Arts: 12 recepten per patiënt CNV wil boycot van Zuid-Afrika J Onderzoek bij ziekenfonds Twente Scholier overreden Meer gesprekken met de Antillen Bij Albert Heijn koffie twee kwartjes goedkoper Celstraffen geëist tegen verdachten moord op schipper FAMILIEBERICHTEN DINSDAG 25 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET PS11- RHjP Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT De gemiddelde Twentse huisarts schrijft per ziekenfondsverzekerde Jaarlijks ongeveer twaalf recepten uit. Sommige dokters kunnen het met vijf recepten per patiënt af, andere komen tot twintig. De oorzaken van zulke verschillen liggen voor een belangrijk deel in de voorschrijfgewoonten van Moeilijk de specialisten met wie de huisartsen samenwerken. teerbaar handvat aan om een Inhou delijke verbetering te bereiken van de toepassing van geneesmiddelen. Tot die conclusie kwam dr. B. Hon- hoff in een onderaoek dat hij als adviserend geneeskundige bij het Regionaal ziekenfonds Twente uit voerde. HIJ promoveerde gisteren in Utrecht bij prof. dr. F. A. Nelemans. Om achter dat verband te komen, keek hij niet naar het gedrag van individuele artsen, maar bekeek vooral verschillen tussen de regio's. Die waren er duidelijk. In de regio Enschede worden per verzekerde Uen procent meer recepten afgege ven dan in Almelo, en zelfs achttien procent meer dan in Hengelo en om geving. Als in Enschede de huisart sen het aantal recepten tot Almeloos peil zouden kunnen terugbrengen en dat betekent per patiënt één en een kwart aflevering per Jaar minder dan zou in dat rayon in totaal 600.000 gulden op de geneesmidde lenvoorziening l worden bespaard. Hoger verzuim De regionale verschillen konden niet duidelijk worden toegeschreven aan voor de hand liggende factoren als verschil in bevolkingsopbouw of ge zondheidstoestand. Wel blijkt uit de cijfers dat verzekerden ouder dan 65 Jaar gemiddeld tweemaal zo veel me dicijnen krijgen als Jongeren, maar de percentages bejaarden in de ver schillende regio's verschillen nauwe lijks. Wel kan een rol spelen dathetziekte- verzuim in Enschede twintig procent hoger is dan in Almelo. Dat is een beperkt gegeven het zegt alleen iets over de gezondheidstoestand van werknemers maar het kan zeker iets met de omvang van de medische consumptie te maken heb ben. Hoe belangrijk die invloed is, kon dr. Honhoff uit zijn gegevens niet opmaken. Maar de werkgroep sociale farmacie van de Groningse universiteit is met dat onderwerp bezig, dus we kunnen binnenkort grotere klaarheid verwachten. Van groot belang is intussen de be vinding van Honhoff. dat er belang rijke verschillen zijn tussen de regio's wat betreft het patroon van voor schrijven en de verdeling tussen ver schillende soorten geneesmiddelen. Een socioloog zou volgens hem zeg gen: „het lijkt wel of op iedere grond soort een ander geneesmiddel het best schijnt te gedijen". Die plaatselijke eigenaardigheden blijken bij huisartsen en specialisten in hoge mate parallel te lopen. Dat brengt Honhoff tot de conclusie dat de huisartsen zich kennelijk, bewust of onbewust, richten naar het voor beeld van de verschillende specialis ten. Een beïnvloeding in omgekeer de richting lijkt hem minder voor de hand te liggen. Hij verwacht intussen niet dat dat van een leien dakje zal gaan. Het uitgeschreven recept is voor de arts en vaak ook voor de patiënt méér dan alleen een „voorschrift- geneesmiddel". Het is voor de arts het punt waar zijn diagnostische scherpzinnigheid en zijn therapeuti sche bekwaamheid