Kwalificatie niet in gevaar Nederlands uitgangspunt leende zich niet voor show I Jan Notermans neemt ontslag bij AZ'67 'Bleke Duivels' tonen te snel te veel ontzag voor zeker Oranje GROEP 4 Wim van Hanegem geschorst EBBC in tweede Krohn gaat HSV weer verlaten Thurau start niet in Tour de France NDERDAG 27 OKTOBER 1977 Trouw/Kwartet 11 door Matty Verkammen AMSTERDAM Het Nederlands voetbalelftal mag dus weer meedoen aan een wereldtoernooi. Omdat kwalificatiewedstrij den doorgaans sterk in het teken staan van de beoogde happe ning, zou men Oranje het voordeel van de twijfel kunnen gunnen. Meer niet. Want voor al te opgewekte conclusies of verwachtingen is na de gisteren beëindigde en gewonnen schif tingsronde, vooralsnog geen plaats. Nederland is in groep vier door de belangrijkste tegenstander België dus nauwelijks echt op de proef gesteld. Desondanks wist de door interim- icoaches warrig geleide ploeg niet te overtuigen. Het was gisteren in het mistige Olympisch stadion opnieuw een in terland zonder veel hoogtepunten Nederland won weer (1-0), dat wel. maar van hartverwarmend voetbal is zelden sprake geweest. Hetgeen ove rigens ook de Belgen zich mogen aantrekken. Een ploeg die voor zijn laatste kans vecht, moet toch meer durf aan de dag leggen, dan België deed. Het was andermaal gokken op leen gelukje, dat al met al terecht uitbleef. Nederland heeft zich nu in feite via één goede wedstrijd (België-uit) voor de volgend jaar in Argentinië te verspelen WK geplaatst. Misschien dat één zo'n goede prestatie (als ook tegen Engeland) toch nog voor enig optimisme zorgt. Maar dan is een verlengde interland-loopbaan van Johan Cruijff wel een vereiste. En bijvoorbeeld ook eens enige duide lijkheid in de chronische chaos inza ke de begeleiding van de nationale ploeg. Nederland België Noord-Ierland IJsland 6 5 1 0 11 11-3 5 3 0 2 6 7-3 5 1 1 3 3 4-6 6 1 0 5 2 2-12 [Thissen (8) en René van de Kerkhof kijken toe hoe Jean Marie Pfaff een hoge bal uit de lucht plukt. Guy Thijs had vooraf dan mooie woorden mogen spreken, toen zijn team eenmaal zijn opwachting maakte, leek hij zich nauwelijks van zijn illustere voorganger Raymond Goethals te onderscheiden. Er lag op voorhand een sterk verdedigend accent op de ploeg. Vijf verdedigers, Gerets, Meeuws, Broos, Thissen en Ranquin vormden een buffer voor de gevreesde opponent. Vijf verdedi gers maar geen „Gille" van Binst. De robuuste rechtsback van Ander- lecht was door Thijs toch op een zijspoor gerangeerd. Kennelijk had de Belgische keuzeheer geen ver trouwen in de man die in een inter view had gezegd, weinig heil te zien in een nieuwe, rechtstreekse con frontatie met zijn clubgenoot Ren- senbrink, zo kort voor Anderlechts tweede Europa-Cup match tegen Hamburger SV. Thijs' opstelling waarin ook geen plaats was voor de Bruggeling Paul Courant (te veel een echte voetbal ler), hield opnieuw toch weer een overdreven respect voor Nederland in. Tevens een risico! Want was rechtsback Eric Gerets in 1976 niet degene die in Rotterdam door Rob Rensenbrink negentig minuten lang in de maling was genomen.? Die extra verdediger was er door Thijs neergezet met de bedoeling om de stand zo lang mogelijk op 0-0 te houden, zo had hij een enkele insider uit zijn land toch nog meege deeld. Althans, het was de bedoeling om per se geen tegentreffer te incas seren. Die mooie droom spatte dus reeds in de vierde minuut als een zeepbel uiteen. De Belgische afweer kreeg het toen al Spaans benauwd door Renee van de Kerkhof schiet Nederlanden de vierde minuut al naar de definitieve 1-0 overwinning. een gezamenlijke actie van het Bar- celona-duo, waarna René van de Kerkhof in tweeërlei opzicht on grijpbaar werd. Doelman Jean-Ma- rie Pfaff kreeg geen vat op zijn inzet en de Oranje-mannen niet op de PSV'er want die vierde zijn goal traditioneel in zijn eentje in de vorm van een lachwekkende