'Zuid-Afrika is bijna een dictatuur staat Gelatenheid na twee jaar onafhankelijk zijn ^„Godservaring voor geloof onmisbaar" Formatie Staking vliegers opgeschort Zuid-Afrika 'Enthousiasme in Suriname tanende; verdraagzaamheid lijkt groter dan ooit 5 Minister Van der Stoel: Happel: geen paniek Man doodgestoken eerst m'n §cud?üm§3 opeteni Rij 25 km méér per volle tank. M@bilGI de olie die benzine bespaart. NDAG 24 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Fan een onzer verslaggevers AMSTERDAM Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken rekent Zuid-Afrika „langzamer- ïand tot de dictatuurstaten". Hij zei dit zaterdag voor de Vara-radio. Het terugroepen van de ïederlandse ambassadeur mr R. Froger noemde hij „een duidelijk signaal van de heel grote >ezorgdheid en woede van de Nederlandse regering over wat er is gebeurd". ze )ver enkele dagen, zo kondigde hij nt tan. zal een nota over Zuid-Afrika de lerschijnen. Op het ogenblik wordt aanr door verscheidene departementen lan gewerkt. De nota zal in de minis- •rraad worden besproken. Gelijktlj- olkjig zal dan ook de hele verhouding en pet Zuid-Afrika worden doorgeno men. Zo zal onder meer worden ge sproken over het emigratiebeslult en levens bekeken worden of Nederlan- lers in dienst zijn van het Zuidafri- aanse leger (op het ogenblik bevin- zich 41.000 Nederlanders in uid-Afrika). Kamp Dp verzoek van de Nederlandse rege ring is mr Froger vrijdag nog op bezoek geweest bij ds. Beyers Naudé van het Christelijk Instituut, die nu praktisch huisarrest heeft. De am bassadeur heeft de mening van Nau- BoVCOt dé gevraagd over de nu ontstane J situatie. ,,We hebben een grote zorg. dat Zuid-Afrika in snel tempo naar een ramp afdrijft." was het enige wat de minister er op het ogenblik wilde zeggen. regering en kan een rol spelen waar het vraagstukken betreft van vluch telingen en onderdrukking." Over een mogelijke terugkeer van de ambassadeur naar Zuid-Afrika merkte de minister op: ..Wij moeten afwegen of het verstandig is de am- bassadeurspost bijvend onbezet te houden. Een ambassadeur zit er ook als waarnemer van de Nederlandse led ijk» ï.d| ADVERTENTIE Brugge - Zeist - zijn stamcafé in Rotterdam- overleg met Ajax, PSV, AZ, Feyenoord - Argentinië en terug naar Brugge. Wanneer moet Happel waar zijn en hoe lang? Uitgerekend op tijd, met de Olympia HIT 2000: de zakrekenmachine met digitaal-klok en wekker! OLYMPIA KANTOORMACHINE IMPORT BV. V t^-^1 ^n^s-^^15*1-070-299020 .Van een onzer verslaggevers chfRLJNSBURG „Wij hebben in onze geijgereformeerde kerken de geloofser varing, de bevinding te zeer laten liggen. Het geloof werd zo logisch en >rS{verstandelijk, zo koud en zakelijk." jDat zei ds C. van de Velde uit Haar lem zaterdag op de jaarlijkse ont- aoetingsdag van de Gereformeerde 1 «Mannenbond. r. «Ds Van de Velde zag dat gemis aan geloofservaring als misschien wel de belangrijkste oorzaak van het feit, dat de kerken niet meer zo vol zijn als vroeger. Voor vele gereformeer den is niet alleen de kerk, maar ook God aan de rand van hun gezichts veld gekomen. God is voor hen niet een levende werkelijkheid. Christus is niet het middelpunt van hun be staan, de Heilige Geest is niet de kracht die hun leven doet opbruisen. Veel mensen hebben geen enkele er varing van God. Men bevindt hem niet. zoals hij gepreekt wordt. Zon- ler die persoonlijke godservaring ;un je nog een poosje meelopen in het kerkelijk gareel, maar uiteinde lijk zegt het niets meer. De Haarlemse predikant zocht de fout in het verleden, toen in een reactie op verkeerd piëtisme en mys tiek men in een ander uiterste ver viel en alle nadruk in de prediking ging leggen op het „God geloven op Zijn woord". Natuurlijk, geloof be gint met aannemen wat er in de Bijbel staat, maar God zegt: „Zoek i mijn aangezicht" en voor David was va» maar