'Lezen voor de lol' is ook belangrijk CDA: harde actie tegen Zuid-Afrika perspectief in formatieoverleg J MwDanZa 5erste muziekconcours voor zwakzinnigen Verkeerslawaai is in veel huizen te groot ïïafijnjiafijn eenborrel vanHoiyn. a*ÉÉ£L*«j Verdubbeling aantal werkzoekende vrouwen in het jaar 2000 Aardgasprijs en huren Rij 25 km méér per volle tank. M@bilD de olie die benzine bespaart. Mr Scholten stelt maatregelen voor Dr. Kruisinga wil meer openheid bij formatie-adviezen Trouw-reis voor de tiende maal Unie van Utrecht herdacht op rijksdaalder-1979 Voetganger verongelukt „METZLER- Tweede experimentele boekwinkel in school Nieuwe geluids projector? SanBcyo t - UDAG 21 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet an een onzer verslaggevers BEKBERGEN Gisteren is op «t terrein van Het Rietveld in Beek- rgen het waarschijnlijk eer- e concours gehouden van door rakzinnigen gevormde koren en uziekgroepen. et initiatief voor het houden van n dergelijk concours was genomen b de protestants-christelijke zwak- n inigeninrichting Groot Schuylen- ïrg te Apeldoorn, die zelf over en- tle ensembles beschikt. Een dozijn iren en muziekgroepen had inge- hreven. groepen van zwakzinnigen is be doeld om aan te tonen dat deze jon gens en meisjes, mits op de juiste wijze begeleid, tot meer in staat zijn dan vroeger werd gedacht. Uiteraard werden de koren en muziekgroepen in de eerste plaats in het leven geroe pen om zwakzinnigen de vreugde van het zingen en spelen te laten beleven. Aanvankelijk waren ze er voor intern gebruik (medewerken aan aangepaste kerkdiensten e.d.), maar naderhand gingen die koren en muziekgroepen van zwakzinnigen steeds meer naar buiten treden. 'e e oprichting van koren en muziek- Het komt ook in toenemende mate voor dat dergelijke koren en muziek groepen samen met zangverenigin gen en orkesten van niet-zwakzinni- gen optreden. Vaak maakt zich van de toehoorders ontroering meester, maar daarnaast is er dikwijls ook bewondering voor de prestatie Dat ze op deze manier in de gemeen schap, buiten de inrichting of het instituut worden opgenomen, vindt men erg belangrijk. Het „jongens koor" van Groot Schuylenburg, waarvan de leden in leeftijd variëren van 13 tot 45 jaar. is al in verschillen de plaatsen in Nederland geweest en ook zijn er enkele langspeelplaten gemaakt. De jury bestond op het gisteren ge houden concours uit H. van 't Einde (Vaassen), A. Schellevis (Apeldoorn) en G. J. Schut (Zutphen). Er was voor ieder koor en iedere muziek groep een prijs in de vorm van een standaard-met-harp en voor elke in dividuele deelnemer een medaille.. En verder voor elk van de twee cate- goriën een wisselbeker, die wat de zangkoren betreft naar het meisjes koor van Groot Schuylenburg in Apeldoorn ging en wat de muziek groepen betreft naar de drumband Rin-Tin-Tin van de Losserhof te Los ser. Het is de bedoeling van het con cours een traditie te gaan maken. ADVERTENTIE. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft bij het kabinet-Den Uyl aangedrongen op harde actie jegens de Zuid- afrikaanse regering-Vorster nu deze is overgegaan tot verscherp te onderdrukking van de binnenlandse oppositie. J Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Langs rijks- en provinciale wegen in Nederland staan ongeveer 134.000 woningen, die meer ge luidshinder van het verkeer ondervinden dan in het wets voorstel geluidshinder als maximum wordt toegelaten. Bin nen de bebouwde kommen bedraagt dit aantal zelfs 246.000. Dit is een van de uitkomsten van de in boekvorm uitgegeven studie „Verkeerslawaai in Nederland", samengesteld door de medewer kers van het instituut voor mi lieuvraagstukken van de VU, H. Jansen en J. Opschoor en de ju rist A. Sirks (uitgave Coutinho, Muiderberg). Van de huizen langs de wegen buiten de bebouwde kommen zijn er drieduizend, die volgens de normen van het wetsvoorstel zo veel hinder ondervinden, dat ze zouden moeten worden afgebro ken; 131.000 woningen liggen in gebieden waar nog gesaneerd zou kunnen worden, óf door het aan brengen van aarden wallen of mensen wonen in