Statenkwartier krijgt begin 1978 kabel-tv ffV Tentoonstelling oud-Loosduinen KORT mossel oversteege Leidse Culturele Raad wil opheffen „Verkeersplan bevat aanklacht tegen het parkeerbeleid Amerikaanse slee parkeert te duur Claus bezoekt luchthaven KORT NIEUWS Slaapk amers DOMUS KORT NIEUVfy VRUDAG 21 OKTOBER 1977 REGIO DEN HAAG Het ontvangststation in Rijswijk op het IIB-gebouw in de Plaspoelpolder. De PTT-toren in het Bezuidenhout. «Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wethouder Van Hagen (volkshuisvesting) verwacht dat in januari van het volgend jaar in het Statenkwartier de eerste Haagse woningen kunnen worden aangesloten op het kabelnet. Daarmee wordt een begin ge maakt aan een karwei van grote omvang: immers, binnen vijf jaar moeten alle Haagse kijk- en luisterlustigen aangesloten zijn op dit kabelnet. Elke Hagenaar, die zich voor elf gulden per maand aansluit op het net, kan daarna voortaan kiezen uit een pakket van zeven televisie- en elf radioprogramma's. De Haagse gemeenteraad besloot in augustus van 1976 dat Den Haag kabeltelevisie moest krijgen. Daarna, brak een tijd aan waarin onder ande re langdurig werd gesproken over de vraag wie dan wel voor de realisatie van dat kabelnet zou moeten gaan zorgen. Uiteindelijk viel in juni dit jaar het besluit om de aanleg en exploitatie van het kabelnet in han den te geven van Casema, een doch teronderneming van de P.T.T. Una niem was het raadsbeluit niet want de WD-fraktie meende dat er niet genoeg duidelijkheid was over het uitgeven van de order en over de keuze van het type kabelnet: de libe rale fractie stemde dan ook tegen. Na het raadsbesluit schoven b. en w. van Den Haag en Casema rond de tafel om de definitive contracten voor dit bijna honderd miljoen gul den kostende project te sluiten en werd begonnen met de technische en administratieve voorbereidingen van „het grootste project wat ooit in één keer aan de man is gebracht in Den Haag" aldus wethouder Van Ha gen gisteren. hoofdnet in diverse richtingen door Den Haag aangelegd. De eerste hoofdkabel die gelegd zal worden gaat richting Statenkwar tier. De heer Van Dijk van Retam, het bedrijf dat de aanleg van het net uitvoert, streeft er naar de kabel met een vaartje van acht tot tien kilome ter per dag te ontrollen. Dat bete kent dat er dagelijks zo'n 200 Hage naars aangesloten worden, want de aanleg is zo opgezet dat tegelijk met het leggen van de hoofdkabels de omringende straten en buurten wor den bediend. In totaal is Den Haag verdeeld in elf delen, die samen 200 technische wij ken omvatten. Elk van die wijken krijgt een kast een zogenaamd „wijkcentrum" waar de radio en t.v.-signalen binnenkomen en ver sterkt en wel de wijk in worden ge stuurd. Tot de wijken die reeds vol gend jaar van het kabelnet kunnen profiteren behoren naast het Staten kwartier Zorgvliet, Zeeheldenkwar tier. Duinoord. Regentessekwartier en het Valkenboskwartier. meldingskaart te laten bezorgen. Kort voor we met het werk beginnen gaan we nog eens informeren bij de mensen die zich niet aangemeld heb ben voor een abonnement. Ongeveer twee weken voor de werkzaamheden beginnen spreekt de installateur met de abonnee af wanneer en waar de aansluitinge binnenshuis kan ge schieden." De aansluiting op het kabelnet in de woonkamer bestaat uit één simpele doos. Met daarvoor geschikte snoe ren kunnen hierop één t.v.-toestel en één radio worden aangesloten. Met wat extra snoeren kunnen meerdere toestellen per woning worden aange sloten. Wie zo'n extra aansluiting in huis wil, betaalt naast de 11 gulden per maand nog eens 3,66 extra. Niet verplicht Van enige verplichting om een abon nement te nemen is geen sprake. Wie Voorbereidingen Bij de voorbereidingen behoort ook het maken van de straalverbinding tussen het ontvangststation op het I. B. B.-gebouw in de Plaspoelpolder te Rijswijk en de P.T.T.