"atalanen halen lun president in Israël snoeit in subsidies ;en Kremlinoloog preekt voor eigen parochie VS bondgenoot èn bemiddelaar -rotest tegen dood ^AF-Ieden duurt voort Protest tegen winning uranium in Australië Bhoetto dringt aan op verkiezingen -i00; lonomisch akkoord met oppositie j Carter: SALT is bijna rond Zeven doden bij hotelbrand Carter stelt democraten gerust over Israël: •AG 24 OKTOBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet DRID (UPI.Reuter. AP) Honderdduizenden Catalanen hebben gisteren hun president, Josep radellas, die na 38 jaar uit ballingschap in Barcelona terugkeerde, verwelkomd. De president 3 luid toegejuicht terwijl hij naar het paleis in het centrum van de stad reed. (naai zonder incidenten verliep irugkeer van Tarradellas niet. iet vliegveld van Madrid kreeg >estel dat hem naar Barcelona irengen een uur vertraging na lededeling dat er een bom aan van het toestel geplaatst zou Bij onderzoek van het toestel niets gevonden. De man die fnisch mededeling deed van de latste bom. zei lid te zijn van de em linkse GRAPO. Tarradellas aarde, terwijl hij wachtte tot iet toestel vrij gegeven zou wor- tegenover journalisten: „Ge- dient nergens toe. Zij die ge weld gebruiken om de democratie om zeep te helpen, realiseren zich niet dat democratie in Spanje niet meer tegen te houden is." Tarradellas keerde in juni voor het eerst naar Spanje terug voor bespre kingen met de regering van premier Suarez over het herstel van de „Ge- neralidad", de regionaal zelfstandige regering van Catalonië. Onlangs be noemde koning Juan Carlos Tarra dellas tot president van de Generali- dad. Sedert 1954 was Tarradellas president in ballingschap. Hij woon de in een klein plaatsje bij Parijs. De ~]nig resultaat bij speuractie TTGART (AFP, DPA, ;er) In verschillende i-europese landen duren de ifestaties tegen Westduit- nstellingen en bedrijven t, uit protest tegen de dood de drie leden van RAF, ^reas Baader, Gudrun Ens- jjen Jan Carl Raspe, waar de Westduitse overheid jnntwoordelijk wordt geacht lij frankrijk en Italië werden bom slagen gepleegd op vestigingen se«ertegenwoordigingen van het egjoncern Mercedes. In het enflitaliaanse Brescia werd een e8feman zwaar gewond, toen een 'erdie hij bij de plaatselijke Merce- inindelaar had aangetroffen, in handen ontplofte. Bij andere de togen werd flinke materiële te aangericht. In Milaan werd ren een gemeenteraadslid, de ten-democraat Carlo Arienti, 1 geschoten toen hij naar de kerk J gaan. Via de telefoon werd (edeeld dat dit het werk was van ttkse verzetsgroep „Rode Briga- die hiermee wilde protesteren i de dood van de RAF-leden. I uractie •gisteravond had de internatio- en intensieve speuractie naar de testduitsers die ervan verdacht len betrokken te zijn geweest bij noord op werkgeversvoorzitter I-Martin Schleyer. de bankier DEN Ponto en de procureur- raai Siegfried Buback, nog niet resultaat opgeleverd. Verschil- mensen meenden één of meer de gezochten te hebben gezien, w^kanse en Duitse politie hebben ^deeld vier gezochten te heb- ïïdentificeerd van wie wordt inomen dat ze direct bij de op Schleyer betrokken waren. |n Peter Stoll, de ook in Neder- ;ochte Angelika Speitel, Rolf Ier en Christian Klar. Het on- k concentreerde zich in het tuinde op de driehoek tussen i^buse in Oost-Frankrijk en de rse plaatsen Bazel en Dele- '*in de Jura. Met name de bun- °~en andere verdedigingswerken rielf Franse Maginot-linie werden w?ien gaat ook de politieke dis- over de dood van de drie in de ^republiek voort. De voorzitter pie Liberale partij (FDP) in de ,aJaat Baden-Würtemberg. Mar- pjngemann, pleitte gisteren voor ^treden van de christen-demo- TEhe premier Hans Filbinger minister van justitie, Traugott jjr heeft al eerder zijn ontslag |ken is dat de isoleercellen van i allesbehalve van de buiten- 1 waren afgesloten. Tot nu toe pistolen, explosieven. een maagsonde, een transistor-radio en morsezendertje en een niet nader aangeduide „stopverfachtige stof" aangetroffen. De advocate van Irmgard Möller (volgens de justite poogde zij