een ding belangrijk, dat zocht he hij: alle dagen in Gods nabijheid te er* mogen zijn (Psalm 27). Wij hebben >üe de machtige doorwerking van de tia Heilige Geest in ons leven nodig, aai zodat wij weer verrukt worden van 6 het heil, dat ons door Christus ge- in| schonken is, aldus ds Van de Velde. In zijn openingswoord op deze ont moetingsdag signaleerde voorzitter drs A. J. de Bakker uit Zuidland vele crisissen in kerk, staat en maat schappij. Juist daarin noemde hij kerkelijke gespreksgroepen zoals de mannenverenigingen zo belangrijk. „Het is goed samen te zingen, samen te bidden en samen aan bijbelstudie te doen om elkaar op te bouwen in het geloof, om onze opdracht te kun nen vervullen in gezin, kerk en sa menleving." Toerusting Hij rapporteerde ook van de vier daagse Europese conferentie voor kerkelijk mannenwerk, die hij vorige maand in Straatsburg had bijge woond. Interessant vond hij met name, dat het mannenwerk elders, zoals in Duitsland en Zweden, voluit gezien wordt als kerkelijk werk, net als bij ons de katechisatie. Dat mocht in Nederland wel meer ter harte genomen worden, zei hij. „Ons werk als mannenbond is toerustings- werk, en dat zonder een cent subsi die van de synode," aldus drs. De Bakker. De mannenbond lijdt erg aan ver grijzing, maar men heeft hoop, dat het dieptepunt voorbij is. Secretaris L. van Berkel uit De Lier vertelde ons, dat er in het ledental (ca. drie duizend) voor het eerst sinds jaren weer een bescheiden groei zit. Memoreren wij nog, dat de beide Rijnsburgse mannenverenigingen alles hadden gedaan om de ontmoe tingsdag tot een succes te maken. De plaatselijke predikanten en twee Rijnsburgse koren werkten enthou siast mee en geen van de 350 aanwe zigen ging naar huis zonder een fleu rige attentie uit deze bloemenplaats. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vliegerssta- king, die was aangekondigd voor mor genmiddag één uur en 48 uur zou duren, is voorlopig opgeschort. De lfalpa, de overkoepelende organisatie van 64 vliegerfiverenigingen, heeft hiertoe besloten na een gesprek met de secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Kurt Waldheim. Deze zegde toe, dat het probleem van vlieg tuigkapingen op de agenda van de algemene vergadering van de VN zal worden geplaatst. De lfalpa had de oproep tot staking doen uitgaan om zo'n VN-debat af te dwingen. De Britse Ifalpa-voorzitter Derry Pearce heeft aangekondigd dat de staking op een later tijdstip toch zal doorgaan als de algemene verga dering er niet in slaagt „krachtige actie" te ondernemen tegen het ka pen van vliegtuigen. De vliegers zijn ernstig bezorgd over de toename van terreur in de lucht en wachten met grote belangstelling de handelingen van de assemblee af, aldus deelde Pearce Kurt Waldheim mee. Uitwisseling Uit diplomatieke bronnen is verno men, dat de ontwerpresolutie van de VN voorziet in een internationale uit wisseling van inlichtingen ter voorko ming van kapingen. Ook wordt er bij de regeringen op aangedrongen de veiligheidsmaatregelen op luchtha vens te verscherpen en een reeks bestaande verdragen na te leven, die hen verplichten kapers te vervolgen of uit te leveren. Een aantal landen heeft deze overeenkomsten nog niet ondertekend. De Spaanse regering heeft er het afgelopen weekeinde in toegestemd, dat Westduitse veiligheidsagenten worden ingezet bij de controle van passagiers op wapens en explosieven op de luchthaven van Palma op Mal- lorca. Op deze luchthaven begon de recente kaping van het Lufthansa- toestel. Aanvankelijk hadden de Spaanse au toriteiten deze Duitse inmenging ge weigerd. Toen het Westduitse minis terie van transport echter dreigde alle Lufthansa-vluchten op het eiland te stoppen, ging men in Madrid door de knieën. Het vliegveld van Palma is een van de dertien luchthavens ter wereld, die de Westduitse