-toren in Bezui denhout. Het ontvangststation „vangt" de signalen van de buiten landse stations uit de lucht, de toren doet datzelfde met de Nederlandse programma's. Vanuit de toren gaat dit alles per kabel naar het P.T.T.- kantoor aan de Torenstraat in het centrum van Den Haag. Dit kantoor wordt het centrale punt in het Haag se kabelnet: van hieruit wordt het Aanleg Het aanleggen van zo'n kabelnet gaat uiteraard gepaard met het openbreken van de straten in de' wijk, terwijl ook in de Haagse huis kamers het een en ander moet ge beuren. Nu is het niet zo dat er plots iemand voor de deur staat met de vraag „of er ook kabeltelevisie moet komen". De heer Deelman, directeur van Ca sema. daarover gisteren: „We stre ven ernaar om een week of tien voor we met de aanleg beginnen in een wijk een informatie folder plus aan- ADVERTENTIE uw raadsman voor: piano's, vleugels, orgels Den Haag. Zoutmanstraat 53d. tel. 070-469612 MARIE-CECILE MOERDIJK De zangeres Marie-Cecile Moerdijk is zaterdag 22 oktober om 20.15 uur gastvrouw en soliste in een concert in de OUDE Kerk aan de Heren straat in Voorburg. Verder zingt het Voorburgs Operakoor o.l.v. Harry Holtman. Kaarten zijn verkrijgbaar bij sigarenmagazijn De Oude Tijd. Herenstraat 46 en 's avonds vanaf 19.30 uur aan de kerk. ORGELCONCERT Zaterdag 22 Bijna ton schade bij brand bovenwoning DEN HAAG (ANP) - Een brand in een bovenwoning in de Delftselaan in Den Haag heeft gistermorgen een schade aangericht van ongeveer 95.000 gulden. De oorzaak van de brand is niet bekend. De brand ont stond even voor acht uur. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen op de eerste etage aan de voor- en achterzijde naar buiten. Even later sloeg het vuur over naar de tweede etage. Binnen tien minu ten was de brandweer het vuur meester. Niettemin brandde de eer ste etage helemaal, de tweede etage bijna helemaal uit. Politie en brand weer vonden het vreemd dat de be woner van het pand niet aanwezig was. LOOSDUINEN De historie van Loosduinen, vroe ger „Delflands pronk", maar in 1923 door Den Haag geannexeerd, wordt deze week tentoongesteld in de Ockerandschool. Foto's, tekeningen en oude kaarten herinneren aan het vroegere klooster, de kerk van Eik en Duinen, de grafelijke bezittingen, de Henneberg en de vele buitenplaatsen. De expositie, die nog tot 23 oktober duurt en geopend is van 14 tot 17 uur. is opgezet door de werkgroep Oud- Loosduinen, die hulp kreeg van het Haags Gemeente museum. het Gemeente-archief en andere historische genootschappen. Vooral de heer J. van der Gaarden, „ome Jan" voor heel Loosduinen, heeft een grote inbreng in de tentoonstelling gehad: als beheerder van het recreatiepark in de Melodiestraat, bewaart al sinds jaar en dag oude voorwerpen uit de land- en tuinbouw- wereld en oude prentbriefkaarten. In de Ockerand school, een LCM-school, is veel van dat materiaal tentoongesteld. Verder is er een zaal met vergrote oude foto's en twee lokalen met tekeningen, die kinderen van de school bij de oude voorwerpen en oude kleding stukken hebben gemaakt. Meer informaties over oud-Loosduinen zijn verkrijg baar bij de heer J. van der Gaarden, tel. 070-680724. Op de foto de Wilhelminastraat in vroeger tijden. oktober geeft Jan. J. van den Berg zijn jaarlijkse verzoekprogramma op het orgel in de gereformeerde kerk vaan Maasdijk. De Delftse or ganist speelt psalmen van Jan Zwart en werken van Joh. Seb. Bach, Handel, Saint-Saëns, Wider en Young. Aanvang 20.15 uur DUITSE HERDERSHONDEN De kringgroep Den Haag en omstre ken van de 60-jarige Vereniging van Fokkers en Liefhebbers van Duitse herdershonden organiseert zaterdag 22 en zondag 23 oktober het Neder lands Kringgroep kampioenschap op het terrein in Park Leeuwensteyn aan het Oosteinde in Voorburg. Bei de keren beginnen de wedstrijden om 9 uur en duren tot 17 uur. RUILDAG Zaterdag 22 okto ber wordt in de sporthal Cleyn Duin in Katwijk aan Zee een ruildag ge houden voor verzamelaars. De zaal is geopend van 10 tot 16 uur. Er worden verzamelaars verwacht van sigarenbandjes, postzegels, curiosa, prentbriefkaarten, aantekenstrook- jes, munten, lucifermerken, artike