zich met een mes van het leven te bero ven) heeft zaterdagavond een half uur met haar cliënte mogen spreken. Zij is van de universiteitskliniek overgeplaatst naar een geheime plaats. De advocate, Jutta Bahr, vreest dat het opnieuw de gevange nis van Stuttgart-Stammheim is. nieuwe Generalidad heeft de be voegdheden van de regering van een Amerikaanse deelstaat. Als de nieu we grondwet door de Spaanse Cortes zal zijn aangenomen, komt er een definitieve regeling van de regionale autonomie van dit gebied. De Spaanse regering heeft zaterdag bekend gemaakt dat zij in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord heeft bereikt met de oppositie om de nog jonge democratie te bescher men. Na lange onderhandelingen is besloten dat loonsverhogingen be perkt zullen blijven tot twintig pro cent om een aantal sociale hervor mingen te kunnen doorvoeren. Het parlement zal meer controle krijgen op de economische politiek van de regering. Voorts zijn in het vooruit zicht gesteld een verhoging van de pensioenuitkeringen, renovatie van de krottenwijken, lagere huren en verhoging van werkloosheidsuitke ringen. Suarez achtte de kans groot dat men er aldus in zal slagen de economische crisis in het land te overwinnen. De Carlistische partij in Spanje heeft zaterdag laten weten dat prins Karei Hugo, echtgenoot van prinses Irene, op 29 oktober zal terugkeren naar Spanje. Alle problemen die zijn terugkeer tot dusver in de weg ston den zijn in samenwerking met de regering uit de weg geruimd. De fa milie Bourbon zou de Spaanse natio naliteit kunnen terugkrijgen, aldus de Carlisten. Volgens hem kunnen dan de moei lijkheden die zijn gerezen sinds het leger onder leiding van de huidige sterke man, generaal Zia Oei Haq, de macht greep, worden opgelost. Bhoetto vindt dat de grondwet zo spoedig mogelijk weer van kracht dient te worden De oud-premier zei dit zaterdag, toen het proces tegen hem begon en hij een drie uur durend pleidooi te gen zijn arrestatie hield. De oud premier wordt sinds 17 september op bevel van het militaire bewind vast gehouden op beschuldigingen van machtsmisbruik en financiële mis grepen. Zijn vrouw Noesrath Bhoet to had een verzoek om zijn vrijlating ingediend, maar dat werd op grond van de noodtoestand geweigerd. Maar mevrouw Bhoetto vecht de gel digheid van de noodtoestand aan. Bhoetto vindt dat er best verkiezin gen kunnen komen, ook als de huidi ge regering het proces tegen hem wil voortzetten. Generaal Zia heeft juist de verkiezingen, die voor 18 oktober beloofd waren, opgeschort, onder meer vanwege het proces tegen Bhoetto. Bhoetto zei zaterdag dat generaal Zia „erop gebrand is om koste wat kost de belangrijkste leiders van de Pakistaanse Volkspartij (Bhoetto's eigen PPP) te vernietingen en te elimineren". Bhoetto ging ook in op de rellen van na de algemene verkie zingen van maart. Volgens hem wa ren die niet veroorzaakt door verkie zingsfraude van zijn kant, maar aan gestookt door de Amerikanen, die hem een hak wilden zetten omdat zij tegen de levering aan Pakistan wa ren van een Franse fabriek voor de opwerking van kernbrandstof. Hij herhaalde dat de Amerikanen al eer der pressie op hem hadden uitgeoe fend. Volgens Bhoetto had de toen- BRISBANE (Reuter, UPI) In de Australische steden Brisba ne, Sydney en Melbourne heb ben het afgelopen weekeinde naar schatting 35.000 mensen gedemonstreerd tegen de her vatting van de uranium-win ning en -export die in augustus door de regering van Malcolm Fraser weer werd toegestaan. In Brisbane liepen de demon straties enigszins uit de hand en trad de politie hard op. 370 demonstranten werden gear resteerd. De premier van de deelstaat Queens land beschuldigde „professionele rellenschoppers" ervan de demon straties welbewust uit de hand te 370 demonstranten opgepakt hebben laten lopen. De politie had handen vol werk om het centrum van Brisbane weer toegankelijk te maken voor het verkeer, nadat onge veer 5000 demonstranten van de vastgestelde route afweken en het centrum van de stad opzochten. Vol gens de demonstranten trad de poli