Boek en Plaat over Megentig jaar Carré Informeel uit naar het Concertgebouworkest ANWB-sterren vakantiewoningen Even eruit IUNST Personalia Met reductiebon voor Trouw-lezers: Langlaufen op straat met rolski op wielen Componistenfonds op lange baan? een verandering beleid galerie lathilde Willink Nieuwe boeken Enschede Orgelstad Sneller naar Heathrow L25 ELSEVIERS WEEKBLAD |^DERDAG 27 0^BERJ9^ T rouw/Kwartet13 Vel aardig maar slordig en onvolledig >or Ber Huising •eater Carré in Amsterdam bestaat negentig jaar. Oscar Carré opende het in december 1887. hdsdien hebben zo'n zeventig miljoen Nederlanders er zo'n veertigduizend voorstellingen gezien. n alles. Eerst circus, later weer cus (de Strassburgers) en nooit er circus waarschijnlijk. Te duin oorden. En variété, internatio- il. met de grootsten soms. zoals ock en de Fratellini. Maar zulk lété zie je hier niet meer. En re is. met Buziau, de Davidsen, later t Lou Bandy, Snip en Snap, ook I met mooie Parijse dames toen mocht. Nu nog met André van i, in het klein, grote revues zijn duur geworden. Maar daar zijn de musicals. Foxctrot loopt er leger waren het operettes, of de liaanse opera. Toneel is er ook b held van het westen tACHTEN (ANP) - De toneel- iep Noordercompagnie brengt op november in De Lawéi in Drach- i „De held van het westen" uit. t is een stuk van de Ierse schrij- John Millington Synge, dat 70 ir geleden voor het eerst werd gevoerd. regie bij de Noordercompagnie is handen van Zdenek Kraus. De pfdrollen worden vertolkt door F van den Brink en Rick Nicolet. gespeeld, al is Carré daar eigenlijk niet voor. Het is wel goed voor Toon Hermans, Herman van Veen, Jaspe- rina de Jong. en weer niet zo ge schikt voor cabaret. Dansers hebben er over de planken gewerveld, ook klassieke en van „vreemde" volken. Chansonniers en -ières hebben er ge staan. Er is zelfs gebokst. En wij. zeventig miljoen, waren daarbij. Wat een herinneringen. Han Peekei heeft daarvan wat verza meld in een prettig boek om te zien Vooral de (oude) foto's doen het. Zelf schreef Han al dat hij maar wat nam en nog wel meer (tien) boeken had kunnen schrijven. Hij koos niet al leen zeer onvolledig, maar ook vrij willekeurig wat hem voor de handj kwam. Onbelangrijke voorvalletjes in plaats van belangrijke gebeurte nissen. Wel herinneringen van de „koffiemevrouw", niet van de toneel meesters. Niets over balletten, nau welijks iets over de opera, maar wel een heel stuk over ene Joe Petersen die eenmaal sentimenteel „Daddy" stond te zingen, als jongetje terwijl zij een meisje was. Han Peekei schrijft weet hij veel deze soort zinnetjes: „Als mens en als artiest, betekende dit nummer een nieuwe fase in zijn loopbaan, die later de belangrijkste in zijn leven zou blijken" (Over Louis Davids en De kleine Man, in 1929). Zo slordig als hij is met de woorden, en de begrippen is hij met zijn gegevens ook. Maar bij gebrek aan beter is er nu toch een boek over Carré. En er is een plaat bij. Die laat Kokadorus in 1905 nog even horen. En Esther de Boer-van Rijk met „de vis wordt duur betaald", Davids met De Klei ne Man, Lou Bandy met een liedje. Daddy ook nog, en het gelach dat Buziau, met Willy Walden en Piet Muyselaar in 1936 losmaakte. Aan de andere kant praat Toon Hermans nog eens over de stoel, waar zijn zuster op zat, zingt Johan Kaart „Als het effe kan", laat Jasperina de Jong een geweldige blues over de weg werpcultuur horen, zijn Wim Nijholt, Fred Hugas, en Herman van Veen op hun best en, schande, is de Samba ballensamba muzikaal en wat tekst betreft een dieptepunt van vulgari teit. 90 Jaar Carré. De Gooise Uitgeverij Bussum, 128 blz. veel illustraties, met lp 29.90 (in febr. 34,90). STERDAM (ANPi De dood Mathilde Willink zal niets ver leren aan het beleid van de vori- maand aan de Keizersgracht in isterdam geopende Galerie Mat- le, waarvan zij mede-eigenaresse Dit heeft dr. L. Gans, voorzitter ihting Mathilde, meegedeeld. ■ens dr. Gans had Mathilde Wil- c de wens te kennen gegeven, dat stichting haar naam zou dragen dat eer. overzichtstentoonstelling i het werk van haar vroegere ïtgenoot, de kunstschilder Carel llink. zou worden voorbereid. Ook de zij in de komende jaren een positie van naïve kunst en van rken