zionisme' Arabische Joden slachtoffer Onderscheidingsvermogen. BMW-dealers o.a. te AUTO HARMAN B.V. HANS KOSTER B.M.W. GARAGE STOLP R.V. ASMOCO lassale verzetsbeweging weggeëbd: Israëlische Zwarte Panters verdeeld BMW 630CS, 633 CSi H. VAN POELBEEST tn ZN B.V. (AG 25 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET PS8-RH13 Hogeweyselaan 21 tel. 02940-1531 Weesp De Langestraat 42 Hilversum tel. 035-41156 den. Als het zionisme een oplossing is waarom zijn alleen 2.5 van de twaalf miljoen Joden naar Palestina gekomen? Vergeet niet dat terwijl, de meeste Sefardische Joden nooit van grote huizen en auto's konden dromen, de nieuwe immigranten uit het westen in Israël alles in hun schoot krijgen geworpen. Enigszins spottend praten Mena- chen Cohen en Schemesch over al de linkse Israëli's waaronder Scha- lom Cohen die in Europa met PLO- vertegenwoordigers praten. „Wie geen vrede kan sluiten met de com munistische Arabische burgemees ter van Nazereth, Toufik Zajad kan geen vrede sluiten met de Palestij- nen in Genève. Waarom moet je Palestijnen in het buitenland ont moeten als Je niet eens je eigen problemen met de Israëlische Ara bieren kunt oplossen?" Het anti-zio- nisme van Cohen en Schemesch be tekent niet dat zij zich keren tegen het bestaan van de staat Israël. „Wij zijn tegen de gedachten van een seculaire democratische staat om dat dat zou betekenen dat je de Israëli's alleen als een godsdienstige groep zou beschouwen. Dertig jaar is een lange tijd. er is een Israëlisch volk ontstaan. Wij moeten boven dien de betekenis van het nationa lisme vandaag niet onderschatten. Ik ben in Irak geboren en ben meer Iraki dan Israëli, maar mijn kinde ren zijn alleen maar Israëli's," aldus Schemesch. Voor 8j alom Cohen is het bondge nootschap van sommige Panters waaronder Kochavi Schemesch en Menachem Cohen met Rakach ech ter een stap terug. .De Zwarte Pan ters waren altijd een linkse bewe ging. Het was een beweging van de arbeidersklasse die voor tachtig pro cent Sefardisch is. Deze massa's kre gen 'n hersenspoeling, zij werden niet alleen economisch maar ook politiek en cultureel uitgebuit en steunen daarom vandaag de rechtse krachten. Hoe verander je dit en maak je hen politiek zelfbewust? Dat moet je van binnenuit doen. Dat hebben de Zwarte Panters ge daan op kleine schaal Deze linkse partijen hebben met onze massa's nooit contact gehad. Zij zijn vreemd voor hen. Sjelii zijn Aschkenazische (Europeese) Joden, Rakach vertegenwoordigd de wetti ge belangen van de Israëlische Ara bieren. Vandaag is er geen georganiseerde kracht in de Sefardische gemeen schap. Er bestaat geen twijfel dat de sociale discriminatie en de economi sche uitbuiting van de Sefardische Joden nu veel erger zal zijn dan voorheen Wij hebben nu een klas sieke rechtse burgerlijke regering. Geen van de splinters van de Zwarte Panters zal de onrust kunnen kana liseren. Zeker is dat de sociale on rechtvaardigheid tot explosies zal leiden in minder dan twee jaar. Deze keer zal het echter veel gewelddadi ger zijn. Wij probeerden onze hand uit te steken. Men pakte haar niet tenzij zij hun eigen egoïstische doel stellingen diende. Wie de situatie zal kunnen redden, wie de opstand van de armen, de Sefardische joden, zal kunnen leiden, daar heb ik nog geen benul van." or James Dorsey ^Israëlische Zwarte Panters. Het is de naam van een groep (geren uit de krottenwijken van Jeruzalem en Tel Aviv. ideren van Israëlische Joden uit de Arabische wereld, die niet t de oplossing van hun economische en sociale problemen. Jen wachten tot het hele conflict in het Midden-Oosten was jelost. Zij waren de staat zat waar het leven werd bepaald 5r de Europese Joden, en jaagden de Israëlische samenleving Jet