legering schort oordeel iver de neutronenbom op 1 I Nederland tegen forse beperking visvangsten De meeste bejaarden komen best rond 'ormatie 3dag lerst ingewikkelde kanten in beeld brengen' Mobil Rij 25 km méér per volle tank. MobilD de olie die benzine bespaart. Ambassadeur terug uit Zuid-Afrika Uw biertje valt op 'n gegrilleerde wijting. Zestien procent bleef werken om meer geld om handen te hebben ij sen tegen euw missie centrum KLM-staking in Londen duurt voort Studenten ongerust over ontwikkeling in West-Duitsland Haagse kinderen bedreigden buurt Geen toename van energieverbruik in huishoudens eerst m'n §Cfud1fadiWe vopetenij IAG 25 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet i onze Haagse redactie erfy HAAG De Nederlandse regering heeft nog geen oordeel eni de invoering van de neutronenbom. De ministers Van der [e el (buitenlandse zaken) en Stemerdink (defensie) geven hier-, orgr in een notitie aan de Tweede Kamer, twee redenen, er maakt dat het gaat om een wapen met een relatief grote directe stra ling en een geringere hitte, lucht druk en fall-out dan de thans be staande atoomwapens. De ministers menen, met hun collega's in andere NAVO-landen, dat er veel onjuiste publiciteit over de bom is ontstaan. Hun notitie is mede opgezet in het kader van meer voorlichting. «erste is dat zij het onjuist zou- vinden indien het huidige demis- iaire kabinet zo'n belangrijke be ling zou nemen. Dat behoort aan (nieuwe kabinet te worden over- |ten. De tweede en belangrijker >n is dat er aan de invoering van Oom zoveel ingewikkelde kanten )n. Die zouden eerst duidelijk in jd gebracht moeten worden alvo- I een beslissing mogelijk is. de notitie blijkt dat de Neder- nd se regering wel zorgen en twij gen heeft over de bom Het gaat n. fbij met name om het effect van nsiering van de neutronenbom op rV'streven de rol van kernwapens in intfAVO-verdediging terug te drin- Ook de invloed van de bom op ir »esprekingen tussen oost en west ilsr wapenbeheersing en op de be- t. leningsspiraal is een punt van r voor de ministers Van der Stoel Stemerdink. (n. >un notitie spreken zij overigens ;e over de neutronenbom maar befequent over de officiële bena- ig: enhanced radiation reduces i dit (errb) (verhoogde straling ver at (derde ontploffing). Omdat dit, zo aen de ministers, beter dan de dlfcn „neutronenbom" duidelijk Geloofwaardiger De neutronenbom is ontwikkeld om de NAVO-afschrikking geloofwaar diger te maken. Een Amerikaanse studie heeft al eerder aangetoond dat alleen met gespecialiseerde en in hun effect beperkte atoomwa pens, tegenover de Russen geloof waardig te maken is dat de NAVO atoomwapens op eigen grondgebied zou gebruiken in het uiterste geval. Dat opent echter wel de vraag of die meer gespecialiseerde wapens als de neutronenbom niet eerder en ge makkelijker dreigen te worden inge zet. In de nota wordt met nadruk gewezen op de verklaring van presi dent Carter zelf, dat inzet van de neutronenbom aan dezelfde zware besluitvorming op het hoogste poli- ADVERTENTIE ert Uibrteqnl gEngine 1 ervolg van pagina 1 tweede D'66-ministerspost c Tst worden gecreëerd, die voor bnologie. Van Agt vond van niet, v Thijn en Terlouw vonden na- tkelijk van wel. Zaterdag gingen v^rie over dit punt weer onverrich- ake uiteen. ^temming CDA-fractie, die gistermiddag gaderde, stemde in met het door i Agt gevoerde onderhandelings- sHid, en dus ook met name met l belangrijke stap om afstand te in van het beheervan het ministe- van justitie. Dat had de fractie b in een eerder stadium met klem aden. De fractie vond ook dat goed resultaat bereikt was in de v( leling van portefeuilles tussen «a A en CDA. •s vond men niet bij de PvdA. De alistische fractie vergaderde iswaar niet, maar bij diverse lei- de figuren uit die fractie klonk r dat Van Thijn met een slecht tket uit de onderhandelingen ge ien was. Naar verluidt