Korea dient zich aan Is autoproducent F AUTOBIOGRAFIE Meer verschillen in garantiesystemen Leven en politiek zonder geweld Rover ook als zescilinder /Kritiek niet tegen de rechtbank, maar tegen het vervolgingsbeleid Nieuwe Chrysler benadrukt met het tussen de tekst Lood vergiftiging bij bedrijf in Tegelen zeer dichte mist 50 tot 100 meter... Soms is de trein zo gek nog niet.^> - JONDERDAG 27 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 15 Sicco de Jong Koreaanse auto Hyundai Pony komt begin volgend jaar naar Nederland. De leider van de gootste onderneming van Zuid-Korea, Chung Ju Yung, zal binnenkort beslissen met welk mportbedrijf hij in zee gaat. Verscheidene Nederlandse auto-importeurs hebben zich in de Koreaanse stad Ulsan aangediend om het importschap te verwerven. British Leyland heeft op de tentoon stelling Motorfair. die deze en vorige week geopend is, zescilinder-uitvoe ringen van de Rover 3500 geïntrodu ceerd De modellen worden evenals het achtcilinder-type genoemd naar de cilinderinhoud: een Rover 2300 en 2600. De Rover 2600, met 136 DIN-pk ver mogen nog altijd zeer sterk qua mo torische eigenschappen, komt vol gend jaar naar Nederland. De Rover 2300 van 123 pk zal later volgen. De motoren zijn geheel nieuwe zescilin ders in-lijn met dubbele carbura teurs. Op de Londense show heeft Br. ash Leyland tevens een nieuw topmodel uitgebracht: de Daimler Limousine met kleuren-tv achterin, intercom, airconditioning, gordijnen en een cocktail-kastje. De prijs is 22.200 pond sterling of ruim boven de hon derdduizend gulden. Overigens is de Londense autoten toonstelling een verkoopshow. die door de dealers in de Britse hoofd stad geëntameerd is, omdat Enge land dit jaar geen internationale au totentoonstelling heeft en de vol gende in 1978 te Birmingham gehou den wordt. a de Japanse automerken, die ians bijna éénvijfde van de totale lederlandse verkoop voor hun reke- ing nemen, is Korea het land waar auto-industrie de snelste groei •rmaakt. Er zijn drie autofabrie- ;en gevestigd. Hyundai maakt deel lit van een concern met een jaarom zet van twee miljard gulden en vijf tigduizend medewerkers. Dit con cern begon in 1946 als garagebedrijf van Chung Ju Yung, beschikt nu te Ulsen over de grootste scheepswerf ter wereld en heeft in dezelfde nieu we stad eind 1975 de autoproduktie ter hand genomen. Vorig jaar heeft de Hyundai-fabriek veertienduizend auto's gebouwd, alle van het model Pony. Dit is een wagen van een Italiaans ontwerp met een Japanse motor. De ontwer per is Giorgio Giugiaro, die eveneens alle moderne Volkswagens en Alfa Romeo's vorm gaf. De motor is een 1200 cc met 80 SAE-pk vermogen van Mitsubishi: in principe dezelfde motor als die van de Lancer, wat voordelen kan hebben bij eventuele service door dealers van het Japanse mcrlr rlat nuoriironc ppn pnnpnrrpnt merk, dat overigens een concurrent is. Hyundai overweegt dit bij aan stelling van importeurs in Europa, maar de fabriek geeft verder nog. geen commentaar. Bij het project voor de bouw van de autofabriek te Ulsan ruim vier honderd kilometer bezuiden de hoofdstad Seoel met een snelweg als verbinding zijn ook andere Euro pese en Japanse bedrijven betrok ken geweest. Leningen voor de finan ciering werden verstrekt door de Britse Barclays Bank, de Franse Banque de Suez en de Japanse Im port-Export Bank. De opbouw is ge schied onder leiding van de Engels man George Turnbull, die hiertoe ontslag nam als directeur van de Austin-Morris-groep bij British Ley land. Hij heeft ook verscheidene En gelse bedrijven als leveranciers van onderdelen bij het project betrok ken Maar de Koreanen maken thans veruit de meeste