xport betekent werk' Investeringen welkom in Engeland PROFIEL VAN EEN KIENE BELEGGER... DSM wil twee bedrijven overnemen hilips-concern in iank Mendes Gans intraal Orgaan bepleit crisisplan Een sportieve man die goed gekleed wil gaan let op het Sturka-etiket Hij vindt het in blazers, kolberts en vlotte kostuums. Inder daad: sportieve mannenmode met allure. sportieve ÜUItiltiU mode FNV-bonden tevreden over plan-Campina Overleg bij Fin. Dagblad weer vast iprussel" vergroot i: edselhulp Staalproduktie in EG flink lager Buitenlandse ondernemer heeft handicap minder 2-| DAG 21 OKTOBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P17-R23-H21-S19 een onzer verslaggevers r HAAG Export is werk. Onder dit motto doet het Centraal Orgaan voor de economische ekkingen met het buitenland, waarin vele organisaties van het bedrijfsleven samenwerken, klemmend beroep op een nieuw kabinet ervoor te zorgen, dat onze exportpositie niet nog er achteruitgaat. Het meent, dat één van de eerste taken van dit kabinet zal moeten zijn om in leg met het bedrijfsleven een„Crisisplan voor de export" op te stellen. advertentie ens het Centraal Orgaan dienen porden van de minister van eco- sche zaken, neergelegd in de o-Economische Verkenningen „Er moet nu een beleid worden erd, gericht op verbetering van concurrentiepositie en stimule- van de uitvoer" zo snel mogelijk worden gemaakt. „Er zal daar- export „geïnvesteerd" moeten en. honderden miljoenen worden trokken om bedrijven die in lijkheden geraken overeind te en. Met een deel van dit geld •le honderden miljoenen) kan lesastreuze ontwikkeling, die export de laatste maanden te geeft, nog worden gekeerd. Als og langer wachten dan zal zeker dubbele daarvoor nodig zijn", de heer H. J. de Koster, voor van het bestuur van het Cen- Orgaan tijdens een persbijeen- 5t. keerde kant kende over het belang van de voor de Nederlandse econo- stelde de heer De Koster vast, iet aantal werknemers dat voor onze export werkt ten minste 1,3 miljoen bedraagt, doch vrijwel zeker tussen de 1,5 en 2 miljoen ligt. Zoals het nu echter met de export gaat, gaat het de verkeerde kant op. Als nu niet wordt ingegrepen op het stuk van de export, zal het aantal werklo zen nog verder stijgen. Volgens het Centraal Orgaan zit onze export momenteel geweldig in de klem van de stijgende kosten, de sterke gulden en de achterstand bij ht buitenland op het gebied van overheidssteun en begeleiding van de export. Het is voor Nederland een eerste vereiste te voorkomen, dat onze relatieve kostenpositie verder achteruit gaat. Met een handelsba lans, die ondanks de tijdelijke steun van zeker 6 miljard (de aardgasex port) nu al negatief is, moet het duidelijk zijn dat een catastrofe dreigt, indien geen passende maatre gelen voor de export worden ge troffen". Voorstellen Het Centraal Orgaan doet hiertoe de volgende voorstellen: 1. wederopbouw van de door de advertentie Informeer: tel. 020-176540. toenmalige minister van economi sche zaken afgebroken organisatie ter bevordering van de export (de vroegere Centrale Kamer van Han delsbevordering) 2. er dient een actieve exportpoli- tiek van de Europese Gemeenschap te komen met daarnaast een ge meenschappelijke industriepolitiek. 3. een goedkopere koersrisicoverze- kering, waardoor het oneigenlijke bedrijfsrisico van valutaschomme lingen, dat de laatste tijd geweldige vormen heeft aangenomen, wordt afgewenteld op de staat, waar dit risico thuishoort. 4. een soepeler en actiever beleid op het gebied van de export-kredietver zekering. Het nu door het ministerie van financiën gevoerde beleid bete kent nogal eens achterstanden voor onze exporteurs. 5. er dienen kredieten te komen, d.w.z. goedkope kredieten door kop peling van commerciële kredietver lening aan ontwikkelingshulp. Dit instrument wordt door andere lan den met zeer veel succes toegepast. Voor de kapitaalgoederen export, maar ook voor andere exporten naar ontwikkelingslanden is het ontbre ken van deze kredieten op het ogen blik de grootste hinderpaal. 