'Je bent een schietschijf' In wat voor lamp draai je eigenlijk n heldere gloeilamp? Ér-TOET-fö' De tekening van een lezer ïnnies moet je altijd ^ij je hebben. Mary Schuurman vond omroepster saai beroep amerleden sturen rotestbrief aan Sowjet-ambassade Ifflp^Rei Philips heeft voor elke lamp dejuiste gloeilamp. PHILIPS 1 Mooie herfstdagen I aankondiging zegt niet veel philips onbekende aarde knoop BINNENLAND Trouw/Kwartet p de foto drukt Ria Beckers op de bel van de Russische ambassade. 'an on2e parlementsredactie IEN HAAG Een tiental Tweede- (amerleden uit PvdA. CDA. WD. 6. PPR. PSP en DS'70 heeft bij Russische ambassadeur in ons ind. de heer M. A. I. Romanov via brief scherp geprotesteerd tegen (t feit dat deze hen niet wil ontvan- voor een gesprek over het lot de politieke gevangenen in land. inJ)e Kamerleden hadden hem voor- ran esteld om in het kader van het roe estlg-jarig Jubileum van de Russl- che revolutie, medio november, te v iraten over amnestie voor de Russi- che politieke gevangenen. „Het feit kt u 1 elaa de lOR loe 11 hier zelfs niet met ons over wilt' praten gaat in tegen de geest van wat er indertijd in Helsinki gezegd is over de rechten en vrijheden van de mens." aldus de Kamerleden. Amnestie werd gevraagd voor Vladi mir Baladhonov, Vyacheslav Chor- novil, Mustafa Djemilev, Aleksan- der Guinzburg, Semyon Gluzman, Sergei Kovalev, Anatoly Marchen- ko. Valentin Moroz, Yuri Orlov. My- kola Plakhotnyuk, Mikola Ruden- ko. Anatolyi SJtsjaransky, Oleska Tikhy, Georgij Vins en vele anderen die veroordeeld zijn wegens „vijan dige activiteiten tegen de Sovjet staat." Ondertekenaars van de petitie wa ren de kamerleden De Boer (CDA), Van Weezei (CDA), Van der Lek (PSP). Nijhoff (DS'70), Van der Bergh (PvdA), Mertens (D'66), Ria Beckers (PPR), Van Eekelen en Nij- pels (beiden WD). ADVERTENTIE innof w Maagzuur overvalt je. Komt onverwachts. Goed als je dan een paar Renrties bij je hebt. Brandend maagzuur? Druk op de'maag? Rennies helpen direkL door Willem Schrama HILVERSUM Ze kan er best om lachen als een tv-criticus haar omschrijft als „een vrolij ke tulpebol". Maar een traan dient zich aan als een andere recensent schrijft dat hij haar „badend in haar beeldbekend heid" bij de plaatselijke dro gist ontwaarde. „Dat is nou iets waar ik elf jaar lang voor opge past heb, om te baden in mijn beeldbekendheid. Zoiets is vals. Doodgewoon vals." Een uurtje praten met Mary Schuur man-Van Loon (35), in TROS-krin- gen een gekoesterde verschijning, omdat ze in weerwil van alle FBI's, Mounties, Charlie's Angels en Ak- tua's het toch al karige gezicht van deze omroep voor een groot deel heeft bepaald. Het is daarom niet zo verbijsterend dat een omroepster voor het eerst in de Nederlandse televisiegeschiedenis vanavond (21.50 uur, Nederland 2) in een twin- ,tig minuten durend programma wordt geportretteerd. Onzin Mary daarover: „In dat opzicht ge tuigt het van een redelijk originele aanpak, maar van mij had het echt niet gehoefd hoor. Ik ben direct na mijn laatste uitzending op vakantie gegaan, en na tien dagen niets ge hoord te hebben had ik al stille hoop dat ze het vergeten waren. Maar het was al geprogrammeerd, en dus wil de ik ze niet laten vallen. Maar ik hou er niet van. Beetje onzin. Beetje boel onzin eigenlijk." „Wat ze allemaal vergeten is dat ik destijds voor die job gevraagd ben, en dat ik er dus nooit gemotiveerd ben gaan zitten. Misschien is dat het enige wat me onderscheidt van alle anderen. Het is achteraf bezien ook nauwelijks een ingreep in mijn leven geweest. Ik ben er ook mee gestopt omdat ik het niet leuk meer vond. Omroepster is een saai beroep. Je zit daar maar te wachten de hele avond. Ik spaarde altijd mijn bezigheden op, Ik werkte aan mijn kookboeken, of naaide een knoop aan. Maar eigen lijk was ik veel liever thuis. Ik ben dol op mijn