'Geen plaats voor Turkije in EG' Noord-Jemen verliest z'n sluiers NSC schakelt bekerhouder Volendam uit Duidelijkheid nodig over produktie van radiatoren Prof. Altig von Geusau op congres in Den Haag Zoon voor president Portugal Tien landen staken koffie-uitvoer Bonden willen opheldering over Neduco-Venray ISEE-1 en -2 in baan om de aarde Panamezen zeggen ja tegen verdrag Berkum verrast WHC MAANDAG 24 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet8 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de Europese Gemeenschap is om politieke en culturele redenen geen plaats voor Turkije. Dit zei za terdag de Tilburgse hoogleraar prof. jhr. mr. F. A. M. Alting von Geusau op een politiek congres van de Europese Bewe ging in Nederland over de toe treding van Spanje, Portugal en Griekenland tot de gemeen schap. Prof Alting von Geusau zei dat als Griekenland lid wordt er gezien de verhoudingen tussen Athene en An kara geen plaats is voor de Turken. Daarnaast wilde hij meer principieel stellen dat de grens van Europa bij de Bosporus ligt en dat ook daarom Turkije erbuiten zal moeten vallen. De Tilburgse hoogleraar bespeurde bovendien een neiging bij de Turken om meer aansluiting te zoeken bij de» landen van de Islam, een ontwikke ling die tegengesteld is aan het pro- westerse beleid van Kemal Atatürk in het begin van deze eeuw. Volgens Alting von Geusau zou Tur kije of in het verdrag van Lomé moeten worden opgenomen of wor den betrokken bij het Middellandse Zee-beleid van de EEG Hij zei geen tegenstander van de uitbreiding van de gemeenschap van negen tot twaalf landen te zijn de uitbrei ding is onvermijdelijk; er is geen enkel redelijk argument te bedenken om die uitbreiding tegen te houden maar wenste toch een aantal kriti sche kanttekeningen te maken Zo vroeg hij zich af of aan de toetreding van Spanje. Portugal en Grieken land nog wel de oude doelstelling de eenwording van Europa ten grondslag ligt. Hij beantwoordde voor zichzelf de vraag negatief en vroeg zich af of voor de duidelijkheid dan niet puur economische argu menten moeten worden gehanteerd In het verlengde hiervan ligt zijn vraag of het politieke ja tegen wat zaterdag genoemd werd „de nieuwe drie" (ter onderscheiding van de oude drie Groot-Brittannië, Dene marken en Ierland, die per januari 1973 werden toegelaten tot de ge meenschap) geen dekmantel is voor een economisch nee. Dat nee zou volgens de Tilburgse jurist kunnen blijken uit lange onderhandelingen, vage afspraken en onvoldoende aan dacht voor de speciiieke problema tiek van die nieuwe EEG-landen af zonderlijk. Dit was vooral van be lang ln verband met de toetreding van Spanje, een land dat tot de grote moet worden gerekend. Wat de ontwikkelingen binnen de EpnhpiH huidige EEG betreft, voorziet Alting von Geusau als onvermijdelijk dat een aantal grote landen een soort leidersrol zal gaan krijgen. Dit direc torium-idee. dat nog sterker zal wor den als Spanje zal toetreden kan alleen worden voorkomen als er meer nationaal gezag wordt overge heveld naar „Brussel." Vraagtekens plaatste prof. Alting von Geusau echter ook bij de sterk centralisti sche besluitvorming binnen de ge meenschap De allesoverheersende vraag daarbij is of die besluitvor ming niet veel meer gedecentrali seerd zou moeten worden waarbij alleen het buitenlands beleid van de EEG centraal zal worden uitgestip peld. De hoogleraar vond dat het verweer