[dealen in de ijskast door (accentverlegging sponsors Jastremski begint opnieuw Krappe overwinning Benfica op Denen Partridge leidt interland You can take a White Horse anywhere België Manchester vindt Waterloo (4-0) Coutinho Mexico Ajax-rol Suurbier lijkt uitgespeeld KNWU werkt aan baanplan Rel dreigt bij tafeltennis Karadzik terug naar Heerenveen )onar rekent op derde plaats in basketbalcompetitie i l Sparta tegen Real Madrid Ex-bondscoach werkt aan opbouw Groninger ijshockey 3UDAG 21 OKTOBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet p 12 - RHS FINE OLD SCOTCH WHISKY DEN HAAG De Engelsman Patrick Partridge leidt woens- dag de interland Nederland-Bel- gië, de mogelijk beslissende ontmoeting in groep 4 van de Europese voorronden van het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal in Argentinië. Partridge tal worden geassis teerd door tijn landgenoten Courtney en Whitborth. Patrick Partridge (46) is geen onbekende voor de Nederlandse topvoetballers. Op 10 september 1975 leidde hij de wedstrijd Po len-Nederland (4-1) in Katowi ce, in de voorronden van de strijd om de Europese titel. Kort daarvoor, op 9 april 1975 floot hij de wedstrijd Dynamo Kiev-PSV (3-0) in Kiev in de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor be kerwinnaars. In die wedstrijd gaf hij Quaars een gele kaart. Doelman Jan van Beveren be-, waart weinig plezierige herin neringen aan de wedstrijden onder leiding van Partridge, want hij werd in totaal zeven maal gepasseerd in die twee wedstrijden. Patrick Partridge leidde op 11 mei van dit jaar de finale van het toernooi om de Europese Beker voor bekerwinnaars tus sen Hamburger SV en Ander- lecht (2-0) in het Olympisch Sta dion te Amsterdam. KAREL BAKKER: „Sponsors ties". Om nog een keer op dat Interview van drie Jaar geleden terug te ko men. Is Karei Bakker nog steeds van mening dat elke sponsor op het moment ontevreden is? „Sponsors moeten per definitie on tevreden zijn. Sponsoring is nu busi ness geworden. Wellicht dat vijf jaar verlangen steeds grotere presta- geleden er nog sponsors waren die deels voor de publiciteit, deels voor de aardigheid geld in de sport sta ken, dat komt nu niet meer voor. Althans, in de eredivisie, op lager niveau zijn er nog genoeg sponsors die het voor de aardigheid doen. Dat wordt vaak vergeten". De Portugezen, die constant bijzon der agressief te werk gingen, werden in de 47ste minuut van een algehele malaise gered door een goal van Pie- tra. Op het zeer modderige veld ver zilverde hij een strafschop. In de late uurtjes van woensdag avond werd nog een Europa-Cupdu el afgewerkt. Eveneens in Portugal versloeg FC Porto, zeker niet minder verrassend, het wegens supporters schandalen omstreden Manchester United met liefst 4-0. Duda scoorde een hattrick en Olivelra maakte in de zestigste minuut aan alle Engelse illusies een einde. In Oporto waren zestigduizend toeschouwers getuige van dit duel in de tweede ronde van 'de Europa Cup H-striJd. BRUSSEL Ouy Thijs heeft zijn groep van zestien spelers samenges teld waar het elftal uit zal komen dat woensdag in het Olympisch stadion te Amsterdam de beslissende wed strijd uit groep 4 van de voorronden van het wereldkampioenschap 1978 tegen Nederland speelt. De Belgische coach heeft zes spelers uit zijn oorspronkelijke groep laten vallen en bij dat zestal zijn de aan vallers Willy Wellens en Jan Ceule- mans. Anderlecht en Club Brugge vormen het hart van de Belgische ploeg. An derlecht heeft vijf spelers in de groep. Club Brugge vier. De Belgi sche groep van