n Thailand weer ilitair bewind Uil iLeven als broeders of ondergaan als dwazen' L Jk Klopjacht Rechter Rosenberg-proces 'partijdig' Zambia hekelt Moegabe %nnen een jaar verkiezingen' r, GIRO 26655 Zuid-Afrika aearresteerde hoofdredacteur The World in Zuid-Afrika pleiter voor verzoening OKTOBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet JGKOK (AFP, UPI, Reuter) Volgend jaar zullen in Thailand algemene verkiezingen worden ouden. Die verzekering heeft de nieuwe militaire machthebber, admiraal Sangad Tsjaloryoe oren gegeven, als zoveel nieuwe militaire machthebbers vóór hem. Hij was tot dan minister van Jnsie. Hl n ei dat het tijdsbestek van twaalf waarin de afgezette burgerrege- de democratie wilde herstellen, te lang was, en in strijd met de en van het volk. De admiraal zei tijd nodig te hebben om een vi we grondwet op te stellen en het j politiek tot rust te brengen, j ieke bijeenkomsten van meer vijf personen zijn voor onbepaal- tijd verboden, de bestaande dwet is afgeschaft en de een jaar burgerregering en het parle- Jt zijn naar huis gestuurd. o-Thailand maakt gisteren op [e middaguur (onze tijd) bekend een „revolutionaire raad" de e it had gegrepen. De verklaring T afkomstig van admiraal Sangad tjloryoe. In de hoofdstad Bang- was te horen dat premier Thanin a vichien is afgezet omdat hij wei- e wijzingen aan te brengen in regering, waarop het leger had edrongen. nder bloedvergieten staatsgreep geschiedde zonder fiver gieten De troepen waren in van paraatheid gebracht, maar gin geen incidenten gemeld. In de s^aire radio-boodschap werd ge- dat „iedereen, die weigert de ziirs van de revolutionaire raad op olgen, zwaar gestraft zal wor- Er werd verder gezegd dat de sgreep was gepleegd om de eco- rèsche situatie en de veiligheid te 11 eteren en de staat, de religie en s oning te verdedigen. „De revolu- Dt tire raad zal zo weinig mogelijk lajnderen". ll oktober vorig jaar werd ook al militaire staatsgreep gepleegd. tiraal Sangad Tsjaloryoe was eveneens het brein achter de De staatsgreep was destijds rechtstreeks gevolg van rellen »n studenten en politie. De mili- coup maakte toen een einde een twee-jarig democratisch ex- lent. Kort daarna benoemden litairen een burgerlijke pre mier, de voormalige rechter Tanin Kraivicihen. In maart van dit jaar werd er een mislukte staatsgreep te gen zijn bewind gepleegd. De leiders van die coup werden geëxecuteerd. Sangad Tsjaloryoe zei toen hij vorig jaar oktober na de staatsgreep naar voren werd geschoven dat de mili tairen wel moesten ingrijpen omdat er een samenzwering dreigde die Thailand wilde overleveren aan de communisten. Thanin Kraivichien, een harde anti-communist, liet na dat hij premier mocht worden weten zich hard te zullen opstellen. In het verleden waren zijn voorgan gers Koekrit Pramoj en diens broer en opvolger Senu Pramoj (slechts gedurende enkele maanden) volgens hem veel te soepel geweest. Herhaal delijk verkondigde de Thaise mili taire radio dat er communisten ge ïnfiltreerd waren in de Thammasat- universiteit in Bangkok en dat op standige studenten wapens hadden gekregen uit communistische buur landen. Onrust onder studenten en bloedige ongeregeldheden waren de belang rijkste aanleiding voor de staats greep, vorig jaar. Feit was dat Koe krit Pramoj openingen zocht naar de communistische landen in het Verre Oosten, wat onder andere bleek uit een reis naar China en betrekkingen aanknoopte met Viet nam en Laos. Volgens hem was het ook niet in de eerste plaats het „oprukkend com munisme" dat staten doet „vallen", maar veeleer onrechtvaardige ver houdingen in het land zelf die on- drdrukte groepen in opstand doet komen. In Thailand was daarbij de moeilijkheid dat het nooit een echte kolonie is geweest, waardoor het na tionalistische bewegingen, gericht tegen de koloniale (in dit geval Brit se) machthebber miste. Bij zijn pogingen meer gelijkheid tot stand te brengen kreeg Koekrit te maken met groepen die het te snel ging. en anderzijds met bewe gingen die het