Opperrabbinaat laakt hervormd Amsterdam Nieuwe organisatievorm hervormd werelddiaconaat voorlopig Uit brieven van lezers Bijbelleesgids voor 1978 VANDAAG Voettocht Pax Christi "geslaagd" Acht ton voor kerkelijke bank Oostduitse kerken: neutronenbom teken van onredelijkheid Voorbijgang! Bisschoppen kiezek synoderaad DINSOAG 25 OKTOBER 1977 KERK Trouw/Kwartet Van een medewerker AMSTERDAM Het voorstel van de onder verantwoordelijkheid van de centrale kerkeraad van de hervormde gemeente Amsterdam vallende Bedrijfs- en Schooljeugd (BSJ), de Werkgroep Israël een aparte en afzonderlijke status te geven bij het geven van voorlichting aan werkende jongeren en scholieren, is bij de Joodse gemeenschap in slechte aarde gevallen. De BSJ is een sectie van de hervorm de jeugdraad Amsterdam De in de BSJ samenwerkende dertien politie ke actiegroepen hebben de Werk groep Israël afgewezen, omdat zij voorlichting geefi over Israël en het zionisme „imperialistisch, racistisch en onderdrukkend" zou zijn. Als compromisvoorstel zou de Werk groep Israël wel dezelfde faciliteiten binnen de BSJ kunnen krijgen, maar apart moeten opereren. Wel zou zij kunnen zoeken naar gelijkgestemde organisaties die met haar een sa menwerkingsverband willen stich ten. naast de dertien actiegroepen waar het PalesUna Komitee er een is. In een in het Nieuw Israëlietisch Weekblad afgedrukte verklaring van het opperrabbinaat voor Nederland wordt dit voorstel met klem verwor pen. „Na alle beschuldigingen die in de loop der eeuwen aan het Joodse volk zijn gericht, durft men in 1977 weer Joden apartheid aan te bieden. Het roept herinneringen op aan duis tere tijden." Weerzin Ook de Joodse gemeenten van Am sterdam hebben van hun verontrus ting blijk gegeven. Zij zeggen in hun brief „met ontsteltenis" kennis te hebben genomen van het voorstel en er hun verbazing over te hebben uit gesproken „dat onder de vleugels van de hervormde gemeente van Amsterdam het zionisme kon wor den bestempeld als „racistisch, im perialistisch en onderdrukkend". Dat onder verantwoordelijkheid en naar niet anders uitgelegd kan wor den ook met instemming van de her vormde kerkeraad een organisatie die opkomt voor de belangen van Israël apart v^ordt gezet, vervult Joods Amsterdam met weerzin en verdriet." In het Nieuw Israëlietisch Weekblad is ook een brief opgenomen van de heer J. Traas, voorzitter van de cen trale kerkeraad van de hervormde gemeente Amsterdam. Hij neemt er stelling tegen, dat het blad het voor stel aan de Werkgroep Israël als apartheid heeft betiteld. Hij meent, dat er twee wegen openstonden. Of de dertien actiegroepen binnen de BSJ dwingen om met de Werkgroep Israël samen te werken met het ge vaar. dat zij zouden vertrekken of de Werkgroep Israël een aparte status aanbieden binnen de BSJ in de hoop, dat mettertijd overeenstem ming wordt bereikt. Voor het laatste is gekozen. Twee monden Het NIW haalt ter beantwoording van de heer Traas het lid van de centrale kerkeraad ds. A. A. Spijker boer aan. die voor de Evangelische Omroep verklaarde: „Een kerk kan niet met twee monden spreken. De hervormde kerk in Amsterdam kan niet zeggen tegen de jongens en meisjes van de Bedrijfs- en School jeugd: „Wij zijn het eens met de Werkgroep Israël die streeft naar ge lijke rechten voor de Joodse staat en voor een Palestijnse staat en wij zijn tegelijk voor de vernietiging van dé Joodse staat zoals het Palestina Ko mitee wil." Het NIW geeft tevens een artikel weer van de hervormde jeugdpredi- kant ds. Ernst Stern, die het zionis me „als theoloog" een dwaalleer noemt en opmerkt „dat niet te ver wachten is, dat de kerk zich zal laten spannen voor de kar van de zionisti sche propaganda. Daarvoor is het onrecht dat de Palestijnen lijden te schijnend." AMSTERDAM De Bijbelleesgids 1978, gebaseerd op het leesrooster van het Nederlands Bijbelgenootschap „Vandaag lezen wij" heeft ten doel de gebruiker bij de