i Schoolproject over verkiezingen Itouwring kwijt? De tekening van een lezer Cevno geeft handzaam materiaal voor scholieren I :ommentaar 4' isplan voor export (1) lisplan voor export (2) lilitie ontdekt alcoholstokerij Voor ruim ton aan kleding gestolen Royal Nederland Ook weekeinde warm hawkeye rug van de juf stukje brood iG 21 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ide van het Centraal Orgaan N.de economische betrekkingen a buitenland heeft het Neder- bedrijfsleven andermaal de tk)k geluid over onze export. in oktober van het vorig jaar middel van de „Exportnota bij de regering al gewezen was noodzaak van een agressief en ief export- en exportbevorde- eleid, houdt het Centraal Or- iu een pleidooi voor een crisis- (risisplan voor de export zal iet nieuwe kabinet in overleg t bedrijfsleven moeten wor- igesteld. mensen een bestaan vindenAan het bedrijfsleven ligt het niet. Dit is, zo mag toch worden aangenomen, kien genoeg op het aanboren van nieuwe markten. Dat blijkt ook wel uit het feit, dat van ons bruto nationale produkt (alle geproduceerde goede ren en diensten tezamen) ongeveer 60 procent wordt uitgevoerd. De oorzaak, dat het zo slecht gaat met de export is een andere. Niet alleen is ons kostenpeil sterk geste gen, maar een extra probleem be zorgt ons de harde „dure" gulden. En dan is er ook nog de kwestie van de verzadiging in de totale wereld economie. lannenmakers willen de rege- Daarnaast missen onze exporteurs log eens extra attent doen zijn de steun en begeleiding van de over- zorgelijke situatie, waarin de heid, althans in de mate, die expor- (t verkeert, temeer omdat in teurs in het buitenland wèl krijgen jsector zo'n anderhalf miljoen van hun regeringen. door Piet Hagen die regeringshulp niet uitge- dan verliezen we steeds meer als exportland en zal het alleen maar zijn, dat het werklozen nog verder gaat 'cfnen. m is te hopen, dat de nood- (jvan het Centraal Orgaan (ver- 'oordiger van ons gehele be ven) in Den Haag gehoor zal voor extra maatregelen. In Tt misplaatst optimisme (het imers goed met de export) iet Centraal Orgaan zelf in het n meegedaan aan een stukje iak" door zich niet krachtiger :etten tegen de opheffing van trale Kamer van Handelsbe- ng. Dit valt te betreuren. zaken nemen echter geen '(Het is goed, dat het Centraal Orgaan thans duidelijk heeft uitge sproken, waar de schoen wringt. Ongetwijfeld zal er door de regering die toch ook met deze problemen worstelt naar de argumenten van het Centraal Orgaan worden geluis terd. Er dient namelijk terstond te wor den gehandeld. Een groot deel van ons bedrijfsleven verkeert in de rode cijfers. Op de wereldmarkt is onze positie als handelspartner vooral in het laatste half jaar danig verzwakt. Met hulp van de overheid die overigens een toch wel drastisch ma- tigingsbeleid als een' oplossing voor de problemen ziet kan het getij nog worden gekeerd. De steun van bedrijfsleven en vakbeweging kan vanzelfsprekend niet worden gemist bij een poging tot verbetering van onze exportpositie. INDRIES (ANP) De rijkspo- in Zaltbommel en de douane- che hebben gistermorgen een gedaan in een klandestiene rij in een schuur achter een lerij in de Gelderse plaats St. les (gem. Heerewaarden). De rij was volledig in bedrijf en ^en produktiecapaciteit van 50 llcohol (96 procent) per uur. Verder werden aangetroffen een gro te hoeveelheid suiker en gist en on geveer 800 liter bereide alcohol. Al les werd in beslag genomen, aldus de rijkspolitie. De boer, zijn zoon en een stoker uit Bladel werden aangehouden en na verhoor weer in vrijheid gesteld. De gehele installatie is in beslag geno men en zal worden vernietigd. ALKMAAR Onlangs ontvin gen alle scholen een dikke en velop, waarin materiaal zat voor een project over de eerste directe Europese verkiezingen, die (waarschijnlijk) volgend jaar gehouden worden. De zen ding was afkomstig van het Centrum voor Europese vor ming in het Nederlandse onder wijs (Cevno) in Alkmaar. Als de Nederlandse scholieren geen bewust kiezende Europeanen worden, zal men het Cevno geen verwijt