Ziekte als een sociaal verschijnsel onderzoeken iOnzin? Algerijns aardgas Prof. dr. L. Burema in afscheidscollege: Welvaart indirecte doodsoorzaak - Dat uw produktie nog efficiënter kan met behulp van een Nilfisk schoonmaak- machine? Daag ons I ïeensuit! Man meldt zich na doden van vrouw Te gevaarlijk Gasterminal in Sloe afgewezen Ruzie om naam van ENWB Man bij ruzie doodgeschoten Verkleining van klassen moet sneller gebeuren Kamer gaat spreken over koopkracht en werkloosheid 'Aankoopbeleid niet te laat van start in Voorburg-Noord" Verkeersongeluk Orkest wil 'schelp' in Congresgebouw Milieuwedstrijd Haagse scholen 3 stofferen JAMET-RIO VOUW CARAVAN Fauna YAMAHA Holverda VLEESWAREN JAN BODIJN Fauna Haarden Flink winkelmeisje GRONDWERK Verse rauwe rookworst ONDERDAQ 27 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET H19 Van onze redacteur wetenschappen tOTTERDAM Het begrijpen van sociale en economische ooreaken van hartziekten, kanker, ingevallen, maagzweren, drugverslaving en geestesziekten, zou wel eens de enige effectieve weg laar de therapie kunnen zijn. Deze vergaande veronderstelling liet prof. dr. L. Burema gisteren op ijn gehoor los in zijn afscheidscollege als buitengewoon hoogleraar in de maatschappelijke ;ezondheidszorg aan de Erasmusuniversiteit. Een groot deel van de zogenaamde beschavlngsziekten kan volgens Bu rema waarschijnlijk worden terug gebracht tot het feit dat de moderne mens zich heeft aangepast aan „om gevingen die fundamenteel verwer pelijk, ofschoon te verdragen zijn". Mensen passen zich aan aan werk en leven in „overvolle en soms verbijs terende milieus". In werkelijkheid wil dat zeggen, dat beschermende houdingen en gedragspatronen ont wikkeld worden, „met beperking van aangename sociale contacten en verarming van menselijke rela ties". Die aanpassing, aldus de scheidende hoogleraar, heeft in eer ste instantie wel beschermende waarde, maar heeft op de lange duur schadelijke effecten. Hij noemde het moeilijk, zo niet onmogelijk, op dit terrein overtui gende bewijzen te leveren van oor zaak en gevolg. Maar hoe gecompli ceerd ook, ziekte als sociaal ver schijnsel is wetenschappelijk te on derzoeken. Zulk onderzoek zou moe ten worden uitgevoerd door huisart sen, kinderartsen, jeugdartsen en bedrijfsartsen, allen in de praktijk werkzaam, samen met een aantal universitaire instituten, „waaronder een breed geschakeerd instituut voor maatschappelijke gezond heidszorg". Welvaart blijkt, in elk geval in de Amerikaanse statistiek, een indirec te doodsoorzaak te zijn: tijdens peri oden van hoogconjunctuur stijgt het algemene sterftecijfer, tijdens eco nomische depressies daalt het. Als grondfactor worden sociale spannin gen gezien, te hard werken, over werk. Dat treft indirect ook echtge noten, kinderen en bejaarden. Chro nische spanning onderdrukt het im muunsysteem, de verdediging tegen bacteriën, virussen en kankercellen. „Tobben, vrees, spanning, moeheid door zorgen van de dag, de eisen voor een goede taakvervulling, de indivi duele strijd om vooruit te komen, irriterende contacten met werkge vers, medewerkers, klanten en talrij ke andere factoren, maken het werk voor een groot deel van de bevolking vol stress", aldus prof. Burema. „Een vorm van ontsnapping uit het werk uit zich in het hangend tv-kijken, te veel eten, te veel drinken, te veel roken. Op een andere wijze staan tal van huisvrouwen onder druk." ADVERTENTIE Vervolg van pagina 1 Een interdepartementale werkgroep heeft dit