bijbel te brengen. Daartoe biedt deze gids per week twee commentaarstukjes, één bij de bijbelgedeelten die op de weekdagen gelezen worden en één bij de lezingen op zaterdag en zondag. In de commentaarstukjes worden kernpunten uit de aangegeven bijbelge deelten naar voren gebracht en waar mogelijk lijnen getrokken naar het heden. In veel gevallen wordt ook achtergrondinformatie geboden bij de bijbeltekst. De Bijbelleesgids wil aldus een hulp zijn, een gids, bij de dagelijkse lezing van de bijbel. Dit boek is een gezamenlijke uitgave van de vier bijbelorganisaties: Bijbel Kiosk Vereniging, Driebergen; Internationale Bijbelbond, Noordwijkerhout; Katholieke Bijbelstichting. Boxtel en Nederlands Bijbelgenootschap, Haar lem. Het is verkrijgbaar bij deze bijbelorganisaties en bij de boekhandel. De prijs is 8,75. Nog enkele artikelen uit het okt. no.: Ameri ka heeft ook zijn „Getuigenis" gehad, een protest tegen al te voortvarende nieuwlich terij in de kerk: een gevaarlijk, maar ook een belangrijk geloofsdocument (Dr. G. Dekker). Oproep voor een betlabewe- ging. Een appèl tot een evangelische ge zindheid van mensen binnen, aan de rand van en buiten de gevestigde kerken. - Ds. Buskes las een boek van Billy Graham en daarin een verhaal om van te rillen en te beven. - Tot slot natuurlijk: karikaturen in de politiek en reacties van lezers. Bijzonder lezenswaardig. U moest u toch ook eens abonneren! 28,25 per jaar (stu denten 19,75). Maandblad VOORLOPIG, Antwoordno. 101, Delft (geen postzegel). Het oktobernummer ontvangt u gratis. Ofvraag een proefno. Uitgave Kok/ Meinema. DEN BOSCH - De 21e Pax Christi- voettocht, waaraan drieduizend eindexamenkandidaten van middel bare scholen uit geheel Nederland hebben deelgenomen, mag volgens de leiding uitstekend geslaagd heten. door T. van Deel Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het werelddiaconaat van de hervormde kerk krijgt een nieuwe organisatievorm. Besprekingen daarover zijn reeds geruime tijd gaande tussen de generale diaconale raad (GDR) en het raoderamen van de synode. Vast staat wel. dat de sectie internationale hulpverlening (8IH) van de hervormde kerk wordt opgeheven. Het is de bedoeling, dat de GDR een commissie werelddiaconaat krijgt Daarmee zal de GDR de beleidsver antwoordelijkheid voor het wereld diaconaat duidelijk hebben overge nomen. De organisatie van het we relddiaconaat is in de hervormde kerk al jarenlang een moeilijk punt. Enerzijds participeert de hervormde kerk (met tien kleine kerken) in de Stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen. Maar dat betekent niet, dat alle hulpverlening naar het buitenland via deze stich ting verloopt Voor een deel gebeurt dit namelijk rechtstreeks door de SIH, een door de synode in 1958 ingestelde vaste commissie, aange haakt aan de generale dlakonale raad. Deze sectie draagt, wat de be stedingen betreft, een geheel eigen verantwoordelijkheid. Voorlichting Tegelijk heeft de hervormde kerk zich steeds op het standpunt gesteld, dat de samenwerking in de Stichting Oecumenische Hulp (SOH) niet kon betekenen, dat SOH ook de voorlich ting en werving naar het grondvlak ter hand zou nemen. Ten aanzien van dit laatste ziet de generale dia conale raad namelijk een heel duide lijke eigen taak, omdat het wereld diaconaat vooral de laatste tien jaar erkend is als een wezenlijk deel van de hele diaconale opdracht van de kerk. Werelddiaconaat en gemeente- diaconaat kunnen niet van elkaar gescheiden worden. Wel is geprobeerd het „buitenland se" werk te concentreren binnen SOH. Aan het bestuur van SOH werd voorgesteld, het gehele bureau van de hervormde sectie internatio nale hulpverlening over te brengen naar het bureau van SOH en daar mee alle hulpverlening naar het bui tenland via één bureau te doen ver lopen. Aangenomen werd, dat ook de ande re kerken en organisaties, die parti ciperen in SOH, een zelfde gedrags lijn zouden