niet snel genoeg kon gaan. Uiteindelijk kostte hem dat de politieke nek en na een kort tussen spel onder zijn broer Seni grepen de militairen vorig jaar oktober de macht, en schoven Thanin Kraivi chien naar voren. Opvallend was dat de anti-commu nistische taal toen van admiraal Tsjaloryoe (beide malen brein ach ter de coup), terwijl gisteren in Bangkok verluidde dat hij nu naar de macht zou hebben gegrepen van wege de onverzoenlijke houding van de regering-Kraivichien tegenover de communistische buurlanden. Volgens waarnemers heeft een uit eindelijke staatsgreep nog lang op zich laten wachten, omdat de ver schillende vleugels in het leger met elkaar overhoop lagen. Gevreesd werd dat door een coup het toch al gehavende beeld van Thailand in het buitenland nog verder in scher ven zal vallen. LOESAKA (AP/Reuter) Robert Moegabe. met Joshua Nkomo leider van het Rhodesische Patriottisch Front, is door een Zambiaanse krant fel over de hekel gehaald, omdat hij kritiek had geleverd op een geheim onderhoud dat president Kenneth Kaoenda vorige maand had met premier Ian Smith van Rhodesië. „Wie is Moegabe wel, dat hij kritiek levert op het handelen van ons staatshoofd?", vraagt de Times of Zambia zich in een hoofdartikel af. „Onze standpuntbepaling vóór het recht van Zimbabwe (Rhodesië) op vrijheid is gebaseerd op de menselij ke waardigheid, niet op de kwaad aardige lezing van een vreemde ideologie", aldus de Times die het eigendom is van Kaoenda's partij. Moegabe wordt neergezet als „een zogenaamde vrijheidsstrijder die met luxe-vliegtuigen van hoofdstad naar hoofdstad wipt". Moegabe, lei der van de in het front opererende guerrillabeweging ZANU. had ge zegd dat het geheime onderhoud tussen Kaoenda en Smith nooit had mogen plaatsvinden. Tot dusver had Zambia nog niet gereageerd op Moegabe's kritiek, hoewel bekend was dat men die in Loesaka hoog opnam. Voor zover bekend is Ka oenda er op 25 september niet in geslaagd Smith tot een plooibaarder opstelling te bewegen. Zambia is een van de zwarte frontlijnstaten die de Rhodesische nationalisten onvoorwaardelijk steunen. De zestien door de Westduitse politie gezochte leden van de Rote Armee Fraktion. Boven van links naar rechts: Susanne Albrecht, Elisabeth van Dijck, Rolf Heissler, Christian Klar, Juliane Plambeck. Barbara Adelheid Schulz. Angelika Speitel en Sigrid Sternbeck. Beneden van links naar rechts: Fricderike Krabbe. Jörg Lang. Silke Maier-Witt. Brigitte Mohnhaupt. Willy Peter Stoll, Inge Viett, Rolf Clemens Wagner en Christoph Michael Wackernagel. Vervolg van pagina I Hij zei op een persconferentie dat zijn besluit „niet gemakkelijk is geweest en dat deze stap niet betekende dat hij geen verantwoordelijkheid wil ne men. Maar de voorvallen van de afgelopen dagen vielen toch binnen zijn „verantwoordelijkheidsterreln. De laatste dagen is er veel kritiek geweest op de justitie van de deel staat en daar heeft hij de persoonlij ke consequenties uit getrokken. Ik hoop door dit besluit een betere sfeer te creëren, aldus Bender. Zijn besluit werd gisteren genomen tij dens een speciale zitting van de CDU-fractie, waartoe Bender behoort. Achter wanden Een onderzoek in de gevangenis heeft aan het licht gebracht dat er een uitgebreid communicatisysteem is geweest tussen de cellen van Baader, Ensslin, Raspe en Möller. Het systeem werd achter de wanden ontdekt. De autoriteiten vonden er draden, stopcontacten en batterijen verborgen in met plastic afgedekte gaten. Volgens deskundigen kon hiermee via het morsesysteem con tact worden onderhouden tussen met name Baader, Ensslin en Raspe. In de cellen van Baader en Raspen waren al eerder holtes ontdekt, waarin pistolen konden worden ver borgen. Van de kant van het parket werd gisteren ook nog gezegd dat in de cel van Baader drie met bloed besmeurde kogels zijn gevonden. De „contactsperre" tegen 70 West duitse gevangenen is gisteren door de minister van justitie Hans-Jochen Vogel opgeheven. De volledige isole ring van elkaar en de buitenwereld was