van de sceptici over de slag vaardigheid van de EEG en toetre ding van de nieuwelingen onjuist is, omdat het geen kwestie is van getal len. maar van de wijze van besluit vorming. Er moet daarom meer wor den gedelegeerd. Er is daarnaast weinig reden voor de gemeenschap om zichzelf op een voet stuk te plaatsen want de interne poli tieke kracht van de oude negen wordt sterk overschat en prof. Alting von Geusau sprak zelfs van machteloos heid. Die overschatting geldt ook voor het buitenlands beleid en als voor beeld noemde hij het Midden-Oosten, waar de negen veeleer een bemidde lende dan een politieke rol zouden moeten spelen. Overigens zal een algemene eenheid van opvattingen over het Midden- Oosten-beleid niet gemakkelijker worden met de toetreding van Span je. een land dat duidelijk anders over de problemen daar denkt dan bij voorbeeld Nederland. Oud staatssecretaris van buitenlandse zaken prof. mr L. J. Brinkhorst zei weinig verschil te zien tussen de toetredingsproblematiek van 1972 en die van nu. Een positief punt nu is zelfs dat driee kandidaten positief staan tegenover de toetreding ter wijl dat in 1972 met Groot-Brittan nië en Denemarken wel anders was. Brinkhorst vond de kandidaten van nu minder cynisch en verlept in hun Europese identiteit. Hij laakte ove rigens bij een deel van de tegenstan ders van uitbreiding de tweeslachti ge houding tegenover de EEG. Zij die nu tegen uitbreiding zijn en allereerst verdieping van de EEG en democratisering van haar instellin gen wensen, verzetten zich vroeger tegen het Europese eenwordings- streven in zijn principes, aldus de oud-staatssecretaris van D'66. Brinkhorst schetste een agenda voor de toetreding van de nieuwe drie, zowel een agenda voor Spanje, Portugal en Griekenland als voor de EEG zelf. Wat de nieuwe drie be treft, zal er een totaal overzicht moe ten komen van de veelal gezamenlij ke problematiek zoals de landbouw, de migratie van werknemers (gast arbeiderskwestie). de handel, het so ciale en het regionale beleid. Hij voorzag dat de toetredingsprocedu re van Griekenland in eenzelfde tempo als nu moet worden voortge zet. maar dat die van het Iberisch schiereiland moet worden versneld. In de overgangsfase, dus de eerste jaren na de toetreding, zou er meer afzonderlijke aandacht en flexibili teit moeten zijn. De nieuwe landen zouden hun nationale beleid nu al op de EEG moeten gaan afstem men. Voor de EEG zelf zou die agen da onder meer de volgende punten moeten bevatten, een andere wijze van besluitvorming, een andere structuur van de economische com missie, meer accenten op het voor zitterschap en aanpak van het uit dijende talenprobleem in Brussel. De voormalige commissiewoord voerster en huidige journaliste mr C. Meijers schetste de ontwikkelingen sinds de toetreding van de Britten. Denen en Ieren. Ze moest constate ren dat de uitbreiding nog niet is verwerkt en dat er weinig is terecht gekomen van de Britse pragmati sche aanpak, die men met de toetre ding van Londen dacht binnen te halen. Waren het vroeger de Fran sen die dwars lagen, nu zijn het de Britten. In de forumdiscussie tij dens dit congres zei de PvdA-Euro- peaan dr S. Patijn dat hij fel tegen een soort proeve van democratische gezindheid voor de nieuwelingen is. „Het lijkt wel of we een stel ramsch- democratieën denken binnen te ha len", aldus een verontwaardigde Pa tijn. Hij voelde er wel veel voor de Zuid-Europese