kunnen maken. Het project „Europese verkiezingen op school" is slechts één van de vele activiteiten die het Cevno onder neemt. Het Cevno is destijds opge richt op initiatief van dr W. J. Schuyt, lid van het Europese parle ment. In het bestuur zijn alle grote onderwijsbonden vertegenwoordigd. Volgens de statuten wil het Cevno bij scholieren „begrip wekken voor de noodzaak van samenwerking tus sen de volkeren van Europa en tus sen deze en de andere volkeren in de wereld." Uit allerlei bijdragen en subsidies heeft het centrum hiervoor per jaar zo'n half miljoen gulden beschikbaar. Gezien de Nederlandse angst voor politieke beïnvloeding op school is de eensgezindheid waarmee deze Eu ropese voorlichting wordt gegeven nogal opmerkelijk. Is de Europese Gemeenschap zo'n onschuldige, po litiek neutrale zaak dat links en rechts, confessioneel en openbaar hier met hetzelfde lesmateriaal uit de voeten kan? Lange tijd heeft het er wel op gele ken, dat Europa een onderwerp was dat ver boven de Nederlandse gevoe ligheden uitrees. Maar nu de directe verkiezingen voor het Europese par lement hun schaduw vooruit wer pen, begint Europa de politieke ge moederen toch wat meer te verhit ten. Zowel uiterst links (CPN en PSP) als uiterst rechts (SGP en GPV) hebben in juni tegen het ver drag inzake de Europese verkiezin gen gestemd. Ook binnen de Partij van de Arbeid worden sceptische ge luiden vernomen. Vorige week hield de socialist Arie van der Hek in deze krant een pleidooi tegen dit „schijn- democratisch ritueel". En minister Jan Pronk waarschuwde in Vrij Ne derland voor Europa als „kapitalisti sche supernatie". Illustratie uit leerlingenboekje van het Cevno. Nog altijd wordt in sommige publi- katies van het Cevno de indruk ge wekt, alsof Europese samenwerking het antwoord biedt op alle proble men. Of het nu gaat over de vervui ling van de Rijn of over de jeugd werkloosheid, over de energiecrisis of over de armoede in de derde we reld, steeds blijkt de oplossing in Straatsburg of Brussel te liggen. Die oplossing is natuurlijk nog niet vol maakt, omdat de negen EG-landen nog gebrekkig samenwerken, maar dat zal in de toekomst wel beter worden, suggereert het Cevno. Hoewel de brochures van het Cevno dus niet vrij te pleiten zijn van een zekere eenzijdigheid, wordt de voor lichting de laatste tijd wel genuan ceerder. Stemmen als van Pronk en Van der Hek worden nu netjes afge drukt om de leerling te laten zien, dat het in Europa niet allemaal roze- geur en maneschijn is. De argumen ten tegen directe Europese verkie zingen worden eerlijk vermeld, al worden ze tenslotte met een breed gebaar van tafel geveegd. Ook de informatie over Europa en de derde wereld is op sommige pun ten gekleurd door Westers eigenbe lang. Maar het project dat het afge lopen schooljaar proefdraaide en en kele pedagogische academies (en via hospitanten op lagere scholen) geeft verschillende openingen voor een meer kritische benadering. Er wordt ronduit over „Europees impe rialisme" gesproken. Een hulppro ject in Senegal (een commerciële onderneming die luxe groenten voor export verbouwt) wordt duidelijk bekritiseerd. Niet blind varen Wat kunnen scholen met het lesma teriaal van Cevno doen? Rustig ge bruiken, dunkt me, bij lessen wereldoriëntatie, maatschappijleer, geschiedenis, aardrijkskunde, eco nomie. en noem maar op Maar dat betekent niet dat docenten blind moeten varen op het vaak heel aan trekkelijke en handzame materiaal van het Cevno. Want hoe kritisch het Cevno zich soms ook tegenover Europa opstelt, uiteindelijk blijft het een Europese bril die zij de scholieren voorhou den. Dat kan men het Cevno niet kwalijk nemen. Daarvoor is het cen trum in het leven geroepen en daar toe wordt het gefinancierd. Scholen kunnen daar best gebruik van ma ken. maar uiteindelijk is de verant woordelijkheid van docenten breder. Als het bijvoorbeeld over de Europe se verkiezingen gaat kan het best interessant zijn eens een ander ge luid naar voren te halen. Bijvoor beeld door een wat kritisch gestelde politicus uit te nodigen. Of door mensen