vijf katten, drie honden, drie konijnen, vier kippen, mijn dochtertje en mijn echtgenoot. Niet in die volgorde natuurlijk." Rechts meisje Mary haat televisie kijken. „Het ver veelt me ontzettend. Het is allemaal hetzelfde. Vroeger had je Bonanza, vrouw, die probeert zo vriendelijk mogelijk de mensen toe te spreken. Doe Je dat op de tv, dan krijg je kritiek. Doe Je het op de radio, dan hoor Je niemand. Je bent een schiet schijf." „Maar ik ben een gematigd mens. en heb al vroeg leren relativeren. In de beginjaren van de TROS was het dagelijks vechten tegen de onvrien delijkheid. Je had te maken met cameramensen en belichters van de NOS die uitgepsroken tegen ons wa ren. Met dat ene uur zendtijd was niemand bereid om iets voor Je te doen. Maar later kijk je er toch met tevredenheid op terug dat je met al die anonieme jongens van toen vrienden bent geworden, door je ge woon vriendelijk op te stellen. Het leuke is ook dat er in de loop der Jaren heel wat bij de TROS in dienst zijn gekomen." Gênant Hoewel ze in Bilthoven woont, heeft ze het Gooi althans in sociografi sche zin altijd sterk gemeden. Nu ze sinds kort als medewerkster ver bonden is aan het radioprogramma „Week in. week uit", komt ze er vanwege een maandelijkse stafver gadering meer dan ooit. „Niet om bijzondere redenen", zegt ze. „maar ik ben er gewoon het type niet voor. Ik voel me niet de bekende Neder lander. Diep in mijn hart vind lk dat zelfs een beetje gênant." Ze gelooft ln kijkcijfers, hoewel ze ze verafschuwt „Je zou bijna geloven dat er ln Nederland nietzo'n behoef te is aan vernieuwing. Als Je alleen al bij de TROS ziet hoe een prima kunstprogramma als De Ivoren To ren op de kijkcijfers is gestrand. Het leidt tot een algehele vervlakking. Die kant géén we niet op. die kant zijn we al op. Daarom ben ik blij met mijn radiowerkzaamheden. Je hebt je eigen ideeën en bent zelf verant woordelijk voor het elndprodukt Het is veel ambachtelijker." ADVERTENTIE Mary Schuurman: liever thuis nu heb Je de FBI. Het zijn geen koelen meer, het zijn geheim agen ten geworden. Voor heel veel mensen Is dat kennelijk ontspanning, maar het kost mij inspanning omdat ik probeer het allmeaal serieus te ne men, wat natuurlijk niet lukt. Tot de weinige dingen die ik leuk vind, be horen Archie Bunker, Haagse Krin gen en de actualiteitenrubrieken. Ik ben eigenlijk veel meer geïnteres seerd in nieuwe Ideeën zoals de VPRO dat doet. Dat vind lk bijzon der lovenswaardig, hoewel ik nu moet uitkijken, want zo'n uitspraak is me al eerder erg kwalijk genomen. Het staat ook zo raar. Voor een uitge sproken rechts meisje klinkt het zo onwaarachtig, alsof ik koketteer met links. En dat doen al zoveel mensen. Voel Je de tweeslachtigheid? Je moet in interviews zo op Je qui vive zijn, omdat sommige dingen zo multi-im- terpretabel zijn." Het verschijnsel omroepster: „Vind lk toch belangrijk. Misschien is de (foto Dirk Ketting). terugval van de VPRO wel te wijten aan het gemis van zo'n koppie. Men sen hebben ln principe behoefte aan de confrontatie met een gezicht. Dat gezicht staat je aan of niet. maar het is een gezicht, dat Nederlands spreekt en bij een Nederlandse club hoort." Plaatsje „Dat je tegelijkertijd volslagen ver keerd beoordeeld kan worden, neem je dan maar op de koop toe. Het is echt niet zo leuk hoor, als ze zich tegen je afzetten. Maar als ze het niet laten kunnen, doet ze het maar. Het vervelende ls alleen dat ze af gaan op het plaatje, en doen alsof ze dat mens kennen. Ik kan er al en toe om snikken, maar niet te lang want het is gewoon oneerlijk. Ze gaan er bovendien vanuit dat ik daar heel gemotiveerd achter dat scherm zit. Niets is minder waar. Ik ben gewoon een willekeurige Nederlandse In zowel binnen- als buitenverlichting geeft deze grote heldere gloeilamp sprankelende effecten aan grotere armaturen