begin van de jaren zeventig grote schrik aan. utj toen de hoge heren in de mooie tringsgebouwen vlak bij de Sco- •berg in Jeruzalem deed beven is daag een volstrekt versplinterde reneging, waarvan verschillende nüngen zich met politieke partij- m n Israël hebben verbonden. De l sa's die vanuit de krottenwijken iajitraat opgingen om betere voor gingen te eisen (onderwijs, huis ing. gezondheidszorg) zijn weg- |>d. Wat beloofde een grootse be ng van de laagste sociale klas van de Joodse samenleving te ïn is verdwenen. ISA snjesseth .twee keer toe poogden de Zwarte Iters zetels in de Knesseth, het iélische parlement te veroveren. mocht niet baten. De oktober- og van 1973 trok een streep door rekening. Voor de oorlog voor- a den de opinipeilingen vijf tot zes de 120 zetels voor de Zwarte ters. De oorlog betekende uitstel de verkiezingen en de sfeer in land na de schok van de oorlog - geen ruimte voor groepen die a*inderingen nastreefden. De Panters vielen uiteen. Sommigen sloten bij de verkiezingen in mei van dit jaar een bondgenootschap met de anti-zionistische communistische partij Rakach, anderen voegden zich bij de linkszionistische partij Sjelli, een derde groep bleef een eigen gang gaan. En zo is het mogelijk dat afge lopen weekeinde twee verschillende delegaties van voormalige Zwarte Panters los van elkaar een bezoek aan ons land brachten. Terugval Schalom Cohen, oud-lid van de Knesseth en de voormalige leider van de Zwarte Panters die bij de laatste verkiezingen weigerde om zich bij een andere partij aan te sluiten ziet Israël achteruitgaan: „Bij zijn stichting was het veel pro gressiever dan nu, een veel recht vaardiger maatschappij. In 29 jaar is Israël naar een situatie terugge vallen, die sterk doet denken aan de beginfase van het Amerikaanse ka pitalisme, een land waar de zwak ken worden vertrapt, waar iedere manier om snel geld te verdienen is geoorloofd. Ik heb mijn eigen verklaring voor deze achteruitgang. De oorspronke lijke zionisten waren vervuld van de idealen van het socialisme en bouw den socialistisch-zionistische bewe gingen op. Ze kwamen uit burgerlij ke families maar waren er trots op arbeiders te zijn. De manier waarop de staat werd georganiseerd werd de sleutel tot wat er gebeurd is. EU- werd land gekocht om kibboetsiem te kunnen stichten. Maar plotseling verlieten ongeveer een miljoen Ara bieren hun land en huizen. De ach terblijvers, de Israëli's konden niet nalaten zich deze bezittingen toe te eigenen. De socialistische idealisten waren opeens bezitters en hadden dit bezit snel en gemakkelijk verworven. Dat was in strijd met hun idealen, het was een vorm van collectieve cor ruptie, het begin van de achteruit gang in de richting van de persoon lijke verrijking, de kapitalistische hebzucht. Over socialisme kon het establishment niet meer praten. Men was snel rijk geworden en opeens waren er sociale klassen. De rijken, dat was het socialistisch-zio nistische 'establishement' van de Europese joden, dat het land be stuurde en hoe dichter je bij dit 'establishement' stond, hoe groter je kansen om rijk te worden. Men raak te gewend aan het verwerven van eigendom, niet alleen voor zichzelf maar voor zijn eigen klasse." Verkiezingsstrijd Ondanks zijn kritiek op het zionisti sche establishment blijft Schalom Cohen diep in zijn hart zionist. Dit ligt anders bij de Zwarte Panters die een bondgenootschap sloten met Rakach. Menachen Cohen en Ko chavi Schemech benadrukken ech ter dat hun bondgenootschap met de communistische partij geen ideo logische maar een pragmatische is. „Het verkiezingsbondgenootschap Chadasj is een vredesfront." Voor hen is er geen oplossing voor Israëls binnenlandse problemen zonder op lossing van het