gebieden, waar- - in het lawaai de in het wetsvoor stel genoemde grenzen verre over schrijdt. Het aantal woningen, dat ernstige geluidshinder van vliegvelden on dervindt wordt door de onderzoe kers op grond van steekproeven geschat op 12.500. Daarvan zijn er vijfhonderd, waarvoor het lawaai zo groot is dat ze eigenlijk zouden moeten gesloopt. Verreweg de meeste geluidshinder veroorza ken de militaire vliegvelden, met de basis Leeuwarden als belang rijkste gevolgd door de basis Soesterberg. „Vertaald" in inwonerstallen ko men de onderzoekers tot de con clusie dat ongeveer 1,2 miljoen schermen langs de weg óf door teen betere isolering van de woning. In schriftelijke vragen heeft het CDA minister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) verzocht, de Neder landse ambassadeur uit Pretoria te rug te roepen voor consultatie een maatregel die in diplomatiek kring wordt gezien als een zwaar middel om zijn verontwaardiging te uiten. Bovendien wordt gevraagd of de re gering stappen wil ondernemen bin nen de EG om te komen tot een spoedig beraad over de ernstige, re cente gebeurtenissen in Zuid-Afrika. Hierbij wordt gedoeld op de maat regelen van Vorster die erop zijn gericht, ook personen ep organisa ties die een vreedzame verandering van het Zuidafrikaanse beleid voor staan, de mond te snoeren. Vooral dat daarbij ook een man als dr Bey ers Naudé is getroffen heeft in CDA- kring grote indruk gemaakt. Maatregelen :er fsfan onze parlementsredactie Tien HAAG De informateurs Vrolijk en Verdam hebben id|isteravond gepoogd de formatie-partijen tot elkaar te krijgen ip een zetelverdeling van zeven PvdA, zeven CDA en twee D'66- ^pinisters in het nieuw te vormen kabinet Den Uyl. Gistermiddag sten zij enig schot te krijgen in de tot dan toe onwrikbare idpunten van de fractievoorzitters. lak na middernacht leek het erop lat de informateurs succes zouden :ken in hun uiterste pogingen, fan dit overleg, dat nog steeds foortduurde, klonk door dat er een roze basis voor overeenstemming as. üsteravond rond negen uur zaten informateurs en de fractievooreit- opnieuw met elkaar rondom de [el, om te spreken over de invulling de zeven-zeven-twee-formule, iverdag had het gezelschap al bijna :ht uur lang vergaderd. De eerste en lagen de strijdige standpunten ials al enkele dagen nog onwrik- vast, maar tegen de avond werd januit het strikt besloten overleg loor zowel Van Thijn (PvdA) en Van ')gt (CDA) gemeld dat er „nieuwe |»zichtspunten waren". De informa- jeurs lieten voor de aanvang van de Ivondvergadering meedelen dat er (ch „enig perspectief aftekende", tan Agt zei dat de avondvergadering »t diep in de nacht zou voortduren. Over het perspectief werd bij het kluiten van deze editie al alleen dui- pelijk dat het zich binnen de zeven leven-twee-formule beweegt, waar bij de strijd nog steeds, zoals al Weken lang het geval is, zich af- ipeelt, rond het beheer van het mi-' jüsterie van justitie. De PvdA wil lleen van haar oorspronkelijke jicht-zeven-één-formule afstappen het CDA justitie (tot voor kort beheerd door Van Agt) wil uitruilen aan de PvdA, of in ieder geval aan één van de twee deelnemende pro gressieve partijen (PvdA en D'66). De harde eis van PvdA-fractieleider Van Thijn van begin deze week dat de acht-zeven-één-formule gelijk waardig aan de zeven-zeven-twee besproken dient te worden, lijkt in PvdA-ogen redelijk te zijn ingewil ligd. Van PvdA-zijde werd gister avond niet langer benadrukt dat het CDA het „onaanvaardbaar onbe spreekbaar" over de acht-zeven-één formule dient in te trekken. Aan CDA-kant werd evenwel gemeld, mocht er in het besloten overleg mede over de acht-zeven-één ge sproken zijn, dit niet betekent dat er iets aan de onaanvaardbaarheid van die formule is afgedaan. De bij de formatie betrokken partij en waren gisteren overigens uiterst terughoudend met mededelingen over het formatieverloop, omdat men de strohalm, waaraan het for matiegezelschap zich nu vast klampt niet bijvoorbaat wilde knakken. De CDA-woordvoerder in de Tweede Kamer, mr J.N. Scholten zal van daag contact opnemen met minister Van