tie in Brisbane uitermate provoce rend op. Het besluit van de regering het ver bod op uraniumwinning en -export op te heffen houdt in Australië de gemoederen danig bezig. Onder het vorige kabinet, een Labour-regering onder oud-premier Gough WhiUam. was de winning en de export verbo den. De Labour-partij is ook nu fel gekant tegen het besluit van de hui dige regering. Ook vakbonden heb ben hun bedenkingen. Het overkoe pelend orgaan van de Australische vakbonden, het Actu. heeft aange drongen op een referendum over deze zaak, hetgeen door de regering van de hand werd gewezen. De tegenstanders van de winning en export vrezen dat de afgelegen ge bieden waar het spul gevonden wordt en waar de oorspronkelijke bewoners van Australië wonen, ver nietigd worden en dat de bewoners tegen hun zin zullen worden opgeno men in de westerse kapitalistische beschaving. Verder vrezen zij voor de uitbreiding van het aantal landen dat de beschikking zal krijgen over kernwapens. De regering voert aan dat er met de export goed geld te verdienen is waarmee de zieltogende Australische economie op poten ge zet en de werkloosheid bestreden kan worden. Oud-premier Pakistan voor de rechter RAWALPINDI (Reuter, UPI) De afgezette premier van Pakis tan, Zoelfikar Ali Bhoetto heeft aangedrongen op het houden van nieuwe verkiezingen. Honderdduizenden Catala nen gingen gisteren de straat op om Josep Tarradellas te verwelkomen, die terugkeer de als president van de Gene ralidad. Tarradellas leefde 38 jaar in ballingschap en werd onlangs door koning Juan Carlos benoemd tot president van Catalonië. DES MOINES (AP) - Binnen enke le weken zal een nieuw verdrag tot stand komen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie over een beperking van de strategische bewa pening. Dit is vrijdagavond meege deeld door de Amerikaanse presi dent Jimmy Carter. Het Russische partijblad Prawda gaf gisteren eveneens uitdrukking aan de hoop dat er op korte termijn een nieuw verdrag voor de strategi sche beperking tot stand zal komen. Tegelijkertijd uitte het blad twijfels over het akkoord in verband met de invloed van de tegenstanders in de VS. die hun best doen SALT-2 te torpederen. De Prawda citeerde met instemming een verklaring die pre sident Breznjew vrijdag aflegde over de wat hij noemde „definitieve keer ten goede" in de onderhande lingen over SALT-2, De uitlating van Breznjew was de meest optimis tische die hij in de laatste weken heeft afgelegd. De Prawda kapittelde gisteren het optreden van de Amerikaanse dele gatie op de veiligheidsconferentie in Belgrado. JERUZALEM (AP, UPI) De regering van Israël heeft gisteren nieuwe maatregelen bekend gemaakt om de economie van het land te saneren. De subsidies op een aantal eerste levensbehoef ten zullen omlaag gebracht worden. malige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissin ger, tijdens een bezoek aan Pakistan in augustus 1976, tegen hem gezegd dat „de Amerikanen een verschrik kelijk voorbeeld van hem zouden maken als de verkoop van de Franse fabriek door zou gaan". De rellen na de laatste verkiezingen waren dan ook door de Amerikanen veroorzaakt, aldus Bhoetto in één van zijn felle, emotionele redevoerin gen, die het uitstekend doen bij het Pakistaanse publiek, maar waarin met de waarheid nog al eens een loopje genomen wordt. CHIGACO (AFP, UPI) Zeker ze ven mensen zijn omgekomen bij een brand in het Toledo-hotel in Chica go In de vroege ochtend van zondag. De oorzaak van de brand in het twee verdiepingen tellende gebouw is nog niet bekend. Het vuur ontstond op de begane grond bij de bar. Er zijn ook gewonden. Hotelgasten sprongen in paniek uit de ramen. Volgens een woordvoerder van de Israëlische regering moeten de nieu we maatregelen leiden tot een ver mindering van de totale subsidie op eerste levensbehoeften met 125 mil joen gulden. De beperkingen van de overheidssteun betreffen vooral brood, zuivelprodukten, kip en open baar vervoer. Momenteel bedraagt de subsidie op bevroren kip 56 pro cent, op melk 42 procent en op be paalde soorten kaas 60 