Bonden niet onwelwillend tegenover reddingsplan KSH Kansen op behoud van werkgelegenheid Volvo Melkveehouderij werkt iets beter Veel meer suiker dan werd verwacht Ketelfabriek dicht: ontslag voor 70 man Zeg maar weegMÖLLER. JAfA Behoud van arbeidsplaatsen op de voorgrond Voor werklozen meer tijdelijke arbeidsplaatsen Kleding-coöperatie mag van leden met tmnden praten möHer&co Zwartwerkers langehouden CNV: „Chantageballonnetje NVV doorgeprikt" Rente omhoog in Ver. Staten Hypotheekrente per 25 okt. Geen verdere maatregelen CSM verwacht belangrijke overschotten Vierduizendste registeraccountant Thorn Electrical naar de beurs NDERDAG 27 OKTOBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 19 - R 21 - HS 23 fan een onzer verslaggevers j '<jpu IMSTERDAM De vakbon- |en staan niet onwelwillend te genover het reddingsplan voor fconinklijke Scholten-Honig lat gedelegeerd commissaris t. F. van Heusden heeft gelan- eerd Secretaris Tj. H. Daane 'an de Industriebond CNV •indt het te ver gaan om zijn 'ertrouwen in het plan uit te preken. Maar hij zegt dat er nee verder gewerkt kan wor- len. Het is voor de heer Daane n ieder geval aanleiding om net de voorstellen naar zijn eden te gaan. let plan van commissaris Van Heus- len houdt in dat KSH met Konin- (lijke Wessanen en met Avebe zal oeken naar een oplossing voor de mstige problemen waarin KSH ver leert. Inhoudelijk is overigens nog lechts in zeer grote trekken wat «ver de reddingspogingen bekend. )e directies van de drie ondernemin- ;en hebben een „intentieverklaring" iltgegeven waarin staat dat met zet- n aardappelmeelproducent Avebe lader wordt gezocht naar de meest :eschikte vorm van overdracht der CSH-belangen op het gebied van .ardappelzetmeel en derivaten. «et Wessanen (levensmiddelen, vee- •oer) zal worden gesproken over de neest passende vorm van samen- |aan met de overige delen van KSH. Jedacht wordt volgens de inten- ieverklaring aan het onderbren- |en van de levensmiddelen- en tar- i/eactiviteiten van KSH bij Wessa- len onder handhaving van de grootst mogelijke eigen identiteit. KSH gaat bovendien samen met de wee andere ondernemingen zoeken laar de mogelijkheid van een geza- henlijke oplossing'voor de voortzet- Sng van de KSH-actlviteiten op het febied van maïszetmeel. Bij dit on- lerzoek worden ook een aantal bui tenlandse vestigingen van KSH en let laboratorium te Foxhol be trokken. Werkgelegenheid In de intentieverklaring staat geen ;arantle voor de werkgelegenheid an de 6.000 KSH-werknemers van wie 3.600 in Nederland werken). Wel rordt gezegd dat grote aandacht zal /orden gegeven aan behoud van de erkgelegenheid. Daarna vond het ieder geval gunstig dat Van Heus den in een gesprek met de bónden, eerder deze week, gezegd had dat het behoud van arbeidsplaatsen op de voorgrond staat. Bondsbestuurder Bchermer van de Industriebond NVV wees in dit verband ook op de sfeer van het overleg. Hij had een positieve indruk van de pogingen ran Van Heusden. Eijn CNV-collega Daane zei niet jui- ihend te staan tegenover de plannen naar „het had erger kunnen zijn". Cijns inziens moeten we bedenken lat KSH met de rug tegen de muur Fabriek van Honig in Koog aan de Zaan staat. Een faillissement hangt in de lucht. Onder zulke omstandigheden kost het een bedrijf moeite grond stoffen geleverd te lu-ijgen want leve ranciers willen zekerheid dat ze hun geld krijgen. Veel tijd heeft Van Heusden ook niet, want half januari moeten de plannen helemaal rond zijn. De drie directies waarderen het daarom dat de overheid bereid is om financiële steun te verlenen voor het instandhouden van de industriële capaciteit en het behoud