haag en Utrecht ter hoogte van Reeuwijk. BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De dichte mist op de Nederlandse wegen heeft giste ren drie mensenlevens geëist. Er wa ren minstens drie gewonden. Het ernstigste ongeluk gebeurde gister morgen op de rijksweg tussen Den Haag en Utrecht, ter hoogte van Woerden, waar bij een botsing twee mensen om het leven kwamen. De identiteit van de slachtoffers, die in de vlammen omkwamen, was gister avond volgens de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen nog niet met zekerheid vastgesteld. Bij een ongeluk bij Venray kwam gistermorgen in de dichte mist de leuj 46-jarige buschauffeur G. Pelzer uit Venray om het leven. Het slachtof fer, gehuwd en vader van drie kinde ren, reed bij het passeren van een personenauto tegen een tegemoet komende cementwagen op. In de bus zaten geen passagiers. De rava ge was groot, omdat nog een perso nenauto en een andere cementwa gen op de gebotste voertuigen inreden. Nog groter was de chaos op de weg udd tussen Den Haag en Utrecht, waar /elf zich op verschillende plaatsen ket- ooi tingbotsingen voordeden. Daarbij raakten in totaal ongeveer zeventig auto's betrokken. Op deze weg vie len ook de drie gewonden, van wie er één ernstig aan toe was. Ook elders, onder meer op de auto weg van Breda naar Gorinchem, de den zich botsingen voor. Ter hoogte van Breda verloor in de vroege och tend een vrachtwagen enkele beton platen, die op beide rijbanen terecht kwamen. Een aantal auto's botste op die platen, waarna andere auto's weer op de wrakken botsten. Om vier uur gistermiddag was de situatie op de wegen weer normaal. Alleen op de rijksweg Utrecht-Den Haag ondervond het verkeer nog een lichte vertraging. Ook Schiphol had gisteren onder de mist te lijden. In de vroege ochtend uren kon geen enkel toestel op de luchthaven landen. Uitgaand ver keer was slechts beperkt mogelijk. Sommige vliegtuigen weken uit en ;nkele vluchten moesten worden ge- innuleerd. DEN HAAG (ANP) Koningin Ju liana en prins Bernhard zullen van 28 november tot 1 december een staatsbezoek brengen aan Senegal. Het bezoek is een antwoord op het bezoek dat de président van Senegal herfst 1974 aan ons land gebracht heeft. Prins Claus zal op zaterdag 29 okto ber naar de Verenigde Staten ver trekken om zich daar te oriënteren over de structuur en de werkwijze van de Verenigde Naties en het In ternationaal Monetaire Fonds. In New York zal de Prins onder meer kennis maken met de leden van de Nederlandse delegatie naar de VN. Ook zal hij een bezoek brengen aan secretaris-generaal Waldheim en een aantal gedelegeerden ontmoe ten. Als voorzitter van de Stichting Nederlandse vrijwilligers zal de Prins ook aandacht geven aan ont wikkelingsvraagstukken die in New York aan de orde zijn ADVERTENTIE ADVERTENTIE De najaars aanbiedingskrant van de Slegte bevat een overzicht van zo'n honderdtal sterk in prijs verlaagde boeken. Kinderboeken, strips, romans en kunstboeken, overzichtelijk gerangschikt op 28 pagina's in handig magazineformaat. Deze koopjescatalogus biedt u tal van ideeën M 1 voor royale en toch prijsbewuste sint- en kerstcadeaus. Kom snel uw gratis krant halen! De Slegte is een goeie voor goedkope boeken. Boekhandel.!, de Slegte B V. Nicu\vendiik2U0. Amsterdam. Tel: 020-23 25 40 Cooisingel KI. Rotterdam, Tel: OIO-U X3 «j. Spuistraat 0. Den Haag. Tel: 070-63 97 12.. Utrecht. Arnhem. Kindhoven. Groningen. Leiden. Haarlem. Antwerpen, Gent. Knschede. AMSTERDAM (ANP) De overgro te meerderheid van de Nederlanders (73 procent) is van oordeel dat er extra streng en hard moet worden opgetreden tegen terroristen als treinkapers en leden van de Duitse Baader-Meinhof-groep; 21 procent vindt dat tegen hen niet anders moet worden opgetreden dan tegen andere misdadigers. Dit blijkt uit een NIPO-onderzoek dat op 10 en 11 oktober (Schleyer was toen al een maand ontvoerd, maar het Duitse Lufthansa toestel was nog niet gekaapt), werd gehou den onder 1131 Nederlanders. ADVERTENTIE 1% extra rente, dus 5% i.p.v. 4%. dagelijks opvraagbaar tot f 5.000- per maand. hogere bedragen 1 maand opzegging. bjj opname geen retourrente. NMBiprosparen. moeiteloos via de brievenbus. inlichtingen en folder b'ü elk NMB-kantoor. \.h. Nu gratis voor iedere nieuwe spaarder het unieke jubileumboek werk "Feesten in Nederland'. reen NEDERLANDSCHE MIOOENSTANDSBANK Vervolg van pagina 1 De PvdA-fractie heeft het besluit van de partijraad gisteren naast zich neergelegd met een beroep op een buitengewoon congres dat bij een zal komen om het eindresultaat van de