'doorgelicht' in onthullende' reportages Open brief aan alle bollen-fans: Van der Stoel dringt bij VN aan op zitting 'vliegtuigkapingen' de Audi ioo Avant! Audi ioo Avant uitse journalist Günter Wallraff in opspraak Donnerstag. 6. Okt 1977 - 30 PI II r F Heute entscl ie Oostduits echtpaar wil zich voorgoed in Nederland vestigen Mooi voorbeeld van vernuft Audi 0000 iG 21 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET P15-R19-HS17 f Koos van Weringh eit Duitse journalist Günter aff (geboren in 1942) is al in het nieuws met onthul- le reportages over hoe het ei allerlei sectoren van de 'Htschappij en dan vooral in sdustrie, toegaat 'jpalm Ni in/4C-DrvcklnK«1wlfl.C71MU. S A. 1 I I 1 lis manier van Werken wijkt sterk 'gyan die van de meeste andere "malisten. Als hij bijvoorbeeld wil en hoe de werkomstandigheden in de filterfabriek van Melitta gaat hij niet op bezoek en maakt [praatje met wat mensen van de :tie en het meer „gewone" perso- maar dan meldt hij zich aan als ider onder een andere naam treedt bij Melitta in dienst, irende een aantal maanden ;t hij daar zoals ieder ander, in flfde omstandigheden als ieder een journalist die even wat me- peilt en daarover een stuk maar iemand die meedoet "^an „binnenuit" probeert te we- 11'te komen wat het wil zeggen [Jjjider bij Melitta te zijn. taeze wijze heeft hij talrijke repor ts gemaakt die een heldere kijk J men opgeleverd op zaken, die an- niet of geheel anders de open- aTheid gehaald zouden hebben. In v heeft de Amsterdamse uitgever l Gennep een bundel van deze rst lezenswaardige reportages op Inarkt gebracht onder de titel 't rone kapitalisme. Todes jr-gj (WaltckMi (II). Magt o« I Twpl «arf lUaMllcb Deel van de voorpagina van het Westduitse dagblad Bild. van de meest boeiende verhalen :ei at boek is Napalm ja en amen, lr) rin Walraff zich uitgeeft als fabri- 1}die een goedkoop procédé et t ontwikkeld om natriumpalmi- hoofdbestanddeel van de na- te produceren. Van het v irikaanse leger kan hij een grote r krijgen, maar zijn geweten igt, hij kent de uitwerking van lapalmbom. te doen? Hij gaat voor het ne- 'n van een verantwoorde beslis- 'n langs een aantal roomskatholie- 10 moraaltheologen, van wie de 1S sten zich op de vlakte houden of f doorsturen naar een „hogere" kelijke. Een enkele is tegen, an- zijn voor het gebruik van na- .^nbommen. llraff benadert de geestelijkheid niet met de vrij abstracte vraag r iapalmbommen in een oorlog in algemeen geoorloofd zijn, maar 1 de zeer directe vraag of hij als "misch fabrikant een Amerikaan- border voor napalmbommen in eitoam moet aannemen of niet. ar stelt de aangesprokene voor ir problemen dan wanneer hen e algemeenheden worden voorge- i optreden vertoont soms specta- lire kanten. Zo laat hij zich in d I in Athene aan een lantaarnpaal om het kolonelsregime kaak te stellen. Als wapen- ;niielaar komt hij in 1976 in con sul met de Portugese generaal De nèola, waardoor hij erachter komt dat deze een coup aan het beramen is. Niet eerlijk De methode-Wallraff is natuurlijk niet onbesproken gebleven. De Pres- serat in de Bondsrepubliek heeft zich uitgesproken tegen zijn manier van werken. Hij moet nogal eens het verwijt horen, dat het niet eerlijk is onder valse naam en met valse pa pieren ergens te gaan werken. Wallraff merkt daartegen op, dat een arbeider altijd unfair wordt behan deld en zich in een noodweer-situatie bevindt. Arbeiders protesteren dan ook niet tegen zijn manier van wer ken, dan doen de mensen uit de hoge inkomensgroepen, zegt hij. Hij be schermt zijn informanten. De vraag is wat de waarde van zijn waarnemingen is. Twee antropolo gen van de Rijksuniversiteit te Utrecht, Frank Bovenkerk en Lode- wijk Brunt hebben in hun boekje Binnenstebuiten en Ondersteboven (van Gorcum, Assen 1976) daarover een aantal interessante opmerkin gen gemaakt. Zij stellen, dat Wallraff werkt met een simpel twee-klassen model: dat van onderdrukkers en onderdrukten. Het kapitalisme wordt niet als een stelsel door hem •besproken, maar als een reeks tast bare mensen. Niet de produktiever- houdingen zijn verantwoordelijk voor de misstanden in de maat schappij, maar mijnheer die of mijn heer zus, en dat zijn voor Wallraff per definitie „rücksichtlose" types (blz. 