rush langs de lijn: 1-0. Een vroeg succes, dat merkwaar dig genoeg het startsein voor de Belgen was om ook gevaarlijk te worden. Binnen twintig minuten kwamen Roger van Gooi (tweemaal) en Julien Cools levensgevaarlijk door. Mogelijk had de onnauwkeu righeid in de Oranje-verdediging (met Ruud Krol voorop) iets te ma ken met een al vroeg verstoord even wicht op het middenveld. Wim Jan sen werd na tien minuten al het slachtoffer van een weinig fraaie schop van Walter Meeuws. De Feyenoofder probeerde het nog vijf minuten, maar gaf toen op ten faveure van zijn voormalige clubge noot Wim van Hanegem. De 33-jari ge middenvelder was in eerste in stantie door Jan Zwartkruis naar de reservebank verwezen; hetgeen erop wees, dat de legerkapitein inder daad zelf de opstelling had ge maakt. Zwartkruis staat immers te boek als de interim-coach die niet zoveel voor een come-back van De Kromme heeft gevoeld. En dat dan in tegenstelling lot Ernst Happel die Van Hanegem persoonlijk terug haalde. Pikant détail: ook in 1973 zat Van Hanegem langs de kant bij Neder- land-België. een wedstrijd die toen in Amsterdam over deelname aan een WK-toernooi besliste. Frantisek Fadrhonc baarde bij die gelegen heid veel opzien on de toen nog onbetwiste vedette voor Gerrie Mühren te laten vallen. Overigens: Van Hanegem deed het zeker niet slecht in zijn 49ste interland. Wat dan niet gold voor geheel Oran je, want dat riep hoe langer hoe meer herinneringen op aan de re- cent-slechte beurten tegen Rusland en Noord-Ierland. De 1-0 voorsprong schonk bepaald niet de te verwach ten rust in de ploeg. Cruijff was in zijn laatste(?) interland-wedstrijd incidenteel goed zoals bij een goochelnummertje dat Van Gooi niet kon volgen maar toch niet de alles regelende leider, die hij nog niet zo lang geleden was. Rensen brink kon zich nog zeldzamer losma ken van de nu extra vinnige Gerets. Johan Neeskens kon, half gebles- door Johan Woldendorp AMSTERDAM Een openba re training in het rond spelen van de bal. Zo ongeveer was de rol. die het Nederlands elftal zich opdrong, toen het al na vier minuten de kwalificatie voor het kampioenschap had verdiend. Een visie, die ook door interim-bondscoach Jan Zwartkruis werd onderschre ven. ,,Het leek hautain", ver ontschuldigde de beminnelij ke leger-officier zich „maar de afgelopen drie dagen hebben we het Belgische elftal geen moment onderschat. In de eer ste tien minuten hadden we agressief willen aanvallen. In de hoop dat er snel een doel punt zou vallen. Zo ja, dan zouden we het accent langdu rig op de verdediging leggen." Nederland deed dat feilloos, dat wel. Ook al, omdat de Belgen de indruk wekten, dat ze voor het schimmen spel in het Olympisch stadion al besloten hadden om af te zien van de reis naar Argentinië. Een indruk die werd bevestid door de opstelling, die trainer Guy Thijs in elkaar had gedraaid. „Toch", al dus Zwartkruis, „waren de meeste Jongens in de rust nog niet gerust op de uitslag. Het systeem van de Bel gen, twee spitsen en daarachter een soort ruit, is hier tamelijk anbe- kend." De brandstof voor de lange weg naar Zuid-Amerika bestond dus uit pure berekening. Het hele kwalificatie toernooi door eigenlijk. Het publiek bracht er deze keer alle waardering voor op. Zwartkruis: „Op safe spelen was het uitgangspunt. Ik heb daar om tegen het publiek gezegd: „Neem me niet kwalijk, wanneer we saai voetbal spelen." „Ik had", vervolgde Zwartkruis, toen hij het spel van de Belgen aan een nadere analyse onderwierp, „een botsing van krachten ver wacht. In Antwerpen hebben we hen qua techniek en taktiek afgebluft. Het viel daarom te verwachten, dat Thijs in Amsterdam meer fysieke kracht in de strijd zou werpen. Toen we eenmaal een voorsprong hadden, wilden we per sé niet langer met man en macht blijven aanvallen. Johan Cruijff was immers niet hon derd procent. Het was bovenal zaak om het