der Stoel om te bereiken dat de volgende maatregelen worden genomen: verbreking van het cultureel ak koord met Zuid-Afrika. Dit akkoord was enkele weken geleden naar aan leiding van de dood van Steve Biko al bevroren; Intrekking van bijzondere facili teiten voor Nederlandse emigranten naar Zuid-Afrika. Zo zou de regering haar verzoek aan de KLM om de emigranten ticketreductie te geven ongedaan moeten maken; Wijziging van het emigrantenbe- sluit in die zin dat het algemeen verlof om dienst te nemen in buiten landse burgelijke staatsdienst wordt ingetrokken voor Zuidafri kaanse immigranten van Neder landse herkomst. Hiermee kan wor den voorkomen dat Nederlandse on derdanen deelnemen aan onder drukking in Zuidafrikaanse staats diensten; Actieve voorlichting om Neder landers duidelijk te maken dat zij het Nederlandse staatsburgerschap DEN HAAG De tweede vice-voor- zitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, dr Kruisinga, heeft voorgesteld om in het vervolg de formatie-adviezen van de voorzit ters van de Eerste en de Tweede Kamer en van de vice-voorzitter van de Raad van State, openbaar te maken. Hij deed deze suggestie in het CHU-' weekblad De Nederlander. Als argu menten ervoor draagt Kruisinga aan een streven naar grotere open baarheid van bestuur, en een be scherming van het functioneren van het koningshuis door het wegnemen van de oorzaak van kritische kantte keningen jegens beslissingen van de Koningin als staatshoofd in forma tiezaken. verliezen wanneer zij in buitenland se natuurlijk vooral: Zuidafri kaanse millitaire dienst treden. Scholten, die gisteravond zijn vra gen samen met de Tweede Kamerle den Aarts en Gualthérie Van Wezel stelde, zei voorts dat ook het ver plichte wapenembargo van Zuid- Afrika in de Verenigde Naties aan de orde moet worden gesteld en dat de Nederlandse regering haar pogingen moet versterken om een economi sche boycot van Zuid-Afrika moge lijk te maken. „De dialoog, de zachte aandrang, büjkt niets uit te halen; het wordt tijd dat wij overgaan tot harde ac tie" aldus mr Scholten. Hij gelooft dat Vorster zijn nieuwste maatrege len meent te kunnen doorvoeren in de overtuiging dat het westen hem toch niet in de steek zal laten. Schol ten: „Wij moeten Vorster duidelijk maken dat hij zich hierin vergist, dat wij aan zijn politiek van onrecht en onderdrukking niet wensen mee te doen". Minister Van der Stoel heeft gister middag de Zuidafrikaanse ambassa deur in ons land ontboden om hem de grote zorg van de Nederlandse regering mee te delen over de maat regelen, die de regering Vorster en kele dagen geleden bekend maakte. Pagina 9: Dienstenbond CNV vindt dat vakcentrale haar banden met Zuid-Afrika moet verbreken. ADVERTENTIE r-fc- - - 'Zr ff 1 Hedenmorgen tegen 12 uur zal van de steigers van de Holland-Amerika lijn, het bedrijf dat zijn bases van Rotterdam naar Amerika wil verleggen, de CALYPSO af varen. Aan boord bevinden zich bijna duizend lezers van ons dagblad. Buiten de vele reizen per vliegtuig, is dit de tiende trein/bootreis voor lezers van Trouw, georganiseerd door het Instituut voor Internationale Excursies te Bergen. Het schip hoopt Lissabon aan te doen, Valletta (Malta), Alexandrië, Port Said (pyramiden). Ashdod en Haifa in Israël. Kusadasi en Izmir in Klein-Azië (Epheze), Athene en Rome. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) Tegen het jaar 2000 zullen er 600 000 tot 800.000 vrouwen bij komen op de arbeidsmarkt, die een baan willen hebben Dat is een verdubbeling van het aantal vrouwen, dat nu een betaalde baan heeft, inclusief de vrouwen die part time werken. DEN HAAG Staatssecreta ris De Goede van financien heeft besloten de rijksdaalders met het jaartal 1979 te wijden aan de herdenking van de Unie van Utrecht 1579-1979. De Unie van Utrecht werd door een aantal Noordnederlandse ge westen gesloten op 23 januari 1579. Zij is te beschouwen als de aanzet tot de stichting van de Nederlandse natie én was lang een belangrijke grondslag voor het staatsrecht in de Re publiek der Verenigde Neder landen. Van deze (nikkelen) rijksdaal der die