deskundigen zeer kwetsbaar vinden voor terroristische acties. Voor een eventuele olieboycot zag de minister voorlopig geen mogelijkhe den. „Er is geen aanwijzing, dat zo'n besluit een vereiste meerderheid in de Veiligheidsraad zal halen." Over meer economische dwang maatregelen zei hij zaterdag in Avro's Televizler. dat op dit gebied mogelijk in EEO-verband iets te on dernemen valt. Tot de stappen, die Nederland, dat jaarlijks voor zon 800 miljoen gulden handel drijft met Zuid-Afrika, in zijn eentje zou kun nen nemen, behoort volgens Van der Stoel ook het stopzetten van de KLM-vluchten naar en van Zuid- Afrika. De komende dagen zal hij bij het bedrijfsleven opnieuw met kracht aandringen om mee te werken aan acties tegen Zuid-Afrika. Hij denkt daarbij aan het stopzetten van in vesteringen en export krediet facili teiten. Intussen heeft prof. Kistemaker, hoogleraar in de experimentele na tuurkunde en de man van het ultra- centrifugeproject in Almelo, de uit latingen van minister Van der Stoel over dictatuur een volkomen ver keerde voorstelling van zaken ge noemd. „Vorster kan geen kant uit. Die zit in feite gebonden aan een geweldig blok van conservatieve boeren, die nog op het platteland wonen en die in vele opzichten te vergelijken zijn met de gereformeer de bevolking in Nederland van het jaar 1930." Prof. Kistemaker is een van de 21 hoogleraren, die hebben gepleit voor het weer in werking stellen van het cultureel akkoord met Zuid-Afrika. Heilloos Het algemeen bestuur van het CDA heeft in een verklaring een beroep gedaan op de Zuidafrikaanse rege ring om terug te keren van de heillo ze weg. Het zegt met verontwaardi ging kennis genomen te hebben van de recent genomen maatregelen te gen personen en instellingen, die in Zuid-Afrika een vreedzame strijd te gen de apartheid voeren, waaronder het Christelijk Instituut van ds Bey ers Naudé. Het huidige Zuidafri kaanse bewind volgt blindelings een weg, die de dialoog onmogelijk maakt en daardoor in dezelfde mate de gewelddadige strijd uitlokt, al dus de verklaring. Daarin wordt ver der gezegd, dat er geen twijfel over mag bestaan.dat het CDA in deze zaak de zijde kiest van de achterges- telden en gediscrimineerden. Op de slotdag van het congres van het wereldverbond van de arbeid is in het Belgische De Haan aan Zee een resolutie aangenomen, waarin wordt voorgesteld in EEG-verband uitvoerkredieten te stoppen, Euro pese kredieten in Zuid-Afrika te blokkeren, bankleningen aan de Zuidafrikaanse regering te verbie den, alle -energieleveranties te sta- Iken en een embargo te leggen op alle leveranties van wapens en militaire (uitrustingen. AMSTERDAM (ANP) De 22-jari- ge A. van Duiven is zaterdagavond bij een steekpartij op de kermis in de Jan van Galenstraat in zijn woonplaats Amsterdam zo ernstig gewond, dat hij enkele uren later in een ziekenhuis overleed. Vervolg van pagina 1 Vorster bevestigde dat de Ameri kaanse vice-president, Walter Mon- dale, hem enkele maanden geleden in Wenen, op instructie van de presi dent, had gevraagd Zuid-Afrika al gemeen kiesrecht te geven. Zo niet dan zouden sancties volgen. Vorster zei gisteren dat Zuid-Afrika niet zou buigen, zijn eigen weg zou volgen en geheel alleen de gecombineerde aanvallen van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten zou weerstaan. In het koor van Zuidafrikaanse lei ders die de natie oproepen pal te staan tegenover de rest van de we reld heeft zich ook minister van bui- ADVERTENTIE het vers georaden K) minuten haantje van Herman Kramer. Joure ...