heeft Van jn al dit weekeinde bij de infor- eurs op tafel gelegd nog een ?ning van de portefeuilleverde- te willen. Het ministerie van uur, recreatie en maatschappe- werk, dat nu bij het CDA zou len, zou hijvoor de PvdA willen, 'aar in eerste instantie defensie Hei voor in ruil willen geven, en eventu eel het departement van verkeer en waterstaat. Omdat in de krant van gisteren door een storende technische fout de vrij dagnacht overeengekomen zetelver deling op enkele punten foutief stond vermeld volgt hieronder nog maals de lijst: De PvdA krijgt volgens die verdeling algemene zaken, financiën, volks huisvesting en ruimtelijke ordening, buitenlandse zaken, verkeer en wa terstaat, onderwijs en defensie. Het CDA krijgt volgens die verdeling binnenlandse zaken, economische zaken,cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, volksgezondheid en milieuhygiëne, sociale zaken, landbouw en visserij en ontwikke lingssamenwerking. D'66 krijgt justitie, en eventueel technologie. tieke niveau onderhevig zou zijn als het geval is met andere atoomwa pens. „Ondanks deze verzekeringen blijft de zorg dat de eventuele invoering van nieuwe wapens een eventuele beslissing tot inzet van die wapens toch gemakkelijker zou kunnen ma ken," aldus de nota. De ministers vinden dat dit zeker verder in de NAVO besproken moet worden. Een beslissing over de bom zal in ieder geval niet kunnen worden genomen wat Nederland betreft, voordat in de NAVO een meer algemeen inzicht bestaat in de toekomstige behoefte aan nucleaire middelen. Nederland vindt het onjuist steeds weer over afzonderlijke atoomwapens te moe ten beslissen. De ministers hechten voor een be slissing ook groot belang aan de mogelijkheden van tankbestrijding met niet-nucleaire wapens. Zoals be kend heeft het Warschau-pact een groot tank-overwicht en is de neu tronenbom juist zo geschikt om met zijn hoge straling door tankbepant sering heen te dringen en de beman ning uit te schakelen. Manifestatie Ligt voor de regering het oordeel over de bom nog niet vast, anders ligt dat bij de PvdA en andere linkse partijen. Die zullen zaterdag vijf no vember in samenwerking met Pax Christi en het IKV een demonstra tieve bijeenkomst tegen de neutro nenbom houden. In de oproep wordt de neutronenbom „het zoveelste produkt van de afschuwwekkende wapenwedloop, een nieuwe bedrei ging voor de ontspanningspolitiek tussen oost en west en het ontwape- ningsoverleg" genoemd. Het CDA heeft er na enkele besprekingen van afgezien aan de organisatie van deze manifestatie deel te nemen. Belang rijkste reden daarvan is dat de me ningen binnen het CDA over de neu tronenbom verdeeld zijn. Het CDA-bestuur heeft in een ver klaring wel grote zorg over het nieu we wapen uitgesproken. „Wij zien niet in hoe de neutronenbom een acceptabel wapen in het defensie systeem kan zijn. Het wapen dreigt de nucleaire oorlog naderbij te bren gen," aldus het bestuur. Het vindt dat de problematiek van de bom diepgaand besproken moet worden, maar acht de samenkomst in Utrecht daarvoor niet geschikt. De Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika, mr. R. Froger, is gistermorgen in ons land aangekomen. De ambassadeur is door de Nederlandse regering teruggeroepen voor consultaties. Hiertoe heeft de regering besloten na de maatregelen die de Zuidafrikaanse regering de afgelopen week genomen heeft tegen een groot aantal organisaties die lich tegen de apartheid keren. Hoe lang de ambassadeur in Nederland zal blijven is nog niet bekend. Van een onzer verslaggevers LUXEMBURG - Nederland zal zich fel verzetten tegen for se vangstbeperkingen in de Noordzee, zo heeft minister Van der Stee van landbouw en visserij gisteren na afloop van de eerste dag van onderhande lingen over het visserijbeleid van de Europese gemeenschap verklaard. Volgens minister Van der Stee is de Europese Commissie, die voor 1978 