formatie-Den Uyl te beoorde len. Dat congres heeft de bevoegd heid de PvdA-leden al of niet te ontraden in dat kabinet zitting te nemen. Van Thijn wil dat dit con gres pas bijeenkomt als de hele per sonele invulling van ministerposten en staatssecretariaten rond is. Hij verweet de partijraad op een te vroeg moment met een eindoordeel te zijn gekomen. Aangenomen werd gisteravond ech ter dat het PvdA-partijbestuur met het bijeenroepen van dat buitenge wone congres niet zal wachten tot het nieuwe kabinet er helemaal compleet is. Als meest waarschijn lijke datum voor het congres werd in PvdA-kring volgende week zaterdag genoemd. Op dat moment kan er al wel meer duidelijkheid bestaan over de verschillende kandidaten voor de ministerposten. Belangrijk bijvoor beeld is de vraag of de CDA-er Boersma inderdaad op sociale za ken zal komen en of CDA-ers als Kruisinga en Andriessen in het ka binet zitting zullen hebben en op welke ministerposten dan wel. Alternatieven De tijd tot het congres zou, zo zei Van Thijn gisteren, voorts gebruikt kunnen worden om de meningsvor ming in de partij beter voor te berei den en ook de alternatieven die er zijn, als het onderhandelingsresul taat alsnog wordt afgewezen, te be lichten. Die alternatieven zijn gisteren in de PvdA-fractie door de meerderheid als weinig aantrekkelijk afgedaan. Het risico bestaat volgens de fractie- meerderheid levensgroot dat de PvdA zich buiten de regering zou manoevreren als het akkoord met het CDA nu alsnog zou worden ver broken. Nieuwe verkiezingen wor den door de meerderheid in de frac tie weinig zinvol geacht, omdat de kiezers zich bij de verkiezingen van 25 mei toch overduidelijk hebben uitgesproken voor een PvdA-CDA- kabinet. Van Thijn heeft in de frac tievergadering nog eens benadrukt niet in staat en bereid te zijn om de onderhandelingen met het CDA over de zetelformule te heropenen. Vervolg van pagina 1 marginale veranderingen. Zo vindt, de WDM het ceremonieel bij de beëdiging van nieuwe officieren, dat nog gehandhaafd is. een „enorme poespas." ADVERTENTIE ADVERTENTIE n aanwijzingen van de minister vol gens hen onduidelijk De Algemeene Vereniging van Ne derlandse Militairen verklaarde bij zonder ingenomen te zijn met de plannen van de minister. Het als ..versiering" gebruiken van dienst- i plichtigen (daarop draait het cere monieel meestal uit) vindt de vereni ging verspilling. Dat het ceremonieel blijft bestaan in bijzonder gevallen zoals dodenherdenkingen vindt de vereniging logisch. VVD De Tweede Kamerfractie van de VVD spreekt van een „geweldige en nodeloze vervlakking". Het besluit getuigt volgens de fractie van een ..onderwaardering van diegenen die in de krijgsmacht werken en waaro ver het staatshoofd in het openbaar zijn waardering uitspreekt. Volgens een bestuurder van de WDM, de vereniging voor dienst- eTaa"nS,T gebraden,om***haan,je damentele bezwaren kleven. Vol- van Herman Kramer. Joure gens de bestuurder lijkt de regeling wel leuk, maar het gaat in feite om 't ligt bi) de vleeswaren door Piet Hagen HOEVELAKEN Kinderen die moeilijk leren worden soms te laat aangemeld bij het buitengewoon onderwijs. Als ze dan op tienjarige leeftijd een l.o.m.- school binnen komen, kost het veel tijd om hen het zelfvertrouwen en de zin om te leren terug te laten krijgen. ANDRÉ KERSTENS Deze waarschuwing komt naar voren uit het boek „Ge leide wereldverkenning in scholen voor buitengewoon onderwijs" van drs G. A. de Boer. Het boek is een verslag van een project van tien scholen, die onder leiding van het christelijk pedago gisch studiecentrum een nieuwe opzet voor wereldver kenning hebben uitgepro beerd. Drs G. A. de Boer constateert dat veel scholen de laatste jaren het zitten blijven heb ben verminderd, zonder ge lijktijdig het onderwijssys teem te veranderen. Dat be tekent dat bijna alle kinde ren overgaan, ook al beheer sen ze de leerstof (die aan jaarklassen gebonden blijft) nog niet. In zulke gevallen biedt ook een remedial tea cher (een leerkracht die een kind extra hulp geeft) geen uitkomst. Het kind loopt vroeg of laat vast en belandt dan te laat in het buitenge woon onderwijs. „Het kind heeft dan meestal een reeks van teleurstellende ervaringen achter de rug. Het staat wantrouwend tegeno ver het schoolbedrijf, heeft waarschijnlijk een flinke af keer van rekenen of lezen, en is nauwelijks meer voor leer taken te interesseren." De Boer zou wel willen dat gewone scholen meer „kind- volgend" werden en zo meer ruimte boden aan minder makkelijk lerende kinderen. Maar hij is toch bang dat men tegenwoordig te