6. een automatisch systeem van vaste lage exportkredietrente. 7. gebonden kredieten van staat tot staat. Het ontbreken hiervan be zorgt ons bedrijfsleven zeer zware concurrentie op de markt van staatshandelslanden, of landen waar de staat het in belangrijke mate voor het zeggen heeft in de economie. 8. versterking van een aantal van onze ambassades ter ondersteuning van de export. „Door al deze maatregelen", aldus de heer De Koster, „vragen wij geen voorsprong op het gebied van steun en begeleiding. Wat we wel willen is, dat het bedrijfsleven met alle accep tabele middelen op gelijke voet met het buitenland kan concurreren. De export mag niet langer behandeld worden als een soort restpost. x6ibsszivopsew\ce r.6lxz& op pe penning-oppe hoo^tb tb(a5k> detuttbuu^ PAAROM hbbft hl) 5en rd&&co aance5l-houp&>£,p5kenin<5 Een bank- of girostorting is voldoende. Daarna doet robeco alles: belegt voor u, beheert uw aandelentegoed en zorgt voor uw dividend. trdc kosten zijn gering. U betaalt b.v. geen bewaarloon en dividend wordt kosteloos bijgeboekt. Duidelijke dagafschriften krijgt u prompt in de bus na elke storting of opname. X Ieder z'n vrijheid: u bepaalt zelf hoeveel u wilt storten of opnemen - en wan neer; of u wilt beleggen in robeco, in rolinco of in rorento. Meer informatie over de mogelijkheden van een tffffliilk aandeelhoudersrekening vindt u in een handig boekje. Schrijf aan: robeco, Antwoordnummer 1957(535.3), 3000 VB Rotterdam (postzegel niet nodig). het fundament Bellen kan ook: 010 - 650711 (toestel 157). van uwvermogen EINDHOVEN - De Voedingsbon den FNV zijn niet ontevreden, dat anderhalf jaar na de fusie van vijf grote zuivelcoöperaties in Zuid-Ne derland tot de Coöperatieve Zuivel- vereniging Campina, er een beleids plan op tafel ligt Dat beleidsplan moet de onderneming, aldus een mededeling van Campina. >n staat stellen om de nieuwe mogelijkheden die door de fusie worden geboden, optimaal te benutten. Het beleidsplan van de directie is inmiddels voorgelegd aan de vak bonden en de ondernemingsraad. Deze week nog zullen de 12 500 le den van de coöperatie en de 3.250 personeelsleden op de hoogte wor den gesteld. Volgende week maan dag zal het plan door de directie van Campina openbaar worden gemaakt. De oedingsbonden FNV hebben la ten weten al meteen na de fusie om zo'n plan te hebben gevraagd. „Het is nu zaak het beleidsplan te toetsen aan de voorwaarden die we bij de fusie hebben gesteld, te weten de werkgelegenheidsgarantie voor het personeel en een evenwichtige sprei ding van de produktiebedrijven van Campina in Zuid-Nederland", aldus een mededeling van de Voedings bonden FNV. Van een onze verslaggevers AMSTERDAM Het overleg bij het Financieele Dagblad is gisteren opnieuw vastgelopen, zo maken bonden en personeel gezamelijk bekend. Het overleg, waaraan deelnamen drs. T. Coppes (directeur Sociale Verzekerings Bank) namens de eige nares van het FD (H. Sijthoff's Fi nancieele Bladen), vertegenwoordi gers van het personeel, de grafische bonden, de Nederlandse Vereniging van Journalisten en de heer H ten Brink, had tot doel om tot overeen stemming te komen over een betere zeggenschapsstructuur bij de onder neming. Dit, aldus de vakbonden en het personeel, tegen de achtergrond van het nog steeds voortdurende conflict rond de benoeming van de heer Ten Brink tot directeur De heer Coppes heeft zich nu terug ge trokken uit het overleg als directie- vertegenwoordiger. HEERLEN De Staatsmijnen (DSM) voert onderhandelingen over overname van Chem-y in. nadering meegedeeld Bodegraven en Chem-y in Emmerich (West-Duitsland), zo heeft DSM gisteren meegedeeld. Kocf,,,,r oo so „60 een onzer verslaggevers oesolSTERDAM Het Philips-concern heeft, door middel van ^ahter Philips Finance Comp., een belang van 32 procent