Ontwikkeling kabel-tv roept vraagtekens op WAAROM DE MERCEDES ONDER DE BESTELWAGENS DE MERCEDES ONDER DE BESTELWAGENS IS Beroemde ^7 beleggers THEODOOR GILISSEN N.V Somber perspectief voor buurten dorpsdrogisten Brief aanmeisje van 16 Nederland goede speelgoed klant van Hongkong Vier nieuwe gasreservoirs Minium/ Mening over reclame (28) WAAROM ZOU U VOOR HETZELFDE GELD MET MINDER DAN MERCEDES-BENZ GENOEGEN NEMEN MERCEDES-BENZ MEHACO DINSDAG 25 OKTOBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS18-I Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De speelgoedin dustrie van Hongkong werkt in de hoogste versnelling. In de eerste zes maanden van het lopende jaar be droeg de uitvoer bijna 700 miljoen gulden. Ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar betekende dat een stijging van ruim 50 procent. Ons land behoort tot de belangrijk ste afnemers van speelgoed uit Hongkong, waar thans bijna 46.000 mensen in 1516 speelgoedfabrieken een bestaan vinden. Zo voerde ons land in de eerste helft van dit jaar twee keer zoveel aan speelgoed uit Hongkong in als verleden jaar het geval was. nl. voor bijna 17 miljoen gulden. De grootste afnemer van speelgoed uit Hongkong waren de Ver. Staten met 344,2 miljoen gulden in de eer ste zes maanden van dit Jaar, of 52 procent meer dan in de eerste helft van 1976 West-Dultsland kwam op de tweede plaats met 64.5 miljoen gulden aan In Hongkong gekocht speelgoed, wat neerkomt op een toe neming van 64 procent. ADVERTENTIE Ir. Anton Verlengh 1891 1972 electrotechnisch ingenieur Beroemde beleggers - zoals Ir. A. Verlengh. wiens naam als stichter van een vermaarde electrotechnische industrie voortleeft in het universeel gebruikte "verlengsnoer- brachten samen met hun persoonlijke beleggingsadviseurs bij Theodoor Gilissen hun effectenportefeuille tot leven en groei. Elan, inventiviteit en een brede intercontinentale georiënteerdheid maken de specialisten bij Theodoor Gilissen Uw vertrouwde adviseurs inzake beleggingen en vermogensbeheer met een waarlijk rendement. U bent welkom voor een oriënterend gesprek, dat zeer wel nieuwe perspektieven voor U openen kan. jGaarne zenden wij "Theodoor's Journaal" ook U regelmatig toe. Belt u ons evenl BANKIERS SINDS 1881 WAAR WEN IfW (&m<jmPORTEFBJlU£ 1UT LEVtUfBREXQT Nieuwe Doelenstraat 12-14 Amsterdam-C. Tel.: 020-247373* verbonden met Bank Mee* A Hop* N.V. DEN B08CH Een op de vier buurt- en dorpsdrogisterij en zal In 1980 verdwenen zijn. Dat betekent dat van het hui dige bestand van 2000 drogiste rijen in buurten en dorpen (60 procent van de gehele drogiste rijenbranche) er jaarlijks onge veer 120 zullen verdwijnen. Dit in tegenstelling tot de stedelij ke en discount drogisterijen die toenemende kansen heb ben door zich te onderscheiden en te richten op een bepaald deel van de consumenten. De heer J. Grachten, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Drogls- tenbond. verklaarde dit in Den Bosch op een bijeenkomst ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van de bond. De positieve waardering van het CDA voor de funcüe van het klein detailhandelsbedrijf verheugde de heer Grachten te meer omdat er vol- koepelende organisatie in de drogis terijenbranche. die hij ervan be schuldigde een programcollege te zijn in plaats van een pluriform sa mengesteld orgaan dat een weerspie geling vormt van het geheel van de branche. „Dat is bij de onzekere toe komst of het controleapparaat in eigen handen of in staatshanden komt. een gevaarlijke situatie", al dus de heer Grachten. gens hem nog veel politici zijn die de functie van de middenstand en dus van de drogisterijen, niet meer zien. „Je kunt dan over ons wel eens