een totaal haringvangstverbod en een forse beperking van de ton- vangst (van 9.200 ton dit jaar tot 5.800 ton in 1978) in de Noordzee voorstelde, ten onrechte van mening dat binnenkort op de Noordzee al leen met een „schepnetje kan wor den gevist". „De Europese Commis sie wil kennelijk in een mum van tijd weer 500.000 ton haring in de Noord zee hebben", zo zei hij. De bewinds man daarentegen vindt, dat het her stel van de visstapel in de Noordzee best wat geleidelijker mag gebeuren. Verzet zal de minister ook aanteke nen tegen het voorstel om het Neder landse haringquotum in de zee bij West-Ierland terug te brengen van 8.300 ton in 1977 tot 700 ton in 1978. Minister Van der Stee die overigens in beginsel accoord gaat met de gro te lijnen van de visserijvoorstellen van de commissie maar het met een aantal uitwijkingen niet eens is. stelt zich verder op het standpunt dat er geen sprake kan zijn van exclusieve nationale visserijzones (van 50 zee mijlen, waarop de Britse minister Silkin gisteren opnieuw aandrong) ter bescherming van de eigen vis stapel. Uitzondering Een uitzondering wil de bewindsman slechts maken voor economisch zwakke regio's van Ierland en Schot land, mits die zones zeer klein wor den gehouden. Ierland stelt zich ten aanzien van een exclusieve visserij- Telegram zone intussen wat genuanceerder op dan voorheen, zei Van der Stee. Het land wil nu eigen visserijzones als overgangsregeling tot een gemeen schappelijke zee. Van der Stee ziet er weinig in: „Tijdelijk is vaak eeuwig". Tenslotte zal Van der Stee verlangen dat de industriële visserij (vangsten voor vismeelfabrieken) verder moet worden teruggedrongen ten behoeve van de vangst voor menselijke con sumptie „In tijden van tekorten moet op de industriële visserij zwaarder worden gekocht", zo zei hij in een reactie op de voorstellen van „Brussel". Over de structurele maatregelen (fi nanciële vergoedingen voor werkelo ze vissers, slooppremies, verkooppre mies en stillegpremies, enzovoorts), die betrekking hebben op de aanpas sing van de visserijcapaciteit aan de mogelijke vangsten, toonde minister Van der Stee zich tevreden. ADVERTENTIE Laat 'm even de vrije hand en hij weet niet meer van ophouden, 'n Ware Casanova is het. Flirten met ansjovis en gaffelbitter. 't Hart verliezen aan palingfilet of garnalensalade. Dol op gefileerde' spekbokking en gerookte zalm. Verkikkerd op sardines en krab. Smachten naar een maatjes haring. Knipogen naar een lekkere rolmops... Tja, als u hem even de vrije hand geeft, weet 'ie niet meer van ophouden. En geef hem 'ns ongelijk. Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visproduktcn, Javastraat 2b, Den Haag. In een protesttelegram heeft het vis serijschap minister Van der Stee la ten weten dat de jongste voorstellen van de EEO-commissie in alle krin gen van de visserij tot grote onrust heeft geleid. Accepteren van de voor stellen betekent onverantwoorde verdere liquidatie van de toch al ingekrompen visserijvloot waardoor de zin van EEG-maatregelen voor de Nederlandse visserij vervalt. In het telegram protesteert het schap tegen de aanzienlijke verlaging van alle quota. De vissers willen wel vasthou den aan een beperkt quotum voor de Noordzeeharing. Zij wijzen echter op de huns inziens onredelijke bevoor deling van landen met vismeelindu- strie. De „zeer lage" vangstquota voor de Noordzee voor makreel, kool- vis en sprot achten zij onaanvaard baar. De onderhandelingen over het EEG- visserijbeleid beginnen vandaag pas echt goed. IRLEN Bij de officiële ope- van het landelijk missionair ïum in Heerlen heeft de vooreit- van het bestuur, broeder Avelli- l Janssens een toespeling ge kt op de houding van de bis- 'P van Roermond, mgr dr J. Gij die heeft laten weten zich volle- te distantiëren van het nieuwe Ituut. der Janssens merkte op: „Vele ken van solidariteit en bemoedi- hebben ons