samenkomen. KERKDRIEL De zestienjarige scholier J. Kremers uit het Gelderse Kerkdriel is om het leven gekomen, nadat hij door een busje was aange reden. De jongen wilde achter de schoolbus waar hij uitstapte over steken en zag daardoor het busje niet „Geen arts wenst van bovenaf aan merkingen te krijgen op zijn scherp zinnigheid of zijn bekwaamheden". „Maar," aldus Honhoff, „als de apot heker het voorschrijfpatroon van de arts met al zijn wonderlijkheden pro beert te begrijpen, zal de arts zeker zijn reserves laten varen en de hulp van de apotheker dankbaar aan vaarden." Modernisering Voor het verkrijgen van een beter inzicht in voorschrijfpatronen be-" pleit Honhoff verder een modernise ring van de statistiek. De distributie van geneesmiddelen wordt in Neder land nu geteld in „afleveringen", een tussen fondsen en apothekers over eengekomen rekeneenheid die staat voor zes ampullen of driehonderd ml drank of dertig tabletten of poeders of dertig gram zalf. Honhoff pleit voor een registratie met de gemid delde dagelijkse dosis van elk ge neesmiddel als maat. Dit in Scandi navië gebruikte systeem levert aan zienlijk meer zinvolle informatie op. Apotheker Wil men de voorschrijfkunst van de huisarts verbeteren, zo luidt de eer ste stelling bij zijn proefschrift, dan moet de voorlichting inzake een ver standige toepassing van geneesmid delen bij de specialist beginnen. Hij ziet hierin een duidelijke rol weg gelegd voor de apotheker, die behal ve de uitvoering van het recept en de registratie van geneesmiddelen per patiënt ook de discussie met de voor schrijvende arts tot zijn taak zou moeten gaan rekenen. „Vooral de ziekenhuisapotheker kan veel gezag doen gelden." En aange zien die nu juist in dialoog staat met de specialist, biedt Honhoff een han- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een delegatie uit de Eerste en Tweede Kamer zal voort aan in de regel eens per jaar op de Antillen ontmoetingen moeten heb ben met Antilliaanse parlementa riërs en andere politici. Dit staat in een nota die de voorzit ter van de commissie voor Neder landse Antilliaanse zaken uit de Eerste Kamer, de Heer P. C. Elffe- richt en de fungerend voorzitter van diezelfde commissie uit de Tweede Kamer de heer C. F. Kleisterlee aan beide Kamers gestuurd hebben. Volgens de beide Kamerleden zijn jaarlijkse ontmoetingen tussen bei de parlementen noodzakelijk in ver band met zaken die de komende jaren actueel kunnen worden. De Antillen zijn volgens de nota de beste plaats van samenkomst om dat dan de verschillende belangen van de eilanden ook het best ge diend kunnen worden. Om de Antil liaanse parlementariërs ook de gele genheid te geven zich van tijd tot tijd in Nederland te oriënteren wil men de ontmoetingen twee jaar ach ter elkaar op de Antillen houden en één keer in Nederland. Volgens de nota zal in de toekomst meer aandacht geschonken moeten worden aan de drie kleinere Boven windse eilanden. Ook voor direct, contact tussen de Nederlandse par lementariërs en de Antilliaanse be volking moet meer tijd ingeruimd worden. ZAANDAM Albert Heijn heeft een nieuw assortiment koffie onder eigen merk in de verkoop gebracht en de prijzen van deze koffiesoorten circa 50 cent per pak lager gesteld dan de vergelijkbare melanges uit het oude assortiment. Samen met de algemene prijsverlaging van 11 oktober betekent dit dat de koffie van eigen merken bij Albert Heijn binnen een maand bijna een gulden per pak van 250 gram goedkoper is geworden. De belangrijkste drijfveer voor de prijsmaatregel