Jaar een onderzoek inge steld naar de meest aangewezen plaats voor de aanvoer van vloei baar gas. Voor die aanvoer is de bouw van een terminal (ontvangsta tion) nodig. Zo deze op land moet komen, dan is de Maasvlake bij Rot terdam de beste plaats, aldus de werkgroep. Wanneer uitsluitend ge let wordt op de kosten geniet die plaats ook de voorkeur boven een Kunstmatig eiland voor de Neder landse kust. Veiligheid Het enige vastgestelde min-punt be treft de veiligheid. „Om de omvang van eventuele ongevallen zo beperkt mogelijk te houden zou beter een eiland gekozen kunnen worden", al dus de werkgroep. De rijksplanolo gische commissie, een vast adviesor gaan van de Nederlandse regering, tal dit advies de komende maanden - tesamen met andere meningen Dver een terminal nader bestu deren. Door het Nederlandse bedrijfsleven s grote belangstelling getoond voor le bouw van een terminal. Eind vo rige week presenteerde Ballast-Ne- Jam een plan voor de bouw van een terminal vóór de kust van de Maas- flakte. Een delegatie van Rijn-Schelde-Ver- e. A)lme heeft vorige week een bezoek do(ebracht aan Algerije, waar met name gesproken is over de bouw van terminals voor de Algerijnse kust. RSV zou graag de opdracht daartoe in de wacht slepen, wat uiteraard ook geldt voor een terminal in eigen land. Volgens RSV is het zaak, dat daarover snel een beslissing geno men wordt. België, dat ook een contract heeft met het Algerijnse Sonatrach, zou op korte termijn duidelijkheid wil- ilen hebben over mogelijke aanvoer van gas via Nederland. De Belgen hopen in 1981 het eerste vloeibaar gas uit Algerije te betrekken, enkele jaren eerder dan Nederland. RSV hoopt niet alleen via de bouw van terminals betrokken te worden bij de aardgasovereenkomst, maar zou ook een aandeel kunnen leveren in de bouw van tankers, die het gas uit Algerije moeten halen. De bouw van gastankers kan van groot be lang zijn voor de Nederlandse scheepsbouw, waarvan lang niet ze ker is of de nu uitgestippelde in krimping wel voldoende is. Prol. dr. L. Burema Veel van de ziekten die het moei lijkst te voorkomen zijn, hangen af van het individuele gedrag, zei prof. Burema (eten, roken, alcohol, bewe ging). Maar „voor verreweg het grootste deel van de mensen is hun leefwijze niet een persoonlijke keu ze, maar hun opgedrongen door de sociale en economische omstandig heden waaronder ze leven. Het indi viduele gedrag is een zeer beperkte variabele, waarbij Invloeden van buiten het belangrijkst zijn." Daar om: „Wat we aan technologie op het' ogenblik nodig hebben, is sociale technologie, die leefwijzen kan ver anderen." Want de langzame zelf moord door een ongezonde leefwij ze, aldus Burema, wordt niet alleen vergoelijkt, hij wordt zelfs aange moedigd. Intussen waarschuwde hij wel dat niet met zekerheid is te voorspellen dat maatschappelijke veranderingen, als ze al bereikt wor den, ook de gewenste resultaten zul len hebben. En een samenleving zonder stress is uitgesloten. „Het leven zelf brengt altijd spanningen." Tasten en zoeken De speurtocht naar het verband tus sen samenleving en ziekte zal vol gens Burema een weg van vallen en opstaan zijn, „te veel gewend als we zijn aan directe oorzaak-gevolg si tuaties. Het zal een tasten, een zoe ken zijn, zoals in de 19de eeuw vóór de ontdekking van de bacteriën het een zoeken was en daarna alles zo eenvoudig leek." Prof. Burema (65) vertrekt eveneens als directeur van de Gemeentelijke geneeskundige en gezondheids dienst van Rotterdam. Van