oersma: haast met Asbestbesluit ABN Bank Baal speelt 'Orpheus' van Andriessen en De Boer Vraag onze man in Athene. KUNST Kleinschalige kommer en kwel bij het Concertgebouworkest Junction Dance Company leidt dansfestival in ]NV moet banden met id-Afrika verbreken" g geen totaal verbod van verbruik and bij Ford billen: schade miljoen nstenbond in telegram: - MUZIEKTHEATER? ?0PERA 5 IG 21 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET 9 pnze redacteur wetenschappen T Het ministerie van sociale zaken heeft haast met de ki ring van het Asbestbesluit. Dat bleek uit de aankondiging al ninister Boersma, dat de verbodsbepalingen voor een l toepassingen van het voor de longen gevaarlijke vezelma- l zo snel mogelijk van kracht zullen worden. AOVERTENTIE We zal niet worden gewacht )r ir het hele toepassingsgebied ie gezamenlijke verboden vol- i inzicht is verkregen", aldus Ister op een door TNO georga- 'lle asbestdag in Delft. Het uit uigzame vezels bestaande mi- heeft een aantal eigenschap- it het voor veel toepassingen ich aantrekkelijk en soms J jnmisbaar maken. Het is be- .tegen hitte en chemicaliën, het [jivast. en isolerend voor elektri- en warmte, de vezels kunnen 0 iteenlopende stoffen worden en (brandwerende kleding), de vezels kunnen, door hun ïine afmetingen, tot diep in de van de verwerkers door eg. P >te instantie veroorzaken ze eni>indweefselvorming, vertelde e' ft dr. J. Stumphius. die als nisarts van de scheepswerf De 13 e in 1969 de gevaren aantoon- t veroorzaakt een geleidelijk wordende afname van de ■e jaciteit (asbestose), die tot to rn validiteit kan leiden. Verder blijken asbestose-patiënten vaker en sneller longkanker te kunnen krij gen, een risico dat zeer uitgesproken optreedt wanneer de patiënt boven dien rookte. Onafhankelijk hiervan veroorzaken asbestvezels in een klei ner aantal gevallen de overigens zeldzame kanker van het longvlies (mesothelioom), waartegen medisch niets is aan te vangen. Verbod Het Asbestbesluit brengt niet het totale verbod waarop vanuit de vak beweging is aangedrongen, gisteren nog eens door secretaris A. de Bruin van de FNV. Wel wordt een aantal toepassingen verboden waarvoor vrij veel vervangingsmogelijkheden bestaan. Dat zijn warm te-isolatie, geluidsisolatie, conserverende (verf) en decoratieve doeleinden. Bij niet verboden toepassingen, zo als asbestcement voor bouw en wa terleiding en remvoering, mag een concentratie van twee vezeltjes per kubieke centimeter lacht niet wor- i^EN (DPA) Een enorme in de opslagplaats van reser- lerdelen van de Ford-fabrie- Keulen heeft voor minstens 100 miljoen gulden schade aange richt. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak brak omstreeks half drie in de middag brand uit in het 115.000 vierkante meter grote gebouw. Se dertdien proberen meer dan 200 brandweerlieden de brand onder controle te krijgen. Tot nog toe heb ben drie mensen lichte rookvergifti ging opgelopen. Toen de brand uit brak waren ongeveer 1.000 werkne mers in het gebouw. Zij konden zich allen in veiligheid stellen. inze soc.-economische redactie 1CHT De Dienstenbond CNV heeft er in een telegram et Christelijk Nationaal Vakverbond op aangedrongen dat NV zijn „nog bestaande contacten en banden met Zuid- oi i onverwijld verbreekt." De bond dringt met grote nadruk i' i een duidelijke stellingname van het CNV-bestuur inzake ifrika. Tding tot het telegram zijn de egelen die de regering Vorster genomen tegen een groot aan- it genstanders van de apartheid, Jiten de wet stellen van acht- Drganisaties. waaronder het elijk Instituut, en het verbie- in twee kranten. In een eerste noemde CNV-voorzitter Jan f de gebeurtenissen in Zuid- „afschuwelijk en verwerpe- et is volstrekt in strijd met een Haat. Zuid-Afrika glijdt lang- maar zeker af naar een politie- aldus Lanser. rapport „Delen of nemen" tuid-Afrika, dat het CNV in Iber heeft uitgebracht, zet de itrale vraagtekens bij de wen- pid van een op isolatie van 'rika gericht beleid. De FNV 1 wèl voor een dergelijk beleid ^trekte afwijzing van de apart- staat in het rapport, bete- nf" 77 omoe* I Vraag maar aan dt winterechilder. i handen maken wat z'n ogen zien. ia! kómen die vakman En pak de gulle premie