van de werkgelegenheid. Voor de bonden is het heel belang rijk dat KSH niet uit elkaar geplukt wordt maar dat er samenhang blijft bestaan tussen de bedrijfsonderde len, die naar Wessanen, respectieve lijk Avebe gaan. En al valt het con cern uit elkaar, de drie ondernemin gen moeten gezamenlijk naar een oplossing zoeken. Het is dus niet zo dat een deel naar Wessanen gaat, de rest naar Avebe en daarmee uit. Het reddingsplan van Van Heusden is gebaseerd op de gedachte dat bij samenwerking met Avebe en Wessa nen de samenhang van de KSH-be- - drijven en de centrale diensten in belangrijke mate blijft bewaard. Isomerose De moeilijkheden bij KSH zijn acuut geworden door de strop met de isomerose, dat is vloeibare suiker uit mais (zetmeel). Isomerose is een Amerikaans procédé waarvoor KSH een aantal jaren geleden de exclu sieve rechten verwierf ten behoeve van de Europese markt. KSH zag een grote toekomst voor dit produkt en begon daarom aan de bouw van een fabriek in het Engelse Tilbury, een project dat zo'n 100 miljoen gul den kostte, voor KSH een van de grootste investeringen uit haar ge schiedenis. De enorme investering bleek echter bouwen op drijfzand. De EG -ver leende op mals een niet onbelangrij ke subsidie in de vorm van een pro- duktie-restitutie. KSH dacht daar voordeel uit te trekken. Toen mais echter ook werd gebruikt voor de produktie van suiker gingen de Eu ropese suikerbletenboeren heftig in Brussel protesteren en het resultaat was dat er niet alleen de subsidie op mais werd afgeschaft maar dat er bovendien nog eens een heffing op isomerose bijkwam. Dit maakte het gehele isomeroseproject in een klap onaantrekkelijk waarbij nog kwam dat de bouw van de fabriek in Tilbu ry veel duurder uitkwam dan aan vankelijk was gedacht. Pretenties Het Koninklijke Scholten-Honig- concern zit nu met geweldige rente lasten en is verder in de put geko men omdat ook de algemene econo mische situatie nu eenmaal weinig florissant is. Aan de pretentieuze jaren van ruwweg 1972-74 was dan ook al enige tijd een einde gekomen. Dat was de tijd toen KSH trachtte de Centrale Suikermaatschappij in handen te krijgen en door aankopen op de beurs kans zag om 26 procent van het kapitaal in CSM te verwer ven. Die aandelen zijn een paar maanden geleden aan CSM ver kocht. Maar de pretenties gingen verder in die tijd. KSH kocht fabrie ken van Co-Op Nederland, verwierf Buisman en een zetmeelfabriek in Overijssel. In een weekbladinter view zei topman Hoefnagels destijds dat er in Nederland naast de be staande grote internationale bedrij ven nog plaats was voor één extra multinational en dat zou dan KSH moeten zijn. Diezelfde dr. W. L. O. S. Hoefnagels, staatssecretaris van fi nanciën in het kabinet-Cals, trok vorige maand de consequenties uit zijn beleid door af te treden als voorzitter van de raad van bestuur. Hoefnagels was een jaar of vijf gele den als sterke man binnengehaald nadat het KSH-concern al een uiter mate rumoerige periode achter de rug had. Tussen Scholten Foxhol en het Zaanse bedrijf Honig, die in 1965 waren gefuseerd, had het eigenlijk nooit geboterd. Wat de actualiteit betreft, zijn er nog tal van onzekerheden. Over het op 31 augustus 1976 geëindigde boekjaar 1975/1976 verloor KSH 16 miljoen. Over het algelopen boek jaar zou 35 miljoen verloren zijn maar volgens de Stichting Onder zoek Bedrijfsinformatie (SOBI) is het werkelijke cijfer veel groter door allerlei afboekingen. SOBI meent ook te weten dat KSH geld van banken heeft geleend tegen onder pand van een belangrijk deel van de activa. Regeling in de maak Van onze Haagse redactie DEN HAAO Het ministerie van