93). Bovenkerk en Brunt zijn van me ning. dat men zich moet afvragen of arbeiders zich uitsluitend uitgebuit en gemanipuleerd voelen, zoals Wall raff beklemtoont. Het tekort aan zijn methode is, dat hij niet systematisch naar tegenbewijs zoekt. Dat is echter de taak van de wetenschap, die Wall raff niet pretendeert te vervullen. Eenzijdig De wetenschap zal lang niet altijd die gegevens kunnen verzamelen, die Wallraff naar boven haalt, ook al vertonen die dan een zekere eenzij digheid en worden ze in een bepaal de richting uitgelegd. Dat blijkt uit zijn jongste avontuur: zijn werk zaamheden bij het door de kranten magnaat Axel Springer uitgegeven boulevardblad Bild-Zeitung. Onder de naam Hans Esser heeft hij een maand of vier als journalist gewerkt op de Bild-redactie in Hannover. Het boek, dat hij over zijn wederva ren geschreven heeft, is reeds het middelpunt van schandalen en pro cessen. En dat mag ook geen wonder heten, want wat hij deze keer heeft uitgehaald is geen kleinigheid. Bild is een al jaar en dag berucht blad, dat bol staat van de sensatie. Het nieuws wordt voor de millioenen le zers in grote koppen en korte berich ten gebracht. Ook al jarenlang wordt Bild bestre den als een rechtse, de massa dom houdende krant. Met een geheel an der uiterlijk en als Hans Esser, een man die in de reclame werkte maar daar genoeg van begon te krijgen, stapt hij binnen en wordt aangeno men. De chef laat in die vier maan den verschillende keren merken, dat hij zeer voldoet. Hij moet zich nog wel wat beter aan het tijdschema houden, maar schrijven kan hij. En hij weet de goede onderwerpen voor Bild op te sporen. Haastwerk Een Duitse rechter heeft nu de ver spreiding van het boek verboden omdat het een reeks onjuistheden bevat. Dat zal best waar zijn, want het maakt de indruk een beetje al te haastig geschreven te zijn. Maar hoeveel onjuistheden er ook in mo gen staan, veel afbreuk zal dat niet doen aan het beeld, dat ons van Bild geschetst wordt. Wallraff laat zeer overtuigend zien, dat nieuws door het blad gemanipu leerd wordt, dat het gemaakt wordt als het er niet is en toch de krant vol moet. Nieuws, dat niet past in de visie van het blad, wordt niet ge bracht. Sociale thema's komen niet of nauwelijks aan de orde. Al het nieuws, dat de Duitsers „afvalt" of iets lelijks over hen zegt, wordt weg gelaten of veranderd. Met vele voor beelden wordt dat gestaafd. Een paar willekeurige voorbeelden. Esser-Wallraff maakt een berichtje over een meisje uit Bali, dat ge schreven heeft op een huwelijksad vertentie en helemaal naar Hanno ver komt. Ze ontdekt na enige tijd, dat de a.s. bruidegom al tien jaar getrouwd is en drie kinderen heeft. Om geld voor de terugreis naar Bali te kunnen sparen werkt ze een tijdje als fotomodel. Dit bericht komt door toedoen van de chef echter anders in de krant. Vermeld wordt dat ze, eenmaal in Hannover aange komen, toch maar besloot om alleen te blijven. Over de reden daarvan geen woord, Duitse mannen doen zulke dingen niet. Viool Een door Esser geïnterviewde viool bouwer vertelt onder andere, dat een grote bankier bij hem een viool gekocht heeft als beleggingsobject. Lachend voegt hij eraan toe, dat zo'n in de safe opgeborgen viool langzaam wegrot. Een dergelijke op merking, door de ondervraagde ge maakt, kan geen genade vinden bij de chef, zoiets werpt een verkeerd licht op bankiers en hun motieven. Niet zonder leedvermaakt vertelt Walraff, dat een volstrekt a-muzika- le schroothandelaar na het verschij nen van zijn gekortwiekte, artikel in Bild bij de vioolbouwer een viool voor 13.000 Mark kocht, als beleg gingsobject. Zo wordt elk bericht bewerkt en veranderd. Mensen wor den met Bild bedreigd, als ze niet genegen zijn een gesprek toe te staan. Dat wü zeggen, dat Bild dan wat ongunstige opmerkingen zal maken. En dat betekent in de praktijk: de zaak sluiten. Tegen betaling ver schaffen mensen informatie die ge heel of gedeeltelijk uit de duim is gezogen. Nieuws wordt „geactuali seerd": van gebeurtenissen, die vijf jaar geleden plaats grepen, doet men het voorkomen alsof het giste ren was. Zeer schrijnend is het ver haal over een Bild-redacteur, die via de telefoon in gesprek is met een man, die van plan is zelfmoord te plegen