ingesteld in verband met de ontvoering van Schleyer. Het is mo gelijk dat de 70 opnieuw zullen wor den geisoleerd omdat de moorde naars van de werkgeversvoorzitter hebben gedreigd met nieuwe geweld dadige acties. Ook gisteren is in grote delen van West-Europa betoogd tegen de gang van zaken in West-Duitsland. In West-Berlijn werd de ruit van het SPD-gebouw ingegooid uit protest tegen de dood van Baader, Ensslin en Raspe Ook werd op privé-wonin- gen geschoten. In Italië werden evenals voorgaande dagen bomaans lagen gepleegd. Een zich „Zuid- Franse tak van de RAF" noemende organisatie heeft gedreigd „de beu len van Baader cs" te zullen doden. j DA COSTASTR 88 AMSTERDAM WASHINGTON (UPI) Julius en Ethel Rosen berg zijn in 1951 wegens spionage naar de elek trische stoel gestuurd door een rechter die een flagrante schending van de wet vóór, tijdens en na de zittingen contact onderhield met de openbaar aanklager. Dit blijkt volgens Amerikaanse juristen uit stuk ken (van de federale recherche FBI en andere instellingen) die onlangs werden opgeëist door Robert Meeropol. Deze 30-jarige zoon van het echtpaar Rosenberg probeert al jarenlang de naam van zijn ouders te zuiveren. De Rosen bergs werden tijdens de koude-oorlogsperiode veroordeeld, en in 1953 terechtgesteld, omdat zij Amerikaanse atoomgeheimen zouden hebben verraden aan de Sowjet-Unie. Meeropol eiste onlangs tot dusver geheime stuk ken op, krachtens de wet op vrije informatie. De stukken, die zo'n 30.000 pagina's beslaan, zijn bestudeerd door ongeveer 100 advocaten en hoogleraren in het strafprocesrecht. De groep heeft de commissie van justitie, het Huis van Afgevaardigden en de Senaat schriftelijk ver zocht om een onderzoek naar het optreden van rechter Irving Kaufman, de man die het dood vonnis uitsprak. Kaufman is tegenwoordig presi dent van het hof van beroep in New York. Hij heeft met geen woord gereageerd op de zeer ernstige beschuldiging die tegen hem is inge bracht. Professor Vern Countryman van de Harvard- universiteit is van mening dat er uit de stukken „een schokkend patroon opdoemt van 'ex parte' contacten (buiten de rechtzaal) tussen Kauf man, de openbaar aanklager, FBI-agenten en andere ambtenaren. Deze contacten zouden al voor het proces zijn begonnen, tijdens het proces zijn onderhouden en ook na de veroordeling (toen de Rosenbergs verbeten voor hun leven( vochten) hebben voortgeduurd. Volgens Countryman hebben Huis en Senaat nog niet gereageerd op de suggestie dat een herziening van het proces gewettigd is. De demo cratische parlementariër John Conyers, lid van de commissie van justitie in het Huis. bevestigde in het openbaar dat de stukken ernstige twijfels hebben doen rijzen over het gedrag van rechter Kaufman. Luthers Gistermorgen nog werd de zwarte lutherse bisschop Manas Boethelezi in Johannesburg aangehouden, sa men met Tom Manthata, lid van de commissie voor gerechtigheid van de Zuidafrikaanse raad van kerken en Peter Randall, van de uitgeverij Raven Press waar kerkelijke uitga ven worden gedrukt. Verboden werden behalve het chris telijk instituut, onder andere de commissie van tien in Soweto waarvan Montlana voorzitter was, de zwarte bewustwordingsorganisa tie BPC en de studentenbeweging SASO. Het was de meest ingrijpen de maatregel van de Zuidafrikaanse regering tegen ontluikend maar wet tig verzet, sinds het verbod van het African National Congress (ANC) in 1960. Vrouwen Naast het ondergrondse ANC zijn nu nog slechts twee organisaties openlijk in de weer tegen de blanke minderheidsregering. Het zijn het Instituut voor rassenbetrekking en SASH, die zich vooral bezighoudt met steun aan vrouwen. In Soweto waar alle scholen wa ren gesloten werd gezegd dat in middels de hele commissie van tien is aangehouden. Zij wilde het ge sprek met de regering, maar deze is dat voortdurend uit de weg gegaan. De sfeer in de zwarte woonstad was gespannen, maar voor zover bekend kwam het niet totongeregeldheden. Vorig jaar kwam het tot rellen met honderden doden