sociale zaken wil meer langdurig werklozen aan een tijdelijke ar beidsplaats helpen. Op het ministe rie wordt gewerkt aan een nieuwe regeling voor loonkostensubsidies, waarmee gemikt wordt op ongeveer 25.000 nieuwe tijdelijke arbeids plaatsen in 1978 Dit blijkt uit mededelingen van drs P H Gommers. directeur algemeen arbeidsvoorzieningsbeleid van het ministerie. In het blad „De werkge ver" van het NCW (christelijke werk gevers) zegt drs Gommers dat „bij een forse subsidie het bedrijfsleven werkzaamheden zou kunnen afron den. die uit kostenoverwegingen blijven liggen.' Drs Gommers noemt als voorbeelden de midden stand. ..die niet meer bezorgt, omdat 't te duur is geworden," en bedrij ven. waar archiefwerkzaamheden een achterstand hebben opgelopen. De subsidieregeling voor tijdelijke arbeidsplaatsen zal maximaal een jaar duren. De geraamde kosten ko men op achthonderd miljoen gul den. In Nederland zijn ongeveer 70.000 langdurig werklozen. Dit jaar hebben ongeveer 10.000 mensen een tijdelijke arbeidsplaats, voorname lijk in de overheidssfeer. Het minis terie hoopt met de nieuwe regeling een belangrijk deel van de arbeids plaatsen bij bedrijven aan te boren. De raad van" bestuur van de Confec- tie-Coöperatle Nederland (CCN) heeft van de zeventien aangesloten bedrijven de bevoegdheid gekregen om het overleg met de vakbonden over het sociale beleid bij de CCN te hervatten. Tijdens het eerste overleg was het belangrijkste bezwaar van de vak bonden tegen de CCN het ontbreken van een duidelijk sociaal beleid. Vol gens de bonden wreekte zich het feit dat de raad van bestuur geen enkele bevoegdheid had. De zeventien bij de CCN aangeslo ten bedrijven, zo zeiden de bonden, bepalen hun eigen koers en willen de vakbonden buiten de deur houden en hen geen Inspraak geven. De vak bonden verzochten de CCN-afge- vaardigden om de directies van de aangesloten bedrijven op de hoogte te brengen van de ernst van de situ atie. „Als de directies hun mening niet veranderen", zo waarschuwden zij toen. „dan zullen de bonden een definitief nee tegen de CCN uit spreken". De raad van bestuur van de CCN is inmiddels uitgebreid met de heren M.J. van Kerkvoort en mr. h. L. M. Estourgie. De heer Estourgie is nu nog lid van de raad van bestuur van Macintosh de grootste Nederlandse confectie-producent. Voorzitter van het bestuur bij CCN blijft de Ir H.F.M. Heimplaetzer. /an een onzer verslaggevers /EENDAM De stoomketelfabriek Den Horn in Veendam zal waarschijnlijk nog voor het eind van dit jaar sluiten Het ziet er liet naar uit dat er vervangende werkgelegenheid te vinden is 'oor de 70 werknemers. ADVERTENTIE We hebben èlles op het gebied van weegapparatuur. En dan uiteraard alles wat wegen licht maakt. Noem ons maar weegMÖLLER. En bel even als u de techniek wenst die méér gewicht in de schaal legt. afd weegapparatuur. Handelmaatschappij Möller Co. b.v.. Oude Boekeloseweg 31. Hengelo (O), Tel. 05400-15933* Postbus 10, Telex 44318. )e afzet van stoomketels is door pwel conjucturele als structurele orzaken gedaald. De 1.2 miljoen lulden die de Noordelijk Ontwikke- ngs Maatschappij (NOM) er enkele aren geleden in stak, heeft niet kun- en voorkomen dat het verder berg- fwaarts is gegaan met het bedrijf at samen met Du Costo te Leeuwar en in dezelfde holding zit. Volgens de NOM-directie is het treven er nu vooral op gericht om te oorkomen. dat ook deze Leeuwar- er onderneming, waar 80 man rarmwaterketels en machines fabri- eren, in de val zou worden meeges- INSCHEDE (ANP) - Met hulp van ie politie van Enschede hebben ver- chillende sociale instellingen (ge meentelijke sociale diensten, GAK, ociaal