landen te vragen de conventie van de rechten van de mens te ondertekenen. Dit zou dan in de onderhandelingen moeten' worden besproken. Van een medewerker Wie president Ibrahiem al Hamdi van Noord-Jemen en diens broer Abdoellah voor ruim een week in de hoofdstad Sanaa hebben vermoord is nog steeds niet bekend. De daders worden echter gezocht in de hoek van de oude traditionele stammen die het noorden van het land bevolken. Onder het bewind van Ibrahiem al Hamdi. die ln 1974 door een staats greep zonder bloed vergieten aan de macht kwam, begon Noord-Jemen zijn intrede te doen in de twintigste eeuw. Het aankweken van een natio naal bewustzijn maakte de uitban ning van sectarische stammenbelan- gen noodzakelijk. Dit proces werd bevorderd door het toenmende be lang van de olie. die een uitgaande stroom van Jemenitische gastarbei ders op gang bracht. Deze gastarbei ders, vooral werkzaam ln de Arabri- sche oliestaten, met name 8aoedi- Arabië. bezorgden het land de brood nodige deviezen Het massale ver trek van een zesde van de werkende bevolking van Noord-Jemen van de zes miljoen Noordjemenieten wer ken er al een miljoen in het buurland Saoedi-Arabië ging niet helemaal zonder problemen. Noord-Jemen is het vruchtbaarste land van het Ara bische schiereiland, maar de op de berghellingen aangelegde landbouw- terrassen werden verwaarloosd. De beginnende industrialisatie leidde tot een grote afhankelijkheid van het buitenland. Eenheid Tijdens zijn bewind slaagde Al Ham di erin om de verstedelijkte stam men tot een eenheid te smeden. Hier door kon hij Noord-Jemen in het buitenland presenteren als een neu trale natie. Maar in het aartsconser vatieve Riad stond men politiek en ideologisch ver af van zijn neutrale progressieve opvattingen. Niettemin wist Al Hamdi redelijk goede betrek kingen met de koninklijke familie in Saoedi-Arabië te onderhouden. Wel iswaar riep hij een halt toe aan de emigratie van Noordjemenieten naar Saoedi-Arabië. maar tegelijker tijd gaf hij toe dat Noord jemeniti sche arbeiders een onmisbare bijdra ge leveren aan de economie van het olierijke buurland. Maar het zijn juist Saoedi-Arabië en Koeweit die door enorme financiële injecties Noord-Jemen van zich afhankelijk hebben gemaakt. Al Hamdi maakte dit mogelijk door buitenlandse in vesteringen in een land te bevorde ren. dat tot 1970 nog niet eens over een nationale begroting beschikte. Ondanks de nauwe betrekkingen tussen Saoedi-Arabië en de overblijf sels van de royalistische krachten uit de Jemenietische burgeroorlog de in het noorden van het land woon achtige stammen, die voor de onlus ten afgelopen zomer verantwoorde lijk waren en vermoedelijk de hand hadden in de moord op Al Hamdi bleef Riad de Noordjemenitische president steunen. In Saoedi-Arabië bleef men namelijk hopen de contro le over de Rode Zee te kunnen hand haven. Al Hamdi was de Saoedi's van dienst door ln verschillende internationale conflicten te bemiddelen. Voor zijn dood stond hij op het punt een be zoek aan Zuid-Jemen te brengen. Goede betrekkingen met het zuide lijke buurland achtte hij niet alleen belangrijk omdat men in Riad z'n invloed tot dat land wilde uitbrei den, maar ook omdat vrijwel alle Noordjemenitische voedselimporten via de haven van Aden worden aan gevoerd. omdat de eigen nationale haven Al-Hodeidah de enorme hoe veelheid geïmporteerde goederen niet kan verwerken. Al Hamdis nog al