van boerenorganisaties. vakbonden of actiegroepen erbij te halen. Dat het Cevno probeert de wat al te nationale aanpak van veel school boekjes te doorbreken is op zichzelf een winstpunt. Maar als we toch bezig zijn de bakens te verzetten, doen we er goed aan ook over de grenzen van Europa heen te kijken. Op weg naar een meer mondiale vorming kan het Cevno de school wel een dienst bewijzen, maar meer dan een eerste handreiking kan dit niet zijn. EDE (ANP) Uit een kledingzaak aan de Dorpsstraat in Lunteren is voor 132.000 gulden gestolen aan kleding. Ontdekt werd dat 275 kos tuums waren verdwenen, dertig le ren jasjes en een aantal blouses. ADVERTENTIE Geluk bij een ongeluk dat Royal Nederland een polis heeft voor al uw kostbaarheden. verzekering maatschappij nv Rekeningen, bij voorkeur in tiggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, lam. Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon DE RECHTEN VAH PE-ttEhS •PRAAC^ u u4rscW>\ x»A.V" V-tASsev> ba»da. V»a.v\cie.v\ V>e.V\V M TMP£.*im_isT HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Wie niet mocht geloven dat ok tober in sommige jaren goed is voor een onvervalste nazomer, kan deze week die onjuiste ge dachte wel van zich afzetten. Zuidelijke stromingen bouwen er een echt feestje van waarbij het kwik in de thermometer flink aan het swingen is geraakt. Want immers begin deze week nog acht tot negen graden Celsi us maximaal in Groningen, de laatste dagen standen van ze ventien tot 21 graden. Het is erg goed getroffen dat het mooie weer juist in de herfstvakantie voorkomt en ook uit de agrari sche sector klinken zeer lovende geluiden op. Oktober geeft wel vaker eens een enkele mooie vrij warme dag, maar zo'n lange se rie dat is toch wel opmerke lijk. Ook gisteren kon er weer volop gesmuld worden met Kampen op negentien (woensdag zeven tien, dinsdag dertien), Rozen burg en Roosendaal op twintig graden, België 21, Parijs en zuid west-Frankrijk 23 en St. Girons met föhneffect vlak ten noorden van de Pyreneeën 25 graden. Het plezierige is, dat de wijn maand er nog steeds geen ge noeg van krijgt. Hij behoeft nau welijks bij te tanken. De zuide lijke winden vloeien ook tijdens het weekend op ons toe, waarbij het weer ook op zaterdag en zondag als vrij warm betiteld kan worden. Van tijd tot tijd meekomende frontjes zijn lachertjes, waar de zon gemakkelijk om heen schijnt of een doodenkele bui, waarbij je de indruk krijgt dat die een vergissing is. De kans op zo'n buitje is wel iets groter ge worden nu de temperatuur in de hogere lagen (boven het altocu- mulusniveau) iets is terug ge gaan bij wat ruimende wind in de richting van zuidwest, maar zo'n bui zal toch verspreid blij ven. Donderdagmorgen deden zich onweersverschijnselen voor in het Kanaal onder meer bij Guernsey en Jersey, eerder deze week was het stortregenen ge blazen bij Perpignan, in zuid oost-Frankrijk waar zestig milli meter werd gemeten. Dat de ho- gedrukgebieden van Finland via de Alpen tot Sicilië in de lage landen zo'n uitspatting zouden toestaan, wil er bij mij niet in, vandaar dat ik het op iets lange- re termijn ook houd op „overwe gend droog". De uit New Found- land afkomstige depressie die in de richting van West-Europa den Celsius. Vervolgens brak rond de twintigste oktober een echt winteroffensief los met laagste waarden in Martinistad minus 4.6 graden Celsius. Een rustende boer van 97 jaar ergens in Friesland weet zich nog goed te herinneren, dat hij toen in begin oktober hooi (stuivend) in een schuur bracht. Ondanks ontbloot bovenlijf was het zwe ten geblazen. Rond 20 oktober zag hij de schooljeugd op sloot jes schaatsen. Wetrraporten va gisteravond 10 u Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente VUsslngen koerste, zal ook wel weer een stopteken krijgen. In 1968 was het begin november zelfs nog twintig graden in het zuiden. Daags tevoren (31 okto ber) was het recordwarm ge weest voor de tijd van het jaar met De Bilt op 19.9 en Eindho ven 20.4 graden Celsius. Op 21 oktober 1969 trainde Keessie Verkerk in zwembroek op de