daaruit heeft hij het universitaire instituut voor maatschappelijke gezond heidszorg opgezet, met in het begin een secretaresse als enige medewer ker. Zijn GG GD-medewerker Sturmans werd onlangs benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de epidemiologie aan de landbouwho geschool in Wageningen. BREDA (ANP) - De 64-Jarige Bre- danaar P. S. heeft zich bij de politie gemeld, nadat hij zijn 63-jarige echt genote Adriana van Hemert door wurging om het leven had gebracht. Man en vrouw waren drie jaar gele den gehuwd en de verhouding was snel verslechterd. De man zou syste matisch door de vrouw gekleineerd zijn. Dinsdagavond zou zijn vrouw hem hebben geslagen. De man zag geen andere uitweg meer dan zijn vrouw om het leven te brengen. Bei den waren voor de tweede keer ge huwd en hadden hun vrouw, respec tievelijk man, in hun eerste huwelijk door overlijden verloren. ADVERTENTIE N Mia een Amro PtW Rekening kun je de atüjptyro van je-favonele motorblad betalen VLISSINGEN (ANP) Dr vooree- nomen vestiging van een gasterminal (ontvangststation) in het Sloegebied in Midden-Zeeland is, volgens de in spectie volksgezondheid en milieuhy giëne in Zeeland, onaanvaardbaar op de plaats die het havenschap Vlissin- gen nu voor ogen heeft. De raad van bestuur van het haven schap Vlissingen zal op 14 december moeten beslissen over vestiging van een gasterminal van Eurogastermi- nals cv in het Sloegebied. De gasops- lag vormt een gezamenlijke activiteit van Paktank bv, P. S. van Ommeren (Nederland) bv en Thyssen-Bornemi- za Europe nv. Het nieuwe bedrijf heeft het havenschap Vlissingen ge vraagd een vier hectare groot terrein in erfpacht uit te geven voor veertig, jaar en verder nog een optie te verle nen voor twaalf hectare. Op het terrein zullen opslagtanks ge bouwd worden voor de opslag van 300.000 kubieke meter gas in vloeistof- vorm. Het nieuwe bedrijf zal jaarlijks een miljard achthonderdmiljoen ku bieke meter gas overstaan. Daarvoor vindt het havenschap Vlissingen de bouw van tien tanks met een inhoud van 3.000 kubieke meter aanvaard baar. De terminal is gepland op een optie terrein van de aluminiumfabriek Pe- chiney in Vlissingen-Oost. Het ligt aan een nog uit te baggeren stuk van de Quarleshaven in Vlissingen-Oost. Uit een rapport van de inspectie volksgezondheid en milieuhygiëne blijkt nu, dat als men een afstand aanhoudt van veertienhonderd meter tussen het tankcomplex en de woon wijk Nieuwdorp, slechts zeshonderd tot zevenhonderd kubieke meter LPG veilig kan worden opgeslagen. Maar het gaat hier om de opslag van drie honderdduizend kubieke meter gas. Met de kerncentrale Borssele reke ning houdend, die op 3500 meter af stand van de gasterminal ligt, zou er slechts zesduizend kubieke meter LPG opgeslagen mogen worden. De inspectie volksgezondheid en mi lieuhygiëne is bij haar berekeningen over eventuele gevaren uitgegaan van een breuk van een van de tanks. UTRECHT (ANP) - De ANWB en de ENWB hebben ruzie over de naam van de laatstgenoem de organisatie. De ANWB (Al gemene Nederlandse Wielrij- dersbond) heeft tegen de ENWB (Eerste enige, echte Ne derlandse Wielrijdersbond) een civiele procedure aange spannen voor de Utrechtse rechtbank. „Verbiedt de naam ENWB op straffe van een dwangsom van tienduizend gulden voor elke dag of keer, dat het verbod wordt overtre den" is de eis, die de ANWB op de tafel van de rechter heeft gelegd. In de dagvaarding stelt de ANWB, dat door de grote gelijkenis van de namen het publiek