met helder of structuur glas. Zo vraagt de ene lamp nu een maal om een ander soort licht dan de andere. Draai dus niet zo maar een peertje in uw lamp. Kies met overleg de juiste gloeilamp. Tekeningen, bij voorkeur ln liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan achterzijde vermekJen. Voor geplaatste prenten Is er een boekenbon. ry, ng id in :eg HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten ,Het ziet er voor de komende dagen goed uit. Het zal droog herfstweer zijn en we moeen op flink wat zonneschijn rekenen. Aan de andere kant kan er 's nachts en 's ochtends ook weer mist gevormd worden. Het gun stige weer hangt samen met een hogedrukgebied van 1033 milli bar in de Golf van Blscaye dat zich ln noordoostelijke richting verplaatst en dus wat dichterbij komt. Boven Engeland lag een regenfront dat er tot maandag morgen 7 tot 23 millimeter regen had gebracht: het meeste in zuidoost Ierland. Op een prog- nosekaart voor de luchtvaart uit Bracknell, representatief voor de situatie rond middernacht was de storing als een smalle wolkenzone ingetekend. Overal boven de Britse eilanden werd voor dat tijdstip een wolken- vrije lucht verwacht en onge twijfeld kunnen ook wij daar vandaag weer van smullen en niet alleen van een paar opkla ringen maar ook van brede zon nige banen. Het is mogelijk dat genoemd front vanacht ln het noordwesten en noorden van het land nog een beetje nattig heid heelt gebracht: gister avond zou Je dat trouwens niet zeggen, want de maan stond er prachtig bij. Op de hierbovengenoemde weerkaart sterkte zich een vol gende bredere wolkenzone uit van het gebied IJsland zeege bied ten westen van Schotland en zo verder in zuidwestelijke richting naar de Azoren en de Bermuda's, gekoppeld aan een koufront met hier en daar een onweerswolk. Die bewolking kan verderop in de week het noorden en westen van de Britse eilanden bereiken. Op de Oce aan installeert zich overigens in de hogere niveaus net als een paar keer eerder deze herfst, een uitzakking van lage druk (trog) in zuidelijke richting. Aan de oostzijde daarvan stroomt de komende dagen weer zachte lucht naar west-Europa uit zui delijke of zuidwestelijke rich ting en wat de temperatuur be treft behoeven we dus echt niets te vrezen: het middagpeil zal wel tussen 14 en 16 of 17 graden liggen, al naar gelang de zon wat klaarmaakt. Al wat oudere insiders zullen zich nog wel kunnen herinneren dat P. J. Feteris, in de jaren vijftig de grote stimulator van een in Leiden begonnen on- weersonderzoek, en later tijde lijk werkzaam bij het KNMI, meteorologisch in de Verenigde Staten. Hier een passage uih een brief die ik een paar dagen gele den van hem kreeg waarin hij zijn mening geeft over het weer- onderzoek aan gene zijde van de Oceaan. „Bij stukjes en beetjes werk ik aan een onderzoek van buien en onweders in verband met de regenmakerij, waar druk achter wordt gezet. Maar om dat goed te kunnen doen moet Je een geweldige onweersvoorspel ler zijn. In plaats van geld voor de verbetering van de verwach ting te geven, stort men het in allerlei dure instrumenten, vliegtuigen, computers maar het probleem zelf wordt niet aangepakt. Als -men dat zou doen zou men zien hoe ingewik keld het is. Als het in Nederland gaat onweren, hangt dat al van wat de buien tezelfdertijd ln Frankrijk doen en waar precies de Jetstream in de bovenlucht is en hoe sterk hij is. Al die ver schijnselen veranderen van uur tot uur en moeten worden bijge houden. Toch komt er wel wat uit dat onderzoek tevoorschijn, alleen, hoe vertel je een amateur wat traagheidstabiliteit is en dat buien geremd worden niet alleen door de temperatuur-sta- bilitelt, maar ook door gravita- tiestablliteit, (gravitatie is aan trekkingskracht die twee licha men op elkaar uitoefenen), plus traagheidstabiliteit (windsche- ring), die dan samen hydrodyna- mische stabiliteit wordt ge noemd. Dit dan niet alleen verti caal gezien maar ook horizon taal, in drie dimensies. En toch is dit het hele eieren eten. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente VU&singen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Oenèvc Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga MaJlorca MQnchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca zwaar bew. licht bew onbewolkt zwaar bew. onbewolkt half bew. licht bew. bcht bew zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt geheel bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew geheel bew. zwaar bew zwaar bew. zwaar bew. licht bew onbewolkt regen regent geheel bew. geheel bew. zwaar bew zwaar bew. licht bew. onbewolkt New York Tel-Avtv Tunis onbewolkt huif bew onbewolkt „Potsie en Ralph Malph zijn beiden smoorverliefd op een nieuw meisje uit de klas, Cindy Shellenberger. Cindy heeft echter alleen maar oog voor Richie, in verband met bijles". Aan de hand van die beknopte uit leg van de aflevering van gister avond uit de t.v.-serie „Happy days" moeten de lezers van de NCRV-gids. Visie van de EO, KRO's Studio en Veronica zich een voorstelling maken van wat er ach ter de titel „Uit naam der liefde" schuilgaat. De omroepgldsen moe ten de weergave van de inhoud van iveel programma's nu eenmaal )rt houden, omdat anders hun bladen tot ongekende dikte zouden uitlopen. Toch proberen sommige gidsen hier en daar een eigen draai aan die beknopte inhoud te geven. Zo maakt de VARA-gids het in dit geval wat raadselachtiger door de bijles helemaal weg te laten en er -hoe zit dat?" voor in de plaats te zetten. De VPRO-gids verklapt in vier woorden iets over Cindy's ka rakter: „Wat een degelijk meisje". AVRO/Televlzier trekt een paar re gels meer voor de onthullingen- vooraf uit, en vertelt over Richie, dat die Cindy „met veel genoegen bijlessen geeft. Totdat hij er achter komt dat Cindy enkel als vriend en niet als minnaar in hem is geïnte resseerd. Geen zee gaat Richie nu te hoog om verandering in Cindy's gevoelens te brengen." Wie gisteravond „De terugkeer van de wrekers.' gezien heeft, is al van Purdey's gewetensnood op de hoogte. Ze komt daarin terecht doordat ze ter bescherming van een belangrijke Arabier een oogje moet houden op haar vroegere verloofde die de Arabische gast voorgoed het zwijgen wil opleggen. In de uitvoe rige toelichting van Studio wil Pur- dey daar alleen maar liever niets mee te maken hebben, in de NCRV- gids blijkt niets van haar dilemma, evenmin als in het omroepblad van de VARA. In Televizier raakt ze „in gewetensnood", in de VPRO-gids „in tweestrijd". De laatste onthult niets over Arabieren en moordplan nen: „Een oude liefde kruist op nieuw Purdey's pad. Arme Purdey, welk een tweestrijd. Kiest ze voor een romantische vrijer, of voor haar partners Steed en Gambit? Terwijl haar hoofd toch al omloopt, want er moet óók nog een VIP gered worden, en zij, Purdey, is de enige die dit kan doen". Het meest te raden blijft er voor Visie-lezers: meer dan titel en namen van spe lers staat daar niet ln. En het minst in Veronica, want daaruit valt al bij voorbaat op te maken, dat er een luchtvaartshow in voorkomt, een brand en een inbraak, dat Steed aan Purdey's zijde is, maar niets over Purdey's hartsproblemen. Nog één voorbeeld: bijna alle ge noemde gidsen gebruiken dezelfde tekst voor de vrijdag-aflevering van de science-fictlon-serie „vrou wenplaneet Medusa": „Als Fulvia een bezoek aan de aarde brengt, wordt zij ontvoerd door de twee buitenlandse geleerden Gregori en Sforza. Gregori tracht haar van zijn charmes te overtuigen en laat haar voor het eerst van haar leven ken nis maken met champagne". Al leen de VPRO doet het anders: „Nu is het Fulvia weer die ontvoerd wordt. Door twee buitenlandse ge leerden. De