*t ligt bij de vleeswaren tenlandse zaken. Roelof Botha ge voegd. Hij riep de blanken in Zuid- Afrika op een „galmend nee" te la ten horen tegen de wereld die Zuid- Afrika tracht te vernietigen. Geen enkele bedreiging zal Zuid-Afrika ertoe bewegen af te zien van zijn „recht op bestaan", aldus de mi nister. Vanuit New Vork werd gisteren meegedeeld dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties vandaag de situatie in Zuid-Afrika zal bespre ken. Dit kan lelden tot een confron tatie tussen westerse en Afrikaanse landen over sancties tegen Zuid-Af rika, waarbij de zwarte landen veel verder zullen willen gaan dan de westerse landen. In Zuid-Afrika hebben zich gisteren twintig van de 21 Engelstalige kran ten uitgesproken tegen het verschij ningsverbod van de beide zwarte bladen. Ook de arrestatie van hoofd redacteur Percy Qoboza van „The World" wordt door de hoofdredac teuren van de kranten in een geza menlijke verklaring veroordeeld. Ook vier vooraanstaande Zuidafri kaanse schrijvers hebben zaterdag in een telegram aan premier Vorster krachtig gewaarschuwd tegen de ge nomen maatregelen. De vier, Alan Paton, Nadine Gordimer, Athol Fu- gard en Andre Brink, spreken „hun afschuw" uit over de maatregelen. Tenslotte hebben de Zuidafrikaanse posterijen zaterdag meegedeeld dat zij volgend voorjaar een serie post zegels zullen uitgeven met als thema „persvrijheid". ROTTERDAM Een grote brand heeft zondagochtend een opslagloods voor specerijen aan de Oostmaaslaan in Rotterdam geheel verwoest. Het 'ernaast liggende gebouw, dat eigen dom is van dezelfde firma, werd zo zwaar beschadigd, dat dit eveneens als verloren moet worden beschouwd. De schade, wordt geraamd op 1 miljoen. De brand is omstreeks 9 uur door nog onbekende oorzaak uitgebro ken. Bij de blussingswerkzaamhe- den werd ook gebruik gemaakt van een blusboot van de Rotterdamse havendienst. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. ADVERTENTIE Vervolg van pagina 1 Daardoor kwamen de> fractieleiders donderdagnacht ronu half vijf zonder zichtbaar resultaat bij de informateurs vandaan. Deze klip werd evenwel vrijdagavond in Utrecht omzeild, waar fractiebe stuur en dagelijks bestuur van het CDA Van Agts beleid ondersteunde. Daarop konden vrijdagnacht, toen het formatiegezelschap rond mid dernacht in Den Haag weer bijeen kwam, echt zaken gedaan worden. Conflictpunt Overeind bleef echter het conflict- punt van het zeteltal voor D'66. Van Agt hield vast aan zijn uitgangspunt dat zijn voorstel om justitie af te staan, ondeelbaar verbonden was met de 7-7-1-formule. „Wij hebben door het afstaan van justitie de grootst denkbare concessie gedaan binnen de formule van de gelijkheid, en het is daarmee nu wel uit", zei Van Agt zaterdagmiddag. Hij toon de zich wel bereid om D'66 in die formule nog wat compensatie te ge ven door hen drie staatssecretaris- posten toe te kennen, in plaats van één. zoals in de 7-7-2-formule het geval zou zijn. Maar die voor posten zouden dan echter wel extra staats secretariaten gecreëerd moeten wor den volgens Van Agt. waardoor het aantal staatssecretarissen van vijf tien op achttien zou komen. PvdA en D'66 toonden zich zater dagmiddag hevig verontwaardigd over de weigerachtige houding van Van Agt die naar hun zeggen vol strekt zonder redelijke grond was. In PvdA-kringen was het voorstel om het aantal staatssecretarissen om deze reden uit te breiden een „bestuurlijk monstrum" genoemd, en D'66-voorman Terlouw zei zelfs dat een uitbreiding van de staatsse cretariaten onder deze omstandig heden voor hem geheel onaanvaard baar is. Wel wil hij eventueel de drie compenserende staatssecretarispos- ten accepteren, als die binnen de sterkte van zestien staatssecretaria ten worden gevonden. PvdA en CDA zouden er dan ieder één in moeten leveren CDA-probleem In PvdA-kring wordt gesteld dat de harde weigering van Van Agt om D'66 een tweede zetel gunnen, alleen maar ingegeven was om de interne CDA-problemen op te lossen. Be kend is. dat het CHU-deel van de CDA-fractie twee van de zeven CDA-ministersposten zal opeisen, indien D'66 (kleiner dan het aantal CHU'ers in