kunstijsbaan. Verder zullen onder oudere le zers er zeker enkele zijn die de wonderlijke temperatuurslinge- ring van oktober 1908 zich nog voor ogen kunnen halen. Volop zomer was het in die eerste okto berdagen: Sittard 26.7, Breda 27.8, Goes en Rotterdam 26.4, Hoorn 25.6, De Bilt 26.2 en zo waar Groningen-stad 27.2 gra Zo'n unieke oktoberfilm is later nooit meer vertoond. Op dit ogenblik is er ook wel winterkou genoeg voorhanden in Rusland waar het 's nachts tien tot twin tig graden vriest (in de noorde lijke gebieden) en er vrij uitge breid sneeuw is gevallen op de voorafgaande dagen. Maar deze kou kan West-Europa niet berei ken. Een herhaling van een stunt als 1908 ligt dus niet zo voor de hand. Verbetering, de dagboekfrag menten over het weer in de acht tiende eeuw zie overzicht van gisteren waren mij ter hand gesteld door nazaat P. J. van der Spek, van beroep arts (en niet boer) te Beekbergen. Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Bruuel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenlun Kopenhagen half bew. half bew licht bew licht bew licht bew zwaar bew. half bew zwaar bew. zwaar bew. onbew onbew. regen onbew zwaar bew. zwaar bew geheel bew. onbew. onbew geheel bew. Max. neerslag temp 1-19 uur 10 Locarno onbew. 17 Londen half bew 10 Luxemburg zwaar bew. Madrid licht bew. 21 Malaga hall bew. 23 Mallorca zwaar bew. 24 q Munchen mul 11 Nice zwaar bew. 22 Oslo regen Parijs Uchi bew. 23 Rome licht bew. 21 Split onbew ai Stockholm geheel bew. 9 Wenen mul 9 Zurich licht bew. 12 Caaa Blanca licht bew. 21 Istanbul onbew 18 Las Palmas zwaar bew. 23 New York geheel bew. Tel-Avtv licht bew 22 Tunis licht bew 27 HOOOWATER zaterdag 22 oktober VUs slngen 10.08-22.52. Haringviietsiuizen 10.31-23.01. Rotterdam 12 19- -. 8chevrnin gen 11.27-23 54. IJmulden 12.11-, Den Helder 2.56-15 18, Haritngen 515-17 31. Delfzijl 1.34-20 37 fTr miljoenste in overloon nationaal oorlogsmuseum in Noordbrabantse Overloon ri lit de Stichting Nederlands Na- aal Oorlogs- en Vereetsmu- 1 n staan twee belangrijke ge- rtenissen te wachten. Vandaag om een uur of één, verwacht de vier miljoenste bezoeker, over precies een week opent s Beatrix de nieuwe vleugel het documentatiecentrum. rdoor dat deel van het museum een derde groter wordt. •1 Overloon in een niet zo Jcelijk bereikbare hoek van het i ligt nog nèt in Brabant, iets noorden van Venray heeft museum niet te klagen over "ek aan belangstelling: 27 jaar opening (25 mei 1946) kwam fine miljoenste bezoeker binnen linds die dag in april 1973 liep -^bezoekersaantal zo hard op. dat vierde miljoen er maar vier jaar deed. De bezoekers komen _j/al uit Nederland. Duitsland, Wand, België, Frankrijk en 4£nka Veel volwassenen, maar steeds meer schoolklassen „Overloon", zoals we het museum gemakshalve maar zullen noemen is geen oorlogsmuseum met alleen maar wapenvertoon. zoals ze nogal eens in het buitenland te vinden zijn. „De meeste andere zijn opge zet ter meerdere glorie van het le ger". zegt conservator J. van Daal, die tevens secretaris van het be stuur is en groepen rondleidt. „Overloon is niet alleen maar her innering. Ons museum heeft vooral een boodschap voor de generatie van na de oorlog. Het wil waarschu wen en aanklagen. Een waarschu wing voor nieuwe oorlogen, een aanklacht tegen de uitwassen van de oorlog, de onderdrukking op veel plaatsen in de wereld. Ons motto is: „Het museum van Over loon, een appèl aan het geweten van de mensheid". Het museum staat op historische grond, en eigenlijk is heel Overloon een museum. Het plaatsje bestaat uit louter nieuwbouw, want in 1944 is het totaal verwoest. Daar werd drie weken lang tijdens de bevrij dingsoperaties een tankslag gele verd tussen Amerikanen, Engelsen ep Duitsers. De slag begon in de nacht van 26 september 1944 en eindigde pas in de middag van 16 oktober. Alle partijen leden zware verliezen, en behalvë de talrijke doden en gewonden waren er veel vermisten. Een paar maanden gele den nog vond men de stoffelijke overschotten van twee Amerika nen. Toen na de bevrijding van het zuiden de