fonds bouwnijverheid) giste- en een groep van ongeveer tien mannen aangehouden, die werkten an de bouw van een winkelcentrum m Enschede. De mannen, afkomstig it Arnhem en Nijmegen en omge- ing, zouden in hun woonplaatsen en sociale uitkering ontvangen we ens werkloosheid. Van een aantal Bannen is bij de controle vaètge- teld. dat ze inderdaad geld hadden erdiend, terwijl ze een uitkering ntvingen. Voorts werden vier Engelse bouw- akkers aangehouden, die niet in iet bezit waren van een verblijfsver- tinning. De rol van de politie be tond slechts uit het afzetten van fet nieuwbouwcomplex. De functio- Brissen van een speciaal ingesteld Ociaal rechercheteam hebben zelf- tandig opsporingsbevoegdheid in leze zaken, aldus de politie. leept. Wellicht is de enige mogelijk heid opnieuw overheidsgeld in de holding te steken. Met de vakbonden is overleg gaande. FOKKERVFW: Verwacht wordt, dat binnen een dag of tien de defini tieve beslissing valt over het al dan niet voortzetten van de produktie van het verkeersvliegtuig VFW-614. Het ziet er overigens naar uit, dat aan voortzetting van dit vliegtuig nauwelijks meer te denken valt. Want dan zouden kapitalen vooral van de kant van de.Bondsrepubliek ter beschikking moet komen. Naar verluidt is voor een voortzet ting van de produktie tot het jaar 1990 ongeveer 835 miljoen nodig. Tot dusverre is uit eigen middelen en overheidsgelden circa 660 miljoen in de VFW-614 gestoken KROONBOUW: Er is een bod te ver wachten óp het vastgoed beleggings fonds Kroonbouw. Reeds begin van dit jaar werd bekendgemaakt dat er met enkele gegadigden werd onder handeld. Van onze correspondent EINDHOVEN De kans bestaat, dat de werkgelegenheid bij Volvo Car in Bom waar nu nog ruim vijfduizend mensen werken blijft gehandhaafd. Deze indruk hebben de vakbonden overgehouden van het gesprek dat zij gistermiddag hadden met directeur-generaal J. A. M. Molkenboer van het ministerie van Economische Zaken. Voorzitter Van Os van de Unie BLHP had de indruk, dat de over heid het aandelenpakket (dat zij via de DSM in Volvo Car bezit) wil uit breiden van 25 procent tot 50 pro cent. Hierdoor zou, aldus Van Os, de overheid een goede garantie krijgen dat de werkgelegenheid bij Volvo blijft bestaan en bovendien neemt de medezeggenschap bij dit automo bielbedrijf toe. WASHINGTON De Federal Re serve Board, het bestuur van het Amerikaanse stelsel van centrale banken, heeft woensdag het discon to (de officiële rente) in de Verenigde Staten verhoogd van 5,75 tot 6 pro cent Het zegt tot deze renteverho ging te hebben besloten om het dis- conto gelijke tred te laten houden Betreurd met de andere rentetarieven voor kortlopende leningen. De laatste tijd is de kredietverlening in de VS sterk toegenomen. Volgens districtsbestuurder H. van Dijk van de Industriebond CNV werd gisteren niet expliciet over een grotere overheidsdeeiname in Volvo Car gesproken. „Over de vorm waar in de steun zal worden gegoten was Molkenboer terughoudend," aldus de CNV-bestuurder, „het hoe werd niet concreet uit de doeken gedaan." Van november 1976 tot eind augus tus dit jaar heeft het Amerikaanse disconto 5,25 procent bedragen. Eind augustus werd het verhoogd tot 5,75 procent. Tijdens het gesprek zei directeur- generaal Molkenboer met nadruk, de recente publiciteit rond de onder handelingen tussen het ministerie van Economische Zaken en de direc tie van het concern in Zweden te betreuren. Hij doelde hierbij op de beschuldiging van de kant van de Industriebond NW. dat de Neder landse overheid door Volvo onder druk zou zijn gezet. Daarbij werd zelfs de term chantage gebruikt. De president van