de Kamer) er ook twee zal krijgen. Bij één D'66-zetel zal Van Agt naar het zich laat aanzien minder moeite hebben de CDA-mi- nlsters-posten te verdelen vier voor de KVP. twee voor de ARP en één voor de CHU. In CDA-krlng werd de verwijzing naar interne problemen afgedaan met de term „onzin, onze interne problemen lossen we zelf wel op". Ook be bewering in PvdA-kring dat Van Agt persé zeven staatsse- cretarisposten wil, omdat die intern al aan de drie aan de CDA-federatie deelnemende parijen zouden zijn toegezegd, werd in CD A-kring ont kend. Volgens CDA-kringen is de nieuwe impasse vooral ontstaan door het feit dat PvdA en D'66 steeds opnieuw weer het onderste uit de kan willen hebben. „Er zijn grenzen aan de voortdurende aan drang om steeds maar weer nieuwe concessies te doen", aldus deze CDA-kringen. „Gefeliciteerd, Tommy. Onderweg hebben een paar jongens al je bon bons afgepakt 1 door Jan Kuijk PARAMARIBO Van het en thousiasme, waarmee de Suri- namers twee jaar geleden de onafhankelijkheid van hun land begroetten, is niet veel meer over. Eerder is er sprake van gelatenheid of teleurstel ling („wij zijn afhankelijker van Nederland dan ooit tevo ren") zodat je van de weerom stuit tegenover je Surinaamse gesprekspartner al je positieve indrukken breed gaat uit meten. Je praat dan wel over andere dingen dan waarvan de Surinamers vervuld zijn. Je hebt het niet over een toege nomen welvaart (integendeel het land lijkt er wat sjofeler op geworden le zijn» of over grote politieke avon turen. maar veel meer over de sfeer in het land. over de manier waarop de mensen hier met elkaar omgaan De Surinamers hebben in de afgelo pen twee jaar bewezen, dat alle ver halen over onverdraagzaamheid en over de vreselijke gevolgen van het wegtrekken van de Nederlanders voor de verhouding tussen de bevol kingsgroepen boosaardige verzinsels waren. Het lijkt zelfs of op het ogenblik de verdraagzaamheid groter is dan ooit. Met de komende verkiezingen wordt er meer dan ooit tevoren gewerkt met lijsten en partijcombinaties, die niet langs de geijkte scheidslijnen van Creolen. Hindostanen of Java nen lopen. De democratie, als je dat begrip maar niet al te scherp en te formeel definieert, leeft hier kenne lijk toch echt en dat niet omdat zij nu zo mooi aansluit bij het niveau of de ontwikkeling van het land, maar omdat de Surinamers klaarblijkelijk inzien dat dat systeem in hun eigen wonderlijke samenleving met een groot aantal minderheden het meest effectief is en de mensen kan binden. Op stap Het is waar: je moet bereid zijn een paar dingen door de vingers te zien. De ministerraad is al niet meer bij een geweest sinds de PNR-minister Bruma uit de regeringscoalitiet stap te (waarbij Bruma en zijn partijgeno ten wel hun ministerspost hielden) en ook het parlement is al een paar maanden op stap, omdat de regering geen meerderheid meer heeft en op positieleider Lachmon uit punt van eigen belang gruwt van het ogenblik, dat hij dat in het parlement zelf zou moeten vaststellen. Maar er is een onafhankelijke recht spraak en er is een vrije pers. Het zijn Juist de Journalisten, die de mi nisters het felst op de huid hebben gezeten en wie de kennis neemt van de miserbale omstandigheden waar- in en de moeilijkheden waaronder ZWIjgGn dié journalisten moeten werken, voelt iets van een collegiaal respect. ge nis zitten, omdat zij zichzelf ver rijkt hebben bij het uitgeven van landbouwgronden. Dat attaqueren van de minister gebeurde niet uit politieke rancune, maar uit het juis te inzicht van wat de taak van een journalist is ook al oogst je er dan geen applaus mee. Het heeft Jozef Slagveer weinig dankbaarheid opge leverd, integendeel, maar hij treurt er niet om. Dat degenen, die Soemita het geld gegeven hebben, vrijuit gaan en wat erger is - nog steeds het eigendom hebben van die