normaal in circulatie zal komen, zullen er in de eer ste aanleg 10 miljoen worden geslagen. De voorzijde draagt op de gebruikelijke wijze het portret van Koningin Juliana. Op de keerzijde zal in plaats van het rijkswapen een voor stelling voorkomen die betrek king heeft op de Unie van Utrecht. Deze cijfers noemt Paula Wassen, voorzitter van de Emancipatie Kom missie in een interview met de vak bondskrant van de FNV. Als oorza ken van deze enorme stijging, noemt zij dat het tegenwoordig normaal wordt gevonden dat vrouwen met kinderen werken, dat de gezinnen steeds kleiner worden, waardoor vrouwen meer tijd over hebben en het stijgende onderwijsniveau van meisjes. Omdat de huidige arbeidsmarkt deze enorme toeloop nooit kan op vangen, voorziet Paula Wassen grote problemen. Er moeten, volgens haar. nieuwe arbeidsplaatsen voor vrou wen worden geschapen. Verder noemt zij arbeidstijd-verkorting als een oplossing voor de moeilijkheden. „De huidige werkdag is te lang. Wan neer die wordt verkort, kunnen de taken thuis beter worden verdeeld tussen man en vrouw". De Emancipatie Kommissie is geen voorstander van werktijdverkorting door middel van vervroegde pensio nering en langere vakanties. „Dit soort verkorting brengt geen enkel voordeel voor de vrouw met zich mee. integendeel", meent zij. Paula Wassen wijst er op dat zich nu al grote problemen voordoen bij veel vrouwen, die zich niet meer kunnen schikken in hun rol van alleen maar huisvrouw en moeder. „In de groep vrouwen van boven de veertig vind je veel stille drinkers, slikkers van kalmeringstabletten en bezoekers van de dokter met allerlei vage klachten, allemaal uit onvrede met hun situatie." ROTTERDAM - De 24-jange C Krommenhoek uit Vlaardlngen is donderdagavond om het leven geko men. De man werd gegrepen door een auto toen hij de Botlekweg in Rotterdam te voet wilde oversteken. Het slachtoffer is ter plaatse over leden. ROTTERDAM Een bende van vijf man, die in juli en augustus van dit jaar 21 inbraken had gepleegd, is door de Rotterdamse recherche op gerold. De buit bestond uit allerlei goederen ter waarde van dertigduizend gul den, waaronder een partij suède jas jes van 18.000. ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk! Vervolg van pagina 1 Kok toonde zich onaangenaam ver rast door de mededeling, dat het kabinet gaat werken aan een wette lijke mogelijkheid om volgend jaar te kunnen sleutelen aan het mini mumloon. „Wij hebben er grote be zwaren tegen, dat een stuk van de verhoging van het minimumloon pas later in het jaar wordt gegeven", zei Kok De werkgevers hadden de overheid gevraagd iets te doen aan het mini mumloon, opdat dit niet verder toe groeit naar het loon van de modale werknemer. Volgens Van Veen zijn werkgevers in met name zwakke be drijfstakken met veel minimum loners niet in staat een forse loon- verbetering te betalen. Boersma er kende, dat een loonsverbetering van circa vijf procent „problemen kan oproepen in een aantal bedrijfs takken". Inflatiecorrectie Het is overigens, aldus Boersma, lang niet zeker dat er inderdaad ADVERTENTIE Oe Sankyo Sound 700 Bekend om zn kwaliteit en eenvou- AoJï? dige be- diening. Ingebouwde luidspreker Automa tische geluids- controle I Met rr ung en sound-on- sound veel gevraagde g Sound 700 en 501 door Henri Kruithof AMSTERDAM Maandag wordt in Doorn een tweede experimentele boekwin kel op een basisschool geopend. De eerste schoolboekwinkel draait al een jaar in Woerden, en met groot succes. Het idee van een boekhandel met kinderboeken in de ba sisschool is afkomstig uit En geland. Daar zijn nu al zo n tweeduizend van dergelijke boekhandeltjes. Hier in Ne derland werd het geïntrodu ceerd door de heer W. Ber bers. van de „Collectieve Pro paganda van het Nederland se Boek". Berbers: „De resultaten in Woerden zijn zo goed. dat we besloten hebben het experi ment voorzichtig uit te brei den. In Woerden hebben de kinderen in een jaar tijd meer dan duizend boeken gekocht voor een totaal bedrag van bijna negenduizend gulden". Het hoofd van de openbare basisschool „Het Wester woud" in Doorn, de heer