over het verplich te onderwijs in het Afrikaans, dit jaar over de kwaliteit van het onder wijs aan zwarten dat slechter is dan dat voor blanken. Onrustig was het wel in Graaff-Reinet, waar het vuur werd geopend op zwarte Jongeren, die stenen gooiden naar voorbijrij dende auto's. Nooit Op de redactie van The World heer- Vervolg van pagina 1 ste een gedrukte stemming. Er werd doorgegaan met het voorbereiden van de krant, ondanks de weten schap dat deze nooit in druk zou verschijnen. Inmiddels is duidelijk geworden dat de (blanke) hoofdredacteur van de Daily Dispatch in East-London, die werd getroffen door de persbreidel, de komende vijf jaar geen leiding mag geven aan de krant. Woods stond samen met Qoboza van The World aan het hoofd van de campag ne tegen de regering na de raad selachtige dood van de zwarte leider Steve Biko, waarmee hij bevriend was. Woods mag niet meer schrij ven. inoet in East-London blijven, mag niet met meer dan één persoon tegelijk praten enzovoort. De Daily Dispatch verzekerde giste ren haar lezers dat dit alles „niet van invloed zal zijn op onze krant. Wij zullen doorgaan met het publiceren van gegevens over het leven in dit land, hoe onverteerbaar ook". Pers De stappen van de regering hebben ook verder in de pers geleid tot luide en wijdverbreide kritiek. Ook „Afri kaanse" kranten, die de regering steunen, sloten zich daarbij aan. Die Transvaler, in het verleden al tijd stut en steun door dik en dun en met een aantal ministers in zijn raad van beheer, noemde de actie het optreden van „bange en dwaze men sen". In een speciaal artikel op de voorpagina onder de kop „naar een tijdperk van duisternis", schreef de Rand Daily Mail, een oppositie krant, dat Zuid-Afrika werd ge stuurd in de richting van „een dicta tuur waarin de laatste lichten van vrijheid en meningsuiting worden gedoofd". Deze krant schreef dat het jongste optreden van de rege ring zelfs de „rampzalige stortvloed van ongunstige publiciteit" na Ste ve Biko's dood, overtrof en dan natuurlijk ook nog daar bovenop is gekomen. 'tyor J. P. Feddema moeten leven als broeders of ondergaan als dwazen." Dat dis het thema dat tot afgelopen woensdag vrijwel dagelijks yaorklonk in de hoofdartikelen van het zwarte Zuidafrikaanse 'a jblad The World. De krant kreeg deze week een verschij- igsverbod opgelegd en hoofdredacteur Percy Qoboza werd irresteerd. -jarige Percy Qoboza, die dt beschouwd als een van de ingrijkste woordvoerders van zwarte verzet in Zuid-Afrika. d geboren in Sophiatown, een legere zwarte voorstad van Jo- fc nesburg. In 1952 werd Sophia- z n tot blank woongebied ver- ei ird. at ^rhuizen [t* regering beval ons," zo vertel- Qoboza in een gesprek dat we -T 5e tijd geleden met hem had- h „deze plaats te verlaten en rilr Soweto te verhuizen. Er was n( e weerstand tegen dat besluit. le lat dit voor decennia onze a< nplaats was geweest. Op een omsteeks drie of vier uur in de tend arriveerden troepen ik f nner me nog als de dag van eren hoe doodsbang ik was als 11 i en laadden ons op militaire :htwagens. Zó werden we ver ben naar Soweto." de middelbare schooltijd stu- tde Qoboza enkele jaren theolo- lan de universiteit van Lesotho oma Het was toen zijn ambitie ster te worden Wegens een ern- ziekte van zijn vader, die voor 25 jaar in de mijnen had L trkt. moest hij zijn studie "tijdig afbreken om te fungeren Kostwinner voor het gezin van ouders. Na eerst enkele maan- bij de gemeente van Johannes burg te hebben gewerkt, kwam hij in 1963 in dienst van de zwarte krant The World. Al spoedig begon hij plezier te krij gen in de journalistiek. Na in 1968 hoofd van de nieuwsafdeling te zijn geworden, werd hij in 1974 de hoofdredacteur van The World. Sindsdien is die krant meer en meer de wellicht meest gezagheb bende stem van het zwarte verzet in Zuid-Afrika geworden. Dat is ze ker het geval na 16 juni 1976 toen de opstand van Soweto begon. Deze krant, die nu het verkoopcij fer heeft van 159.000 exemplaren per dag en van de weekeditie zelfs 210.000, is