zestien bestaat uit: Doel. Jean Marie Pfalf (Beveren) en Theo Cut ters (Antwerp*. Achter Hugo Broos. Ollbert van Binst en Jean Thlssen (Anderlechti. Michel Ren- quln en Eric Oerets (Standard Luik) en Walter Meeuws (Beerschot). Midden Ludo Coeck (An- derlechti, Paul Courant en Rene Vander Eycken (Club Bruggei. Rene Verheyen (Lokeren). Voor: Julien Cools en Raoul Lambert (Club Brugge), Francois van der EUt (Anderlecht) en Roger van Oool (FC Kölni De KNVB zal zijn groep van zestien spelers bekend maken na het me- LISSABON De gouden tijden van Benfica zijn definitief voorbij. Hoewel de ploeg uit Lissabon afgelopen seizoen weder om kampioen van Portugal werd. kan de voormalige equipe van Euseblo internationaal worden verwaarloosd. In de tweede ron de van de strijd om de Europa Cup I kwam Benfica op eigen veld niet verder dan een 1-0 overwinning op BK 1903 Kopenhagen. dlsch onderzoek dat vandaag op het sportcentrum te Zeist plaatsvindt RIO DE JANEIRO - Claudlo Cou tinho, de trainer van het Braziliaan se nationale voetbalelftal begint zondag een inspectietocht langs de Europese voetbalvelden De eerste wedstrijd die hij gaat bekijken is de interland-ontmoeting Nederland- Belglé. die woensdag 26 oktober in het Olympisch Stadion wordt ge speeld. MEXICO STAD Het nationale elftal van Mexico heeft ook zijn vier de wedstrijd in het eindtoernooi van Noord- en Middenamerikaanse zone in de voorronden van het wereld kampioenschap voetbal gewonnen. Voor 110.000 toeschouwers In Mexi co Stad werd Guatemala met 2-1 verslagen. Bij rust was de stand nog 1-1. Voor Mexico scoorden Vazques Ayala en Cardenas, het tegendoel punt van Ouatemala werd gemaakt door Mitrovich. Mexico heeft nu acht punten uit vier wedstrijden en een positief doelsaldo van 17-4. Stand: Ï.Mexico 4 4 0 0 8 17-4 2. Canada 3 2 0 1 4 5-4 3. Haiti 3 2 0 1 4 4-5 4. Guatemala 4 1 0 3 2 6-8 5. El Salvador 3 1 0 2 2 3-5 6. Suriname 3 0 0 3 0 4-13 ZEI8T Wim 8uurbier, de rechter- verdediger van Ajax en binnenkort van Schalke '04, heeft voor de gele kaart uit de wedstrijd tegen FC Am sterdam een schorsing gekregen van twee wedstrijden onvoorwaardelijk. Bovendien moet Suurbier een boete van 300 gulden betalen. Een boete van dezelfde grootte kreeg trainer Jan Brouwer van Wil lem II, omdat hij zondag na de wed strijd tegen SVV lelijke dingen zei tegen scheidsrechter Bakker. De tuchtcommlssle van de KNVB strafte naast Suurbier nog vijf spe lers uit de A-selecties van het be taalde voetbal en zeven speler uit de C-Jeugd. Jan Peters van AZ kreeg voor zijn gele kaart uit de wedstrijd tegen Sparta een boeking. DEN HAAO De sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wlelrenunie werkt aan een nieuw plan voor de toekomst van de op sterven na dode baansport. Daar voor had deze week een gesprek plaats tussen de sportcommissie. het hoofdbestuur en baancoach Frans Mahn De laatste kwam met bepaalde plannen naar voren, maar hij kreeg weinig weerklank bij de opponen ten. Besloten werd dan ook dat Mahn en de KNWU uit elkaar gaan per december 1978. Voor die tijd zal de wlelrenunie zelf een nieuwe struc tuur uitstippelen en aan de hand daarvan nieuwe technische mede werkers in dienst nemen UTRECHT Het hoofdbestuur van de Nederlandse tafeltennisbond (NTTB) heeft tijdens de vergadering in Utrecht besloten om de Europese jeugdkampioene Bettlne Vrlese- koop toestemming te verlenen voor het lopende seizoen in de nationale herencompetitie uit te komen. Dit naar aanleiding van het verzoek van bestuur en trainer van haar vereni ging Avanti. waarvan het heren