snelle toenadering tot de marxisti sche machthebbers in Aden verliep naar het oordeel van de Saoedi's echter wat al te haastig. In de Noord- jemenietische hoofdstad Sanaö acht men het daarom niet uitgesloten dat juist dit Riad in het verkeerde keel gat schoot. Of de Saoedische belangen door de verdwijning van president Al Hamdi inderdaad worden bevorderd, is ech ter twijfelachtig Terecht vreesde men in Riad dat een al te snelle vereniging van de beide Jemens tot de vorming van een machtig en volkrijk land onder een links bewind zou leiden. Hierbij komt dat de Sa- oiedische pogingen om Aden een wat meer behoudende koers te laten varen weinig succes opleverden- Toch bracht de Zuidjemenitische president in juli een vriendschaps- bezoek aan de Saoedi-arabische hoofdstad. Maar het aan de macht komen van een onstabiel bewind in Sanaö zou de Saoedische plannen voor een conservatief Arabisch anti- Russisch bondgenootschap van sta ten aan beide oevers van de Rode Zee weinig goed doen. De linkse krachten stellen deson danks Saoedi-Arabië verantwoorde lijk voor de moordpartij in hun land. Het Nationale Democratische Front, een in maart 1976 gevormd bondgenootschap van verschillende groepen Baöthisten, marxisten en onafhankelijke nationalisten maak te een programma bekend waarin zij opriepen tot de vorming van een sterke centrale regering in Noord- Jemen. Zij beschuldigden Saoedi- Arabië ervan zich in de binnenland se aangelegenheden van het land te hebben gemengd door de royalisti sche stammen in het noorden aan te sporen tot verzet tegen de vorming van een gezaghebbende centrale overheid. Tegenstellingen Al Hamdis streven naar een centrale leiding vloeide voor uit de noodzaak zijn land te industrialiseren en mo derniseren. Daartoe moest hij de macht van de royalistische stam men terugdringen. Al Hamdi was president van één van de zestien armste landen ter wereld, een land met grote maatschappelijke tegen stellingen; terwijl de winkels in de hoofdstad Sanaa uitpuilen van de meest moderne elektronische appa ratuur, is de gemiddelde levensver wachting van de bevolking niet ho ger dan veertig jaar ten gevolge van de slechte gezondheidsvoorzienin gen en de hoge kindersterfte. Hoewel het niet geheel aan de ge stelde eisen voldoet, is Noord-Jemen ëéén van de Nederlandse concentra- tielanden in het kader van het be leid van de minister van ontwikke- lingssamenwerking Jan Pronk. In Sanaa en in het in het zuidoosten gelegen Rada voeren Nederlandse ontwikkelingshelpers landbouwpro jecten uit. De deze zomer in Sanaa gehouden derde nationale land bouwtentoonstelling gaf een aardig overzicht van de internationale steun die Noord-Jemen ontvangt: China verzorgt de sorghumverede- ling, de Sowjet-Unie verbetert de irrigatie in het land en Nederland is bezig met bodemonderzoek. Met het aan de macht komen van de nu vermoorde Al Hamdi koos Jemen definitief voor z'n intrede in de twin tigste eeuw, voor een modernisering van zijn samenleving en voor het spelen van een belangrijke rol in het gebied van de Rode Zee. Welke koers de nieuwe machthebbers in Sanaa zullen gaan varen is nog niet duidelijk, ondanks het feit dat zij beloofd hebben het beleid van Ibra him al Hamdi voort te zetten. Een ding is echter wel zeker: Noord-Je men verliest z'n sluiers en het zal niet lang meer duren voor Jemeniti sche bioscoopbezoekers tijdens een Amerikaanse western niet meer op staan