len over het koninklijk huis en ande re verzamelobjecten. Voor meer in formatie tel. 079-312823. HUISCONCERT Louis Toe bosch (orgel) en Marleen Nas-Toe bosch (fluit) geven zaterdag 22 okto ber om 20.30 uur een huisconcert bij André Swaaf, Schoolstraat 20 te Rijswijk. Er bestaat de mogelijk heid om met de musici van gedach ten te wisselen over de muziek. Toe gang vrij, maar opgeven bij de Cul turele Raad Rijswijk. TeL 070-930707. FRIESE VERENIGING - De Friese Vereniging „Rjucht en Sljucht" brengt zaterdag 22 oktober om 20 uur het toneelstuk „In Kearel ut ien stik". De avond wordt gehou den in gebouw De Haard, Daguerre- straat 16 in Den Haag. z'n eigen antenne met de Nederland se stations meer dan voldoende vindt, is daar volledig vrij in. Omdat het echter nogal een werk is om later alsnog aangesloten te worden weer de straat openbreken, installa teur moet apart komen is er ook de mogelijkheid een aansluiting te nemen zonder abonnee te worden. Men betaalt dan helemaal niets, maar men ziet ook helemaal niets meer. Latere aansluiting kost dan 50 gulden. Een Hagenaar die aanvanke lijk in het geheel niet wenste te ab onneren maar hier later op terug komt betaalt 156 gulden. Naast de informatie die gegeven wordt vóór de aanleg van het net, kunnen Hagenaars voor informatie naar het centrum wat Casema in december opent in de winkelpassage „De Driehoekjes" bij het stadhuis aan de Groenmarkt. Verder krijgt men informatie over het opnieuw installeren van het toestel, de aan schaf van aansluitsnoeren en derge lijke, terwijl tegen een vast bedrag de eigen antenne kan worden verwij derd. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Culturele Raad van Leiden, een overkoepelend orgaan voor kunstenaars en culturele orga nisaties, vindt dat ze niet serieus wordt genomen door het gemeente bestuur. Het dagelijks bestuur van de Culturele Raad overweegt alle verkregen bevoegdheden aan het gemeentebestuur terug te geven. Het Leidse college van b. en w. wil niet dat de Culturele Raad het be heer krijgt over het geld uit de pot „stimulering amateuristische kunst beoefening". Volgens het college moet deze begrotingspost in handen blijven van de Leidse Volksuniversi teit K. en O. Uit de stimuleringspot komen subsidies voor grote jaarlijk se voorstellingen van amateursvere nigingen. Omdat de CR ook de be langen hartigt van amateurskunste naars zouden deze subsidiegelden door de raad beheerd moeten wor den, zo stelt het dagelijks bestuur. Volgens het bestuur heeft de volksu niversiteit K. en O. veel minder bin ding met de Leidse amateurs. Het voorstel om het werk van de Cultu rele Raad er bij neer te gooien legt het bestuur donderdag aan de leden voor. Maandag is er een gesprek tussen de CR en de wethouders Tes- selaar en Oosterman. LEIDEN Het CDA-raadslid Ham vindt het eerste deel van het Leidse verkeerscirculatieplan een „aan klacht" tegen het slechte parkeerbe leid van de gemeente Leiden. Het raadslid maakte deze opmerking gisteravond toen de Leidse raads commissies voor verkeer en voor ruimtelijke ordening openbare wer ken zich gezamenlijk bogen over dit eerste deel. Het verkeerscirculatieplan wordt in opdracht van de gemeente Leiden opgesteld door het verkeersbureau Dwars, Heederik en Verhey. Het bu reau stelde als eerste een inventari satie op die vorige week vrijdag openbaar gemaakt werd. De afwik keling van het verkeer in de Leidse binnenstad werkt moeizaam, zo stel de het bureau vast. Niet alleen de binnenstad zit vol in de ochtend- en avondspits, maar ook van een aan tal uitvalswegen wordt dan zodanig gebruik gemaakt dat er nauwelijks sprake is van „doorstroming" van het verkeer. Weinig opwekkende ge luiden, temeer daar het autoverkeer nog steeds eerder toe dan afneemt. Uit de inventarisatie kwam ook naar voren dat het aantal parkeerplaat sen in Leiden sterk tekort schiet. En dat er veel „illegaal" geparkeerd wordt. Dat was eveneens de mening van de