team in de hoofdklasse uitkomt Het hoofdbestuur van de NTTB wil Bettine Vrlesekoop door deze moge lijkheid in de gelegenheid stellen haar spelpeil verder tot Europees topniveau te ontwikkelen. Dit be sluit heeft er toe geleid dat de hoofd- competitieleider van de NTTB. Ka- rel Stappers, zijn functie met on middellijke Ingang heeft neerge legd. Het bestuur van de NTTB be treurt de beslissing van de heer Stappers. HEERENVEEN De eerste divisie- club Heerenveen heeft opnieuw de 25 jarige Joegoslavische spits Ni- scha Karadzik gecontracteerd Ka radzik was vorig seizoen na een con flict met de toenmalige Heerenveen- tralner Laszlo ZalaJ naar zijn vader land teruggekeerd. Jan Theunissen werd dit seizoen echter de nieuwe trainer van de Friese club. reden voor de Joego slaaf om zijn bezwaren tegen Heer enveen overboord te zetten. oor Bob Lieshout m r" Ml 2», «t n i MSTERDAM Het heeft er alle schijn van dat het zaterdag- h, rond weer zover is. Dat dan de geldsmijtende show van snelle Ibbelaars, begenadigde afstandschutters en spectaculaire ^ringers, die helaas nog zo weinig toeschouwers, maar des te leer negatieve publiciteit weet te trekken, ook wel de Neder- ndse basketbalcompetitie genaamd, weer van start gaat. Ook ,t Jaar, zij het na het nodige hangen en wurgen, traditiegetrouw "'"Set het Delftse Punch in de hoofdrol, weer met tien deelnemers, leliswaar treden sommigen onder andere namen op, zodat het - leek licht gaat duizelen. Maar op Bob na, betreft het hier toch meer dan nieuwe vlaggen voor dezelfde lading. esalnlettemin zal deze competitie Bi geheel andete zijn dan haar lorgangster. In de eerste plaats is ast mstelveen de club die de laatse ren domineerde, verdwenen. Een pro^ministratieve nalatigheid zorgde voor dat de Amerikaanse Neder- sders van de ploeg konden worden eggekocht, zodat men nu veroor- eeld is tot een armzalig bestaan in i onderste regionen van de ere- visie. In de tweede plaats is er het tperiment met de "play-offs'. Na !t einde van de competitie gaan de ivenste vier ploegen onderling uit- aken wie zich kampioen van Ne- jj rland mag noemen. En tenslotte, 1 voorzitter van Donar heet niet eer Karei Bakker. de irel Bakker was de verpersoonlij- 1 ng van Donar. Zelfs zodanig dat lekfes waar Donar zich positief in on- scheidde van de overige ploegen, scholenprogramma, de mini-bas- tenfttbalcompetitie en de grote publie- belangstelling, ook wel omschre- n werd als „het wonder van Karei ren|ücker". Samengevoegd met de we- :hap dat Donar een zekere kan- zeAiaat is voor een plaats bij de eerste ir is er voldoende reden voor een iprek. Donar eigenlijk wel een zekere ndidaat voor een plaats bij de ste vier? Wordt niet al jaar in, jaar t aan het begin van de competitie raaloor iedereen voorspeld dat Donar >uvi it dit jaar zeker zal gaan maken en te tllen dan de uiteindelijke resulta- beifoerg tegen?" tja, vorig seizoen zijn we dan wel te geworden, maar het verschil Nummer drie was zo groot, dat i«ch een teleurstelling werd. Je wel zeggen dat onze vierde lats net zo weinig bevrediging gaf ide zevende plaats van het Neder- ids team op de Europese Kampi- ïschappen. Het gestelde doel Ird bereikt, maar de manier waar- P gaf weinig reden tot vreugde." Ie reden voor de teleurstellende ;e» restaties van Donar ligt in het feit 1at we de laatste drie jaar steeds Y eer andere coaches hadden en om L fcn toppositie te verwerven is conti- fltelt in de technische staf een irste vereiste. Ron Mulder hadden irdfe graag gehouden, maar die moest «rug naar de Verenigde Staten. Bob ppenburg