volgen. Enkele SOH- partners bleken eind 1976 hun eigen structuur echter niet te willen opge ven. Vandaar dat het nu de bedoe ling is, de werkzaamheden van de SIH in te brengen in een commissie werelddiaconaat van de GDR, in af wachting van de nog wel gewenste integratie in SOH. Het zojuist ver schenen jaarverslag van de GDR" zegt daarvan: „Hoewel de deur, voor wat de integratie betreft, nog niet is dichtgeslagen, moet wel gezegd wor den, dat het geruime tijd zal vragen voordat het gewenste doel kan wor den bereikt." Daar komt bij, dat de gereformeerde bond in de hervormde kerk (die tot nu toe, zij het met enig voorbehoud, nog altijd meedoet in het hervormde werelddiaconaat dit in tegenstel ling tot de zending, waarvoor men een eigen organisatie heeft, de gere formeerde zendingsbond) al heeft la ten weten, grote bezwaren te hebben tegen verdere integratie van het her vormde werelddiaconaat in SOH. Coördinatie De nieuw te vormen commissie we relddiaconaat van de GDR zal met het moderamen van de synode en andere organen van de hervormde kerk, die betrekkingen met kerken in het buitenland onderhouden, een zodanige relatie opbouwen, dat er van een goed gecoördineerd optre den naar buiten de grenzen sprake zal zijn, aldus een contactbrief van de GDR. Daaraan heeft het in het verleden namelijk nogal eens ont broken. Van de andere kant Ds de Nie heeft Israël kennelijk niet alleen van een andere kant willen binnenkomen als gewoonlijk, maar ook van een andere kant willen be zien. Op deze zienswijze valt echter wel het een en ander af te dingen. Hij begint met te vertellen dat het gebruik van de toegangsweg tot Is raël via de Allenby-brug bepaald niet wordt gestimuleerd (door wie?) r>n dat slechts enkele bussen per dag deze route volgen Daartegenover een enkel cijfer: In het kader van de open bruggen-politlek van de Israë lische regering werd het land in 1972 bezocht door 176 000 ingezetenen van de omringende landen. Maar ds de Nie trof misschien een stille dag. Ds de Nie meldt verder dat hij aan de Arabische zijde van de grens geen wapengekletter heeft gehoord, en in Israël des te meer. Hij is kenne lijk gezegend met een bijzonder se lectief gehoor, of hij heeft zijn ge sprekspartners met weinig zorg ge kozen. Elke partij in een conflict heeft haar haviken en duiven, en wanneer men aan de ene kant met duiven spreekt en aan de andere kant met een havik, staat het resul taat tevoren vast Ds de Nie weet toch echt wel dat vele Arabische leiders met meer invloed dan prof Dessouki aan een erkenning van Israël nog lang niet toe zijn. en als zij het bestaansrecht van Israël wil len erkennen, is de vraag: Van welk Israël? Anderzijds moet ds de Nie toch weten dat vele Israëli's over de verhouding met de Arabieren en de problemen met betrekking tot de bezette gebieden een veel genuan ceerder standpunt innemen dan Moshe Arens Amstelveen J. Sturhoofd Van de andere kant (2) Bij het lezen van een reisindruk van ds de Nie, zie ik. als zijn reisgenoot, zijn lachende gezicht weer voor me. Vanuit gevoelens van vriendschap en collegialiteit wil ik me tóch ver- Onze adressen: AMSTERDAM. Postbus 859 Wibautstraat 131 Tol. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 946 Westbiaak 9 Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Poetbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwoto Tel. 05200-17030 oorloven, een kritische opmerking te maken bij de conclusies die hij trekt. Het is inderdaad zo dat er bij veel gesprekken met Arabische poli tici en zelfs ook bij de Palestijnse strijders het wapengekletter ont brak. Tot de spijt van de ds. de Nie ontbrak dit niet in een gesprek met een lid van de Likud-partij. in het Israëlische regeringsgebouw. Ik zou ds. de Nie de volgende vragen willen stellen: Is de taal die wij gedurende onze studie-reis opvingen een taal die is ingegeven door de wens om objec tieve informatie te verstrekken, of hebben