vloeit volgens Albert Heijn voort uit de onlangs geïnstal leerde „verpakkingslijn". Aan de an dere kant loopt Albert Heijn vooruit op de „gunstige ontwikkeling" op de wereldmarkt, die ondanks schom melingen van de prijs, op den duur worden verwacht. Andere koffie- branders of verkopers zien of geen aanleiding de prijs te verlagen of ze weten nog niet wat ze gaan doen. DEN HAAG (ANP) - Tegen de vier verdachten, alle betrokken bij de vorig jaar november gepleegde moord op de Vüssinger schipper Cor Jacobs (44), heeft de procureur-ge neraal bij het gerechtshof in Den Haag gisteren celstraffen van vijf tien, twaalf, acht en vier jaar geëist. Vijftien jaar voor echtgenote Riet S., 39, de motor achter het complot: acht jaar voor haar minnaar D rik us S., 28, volgens de procureur-gene raal de stille profiteur op de achter grond: twaalf jaar voor de schutter, de kelner Frans van de K., 49, die het slachtoffer met drie elk dodelij ke schoten door hart, slaap en her sens neerschoot en vier jaar tenslot te voor Jan J., de 19-jarige zoon, die doelbewust en daadwerkelijk mee werkte zijn vader uit de weg te ruimen. Het gerechtshof in Den Haag wijst maandag 7 november vonnis. Vervolg van pagina 1 oplossing mogelijk zou zijn, de bo dem ingeslagen. „De thans genomen dwangmaatre gelen druisen lijnrecht in tegen alle beginselen van recht en vrijheid. Ze zijn duidelijk gericht tegen de tegen standers van apartheid, die binnen Zuid-Afrika steeds hebben geijverd voor en gehoopt hebben op een vreedzame oplossing. Tegelijkertijd worden daarmee alle pogingen van buitenaf om in Zuid- Afrika de totstandkoming van recht vaardige en democratische verhou dingen via overleg te bevorderen, door de blanke minderheidsregering getorpedeerd. De regering Vorster zelf maakt hierdoor een vreedzame oplossing onmogelijk," aldus de ver bondsraad. Staatsdienst Verder merkt het CNV op dat econo mische activiteiten vanuit Neder land tegen de achtergrond van de verslechterde economische situatie zullen moeten worden beoordeeld. Emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika dient op geen enkele wijze te worden bevorderd of verge makkelijkt. Ook is de verbondsraad van mening dat Nederlanders, die in Zuidafri- kaanse burgerlijke of militaire staatsdienst zijn, de Nederlandse na tionaliteit behoren te verliezen. Wie in vreemde krijgs- of staatsdienst treedt verliest zijn Nederlander schap automatisch ingevolge de wet op het Nederlanderschap. Er is echter een uitzondering ge maakt voor bepaalde landen, waar onder de Unie van Zuid-Afrika. Deze uitzondering dient volgens het CNV te vervallen. Het CNV spreekt ook uit dat de nog bestaande mogelijkheden om vanuit Nederland de zwarte bevolking te steunen in haar strijd tegen de apartheid zoveel mogelijk diene) worden benut. JT Dr Zo zal het CNV druk blijven uihr nen op Nederlandse ondernemii|j{ met belangen in Zuid-Afrika daar binnen de ondernemingen]»: einde te maken aan de achterstel^ van zwarte werknemers. Dit kan een belangrijk hulpmi|e zijn om verbetering te brengen in. lot van de zwarte bevolking in a Afrika en dient dus volgens het (P6 zo goed mogelijk door de Nederli se werknemers te worden benut; t tri Steun tjj Ook bepleit het CNV voortzet!6! van de humanitaire steun, di^ Nederlandse regering onder i aan het Afrikaans Nationaal gres verleent voor de hulp slachtoffers van het Zuidafrik regime. V1 De verbondsraad van het CNV hji* „zijn gevoelens van verontwaa^ ging" kenbaar gemaakt aan de Zp afrikaanse regering en de ambasa van dat