had de pech dat het issen hem en de spelers niet klikte, e spelers vonden hem te star. Hoe ard hij ook werkte zijn technisch unnen stond voor iedereen buiten ijl hij kon de stap van Ameri- aanse naar Europese omstandighe- ra niet maken. Hij was te veel de merikaanse naar Europese om- andigheden niet maken. Hij was te iel de Amerikaanse manier van lachen gewend. Met hulp van Ron luider hebben we nu Jim Parks ingetrokken. Wat onze kansen be eft, onze voorbereiding is goed ver pen, alhoewel dat niet al te veel gt Ik denk dat we derde worden." onar heeft tegenover de buiten- acht het image van een „sociale club". Bij Donar zou men spelers niet zien als een investering, maar als mensen. Toch heeft ook Donar de nodige spelers weggestuurd. „Ik wist niet dat we een dergelijk image hadden, maar als dat inhoudt dat we bijvoorbeeld Wyndell Madkins wegsturen met behoud van salaris, ja dan klopt het wel. Overigens is het wegsturen van een speler elke keer weer een levensgroot trauma. Ik geloof wel dat Je kan zeggen dat ons beleid met betrekking tot Ame rikaanse spelers niet zo gelukkig is geweest, maar dat is wel verklaar baar. Het bestuur moet Amerikaan se spelers aantrekken voordat de coach bekend is. Hoe je het ook wendt of keert, een bestuur heeft op dit punt niet die kwaliteiten die een coach wel heeft. Zelf ben ik dan wel twee jaar coach van Donar geweest, maar toen speelden ze wel vijf klas sen lager." Drie jaar geleden stelde Karei Bak ker in een interview ondermeer: „Er is meer dan een ranglijstplaats. Een bijkomend voordeel is dat de spon sor zich niet gepakt hoeft te voelen als de resultaten tegenvallen „en dat hij blij wasdat wij niet als Amstelveen, het merendeel van onze Nederlandse spelers hebben vervangen om tot betere prestaties te komen." Is dat nog te rijmen met de werkelijkheid van nu, waarbij slechts twee spelers van het oor spronkelijke team over zijn en men speelt met twee Amerikanen en drie Amerikaanse Nederlanders? „Ik heb duidelijk mijn standpunt moeten wijzigen. Er is duidelijk een accentverlegging in wat de sponsor eigenlijk wil. We moeten hoog op de ranglijst eindigen terwille van de publiciteit. Hoe hoger we eindigen, des te meer hebben we de kans de goede dingen, het scholenprogram ma, de mini-basketbalcompetltie, te behouden. Ik hoop dat het contract met de sponsor na afloop van dit seizoen nog eens met drie jaar ver lengd wordt. Na die drie jaar is er wellicht een basis van Gronings ta lent waarop we op eigen kracht ver der kunnen gaan. Om dat te berei ken moet je dit jaar zo hoog moge lijk eindigen. De sponsor heeft be lang bij een goed landelijk resultaat. Dus hebben we mee moeten doen met de stoelendans. Met een achtste plaats krijg je geen verlenging. Dat betekent niet dat ik niet meer van mening zou zijn dat het Nederlandse basketbal zich in een ongezonde si tuatie bevindt. Ik vind nog steeds dat de begrotingen gesaneerd zou den moeten worden naar anderhal ve ton per Jaar. dat de escalatie van Amerikaanse Nederlanders een halt moet worden toegeroepen, maar ik geloof dat het op dit moment niet mogelijk is. Ik probeer het zo goed mogelijk te reguleren. Wat nodig zou zijn is een krachtig llgabestuur. Op het ogenblik is er een tekort aan kwaliteitsmensen. Het is wachten op de grote mannen. Bovendien zou het ligabestuur een vaste advocaat in dienst moeten hebben, zodat we goede, juridisch glasharde sponsor contracten krijgen". ADVERTENTIE L' ANDRÉ KERSTENS ROTTERDAM Sparta, nummer twee van de eredivisie, speelt zater dagmiddag een vriendschappelijke