propaganda-motieven een duidelijke rol mee gespeeld? Moesten we ook niet proberen te luisteren naar wat NIET wordt ge zegd. en soms van even groot of groter belang blijkt te zijn? Is het niet enigszins een pretentie om te denken dat wij nu weten hoe het daar moet? En zijn daarom uit drukkingen als. „een enorme kans gemist wordt", „Gaat die van Israël nu de andere kant uit? Het is niet te hopen," „Toch moet het die kant uit," niet wat pretentieus? Ook na deze zeventien-daagse stu diereis kunnen wij niet tot de Arabi sche landen en Israël zeggen hoe de oplossing gevonden kan worden. Deo hu( M. Cohen Van de andere kant (3) Och, dat wij christenen toch eens ophielden Israël te betuttelen. La ten wij ons toch geen zand in de ogen laten strooien, want nog steeds zeggen de vijanden van Israël: „Komt laten wij hen als volk verdel gen, zodat aan de naam van Israël niet meer wordt gedacht". (Psalm 83 vers 5) Steun Israël, allereerst met gebed, maar ook met geld. door hun produkten te kopen en door de va kantie in Israël door te brengen: Laat voor ons gelden: „Ik zal zege nen wie u zegent" (Genesis 12 vers 3) Adorp H. Mollema Handoplegging (2) Hierbij een reactie op het Ingezon den stukje van dr. K. J. Kraan over de handoplegging. Ik ben bezorgd over het wegzakken van dit belang rijke fundament. In Hebreeën 6 le zen we. dat de leer van oplegging der handen net zo'n belangrijk funda ment is als bij voorbeeld de leer van dopen en de leer van de opstanding der boden, om er nog twee te noe men. De handoplegging is een ge weldig teken van Gods genade over Zijn gemeente. Van het Individueel zegenen van personen in tijden van ziekte en nood tot aan bet uitspre ken van Gods zegen over heel de samengekomen gemeente op de zondag. Vooral het individueel zege nen van personen, door middel van handoplegging vindt, dacht ik, meer plaats buiten de officiële kerken dan erbinnen. Mogen we. als gelovige, een handoplegging vragen van onze ouderling of predikant? Het word je nooit verteld, men spreekt hier niet over. of weet men er niet van? H. Turkstra-Bijma Deze rubnek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open brieven, oproepen o( reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De inzendingen voor deze rubriek dienen zo beknopt mogelijk te zijn. De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Het is ons helaas niet mogelijk over elk geval van bekorting of nietplaatsing (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen. Brieven adresseren aan: Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus, 859, Amsterdam. Bij publicatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Folkerts (2) Het schijnt mevrouw J. Struik- Smitskamp te ontgaan, dat het pri mair noodzakelijk is Folkerts zo op te sluiten, dat ontvluchten is uitge sloten. Opsluiting van een gearres teerde in een kazerne van de mare chaussee mag dan ongebruikelijk zijn, hier is het gezegde van toepas sing „nood breekt wetten". Terroris ten die onschuldige mensen om brengen, verdienen zonder meer de doodstraf, hoe afschuwelijk deze straf op zichzelf ook is. Zachte heel meesters maken stinkende wonden; daarom zal alleen een zeer harde en efficiënte aanpak gunstige resulta ten kunnen opleveren. Echt grieze lig zou het pas worden indien de betrokken regeringen niet alles in het werk zouden stellen om deze gangsters te grijpen en vervolgens te berechten. Bussum H. Hettema Hokken (2) Hoe kan een daad. die precies het zelfde is als die van een uur later (met de huwelijkssluiting ertussen, dat wel,) zondig zijn? (Vraagt ie mand in „Trouw" 19 oktober). Een plakje worst, dat een kind alvast van de gedekte tafel pikt als moeder nog in de keuken bezig is. en het kind niet meer kan wachten, is pre cies hetzelfde plakje dat het kind 10 minuten later van de moeder had mogen nemen, na 't beginnen van de maaltijd. Het gaat niet om de daad zelf. maar hoe ga Je met de daad om. Rijswijk