horen dat we over 15 jaar langzaam moeten afsterven", aldus de heer Grachten. Kritiek leverde de voorzitter van de J4CDB^>pjjU^Phar^ DEN HAAG (ANP) De aardgas- produktie heeft ln de eerste helft van dit Jaar 54,7 miljard kubieke meter bedragen, maar de aardgasre serves zijn in deze periode met niet meer dan 42,2 miljard kubieke me ter verminderd. Dit ls het resultaat van de vondst van vier nieuwe gas reservoirs, waarvan drie relatief kleine op het vasteland en een reser voir op het continentaal plat. Minister Lubber (Economische Za ken) heeft dit meegedeeld in zijn tussentijdse opgave van de Neder landse aardgasreserves per 1 Juli dit jaar. Op die datum waren de reser ves 2354,7 miljard kubieke meter groot, waarvan 1732,1 miljard kubie ke meter bewezen en 622,6 miljard kubieke meter niet-bewezen reserve was. Van de totale reserve bevindt zich 1990 miljard kubieke meter on der het vasteland en 364,7 miljard onder het Nederlandse deel van het continentaal plat. Er werden in totaal 17 nieuwe explo ratieboringen verricht ln de eerste helft van dit Jaar, waarvan elf op het continentaal plat. Verleden jaar werden er negen exploratieboringen verricht, waarvan drie op het conti nentaal plat. Het toaal aantal aangetoonde gasre servoirs per 1 juli J.l. bedroeg 137. Nieuwe collectieve voorziening waaraan vele onzekerheden zitten De ontwikkeling van de kabeltelevisie gaat voort. Vele grote gemeenten in ons land zijn óf met de aanleg van een gemeentelijk kabelnet voor radio en televisie begonnen, óf hebben commissies aan het werk gezet om deze zaak te bestuderen. Antennes Een belangrijk verkoopar gument voor de kabel-tv le veranciers ls daarom, dat hiermee de lelijke antennes van de daken verdwijnen. De kabel-tv werkt echter vaak met een mast van bij voorbeeld tachtig meter hoog, die eveneens storend kan worden genoemd. Be langrijk ls echter de vraag, of de tv-antennes altijd zó lelijk worden gevonden, dat vooral om deze reden er een nieuwe collectieve voorzie ning moet komen waaraan zoveel onzekerheden kleven. Tóch vragen vele burgers zich af, of dit nu echt zo nodig is voor ons vlakke land en welke voordelen hieraan vastzitten. De tv- en radio-ontvangst via een eigen antenne is in de mees te delen van óns land rede lijk goed. Bovendien blijkt uit recente gegevens van het N08 kijk- en luisteron derzoek dat zij, die Duits land 1 en 2 kunnen ontvan-. gen, gemiddeld slechts ne gen procent van de kijktijd op die zenders afstemmen. De meeste mensen zijn waarschijnlijk tevreden met de ontvangst van Ne derlandse programma's op hun „buis". De vraag rijst dan ook, of het wel zo nodig is de kijklust naar buiten landse programma's te be vredigen door de aanleg van een gemeentelijk kabelnet. Zo kan kabel-tv in beginsel door elke willekeurige on derneming of instelling aan gelegd en beheerd worden. Als eenmaal de vereiste PTT-machtiging in com- merciële handen is. bestaan weinig of geen waarborgen datnu en in de toekomst een redelijk tarief wordt geheven. Dit bezwaar geldt in zekere mate ook de gemeenten, die een nieuw winstgevend nutsbedrijf goed kunnen gebruiken, al bestaat in the orie hierop controle van de gemeenteraad. De beheerder van kabel-tv is Immers monopoliehou- Wanneer heb u voor het laatst een rustig gesprek met uw arts kunnen voeren? Met deze „bezorgde" vraag richt de heer H. Coebergh van „Gezellig Thuis" in Utrecht zich ongevraagd tot een meisje dat nét 16 jaar is geworden. Het meisje hoeft deze vraag niet eens te beantwoorden, want „behulpzaam" als hij ls geeft de heer Coebergh zelf het antwoord: Helaas, net wat ik dacht. Het ls niet anders. Vervolgens want het kan niet op gaat hij dat „motiveren" met de volzinnen: Hulsartsen en ook specialisten behoren tegenwoordig tot de hardwerkende mensen, die nauwelijks nog tijd hebben om behoorlijk een hapje te eten. Laat staan dat rij nog de gelegenheid kunnen vinden om eens rustig en uitgebreid met u te kunnen spreken over kwalen en kwaaltjes, die het menselijk lichaam zoal kunnen teisteren. Deze ontroerende woorden komen echter niet voort uit zorg en begrip, maar vormen de fraaie verpakking van een ordinaire verkoopsmoes. De heer Coebergh heeft deze aanloop nodig om (het meisje) de medische encyclopedie van Elsevier aan te smeren. Uit een (eigengemaakt) rekensommetje blijkt, dat deze encylopedie het lieve bedrag van 298,80 kost (waar haalt een schoolgaand meisje dat vandaan?). De heer Coebergh tilt daar niet zo zwaar aan. De prijs, zegt hij, zal u ondanks de luxe uitvoering erg meevallen. Het eerste deel kost minder dan de helft van de winkelwaarde; de overige delen zijn ook goedkoper en zijn bovendien in termijnen te betalen van nog geen twee tientjes per maand; de gespreide betaling, verpakking of verzending kost geen cent extra en Sint Coebergh weet niet van ophouden er wordt zomaar gratis, cadeau voor niks een geneesmiddelengids bijgestopt. Als het bij deze geldklopperij was gebleven, was het al meer dan „mooi" genoeg geweest. De heer Coebergh (die terloops laat weten dat hij al heel wat Jaartjes meeloopt), meent echter ook nog een „medisch" praatje te moeten houden. Dat gaat als volgt: Een goed begrip van de gebeurtenissen die binnen uw lichaam plaatsvinden draagt er immers zonder meer toe bij, dat u een voorkomend ziektegeval beter begrijpt. Juist daardoor wordt u vaak ook sneller beter, aldus de brief. De'arts die ik om een commentaar vroeg (en die, ondanks een druk bestaan, alle tijd voor patiënten neemt) bleek grote bezwaren tegen die lezing te hebben. Wat er aan de hand is moet de arts verteilen, zo merkte zij terecht op, en desnoods moet de patiënt daar zelf maar naar vragen. Het bestuderen van een medische encyclopedie houdt het gevaar in de kluts kwijt te raken, omdat de meeste mensen de achtergrond missen om (riekte)verschijnselen in hun verband te kunnen zien. De heer Coebergh mag wat mij betreft best encyclopedieën verkopen; daar is hij per slot van rekening voor ingehuurd. Maar laat hij dan geen prietpraat gebruiken. der; binnen de gemeente waarvoor de machtiging geldt, kan geen concurrent hem verdringen met een be tere kwaliteit of gunstiger prijs. Afgesneden Hierbij komt. dat de wee terug naar de eigen antenne veelal is afgesneden door het feit dat óf de gemeente óf de woningverhuurder, de plaatsing van een buitenan tenne verbieden. De sterke druk die van ge meenten en bedrijven uit gaat om de kabel-tv te in troduceren doet velen dan ook vrezen, dat bij de be sluitvorming niet alleen welri jnsoverwegingen maar ook sterke financiële motieven een rol spelen. De Consumentenbond vindt dat kabel-tv een nut tige voorziening kan zijn in de grote steden, waar de hoge gebouwen de individu ele ontvangst verstoren en in nieuwbouwwijken waar de aanleg relatief goedkoop is. Ter bescherming van de burger moet dan wel aan enkele voorwaarden wor den voldaan, zoals: De gemeente moet de volledige zeggenschap heb ben over aanleg, beheer, ta rieven en het aantal zenders dat wordt doorgegeven; De gemeente moet alleen een kabelnet in die wijken aanleggen, waar voldoende behoefte is aangetoond door bijvoorbeeld een di enquête; De gemeente moet wat*' borgen, dat de kabel-tv - kwalitatief beter is én blif dan de ontvangst met een eigen antenne. Daarbij moet een redelijke verhor ding blijven bestaan tussi het tarief van de kabel-tv"' de kosten van een (ter plaatse) gebruikelijke