wedstrijd tegen Real Madrid. De wedstrijd wordt om half vijf in Ma drid gespeeld. Het is in de geschiedenis van het betaalde voetbal in Nederland zel den voorgekomen dat Nederlandse clubs vriendschappelijk in Madrid tegen Real speelden. Fortuna'54 werd tweemaal geïnviteerd en was ook de laatste. Real speelt zijn vriendschappelijke wedstrijden ove rigens meestal bij de tegenstander. Ijshockey. Al ls het nu op een wat kleinere schaal. Het deed echter wel vreemd aan toen de Canadees voor de aanvang van dit seizoen een ne gental nieuwe landgenoten aan de pers voorstelde. Een compleet vreemdelingenlegioen dat later nog werd aangevuld door een Inmiddels weer vertrokken Amerikaan (Dave Herbst). Jastremski enigszins ver- DEN HAAG De Hiifw e»nl« dl*i.l* ijthoe- ktyclub HVS heeft weentdaf om tamelijk onbe grijpelijke redenen de talentvolle Bon Welland ontilagen. Hem werd wanpreualioa verweten. Weiland maakte dit tel toe a lijn come-back aa een Kalf Jaar uit de runalng te ilja geweetL Dal wat in verband met een beenbreuk die de blonde Nederlandse Canadeea opliep tljdena oen auto- ongeluk. Weiland kwam diverse malen voor kei Nederlaadee team nlt. Amsterdam heeft ter rompenaaile van de gebtwe- dera Collard en Jan van der Kraak, die van de JUB geen overackrijvlng kregen, twee Neder landse Canaderen aangetrokken. Het tijn Faul Noojen (IS) en Sydney Carelacn (Sik ontschuldtgend: „Tja, wat moest ik anders. De opzet was een team te formeren, dat de taak had het Oro- ninger publiek weer warm te maken voor ijshockey. Dat kan alleen als je een showteam op de been brengt. Welnu, daar had ik spelers voor no dig die ln Groningen niet voorradig waren. Ijshockeyers bij andere Ne derlandse clubs weghalen weiger lk. Weet precies hoe dat gaat, dan krijgt iedereen een hekel aan je". Alles goed en wel natuurlijk, maar krijgen de jonge talenten van eigen bodem dan nog wel een kans om daadwerkelijk door te breken? Ja stremski: „Zo gauw lk merk dat hier een capabele Nedelandse selectie is gegroeid mogen de Canadezen wat mij betreft na de zomervakantie thuis blijven. Dit Jaar kan dat met geen mogelijkheid. Jonge ijshockey ers mag je in het beginstadium niet te veel onder druk zetten. Sommi gen zijn niet eens ln staat de sport met hun studie te combineren. Ver geet niet dat we na een bezoekje aan bijvoorbeeld Tilburg pas om vijf uur in de nacht thuiskomen. Nee, laat hen maar langzaam wennen op de bank." De voormalige bondscoach blijkt ondertussen met zijn Canadese in grediënten een aardige ijshockey- maaltijd te kunnen voorschotelen. Groningen prijkt op de competitie- ladder verrassend bovenaan. Afge lopen weekeinde werd Tilburg Trap pers zomaar met 3-1 verslagen. Maar: „Ik ben al dik tevreden wan neer wij de play-offs halen weet Jastremski tenslotte realistisch. Uitslagen Nederland** Beker Tilburg Trap pers Tlualf 2-2, Amalerdam-Nljmegen 6-4. HYS- Ororungen 3-7 Ni)megcn-HY8 4-3. Oromngen- TUburg Trapper* 3-1 1 Groningen 6 4 0 2 8 2 Tilburg Trapp 6 3 12 7 3 Amsterdam 4 3 0 1 6 4 Thialf 3 2 I 0 S 5 Nijmegen 2 10 4 2 6 HYS 6 10 2 2 2124 26-19 22 20 22-5 15-22 door Erik Oudshoorn GRONINGEN Terug ln de geschiedenis van het Neder landse ijshockey. Op 10 mei 1976 gleed er een korte brief in de bus van de Nederlandse IJs hockey Bond, met de volgende mededeling: „Na een moeilijke beslissing geef ik er de voor keur aan mijn werkzaamheden als bondscoach voor de NIJB te beëindigen. Ik hoop dat ik de laatste 'jaren een steentje heb bijgedragen aan de opbouw van de ijshockeysport in Ne derland. Voor de toekomst wens ik