P. ten Cate-Kroon Gollwitzer (2) Johannes de Doper was een profeet, die de opdracht had de komst van Jezus de Gezalfde, het Lam Gods, aan te kondigen. Hellmut Gollwitzer is een discipel, die zoveel van zijn Leermeester heeft geleerd, dat hij in staat is zijn boeken, zoals: „En bren gen, waarheen gij niet wilt", „De vrede van God en de vrede van de wereld", „De dood heeft niet het laatste woord", enz. enz. te schrij ven, op dusdanige wijze, dat wij hem daarin herkennen, als de man, die met Jezus is. Amstelveen E. C. Dekker-Meij Kinderen in de kerk Geef kinderen volledig plaats in de kerkdienst, aldus een nota van de Provinciale Hervormde Jeugdraad Zuid-Holland. Maar laten we dan ook zo reëel zijn de kinderen als volwaardige leden van het gezin doen deelnemen aan de dienst van schrift en tafel. Zoals het O.T. het aangeeft, bij de uittocht uit Egypte. Nigtevecht H. Rensenbrink Irritatie (2) Mogadisjoe Het kan verkeren als we de gebeur tenissen van de afgelopen weken kritisch beschouwen. Een groep goed geoefende commando's van het Westduitse leger voert een suc cesvolle actie uit in het buitenland Nu is daar behalve het opzettelijk doden van de kapers weinig op tegen. Waar elke niet-Dultser wel tegen zou moeten zijn, is het mee doen aan het verheerlijken van deze commando's. Zij worden zelfs ten voorbeeld gesteld aan de Duitse jeugd. Wat de gevolgen zullen zijn, laat zich makkelijk raden. Beseffen wij dan niet dat deze militairen ko men uit dezelfde kringen en milieus als waaruit 40 jaar geleden het Duitsland van toen zijn fanatieke soldaten betrok Het Is dan ook de zaak omkeren als we nu deze Duitse soldaten op een voetstuk plaatsen en hun tegenstanders verachten. Voor die soldaten ben ik veel banger dan voor die tegenstanders. Den Haag L. van den Berg Dinsdagmorgen las ik het ingezon den stuk van Hilde Slotemaker die kritiek uitte op de Nederlandse dele gatie bij de conferentie van Belgra do. Volgens haar is het maar een kleinigheid van wat daar aan men senrechten mankeert, vergeleken met wat dat bij ons is! Dinsdagmiddag hoorde ik via de nieuwsberichten, dat een rechtbank te Praag twee dissidenten heeft ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 37, en 3 jaar voor het plaatsen van een soortgelijk „ingezonden stuk" als Hilde heeft gedaan. Tel uit je winst. Hilde! PvdA-congres (4) In mijn jonge jaren bestonden er alom in den lande bloeiende Oranje verenigingen, die ten doel hadden de liefde voor het Huis van Oranje- Nassau levendig te houden. Toen het koningschap door zo goed als alle politieke partijen in Nederland was geaccepteerd, verflauwde de be langstelling voor de Oranje-vereni gingen. Nu evenwel één van de twee grootste politieke partijen zich heeft uitgesproken vóór de republiek en tegen het koningschap, lijkt de tijd gekomen om massaal de Oranje verenigingen tot nieuw leven te brengen. Oranjeklanten aller pro vincies, verenigt u! Ede L. Schipper PvdA-congres (5) De Partij van de Arbeid heeft op het jongste congres haar ware aard ge toond. Dat een Nederlandse politie ke partij een besluit neemt waarvan de consequentie zou zijn dat het Huis van Oranje buiten de regering van ons land geplaatst wordt, kan niet anders dan verbijsterend ge noemd worden. Het is door en door on-Nederlands en miskent ten diep ste ons volkskarakter. De pleister tjes welke mevrouw Ien van den Heuvel op die wondjes heeft willen plakken, zijn ronduit een lachertje. Eén ding is mij wel duidelijk: Als de kiezers van 25 mei j.L dit geweten hadden, dan zou de Partij van de Arbeid wis en zeker een behoorlijk stemmenverlies geleden hebben. Dan hadden wij thans al lang niet meer met de misère van de Kabi netsformatie gezeten. Immers een politieke partij die dergelijke din gen presteert kan maar beter buiten het regeerkasteel blijven. Het is een goede zaak als alle echt Nederlandse partijen deze dingen op klare wijze aan ons volk voorzetten