van 30 gulden. Per man! Per dag! lw schilder regelt de aanvraag voor u. Publikatie vi hel Bednjfichip jchildrribvdnjf leRni-ijk(ZH) den overschreden. Deze in het bui tenland al weer omstreden norm kan te zijnder tijd scherper worden gesteld. Verder komt er een alge meen verbod voor de verwerking van blauwe asbest, dat gevaarlijker is dan het witte. De Bruin toonde zich beducht voor al te soepele overgangsbepalingen en ontheffingen, die voor alle onder delen van het besluit mogelijk zijn. De vakbeweging kan daar in ieder geval zelf op letten via haar verte genwoordiging in de gisteren inge stelde Adviescommissie Asbest, die de uitvoering van het besluit bege leidt. Naast drie deskundigen zijn ook de werkgevers in de commissie vertegenwoordigd. Voorzitter is prof. ir. C. van den Berg (Twente). In ieder geval betekent het Asbest besluit een nieuwe impuls voor het vinden van alternatieve oplossin gen. aldus minister Boersma, „een ontwikkeling die ook voor TNO van belang is". Medewerkers van de or ganisatie gaven een oveizlcht van de mogelijkheden om asbest te ver vangen in cementprodukten en in remvoeringen. Ook was er aandacht voor de beste manier om van asbest houdend afval af te komen: begra ven, aldus ing. A. van der Mei. Daar voor is dan wel een ontheffing inge volge van de Wet chemische afval stoffen nodig. Militairen mogen nu 's avonds naar huis Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Militairen van de Koninklijke Landmacht hoeven 's nachts niet meer in de kazerne te zijn, wanneer zij zich de volgende morgen maar om acht uur meldea Dit is de inhoud van een nieuwe regeling voor de nachtpermissie, die 14 november ingaat. Bij deze nieuwe regeling is afgesproken dat de com mandanten van de opleldingskazer- nes dienstplichtige militairen hoog stens gedurende de eerste vier we ken van hun diensttijd het recht op deze nachtpermissie kunnen ontzeg gen. Na die vier weken krijgen alle landmacht-militairen dat recht in principe wel. De militairen mogen na 14 novem ber op elk tijdstip na het aflopen van de diensttijd de kazerne verla ten en ze mogen er ook op elk mo ment voor acht uur 's ochtends weer terugkeren, ook midden ln de nacht, mits ze dan maar zachtjes doen. Militairen, die een nacht weg willen blijven uit de kazerne hoeven alleen maar hun naam en registratienum mer in te vullen op een intekenlijst Deze nieuwe regeling geldt niet voor de marine en de luchtmacht. Bevel hebbers van deze legeronderdelen zouden geen behoefte aan bijzonde re bepalingen hebben, omdat zij niet te maken hebben met zulke grote groepen militairen als bij de land macht. De heerj. van Bnimmen. Direkteur van het ABN kantoor in Athene en Piraeus. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. In 40 landen. In de praktijk betekent 't, dat u I met iemand praat die uw bedrijf kent. I Dezelfde gedegen Nederlandse I zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Van Brummen uitstekend is ingevoerd in Griekenland. Een land dat vooral de laatste jaren 'n snelle economische ontwikkeling doormaakt. Scheepvaart vormt daarin een hoeksteen. Andets gezegd: voor u als ondernemer liggen er mogelijkheden. De heer Van Brummen geeft u graag advies daarover. Dit iszijnadres: ABN Bank, 3, Paparigopoulou Street. KlafthmonosSquare, P.O. Box2075Athens (124). Telex: 214082 ofP.O. Box 262, Piraeus. Telex 213347. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren: 020-293823. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. door André Rutten kent niet per definitie dat men voor stander is van een strategie van ge hele of gedeeltelijke isolatie van Zuid-Afrika. „Er is een oprecht ver langen, alsnog tot vreedzame oplos singen te komen." Lanser zegt daar nu over, dat dit standpunt mogelijk verscherpt gaat worden. De CNV- voorzltter is van plan de verbonds raad van het CNV eerder dan de bedoeling was, 7 november, bijeen te roepen om een standpunt ten aan zien van Zuid-Afrika te bepalen. „Niets voor niets" De voorzitter van de Nederlands- Zuidafrikaanse Werkgemeenschap, ir. H. Koornneef heeft inmiddels ver klaard. dat hij aanneemt dat de Zuidafrikaanse regering bij het on derzoek naar de rellen in Soweto bewijzen heeft gevonden, die