,Nog niets beslist over vestiging zenderpark' T BLOEST IN BOUCLÉ Palestina Komitee komt opnieuw met subsidieaanvraag dtno om. QX' iQ- Werkgroep over plannen Zeeuws-Vlaanderen: Vrouw en baby uit het water gered Peek&Cloppenburg Notitie een doekje voor het bloeden? DONDERDAG 27 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET P18-RHS door Barend Mensen OOSTBURG Een zendstation in West-Zeeuws-Vlaanderen voor Radio Nederland Wereldom roep zou geen noemenswaardige hinder opleveren voor het milieu. Dit staat in een notitie van een ambtelijke stuur- en werkgroep, die al geruime tijd de mogelijkheden voor de vestiging van een zendstation bezuiden de Westerschelde bestudeert. Deze notitie is de eerste officiële erkenning van het feit dat er voor het nieuwe zendstation voor de Wereldomroep aan West-Zeeuws- Vlaanderen wordt gedacht, sterker nog: dat men ervan uitgaat dat vestiging daar het aantrekke lijkst is. Joodse kringen verwachten weer afwijzing Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Nederlands Palestina Komitee heeft dit jaar opnieuw een subsidieaanvraag bij de Nationale Commissie Voorlichting en Bewustwording Ontwikkelingssamenwerking (NCO) ingediend. De Werkgroep Vorming van het NCO heeft reeds een positief advies ten aanzien van de subsidieaanvraag uitgebracht. Op korte termijn komt de zaak in de plenaire vergadering van het NCO. Het Palestina Komitee vraagt het NCO om een subsidie van 35.640 gulden, waarmee het een volledig betaalde medewerker In dienst wil nemen. In een uitvoerige toelichting op de aanvraag gaat het comité in tegen de argumenten die het advies college van minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking verleden jaar hanteerde tegen honorering van de aanvraag van het Palestina Komitee Het Palestina Komitee acht het ar gument van het college dat het Co mité om ..principiéle of tactische re denen ongeschikt ls voor de bevorde ring van de bewustwording in het kader van het NCO" zonder prece dent In de geschiedenis van de natio nale commissie De vrees dat „aan vaarding van dit project (van het PalesUna Komitee) de educaUe in Nederland inzake het ontwikkelings vraagstuk in haar geheel grote scha de heeft toegebracht" beschouwt het Komitee als een waarschuwing dat het NCO het Palestina Komitee het beste kan mijden. Ook met het argument van vorig jaar tegen de subsidieaanvraag dat het „werken aan bewustwording toch vereist dat de groepering die deze ter hand neemt enigszins wordt aanvaard" heeft het PalesUna Komi tee moeite Volgens het Komitee hebben „wij als derde-wereldorgani- saUe te maken met het algemene verschijnsel dat dit soort werk nu eenmaal het werk van minderheden is en ln de marge van de gevesügde opvattingen plaatsvindt Het stand punt van verleden jaar van het ad viescollege tracht het PalesUna Ko mitee te weerleggen door verwijzing naar „de stroom van protesten tegen de afwijzing van de subsidie-toeken ning verleden Jaar. de plaats van het Komitee ln de derde-were ld bewe ging. de aandacht die de acUvltelten van het Komitee in de media krij gen. het scholenbezoek. de goedge vulde zalen bij onze manifestaUes en de oplage van on2e nieuwsbrief" „Onzuiver" In de toelichting gaat het Palestina- Komitee ook in op het gewicht van dc „gevoelens van de Joodse bevol kingsgroep in en bulten Nederland" Het comité zegt het respect te delen voor diepliggende gevoelens bij de Joodse gemeenschap, „maar wij te kenen bezwaar aan wanneer deze gevoelens op onzuivere wijze voor zionistisch-poiiUeke opvattingen worden aangewend. Wij menen met name dat dit respect niet mag bete kenen dat men een soort vetorecht toekent aan een eng-zionistische op vatting met betrekking tot de gren zen van toelaatbare kriUek." Het Palestina Komitee gaat het om „aandacht vragen voor een funda menteel discriminerende maat schappijstructuur. Maar het feit dat op dit ogenblik een meerderheid van de Joodse bevolking kennelijk nog achter de concepüe van deze maat schappijstructuur staat, kan niet be tekenen. dat kriUek op die structuur achterwege moet blijven. Elk ander standpunt leidt tot absurde conse quents: indien het apartheidssys teem in Zuid-Afrika thans nog aan gevoeld wordt door de meerderheid van de blanke bevolking als het we zen van die staat, kan dat geen reden zijn kritiek op het wezen van die staat achterwege te laten." In Joodse kringen verwacht men dat de subsidieaanvraag in laatste in stantie alsnog niet zal worden toege kend. Het Nederlands Israëlitische Kerkgenootschap, dat in de Com missie Vorming van het NCO verte genwoordigd is heeft reeds protest aangetekend tegen de aanvraag Verwacht wordt dat Joods Neder land pas op de subsidieaanvraag van het Palestina Komitee