ook het beste geïnfor meerd over deze opstand. In bijna elk hoofdartikel deed Qo boza een beroep op de blanken om de tekenen der tijden te verstaan en tot inkeer te komen. Het thema wat daarin doorklonk was: „We moeten leven als broeders of onder gaan als dwazen." Dat koos hij ook als motto toen de Witwaterrand Universiteit hem de eer aandeed voor 1977 (op 1 september) de jaar lijkse Richard Feetham Academi sche Vrijheidslezing te houden Tenslotte wijzen we nog op het feit dat hem in 1975 de Nieman-beurs werd toegewezen, op grond waar van hij bijna een jaar aan de Har- vard-Universiteit in de U S A. stu deerde. We vroegen Qoboza om commentaar op de veelvuldige aanvallen en ook op de recente dreigementen van J. Kruger. de mi nister van Justitie. Intimidatie De aanvallen van de regering op The World hebben naar mijn me ning als achtergrond dat wij erg ons best doen om zeer gepronon ceerd uitdrukking te geven aan de aspiraties van onze mensen. Er is van regeringszijde sprake van inti midatie, ook ten aanzien van de pers in het algemeen, maar wij als The World weigeren ons te laten intimideren en gaan door met het registreren van wat er gebeurt in de zwarte gemeenschap, zo waar heidsgetrouw en zo eerlijk als we kunnen. Het feit, dat al onze jour nalisten zwart zijn of liever dat zij in Soweto wonen en dus deel zijn van die gemeenschap, leidt er toe, dat The World weet wat daar gaan de is." De opstand van 16 juni 1976, hebt u die zien aankomen? „Ja, we hebben de regering reeds maanden tevoren gewaarschuwd, dat de emoties hoog begonnen op te lopen in Soweto en dat zij iets constructiefs moest doen, maar zij negeerde ons en ons advies. Toen de moeilijkheden begonnen, over viel het de autoriteiten volkomen. Wij echter begrepen het helemaal, omdat de boosheid en de woede van de rellen uitingen waren van al de emoties, die in onze mensen waren opgehoopt door de jaren heen. Sindsdien hebben we de sterkste ondersteuning verleend aan alle oproepen aan de regering om het Bantoe-onderwijs en al de discriminerende wetgeving af te schaffen, omdat deze alleen maar spanningen tussen de rassen te weeg brengen." U gebruikt het woord rellen. Wat Percy Qoboza bedoelt u daarmee en is dat wel het juiste woord? „Met rellen bedoel ik, als mensen beginnen brand te stichten, auto's te vernielen, met stenen te gooien, etc. Natuurlijk was het gedrag van de politie uiterst ongelukkig. De scholieren liepen massaal door de straten zonder enig geweld te ge bruiken. Ze demonstreerden slechts tegen het systeem van Ban toe-onderwijs. Er was eerst sprake van een geweldsuitbarsting, toen de politie tussenbeide kwam en be gon te schieten. Daardoor verloren de scholieren hun zelfbeheersing, zodat er een einde kwam aan het in eerste instantie vreedzame karak ter van de demonstratie." Wat is volgens u de betekenis van de opstand in Soweto? „De opstand van Soweto is de baro meter, die aangeeft wat de stem ming is onder de zwarten in het land. Het dodencijfer is echter zeer hoog. Er is sinds 16 juni 1976 sprake van een echte confrontatie tussen de politie en de mensen. En het geweld dat tot nu toe enkele hon derden doden opeiste, illustreert hoezeer Zuid-Afrika één der meest gewelddadige naties is en hoe wei nig waarde dat land hecht aan het menselijke leven." Geweldloos Bij het lezen van The World tijdens mijn verblijf in Botswana viel het me op dat u een geweldloze strategie bepleit. U wees in een hoofdartikel op 29 september '77 zelfs de stelling- name van zuster Janice McLaughlin ten gunste van „selectief' geweld geheel van de hand. „Ik heb nooit geloofd, dat een situ atie zo hopeloos kan zijn, dat ge weld het enige alternatief is. Ik ben een sterke tegenstander van ge weld, omdat het meer geweld voortbrengt. In Z-Afrika hebben we bovendien niet te maken met een louter koloniale kwestie, waar de mensen hun boel kunnen inpakken en vertrekken als het verkeerd gaat We hebben hier te maken met een situatie van leven en dood; een bloedige confrontatie tussen de