procent. Mi nister van financiën Simcha Ehrlich verklaarde dat een verdere stijging van de subsidies zou betekenen dat de rijken meer profiteren van de regeringssteun dan de mensen die het minder hebben. De bedoeling is alle subsidies geleidelijk terug te brengen tot 20 procent. De maatregelen van de Israëlische regering zijn bedoeld om aan de vooravond van het bezoek van de Amerikaanse minister van financiën Blumenthal een goede indruk te ge ven van het financieel-economische beheer van het land. De inflatie in Israël zal dit jaar waarschijnlijk uit komen op 32 procent, tegen 38 pro cent vorig jaar, maar altijd nog wat hoger dan de regering gehoopt had. Blumenthal zal tijdens zijn bespre kingen in Israël de laatste hand leg gen aan het economische hulppro gramma van de Verenigde Staten LOS ANGELES, CAIRO (Reu ter, UPI, AP) De Amerikaan se president Jimmy Carter heeft afgelopen zaterdag ge zegd dat zijn land een trouwe bondgenoot van Israël zal blij ven, maar dat hij tegelijkertijd moet bemiddelen tussen Israël en Arabieren om te komen tot een vredesregeling. De Amerikaanse president deed zijn uitspraken op een bijeenkomst van democratische partij in Los Angeles. Het opzeggen van steun aan Israël zou politieke zelfmoord zijn, aldus de president. Carter zei liever zelfmoord te plegen dan Israël schade te berok kenen. De Verenigde Staten zullen echter zowel partner als bemidde laar moeten zijn. De regering Carter heeft Egypte ver zekerd dat de Palestijnse kwestie in het centrum zal staan van de oplos singen van de geschillen in het Mid den-Oosten. Er moet een formule komen die voor alle partijen accep tabel is. Egyptische kranten meld den gisteren dat de Amerikaanse ambassadeur in Cairo dit verzekerd had aan de Egyptische president Sa- dat. in antwoord op diens brief aan Carter. Syrië Volgens een in Qatar verschijnende krant zou de regering van Syrië de Amerikaanse voorstellen voor een hervatting van de conferentie van Genève hebben verworpen. Deze verwerping zou verband houden met de Syrische weigering om de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO op te geven als enige wettige Pales tijnse vertegenwoordiging in Genè ve. De Syrische minister van buiten landse zaken Khaddam is gisteren aan een rondreis langs Arabische hoofdsteden begonnen om het Ara bische Midden-Oosten-beleid te coördineren. De PLO heeft afgelopen zaterdag het Amerikaans-Israëlische werkdo cument, waarin voorwaarden zijn opgenomen voor hervatting van het Geneefse overleg, van de hand gewe zen. De PLO houdt vast aan verte genwoordiging in Genève, het recht van de vestiging van een Palestijnse staat en begint een compagne voor de Palestijnse rechten in de hele wereld, aldus een zaterdag in Beiroet verschenen verklaring van het uit voerend comité van de organisatie. Volgens een in Koeweit verschijnen de krant heeft het hoofd van de politieke afdeling van de PLO, Kad- doemi. een informele ontmoeting ge had met Andrew Young, de Ameri kaanse ambassadeur bij de Verenig de Naties. De ontmoeting zou heb ben plaats gehad ten huize van de 8yrische ambassadeur bij de VN. Moeaffaq Al All as j. aan Israël, dat op 1 april volgend jaar begint te lopen, De totale omvang van de Amerikaanse hulp zal 2.3 miljard dollar bedragen. Israël zal Blumenthal vragen voor 1979-1980 2,2 miljard dollar ter beschikking te stellen. De Amerikaanse minister van finan ciën bracht zaterdag en zondag een bezoek aan Egypte om te spreken over de Amerikaanse hulp aan dit land. De minister zei ervan overtuigd te zijn dat de één miljard dollar die Egypte van de VS heeft gekregen goed besteed is. Egypte kon er drin gende problemen mee oplossen maar ook een aantal lange termijn projecten beginnen. De hulp zal voorlopig op dezelfde voet worden voortgezet. De burgemeester van Jeruzalem is al boos geworden door het bezoek van Blumenthal. De Amerikaanse minis ter wil alleen als particulier persoon een bezoek aan het oostelijke stads deel brengen, omdat de VS de an nexatie van Oost-Jeruzalem door Is raël niet erkennen. Burgemeester Koliek heeft