land in Den Haag, alsn|( aan de Neder-Duits-gereforme* kerken in Zuid-Afrika. D'66-fractie De fractie van D'66 in de Twel Kamer is van mening dat de maaL gelen van de Zuidafrikaanse re ring zo ernstig zijn dat ze een bedL ging van de vrede vormen. Kracr ge maatregelen vanuit de hele v j telijke wereld zijn derhalve op t plaats, aldus een mededeling van,, fractie. Daarbij dient de nadruk te liggen de effectiviteit. De Nederlandse gering dient op zo kort mogellj termijn met de andere EG-lidstal contact op te nemen om te waarb gen dat een internationale aanbel ling van de Verenigde Naties q betrekking tot een eventuele boy» ook daadwerkelijk zal worden uilj voerd. kunnen van maandag lot en met vrijdag telefonisch van 9.00*19.30 uur opgegeven worden op nummer 020*913456. Op zondagavond Is dit alleen.mogelijk van 18.00-20.00 uur. Heden heeft de Here tot Zich genomen mijn lieve vrouw, onze lieve moeder en grootmoeder Geertje van de Pol-van Zeeburg op de leeftijd van 80 Jaar Psalm 103 onberijmd Doornspijk, 21 oktober 1977 Van Norelsweg 3 A. Doornspijk: van de Pol Doornspijk: H. van de Pol J. A. van de Pol-van der Maaten Drachten: A. van de Pol J. F. C. van de PobLyklema Doornspijk: G. Schutte-van de Pol G. Schutte Doornspijk: M. van de Brake-van de Pol J. van de Brake Rheden: H. de Zwaan-van de Pol G. de Zwaan en kleinkinderen De overledene is thuis opgebaard alwaar gelegen heid is tot condoleren dinsdagavond van 7—8 uur. De begrafenis zal plaatsvinden D.V. woensdag 26 oktober om 14.00 uur op de oude begraafplaats te Doornspijk (dorp). Hieraan vooraf zal er een rouwdienst gehouden worden in de Geref. Kerk te Doornspijk, aanvang 13.00 uur. Geen bloemen. Eens. als de bazuinen klinken. Uit de hoogte, links en rechts. Duizend stemmen ons omringen Ja en amen wordt gezegd. Rest er niets meer dan te zingen Heer. dan u uw pleit beslecht Gezang 300 Op de Dag dea Heeren nam God tot Zich. Zijn kind onze zuster, schoonzuster en tante Maria Juliana Kamphof Ze mocht 68 jaar worden. Psalm 43 4 (Oude berj Emmen: H. Kamphof-Haveman Ontario: R. Kamphof-Kruid Eemster: J. C. Kamphof Den Haag. N Sprey-Kamphof Neven en nichten. Dwingeloo, 23 oktober 1977 Eemster 2. De begrafenis zal plaatsvinden op D.V donder dag 27 oktober a s om 13.30 uur vanuit de Geref Kerk te Dwingeloo. Zij die onze zuster, schoonzuster en tante de laatste eer wensen te bewijzen worden verzocht om 12 30 uur aanwezig te willen zijn Aanvang rouwdienst 13.00 uur. .Condole antie-adres Eemster 2. Dwingeloo. Psalm 116 vers 4 (berijmd) Met diepe droefheid geven wij u kennis dat heden van ons is heengegaan onze zorgzame en lieve moeder, grootmoeder en overgrootmoeder Maria Christina van der Valk-Wamsteeker weduwe van Leendert Jacob van der Valk op de leeftijd van 82 jaar. Uit aller naam: L. van der Valk Heemstede, 22 oktober 1977. Correspondentie-adres: Kieftendellaan 38, Santpoort. Moeder ligt opgebaard in het mortuarium van het Diaconessenhuis, Handellaan 2 te Heemstede. Gelegenheid tot bezoek dinsdag 25 oktober van 14.00-15.00 uur en van 19.00-19.30 uur. De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben woensdag 26 oktober a.s. om 15.00 uur op de begraafplaats „Westerveld" te Driehuis-Velsen. Geen bezoek aan huis D'eenvoudigen wil God tteeds gadeslaan. Psalm 116.4. Met grote droefheid geven wij kennis dat de Heere tot Zich heeft genomen, na een moedig gedragen lijden, mijn innig geliefde vrouw, onze Lieve zeer zorgzame moeder, schoonmoeder, zuster en schoonzuster Willempje Stolk geboren van Dalen