tijdens de voorstellingen om op de hoofdrolspeler, die zij als een tegenstander beschouwen. te schieten. Mei e«n wal bezorgd gezicht staat de Por tugese president An tonio Ramalho Eancs bij het bedje van zijn jongste zoon. Eind vorige week schonk mevrouw Eanes het leven aan een zoon die de naam Miguel kreeg. De jongen woog acht pond. Tijd om zijn jas uit te trekken had de presi dent kennelijk niet. Het gaat ook niet zo goed met Portugal. Begin vorige week deed Eanes voor de zoveelste maal een beroep op zijn land genoten de handen ineen te slaan om het land economisch op de been te houden. Het helpt allemaal niet zoveel en de si tuatie van de econo mie en de positie van de socialistische min derheidsregering zien er niet veelbelo vend uit Voor de be zorgde uitdrukking op het gezicht van de president lijkt er wel een goede reden te zijn. UTRECHT De Industriebond NW vraagt zich af, of het organisatiebureau Horringa en De Koning zijn vingers gaat branden aan een urgentierapport, dat het in 1974 heeft uitge bracht over staalplaatradiatoren. Verschillende recente gege vens lijken er namelijk op te wijzen, dat de prognoses van het bureau te pessimistisch zijn geweest. SAN SALVADOR - Tien landen m Laüjns-Amenka hebben besloten hun koffie-uitvoer op te schorten totdat er betere prijzen voor hun koffie worden betaald. Dat blijkt uit een gezamenlijke verklaring van Mexico Costa Rica. Ecuador. Qua- tamala Honduras. Nicaragua. Pa nama de Dominicaanse Republiek. Venezuela en San Salvador Vertegenwoordigers van deze lan den. die koffie produceren die wordt aangeduid als ..mild.'' hebben twee dagen lang in San Salvador over legd over een gezamenlijk exportbe leid Deelnemers aan het overleg hebben verklaard dat het hun goed recht is om te proberen zo hoog mogelijke prijzen voor hun grond stoffen te krijgen Het met financiële steun van het ministerie van economische zaken uitgevoerde onderzoek van het bureau leidde tot de conclusie, dat de tien radiatorenfabrieken met hun in 1974 drieduizend werknemers teveel produceerden. Ons land zou in 1980 nog maar vier miljoen vierkante meter radiatoren „verbruiken,'' waarvan een kwart zou worden geïm porteerd, zodat er voor de tien fa brieken maar drie miljoen ra' zou overblijven. Ze zouden ook twee tot drie miljoen m1 kunnen exporteren. Al met al zouden ze volgens het organisatiebureau in 1980 met tien miljoen m onverkochte radiatoren blijven zitten. De Industriebond NW voert in zijn blad „WIK" de radiatorenfabrikant Brugman (fabrieken in Almelo en Tubbergen) ten tonele, die heeft ge weigerd mee te werken aan de her structurering van de radiatoren- industrie. Hij heeft, mede aan de hand van in- en uitvoerstatistieken van het CBS. becijferd dat vorig jaar in ons land voor bijna 97 miljoen aan radiatoren is geproduceerd. België Daarvan ging voor ruim 42 mil joen naar het buitenland, terwijl Ne derland voor 82 miljoen radiatoren invoerde, waarvan 53 miljoen uit België. In ons land werd dus voor bijna 137 miljoen verkocht, het geen, volgens het CBS, overeenkomt met zeven miljoen m' radiatoren. In 1977 loopt die hoeveelheid waar schijnlijk op tot acht en een half miljoen m!. Aanzienlijk meer dus, dan Horringa en De Koning voor 1980 hebben voorspeld. Het is de vraag, of ze de komende drie jaar alsnog gelijk krijgen met hun pessimisme. In dit verband meldt WIK, dat de organisatie van de metaalwerkgevers, de FME, on