de be trokkenheid van de nu verboden or ganisaties en gearresteerde perso nen duidelijk maakt. De heer Koornneef, die het CHU- Tweede Kamerlid Tolman is opge volgd als voorzitter van de werkge meenschap, gaat ervan uit dat er ook tegen het Christelijk Instituut bewij zen zijn gevonden. Het instituut en voorzitter ds. Beyers Naudé, aan wie beperking van de bewegingsvrijheid is opgelegd, zouden zich volgens hem niet afkerig van geweld hebben ge toond. „De Zuidafrikaanse regering treedt zonder twijfel niet voor niets op," aldus Koornneef. Tot de tientallen organisaties, die scherp tegen het optreden van de Zuidafrikaanse regering hebben ge protesteerd behoort ook de Anti- Apartheidsbeweging Nederland. Dé AABN roept de Nederlandse rege ring op de dialoog-politiek met dit land te laten varen. „Het is van groot belang dat de Ne derlandse regering nu een actief be leid gaat voeren, gericht op de volle dige isoiereing van het regime." al dus de beweging, die instemming betuigt met het commentaar van het sedert J960 verbonden Afrikaans Na tionaal Congres (ANC). Het ANC heeft opgeroepen tot een gewapende strijd tegen het regime, omdat „de weg van onderhandelen en geweld loosheid door Vorster is afgesloten." AMSTERDAM Lodewijk de Boer heeft in zijn libretto voor de opera „Orpheus" van Louis Andriessen, gespeeld door de toneel groep Baal onder regie van ook Lodewijk de Boer, de oude mythe van Orpheus en Euridici binnenstebuiten gekeerd en op haar kop gezet en in een verassende voorstelling aldus laten zien. In zijn verantwoording in het tekst- voornaamste van de „veranderingen" boekje geeft hij precies aan wat hij van nu lijken mij deze. Orpheus dringt veranderd heeft in een mythe, die in niet in de onderwereld, waarin Eurldlce uiteenlopende versies bekend is. De verdwenen is, door, omdat hij zo harts- door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM De Junction Dance Company uit Londen kreeg woensdagavond de eer, de dansweek in „De Lantaren" te openen, welke dansweek de inleiding vormt voor het merkwaar dige „Rotterdam Dans Festival", dat tot en met 23 november zal duren. Dat „Rotterdam Dans Festival" is een soort toevalstreffer: het bleek, dat een aantal dans- en balletensem bles ln de maand november voorstel lingen in Rotterdam op het speel plan had staan. Waarop de gemeen telijke dienst voor de kunstgebou wen vorige maand de idee kreeg, die maand november tot een dansfesti val te maken, er een naam voor ver zon, waarin Engelse en Nederlandse taal wat wonderlijk dooreen worden gehaspeld en links en rechts enige groepen en groepjes, die „in de buurt" zijn, naar Rotterdam haalde. Met als gevolg een wat geïmprovi seerd internationaal dansgebeuren dat niet overmatig veel geld kost met Nederlandse bijdragen die. zoals altijd, al een jaar geleden zijn vast gesteld en die zonder desorganise rende narigheden niet kunnen wor den veranderd. Zodat bijvoorbeeld het Nederlands Dans-Theater zich tot zijn verbazing in een „festival" ziet optreden met een voorpremière, waarin van alles en nog wat mis kan gaan! Terug naar Junction Dance Compa ny. Een nog heel jong gezelschap, het bestaat pas een jaar. Aantrekkelijk danswerk, pretentieloos, mooi muzi kaal en naïef. Met een pijnlijk ge brek aan toneelervaring maar met misschien aardige beloften voor de toekomst, al zal die toekomst zeker niet dichtbij liggen. Junction Dance Company beseft het zelf: heel bescheiden vertelden de Amerikaanse Kris Donovan en de Zweedse Ingegerd Lonnroth, die bei den de leiding van deze groep delen, dat het gezelschap woensdagavond voor het eerst optrad buiten Enge land. tochtelljk van haar houdt, maar omdat zij zijn „bezit" is. dat hem ontnomen werd. Hij doet het bovendien als een geweldige stunt, die hem eer zal ver schaffen. Ook is Eurldlce niet door een slangebeet gestorven, maar heeft zij, geholpen door de godin van de eros, Aphrodite, een eind aan haar leven gemaakt om het „aan Orpheus onder worpene ln Eurldlce" te vernietigen. Hieruit wordt, lijkt ml], wel duidelijk dat Lodewijk de Boer de mythe met een flink dosis, dikwijls subtiel uitge werkte, ironie bewerkt heeft door haar in het perspectief te plaatsen van de nu gangbare opvattingen over