van kunstenaars als Dali, pel. Heyboer, Sonja Delaunay, Sftgall. David Hockney en Picasso. het ogenblik is in galerie Mathil- Werk van Vasarely te bezichtigen. het Kunsthuis '77 in Breda zijn Rdagnacht de schilderijen verwij- waarop Mathilde Willink staat beeld. Dit is gedaan uit piëteits- irwegingen, aldus een woordvoer- van deze kunstbeurs. De schilde- n met Mathilde Willink waren de nkstukken van de beurs, waar- i 320 kunstenaars deelnemen. Catherine Marchant - Rosa. Zuid- hollandsche Uitgeversmy Stok - Baarn. Prijs: 23,90. Onder het pseudoniem van Catheri ne Marchant schreef de Engelse au teur Catherine Cookson andermaal een roman, waarin ze haar speciali teit beschrijving van mensen, le vend op het verlaten, soms wat si nister aandoend platteland van En geland aanwendt. Na haar recen te vrouwenroman „Kirsten", voert' ze thans de jonge vrouw Rosa ten tonele, die met haar mooiere zusje en een dronken vader in een molen in een vergeten moerasgebied woont en onder dramatische omstandighe den kennis maakt met de „Tijger van het moerasland". De romance, die dan volgt is boeiend, maar toch overheerst het beeld van een ruige verstilde wereld, waarin de figuren geheimen met zich meedragen. Het is een genre, dat vooral wat oudere lezeressen zal aanspreken. De verta ling is van Mendelson Wolsak. Rechterlijke macht Benoemd tot' officier van justitie in het arrondis sement Groningen: mr. A. Herstel,, thans officier van justitie in het ar rondissement Utrecht. AMSTERDAM De leden van het Genootschap van Nederlandse com ponisten hebben minister Van Doorn vanuit een onlangs gehouden vergadering hun verbijstering doen weten over het feit dat de oprichting van het „Fonds voor de Scheppende Toonkunst" opnieuw is uitgesteld. ENSCHEDE Het comité „Ensche de orgelstad" bereidt, in nauwe sa menwerking met de gemeente En schede, een muzikale manifestatie voor, waarin van 20 tot en met 28 mei 1978 de aandacht in hoofdzaak gericht zal zijn op de elektronika in de muziek. Medewerking aan deze manifestatie verlenen het Overijssels Philharmo- nisch Orkest onder Roberto Benzi en het Metropole Orkest onder Dolf van der Linden. Verder zijn c.a. de King's Singers uitgenodigd concer ten tijdens de manifestatie te geven. Er worden enkele symposia gehou den en er zal apparatuur (o.a. elek tronische orgels) worden tentoon gesteld. Liefdadigheidsconcert AMSTERDAM Als bijdrage aan een actie ten bate van afasiepatiën- ten (niet meer in staat gesproken of geschreven taal te begrijpen ten ge volge van hersenletsel) wordt op zondag 27 november een concert ge geven in het Concertgebouw te Am sterdam. De opbrengst van dit con cert komt ten bate van het werk van de Stichting Afasie Nederland die de verzorging en de revalidatie van mensen met afatische stoornissen ten doel heeft. Het concert wordt gegeven door een ensemble van vakmusici onder lei ding van Peter Serpenti. Als solisten werken mee Theo Olof, viool, Jaap Prinsen, hoorn, en Al win B&r, piano. Uitgevoerd worden het Vioolconcert in E van Bach, het Hoomconcert in Es (KV 417) van Mozart, de Saint Paul's Suite van Gustav Holst en het Pianoconcert in Es (KV 449) van Mozart. Toegangsprijs 25 gulden. Afgelopen maand heeft de minister ontdekt dat de comptabiliteitswet vereist dat voor de oprichting van genoemd fonds eerst nog een behan deling in kabinet en kamer nodig is. De componisten zijn ernstig bezorgd over deze ontwikkeling. Op 14 janua ri 1976 stelde de minister een werk groep in die de oprichting van het fonds voorbereidde. Dat fonds zou op 1 juli van dit jaar zijn werk kun nen beginnen. In de memorie van toelichting op de begroting van CRM voor 1978 beloofde de minister nog aan de tweede kamer dat het componistenfonds nog dit jaar zou worden opgericht. Het Genootschap van Nederlandse Componisten dringt er bij de minister sterk op aan deze oprichting dit jaar alsnog te verwezenlijken. De violist Yehudi Menuhin toont hier ziin boek Onvoltooide reis, dat hij in de Rotterdamse Doe len ten aoop hield. AMSTERDAM Tot de po gingen die de Nederlandse symfonie-orkesten doen om nog meer publiek naar hun concerten te laten komen, be horen ook de vlotten concerten die het Concertgebouworkest organiseert onder de titel „In formeel uit naar het Concertge bouworkest". Het woordje „uit" hierbij, geeft al aan dat het niet gaat om veeleisende programma's waarbij de luisteraar zich geestelijk al te zeer moet in spannen. Het is de bedoeling dat men zich via de uitgevoerde muziek ook echt een avond uit kan voelen. Dat gevoel kan nog worden versterkt door het vooruitzicht dat men, be halve in de pauze, ook nog na afloop van zo'n concert een poos genoeglijk in de historische wandelgangen van Neerlands beroemdste concertzaal kan verblijven. Die wandelgangen' hebben dan het aanzien van een, soort vrije soos waar men bij een glas' wijn, een pilsje of een niet-alcoho- lisch drankje over van alles en nog wat, desnoods over de zojuist ge hoorde rtiuziek. kan praten. Om de tongen wat los te maken is er behal ve de genoemde drankjes ook een strijkje dat (uiteraard beschaafde) achtergrondmuziek laat horen. Het eerste wordt geleid door de En gelse dirigent Colin Davis met de bekende violist Salvatore Accardo als solist. Hij speelt het Vioolconcert van Strawinsky. Het openingsstuk is van Charles Ives (1874-1954), de tij dens zijn leven nauwelijks begrepen maar nu weer veelgespeelde Ameri kaanse componist. Het stuk is geti teld „America", een variatiewerk over een Amerikaans volkslied. Slot van het programma is Dvoraks sym fonie „Aus der neuen Welt". De volgende concerten in deze infor mele serie (waarvoor geen besproken plaatsen worden verkocht: iedereen kan gaan zitten waar hij wil) zijn op 16 december. Bernard Haitink diri geert, dan muziek van Moessorgski en Ts'jaikowsky, en de 20-jarige Oos tenrijker Christian Altenburger is de solist in Mendelssohns Vioolconcert. Het derde concert wordt gegeven onder leiding van de Fransman Mi chael Tabachnik. Op -het program ma staan de Tweede Symfonie van Beethoven en de Derde Symfonie van de „grand old man" onder de Engelse componisten Michael Tip- pett; een klassiek 20e eeuws werk. Er is een sopraansolo in die wordt ge zongen door Jennie Veeninga. tig. En voor een abonnement op de drie niet vijfentwintig maar vijftien gulden. Men moet dan wel de reduc tiebon overleggen die al enkele ma len in Trouw is afgedrukt en die volgende week nogmaals in de krant zal staan. De ANWB is officieel begonnen met de klassificatie van particulie re zomerwoningen in Zeeland. De bond heeft dit gedaan op verzoek van de Zeeuwse provinciale VW. De klassificatie het in vijf klas sen onderbrengen van te verhuren recreatiewoningen, is volgens de heer J. Ekel, chef consumentenbe langen van de ANWB, een unieke zaak en komt nog nergens ter we reld voor. Al jaren geleden is de bond begon nen met het indelen in klassen van hotels, kampeerterreinen, jachtha vens en maneges en enkele maan den terug is gestart met de restau rants. Het nieuwe initiatief wordt voorlo pig nog als een proef beschouwd. Als deze slaagt zullen meer recrea tiewoningen worden gecontroleerd en beoordeeld. Vooral in deze sec tor is klassificatie van belang, al dus de heer Ekel, omdat er elk jaar nogal wat teleurgestelde klanten met klachten zijn over de kwaliteit en de aankleding van een vakantie woning. In de nieuwe ANWB-gids, die vol gende maand uitkomt, zullen een kleine 1300 zomerwoningen worden opgenomen, met de aanduiding van de klasse. Klasse I is de laagste en klasse 5 slaat op de meest luxu euze vakantieverblijven. Deze aanduiding zegt overigens niets van de prijs. De eigenaar zal altijd zelf zijn huurprijs kunnen bepalen. Londengangers die op het vliegveld Heathrow aankomen, kunnen met ingang van december aanzienlijk sneller reizen van het vliegveld naar de stad. Als straks het nieuwe station van- de Londense ondergrondse op de luchthaven wordt geopend, ont staat er een directe verbinding tus sen Heathrow en alle delen van Londen. Tot nu toe moest men voor de rit naar de stad steeds gebruik maken van een bus, die door regelmatig voorkomende verkeersopstoppin gen, nogal tijdrovend was. De ondergrondse brengt de reiziger nu (bijvoorbeeld) binnen de drie kwartier naar Piccadilly. Langlaufers en zij die het willen worden, kunnen zich sindskort ook in de zomer trainen. Een Duitse fabriek voor technische apparaten heeft de zgn. Truma-rollski op de markt gebracht, waarmee