dan kunnen er spijkers met koppen geslagen worden. Barendrecht P. Dubbeld Beekbergen P. J. van der Spek Boycot Outspan Boycot Outspan kondigt een actie aan, die gericht zal zijn tegen Zuid- Afrika. Dit comité zegt dat het zich inzet voor de bevrijding van de zwarte bevolking. Het vroegere An- gola-comité deed dat ook. In plaats van bevrijding van Angola en Mo zambique is er in die landen nu een marxistische regering, waaronder de bevolking zucht. Het ziet ernaar uit. dat het de actiegroepen niet gaat om de bevrijding van de zwar ten. maar om versterking van de communistische invloedssfeer. Uden N.-Br. M. Vischer-Dckker PvdA-congres (6) Eindelijk weten we waar we met de PvdA aan toe zijn. Op het congres is uitgesproken dat het koninklijk huis maar moet verdwijnen. Ook het christelijk onderwijs staat op het spel. De vraag komt dan ook op: beseffen die mensen en vooral de christenen die op de PvdA gestemd hebben (en bovengenoemde punten ter harte gaan) wat ze gedaan heb ben om op die partij te stemmen (daar zij mede verantwoordelijk zijn) of worden wij weer in slaap gesust en maar doen of er niets aan de hand is. Laten we op onze hoede zijn voor dat het te laat is. Veenendaal H. Haan PvdA-congres (7) Wat Is het Nederlandse volk in de laatste tweehonderd jaar hard voor uitgegaan. Wij zijn nu weer even ver als voor die tweehonderd jaar. Wij hebben weer prinsgezinden en repu blikeinen. Ook toen was er een oran jegezinde en een republikeinse groep. Men sprak toen van prinsge zinden en patriotten. En de patriot ten werden al spoedig kezen ge noemd. En nu zeggen de kezen van nu, als een doekje voor het bloeden: „Wij zouden toch koningin Juliana of prins Claus als presidente of pre sident kiezen". Maar u hebt niets te kiezen. Het Nederlandse volk heeft voor vierhonderd jaar reeds gekozen voor het Oranjehuis. De naam kezen voor de patriotten „echte vaderlan ders" is verouderd. De republikei nen zullen wel de naam uilen krij gen. En uilen zal wel spoedig huilen worden evenals in 1795. Wat een vooruitgang. Hoogeveen J. Renema. LEEUWARDEN Tweehonderd en vijftig Nederlandse personen en or ganisaties hebben in een half jaar samen voor acht ton aandelen ge kocht van de nieuwe oecumenische ontwikkelingscoöperatie EDCS. Deze coöperatie, opgericht door de wereldraad van kerken en gevestigd in Amersfoort, verstrekt sinds au gustus „zachte" leningen aan kleine ontwikkelingsprojecten in de derde wereld, die de arme bevolkingsgroe pen ten goede moeten komen. El ders In de wereld is tot nu toe ruim twee en een half milhoen voor dit doel bijeengebracht, vooral door kerken en kerkelijke organisaties. De kerken kunnen rechtstreeks lid worden van de EDCS. Speciaal voor particulieren, werkgroepen en orga nisaties, die niet in kerkelijk ver band werken, heeft de raad van ker ken in ons land vorig Jaar de Neder landse vereniging tot steun aan de oecumenische ontwikkelingscoöpe ratie opgericht. Men wordt lid door een deelname van tenminste vijf honderd gulden en door een contri butie van 25 gulden. DRESDEN (DPA) - De evangeli sche kerken van OostrDuitsland hebben In een brief aan de nationale raad van kerken in de Verenigde Staten de neutronenbom „een teken van onredelijkheid" genoemd. Het is volgens de Oostduitse protestan ten een Irrationeel verlangen naar veiligheid, omdat het gebaseerd is op dreiging met geweld, wantrou wen en vrees in plaats van vertrou wen en samenwerking. De brief is namens de Oostduitse protestanten geschreven door de Oostberlijnse evangelische bisschop Albrecht Schönherr en bekendge maakt aan het einde van de synode der Oostduitse evangelische kerken. Hij bekleedt dit ambt al sedert 1969. FORMULE DES DOODS K In Japan is het slotstuk opgevoenkj van de wereldkampioenschappen, „Formule 1wagens, zoals dat T 1 ongeveer heet. Het zijn die snelle schuf-wagena die af en toe over on»r beeldbuis razen, en die nu al weer zoveel jaren lang een