langs een onderzoek heeft ingesteld dat uitkomt op een verkoop tot 1980 van radiatoren in Nederland van zeven en een half miljoen m1 per jaar. Volgens de Industriebond wordt het tijd, dat de radiatorenwe reld duidelijkheid verschaft ten ein de te voorkomen, dat er straks hon derden werknemers in deze bedrijfs tak in de kou komen te staan. VENRAY De federale Hout- en bouwbonden NW/NKV heeft bij de directie van Amstelland Concern be heer, eigenares van onder meer de bouwbedrijven Neduco en Nelissen, opheldering gevraagd over geruch ten als zouden bij de Neduco-vesti- glng ln Venray tweehonderd ar beidsplaatsen op de tocht staan. Volgens voorzitter Leo Brouwer van de bouwfederatie komen deze ge ruchten niet zomaar uit de lucht vallen. Zij zouden gebaseerd zijn op een mededeling van de directeur van Nelissen aan de ondernemings raad. KAAP CANAVERAL (AFP) Na verscheidene malen uitstel zijn za terdagmiddag van het Amerikaanse ruimtecentrum Kaap Kennedy een Amerikaanse en een Europese kunstmaan gelanceerd die in dezelf de baan op wisselende afstanden een studie moeten maken van de wisselwerking tussen de zon en het magneetveld van de aarde. Of de ISEE-1 en -2 in de bedoelde baan zijn terechtgekomen, zou pas later kunnen worden vastgesteld. De ge bruikte lanceerraket Thor Delta 2914 was van hetzelfde type dat de Europese kunstmaan OTS door een explosie kort na de start vernietig de. Een toelichting op het ISEE- project verscheen in de rubriek We tenschap en techniek van jongstle den zaterdag. PANAMA (Reuter, UPD Bijna 800,000 Panamezen konden zich gis teren uitspreken over het Panama- kanaalverdrag dat hun president Omar Torrijos begin september overeenkwam met de Amerikaanse president Jimmy Carter. Algemeen was de verwachting dat de Paname zen zich in groten getale zouden uitspreken voor het verdrag, dat be paalt dat het kanaal in het jaar 2000 overgaat in de handen van de Pana mese regering. De Panamezen konden kiezen uit twee biljetten, een met ,Ja" en een met „nee". Bij sommige stembu reaus was men halverwege de dag al door alle ja-biljetten heen, zodat men in aller IJl om nieuwe moest vragen. De verwachting dat de Pa namezen zullen instemmen met het verdrag, lijkt dus alleszins gerecht vaardigd. Van onze sportredactie AMSTERDAM Derde klasser NSC uit Nijkerk heeft in de derde ronde van de strijd om de KNVB-beker zaterdag voetbal bekerhouder Volendam uitgeschakeld. De Noord hollandse tweede klasser verloor met 2-0 door doelpunten van Rijk Muis en Zeger van den Akker. Een andere derde klasser Berkum leverde opnieuw een goede beker prestatie door eerste klasser WHC met 3-1 uit het toernooi te stoten. Berkum had twee jaar geleden ook al de aandacht op zich geves tigd, toen het als vierde klasser tot de finale doordrong, waarin het door De Zwervers werd ver slagen. Dit waren zaterdag overigens de twee enige verrassingen, want de eerste klassers bleven gemakke lijker overeind dan in de vorige ronde. Behalve WHC werd ook eerste klasser RWH uitgescha keld. Maar de Ridderkerkers speelden dan ook tegen Baren- drecht, dat eveneens in de eerste klas uitkomt. Opvallend waren de resultaten van AVC (10-0 tegen Twedo), Noordwijk (9-1 tegen Amstelveen) en OWIOS (7-1 tegen Grams- bergen). iNoordwijk-Amstelveen 9-1 (2-0. 15. Cees Kos- 'ter 1-0,35. Rob Suttorp 2-0,48. Ruud Bröring ,3-0,52. Hans Westgeest 4-0.75. Jaap van Kes- KNVR hpker teren 5-0.77. Jan Willem Bogers 6-0,79. Guus 1X1 Berger 6-1,80. Jaap van Kesteren 7-1 'straf schop). 