bereikt, maar he- hebben wij niet iedereen van serene bedoelingen kunnen tuigen." Onder applaus maakte bekend dat kardinaal Wille- Pds een gelukstelegram hfiid ge- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ongeveer de helft van de Nederlandse bejaarden, die nog zelfstandig wonen, is best tevreden over de eigen financiële situatie (48 procent zegt over ruim voldoende inkomen te beschikken). Ook bijna de helft (46 procent) vindt het inkomen maar net voldoende en zes procent komt financieel te kort. Zestien procent van de gepensioneerden is na zijn pensioen blijven werken (voornamelijk uit financiële motieven). Veertien procent meent zijn financiële onafhankelijkheid verloren te hebben en meent dat veel mensen (bijvoorbeeld de eigen kinderen) zich met hun geldzaken bemoeien. de ingangen van de zaal, waar openingsplechtigheid plaats- I, deelden medewerkers van het saan missiebureau van het bis- Roemond een brochure uit van hoofd van de instelling, mr dr J. [Theunissen, oud-aartsbisschop Blantyre en thans bisschoppe- Vicaris van mgr Gijsen motiveert mgr Theunissen I eens de afwijzende houding van bisschop ten opzichte van het ionaire centrum Volgens mgr nissen heeft de Nederlandse :hoppenconferentie het missio- t centrum niet afgewezen maar Ier ook niet goedgekeurd Deze gegevens zijn afkomstig uit een onderzoek, dat de Consumentenbond heeft in gesteld naar de woon- en leef situatie van de Nederlandse bejaarden. In het november nummer van de Consumen tengids staat een eerste afle vering over dit onderzoek, die over de zelfstandig wonende bejaarden gaat. Deze thuis wonende bejaarden zijn over het algemeen niet ontevre den met hun situatie en hun huis. Ruim 20 procent van de ondervraagde bejaarden woont in een aangepaste be jaardenwoning of een zoge naamde aanleunwoning (een bejaardenwoning, die bij een tehuis of een dienstencen trum hoort). Meer dan 40 pro cent heeft een eigen woning en meer dan de helft heeft een benedenwoning. Een kwart van de bejaarden heeft de beschikking over vijf of meer kamers. 44 procent heeft drie of minder kamers. Wat betreft de bejaarden, die wel financiële of woonproble men hebben, heeft de Consu mentenbond de indruk, dat alleen een betere voorlich ting al veel hulp kan bieden. Dit geldt vooral voor voor lichting over subsidies voor verhuizing en woningverbe tering: zaken waarvan heel veel bejaarden nog nooit ge hoord hebben, terwijl ze er wel voor in aanmerking ko men. Verder heeft men ge merkt, dat bij bejaarden een zekere schroom bestaat om gebruik te maken van be staande maatschappelijke dienstverlening. Bezorging Van de ondervraagde bejaar den zei 18 procent bepaalde voorzieningen in hun eigen buurt te missen. Het hardst mist men winkels, bezorging aan huis, boodschappen dienst en openbaar vervoer. Belangrijk om in de buurt te hebben vinden bejaarden: le vensmiddelenwinkels (85 procent), postkantoor (77 procent), bus- of tramhalte (70 procent), kerk (51 pro cent), park (43 procent), bibli otheek (39 procent), café of restaurant (19 procent), wijk post voor bejaarden (18 pro cent) en bioscoop en theater (10 procent) In geval van nood blijkt zes procent niemand te kunnen waarschuwen De overigen kunnen gebruik maken van een alarmeringsysteem (8 procent), of van de telefoon (76 procent). Bijna 40 procent van de ondervraagde bejaar den heeft een afspraak met de buren, bij wie men terecht kan, wanneer er iets aan de hand is. Ongunstiger is de situatie in geval van ziekte: twaalf procent van de bejaar den kan dan geen beroep doen op iemand voor huis houdelijke hulp. De overigen moeten het voornamelijk hebben van familie (60 pro cent) en buren en bekenden (36 procent). Slechts 17 pro cent kan een beroep doen op een wijkverpleegster. Vijf procent van de bejaar den zei het gevoel te hebben, dat men vaker dan vroeger benaderd werd door verko pers aan de deur. Vier