zal reageren als het besluit van de plenaire verga dering van het NCO bekend is. NIEUW-VENNEP (ANP) Een 43- Jarige vrachtwagenbestuurder uit Nieuw-Vennep heeft gisteren een 45- jarige vrouw uit Nieuw-Vennep en haar baby van de verdrinkingsdood gered. De vrouw raakte met haar personenauto op de Hoofdweg in een slip toen zij een fietser wilde inhalen. De auto kwam in de Hoofd vaart terecht De vrachtwagen bestuurder zag het gebeuren, sprong te water en wist de vrouw te redden Voor zij het bewustzijn verloor maakte de vrouw haar redder nog duidelijk dat haar baby nog in de auto lag. De man ging wederom het water in en wist ook de baby tijdig op de wal te brengen. Blousonpakje met bloemetjesschouderpas. Wijde rok| QQ Blousonjurkjc met grote col en wijde met bloemetjes rand. Bouclé. In zwart Mt 36 t/m 42. mouw. Bouclé. In zwart Mt 36 t/m 44 Blousonjurkje met bloemetjesgarnering. Bouclé. In o.a. zwart grijs en blauw. Mt 36 t/m 42. Tot dusver heeft men in alle talen over wat nu eigenlijk de bedoeling is gezwegen. Altijd maar weer werd ge zegd dat de zaak in studie was. dat alternatieven werden onderzocht en dat het best mogelijk zou zijn dat de bestaande accommodatie in Lopik zou worden vernieuwd en uitgebreid. Aan de ongerustheid van de bevol king van Zeeuws-Vlaanderen en het daaruit voortgekomen „verzet-bij- voorbaat" van de actiegroep „Geen zenderpark" is te danken dat er na bijna twee Jaar met deze notitie iets over de plannen boven water is gekomen Speculatie De stuur- en werkgroep houdt staan de dat nog geen beslissingen geno men zijn. Zij zegt ingesteld te zijn om gegevens te leveren die van invloed kunnen zijn bij het kiezen voor West- Zeeuws-Vlaanderen. Eerst over eni ge maanden zullen de onderzoekin gen zo ver zijn afgerond dat de hele studie in een rapport kan worden samengevat Dat nu een notitie is verschenen is omdat de discussie op onvolledige of zelfs onjuiste gege vens berust en omdat men einde lijk dan die discussie uit de specu latieve sfeer wil halen. Summiere gegevens verstrekkend over het zenderpark, zegt de stuur- en werkgroep (vertegenwoordigers van de PTT. Radio Nederland We reldomroep. de provincie Zeeland en de gemeente Oostburg) dat het com plex moet bestaan uit een verzame ling van ongeveer twintig slanke masten, vijftig tot honderd meter hoog. met daartussen antennedra den. een gebouw met vier zenders van 500 kW elk. werkplaatsen, kan- toorruimte en een schakelhuis. Hier voor is nodig een terrein van 64 hec tare (als afmetingen worden ge noemd 800 x 800 meter) waarvan twintig hectare niet voor andere doe leinden kunnen worden gebruikt. groep met het nodige wantrouwen beoordeeld. Zo verbaast zij zich er over dat de volgens vertrouwelijke informatie nodig geachte terreinop pervlakte van 225 hectare is terugge bracht tot 64 hectare. Ze vreest dat dit een wellicht niet eens na te ko men toegeven aan de publieke opi nie is. maar dan één die in strijd lijkt met de veiligheid. Vreemd vindt zij voorts dat nu ook de Prins Willem polder bij Schoondijke ais mogelijke vestigingsplaats wordt genoemd. De notitie spreekt tegen dat er van stralingsgevaar sprake zou zijn. Daarvoor is de actiegroep „Geen zenderpark" bevreesd. Er zullen wel zones moeten worden afgebakend waarin beperkingen gelden ten aan zien van de bebouwingshoogte en de opslag van licht ontvlambare stof fen. Storing van elektronische appa ratuur en beïnvloeding van andere vormen van telecommunicatie kun nen worden voorkomen of opgehe ven. Onderzocht wordt nog hoe voor komen kan worden dat vogels zich tegen de antennedraden dood vlie gen. Er ligt in de Westerschelde een grote vogelfourageerplaats. Het ac tiecomité zegt dat een antennepark in de nabijheid daarvan heel wat slachtoffers zou maken. Uitgaande van de eisen waaraan een vestigingsplaats moet voldoen en mede gelet op planologische aspec ten lijken bepaalde gedeelten van de Prins Willempolder bij Schoondijke en de oorspronkelijk genoemde Oranjepolder onder IJzendijke voor het zendstation geschikte lokaties. Wantrouwen De notitie is intussen door de actie- Eerder was alleen sprake van de Oranjepolder. De omstandigheid dat veel boeren in de Prins Willempolder pachten van Franse grondeigenaren wordt in verband gebracht met de uitlating die staatssecretaris Van Huiten onlangs deed, namelijk dat men in West-Zeeuws-Vlaanderen heus wel bereid is grond te verkopen ten behoeve van het zenderpark. La ter herriep hij dit, omdat het om de Oranjepolder zou gaan. Men weet niet wat men met deze notitie aan moet omdat zij eigenlijk nóg niets zegt. Ze lijkt meer op een voorlopig doekje voor het bloeden, dan op een stuk zinnige Informatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 20