zal worden misleid en de ANWB daardoor schade zou ondervinden. De dagvaardiging volgt op een briefwisseling en gesprekken tussen beide organisaties, waarbij, zo stelt de ENWB, de ANWB het standpunt heeft in genomen, dat de activiteiten en ook het ontstaan van de ENWB moet worden toege juicht. De ANWB onderschrijft dit, maar zegt dat beide partij en het er twee jaar geleden al over eens waren geworden dat de naam van de ENWB beter veranderd kon worden. De achterban van de ENWB zou het echter niet met de plannen eens zijn geweest, aldus de ANWB. De ENWB meent nu dat er geen sprake kan zijn van ver warring of misleiding, gezien het duidelijke verschil in doel stellingen en werkzaamheden. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij een ruzie in Den HAAG is gisteravond de 59- jarige C. de Jong om het leven ge bracht. De verdachte, de negentien jarige Aad D. is door de politie gear resteerd. De schietpartij speelde zich af in de ouderlijke woning van verdachte. Het slachtoffer leefde al geruime tijd samen met de moeder van Aad D. Bij een woordenwisse ling gisteravond nam Aad D. het voor zijn moeder op en bracht de 59- jarige Hagenaar met tenminste der tien schoten uit een automatisch geweer om het leven. De moeder van D. belde zelf de politie. Aad D. heeft niet geprobeerd te vluchten en kon in zijn woning worden aange houden. (C Vrcnd hard naar dc Amn», dus.) UTRECHT De onderwijskundig noodzakelijke klassenverkleining moet versneld worden doorgevoerd, om de werkloosheid in het onderwijs te lijf te gaan, vindt voorzitter Jan Huisman van de Protestants Chris telijke Onderwijsvakorganisatie (PCO). Huisman zei gisteren in Utrecht dat we voorlopig moeten streven naar een klassegrootte van 24 voor kinde ren tot acht Jaar en dertig voor ou deren. Overigens kan dat geen eind doel zijn, vindt hij, temeer daar we nog niet weten in welke richting het nieuwe basisonderwijs zich zal ont wikkelen. „We kunnen niet accepteren dat van de zijde van de minister (Van Keme- nade, red.) opmerkingen als deze steeds weer worden gepareerd met de noodzaak tot bezuinigingen Volgens Huisman hoeft de financie ring van dergelijke maatregelen ook nietzo'n probleem te zijn. „Werkloze collega's kosten de schatkist ook een niet onaanzienlijke duit. Helaas moet ik constateren dat overheve ling van geld uit de ene begrotings post «aar de andere binnen hetzelf de departement blijkbaar iets is dat als schier onmogelijk moet worden beschouwd", aldus Huisman. \lia een flmro Privé' Rekening Kun je. je abvinnuv&\\- op de sauna betalen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag bijeenko men om te spreken over maatrege len, bedoeld om de koopkracht van de doorsnee-werknemer volgend jaar op peil te houden en de werk loosheid te bestrijden. De WD-Ka- merleden Wiegel en Van Aardenne zijn van plan, de regering aan de tand te voelen over het uitblijven van cpncrete plannen. Beide Kamerleden hadden in de loop van oktober mededelingen ver wacht, maar zijn in die verwachting beschaamd. „Nu de maand oktober ten einde loopt, acht men het in onze fractie een plicht, de regering over haar nlet-handelen ter verantwoor ding te roepen," aldus Wiegel en Van Aardenne. De ministerraad zal morgen weer spreken over de in de Troonrede aangekondigde maatregelen. Het is denkbaar, dat premier Den Uyl op zijn wekelijkse persconferentie op de valreep van oktober toch nog mededelingen zal doen, al wordt pas volgende week een tweede gesprek gehouden tussen