stichting Leidse binnenstad die ongeveer gelijktijdig met het eerste deel van het verkeerscircula tieplan in een nota wees op dit te kort aan parkeerplaatsen. „De be zoekers van het Leidse centrum vin den het er best gezellig, doch heb ben de grootste moeite om hun auto kwijt te raken", aldus de stichting. Doel van het verkeerscirculatieplan is het stedelijk verkeer en vervoer zo bij te sturen dat dit „een positieve bijdrage kan blijven leveren aan het functioneren van de samenleving", zoals de opstellers het officieel noemen. Het verkeersbureau gaat in het vol gende deel proberen oplossingen te vinden voor de knelpunten. Vast staat alvast wel dat er in Leiden heel wat verkeers- en parkeermaatrege- len genomen zullen moeten worden wil men niet in grote problemen komen. DEN HAAG Een Rijswijkse automobilist is met de recht bank in de slag gegaan omdat hij het niet eens is met de stapels parkeerbonnen die re gelmatig in zijn brievenbus vallen. Het probleem van de Rijswij- ker is dat hij zo'n grote Ameri kaanse auto heeft dat er in een gemiddeld parkeervak geen plaats voor te vinden is. Zijn Amerikaanse slee beslaat dan ook vaak twee parkeervakken of staat met twee wielen op de stoep. De Rijswijker vindt dat de bekeuringen die hij daar door oploopt niet terecht zijn omdat de Nederlandse over heid er immers voor moet zor gen dat er voldoende grote par keervakken zijn. De officier van justitie stelde daar tegen over dat bezitters van zulke grote personenauto's zelf maar geschikte parkeerruimte moe ten vinden of maken, net als chauffeurs van vrachtauto's en bussen dat doen. Hoe de Haag se rechtbank over een en ander denkt zal zij op donderdag 2 november laten weten. SCHIPHOL Op 28 oktober zal prins Claus een werkbezoek brengen aan de luchthaven Schiphol. Bij zijn aankomst, omstreeks 10.00 uur. zal prins Claus worden begroet door dr. Riemens. algemeen directeur en ir. Stapel, directeur van de Luchtha ven Schiphol. 'Meer regionaal nieuws op pag. 18 ADVERTENTIE Patrimonium DEN HAAG De raadscommissie voor volkshuisvesting in Den Haag is akkoord gegaan met het voorstel van b. en w. om de Christelijke Wo ningbouwvereniging Patrimonium een geldlening van ruim 1,5 miljoen gulden te verstrekken. De woning bouwvereniging wil met dit bedrag haar complex van 48 woningen aan de Van Boecopkade en de Cort Hey- ligersstraat verbeteren. De wonin gen worden voorzien van dakkapel len zodat op de zolderetages slaap kamers kunnen worden ingericht. Verder worden onder andere de keu kens vernieuwd en centrale verwar ming aangelegd. Plattelandsvrouwen DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland willen ruim 43.000 gulden subsidie geven aan plattelandsvrouwenvereniging voor het werk van de consulenten. De werkzaamheden van deze consulen ten. die groepsvoorlichting over woon- en leefmilieu in plattelands gemeenten geven, worden door GS in navolging van de staatssecreta ris voor CRM Hendriks belangrij ke bijdragen genoemd voor de „be wustmaking. activering en emanci patie van de vrouw op het platte land ntnrHon imnrnl worden vooral de laatste jaren meer en meer gezien als een additionele leefruimte; het bed blijft het middelpunt maar de moderne woon- cultuur brengt er steeds meer homfort omheen, in alle stijlen. Kollektie, het totaal aan keuze mogelijkheden binnen het slaapgcbeuren. Een kollektie is pas breed als liefhebbers van slapen op niveau kunnen kiezen uit alle stijlen en vormen; iedere stijl met zijn eigen kenmerkende materialen en uitvoeringen. Service, belangrijk aspect bij woninginrichting; deskundig adviessnelle levertijden en grote behulpzaamheid zijn bepalend voor een goede service. Coordinates, (Fr. coordiner). hiermede bedoelt men dat bij een goede woninginrichting bij elke stijl passende entourage voorhanden moet zijn in belijning, materiaal en afwerking; b.v. tapijten, gordijnen etc. Betrouwbaarheid, de zekerheid dat men klasse-meubelen koopt met de volledige Vroom Dreesmann garantie