einde zo economisch moge lijk te halen." Over het feit. dat Willem van Hane gem in de basisopstelling ontbrak, wilde Zwartkruis nog kwijt: „Ik was bang voor het loopvermogen van Cools en Van der Eist en voor de wervelende acties van sommige an- seerd, nooit zichzelf zijn. En René van de Kerkhof miste na zijn doel punt ook de normale scherpte. De Brabander verliet in de eerste helft bovendien geblesseerd het veld. Broer Willy verzette weer veel werk, maar miste na rust een formidabele kans. De wissel van René van de Kerkhof voor Ruud Geels viel samen met die van Jean Thissen voor Francois van der Eist, hetgeen de laatste hoop van de Belgen inhield: een aanvallende middenvelder voor een verdediger. Maar echt gevaarlijker werden de „Bleke Duivels" toch niet. Uit mis schien wel misplaatste angst voor Oranje werd er gewoon te lang op een klein wondertje gehoopt. Waar België in wezen niets meer te verlie zen had, werd vooral toch de neder laag gevreesd. NEDERLAND-BELGIS 14 (14) - 4: Renee van de Kerkhof 1-0. Scheidsrechter. Partridge (Eng). Toeschouwers: 62.000. NEDERLAND: Jongbloed: 8uurbier. Krol. Dusbaba, Hovenkamp. Neeskens. Jansen (Van Hanegem), WUly van de Kerkhof; René van de Kerkhof (Geels). Cruijff, Rensenbrink. BELGIS: Pfaff; Gerets. Broos. Thissen (Van der Eist), Renquln; Van der Eijcken. Coeck, Cools; Van Gooi, Lambert. wist Thijs tevoren al te goed dat n/-i België een te moeilijke uitgangsposi- rOHÜ6 £jUrOD<l LUD tie had, voetbaltechnische en psy chisch. Daarom sprak hij na afloop ook van een normaal duel. „Dat doel punt voor Nederland kwam natuur lijk te snel", zei hij zoals iedereen al kon vermoeden. Thijs: „Dat komt hard aan als je weet dat winst noodzakelijk ls. Ik moet zeggen dat de spelers zich er goed tegen veizet hebben. Zeker veel beter dan In Deurne Indertijd. Ze hebben ervoor willen knokken. Maar kijk, wij hadden ook de eerste goede doelkans, al voor Nederland scoorde en we hebben er daarna meer gehad. Maar het zat er niet in". Opvallend was dat Thijs toch beslo ten had Gilbert van Binst niet op te stellen. Van Binst had dan weliswaar tevoren al laten weten weinig ver trouwen te hebben in een goede af loop van de confrontatie tegen Ne derland, maar Juist hij zou de man zijn die Rob Rensenbrink zou kun nen afstoppen. Maar, aldus Guy Thijs, „het leek mij toch niet Juist om een duel Van Binst-Rensenbrink over negentig minuten te program meren. Het is ook onjuist dat VAn Binst voor drie wedstrijden ge schorst zou zijn. Nee, het paste vol gens mij gewoon niet". Wim Jansen proefde nog geen kwar tier van wat voor hem deze competi tie een hoofdgerecht moest zijn. Jansen: „Ja, het was snel afgelopen. Ik ging door m'n enkel heen. Bij het neerkomen klapte m'n enkel dub bel. Ik kon zo moeilijk lopen dat ik er uit moest. We konden hier niets riskeren." In ieder geval maakte Jansen wel weer een Feyenoorder die in dienst Eén van de laatste platen met Cruyff in het Oranje-shirt en de rood-wit-blauwe aanvoerdersband. Hier' van Oranje geblesseerd raakte in duel met René Vandereycken. DEN BOSCH De herenploeg van EBBC de Nederlandse bekerwin naar, heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars. In de Bossche sporthal De Vlnkenkamp werd de Duitse ploeg MTV Giessen met 107-92 (5238) ver slagen. De eerste wedstrijd hadden de Bos schenaren reeds gewonnen met 109- 97. Topscorers bij Den Bosch waren: John van Vliet 24, Kees Akerboom 14 en Buff Kirkland 13. Bij MTV Giessen scoorde Ted Hondley 28 en Robert Muros 18. Rotterdam Zuid heeft zich geplaatst voor de eerste ronde van het toer nooi om de Europese basketbalbe ker voor landskampioenen bij de dames. De Rotterdamse basketbal- sters versloegen in de vrijwel lege sporthal „De Enk" na een zeer een zijdig duel Stade Francais Genève (Zwi) moeiteloos met 125-38 na een ruststand van 64-19. In Zwitserland had RZ vorige week al met 90-39 