heren kwijten zich al- lercharmantst van hun onsympat hieke taak". Visie heeft exact de zelfde aankondiging als de meeste gidsen, op één letter na. Het blad schrijft „Champagne", met een hoofdletter, en daar blijft het dus nog even twijfelen, of het gaat om de voor de hand liggende drank, een landstreek of wellicht nog een ander twijfelachtig persoon. Toch altijd moeilijk om Je van zo'n korte aankondiging een beeld te vormen op grond waarvan je kunt beslissen of je het spel wilt zien of niet. Wat dat betreft maakt het niet veel uit welke gids Je daarbij raad pleegt. Minstens driehonderd soorten en modellen brood kennen xe in Duits land. Daar is het prodnkt van vader Georg en zoon Erich Brendel er maar één van, maar hnn brood hoort wel tot de meest bijzondere soorten. Dat komt doordat deze bakkers uit het Westduitse Kirchenbirg nog ai- tijd in een origineel bakhuis van zeker een eeuw oud bakken. Ze sto ken de oven met houtjes en af en toe is het zo druk, dat ook moeder en schoondochter een handje moeten helpen. „Hebt u nog appels en peren te koop?" Nee, die heeft dr lr F. J. Philips niet; hij heeft ze nooit gele verd toen hij nog de hoogste baas van het Philips-concern was, en ook nu hij president-commissaris is heeft hij ze niet in grote getale in huis. Toch wordt hem meermalen per dag naar zijn voorraden fruit gevraagd. Dat komt, begrijpen we uit bet personeelsblad Phllips-koe- rier, doordat er ln Eindhoven ook een fruitbedrijf van die naam zit, maar het fruitbaasje van Eindho ven is wèl een heel andere Philips. In de telefoongids staan de beide Phllipsen vlak onder elkaar, en bo vendien zitten ze allebei op dezelf de Oirschotsedljk. Dat geeft ver warring en daarom verzoekt de Philips-koerier iedereen dringend om voor appels en peren voortaan niet meer naar dr ir Philips te bel len. Wel jammer natuurlijk, dat niet iedereen die zin heeft om een appeltje te schillen, dat personeels blad leest. Prof. James Chan, die aardrijks kunde doceert aan de universiteit van Boston, ls er achter dat hij maar het beste met de lagere schoolstof kan beginnen; verreweg de meeste studenten blijken niet eens te weten wat een lagere schoolkind leert. De prof vroeg zijn vierenzestig studenten naar de hoofdsteden van vierentwintig lan den en naar de plaats van die lan den op de wereldkaart. „Ik wist dat ze er niet zoveel van terecht zouden brengen, maar lk had er geen Idee van dat het zo treurig met hun kennis gesteld was," zei hij later. Maar vijf studenten brachten het er redelijk al. hoewel ook zij niet verder kwamen dan de helft van de vragen. Landen kwamen ln de ver keerde werelddelen te liggen en van Zuid-Amerika en Afrika wisten ze helemaal niets. „Hongkong," zei de geschokte hoogleraar, „bleek bij iemand aan de noordpool te liggen en Zuid-Korea ln het hartje van China." Het allerergste vond Chan dat een aantal studenten zelfs Vietr nam, waarmee zeker studenten ja renlang druk doende zijn geweest, niet kon aanwijzen. Mevrouw Deurloo uit Den Haag heeft een zwak voor mooie knopen. De knopen die ze draagt zijn dus vaak aan de prijzige kant en hls ze er eens eentje verliest wat leder een wel eens overkomt moet ze een hele rij nieuwe, opnieuw dure exemplaren kopen. Omdat ze er van overtuigd ls dat niemand erg veel aan één gevonden knoop heeft en zo'n ding best terug wil bezor gen, bedacht ze er dit op: achterop elke knoop plakt ze twee stripjes papier die ze uit zelfklevende eti ketten knipt Op het ene strookje staat „deze knoop ls duur", op het andere „svp bellen:en dan haar telefoonnummer. „Ook na een stortbui," schrijft mevrouw Deur loo, „blijft het goed leesbaar." Haar handschoenen heeft u aan de bin nenkant ook van haar telefoon nummer vooralen, daar gebruikt ze geen papier, maar een stukje leu koplast voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5