Vendomus, slapen op niveau. Zie ook Slaapkamers, Kollektie, Service, Coordinates en Betrouwbaarheid. hel woonwafenhms van\Aoom Dreesmann Rijswijk-winkelcentrum In de Bogaard Trouw/Kwartet Bovendijk WATERINGEN - De j' raad van Weteringen heel joen gulden beschikbaai voor de bouw van een gymi kaal annex sociaal-cultu J trum aan de Bovendijk. He komt bij de openbare 1; kleuterschool, die een bui kan vervullen voor plan plan Suydervelt. Er is gekfl| een dubbele functie van hl kaal om de bewoners van bouwwijken direct goedej ningen te bieden. Woningzoekenden 01 iWASSENAAR - Het ai ningzoekenden in Wassenf" ven de 1000 gestegen: 1095 van dit jaar tegen 868 eenp1 der. Ongeveer een derde aantal bestaat uit jonggehi jongeren met trouwplann 400 ingeschrevenen zijn die onvoldoende gehuisv Vooral de behoefte aan vf woningen is groot. Onder d 1 zoekenden willen er 133 i16 400 gulden huur per maand^.1: Zijlwatering WASSENAAR - De voo: gen aan het bestemmings watering in Wassenaar 0 traagd, omdat andere dele)11 gemeente (onder andere le Klei) voorrang werd gegev( meenteraad moet binnen!81 nieuw een voorbereidingsb 0 men voor het gebied dat wordt door de Rijksstraavl Lange Kerkdam, Johan e straat, Van Zuylen van r( straat, Oostdorperweg en P jecteerde Randweg. Een vi dingsbesluit is namelijk i|(j jaar geldig. De Wilbert KATWIJK De verpleeg n het Katwijkse veizorgingst a: Wilbert hebben onderdak in het psychiatrisch zijrs „Overduin", eveneens in De zusters zaten zonder wo door de brand die in het van 17 eenpersoonsappartiis op het terrein van De Wilt et gewoed. De verpleegsters oi kan voortgezet worden. Dj üi die door de brand werd aam wordt geraamd op een hal gulden. ol in Ter Weer WASSENAAR - Gede Staten van Zuid-Holland het bestemmingsplan „Ter Wassenaar goedgekeurd, zwaarschriften tegen het in augustus vorig jaar dooi senaarse raad werd vai werden door GS ongegr klaard. De bezwaren ware stig van bewoners van de I laan, die protesteerden h plannen voor de bouw val ningen, omdat daarmee uitzicht waarop ze gerekei bij de koop van hun woni lemmerd zou worden. GS bezwaren ongegrond, omi woningbouw in Ter Weei gisch en etagebouwkunj vaardbaar vinden en omdi naar met de realisering Weer van 153 woningzi hulp kan bieden. Naar vei per 1 april 1978 met de bou1 Weer begonnen worden. Inwonertal WASSENAAR Het van Wassenaar is in 1976 teruggelopen. Per 1 januari/ jaar bedraagt het cijfer 27.8V duizend minder dan vier den. Per 1 juli van dit jaL voorlopige bevolkingscijf weer lager: 27.704. Nutswoningen DEN HAAG Het voorsl en w. van Den Haag om c Vereniging voor Volkshi „Nutswoningen" toegekem ningen met ruim 3.5 miljoi te verhogen is goedgekeurf- raadscommissie voorH" ting. De Vereniging reed gekomen met het moderniseren van 280 woni de Hoefkade/Abraham van'e straat, 223 woningen aan d(S straat/Abraham van Bey< en 114 woningen aan de Pa£| De gemeente Den Haag h der geldleningen toegeze door diverse omstandigf1 waaronder de aanleg van verwarming zijn de toti belangrijk hoger uitgevall >r vollL is onT et verb"" Bi D'66 LEIDEN - De Leidse afc n D'66 wil volgend jaar zén aan de gemeenteraadsvei u deelnemen. De democrat daarna graag meewerkei,. vorming van een nieuw' stuur, dat bestaat uit verté i digers van VVD, PvdA. PPR. De christen-democr je ten, aldus D'66 buiten h gehouden worden. Met li r punt van het D'66-afdelinf dat op de eerstkomende le |2 dering in discussie gebra< n blijkt dat de democraten 1 sieve samenwerking met te willen verbreken: in 197 n D'66 met PPR en PSP één ei zetels). De PSP trok zich 1: j De PPR/D'66-combinatie vertegenwoordiger in h< ,-f van b. en w. (wethouder Oo| De ledenvergadering van gadert vrijdag 28 oktober De Volharding DELFT De gemeente de overlast, die het trapve j over de bejaardenflat D ei ding bij de Delftlaan ve rl aanpakken. Daartoe zal veld omgeven worden dc nen muren. Aan de straal planting. De bejaarden hun flat een voetpad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6