85. Jan Willem Bogers 8-1,88 Ruud Bröring 9-1 Vooral na rust eenzijdige beker strijd met zeer zwak Amstelveen. DOSK-CSV a 6-2 (0-1). DOSK wint na var- lenfinf. 9 Ab Plender 0-1 (eigen doel). 52. Robbie Meijer 0-2. 55 Jan de Lange 1-2, 65 Ab Spielhagen 2-2. 95. Dick Kroon 3-2. 108. Henk Nieuwenhuis 4-2.110. en 114. Ab Spiet- hagen 5-2 en 6-2. Het experiment met nieu we spelers werd D08K bijna fataal. Toen later de geroutineerde spelers Ab Spielha gen en Henk Nieuwenhuis alsnog werden ingezet, stelde DOSK de zege veilig. Spiel hagen miste nog een strafschop. Den Ham-DETO 1-3 (1-2. 14. Ab Wesaels 0-1. 30. Jan Heuver 1-1. 40 Ab Wessels 1-2, 40. Hannes Lalopua 1-3. Matig DETO was roet de marge van twee treffers tevreden, want liet nog veel kansen onbenut Markenesse-Go Agead K 1-2 (0-1). 2. NlCO Koek 0-1. 48 SJaak Molenaar 1-1. 84 Henk Kiel 1-2. Ondanks een uitstekende wedstrijd werd vierde klasser Marknesse toch gewipt Gramsbergen OWIOS 1-7 (0-4). 20 Jan Bo- vendorp 0-1. 25. Oerrit Bosch 0-2 (eigen doel). 27. Jan Bovendorp 0-3 (strafschop). 31. Dick ten hove 0-4. 55. Jan Buisman 0-5, 57. Arie Jonker 0-6. 75. Jan Buisman 0-7, 85. Henk Hamberg 1-7. OWIOS behaalde op grond van routine en snelheid een terechte zege. die wel iets te hoog uitvieL ON-Drienerlo 3-1 (041). 50 Klaas Keen 1-0.60 Koos Schonewille 2-0. 63. Hilbert Reijn 2-1, 70 Koos Schonewille 3-1. Derde klasser Drienerlo moest pas na rust bulgen voor ON. dat de strijd via een grotere routine en conditie in zijn voordeel besliste. RCL-ARC 2-0(1-0). 38. Leo Holl 1-0.87. Benny Heemskerk 2-0. In een matige confrontatie hield derde klasser ARC de schade beperkt tegen RCL dat de wedstrijd niet volledig naar zijn hand kon zetten. 'Zwart Wit '28-Hillegersberg 2-0(0-0). 51 Jack van der Berg 1-0,67 Arnold Lobman 2-0. Na een slappe eerste helft, verzekerde zich een na rust gemoitiveerder Zwart Wit '28 van de volgende ronde. Quick Boys-HVO 2-0(0-0). 50. Jaap Hoek 1-0, 83. Teun van der Plas 2-0. Het klassever- schil was niet zo groot, vooral omdat Quick Boys de derde klasser aanvankelijk onder schatte. Bolnes-Spijkenisse 0-1(04». 48. Jaap van Putten 0-1. Bolnes kon het ondanks een. nimmer aflatende inzet niet redden tegen Spijkenlsse, dat uiteindelijk op de conditie Vitesse Delft-TSB 4-3(0-2) na verlenging. 30. Wim van Maurits 0-1. 40. Hans van Bommel 0-2. 75. Chi Chung 1-2. 80. Ton Zoutendijk 4-2, 118. Jeroen Roovers 4-3. Vitesse herstel de zich nog net op tijd, al werd de winst pas in de tweede verlenging veiliggesteld. Barendrecht-RWH 2-0(04». na verlenging. 95. Henk van Kempen 14). 107. Rinl Leeu wenburg 2-0. Barendrecht was gehele wed strijd beter dan RWH, waarbij het aan de nodige motivatie ontbrak. Groot Ammers-De Zwervers 1-3 (1-1). 11. Jaap van Prooyen 1-0 (eigen doel). 33. Paul WUstra M. 75. John de Bakker 1-2. 78. Theo de Weerdt 1-3. Beter Oroot Ammers zag een vrij vlot verkregen voorsprong door een moedige volhoudend De Zwervers omgebo- "rOgranHIia gen tot een geflatteerde 1-3 nederlaag. DERDE RONDE IJmuiden-ADM 4-0. ZCFC-NDSM 4-3. Be/ Fair-ZOB 3-0. DOSC-EVC 4-0. GVW-SIZO 1-0. Jong Hercules-DESTO 2-1. NOordwiJk- Amstelveen 9-1. De Geuzen-DWA 1-0. Mar- ken4DSDO 1-1 OSDOW n.s.. Montfoort-Vlug en Vaardig 0-0, V. en V. w.n.s., Valleivogels- Swift 4-1, NSC-Volendam 2-0. RCL-ARC 24). Zwart/Wit '28-Hillegersberg 2-0, Hoekse B - Groote Lindt 1-1 Hoekse B. W. w.n.s.. Quick B.