en reeds een hoeveelheid slaaptabletten heeft ingenomen. Als Esser zijn collega vraagt of deze de politie of de dokter al gewaar schuwd heeft, zegt deze: „Natuurlijk niet, dan heb ik morgen toch geen verhaal". De lezer weet niet waaro ver hij zich het meest moet verba zen: over de leugenachtige vinding rijkheid waarmee Bild-redacteuren en fotografen het („hun") nieuws verzamelen of over het cynisme, waarvan de krant blijk geeft. De bevindingen van Wallraff stem men in grote lijnen overeen met wat uit wetenschappelijk onderzoek over Bild bekend is. Een jaar of wat geleden publiceerde Jürgen Alberts een studie over „Massapresse als Ideologiefabrik", waarin hij, aan de hand van Bild, laat zien, dat dit blad zich opwerpt als de spreekbuis voor de Duitse „Volksgemeinschaft". Zorgvuldig wordt daarbij vermeden, dat geluiden, die voor de gemeen schap al te kritisch zijn en niet pas sen in het beeld van het grote sterke en sociale Duitsland worden doorge geven. Als de kritiek echter profijte lijk is voor het vergroten van de oplage dan natuurlijk wel. Zowel de krant als de lezers behoren tot de koopwaar. Günter Wallraff, Der Aufmaeher. Der Mann der bei „Bild" Hans Esser war, Kipenheuer und Witsch, Keu len, 22,-. In november verschijnt een Nederlandse vertaling bij Van Gennep te Amsterdam. Bent u ook zo'n echt bollenmens? Mooi zo. Dan hoeven wij u nauwelijks meer iets te vertellen over het plezier dat u en wij. bollen van Nederland, telkenjare aan elkaarbeleven.Want. met permissie.ergaat toch niets boven zo'n bloeiende bol in tuin ofvensterbank.Maar.geacht bollenmens.waarom niet een beetje méér variatie gebruikt bij het inrichten van uw tuin of balkon? Onze bollenfamilie is oneindig veel groter, rijker en gevarieerder dan onze bekende familieleden lulp.narcis, hyacint en crocus. Oatdek in deze weken de onbekende bol. roepen wij u toe. Dar| kunt u het hele volgende jaar van ons genieten.Bij uw bollenwinkelier krijgt u informatie! Namens alle vergeten bollen van Nederland. de Sneeuwroem.de Winterakoniet.de Keizerskroon, het Sneeuwklokje.de Botaniese iris, het Blauw druifje, de Boshyacint.de Scilla siberica.de Anemone blanda.de Hollandse iris, de Alliumenz., enz. enz. enz. Internationaal Bloembollencentrum. Hillegom. Van onze parlementsredaetie DEN HAAG Ministei; Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft een delegatie Nederlandse verkeersvliegers gisteren toegezegd, zijn uiterste best te zullen doen om te komen tot een speciale zitting van de Verenigde Naties over vliegtuigkapingen. Volgens de bewindsman zal men zich op deze zitting vooral moeten bezighouden met de naleving van de reeds gesloten akkoorden van Tokio, Helsinki en Den Haag, op dit gebied. Volgens deze akkoorden mag geen enkel land ter wereld vrije aftocht geven aan vllegtuigkapers. Inmiddels hebben de tweede Kamer leden Van Zeil (CDA) en Beschouwer (WD) aan minister Van der Stoel ook vragen gesteld over de „terreur in de lucht". Ook zij dringen aan op een speciale zitting van de Verenigde Naties hierover. In zijn vragen noemt de heer Van Zeil de mogelijkheid van een internationale economische boy cot tegen landen die zich niet aan de verdragen van Helsinki, Tokio en Den Haag houden. De heer Berkhou wer denkt aan het verbreken van alle luchtvaartverbindingen met landen die kapers ter wille zijn. Lukt het in wereldverband niet om tot dergelij ke sancties te komen, aldus het libe rale Kamerlid, dan zal dit toch in ieder geval op Europees gebied moe ten. Op de eerstkomende kEuropese Raad (de bijeenkomst van regerings leiders van de Europese Gemeen schap) wil hij het onderwerp daarom door Nederland ook aan de orde la ten stellen. Volgens een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers, de heer F. van Vianen, zou minister Van der Stoel open staan voor de suggestie om naar de vergadering van de Verenigde Naties een afgevaardigde van de VNV mee te nemen die de Nederlandse delega tie daar terzijde kan staan. Ook door buitenlandse verenigingen van ver keersvliegers is deze wens bij hun regeringen naar voren gebracht. Volgens de heer Van Vianen zijn inmiddels ook de voorbereidingen op gang gekomen voor de wereldwij de 48-uursstaking van verkeersvlie gers, die aanstaande