op de leeftijd van 52 jaar. T. Stolk Teun en Carla Bram en Tineke Petra H. L Ambacht, 23 oktober 1977 Gerard Alewijnstraat 6. Geen bloemen. Gelegenheid tot condoleren woensdag a.s. van 19.30-20.30 uur in de consistorie van de „Paulus- kerk", Paulusweg 15 (achteringang). De rouwdienst zal gehouden worden donderdag 27 oktober a.s. in de „Pauluskerk". Aanvang van de dienst om 10.45 uur. waarna de begrafenis in het familiegraf zal plaatshebben op de algemene begraafplaats aan de Achteram- bachtsweg om 11.45 uur. Vertrek vanaf het kerk gebouw om 11.30 uur. Op de dag des Heeren nam de Heere tot Zich, onze geliefde zwager, oom en neef Hillebrand de Man sinds 7 januari 1969 weduwnaar van Wilhelmina Frederika Hajer, op de leeftijd van 82 jaar. „Onze smarten heeft Hij gedragen." (Jes. 53:4) Groningen, 23 oktober 1977 Corr. adres: Molensteeg 1, Oudemolen. Uit aller naam: D. C. De lis De teraardebestelling zal plaatsvinden op donder dag 27 oktober a.s. om 10.00 uur op de begraaf plaats ..Selwerderhof' te Groningen voorafge- 8Ban door een rouwdienst in de grote zaal van [uize „Patrimonium," Beukenlaan 36, Gronin gen Aanvang om 9.00 uur. Na afloop van de plechtigheid gelegenheid tot condoleren in Huize „Patrimonium". Mijn tijden-zijn in Uw hand ps. 31:16 Vertrouwende op Gods beloften, is heden ingesla pen onze innig geliefde moeder, groot-, over- en betovergroot moeder. Rindcrtje Agema op de leeftijd van 98 jaar, sedert 1 april 1945 weduwe van Lieuwe de Vries. Zuidlaren 23 oktober 1977 Hofakkers 1 „Laarhof Zuidhorn: J. de Vries Zuidlaren: J. Molenhuis. T. Westerhoek-de Vries A. Westerhoek. Amstelveen: Tj. Burggraaff-de Vries. G. Burggraaff klein en achterkleinkinderen. Corr.adres: Boslaan 8. Zuidlaren. De rouwdienst zal worden gehouden op vrijdag 28 oktober a.s. 's namiddags om 13.30 uur in de „Lantearne" te Surhuisterveen, waarna de begra fenis zal plaatsvinden. Na de plechtigheid gelegenheid tot condoleren in voornoemd gebouw. Heden nam de Here uit ons midden weg ónze geliefde broer, zwager en oom Berend van Minnen echtgenoot van I. Walinga op de leeftijd van 70 jaar. „Hetzij wij dan leven, hetzij wij sterven, wij zijn des Heren." Groningen: H. van Klinken-van Minnen J. van Klinken Zeist: S. van Minnen A. van Minnen-Driessen Groningen, 20 oktober 1977. Na een langdurige ziekte heeft de Here tot zich genomen mijn lieve dochter, onze lieve zuster en schoonzuster Geertruida Wilhelmina Johanna Lotgering op de leeftijd van 39 jaar. Psalm 91 onber. Groningen, 23 oktober 1977 Corr.-adres: Van Royenlaan 10 N. Lotgering-Leenders A. J. Lotgering C. Lotgering-Goedhart Thuis geen bezoek. Geen bloemen. Een rouwdienst zal worden gehouden op donder dag 27 oktober a.s. om 12.00 uur in de aula van de begraafplaats „Selwerderhof", waarna aldaar de begrafenis plaatsvindt. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid in de koffiekamer van de begraaf plaats. Verlangend naar haar Heer en Heiland heeft de Here thuisgehaald onze geliefde schoonzuster en tante Jinny Ridder-Doornbos geliefde echtgenoot van Roelf Jan Ridder Delft: W. Boelema-Ridder Haren: A. Ridder-De Ruig Winnipeg: H. Rij ze bol G. Rijzebol-Ridder Bedum: J. Ridder K. Ridder-Boerma Haag: H. Ridder- Koning J. Koning-Oudman Brits Columbia: G. M. Ridder C. Ridder-Bos Hallum: A. Doornbos A. Doornbos-Ridder neven en nichten Middenmeer, 21 oktober 1977 Hij leidde mij op een rots, die mij te hoog zou zijn. naar Ps. 61: 3b Het leven van onze moeder en oma was bijzonder moeitevol en naar haar getuigenis heeft zij aan