geëvacueerde boeren te rugkwamen, troffen ze hun lande rijen aan met mijnenvelden, oor logsgraven en allerlei oorlogsmate riaal. Het verzamelen van dat laat ste, waarbij de Engelsen geholpen hebben, was het begin van het mu seum. In 1945 al werd de stichting in het leven geroepen, die van alle kanten steun en materiaal kreeg en nog krijgt. Het museum bestaat uit drie delen het park waar het grote materiaal tentoongesteld is kanonnen en tanks, met elk hun eigen geschiede nis: dan de wapenhal met het klei nere oorlogsmateriaal, en ten slotte het documentatiecentrum, door de heer Van Daal de belangrijkste af deling genoemd Hier wordt de edu catieve doelstelling van het mu seum uitgedragen „De meeste kin deren zijn erg geïnteresseerd zegt de conservator „Dat komt ook doordat hoe langer hoe vaker het bezoek in de klas goed wordt voor bereid. En dan ontvangen we hon Hawkeye, hoofdrolspeler in „Mash" en in werkelijkheid Alan Alda geheten, hoort tot de drie po pulairste sterren in Amerika van het televisiescherm. De veel oudere John Wayne bleef hem nèt een stapje voor, en de evenmin jonge Bob Hope kwam als derde uit de bus In het rijtje van de tien meest bewonderden komt maar één vrouw voor, Lucille Ball, die het bovendien met een gedeelde tiende plaats moet doen. Aldus de onthul lende uitslag door Televizler overgenomen van een onderzoek onder 21.000 Amerikanen. Deze reusachtige vis, die de dame links kennelijk nogal wat angst inboe zemt, is een heuse steur. Het dier weegt niet minder dan 507 pond, is bijna vier meter lang en deskundigen achten het niet onmogelijk dat de vis al zo'n honderd jaar in de diepte achter de brede rug heeft. Een Britse vissersboot ving hem in dc buurt van de Doggersbank en verkocht 'm aan een Londense delicatessenzaak. Daar ligt de steur nu tentoongesteld, maar dat zal niet lang duren; daarvoor Is hij te veel waard. Nog meer trouwens als hij een zij blijkt te zijn, wat in dat geval kan ze zo'n zestig pond eitjes bij zich hebben die als kaviaar zeker elfduizend gulden opbrengen. En als de steur is gerookt, brengt hij of zij op zichzelf ook nog eens vierduizend gulden op. Of een vis na een eeuw in het water nog lekker smaakt zullen de klanten vanzelf wel proeven. derden brieven en telefoontjes van kinderen die opstellen en projecten moeten maken en ons om gegevens vragen. Maar zelfs als maar tien van de zestig leerlingen uit zo'n groep iets meer naar huis nemen van wat ze hier gezien en gehoord hebben, dan ben ik al content". De rug van schooljuffrouw Rosa ïnHpPPnt Favilli in het Italiaanse Savona is IHUCLCllt behoorlijk in opspraak Ouders van de leerlingen uit haar klas hebben een klacht tegen de 45-jarige onder wijzeres ingediend, omdat de kin deren thuis vertelden dat ze van tijd tot tijd de rug van hun juf moesten krabben. De rechtbank gelastte daarop de hevig veront waardigde Rosa Favilli haar rug door een arts te laten onderzoeken op rode krabstrepen van recente datum, maar dat heeft de Juf zo tot in het diepst van haar ziel gegriefd, dat ze een advocaat over haar rug in de arm heeft genomen. Een man komt aanrennen, slaat een nachtwaker neer. stormt een bakkerij in Jeruzalem binnen en maakt zich ijlings uit de voeten met niet meer dan twee brokken warm, versgebakken brood. Het ge beurde laat in de avond en het ging allemaal zo sneb dat niemand een idee heeft wie de overvaller wel mag zijn. „We weten niet eens." zegt een Jeruzalemse politiefunc tionaris, „of die man net als David brood wegpakte omdat hij zo'n honger had, of dat het zijn manier was om tegen de aangekondigde verhoging van de broodprijs te pro testeren. Volgens 8tudio's „geheel hereiene omroep-abc" ls dit de sterk wisse lende betekenis van het woord in decent: voor omroepsters: „1965, één knoopje open: 1970, alle knoop jes open: 1977 géén knoopje open". En voor presentators: 1965, geen das aan; 1970, das aan: 1977, geen das aan". Onder „Indutten" ver staat men bij de omroep, nog steeds volgens Studio: „wachten op het laatste journaal".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5