men doordat de latten zijn voorzien van elk drie wielen gemakkelijk op straat kan oefenen. De door Saunaman in Harderwijk geïmporteerde vinding kost rond de 300 gulden (inclusief skistokken, ex clusief schoenen) en is zo geconstru eerd, dat men er dezelfde bewegin gen mee kan maken als met de nor male Langlauflatten in de sneeuw en bovendien dezelfde spieren traint, die in werking komen bij het echte Langlaufen. Elke koper van een rolski krijgt gra tis vier lessen, waarna hem het be wijs van rolvaardigheid wordt uitge reikt. Volgens de fabrikant is de rolski ook geschikt voor trimmers, en voor schaatsers en wielrenners die zich op hun seizoen willen voorbereiden. Varen naar Rode Zee De reisorganisatie voor vaarvakan ties. Zeetours in Rotterdam, brengt voor het eerst in haar nieuwe pro gramma een cruise naar de Rode Zee, een vaargebied dat vele jaren lang niet of nauwelijks toegankelijk was. De 15-daagse cruises worden uitge voerd met de Neptune van de Griek se rederij Epirotiki. De route voert vanaf Suez via het Suez-kanaal naar Safaga (Egypte), Djibouti, Aden, Hodeida (Jemen) en Aqaba. Prijs, inclusief de vlie greis naar Cairo: ruim 3000 gulden. De provinciale WV's van Gelder land en Overijssel hebben weer een aantal speciale arrangementen voor herfst, winter en najaar ge ïntroduceerd: een weekend of week vakantie in een van de 330 „winter harde" bungalows (voor het eerst dit jaar ook te boeken bij ongeveer 500 ANVR-reisbureaus), een zes daagse autotocht (eventueel met caravan) door Overijssel (hotels en maaltijden of staanplaats op een kampeerterrein van tevoren gere serveerd) en een driedaagse auto vakantie op de Veluwe. Evenals vorige jaren zit ook de weekend-pas weer in het pakket. Met deze pas, die voor vijf gulden te koop is bij de VW- en ANWB- kantoren kan men voor de helft van het normale tarief in 18 eerste en middenklasse-hotels op de Velu we logeren (behalve met kerst, nieuwjaar en pasen). Bij alle arrangementen krijgt men een zgn gastvrij-couponboekje met 22 bonnen voor korting op attrac ties. Wat de prijzen betreft: met een weekend-pas kan men al met twee personen voor 25 gulden per nacht onderdak (inclusief ontbijt), de bungalows zijn te huur van 135 gulden tot 210 gulden voor een weekend en van 205 tot 335 gulden voor een week. Een autozwerfwee- kend kost 75 tot 130 gulden per persoon (vol pension). Nieuwe lijnen naar Basel en Salzburg De Oostenrijkse luchtvaartmaat schappij Austrian Airlines gaat per 1 december een rechtstreekse dienst tussen Amsterdam en Salz burg onderhouden. De dienst wordt tweemaal per week (op dins dag en zaterdag) uitgevoerd. Per 1 april volgens jaar openen KLM en Swissair samen een nieu we dagelijkse dienst tussen Am sterdam en Bazel. Dat de reisboekenauteur J. Do- mlnicus voor zijn nieuwe gids Sri Lanka (het vroegere Ceylon) heeft gekozen is niet zo vreemd. Al enke le jaren lang blijkt dit tropische eiland, dat in vrijwel geen enkele brochure van de reisorganisator meer ontbreekt, in de belangstel ling te staan en elk seizoen meer Nederlanders te trekken. Dit in de portrettenreeks van uitge ver Gottmer verschenen, 214 blad zijden tellende, gidsje (de 26ste in de reeks) geeft over dit „schitteren de eiland" (letterlijke vertaling van Sri Lanka) gedegen informatie over alle bezienswaardigheden en over de historie. Wat dat laatste betreft: vooral Nederlanders zal die aan spreken omdat het eiland jaren lang in de VOC-tijd onder Neder lands bestuur heeft gestaan (Prijs 17.50). ADVERTENTIE boven naar beneden de diri- Colin Davis. Bernard en Michael Tabachnik. Aantrekkelijk De programma's van deze concerten zijn overigens zeer aantrekkelijk. Speciale regeling Voor lezers van Trouw is er een spe ciale regeling getroffen wat betreft de toegangsprijzen voor deze concer ten. Inplaats van tien gulden per concert betalen zij zeven gulden vijf- .5500 mer>sen Ba,anSVelLr Sommige artsen, Natuurgeneze kzalvers dat zijn voor mi) KW Thierry: zelf loon kiezen in cafetan en vele andere onderwerpen van deze week. Kort en bondig geschreven informatie over bedrijfsleven en maatschappij. EW 'met honderden betere banen in de Nationale Personeelgids

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13