iedereen veel succes toe". Ondertekend: Bob Ja stremski. Zijn keuze stond ai- dus vast. Geen verlenging van een drie-jarig contract. Snel weg van het Nederlandse ijs hockey. Snel terug naar Canada. En Jastremski vertrok. Diezelfde maand nog. De baan van bonds coach begon voor hem zo'n slopend karakter te krijgen, dat hij er schoon genoeg van had. Bob kon geen puck meer zien. En niemand verwachtte hem dan ook nog terug. Tot op het moment dat enkele bestuursleden van de Groninger IJshockey Stich ting op het lumineuze idee kwamen de ex-bondscoach eens te polsen voor de vakature van trainer/coach. Dat was dit voorjaar, twaalf maan den na zijn vertrek naar Canada. Jastremski nu: „Ik heb er natuurlijk lang over moeten denken. Eigenlijk had ik de ijhockeysport helemaal de rug toegekeerd. Maar deze aanbie ding was toch wel erg aantrekkelijk. Ik heb altijd een geweldig respect gehad voor de organisatie van het Groninger ijshockey. Ook de menta liteit van de Groningers sprak mij erg aan. Nou, waarom zou ik het dan niet doen?" De Nederlandse IJshockey Bond zal de intrede van Jastremski bij de club uit het Hoge Noorden, ongetwijfeld met enige spijt hebben gadegesla gen. IJshockey-professor Hal Laycoe was immers met de bekende grijns op zijn gezicht pas weer terugge keerd naar het land waar hij ooit veel succes oogstte: Canada. Het speuren naar een nieuwe bonds coach was getuige de duur daar van niet bepaald een eenvoudig klusje. Frans Henrichs moest de hal ve wereld rond om er een te vinden. Die moeite had men zich kunnen be sparen door wederom bij Jastremski aan te kloppen. Ook had de NIJB dan geweten wat het in huis haalde. Jastremski heeft in zijn bondscoach- periode veel bewondering afgedwon- BOB JASTREMSKI verras gen door het nationale jeugdijshoc- key en het cursuswerk geheel op poten te zetten. Desondanks heeft de NIJB waar schijnlijk er vanuit gaande dat hij toch zou weigeren Jastremski nooit opnieuw benaderd. „Als dat wel was gebeurd had ik 't zeker over wogen", zegt de Groningse Cana dees. „De lasten der taakverdelingen binnen de NIJB zijn thans over veel meer schouders verdeeld. Bijvoor beeld: als bondstrainer had ik het nationale team. Jong Oranje en de kadetten onder mijn hoede. Op dit moment heeft men daar speciale trainers voor aangetrokken." En als de nieuwe troef van de NIJB. de Zweed Hans Westberg, ter sprake komt vervolgt Bob Jastremski: „Westerberg zelf ken ik niet. Wel is het natuurlijk ergens een nadeel wanneer je een buitenlander voor dit werk benadert Zo'n man heeft minstens een jaar nodig om zich te oriënteren". Met die laatste visie sluit Jastrems- >ende terugkeer ki het hoofdstuk „Bondscoach" lie ver af. Voor hem ls het immers alle maal voltooid verleden tijd. Of toch misschien niet helemaal. Bij Gro ningen staat Jastremski immers de zelfde taak te wachten als bij de NIJB destijds: namelijk het contru- eren van een hechte basis voor een topljshockeyteam. En die hechte basis moet ln dit geval natuurlijk gevormd worden door de Groninger ijshockeyjeugd. IJshockey ls echter in de stad van de Martinitoren nog een tamelijk on verkoopbaar produkt. Jastremski. „Het doel is vijftig nieuwe jeugdle den per seizoen. Dat proberen we te bewerkstelligen door acties op scho len, lezingen en advertences in kranten. Als we op de huidige toer verder gaan. geloof lk dat het lukt. In een paar maanden tijd hebben zich al twintig nieuwe spelertjes aangemeld. Bob Jastremski metselt dus verder aan de opbouw van het Nederlandse

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19