pro cent zei uitnodigingen te ont vangen voor demonstraties van allerlei huishoudelijke goederen. Een en ander wekt volgens de Consumenten bond de indruk, dat bejaar den vaker benaderd worden door colporteurs langs de deur dan jongeren Veel voedsel Een punt. waar veel zelfstan dig wonende bejaarden last van hebben, zijn de grote hoeveelheden voedsel, die men in supermarkten moet kopen, omdat er geen voor verpakte kleine hoeveelhe den bestaan Een half onsje kaas en een ons gehakt zijn voor een bejaarde vaak al meer dan genoeg Maar deze kleine hoeveelheden zijn met name in de supermarkten niet te krijgen. Veertien pro cent van de ondervraagden klaagde daarover. Over de eigen kinderen en andere familieleden zijn de meeste bejaarden best te SCHIPHOL (ANP) De zondag morgen uitgebroken staking van een gedeelte van het KLM-grond- personeel op de Londense luchtha ven Heathrow zal ook vandaag voortduren In verband daarmee heeft de KLM besloten drie vluch ten tussen Amsterdam en Londen, die vanmorgen zouden worden uit gevoerd. te laten vervallen. Ook de eerste vlucht van Rotterdam naar Heathrow komt vanmorgen te ver vallen. De onderhandelingen die gistermid dag in Londen met het stakende personeel zijn gevoerd, hebben nog geen succes opgeleverd. Het overleg zal vanmorgen worden voortgezet De staking is een gevolg van onenig heid over het werkrooster van het platformpersoneel. Ook zondag en gisteren zijn verscheidene vluchten geannuleerd TILBURG ANP Het internatio naal studentencongres dat in Til burg is gehouden, heeft zijn onge rustheid uitgesproken over anti-de mocratische maatregelen die in de bondsrepubliek Duitsland zijn en worden genomen. De verontrusting werd de studenten van vele Europese landen ingegeven door de Westduitse Berufsverbote en een voorgenomen nieuwe wet die voor onderwijsinstellingen zal gel den. Met deze maatregelen richt de Westduitse overheid zich volgens het congres tegen kritische studen ten, wetenschappelijk personeel en ambtenaren. DEN HAAG (ANP» - De Haagse politie heeft drie kinderen gearres teerd die sinds het begin van dit jaar een waar schrikbewind in hun wijk hebben gevoerd Uit angst voor re pressailles van de familie van de kinderen deden slachtoffers uit de omgeving geen aangifte bij de poli tie Het drietal, broer en zus en een neefje, is dertien, vijftien en zestien jaar oud Zij hadden de gewoonte om winkeliers onder bedreiging van messen te bestelen. De winkelter reur ging zelfs zo ver dat verschillen de middenstanders hun zaak sloten of het personeel de opdracht gaven om de kinderen maar gewoon hun gang te laten gaan Ook buurtbewoners werden thuis lastig gevallen door het drietal. De politie stuitte zelfs op een geval waarbij een man min of meer uit angst is verhuisd naar Antwerpen DEN HAAG De Nederlandse huis vrouwen hebben in elk geval niet bijgedragen tot een onverantwoorde lijke stijging van het energiever bruik. Het energieverbruik in de huishoudingen was hel afgelopen jaar even groot als in 1972, terwijl in de industrie en in de vervoerssector het energieverbruik in diezelfde peri ode fors toenam. In de industrie steeg van 1972 tot 1976 het energieverbruik met twintig procent, in het vervoer veertien procent. Maar het huishou den bleef nagenoeg op het peil van '72. hoewel er sedert dat jaar veel huizen met centrale verwarming zijn bijgekomen. De gegevens over het energieverbruik zijn afkomstig van de Vereniging van exploitanten van elektriciteitsbedrijven ADVERTENTIE het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer spreken: doorgaans krijgt men tenminste eenmaal per week kinderen of andere fa milieleden op bezoek Minder tevreden zijn de bejaarden over de tegenwoordige maat schappij: daar mankeert van alles aan, vinden zij. ..Vind je het niet wat kinderachtig o met zo'n poppewagen te rijden?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3