dinsdagmiddag om 1 uur Nederlandse tijd begint. Dit voor het geval dat VN-secretaris generaal Waldheim voor die tijd nog geen toezegging heeft gedaan voor een kapingsdebat in de VN. EINDHOVEN (ANP) - De 61-jarige W. Smulders uit Eindhoven is dood in zijn woning aangetroffen. Het slachtoffer dat alleen woonde, is kennelijk door verstikking om het leven gekomen. Het bed van de man was verbrand en de kamer hing vol rook. De politie neemt aan dat de heer Smulders woensdagavond in bed nog heeft gerookt en daarbij in slaap is gevallen. Het slachtoffer heeft nog wel kans gezien het bed te verlaten. Voorzitter Ziekenfondsen: „Meer investeren in bouw ziekenhuizen" Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Voorzitter H. J. An- beek van de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen heeft zijn be zorgdheid geuit over de achterblij vende bouwproduktie in de gezond heidszorg. Op de algemene vergadering van de VNZ, die gisteren in Utrecht werd gehouden, wees hij erop dat in de periode 1969 tot en met 1973 in de bouw van algemene ziekenhuizen jaarlijks bijna 220 miljoen is geïves- teerd, in 1976 was dat nog maar 98 miljoen. De heer Anbeek vreest dat dit te weinig is voor de normale vernieuwing van het Nederlandse inrichtingswezen: „Ook al is vermin dering van het aantal ziekenhuis bedden nodig, zelfs dan is de inves tering bepaald onvoldoende." Aannemende dat de vernieuwing van alle ziekenhuizen over een peri ode van 25 Jaar moet worden ver spreid, moeten er ieder Jaar 2000 „bedden" worden vernieuwd om op hetzelfde niveau te blijven. „Daar voor is jaarlijks 500 miljoen gulden nodig," aldus de heer Anbeek. „zo dat het overheidsbeleid op dit punt ernstig tekort schiet." Hij vreest dat in de toekomst de weinig aantrekke lijke keus moet worden gemaakt tussen een inhaalprogramma of ver mindering van het zorgniveau. Over de toenemende neiging om ge bruik te maken van alternatieve ge neeswijzen. zoals acupunctuurbe handelingen zei hij dat ziekenfond sen die niet kunnen betalen. Meteen eventuele uitbreiding van het ver strekkingenpakket moet volgens hem worden gewacht, totdat de mi nisteriële commissie die zich met alternatieve geneeswijzen bezig houdt. rapport heeft uitgebracht. De acupunctuur zal overigens met voorrang worden bekeken Loongrens Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft de loongrens voor 1978 inmiddels vastgesteld op 36.200 gulden. Het maximum pre mie-dagloon het loon waarover maximaal ziekenfondspremie moet worden betaald bedraagt voor volgend jaar 118 gulden per dag. De Ziekenfondsraad heeft momenteel een advies over het premie-percen tage voor de verplichte ziekenfonds verzekering in voorbereiding. ARNHEM (ANP) - Na een twee daagse treinreis is gistermiddag het Oostduitse dirigentenechtpaar Tllo Lehmann uit Dresden in Arnhem aangekomen en vandaar doorge reisd naar de familie Nienhuis in Ede. Ondanks tegenwerking bij de Oostduitse autoriteiten slaagde het gezin erin om dinsdagavond de pas poortencontrole in het Oostduitse Eisenach te passeren en door te rei zen naar het westen. Tilo Lehmann (29), die is vergezeld van zijn 33- jarige vrouw en zevenjarig zoontje, is van plan zich blijvend in Neder land te vestigen, zo verklaarde hij gisteravond in Ede. Hij zei zich de laatste jaren in Dres den belemmerd te voelen in zijn carrière. Volgens hem is zijn christe lijke geloof er de oorzaak van dat hij wordt tegengewerkt. Sinds 1974 was hij chef-dirigent van het Staats- symphonie-orkest in Dresden. On langs werd hij ontslagen. Zijn vrouw is sopraan De nieuwe, exclusieve Audi 100 Avant. Technisch precies dezelfde vooruitstrevende auto als de Audi 100 van hiernaast. Het verschil zit hem in de fraaie fastback. 't Is per slot maar net hoc u de Audi 100 hebben wilt. Met die vloeiende lijn kreeg de Audi 100 Avant ook een handige, laag doorlopende 5e deur. Het gevolg is een flink stuk extra bagage ruimte (433 liter) die bovendien nog flexibel is doordat de achterbank opgeklapt kan worden (738 liter). Ook bij de Avant heeft u keuze uit een krachtbron van 85 of 115 DIN-pk. Of 136 DIN-pk bij de unieke vijf-cilinder motor. De nieuwe Audi 100 Avant. D'r is veel vóór, van achteren!

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17