eigr antenne; Voor de aansluiting een evenwichtig contract gelden met een eenvoudi] opzegmogelijkheid voor aangeslotene. Vrijheid 5, De burger moet vrij zijn af te sluiten op de kabel, of de eigen antenne te ontvaP gen. Onaanvaardbaar is h antenne-verbod dat vele 0 meenten hebben ingevoefr en waarmee het plaatsen k van een eigen antenne wordt verboden, zodra de*1 kabel-tv komt. 1 In de Consumentengids J wordt regelmatig aandacf< besteed aan de verschilled de aspecten van de ti kabel-tv, terwijl lokale J werkgroepen van deze boi in diverse plaatsen van oifr land kritisch meedenken rs over deze ontwikkeling. - Het belangrijkste voor del burger is echter dat hij erl van op aan kan. dat een I gemeente niet uit status-1 commerciële overwegingf voor kabel-tv beslist. Vooi komen moet ook worden, dat een (commerciële) ex-'" ploitant misbruik maakt van een monopolie-positii MrN. R. Van Ravesteyn (de heer Van Ravesteyn isjp medewerker van de Const** mentenbond) js Koos Postema (programmamaker): De Duitse denker Hans Magnus Enzensberger vindt ólle televisie reclame. Ik ben dat met hem eens. Maar er is commerciële en ideële reclame. Ik ben blij dat ik in die ideële sector werkzaam ben. Ideeën, meningen, boeiende mensen „aanbieden" kan wezenlij zijn. Alweer een wasmidé opdringen leidt tot geestelijke zelfmoord. ErK' wil nog niet dood. g0 (Bijeengebracht door s« FHV/BBDO) Met de nieuwe bestelwagenserie heeft Mercedes-Benz een volledig nieuwe visie verwezenlijkt. Uitgangspunt was een fusie tussen de economie en techniek van de zware bedrijfswagens en het comfort en bedienings gemak van de luxe personenwagens. Het resultaat mag er zijn. De nieuwe Mercedes-Benz bestelwagens overtreffen alle vergelijkbare bestelwagens. Door hun duurzaamheid, be drijfszekerheid, zuinigheid, hoge restwaarde, kortom: lage exploitatie kosten. Practisch op maat gemaakt en nü al leverbaar in 168 varianten. Met een 48 kW (65 DIN pk) diesel- of 63 kW (85 DIN pk) benzinemotor. Met de nieuwe bestelwagenserie heeft Mercedes-Benz de voorsprong op de concurrentie met enkele jaren ver groot. met een 40 kw (qd uum pk; aiesei- 01 u: --Metd Mere Hydraulisch gescheiden remsysteem met schijfremmen vócir en trommelremmen achter. Achteras met remkracht- begrenzcr voorkomt blokkeren en verzekert een goede rem- krachtverdeling De nuttige laadvermogens variëren van 905 tot 1945 kg. Geheel vlakke, lage laadvloer. Vierkante wielkasten. Loodrechte wanden. Achterdeuropening van 145 x 150 cm. Laadruimte speciaal afgestemd op vervoer van Europallets en optimaal te benutten. Talloze deurcombinaties bieden ongelimiteerde mogelijkheden voor elke branche. Tussen haakjes,de schuifdeur behoort tot de standaarduitrusting. Standaard uitgevoerd met 180° openslaande achterdeur, desge wenst verkrijgbaar tot 270°. Lage instap achter de vooras. Ruime doorgang van cabine naar laad ruimte. Elke centimeter is benut. Paraboolveren, bladveren en stabilisatoren zorgen voor een soepel en stabiel rijgedrag. Bij elke snelheid. Bij elke lading, kortom: een wegligging conform de Mercedes-Benz filosofie. Vraag nadere documentatie. Of liever: maak een proefrit in de nieuwe Mercedes-Benz bestelwagen. Maak kennis met de ideale combinatie van techniek, comfort en economie genaamd Mercedes-Benz. Ontdek hoeveel extra's de nieuwe bestelwagen van huis uit meekrijgt. En hoe bescheiden de prijs blijft. MEHACO bedrijfswagens b.v. Postbus 2074, Utrecht Telefoon (030) 4519 22. De cabine draagt duidelijk de Mercedes-Benz personenwagen signatuur. Met veel functionele extra's. Een perfect uitzicht voor de bestuurder en veel aandacht voor de veiligheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 20