onderdelen in eigen land. Zij hebben dit jaar hun produktie ruimschoots verdubbeld en willen binnen de kortst mogelijk tijd hon derdduizend auto's per jaar afleve ren, waarvan het merendeel geëx porteerd moet worden. De Koreanen maken er geen geheim van, dat zij vooral de autofabricage ter hand genomen hebben om hun De Pony van Hyundai die begin volgend jaar op de Europese markt gaat concurreren tegen de bestaande merken. export te kunnen opvoeren. In Zuid- Korea rijden op dit moment zo'n honderdduizend auto's, te weinig om de drie fabrieken zonder expansie voldoende bestaansmogelijkheden te bieden. De capaciteit van de Hy undai-fabriek, die voor de autofabri cage al vijfduizend personeelsleden heeft aamgenomen, is berekend op een sterkte export, vooral naar Europa. Het „vijfdeurs" model Pony voldoet ook in vele opzichten aan Europese normen. Het is een compacte wagen van nog net geen vier meter lengte met een gewicht van 870 kilo. De wielophang is gelijk die van Japanse auto's nog met een starre achteras geconstrueerd. Als verbruikscijfer wordt ongeveer één op tien aangege ven: de prijs in Nederland zou juist onder de elfduizend gulden moeten uitkomen. Vorig jaar zijn de eerste tweeduizend Pony's geëxporteerd; dit jaar gaan er tienduizend naar het buitenland, voornamelijk in Zuid-Oost-Azië. Ne derland en België worden de landen, die de Koreaanse fabriek in Europa het eerst als bestemming op het oog heeft. Op dit moment wordt de produktie- capaciteit van de Koreaanse auto industrie als geheel reeds geschat op tweehonderdduizend wagens per jaar. De helft daarvan komt voor rekening van Hyundai, zestigdui zend is de capaciteit van de door GM en de Shinjin-groep gevormde* fa briek General Motors Korea, en de rest valt toe aan Kia, dat ontstond uit de fusie van een driewielerfabri kant en het Aisa-bedrijf, dat Fiat assembleerde. Hyundai heeft trou wens ook Fords gemonteerd. De plannen van Hyundai alleen hou den voor 1980 reeds een produktie van driehonderdduizend eenheden in. De prijzen zullen scherp blijven. Naar in de auto-industrie verluidt zijn zelfs de Japanse autofabrikan ten beducht voor de nieuwe Kore aanse concurrentie. Zuinigheidsindicator nieuw snufje Datsun Dit is de nieuwe Chrysler Simca Horizon, een vijfpersoons auto met voorwielaandrijving en onafhankelijke vering. De wagen heeft vier portieren en een vijfde deur achter. Zij komt op de markt met drie verschillende motoren en in drie uitvoeringen. Eind mèart 1978 wordt deze Simca Horizon in Nederland verwacht. Veruit de meeste nieuwe auto's worden thans voor een jaar gegarandeerd. Maar een klein aantal merken is nu ondanks het besluit van de Franse autofabrikanten om de door Duitse merken begonnen garantieverlenging te volgen op een half jaar blijven staan. Dit geldt voor de Amerikaanse Chrysler, de Italiaanse Lancia, Lamborghini, Masarati en DeTomaso en de Tsjechische Skoda. Het Japanse merk Datsun heeft het model 200 L vervangen door een type Laurel. De nieuwe Laurel beschikt over één van de kleinste zescilinder- motoren ter wereld een twee liter van 115 SAE-pk vermogen en on derscheidt zich door een strakkere vorm en groter glasoppervlak. Boven dien is deze wagen, die nog net geen negentien mille kost, zeer compleet qua uitrusting. Een nieuwtje is de zuinigheidsindica tor bovenop de stuurkolom, die waar schuwt wanneer te veel benzine ver bruikt wordt. Dit gebeurt bij te veel gas geven: dan gaat een oranje lichtje branden. Rijdt men gewoon zuinig, dan brandt daarnaast een groen lamp je. Met aandacht voor dit systeem, dat ook in Amerika wel toegepast wordt, moet het volgens de Japanse fabriek mogelijk rijn het