landbouwgronden, is weer een ander verhaal, maar lk weet op dit ogenblik niet of wij in Nederland over mechanismen be schikken om zulke euvelen recht te breien. Het is toch immers in de eerste plaats aan het werk van een Journa list als Jozef Slagveer te danken, dat op dit ogenblik de oud-minister van landbouw. Willy Soemita en een paar van zijn trawanten in de gevan- Dat zijn mijn indrukken, maar zo dra het over de meer materiële za ken gaat, sta Je al gauw met je mond vol tanden zeker ais je de feiten en gegevens ziet. die je buiten de sfeer van de partij-politieke verkie zingspropaganda worden aange reikt De volkswoningbouw in deze stad vol krotten een zaak van de hoogste urgentie stagneert. Dat krijgt, zeker voor een buiten staander, nog een extra accent door het pompeuze feestelijke vertoon waarmee net in deze verkiezingstijd twaalf woningen worden opgele verd. En wat te denken van de beel den op de televisie van premier Ar- ron. die ergens ln een ver, maar toch nog redelijk met kiezers bevolkt dis trict een kraan opendraait als be wijs dat er nu ook hier waterleiding is? Er is een grote achterstand bij het innen van belasting. Een brandje in het belastingkantoor, twee jaar ge leden heeft heel wat 8urinamers on verwacht een fiscaal buitenkansje bezorgd doordat al hun gegevens verbrandden en zij er niet de men sen naar zijn om die gegevens uit eigen beweging nog eens op te stu ren. Trouwens: welke Nederlander is zo heilig? Het gevolg daarvan is echter, dat de regering (die toch al met een perma nent tekort op de gewone begroting zit) geen geld heeft om de lopende uitgaven te doen. Dat betekent bij voorbeeld, dat er maandenlange achterstand is in het uitbetalen van de schamele 25 Surinaamse guldens (dat is ongeveer 33 Nederlandse gul dens met een ongeveer gelijke, mis schien iets lagere levensstandaard) die de Surinamers boven de zeven tig Jaar krijgen Met de kinderbij slag is het hetzelfde Liedje. Ja, zelf heeft de directie van de Centrale Bank van Suriname misschien wel in strijd met het reglement mogen Inspringen om de regering de kans te geven de salarissen te beta len van het veel te grote, logge en weinig efficiënte ambtenarenappa raat. Het I.M.F. heeft Suriname daar al eens een standje voor gegeven, maar wie praat daarover? Hercules Premier Arron mag zich dan voor doen als een Hercules, die drie por tefeuilles torst (algemene zaken, fi nanciën en buitenlandse zaken overigens tegen een salaris waarin hij zich gunstig onderscheidt van zijn voorganger Pengel). hij ziet geen kans als premier en minister van financiën zijn collega's aan het lijntje te houden. Elke minister en elk ministerie gaat in principe zijn eigen gang, waardoor allerlei com petentiegeschillen en overlappingen optreden, maar bovenal budget overschrijdingen. die in de minister raad alleen maar geconstateerd kunnen worden zonder dat er iets aan wordt gedaan. Het verslag van de rekenkamer over 1976 was dan ook vernietigend voor de regering en van de „eigen bespa ringen", die de Surinaamse regering in de komende tien tot vijftien jaar zou voegen bij de drie miljard Ne derlandse ontwikkelingshulp, is tot nu toe niets gekomen. Trouwens: ook van de door Nederland toege zegde garanties tot een bedrag van 500 miljoen heeft 8uriname tot nu toe nauwelijks gebruik gemaakt. Maar op dat punt mag Je Arron toch .niet een zekere slimheid ontzeggen. ;Hij maakt eerst liever het Neder landse geld op, omdat de Nederland se toezeggingen niet waardevast zijn en dus elk Jaar door de inflatie minder worden. En zolang het per centage van die Inflatie hoger is dan de renten, die hij voor leningen zou "moeten betalen, is het uiteraard voordeliger eerst de Nederlandse toezeggingen binnen te halen en dan pas van de garanties op leningen gebruik te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3