rassen kan een verschrikkelijk bloedvergieten ontketenen, zoals we nog nooit hebben meegemaakt op ons werelddeel. Ik ben in deze ook gemotiveerd door het feit, dat bij zulk een eventualiteit niemand de oorlog zal winnen. Tenslotte zul len we allen de oorlog verliezen en de enige erfenis, die we onze kinde ren zullen nalaten is die van haat en bitterheid en het zal eeuwen duren om dat ongedaan te maken. In de zaak van de bevrijding recht vaardigt het doel de middelen niet. maar zijn de middelen als het ware een voorafschaduwing van het doel U zult begrijpen dat ik me erg laat Inspireren door mensen als Martin Luther King (hij wijst op diens portret boven zijn bureau) en Gandhi. Ook door Luthull. Hij was een rechtvaardig mens. Ik heb hem nog gekend." Wat is uw opinie over de Zwarte Bewustwording» Beweging? „De Zwarte Bewustwordings Bewe ging is m.i. één van de mooiste zaken, welke heeft plaatsgevonden in Z-Afrika. In tegenstelling tot mi nister Kruger zie ik dit niet als een racistische beweging, maar als een eerlijke en echte poging van de zwarten om zich te bevrijden van hun minderwaardigheidscomplex, dat door hen is ontwikkeld na jaren van onderdrukking en sociale ver nedering." Kende u Steve Biko persoonlijk? „Ja, ik heb hem verscheidene keren ontmoet. Hij was een man van groot formaat en grote waardig heid. Hij was een zeer warme per soon en erg betrokken bij onze situ atie. Steve zag dat deze leidde tot een onvermijdelijke confrontatie En hij deed een poging aan die confrontatie een halt toe te roepen. Het is een tragedie, dal een man van zulk een bijzondere intelligen tie en bijzondere menselijkheid aan ons kon worden ontnomen. En als u vraagt wat de zwarten denken van de oorzaak van zijn dood. is mijn antwoord, zij vrezen het er gste." Minister Kruger heeft de B.P.C., de Black People Convention. de politie ke tak van de Zwarte Bewustwor dings Beweging, onlangs ervan be schuldigd, dat deie verbonden zou zijn met het A.N.C. en het P.A.C. Deze beschuldiging was een schan delijk onrecht. De B PC. bestaat geheel op zichzelf en is in wezen opgericht in een periode van een politiek vacuüm Ik ben geen lid van de B P C., maar ken genoeg van hun leiders om te kunnen stel len, dat ze geen enkele band heb ben met de A N C. en P.A.C. Ik heb in een hoofdartikel hierop fel gerea geerd en gezegd dat minister Kru ger onzin vertelt, omdat de laatst genoemde partijen hier onder de zwarten niet meer in leven zijn. Natuurlijk zijn ze in het buitenland springlevend, maar hier zijn ze op effectieve wijze verbannen. Ik wil er nu overigens aan toevoegen, dat het verbannen van bewegingen nog niet betekent, dat Je daarmee hun boodschap geheel doet verdwijnen. Maar goed. als Kruger zulke aantij gingen doet. dan spreekt slechts de politicus, die de waarheid geweld aandoet. Indien de B P C. ten gun ste van geweld en destructie zou zijn, zoals Kruger betoogt, dan zijn er genoeg wetten om actie tegen haar te ondernemen Het feit ech ter dat hij dat niet heeft gedaan is een duidelijke 'ndlcatie dat hier sprake is van een gemene campag ne tegen onschuldige mensen." (In middels heeft de regering de BPC verboden-red.) Wal vindt u van de ontwikkelingen in Namibië? „De recente ontwikkelingen in Na mibië zijn in zekere zin tekenen van hoop. Ze tonen ook. dat als de westerse mogendheden hun goede woorden omzetten in goede daden, dat er dan positieve resultaten kunnen worden bereikt." Ziet u in Zuid-Afrika nog mogelijk heden tot verzoening? „Het alternatief voor verzoening is te verschrikkelijk om te overwe gen. Daarom hebben alle mensen de zedelijke verplichting om al hun energie te richten op het tot stand brengen van verzoening. We kun nen slechts hopen en bidden en er ook hard voor werken dat deze tot stand komt." Dr. J. P. Feddema is wetenschappe lijk hoofdmedewerker niet-westerse sociologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij bracht onlang» een bezoek aan Botswana en Zuid- Afrika.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7