verbruik tot één op acht a één op negen te beperken. De nieuwe Datsun Laurel heeft be halve rolgordels, hoofdsteunen en een verstelbare stuurkolom enkele zeer originele extra's. Boven vóór- en achterlichten bevinden zich monito ren, die verklikken of er licht brandt, .de deuren sluiten met een veersys- teem dat voor een degelijke sluiting zorgt en het klokje op het instrumen tenpaneel is digitaal met zichtbaar lopende secondencijfers. De wagen wordt voorts in standaarduitvoering voorzien van een radio met cassette- afspeler. De prijs van de Laurel, die ajlcen als sedan wordt uitgebracht, bedraagt 18.850 gulden inclusief BTW. Auto matische transmissie als extra komt op 1100 gulden. De onderlinge verschillen in de ga rantiesystemen ontstaan thans meer door speciale garanties, die de ter mijn van twaalf maanden te boven gaan Zo hebben de Italiaanse mer ken Alfa Romeo en Fiat een garantie op de lak, die overigens bij het eerste merk alleen voor het model Alfasud geldt. Deze garantie geldt voor twee jaar. De Franse merken Citroën en Re nault kennen een garantie voor de duur van vijf jaar op alle met het ML-anti-roest-systeem behandelde delen van dc carrosserie. Deze garan tie wordt echter alleen verleend, in dien de anti-roestbehandeling naar voorschrift een paar maal herhaald is. Beide merken hebben de garantie nog uitgebreid door daar ook auto's op LPG toe te rekenen en Citroën geeft bovendien nog twee jaar garan tie op het hydropneumatisch veer- systeem van de GS en CX. Het Duitse merk Porsche, dat zijn dure sportwagens vooreiet van ge galvaniseerd plaatwerk, verleent hierop een garantie gedurende zes jaar zonder dat enige nabehandeling vereist wordt. Voor het overige zijn er echter weinig afwijkingen meer van de algemene regel dat op een nieuwe auto één jaar garantie wordt geboden zonder be perking van het aantal kilometers. Alleen bij de Amerikaanse merken van General Motors. American Mo tors en de Russische Lada gaat de jaargarantie niet verder dan 20.000 km en voor Polski Fiat is het 15.000 km. Dit zijn echter merken, die een geringe verkoop behalen, evenals de merken, waar de garantie nog steeds tot zes maanden beperkt blijft. De Datsun Laurel. 5rof. mr. N. E. Algra: iPro Prof. mr. N. E. Algra, hoogleraar te Utrecht, schrijft ons het volgende: In TROUW van 22 oktober wordt gemeld, dat ik de Amsterdam se rechtbank een „rotte appel in de mand" zou vinden. Dat is (gelukkig) niet zo. Mijn kritiek richtte zich niet tegen de recht bank, maar op het vervolgingsbeleid van het Openbaar Ministe rie bij die rechtbank, met name in de zaak Menten. Dit beleid had tot gevolg, dat Menten, die al een keer veroordeeld werd wegens soortgelijke delicten als waarvoor hij nu terecht moet staan, opnieuw een proces werd aangedaan. Voor een dergelijke actie moet mijns inziens ten minste aan een drietal voorwaarden zijn voldaan, hetgeen hier niet het geval is. In de eerste plaats moeten nieuwe feiten aan het licht zijn gekomen welke noch bij de eerste strafzaak Menten, noch bij het afwijzen van het uitleveringsverzoek, in 1951 door Polen gedaan, bekend waren. Waren ze dat wèl, dan eist de rechtszeker heid een der pijlers waarop onze rechtsstaat drijft dat het vervol gingsbeleid gecontinueerd wordt. Voorzover bekend, waren de Menten thans verweten gruwelen althans in 1951 reeds bij de justitie voldoende bekend en is hij van andere in zijn eerste strafzaak hetzij veroordeeld, hetzij vrijgesproken. Er zullen wel zéér dringende redenen aanwezig moeten zijn om nu, na ruim een kwart eeuw, nog weer oude zij het zeer stinkende koeien uit de sloot te halen. Dergelijke redenen worden evenwel nergens