aantal dodeieei eisen. Ook dit slotstuk deed dat. Bvii vielen drie doden en een aantal iaii mensen kwam in het ziekenhuis |in terecht doordat een van de ni „coureurs" over de vangrail |te: heensloeg bepaalde kranten m hadden er maandagmorgen al weéoi een adembenemende foto van, »n tenslotte: als het maar betaalt. Meld kan zich afvragen wanneer er een e einde komt aan dit spel met de dood. „Formule 1" kan dan ook d< beter formule des doods genoemd 1st worden. Met sport heeft het volgen h velen allang niets meer te maken, rb: Intussen schijnt de Zuidafrikaansier regering ook niet van haar „sport" sti af te brengen. Die sport bestaat in|M een soort kleinere van de zwarte i C meerderheid. Men verwacht daar jet zelfs vrede van, op den duur, zoals minister Kriiger verklaard heeft. Ier Kortzichtiger politiek is in de |v tweede helft van deze twintigste $t< eeuw nauwelijks denkbaar. Men moet met blindheid geslagen zijn. »ui En dat is dan ook het geval. Deze mensen weten niet beter en hebbetei zich zo ingegraven in hun eigen ig: toekomstbeelden en -gedachten dit ze voor geen enkele redelijke, laat idc staan evangelische stem meer lei bereikbaar zijn. In verband met di|m laatste mogen met name confessionele partijen zich wel eeri afvragen of degenendie hen in regeringsinstanties vertegenwoordigen en die in het verleden van een zelfde kortzichtigheid blijk gaven mogelijk van gedachten veranderd zijn. Zij gaan wel steeds minder mensen vertegenwoordigen. Datz| te overwegen zijn. Eenvoudig omdi steeds meermensen gaan weigerei in deze fprmule des doods te geloven. Het wordt al te duidelijk waarop bepaalde machthebbers zijn. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwveen: J. J. C. Dt_ kand. te Oegstgeest: te Monster t Verboom, kand. te Nieuwerkerk %st IJssel. hn, Bedankt voor Putten en v Schoonhoven: H. Smit te IJsselr den; voor Randwijk (toez.) G. jesgraaf te Harskamp. GEREF. KERKEN Beroepen te Aalsmeer: R. J. de J<Pl te Drachten. q Aangenomen naar Ulrum: C. ta Plooy te Dokkum. i j Bedankt voor Leeuwarden-West £k W. Kempenaar te Drachten. t GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Nieuw-Leusden: J. h i Gelder, kand. te Sneek. tS Bedankt voor Hasselt: G. Mulders Den Haag-Oost-Scheveningen; vcye Mariënberg: J. Hoorn te GrootegafcA voor Schildwolde: H. Folkers Grijpskerk-Niezijl. ia! CHR. GEREF. KERKEN s, Beroepen te IJmuiden-Beverwijk; Kievit te Ermelo. Bedankt voor Hilversum-Oost: Bijkerk te Aalten. |n GEREF. GEMEENTEN Jg Beroepen te Leerdam: L. Vogelaar^, Elspeet. Bisschop Gijsen De brochure „Huis op de rots hfo op het zand", die bisschop Gij! van Roermond heeft geschreven een bezinning op de situatie van r.k. kerk in Nederland, trekt gï belangstelling. De eerste druk v 15.000 was na enkele dagen uitv kocht. Thans zijn reeds 30.000 ex« plaren bij de persdienst van het dom Roermond besteld. Honderd bestellingen zijn binnengekon uit België, Duitsland en Frankri-' In deze brochure wijst bisschop sen de opvattingen van de „nf1 christenen" af. Ds H. Steenhuis Op 81-jarige leeftijd is overleden oud-legerpredikant ds H. Steenhl ij te Ermelo. Ds Steenhuis, die 1946 tot '1961 legerpredikant in vakt dienst was, is vooral bekend gew den als stichter van het centri^ voor de protestantse geestelijke j, zorging der Nederlandse stri krachten „Beukbergen" te Huis Heide. Hij was er elf Jaar directe van. Voordat hij legerpredik rt, werd, was ds Steenhuis eerst bij t onderwijs werkzaam en vervolgt., gereformeerd predikant te Kr<L menie en te Sneek. 1. ROME (CIC) De bisschopperfi node heeft zaterdag en maand twaalf van de vijftien leden gekoj v van de permanente raad van de' node, die de komende drie jaarfrii men met het secretariaat de uitij e ring van de sluiten gaat verzorfbj en de nieuwe synode van 1980 vtu, bereidt. De overige drie leden noemt de paus. Onder de twaalf zijn geen ders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2