I F Kerkhof, ziet veel voordelen in zo'n eigen boekhandeltje dat in samenwerking met een boekhandel in Doorn wordt geëxploiteerd. „Veel kinde ren lopen niet zo gemakkelijk een boekhandel binnen", zegt hij. „Daarom is het beter de boekhandel naar de 1 tTfof^ontlnanto) Wibautstiaai 212. Amsterdam school te halen. De kinderen kunnen hier voorlichting krijgen over de boeken, waar na ze met hun ouders of al leen boeken kunnen kopen". Het belangrijkste doel van het eigen boekhandeltje is de kinderen enthousiast te ma ken voor het lezen van goede boeken „De school houdt zich erg uitvoerig bezig met het leren lezen, maar één as pect wordt hierbij vergeten, namelijk het lezen voor de lol; lezen zonder dat je steeds wordt lastig gevallen met vragen over de tekst", zegt de heer Kerkhof Ook kleuters In Doorn worden er twee as pecten aan het Woerdense initiatief toegevoegd. Om te beginnen is de Doornse school een gezamenlijke kleuter- en lagere school, zo dat de boekhandel voor de kleuters ook bereikbaar zal zijn. Bovendien heeft de Doornse schoolboekhandel ook boeken voor de ouders van de leerlingen over opvoe ding en onderwijs. De heer Kerkhof is niet bang voor de commercie binnen de school. „Het lijkt me zelf be ter dat de leerlingen hier de boeken kopen in plaats van in de boekhandel. De begelei ding die ze hier krijgen is namelijk ongetwijfeld beter dan in de boekhandel Bo vendien verdienen we er nog wat aan. De school krijgt na melijk tien procent van de omzet. Dat geld gebruiken we om documentatie aan te schaffen. Het is voor een boekhandel nogal een gok om een „filiaal- tje" in een school te begin nen. Er moet namelijk een behoorlijke investering wor den gedaan, terwijl afge wacht moet worden of die rendabel is. Een beetje goede voorraad beslaat toch al gauw zo'n vijfhonderd boe ken en je weet nooit van tevo ren wat er wel en wat er niet verkocht wordt. Vandaar ook dat Berbers voorzichtig is met het uitbrei den van het experiment. Voorlopig zullen er een paar scholen bijkomen, waarna de opzet misschien wel enigs zins zullen moeten bijsturen. We moeten niet een te zwaar beslag gaan leggen op de boekhandel. Veel belangstelling Er is overigens grote belang stelling bij de boekhandela ren voor het experiment. Uit een enquête is gebleken dat bijna negentig procent van de boekhandels zal reageren, als zij door een school bena derd worden een filiaaltje in een school te openen „Het initiatief moet van de scho len uitgaan. Zij moeten de mankracht leveren en voor de begeleiding zorgen", aldus Berbers gesleuteld wordt aan het minimum loon. Het kabinet wil zich slechts de wettelijke mogelijkheid daartoe ver schaffen net kabinet stelde zich gisteren, eveneens tot ongenoegen van Kok. op het standpunt, dat de voorgeno men inflatiecorrectie volgend jaar gewoon moet doorgaan. Een poli tiek omstreden maatregel als het afzien van die correctie kan niet worden genomen door het demissio naire kabinet, aldus Boersma Dit betekent een afwijzende reactie op een zeer belangrijk onderdeel uit de FNV-eisen, die voor het voorwaarde- noverleg opgesteld zijn De bewindslieden hebben gisteren geen uitgebreid oordeel welllen vel len over de wensenlijsten, die zowel werkgevers als vakbeweging hun voorgelegd hebben Wel liet Boers ma merken, dat hij weinig of niets voelt voor het werkgevers-idee een deel van de prijscompensatie door de overheid te laten betalen Over het hoge bedrag, waarop de wensen van de werkgevers uitko men namelijk 2,6 miljard zei Boersma: „Men moet niet vergeten, dat we voor volgend jaar al een aantal maatregelen in petto heb ben Hij doelde daarbij onder meer op de invoering van de wet ionveste- ringsrekening, subsidies op loonkos ten en het niet langer belasten van „schijnwinsten" (winsten die door de inflatie een vertekend beeld geven». Het kabinet zal werkgevers en vak beweging in de loop van volgende week nadere informatie geven over het voorgestane pakket maatre- gelen. „En als die boom dan groot is. begrijpt niemand hoe die autoband erom geko men is

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3