vermeld. Allemaal In de tweede plaats moet een vervol ging van Menten het startsein zijn voor het vervolgen of beter nog: uitleveren van alle (vermoedelij ke) oorlogsmisdadigers, die onder tns nog vrij rondlopen en soortgelij ke of nog ergere delicten hebben gepleegd, dan Menten worden ver weten. Deskundigen schatten dit aantal op enkele honderde, waarvan vaak zowel namen en adressen als gepleegde delicten bij de justitie be kend zijn. Eén van de velen zwart maken en de anderen wit houden, is in strijd met het altijd hoog te hou den gelijkheidsbeginsel. Het valt m.i. te betreuren, dat de justitie in de vijftiger jaren halverwege de vervol- gingsrit is gestopt. Wanneer zij nu op haar dwalingen terug wil komen, dan zouden daarvoor zwaartillende argumenten nodig zijn. In géén geval zal het O M. echter van zijn vervol gingsbeleid een soort loterij mogen maken, waarbij zij de zwarte piet aan een toevallig boven komen drij vende figuur toespeelt. Van een wij ziging in het (niet-(vervolgingsbeleid van zware oorlogsmisdaden is even wel niets bekend. In de derde plaats zal boven elke twijfel verheven moeten zijn, dat de Nederlandse rechter bevoegd is Menten te berechten Ook deze eis is een fundament van onze rechtsstaat «legaliteitsbeginsel) Wanneer men echter Menten gaat verwijten, dat hij (als officier) bij de SS allerlei gruwelen heeft gepleegd, dan houdt dat automatisch in. dat hij zijn Ne derlanderschap door het (vrijwillig) J treden in vreemde krijgsdienst ver- loren heeft. Daarmee ontvalt aan het Nederlandse proces tegen Men ten de bodem. Bij de verdragen van Moskou en Londen is namelijk (mede door Nederland) afgesproken, dat oorlogsmisdadigers berecht zou den worden ter plekke waar zij hun gruweldaden hadden gepleegd. De ondertekenaars van die verdra gen hebben zich verplicht de zich eventueel in hun land schuil hou dende oorlogsmisdadigers aan de bevoegde gerechten uit te leveren. Daarin zat echter een moeilijkheid: Nederlanders mogen over het alge meen niet worden uitgeleverd, zodat wanneer een Nederlander (als parti culier) in het buitenland oorlogsmis daden zou hebben gepleegd, hij niet zou kunnen worden uitgeleverd, wanneer hij in Nederland zou wor den aangehouden. Daarom heeft Nederland in het BBS de berechting van déze Nederlanders aan zich ge trokken, in plaats van ze uit te leveren. Of Nederland dat in strijd met de verdragsbepalingen mocht doen. kunnen we hier verder laten rusten, want zodra vast staat, dat Menten in vreemde krijgsdienst is getreden, speelt die restrictie niet meer: hij is Nederlander Af en op hem moet vol gens de verdragen recht gedaan worden ter plaatse waar hij zijn te laste gelegde gruwelen beging. In Polen zitten dacht ik momen teel bevoegde èn deskundige rech ters op hem te wachten, zodat de Officier van Justitie Menten niet voor de Amsterdamse rechtbank had mogen dagen, doch stappen had moeten nemen ter voorberei ding van zijn uitlevering aan de be voegde rechter. Motieven Nu aan géén van deze. voor een legale rechtspleging essentiële eisen is voldaan, kan men zich afvragen welke toch wel de motieven mogen zijn, die het O.M. er toe hebben bewogen Menten voor de Amster damse rechtbank te dagvaarden (in plaats van een uitleveringsprocedu re op gang te brengen) en ten aan zien van de Andere (bekende) oor logsmisdadigers het oude beleid van niet-vervolgen te continueren. Het dunkt mij bijzonder ernstig te zijn, wanneer deze motieven van (par tij jpolitieke aard zouden zijn. zoals Menten niet vervolgen zou (door dat er toevallig een CDA minister op justitie zit) de moeizaam gegroeide samenwerking tussen de drie Chris- door J. W. E. Riemens telijke