de man vrouw-verhouding en tegelljktljd over de vrijere opvattingen over seksuele relaties. Opvattingen die hij ook weer met ironie behandelt. Soms ook wel drastisch. In de meeste versies wordt Orpheus door de Traclsche vrouwen vermoord. In Lodewijk de Boers versie wordt hij door die vrouwen maar eigenlijk door Eurldlce ontmand. Vanwege zijn vrouwenhaat. Voor de uiterlijke vormgeving, die eni ge afstandelijkheid moest scheppen, enige vervreemding, en een logische entourage moest vormen voor lichte lijk Ironisch gestyleerd spel, is aan het Japanse Noh-theater gedacht, dat fijn zinniger en subtieler Is dan wij van de Griekse tragedie gewend zijn. Paul Gallis als decorontwerper en Leonie Polak als ontwerpster van de kos tuums hebben dat Idee schitterend uit gewerkt. De muziek van Louis Andriessen, die mij tegelijkertijd als vertrouwd en ver vreemdend in de oren klonk, ligt bui ten mijn beoordelingsbevoegheid. Maar er Is wel van te zeggen, dat het drama zich tegelijkertijd ln het spel en in de muziek voltrok, omdat de muziek de ln het spel aangevoerde dimensies vergrootte en versterkte. Van een regis seur, die behalve schrijver ook nog musicus ls, mocht men ook verwachten dat hij ln dit opzicht een perfect even wicht zou bereiken. Hans Dagelet (knielend) als Orpheus, Rudolf Lucieer als Apollo in de opera van Louis Andriessen en Lodewijk de Boer bij „Baal". ADVERTENTIE BAAL SPEELT „ORPHEUS" VAN LODEWIJK DE BOER EN LOUIS ANDRIESSEN IN HET SHAFFYTHEATER door R. N. Degens AMSTERDAM Voor enkele uren onberoerd door de bewogen gebeurtenissen van deze dagen, luisterde een merendeels hoogbejaard publiek woensdagavond in het Amsterdamse Concertge bouw naar muziek waarin drie componisten hun kleinschalige kommer en kwel hebben verklankt. Het Concertgebouworkest onder Bernard Haitink speelde daar als opening van de woendag- en donderdagserie voor een volle zaal werken van Van Gilse, Bartok en Tsjaikofsky. Van Gilses „Truermuziek bij de dood van Uilenspiegel" (uit de dra matische legende „Thijl" naar het boek van Charles de Coster gecom poneerd in 1938-1940) is wel een plechtige treurmars op een gepunc- teerd ritme, vakkundig in de noten gezet. Maar het blijft steken ln een soort salon-heroïek die moeilijk in verband is te brengen met het gewel dige epos van de Tachtigjarige Oor log waarin De Coster de volksheld Thijl tot een ludiek symbool van taaik verzet maakt. Bovendien is deze treurmuziek wel erg verwant aan het binnenbrand-alarm dat Qus- tav Mahler als zo veelvuldig in zijn muziek gal. Onbegrip Stewart Arnold en Jayne Lee in een aantrekkelijk en naïef duet van Kris Donovan. Haitink en het Concergebouworkest gaven deze Thijl wel de verlangde sonoriteit en somberheid mee. Dat er in het Derde Pianoconcert van Bar tok ook zo overeenkomstig de inten ties „achter de noten" gemusiceerd werd, is mij niet opgevallen Ik kreeg de indruk dat het vooral de 33-Jarige Franse pianist Jean-Bernard Pom- mier was. die met evenveel onbegrip als technische vaardigheid (hij heeft met dat laatste al vele prijzen in de wacht gesleept) het slechte voor beeld voor deze uitvoering gal. Door een volkomen verwaarlozing van de toch wel tragische achtergrond van dit stuk, dat Bartok letterlijk met de dood voor, ogen componeerde; een niet geheel voltooid stuk waarin de contrasten tussen oplaaiende genia liteit en uitgebluste creativiteit zo schrijnend hoorbaar zijn. Pommier huppelde daar ln een ele- gant-wtppertge vertolking onbekom merd overheen. Waarbij hij zich bij voorkeur aan een keurig strict-tem po hield, als ging het om een galante hofdans waarbij je het de adellijke deelnemers niet al moeilijk mag maken. Het publiek vond het blijkens het applaus wel heel mooi. en het ging tevreden de pauze ln. Met het voor uitzicht op, na de koffie, de ver trouwde muzikale ontboezemingen van Tsjaikofsky aan zijn verre vrien din Nadjezda von Meck. In de Vierde Symfonie, die hij aan haar opdroeg en die hij „onze symfonie" noemde. Honderd jaar geleden is dat. Sinds dien is het horend-gluren in deze kleinschalige muzikale prtvé-beken- tenissen voor miljoenen een steeds terugkerend feest der herkenning ge worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9