gewonnen. Topscoorsters waren aan Rotterdamse zijde Irene Maarschal- kerweerd (34) en Gerda de Ridder (32). Silviane Bonadei (14) en Anto- nella Montaguti (6) waren bij Stade Francais op schot. RZ speelt na deze voorronde nu in de eerste ronde te gen de Bulgaarse kampioen Mineur Pernik op 16 november In Rotter dam en op 24 november in Sofia. ZÜRICH Wim van Hanegem zal de tweede wedstrijd van AZ'67 tegen Barcelona in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker niet mee maken. De tuchtcommissie van de Europese Voetbalunie (UEFA) heeft Van Hanegem wegens twee gele kaarten ge schorst voor een wedstrijd in een der Europese bekertoer nooien. De eerste gele kaart ontving de AZ-middenvelder in de uitwedstrijd tegen Red Boys Differendange in de eerste ron de van het UE F A-bekert oer- nooi. Van Hanegem zag voor de tweede maal het geel tegen hem getrokken worden in de eerste wedstrijd tussen AZ'C7 en Bar celona in Alkmaar op 19 oktober. Dezelfde straf als Van Hanegem kreeg Barcelona-speler Rafael Zuviria, die in het Europese bekervoetbal dit seizoen even eens al twee gele kaarten heeft ontvangen. De laatste keer was dat in Alkmaar bij AZ'67-Barce- lona. De tweede wedstrijd tus sen beide ploegen wordt op woensdag 2 november in Barce lona gespeeld. De volgende spelers werden ook voor een wedstrijd geschorst (allen wegens twee gele kaar ten): Luben Kolev (Marek Stanke Dimitrov), Haralabos Intzoglou (AEK Athene), Euse- bio Bejareno (Atletico Madrid) en Francisco Aguilar (Atletico Madrid). HAMBURG - Bij de Bundesliga- club Hamburger SV is de eerste bom gebarsten. Manager Peter Krohn (45) kondigde aan per 1 juni 1978 (einde voetbalseizoen) zijn ontslag te nemen. Bij HSV, dat in mei in het Olympisch Stadion te Amsterdam de Europese beker voor bekerwinnaars won, wor den de laatste weken aan de lopende band en in het openbaar hooglopen de ruzies uitgevochten. Het begon allemaal met een reeks tegenvallen de resultaten op de grasmat. De ver wachtingen waren vooral door de aankoop van de Britse vedette Ke vin Keegan hoog gespannen. Het boterde al snel niet meer tussen de ijverige manager Krohn en de nieuwe trainer Rudi Gutendorf. Krohn eiste, na de bittere nederlaag tegen Anderlecht in eigen stadion in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, het hoofd van de trainer. Hij vroeg een volmacht aan het hoofdbestuur om Gurten- dorf de laan uit te sturen, maar kreeg die niet. Daaruit trok Krohn zijn consequenties en zal hij opstappen bij de club die hij in vier jaar uit een diepe put trok en via een zakelijk beleid naar een zeer acceptabele hoogte stuwde. De staat van dienst van Peter Krohn bij HSV is niet mis. Toen hij vier jaar geleden bij de club in dienst trad, had de club drie miljoen gulden schuld. Het eens zo trotse Hambur ger SV uit de tijd van Uwe Seeler balanceerde op de rand van de af grond. Krohn bracht de jaaromzet van drie miljoen gulden naar twaalf miljoen gulden. HSV werd weer rijk door sportieve successen met een Jonge ploeg. Krohn vormde met trai ner Kuno Klötzer een goede eenheid. H8V won de Duitse beker in 1975 en dit jaar de Europa Cup n. ANTWERPEN Didl Thurau zal in het eerste seizoen voor zijn nieuwe sponsor (IJsboerke) niet in de Ron de van Frankrijk starten Als grote ronde staat wel de Ronde van Italië op zijn programma. De 22-Jarige Westduitser droeg dit jaar als „reserve-kopman" in de ploeg van Peter Post tweeeneënhal- ve week de gele trui. Hij eindigde op de vijfde plaats in het algemeen klassement Door zijn strijdvaardi ge manier van rijden werd Thurau in Frankrijk immens populair Bij de presentatie in Tielen, werd bekend gemaakt dat de ploeg slechts aan een grote ronde zal deel nemen. de Giro. Thurau acht zich zelf nog te jong om twee grote ron den in een seizoen te rijden. dere spelers. Bovendien stond er een debutant in de verdediging (Dusba ba). Ik wilde