kabinet, werkge vers en vakbeweging. (Aankleden en naar de Amro, dus.) VOORBURG B en W van Voor burg geloven niet dat gesteld kan worden dat het gemeentelijk aan koopbeleid van woningen in Voor burg-Noord te laat van start is ge gaan. Dit blijkt uit antwoorden van het college op vragen van het libera le raadslid R. K. L. Ravelli. Het raadslid had deze opmerking ge maakt omdat woningen, gelijk aan die welke de gemeente in de Van Heurnstraat wil kopen voor vijftien duizend gulden, elders voor een bij na vier keer zo hoog bedrag te koop staan. Hij noemde nog wat opvallen de prijzen van te koop aangeboden woningen en wees erop, dat thans veel huizen in Voorburg-Noord op huurkoopbasis van de hand gaan. Volgens het raadslid staat de ge meente Voorburg machteloos tegen over deze praktijken. In de beantwoording wijst het Voor- burgse college er allereerst op dat er nog geen besluit genomen is tot het voeren van een actief aankoopbe leid in Voorburg-Noord. Dat er te laat gestart is kan volgens het colle ge niet gebasseerd worden op de door het raadslid genoemde bedra gen: „Deze zijn nog juist, noch di rect vergelijkbaar," aldus het colle ge. B en W geven wel toe grotendeels machteloos te staan. „Het zal duide lijk zijn, dat eventuele onevenredig hoge woonlasten en versnippering van het woningbezet, de uitvoering van de rehabilitatieplannen kunnen bemoeilijken," aldus het college. Het raadslid wordt verder verwezen naar de nota die toegezegd is over het al dan niet te voeren actief aan koopbeleid in Voorburg-Noord. HAAGSE KUNSTKRING Inde Haagse Kunstkring wordt tot en met 5 november een herdenkings tentoonstelling gehouden met wer ken van Bert van Koppenhagen (li nosneden. aquarellen). Joan Mac Neill (schilderijen) en Giele Roelofs (graficus). De expositie in de Denne- TRIMMEN De gemeente Voor burg biedt de inwoners elke zater dagmorgen de gelegenheid in het sportcentrum De Vliegermolen te trimmen onder leiding van mede werkers van de Landelijke Dienst voor Sport en Spel. Men kan kie2en uit badminton, voetbal, scoopen, gymnastiek, tafeltennis, basketbal, handbal, hockey, volleybal, buiten- trim en na afloop zwemmen. De jeugd tot en met 15 jaar is welkom van 9-10.30 uur, daarna zijn de senio ren aan de beurt tot 12 uur. Er is een crèche voor de kleintjes. Meer infor matie bij de gemeentelijke dienst voor cultuur en recreatie, tel. 070- 870800. TRIMMEN De gemeente Voor burg biedt haar bewoners elke zater dagmorgen de gelegenheid in het sportcentrum De Vliegermolen te trimmen onder leiding van mede werkers van de Landelijke Dienst voor Sport en Spel. Men kan kiezen uit badminton, voetbal, scoopen. gymnastiek, tafeltennis, basketbal, handbal, hockey, volleybal, buiten- trim en na afloop zwemmen. De jeugd Hm 15 jaar is welkom van 9-10.30 uur. daarna zijn de senioren aan de beurt tot 12 uur. Er is een crèche voor de kleintjes. Meer infor matie bij de gemeentelijke dienst voor cultuur en recreatie, tel. 070- 87 08 00 HAAGSE KUNSTKRING In de Haagse Kunstkring wordt tot en met 5 november een herdenkings tentoonstelling gehouden met wer ken van Bert van Koppenhagen (li nosneden en aquarellen). Joan Mac Neill (schilderijen) en Giele Roelofs (graficus). De expositie aan de Den- neweg 64 in Den Haag is van dins dag t/m zaterdag open van 10 tot 17 uur. KAMERREVUE In het theater de Tobbe in Voorburg vindt morgen en overmorgen de voorpremière plaats van „De Kamerrevue", de nieuwste theaterproduktie van Her man van Veen. De toegangsprijs is 10.