deze tekst veel steun gehad. Vol vertrouwen in het verlossingswerk van haar Heer en Heiland mocht Gerritje van den Engel weduwe van Maarten Visser op de leeftijd van 79 jaar ontslapen. Haar liefde en zorg voor ons is tot haar laatste levensuur gebleven. P. Visser C. Visser-de Waard Maarten, Pieter-Rokus M. Visser W. Visser L. D. M. Visser-Molendijk Gerda-Marieke, Peter, Wim, Loes Hoogvliet, 23 oktober 1977 Klencke 109 Corr. adres: fam. W. Visser Dorpshof 3, Rotterdam-zuid Gelegenheid voor condoleance- en rouwbezoek bij fam. W. Visser, Dorpshof 3 te Rotterdam-zuid, woensdag van 19.30 tot 21.00 uur. De teraardebestelling zal plaatsvinden donderdag 27 oktober op de begraafplaats Charlois van de Hervormde Gemeente Rotterdam-Zuid, Charlois- se Lagedijk 680, Rotterdam-zuid om ongeveer 14.15 uur. Vertrek van Dorpshof 3 om 14.00 uur. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in kapel van de begraafplaats. „Jezus, Uw verzoenend sterven, blijft het rustpunt van mijn hart". In dit geloof ging van ons heen onze lieve tante Johanna Willemina Koer. oud-Directrice van het Rode Kruis Ziekenhuis te 's-Gravenhage, op de leeftijd van bijna 96 jaar. Uit aller naam^ J. E. Brummelkamp 's-Gravenhage, 23 oktober 1977. Bejaardencentrum „Uitzicht", Daal en Bergse- laan 52. Correspondentie-adres: Icaruslaan 20, Amstel veen. Geen bloemen. De rouwdienst zal worden gehouden op donder dag 27 oktober a.s. om 2.30 uur in huize „Uitzicht", waarna de teraardebestelling zal plaatshebben om 3.15 uur op de begraafplaats „Oud Eik-en- Duinen", Laan van Eik en Duinen 38. Op 15 oktober 1977 overleed onze lieve broer,! zwager en oom Willem Marsman zenuwarts hoogleraar medische psychologie, weduwnaar van Mieke Kardoes Rotterdam: R. de Ruiter-Marsman Waalre: G. J. Marsman-Engbers H. Marsman-Engbers Rotterdam: H. Marsman Den Haag: D. Keur-Marsman C. W. Keur neven en nichten De crematieplechtigheid heeft inmiddels in he bijzijn van de naaste familie plaatsgevonden. Evenals een moede hinde naar het klare water smacht, schreeuwt mijn ziel om God te vinden, die ik ademloos verwacht. Ik gedenk hoe ik vooraan in de reien op mocht gaan, om mijn dank Hem op te dragen in zijn Huis op hoogtijdagen. (Psalm 42 vers la en 2b, nieuwe berijmir Na een zeer moedig gedragen lijden mocht thani ingaan in de vreugde van zijn Heer, Zijn kind, mijn lieve zorgzame man, onze lieve vader en opi Jan Bakker op de leeftijd van 66 jaar A. Bakker-Smit Geerie en Wim Sjanette, Margreet en Wimjan Lien en Jan Corno en Lilian Klaas en Ali Jeroen en Marjon Wim en Sjanie Diana en Ronnie Alblasserdam, 23 oktober 1977 Zeevaartstraat 42 Geen bloemen en geen toespraken. De dienst van Woord en Gebed zal D.V. gehouden worden op donderdag 27 oktober a.s. om 11.00 uur in de Havenkerk, Ieplaan te Alblasserdam. In aansluiting op de dienst vindt om ca. 12.00 uur de teraardebestelling plaats op de begraafplaats te Alblasserdam. Gelegenheid tot condoleren van 10.30 uur tot 11.00 uur in de.Havenkerk en na de teraardebestelling, in de aula op de begraafplaats. Voor uw belangstelling en deelneming tijdens de zie en bij het overlijden van mijn lieve man en onze brc zwager en oom Douwe Miedema overleden te Leeuwarden op 2 oktober 1977, zeggen u hartelijk dank. Uit aller naam: Tr. Miedema-Wijnja. Maria Louisastraat 1 Leeuwarden. Sla spijkers met koppen, word lid van het CNV! Samen sta je sterk! Bel 030-941041. LI IN Christelijk Nitionr»! Vikverbond Utrecht RivrlUa I P.stbus 2475. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 12