Volvo zou hebben gedreigd de autofabriek in Bom te zullen sluiten, als Neder land niet met ƒ250 miljoen steun zou afkomen. De heer Molkenboer verklaarde niet gechanteerd te worden. Ook staat het ministerie van Economische Za ken bij de onderhandelingen niet met de rug tegen de muur en even min worden de onderhandelingen in een dergelijke sfeer gevoerd, zo zei hij. Volgens de heer Van Dijk werd met deze uitspraken het „chantage ballonnetje" van het NW doorge prikt. Onrust Ook de heer Van Os was niet te spreken over de uitlatingen van de kant van het NW." De publiciteit heeft alleen nog maar tot onrust onder het personeel geleid," zo zei hij. Hij had dan ook ernstige kritiek op de handelwijze van de Industrie bond NVV. Intussen heeft de heer Molkenboer Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met tonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 85 8.25 85 825 AMR O-Bank 5 Jaar variabel 1.5/2- 1.5/2.» 8.5 825 8.5 8.25 Bouwfonds 30 jaar 5 Jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 8.75 8.3 8.1 8.75 83 8.1 Centraal Beheer 10 jaar 8.3 8.3 Ennia 10 jaar - 8.3 8.5 Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar - 8.3 83 85 8.5 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 8.5 8.5 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.5 8.5 RPS 5 jaar 1.- 8.25 8.25 Stad A'dam 5 Jaar i.' 8.25 8.25 Westland Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2- 2- 2.- 8.3 8.7 8.5 8.5 8.9 8.5 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. De hypotheekrente blijft stabiel. Het meest gunstige percentage voor leningen met een vijf Jaar vaste rente blijft 8,25% (Publicatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort). (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Goede exportmogelijkheden ondersteund door een evenwichtig restitutiebeleid zijn van veel doorslaggeven der belang voor het inkomen van de melkveehouderij dan de melkheffing, meent minister Van der Stee (Landbouw). Dit komt ook tot uitdrukking, zo zegt de bewindsman, in het verloop van de gemiddelde zuivelwaarde (dat ia de netto-opbrengst van de melk voor de veehouders) In de eer ste 3maand van het lopende melk prijsjaar in vergelijking met vorig Daarbij geeft hij een overzicht van de gemiddelde zuivelwaarde per honderd kilo melk. Dit overzicht ziet er als volgt uit: 1VS-I/6 ion as 7/8-3/9 ion 1976 1977 tO.V 1976 i 52 .13 48.32 7.9% 48.41 -7.5* 32,41 48.S0 52.74 49,77 5.0% I Naast deze hogere opbrengstprijzen zullen de gunstige positie van ruw- voer, de lagere prijzen voor kracht voer en de hogere rundveeprijzen de inkomenspositie in de melkveehou derij dit jaar ook positief be ïnvloeden Tegen deze achtergrond deelt de mi nister mee dat. na het bedrag van 87.5 miljoen gulden dat beschikbaar is gesteld voor de lastenverlichting en ter versterking van de concurren tiekracht van de melkveehouderij, nu geen verdere aanvullende maat regelen worden overwogen AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse suikerbietencampagne van dit jaar heeft voor een verrassing gezorgd. Wezen alle eerdere voorspellingen op een matige bietenopbrengst met een laag suikergehalte, thans is het resultaat precies het tegengestelde. een eerste rapport over (mogelijke) steun voor Volvo Car toegezonden aan de ministers Lubbers (Economi sche Zaken) en Duisenberg (Finan ciën). Dit plan zal met de vakbonden worden besproken, zodra de beide bewindslieden daaraan hun goed keuring hebben gegeven. De heer Molkenboer zei te verwachten, dat dit nog vóór het eind van dit jaar zal zijn. Gistermiddag kwam van Volvo Car het bericht dat met de Volvo 343, de auto die ln Bom