-HVO 2-0. NaaldwlJk-SEV 1-3, Bolnes- Spijkenisse 0-1, Unicum-Hazerswoude B. 4- 0. Vitesse D-I8B 4-3 n.v. Excelsior M.-Phoe- nix 0-1. SSS-Piershll 14). Barendrecht- RWH 2-0 n.v., Oroot Ammers-De Zwervers 1-3, Spirit-NSW 2-1. ZBVH-LRC 1-2. Wou- drichem-Heukelum 0-3, Zaamslag-Kozak- ken B. 0-1, Krabbendljke-De Meeuwen 24). The Gunners-Sleeuwijk 2-1, NEO 25-SSC '55 4-1. Serooskerke-NOAD'32 2-0, Veen-Sluis 3-0, Leeuwarder/Zw-ONS 0-1, ONT-Workum 1-2, Zeerobben-SC Veenwouden 34), Aduard- Blauw Wit '34 4-3 n.v, Harkemase B-Be Quick D 24). Holwierde-'t Fean 2-3, Fit B- Lycurgus 4-0, CSVC-Noordscheschut 0-3, De Heracliden-Oranje Nassau 2-1, Klaziena- veen-WS 14). Eems B-Drenthina 1-6, WW- CEC 0-1. ACV-Twedo 10-0, HHC-Angelslose B 2-0, WVF-Urk 2-1, Nunspeet-DTS '35 4-2, CHRC-8DCP 1-2 n.v., Renswoude-Apel- doorn 3-0. Berkum-WHC 3-1, DOSK-C8V '28 6-2 n.v., Opheusden-Hatto Helm 0-2. Den Ham-DETO 1-3. Marknesse-Go Ahead K 1-2, Gramsbergen-OWIOS 1-7. SKV-SC Gene- muidenf4-2 n.v, ON-Drienerlo 3-1. Competitie NOORD 3A: Zwartemeerse Boys-LTC 04 4D: BSW-SETA 1-0. ZUID I 3B: Smerdiek-Dinteloord 2-2. Zumtlag-Koukken Boys 0-1 (0-1. 10. Wout Dame 0-1. Zaamslag dat het gebrek aan techniek met Inzet compenseerde, kreeg na rust veel kansen op een beter resultaat, maar het ontbrak aan afmakers. Harkemase Boys-Be Quick D 2-0 (04». 57. Oerrit Hoekstra 14). 70. Ruurd Veens tra 2-0. De tempoverhoging van de Frtesen bracht na rust het krachtsverschil duidelijk tot uiting. ACV-Twedo 10-0 (641). 9 Rolf Veneboer 14). 12. Bert Hooyer 24) 18. 20. en 42 Jan Menne- ga 3-0. 4-0 en 5-0, 45. Bert Hooyer 6-0.48. Jan Mennega 7-0, 49. Jack Soumeru 84). 68. Jan Mennega 9-0. 73. Bert Hooyer 10-0. Waarde ring voor Twedo dat ondanks de oplopende achterstand voor de aanval bleef kiezen. Nunspeet-DTSIS 4-2 (341). 20. Jaap van de Pol 14). 30. Arjan Wltteveen 24). 35. Jelke Tilstta 3-0. 48. Arjen Wltteveen 4-0. 78. Jan Fluit 4-1, 83 Johan Gaasbeek 4-2. Derde klasser DTS'35 kon pas iets terugdoen, toen Nuns peet bij 4-0 gas terugnam. Bcrkum-WHC 31 (2-1). 16. Lammert van Pijkeren 0-1. 20. Jan Westemeijer 1-1, 23. Johan Jans 2-1. 80 Herman Zuldberg 3-1. Verrassende, maar terechte zege van Ber kum WHC raakte geïrriteerd, waardoor ar biter Vrieling waarschuwingen moest uitde len aan Frans Zeilt. Jan Willem Wessels en Ben van 't Ende wegens spelbederf. EERSTE KLASSE A: RWH-IJsselmeervogels, Zwart Wit '28-Ko- zakken Boys, Spijkenisse-Nleuw Lekker- land, Vitesse Delft-SHO, RCL-Quick Boys, Zwaluwen-De Zwervers, Noordwljk-Baren- drecht EERSTE KLASSE B: WHC-Harkemase Boys, Go Ahead K-Bea- nekom. DETO-WOO, Nunspeet-Huizen, ACV-ON. Spakenburg-DOSK. DOVO- OWIOS. TWEEDE KLASSE A: Heerjansdam-Excelsior M, ASWH-Oranje Wit, NSVV-PPSC, De Zwerver-SSS. Altena- WHS, Amemuiden-NEO '25, AZW-RiJs- oord. TWEEDE KLASSE B: Volendam-SV '35. Rijnsburgse Boys-IJmui- den, 's-Gravenzandse SV-Amstelveen, ZCFC-Lyra. Ter Leede-Jodan Boys. ZOB-De Geuzen, Katwijk-Marken. TWEEDE KLASSE C: AVW '66-WOP, Lunteren-CSV '28, Enter Vooruit-WVF. SKV-GVW. SDVB-SDCP, Flevo Boys-WZC. TWEEDE KLASSE D: SVZW-Workum, Hollandscheveld-Leeuwar- der Zwaluwen, Vroomshoopse Boys-Drent- hina, Olympia '28-HHC, Blauw Wit '34- HZW, Drachtster Boys-EUm. Roel Benthem van Barendrecht is eerder bij de bal dan RWH-aanvoerder Cees Steketee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8