niet het risico lopen, dat het gat tussen hem en Willem te groot zou worden. Ik moet zeggen, dat Van Hanegem (die toch na een kwartier werd ingezet - red.) mijn beslissing professioneel en positief heeft opgevat." René van de Kerkhof liep in een van de vele harde duels een vervelende blessure op De maker van het enige doelpunt verklaarde „Ik denk dat het een spierverrekking is Maar zo als het er nu voorstaat, zie ik het zwaar in voor de wedstrijd van zater dag tegen Sparta. René van de Kerkhof zei voorts over de wedstrijd. „We hebben kansen op meer goals gekregen Laat het aan het licht gelegen hebben dat het geen betere uitslag is geworden? Ik denk dat de Belgen te laf waren. Tegen zo'n ploeg is het moeilijk om goed te spelen. Zeker ook. omdat ze soms behoorlijk doortrapten". Broer Willy liet ongeveer eenzelfde geluid horen: „Ze wilden weer niet aanvallen. Een uur voor dé wed strijd kregen we hun opstelling. Die vonden e nogal vreemd, met vijf verdedigers. Ze gokten net als vier jaar geleden weer op 0-0 en een stiekum doelpuntje. Als Je dan zo snel achter komt. moetje de taktiek veranderen. Dat kunnen zij kenne lijk niet Wellicht ook om de eigen, niet al te ALKMAAR Jan Notermans heeft het bestuur van AZ'67 gevraagd cijn werkzaamheden als trainer met onmiddellijke ingang te mogen beëindigen. De oud-international heeft dit verzoek gedaan na uitspraken van Hugo Hoven- kamp en Wim van Hanegem tijdens een persbijeenkomst van hel Nederlands elftal in het KNVB Sportcentrum in Zeist. In de Alkmaarsc Courant verweet meer na ua», »•*.«*«-.-_ Hovenkamp hem onder meer dat er een verkeerd aankoopbeleid bij AZ'67 is Eist erin kwam, dacht ik: nu komt .OfinOrCl (TPnlPdQPPrn Kev0,kd *n dat er Ie veel middenvelders zijn aangetrokken. Hij stelt Notermans het maar toen kwam het nog niet." Vtviuiui O gCUlCaaCCI U medc verantwoordelijk voor dit beleid. beste wedstrijd te verhullen, had het merendeel van de Oranje-selectie het over de „onbegrijpelijke" speel wijze van de Belgen. Krol, bijvoor beeld: „Ongelooflijk! Thijs heeft Rusland tegen ons gezien. Zo wilde hij ook spelen, maar dat kon al niet meer na dat begin. Toen Van der het. maar toen kwam het nog niet. En Rob Rensenbrink: ..Ik had ze nu toch echt iets aanvallender ver wacht. Maar het oude speltype zit er toch te zeer in." De Belgische coach Guy Thijs was natuurlijk geen ontgoocheld man toen de voortreffelijke arbiter Par tridge na negentig minuten de plaat sing van Oranje beklonk. Daarvoor nog mee hoe Nederland op 1-0 kwam. Van het vervolg merkte hij meteen ook hoe de wedstrijd be Invloed werd door het snelle succes. „Die Belgen moesten natuurlijk ko men toen wij op 1-0 kwamen. Maar zij namen het initiatief niet. Dan wordt het erg moeilijk voetballen natuurlijk". PERTH (Reuter) Jimmy Connors heeft zich na één partij terug moe ten trekken uit het internationale tennistoernooi van Perth. De 25-jari- ge. als eerste geplaatste Amerikaan, verrekte een spier in de partij tegen de Indiase tennisser Sashi Menon. Hoewel Connors met 6-1, 6-1 won. zag hij zich genoodzaakt een dokter te raadplegen, die hem het advies gaf veertien dagen rust te nemen. ntwoordelijk Deze publicaties hebben Notermans mede de overtuiging gegeven dat van een vertrouwensbasis waarop hij met de spelers moet samenwerken geen sprake meer kan zijn. Het bestuur van AZ'67, zo werd in een communique meege deeld, „meent de beslissing van Jan Notermans te moeten respecteren." Hans Kraay,, thans werkzaam als manager, neemt de trainingen weer waar. Notermans kwam na het vorige seizirn bij AZ toen bleek dat Kraay fysiek niet meer in staat was de veldtraining te blijven verzorgen. Kraay sou aanvankelijk toen de Alkmaarse eredivisieclub verlaten doch bleef voor deze vereniging behouden in de functie van manager met Notermans als veldlrainer. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11