vorven in het aandelenkapitaal van de bank Mendes Gans. transactie bevestigt, zo zegt de k de reeds vele jaren bestaande relatie met Philips. «ederlandsche Bankis over deze actie ingelicht. Er zijn echter meer wijzigingen aanstaande. Manufacturers Hanover Trust mmIp in New York heeft van de rikaanse centrale bank toe- 99 70 tming verkregen, tot een deelne- só so 5 in Mendes Gans. Hier zal deze k (in Amerika de op drie na C~J tste bank) 16 procent van het ]«opelenkapitaal tn Mendes Gans jen en bovendien nog een optie j os og eens 4 procent. Met de Manu- 1 '8 urers Hanover Trust onderhoudt 38» des Gans overigens als jaren-' een goede relatie. S ang De koers van uitgifte van de 7,75 pet obligatielening 1977 per 1978- 1987 van de Gasunie waarop maan dag kan worden ingeschreven, is vastgesteld op 99,5 pet, aldus een mededeling van de Amrobank. De lening is 125 min groot. De twee Chem-y-bedrijven zijn werk zaam op het gebied van de zoge naamde oppervlakte actieve stoffen, met name grondstoffen voor diverse branches van de industriële markt. De vakbonden en de ondernemings raden zijn over de fusievoornemens ingelicht. Met de overname wil DSM een snelle entree maken op het ge bied van de oppervlakte actieve stof fen, waarbij Chem-y bij de verdere expansie gebruik kan maken van de ervaringen binnen het DSM-concern op chemisch en technologisch gebied. De omzet van KONINKLIJKE D. S. VAN SCHUPPEN (Scheepswol) is in de eerste vijf maanden van het op 1 mei begonnen boekjaar 1977-1978 ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar met 15 pet toegeno men. De winst in deze periode lag iets lager dan in de overeenkomstige periode van 1976. zo is op de jaarver- groot belang voor Mendes Gans voorts geacht de handhaving foni JSSEL De Europese Commis- Ï!T leeft voor het komende jaar een i voor de verstrekking vaiv voed- ulp opgesteld dat naar schat- 1376,4 miljoen gulden gaat kos- Voor dat geld kan de arme lan- 720.000 ton graan, 150.000 ton 1 ere-melkpoeder en 45.000 ton ïrolie worden geschonken. De isterraad van de Europese Ge nschap moet het plan nog goed- Jommissie heeft gisteren meege- d dat zij graag zou zien dat de sterraad zou instemmen met roting van de hoeveelheid graan hulpverlening beschikbaar ot 1 miljoen ton in 1978, 1,65 oen ton in 1979 en 2,5 miljoen in 1980. Anders kan naar haar ing niet in de toenemende voed- chaarste van dc armste landen den voorzien. Commissie heeft voor het ko lde jaar 39 verzoeken om voed- ulp in de vorm van graan ont- gen voor een totale hoeveelheid 2.64 miljoen ton. Zij meent op hoogst in tien procent van de 7 oef te van de afzonderlijke lan- te kunnen voorzien. De arme en hebben om 223.000 ton ma- -melkpoeder gevraagd en om W ton boterolie. van de bestaande relatie met het chemisch bedrijf Dow Chemical, dat een belang in de bank houdt van 32 (was 40) procent. Na deze transacties is de verdeling van het aandelenkapitaal van Men des Gans 2 miljoen) als volgt: Phi lips 32 procent, Dow 32 procent, Ma nufacturers Hanover Trust 16 pro cent en overige aandeelhouders 20 procent. Als de Manufacturers Ha nover Trust van de optie gebruik maakt, zal Mendes Gans niet alleen daarvoor nieuwe aandelen uitgeven, maar ook een zodanig bedrag aan nieuwe aandelen in Nederland plaat sen, dat het belang van beide Ameri kaanse aandeelhouders tezamen be neden 50 procent blijft. BRUSSEL (ANP) - In de eerste zeven maanden van dit jaar is .de Europese staalproduktie met 4,2 pet teruggelopen, vergeleken met de overeenkomstige periode van vorig Jaar. In Nederland was de daling het geringst. Ons land produceerde in genoemd tijdvak 1,2 pet, ofwel 2,8 miljoen ton. minder staal dan van januari tot augustus vorig jaar. De Europese Gemeenschap produceer de in de eerste zeven maanden van dit jaar 75,3 miljoen ton ruwstaal, tegen 78,6 miljoen ton in de eerste zeven maanden van vorig jaar. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Buitenlandse ondernemers in Groot-Brittannië hebben geen maatschappelijk verleden. De Brit plaatst hen niet op een bepaalde plaats in de nog steeds bestaande klassemaat schappij, hij is in wezen neutraal. Zelfs al is hij in eigen land een aristocraat, dan nog is hij voor de Engelsman in de eerste plaats buitenlander. In de onderhandelingen met vak bonden kan dat een voordeel zijn, meent Peter Evans van de Transport and General Workers Union, een van de Britse vakverenigingen en onder deel van de TUC, de overkoepelende Britse vakorganisatie. Evans sprak op een bijeenkomst die de Britse regering had georganiseerd in het Haagse hoofdkwartier van het VNO. Onderwerp van de bijeenkomst was „Nederlandse investeringen in Groot-Brittannië". Aangezien buitenlandse investerin gen in Engeland daar ook door de vakbonden worden aangemoedigd dit tegen de achtergrond van 1,6 miljoen werklozen probeerde Evans zijn voornamelijk uit on dernemers bestaande gehoor ervan te overtuigen, dat het sociale kli maat in het Verenigd Koninkrijk zo slecht nog niet is. Hij en ook andere sprekers op deze dag me moreerden dat vorig jaar in 98 pro cent van de Britse bedrijven niet gestaakt is. Het beeld in het buiten land wordt verknoeid door enkele ondernemingen waar het werk wel werd neergelegd. Daarbij merkte na afloop een van de Britten op, is het automobielconcem British Leyland met meer dan 100.000 werknemers. Feit is echter dat er in Engeland inderdaad minder gestaakt wordt dan enkele jaren geleden. Gingen er in 1972 nog bijna 24 miljoen werkda gen verloten, in 1973 was dat nog slechts 7 miljoen. Het jaar daarop bracht weer een verslechtering tot 14 miljoen maar 1975 was weer een stuk gunstiger: 6 miljoen verloren dagen. In 1976 tenslotte was het cijfer van 1975 nog weer vrijwel gehalveerd tot 3,2 miljoen. Nieuwe onrust? Nu is de vraag of de betrekkelijke arbeidsrust, die als gevolg van een afspraak tussen vakbonden, werkge vers en overheid twee jaar heeft be staan, niet tot het verleden behoort en in het eerste kwartaal van 1978 zelfs zal uitlopen op nieuwe onrust? Evans erkende inderdaad niet te ver wachten dat het een gemakkelijke tijd zal worden. Maar catastrofes voorzag hij toch niet, in vele bran ches stelt men zich gematigd op. In vergelijking met een paar jaar gele den is de situatie in Engeland trou wens zodanig veranderd dat het zg. tripartite overleg (werkgevers, werk nemers en overheid) is uitgebreid van het nationale niveau naar de bedrijfstakken. Dat Engeland in de ogen van buiten landse investeerders wel erg veel vakbonden heeft, kon Peter Evans zich wel voorstellen. Hij hield zijn gehoor echter voor dat onderhande lingen voor een belangrijk deel ge stroomlijnd zijn. De directie behoeft niet meer met iedere vakbond afzon derlijk te praten als er verschillende vaklieden in zijn bedrijf werken maar alles gebeurt in een gesprek (of serie gesprekken). Na deze uiteenzet ting rest dan nog de vraag of het feitelijke arbeidsklimaat, de wer klust bijvoorbeeld, niet slechter is dan in Nederland. Drs. J. C. Ooster- wijk, directeur van de Britse produk- tievestiging van snoep- en biscuitfa brikant Van Melle heeft daar even wel geen slechte ervaringen mee. „Niet wezenlijk anders dan in Neder land" zei hij. Investeringsbalans De Britten stonden er enkele jaren geleden om bekend voor tientallen miljoenen tegelijk te investeren in Nederlands onroerend goed, vooral in onze grote steden. Opvallend is echter dat al enkele Jaren geleden (in 1974) de industriële investerings balans doorsloeg in de richting van Engeland. In industriële activiteiten investeerden Nederlandse bedrijven in dat jaar 337 miljoen pond terwijl de Britten in Nederland niet verder kwamen dan 237 miljoen pond. (Een pond was toen nog een gulden of zes waard.) Britse pogingen de investeringen door buitenlanders aan te moedi gen, zijn op drie thema's