-/ voor CJP 6.50. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa bij het theater op vrijdag- en zaterdag avond van 19.30 tot 20.30 uur Het adres van de Tobbe is Badhuislaan 3 in Voorburg, tel. 070-864880. UITHOORN - De 30-jarige J. B. de Haan uit Diemen is bij een verkeers ongeluk in Uithoorn om het leven gekomen. Hij kreeg geen voorrang van een andere automobilist, zijn busje kantelde en hij kwam er onder terecht. DEN HAAG - Het Residentie Orkest heeft b. en w. van Den Haag voorge steld om op het podium van de Prins Willem Alexanderzaal van het Con gresgebouw een „akoestische schelp" te plaatsen Zo'n schelp zou de muzikale prestaties aanzienlijk kunnen helpen verbeteren en kan mooi dienst doen als overbrugging naar een definitieve oplossing voor de zaal. B. en w willen de raad namelijk voorstellen een nieuw akoestisch onderzoek naar de PWA- zaal in te stellen. Aan de hand van dat onderzoek zal worden besloten of er gekozen moet worden tussen een verbouwde zaal of een nieuw te bouwen concertzaal. Zo'n nieuwe concertzaal wil architekt Scham- hart best bouwen tussen Bleijen- burg en het Plein, een idee waarover b. en w binnenkort een uitspraak doen. Dit alles valt op te maken uit een notitie over de accommodatie van podiumkunstbedrijven van het Haagse college Daarin wordt ook melding gemaakt van het feit dat de problemen van het HOT opgelost zijn. Dat kan het Nederlands Dans Theater beslist niet zeggen: De hui dige huisvesting moet worden verla ten en het college neemt zich voor het theater elders vervangende huis vesting aan te bieden. Het NDT speelt met het plan om aan beide zijde van het toneelhuis van het Circustheater nieuwe zalen te bou wen. Eén van die zalen zou het Dans Theater dan kunnen betrekken. DEN HAAG Alle scholen voor voortgezet onderwijs in Den Haag hebben onlangs een affiche toegestuurd gekregen over een door de Stichting Mi lieudag georganiseerde milieu wedstrijd. De Stichting Milieudag voert dit jaar, in samenwerking met diensten en instellingen van de gemeente Den Haag, een pro gramma uit van activiteiten op milieugebied. Daartoe behoren onder meer het organiseren van een Boomfeestdag, het uit brengen van een Milieuwand- krant en het houden van de Milieu-Informatiemarkt. De bedoeling van de nieuwste ac tiviteit is dat groepen leerlin gen een werkstuk maken over de wijk of het dorp waarin ze wonen. Dat kan door middel van een foto-reportage, een dia-show, een opstel of ma quette. Het werkstuk moet antwoord geven op vragen over de waardering voor de di recte woonomgeving. De Stichting hoopt met deze acti viteiten met milieubesef onder de leerlingen te bevorderen. ZAKENFUTSEN Bronsglazen tafelbladen 8 mm dik, 80 cm rond 65,- 90 cm 90 - 100 cm 130,- 110 cm f 150.-. Tijdelijke aanbieding Glasindustrie J. J. Poppink Rotterdamseweg 60. Delft. Tel 015-561500 VAN UW MEUBELEN de Wit vöor het betere werk Tel 070-860745 ol 258244 CONIFEREN HEIDEPLANTEN KLIMHEESTERS enz. weer volop voorradig. Ook een TU INC E NTRU M „WESTERGEEST" Msn, 1». Uw. laL 02521- 1201* Kredietbureau Ton Postelmans Persoonlijke leningen tot elk bedrag, aflossing tot 15 jaar. BEUKENRODE 26 LEIDEN, TEL 071-131932 van 4845.