conflict in het Midden-Oosten. „Op het laatste congres van de Zwarte Panters besloten wij dat er een Palestijnse staat naast de staat Israël moet worden gesticht en dat de PLO als vertegenwoordiger van het Palestijnse volk erkend moet worden. Dit zijn de zaken waarvoor Rakach staat, dus waarom zouden wij niet met hen samenwerken? Om een afkeer van communisten? Dat moet worden overwonnen. Boven dien zijn de mensen van Rakach veel feller over de rechtvaardige strijd van de Sefardische (oriëntaal se) Joden dan wij zelf. Wat is dat voor argument dat mensen iets te gen Rakach hebben? De vraag is wat Jij het volk wil verkopen, wat zij willen horen of wat jij gelooft? Als wij het volk hadden willen verko pen, wat zij hadden willen horen, dan hadden wij met de Likoed sa mengewerkt en hadden wij vijf Knesseth-zetels kunnen krijgen. Onze problemen zijn net als de pro blemen van alle socialisten ter we reld, alleen onze problemen hebben ook een etisch karakter. Wij spreken niet alleen over economische en on derwijskundige problemen maar ook over de culturele onderdruk king van de Sefardische Joden." Barbaars Voor de Sefardische Joden in Cha dasj is het zionisme een Europese ideologie. „De grondlegger van het zionisme Heral beschouwde het zio nisme als een bijdrage aan het bren gen van beschaving aan de barbaar se oosterse samenleving. Dat is een Europese mentaliteit. Dat is strijdig met de belangen van de Sefardische Joden, die uit het oosten komen. Het zionisme is strijdig met de be langen van alle Joden, maar met die van de Sefardische Joden in het bijzonder. De huidige leiders willen een Europese staat, geen oosterse staat. De mensen van Rakach heb ben het makkelijk. Zij hoeven hun Arabische aanhang de juistheid van het anti-zionisme niet te leren. Wij hebben het wat dat betreft veel moeilijker." „In de Arabische staten werden de Joden niet vervolgd op de manier waarop zij in Europa werden uitge roeid. Dat wil nog niet zeggen dat de situatie van de Joden in de Arabi sche wereld ideaal was. Maar de basis van het probleem is het zionis me. De zionisten wachten op po groms zodat de Joden naar Israël komen. Het zionisme zegt tegen de Joden dat zij anders zijn dan hun medeburgers, waardoor hun omge ving tegen hen wordt opgezet. Kijk maar naar Argentinië, daar zeggen zowel de fascisten als de zionisten dat de Joden naar hun eigen land toemoeten. Wij Arabische joden zijn slachtoffers van het zionisme gewor- Als u kiest voor de BMW Coupé, dan zijn voor de grote ruimte en de vier portieren van een grote reislimousine niet doorslaggevend. Dan kiest u voor een nieuwe vorm van exclusief en sportief rijplezier: het rij karakter van de in wedstrijden zo succes volle BMW sport-coupé, in optimale harmonie gebracht met het fauteuil- comfort en de doordachte uitrusting van de grote BMW zescilinders. De beschaafde vormgeving spreekt u aan en u weet in het bijzonder het "computer" checkpaneel te waarderen, omdat u daarmee door eenvoudig een toets in te drukken, vanachter het stuur Hoogwaardige automobieltechniek in een zelfbewuste vorm. Importeur Altmpo bv, Parkstraat 91, 's-Gravenhage, telefoon 070-642810. zeven vitale punten kunt controleren die van belang zijn voor uw veiligheid en de rijtechnische conditie van de auto. U kiest voor de BMW Coupé omdat deze het vermogen heeft zich van menig ander merk te onderscheiden, O BMW maakt rijden geweldig Autobedrijf Stationstraat 7-11 Amstalvoan 020-410051 BMW dealer voor: Nijkerk, Putten Bunschoten, Spakenburg, Ermelo Harderwijk, Nunspeet. v. Rhenenpark 39, Nijkerk tel. 03494-6114 (020) 947252 (020) 272225 (020)195444 Mr. Treublaan 18 Klaprozenweg 40 Jan Rebelstraat 26

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13