gezegd dat hij in dat geval Blumenthal niet zal vergezel len. De Amerikaanse ambassade ver klaarde daarop dat Blumenthal dan wel alleen in de oostelijke sector van de stad gaat rondkijken. Nummer twee van de democratische hervormingspartij van Israël Amnon Rubinstein is gisteren uit de fractie gestapt, aangezien hij nog steeds geen Inzage heeft kunnen krijgen in het akkoord dat gesloten is tussen DA8H-leider Yadln en de partijen van het Likoed-blok Rubinstein noemde het feit dat hij alleen via de pers iets te weten is gekomen van het akkoord in strijd met de demo cratische beginselen. Afgelopen don derdag besloot de DASH toe te tre den tot de Likoed regering van pre mier Menachem Begin. lin' Victor Zorza Jlgt jCremlin heeft zijn best gedaan om de kremlinologie om zeep llpen, maar er worden weer pogingen gedaan om haar te herleven. Dat Leonid Breznjew dertien jaar achtereen aan acht kon blijven, heeft er toe geleid dat er weinig behoefte aan kremlinologie, die de geheimen te weten tracht te jn over de machtsstrijd in en de politiek van het Kremlin, afgelopen vijf jaren zijn echter strijd tussen de haviken en duiven in - de Sowjet-Unie. Maar de belangrijk ste discussie ging over de kremlino logie zelf, over haar waarde als me thode om achter de geheimen van het Kremlin te komen. Heeft de nieuwe technologie de plaats van de nff kremlinologie ingenomen, nu sa tel- I lieten raketinstallaties kunnen foto- fgs waren zij bij elkaar, bijna graf eren en het afluisteren van tele- 4eden en buitenlandse gasten foongesprekken op grote afstand een Amerikaanse associatie voor eindeloze stroom van Informatie 'ordering van Slavische stu- biedt over wat in de gesloten ge- )r een conventie met meer meenschappen gebeurt? punten op de agenda. Ben van het regerende Politbu- het machtscentrum verdwe- dat is één op de drie en het ip van de strijd wordt versneld let ouder worden van Breznjew in slechter wordende gezond- inologie jertegenwoordiger van de CIA 3 vriendelijk naar een commu nie diplomaat Een „overlo- lt de Sowjet-Unie die nog niet -4g geleden dicht bij de lop in ■Jemlin had gewerkt, beschreef Tt die hij had gespeeld in de Eén van de medewerkers van presi dent Carter die zich met Sowjet- zaken bezighoudt, zei dat de gehei me informatie waarover de regering beschikt, weinig meer gegevens ver strekt dan al bekend waren over de belangrijkste politieke strijdpunten tussen Oost en West. Hij gaf toe dat hij veel nieuwe informatie heeft ge kregen over de Sowjet-bewapening. ook wat aantallen en technologie betreft. Maar die inlichtingen heb ben zijn vroegere politieke gevolg trekkingen niet veranderd. Spion Kremlinologie houdt zich bezig met hoe politieke beslissingen in Moskou tot stand komen en waarom. Omdat er geen spion geplaatst kan worden onder een tafel in het Kremlin, is de enige manier om een idee te krijgen van de wijze waarop daar politieke beslissingen worden voorbereid en om de waarschijnlijke koers te voor spellen, de beschikbare bronnen te bestuderen, zoals de Sowjetpers, en te letten op de betekenis van de debatten die onder de oppervlakte worden gevoerd. Dat is de mening van degenen die zich bezighouden met kremlinologie, maar niet hele maal die van allen die zich beroeps halve met de Sowjetologie bemoei en Gedurende de discussie bleef deze opvatting ook niet onaange vochten. Het panel werd geleid door iemand die nog niet zo lang geleden hoofd was van de Sowjet-sectie van de inlichtingendienst van het departe ment van buitenlandse zaken Van deze sectie wordt aangenomen dat zij het centrale punt in de Ameri kaanse regering is, waar de politiek van de Sowjet-Unie wordt geanaly seerd. Hij vertelde dat op verschil lende kritieke ogenblikken in Wash ington niet precies kon worden uit gemaakt. wie er in de 8owjet-Unie de leiding had Telkens bleek ook dat er dingen in het Kremlin gebeur den. waarvan men in Washington gewoon niet op de hoogte was De historicus in het panel, die eens wonderen had verricht als kremlino loog van het departement van bui tenlandse zaken, stelde droevig vast