—. NU 8/4150,—. is mooeli|k FA DE JONG. HOORNSEWEG 2 DELFT, TEL. 015-122010 DATSUN dealer AUTOBEDRIJF BROERTJES SASSENHEIM 02522-12921 biedt u een unieke vogelshow vart papegaaien, lorries, div. ara's, beo's, parkieten. Irop. vogel9. ka naries. kippen, eenden, ganzen, fazanten en pauwen. Ook hengel sport- en aquarium benodigdhe den. Tevens vele soorten trop vissen en planten. Alles op gebied om uw huisdier te veraangena men Ook hondenvoedmg. oa vers» vuile pens'f per kilo. In- en verkoop van alle soorten Voor goed en vakkundig AUTORIJLES naar Autorijschool Vmkestijn ibv. Vamor Plus M l. geeft les m Opel Ajcona Telefoon 071-134575 Mercury. Honda b.b. moforen. najaarskorting ook op occasions. Oenk om Uw wmterservice SERVICE CENTRE DE KAAG. BIJ PONT KAAGDORP. TEL. 02524- 264 Rep. kunstgebitten v.d. Waalsstr 44, Leiden telefoon 071-125566 GEOPEND VAN 8-17 UUR OF VOLGENS AFSPRAAK Niet te geloven Weer ml voorraad leverbaar. bu laangas gasfornuis, groen ot bruin met ruil en afdekplaat 398 Viervtams met deksel wit I 159,50, in kleur bruin ol groen 189.50. Butaangasgeisers 245. Speciaalzaak voor Leiden en omgeving BEATRIXSTRAAT 21-23 LEIDEN. TEL. 071-126534 ERNEST LANGEZAAL herenkapsalon v a 1 november werken wi| op afspraak, behalve zaterdags. 1e Bmnenvestgrachi 29 Mor spoort Leiden SLAGERIJ DE ROODE SPECIALITEIT GEGRILDE GEHAKT voor de boterham ot als koud vlees KRAAIERSTRAAT 33. LEIDEN stoelenmalter en rietvtechter Repa ratie en restauratie van antiek on antieke meubelep Div. lijm en hout- draaiwerken HOOFDSTRAAT 24. LEIDER DORP. TEL. 071-895550 EN 071- pamfletje nodig? Oeltabach maakt er snel honderd of duizend, op wit ol gekleurd papier In éen dag klaart Dat is sneldruk' DRUKKERIJ OELTABACH. Oranjetaan 37. te). 071-«99241 ZOETERWOUDE-RUNDIJK. Rijnsburgerweg 136. Rijnsburg ?el. 01718-21046 Te koop: bloembollen qoede kwaliteit Scherpe prijzen bijv 100 narcissen. maal III voor slechts 10.-, 250 gem tulpen 10-11. voor 25.- Ook zater dags geopend V.D. ZON S BLOEMBOLLEN- BEDRUF. S GRAVENDAMSE- WEG 40. VOORHOUT. TEL 02522-12987 GRASZODEN direct van onze kwekenj. 3,25 per m2, lumaarde en mesi m akken. alles franco ihuis vd Meer, graszoden, Ncordwnk Tel 01719-13939 kachel» piipen. ellebogen as- bestkoord kit glas. gloertjlokken thermokoppels leidingen kranen W P Hartwijk NIEUWE BEESTENMARKT 7-11 LEIDEN. TEL 071-126627 Wat staat Israël te wachten? Dit onderwerp hoopt de heer D. Jan Bruijn te behandelen op ZONDAGMIDDAG 30 OKTOBER 1977 in het gebouw Dunne Bierkade 1-6 te Den Haag. Aanvang: zondagmiddag 5 uur. gevraagd In levensmiddelenbedrijt Event, intern. R. Huizenga, v.d. Venneatraat 55-57, Oen Haag, Tet. 070-880485. Garage LagerWBÜ Occasions met BOVAG-GARANTIE Maart UU78 21.100 km 1.050 «lal taaclal107711.00# ka 7.950 OaalMMCm1170 29.Mluo9.700 trtuwaoMlrtU107» U.0M km 1051 OoalMiotOlM1(71 H.0M ka 7ZW Oool KaON117» fl irt ka a TM Maart I»107) MJH na tm117) 1.75a Gevulde kalfsborst osseworst, rookvlees en rollade Alles eigen fabrikaat. SLAGERIJ DE ROODE Kraaierstraat 33, Leiden. In of rondom Leiden vragen wi| gem. en/of gestoff. KAMERS, HUIZEN, FLATS of BUNGA LOWS. „De Woonbeurs" Leiden, tal. 071-142793. 'Gebr Groeneveid b.z.B. voof stiaaf- en tegelpaden, terrassen, sierwerk en siertuinen ophogen 12 50 per W lel 01827-3276 Te koop gevraagd ZOLDER OPRUIMINGEN EN INBOEDELS DUMPHAL RUNOUK 116, TUSSEN HAAG SE SCHOUW EN DE VINK t^lOEN. TEL 071-764260 T# huur ski, skieehoenen, langlaufski't en schoenen i Nieuw huu BEVER ZWERFSPORT, RE- GENTESSELAAN 317, DEN MAAG. TEL 070-454900. Ze beslaat nog Wij maken ze zelf SLAGERIJ OE ROODE Kraaierstraat 33. Leiden opslagruimte Vooriopag beschrtbaar lo» 15 «mi 1078 sim aan provmcwleweg Tevens opUagWr, TELEFOON: 02522-12505. BGG 02522-11

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19