gemak kelijk denkt over inpassing van bepaalde vormen van buitengewoon onderwijs in de gewone school. Zolang de gewone school vooral gericht blijft op het bijbrengen van bepaalde vaardigheden (le zen, schrijven en rekenen) en daarbij een bepaald tempo voorschrijft, zullen moeilijk lerende kinderen gauw uit de boot vallen. Ze raken dan niet alleen achterop met le zen, rekenen en schrijven, maar ook op andere gebie den, die voor de persoonsvor ming van belang zijn. Zelfvertrouwen De school voor buitengewoon onderwijs moet kinderen die van de gewone school komen allereerst hun zelfvertrouwen laten herwinnen. Het is dan fout te beginnen met het bij spijkeren van de leesvaardig heid of de spelling. De resul taten die je zo eventueel be reikt zijn toch van tijdelijke aard. Eerst moet het kind zijn natuurlijke drang om te leren terug krijgen. Dan is het beter om de spellingsfou ten en de tafels van verme nigvuldiging even te laten voor wat ze zijn. De school voor buitengewoon onderwijs moet volgens drs De Boer meer bieden dan een „verdund" lager onderwijs. Juist kinderen met de een of andere handicap hebben be hoefte aan een levensschool, die hun totale ontwikkeling stimuleert. Veel dingen die andere kinderen als het ware komen „aanwaaien", moeten kinderen in het buitenge woon onderwijs bewust aan geleerd worden. Deze wereld verkenning omvat onderwer pen als wonen en voeding, verkeer en kleding. Voorop staat dat het kind zichzelf moet leren redden. Dat bete kent dat je zelf je veters kunt vastknopen en een brief kunt versturen. Dat je in een klas- seraad iets van democratie leert begrijpen en dat je weet hoe je planten verzorgt. De Boer heeft deze wereldver kenning verdeeld over dertig schoolonderwerpen die elk ongeveer vier weken in be slag nemen. De onderwerpen moeten direct aansluiten bij de wereld van het kind. Twee jarenplan De Boer heeft dit programma KATMANDU Nepal (ANP) - Een elf man sterke expeditie onder lei ding van Alexander Verrijn-Stuart is er als eerste Nederlandse groep in geslaagd de 8.091 meter hoge Ana- pura in de Himalaya te beklimmen. Het was een dubbele première om dat het ook de eerste maal was dat de berg in de herfst beklommen werd. Samen met een drager bereikte ex- peditieiid Mathieu van Rijswijck op 13 oktober de top van de berg. De dag daarvoor had hij ook een poging gedaan, maar moest hij terugkeren omdat het te laat werd en dan moge lijk de nacht op de top had moeten doorbrengen. Paul Hopster, die op 13 oktober ook betrokken was bij de succesvolle poging, moest voortijdig opgeven wegens een defect zuurstof apparaat. Verrijn-Stuart zei in Katmandu dat alle leden van de expeditie het goed maken. Er hebben zich weinig pro blemen met de acclimatisatle of de kou voorgedaan, zo zei hij. De expeditie hoopt op 28 oktober uit Katmandu te vertrekken voor de reis naar huis. De beklimming van de Anapura vond plaats ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Alpinis ten vereniging. De groep was op 21 augustus uit Nederland vertrokken. Op 7 septem ber was het eerste basiskamp vol tooid, op een hoogtë van 4.200 me ter. Daarna was de eigenlijke be klimming pas begonnen. ADVERTENTIE Zo wordt de kinderen verteld hoe een brievenbus werkt: als je een kaart naar je vriendje in een andere plaats stuurt, moet je de kaart in .overige bestemmingen" doen. samen met negen scholen uitgeprobeerd. Hij vindt het belangrijk dat scholen een soort tweejarenplan opstel len, waarin staat wat de school wil doen. Dat plan moet natuurlijk steeds wor den aangepast en bijgesteld. Het voordeel van zo'n plan is dat je als schoolteam weet waarmee je bezig bent, je kunt achteraf beoordelen of Je bereikt hebt wat je wilde. je kunt het geven aan nieuwe leerkrachten en ook aan ou ders. Dat laatste is hard no dig om ouders bij het school gebeuren te betrekken. Juist in het buitengewoon onder wijs moeten school en ouders nauw samenwerken aan de opvoeding. Nog te vaak heb ben ouders van moeilijk le rende kinderen een gevoel van machteloosheid. De school moet hen helpen dit te overwinnen. Het boek van het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum (postbus 30, Hoevelaken) is voor vijftien gulden te bestel len. Er hoort een werkschrift bij waarin scholen hun eigen plan kunnen invullen. Het boek zelf is ook voor geïnte resseerde ouders aan te beve len. omdat het een goed in zicht geeft in de pedagogi sche achtergronden van het buitengewoon onderwijs. ..Wilt u me zeggen, dat ik op de duur toch mijn tanden kwijt raak?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3