dat de dingen veranderd waren sinds de dagen van Chroestsjew. toen de opvallende politieke per soonlijkheden onder de 8owjet-lei- ders en overvloedige mededelingen van de pers Washington in staat stelden om het verloop van de ge beurtenissen vrij accuraat te volgen. Machtsspreiding De politicoloog in het panel, auteur van verscheidene zeer gewaardeerde boeken, betreurde de neiging van de kremlinologen om hun aandacht te concentreren op de hoogste politie ke leiding van het land. Hij betoog de dat er een aanzienlijke spreiding van macht plaats vindt vanuit de top van twaalf mensen in het Polit bureau en het secretariaat naar de 300 leden van het centraal comité en andere beleidsvormende instanties. Hij achtte het mogelijk om profijt te trekken van de sociale wetenschap pen bij de bestudering van wat er bij de leiding van het Kremlin omgaat Hij was van oordeel dat de kremli nologen de bijdragen van de sociale wetenschappen verwaarlozen In het panel zat ook een man die werd omschreven als de laatste kremlinoloog van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Hij verschilde sterk van mening met de politicoloog. Hij vond sociologi sche studies van weinig nut en be rispte de universiteiten omdat ze zo weinig deden om de kremlinologie te bevorderen. Kremlinologie staat daardoor op het punt te verdwijnen en deze wetenschap is tot dusver nog blijven bestaan dankzij het klei ne groepje praktijkmensen, die blij ven volhouden dat het beleid dat in het Kremlin ontwikkeld wordt, het resultaat is van een voortdurende strijd tussen verschillende in zichten. Journalist De journalist in het panel, de laatste van het soort dat eens bij alle kran ten van de wereld vertegenwoordigd was. weigerde te wanhopen. Hij was bereid om gebruik te maken van alle hulpmiddelen die resultaat zouden kunnen opleveren. Naar zijn oordeel bestaat er een conflict binnen het Kremlin over de macht en het te voeren beleid. Die strijd is merkbaar in de verschillende sectoren van de bureaucratie van het Kremlin. Hij was van mening dat ook nu het Kremlin hardnekkig probeert die te genstellingen te verdonkeremanen er toch tekenen van die strijd te zien zijn. De toekomst -van de betrekkingen tussen Oost en West en de aard van de betrekkingen is afhankelijk van het begrip van de motieven van de Sowjet-leiders, van de interne strijd die op gang is gekomen in verband met het naderende vertrek van Breznjew en van de Invloed van deze strijd op het machtsevenwicht. Kremlinologie kan geen keiharde conclusies trekken, maar het is het enige middel dat we hebben. Deze wetenschap maakte het mogelijk de belangrijkste gebeurtenissen uit de periode na Stalin te voorspellen, zo als de opkomst van het verschil tus sen de Sowjet-Unie en China, de val van Chroestjew en de inval in Tsje- choslowakije, gebeurtenissen die- het gevolg waren van in het diepste geheim in het Kremlin genomen be slissingen. Andere gebeurtenissen hangen nog boven de markt, zoals het vertrek van Breznjew. Weinig aandacht Maar de 8owJetologie in het alge meen en de Kremlinologie in het bijzonder worden niet meer gevoed. De universiteiten en de werkgroe pen van deskundigen besteden steeds minder aandacht aan de stu dies van de Sowjet-Unie De rege ring van de Verenigde Staten be steedt grote bedragen aan de ont wikkeling van technologie en inlich tingendiensten. Maar de Sowjetaf- deling van het bureau van de CIA (de Amerikaanse inlichtingen dienst) heeft slechts vijfentwintig leden, terwijl andere afdelingen die zich met een veel beperktere taak bezighouden, bevolkt worden door horden deskundigen. De afdeling Sowjet-Unie van het ministerie van buitenlandse zaken beschikt slechts over tien deskundige analytici. De adviseur in Sowjet-aangelegenhe- den van minister Vance. Shulman heeft onlangs betoogd dat de oplei ding van tien tot twintig competen te mensen evenveel kost als de bouw van één kruisraket. Op korte ter mijn zullen er duizenden kruisraket ten vervaardigd worden en geen en kele analyticus meer

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5