partijen kunnen bedreigen. geruchten, als zou Menten des tijds uit KVP-kringen ongeoorloof de hulp hebben gekregen, moeten door het alsnog (of liever voor de tweede of derde maal) aan de orde stellen van de strafzaak-Menten de wereld uitgeholpen worden. niet-vervolging van Menten zou wel eens stemmenverlies voor de aan de regering zijnde partijen kun nen betekenen, omdat de indruk zou kunnen worden gewekt, dat men oorlogsmisdadigers de hand boven het hoofd houdt. Zo zijn er nog wel een aantal, alle maal weinig fraaie argumenten te bedenken, waarom het O.M. belang rijke rechtsbeginselen heeft ge schonden. Ze mogen echter, als ze juist zijn, geen argument zijn bij de beslissing tot al of niet (weer) vervol gen. Want dat zou betekenen, dat wij bedenkelijk aan het afglijden zijn naar de (ver)politie(kte) staat. Dat de heer Algra de Amsterdamse Rechtbank een „rotte appel in de mand" vindt, ontleenden wij aan^de weergave van een gesprek dat de Utrechtse Universiteitsblad met 'hem heeft gevoerd. De heer Algra zegt in dat gesprek onder meer: „De rechtbank in Amsterdam is op het ogenblik een rotte appel in de mand, ook met dat vonnis in kort geding". Met die toevoeging doelde hij op het vonnis waarmee Hans Knoop, tegen wie Menten een kort Senator Hubert Humphrey uit Minesota, de vroegere vice-presi- geding had aangespannen, in het dent van Amerika, viel gisteren een grootse ontvangst ten deel toen gelijk werd gesteld (en dat in hoger hij na enkele maanden weer bij het Capitool in Washington 1SI Za d£'2- verscheen' Huraphre* is ongeneeslijk Hek. spraak vpn de heer Algra heeft het Utrechts Universiteitsblad nog eens T- •j?j* i i i m geplaatste citaat: „De Amsterdam- 0 0 J se rechtbank is een rotte appel in de DEN HAAG (ANP) In de periode januari 1973 tot augustus van dit jaar zijn bij de arbeidsinspectie zes tien gevallen bekend geworden van loodvergiftiging bij werknemers van een firma in het Limburgse Tegelen. In antwoord op vragen uit de Twee de Kamer zegt minister Boersma (so ciale zaken) dat de geconstateerde gevallen werden gekenmerkt door lichte tot matige klachten en ver- In Trouw van 20-10-77 lezen wij: „De slag is pas begonnen. Vrijheid door de gewapende anti-imperialistische strijd" zo luidde de mededeling van het „commando Siegfried Hausner". En over Zuid Afrika: „Volgens een vertegenwoordiger van het African national congress (ANC) zijn de gebeurtenissen een nieuwe rechtvaardiging voor de koers die het ANC in 1961 heeft gekozen, dat er geen vrijheid mogelijk is in Zuid-Afrika zonder geweld." mand". Uit het een noch uit het ander valt af te leiden dat de heer Algra slechts kritiek heeft op het vervolgingsbeleid van het openbaar ministerie bij de Amsterdamse rechtbank. Als hij meent dat hij verkeerd is geciteerd, dient hij zich derhalve tot de redactie van het Utrechts Universiteitsblad te wen den. Redactie. schijnselen van algemene aard. die klinische behandeling nodig maakten. Intussen is wijziging aangebracht in de produktiemethode van de betrok ken onderneming, waardoor de blootstelling aan loodstof aanzien lijk is verminderd. De arbeidsinspec tie zal er op blijven toezien dat de werknemers tegen loodvergiftiging worden beschermd. Maar is het filosofisch en logisch houdbaar dat men .kan bevrijden met geweld als onvrijheid juist met geweld wordt opgelegd en afgedwon gen? Brengt „bevrijdend" geweld niet juist als reactie nieuw geweld en sterkere onderdrukking voort? Een vraag die wij ons precies zestig jaar na de bolsjewistische revolutie bin nen de Russische revolutie en de daarop in Europa gevolgde fascisti sche reactiegolf toch wel eens stellen mogen. En maakt het geloof