gebaseerd: de lage lonen, de relatief lage belas tingen en de financiële faciliteiten die de overheid ter beschikking stelt. Het gemiddelde weekloon was vorig jaar in West-Europa 83 pond en in Engeland 60. vertelde de heer Loder van het Britse ministerie van industrie. Ook de som van belastingen en soci ale premies liggen in het Verenigd Koninkrijk op een niveau dat Ne derlandse ondernemers als muziek in de oren moet klinken: 39 procent tegen 50 procent (cijfers van 1974). Alleen Italië en Ierland liggen bin nen de EG nog lager dan wij, zeggen de Britten trots. Buitenlandse en Britse onderne mers (de regering maakt wat dat betreft geen verschil) krijgen in sti muleringsgebieden 100 procent vrijstelling van belastingen op gein- vesteerde werktuigen en machines en 54 procent op gebouwen, dit alles in het eerste jaar na de Investering. Zal dit alles genoeg zijn om Neder landers in grotere mate naar Enge land te lokken? De produktiviteit laat er nog steeds te wensen over, verklaarde net gisteren de Britse organisatie van werkgevers. Daar door, zo zeggen zij. wordt er te wei nig winst gemaakt en ontbreekt het de investeerders aan vertrouwen dat het kapitaal dat zij in produktiemid- delen steken, voldoende oplevert Aldus de werkgeverspublikatie. Het bestuur wilde zich niet uitspre ken over het te verwachten eindre sultaat in dit vroege stadium van het boekjaar mede gezien recente ont wikkelingen op de internationale grondstoffen- en eindprodukten- markten. OCÊ VAN DER GRINTEN heeft in de eerste negen maanden van het boekjaar 1977 (per 31 augustus) de omzet ten opzichte van dezelfde pe riode van het voorgaande boekjaar zien toenemen van 544,7 min tot 847,9 min. De nettowinst steef van 22 min tot 27,6 min. In de cijfers zijn voor het eerst ook opgenomen de cijfers van de overgenomen Britse Ozalid, met dien verstande dat de resultaten van 8 maanden zijn ver werkt. omdat Ozalid niet het boek jaar op 1 december begint «zoals Océ) maar op 1 januari. Per 1 novem ber stelt Océ een interimdividend beschikbaar van 3,60 per aandeel (V.j. 3,40). STOOMSPINNERIJ TWENTHE boekte in de eerste zes maanden, net als vorig jaar een negatief exploita tie-resultaat van ongeveer 1,8 mil joen. De omzet was echter 13 pro cent hoger. Er zijn allerlei herstruc tureringsmaatregelen in uitvoering of voorbereiding maar die zullen dit jaar nog geen invloed hebben op het De resultaten van NIJGH EN VAN DITMAR (uitgeverijen, drukkerijen en reclamebureaus) geven aanlei ding tot het uitspreken van de ver wachting dat heel 1977 met een be vredigende winst kan worden afge sloten. In tegenstelling tot voorgaan de jaren moet met een normale be lastingdruk worden gerekend De sondanks ziet het er naar uit, dat het dividend (vorig Jaar 8 pet) een verho ging kan ondergaan. De Amerikaan R. McCaffrey is ln het kader van de samenwerking tus sen International Harvester en DAF- Trucks benoemd tot directeur en lid van het directiecomité bij het Eind- hovense bedrijf. International Har vester bezit 43 procent van de aande len van DAF-Trucks. Twee maanden geleden verliet R. Pielsticker. die eveneens namens International Har vester een leidinggevende functie bekleedde. DAF-Trucks. De Indu striebond NVV had op dat vertrek aangedrongen, omdat de heer Piel sticker het bedrijf zou „verameri- kaansen". Advertentie ln coupures van f L000,- a 101%. Bij aankoop dient opgelopen rente te worden bijbetaald vanaf 15-8-77 op basis van 8% per jaar (rendement 7,82%). Spaarpandbneven zijn aan toonder en ter beurze genoteerd Algehele aflossing ad f 1 600.- per stuk op 22-9-'83. zijnde nominaal bedrag plus rente op basis van samengestelde interest Verkrijgbaar bij handelsbanken, commissionairs en onze kantoren Kantoren door het gehele land Hoofdkantoor Amsterdam. Sarphatistraat 1.020 - 25 25 25, tst 41 en 42 In coupures van f 1.000,- a 101%.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21