wordt gemaakt, ln september een recordverkoop ls ge boekt in West-Duitsland. Die maand werden namelijk 1.471 auto's van dit type verkocht. Van geen enkel ander Volvo-model is ooit eerder in een maand een zo groot aantal verkocht op de Westduitse markt. Overigens steeg de gezamenlijke verkoop van Volvo's ln West-Dults- land gedurende de eerste negen maanden van dit Jaar met 12,4 pro cent en bereikte het niveau van 18.084. In Bom werden tot en met september 5.071 Volvo's van het type 343 geproduceerd en 3.402 van het type 66. Het ziet er naar uit dat er een redelij ke kilo-opbrengst komt. terwijl het suikergehalte erg is gestegen. „Veel meer dan de grootste optimist ooit heeft durven verwachten", aldus de Centrale Suiker Maatschappij in haar informatieblad. Het gevolg hiervan is. dat er veel meer suiker ln Nederland geprodu ceerd zal worden dan was voorzien. Dit geldt volgens de CSM niet alleen voor Nederland, maar voor veel lan den in West-Europa Met name in Frankrijk is de oogst erg goed. ter wijl ook België zeker een goede bie tenopbrengst met een goed suikerge halte zal krijgen Overschot Dit alles betekent, dat er in de Euro pese Gemeenschap veel suiker ge produceerd zal worden met alle ge volgen daaraan verbonden, aldus de CSM. Uit de oogst van 1976 bestond reeds een fiks overschot Niet alleen in Europa, maar over de hele wereld is er aanmerkelijk meer geprodu ceerd. Door de opbrengst van de huidige campagne wordt deze situa tie nog versterkt heeft dit tot gevolg dat de wereld marktprijzen laag zijn en naar het er thans uitziet, voorlopig laag zullen blijven. AMSTERDAM De voorzitter van het NIVRA, de heer J. A. Burggraaff. heeft gisteren de heer A M. de Veth uit Breda als 4000ste register accountant ingeschreven ln het ac- countantsregister Bij de eerste in schrijving ln het accountantsregis ter op 7 maart 1967. één dag na de inwerkingtreding van de Wet op de registeraccountants, werden 2 360 personen ingeschreven De mijlpaal van het 3000ste lid werd bereikt op 5 mei 1971. Er zullen volgens de CSM zeker be langrijke overschotten ontstaan Dit wordt nog vergroot door de importen uit de zgn Lome-landen (Afrika. Ca ribisch gebied en Stille Oceaan). Hierdoor ontstaat alleen al in de EG een suikeroverschot van enige mil joenen tonnen. Plus de overschotten die elders in de wereld aanwezig zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Met ingang van 8 1 november a.s. zullen aan de Amster- I damse effectenbeurs worden ver handeld certificaten van gewone J aandelen in de Britse vennootschap i Thorn Electrical Industries. De ven nootschap, die werk verschaft aan t 83.000 mensen over de gehele we reld. var. wie 75.000 in Engeland, houdt zich o.m. bezig met de pro duktie van consumentenelektro- nica Belangrijk onderdeel hiervan is de verhuur van TV-toestellen, op welk gebied Thora de grootste is in de wereld. In Nederland gebeurt de ver huur onder de naam Skala Televisie. Momenteel zijn er vijftien verhuur- adressen in ons land. Andere produktiegroepen van Thorn zijn huishoudelijke appara ten (hiertoe behoort o.m. Kenwood, de enige fabrikant van mixers in Engeland). Verder is er een divisie verlichting alsmede een divisie (re gel) techniek en telecommunicatie. Behalve in Nederland zullen de aan delen Thorn ook aan de beurzen van rrankrijk en Duitsland komen „We willen een Europese maatschappij zijn.' aldus Sir Richard Cave, de voorzitter van de raad van bestuur Op korte termijn heeft Thorn geen speciale plannen in Europa, maar op de langere termijn (10 a 15 Jaar) wil men zeker van zich laten horen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23