in ge weld als politiek middel, niet juist dat ook de meningsverschillen tus sen de bevrijders met geweld en dood worden uitgevochten? Eten de kinderen van de revolutie elkaar niet op? Men kan naar aanleiding van de uit spraak van de woordvoerder van het ANC in Londen met evenveel recht zeggen, dat wanneer men in 1961 consequent had volgehouden met het zoeken van een pacifistisch de mocratische derde weg in de geest van Luthuli, King en hun Messias, alle krachten nu gebundeld tegeno ver Vorster zouden staan met meer moreel gezag en er meer begrip en steun en minder reactiekrachten zouden zijn. Ook moet men het diep betreuren als een man als Horst Kleinschmidt zegt: „dat steun aan het ANC, dat in 1960 al werd verbo den, de kans op een openlijke ras- senoorlog in Zuid-Afrika nog kan verkleinen." En men moet protest aantekenen tegen de krantenkop „Christelijk Instituut kiest voor het ANC," zolang die uitspraak niet offi cieel is gedaan. Zo iets is letterlijk levensgevaarlijk en wat de geest be treft dodelijk. Het betekent name lijk dat het Christelijk Instituut net als Vorster van de Evangelisch-Mes- siaanse weg is afgeraakt, maar in tegenstelling met hem vla de linker (ADVERTENTIE). berm. Ook de woorden van ds. Al- bert v.d. Heuvel, secretaris-generaal van de N. H. Kerk „dat de kerken het ANG met geld en mankracht moeten steunen en wij niets meer moeten doen wat betrekking heeft op Zuid- Afrika zonder dat wtj het ANC voor af hebben geconsulteerd Ook voor de regering moet het ANC eerste gesprekspartner worden, voordat we met de regering-Vorster spreken" zullen tot diepe bezinning over de aard van de Evangelische weg moe ten leiden Is de Messiaanse wereldbeweging nu solidair met de pacifistische Christe nen in Zuid-Afrika die de weg van de Messias ook in de ergste onderdruk king willen volgen en volhouden, of is men solidair, als een laatste zonde val van het Christendom" met de marxistisch-leninistische ANC? Vor ster zal bij het lezen van deze berich ten onmiddellijk en helaas terecht zeggen: „Zie je wel nu komt de aap uit de mouw." Zo laat men zich meeslepen in een tragische tweede ling. die men op het eigen continent als sociaal-democraat of christen-de mocraat. met afwijzing van het marxistisch leninisme terecht niet heeft willen aanvaarden Zo werkt men mee aan de maalstroom van geweld en terreur, die de mensheid aan de rand van de zelfmoord heeft gebracht. De oplossing voor Zuidelijk Afrika zal moeten komen van een gezamen lijke ingreep door de mondiale rechtsorde in staat van wording. Ge weld van binnenuit la Vietnam zal tot een onvoorstelbaar bloedbad lei den niet alleen in Zuid-Afrika. maar kan een rassenoorlog in de gehele wereld aansteken De huidige leiding van Amerika ziet dit gelukkig in. Daarom zijn de voorwaarden voor een ingreep aanwezig Pacifistisch verzet van binnen uit la Zuidafri- kaanse Raad van Kerken gecombi neerd met het optreden van buiten af a la Andrew Young kan een uit zicht openen. Zuid-Afrika en Rhode- sië zijn wat Import van olie enz. en wat export van goud en diamanten enz betreft erg kwetsbaar De V N. zal enorm in aanzien stijgen als Ame rika en de Sovjet-Unie bereid zijn haar te benutten als een instrument van gemeenschappelijke politiek, vergelijkbaar met die inzake het Midden-Oosten. Dan wordt het anti fascistische front uit de tijd van Roosevelt hersteld Maar als harde kem daarvan, als ruggegraad, heeft de wereld een beweging van geweld loos leven en geweldloze politiek no dig, van een Pacifistische Mondiale De heer J. W. E. Riemens is directeur van het Maarten Luther King-Cen trum in Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15