IG wil de werkloze aringvissers steunen Prijstreffer 59.- Commissie akkoord met af kick-bus" 'Snel overleg nodig kwestie zigeuners' jserijbeleid 1978 voorgesteld jrzet in iaragua itit op Vier koppelbazen zwaar gestraft Nieuwe wapenwet stuit op kritiek bij PvdA en VVD ilippijnse oepen in i aanval Zes jaar geëist wegens uitlokking heroïnesmokkel Nieuw onderdak opleidingsinstituut T DE WEEKBLADEN wrkwaardig Antwoord Angst Paniek Texas Erkenning Goksyndicaat Politieman i 21 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET H15 onze economische redactie fèSEL De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van uropese Gemeenschap heeft gisteravond het plan voor het rij beleid in 1978 bekendgemaakt. Over dit plan zal maan- en dinsdag a.s. in Luxemburg door de negen ministers van bouw en visserij worden onderhandeld. betreft de te vangen hoeveelhe- ris. stelt de Europese Commissie totaal vangstverbod van haring en een verdere beperking van jng-vangsten. Voor Nederland is vangen hoeveelheid tong terug- kcht tot 6.000 ton (in 1977 mocht •.000 ton worden gevist). Ook de eten van schol zullen verder |en beperkt, maar minder aan- uk dan die van tong. jhet vangstverbod op haring zal, wacht de Europese Commissie, iel van de haringvissers aan de jioeten blijven. Als steunmaat- stelt ze voor: een omscho- brogramma voor jongere vis sers, vervroegde pensionering van oudere vissers en financiële hulp, die voor de helft zal worden verstrekt uit EG-fondsen en voor de andere helft door de lidstaten zelf zal moeten worden opgebracht. De Europese Commissie wijst verder ^lAGUA (UPI) Het verzet in de s len-Amerikaanse staat Nicara- laait op. In het centrum van Igua, de hoofdstad, zitten sol achter zandzakken klaar om i^jiieuwe aanval af te weren van guerrillastrijders die een aanvallen op regeringdoelen it^en uitgevoerd. De jongste aan bad woensdagmiddag plaats, de guerrillastrijders leden van jtionale garde aanvielen op een f'Spunt bij de plaats Saban Gran- c kilometer van Managua, itoffers waren er niet. in de stad Masaya op 28 kilome- en oosten van de hoofdstad, dden troepen zich voor op een ve aanval der „Sandinistas". trokken maandag Masaya in en ontketenden een vuurge- waarbij 23 mensen om het kwamen en tientallen werden ind. ector van de nationale universi- van Managua heeft de vrees sproken dat het geweld toe- t als de 15.000 studenten, van tien de „Sandinistas" steunen, ïdag van vakantie terugkeren. ROTTERDAM (ANP) Vier kop pelbazen uit de bouwwereld zijn in Rotterdam veroordeeld tot gevan genisstraffen van een jaar en zes maanden tot twee jaar en vier maanden. De rechtbank bevond hen schuldig aan het oplichten van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en de fiscus voor in totaal voor onge veer negen miljoen gulden. De man nen hadden van januari 1975 tot midden 1976 gefraudeerd met va kantiebonnen en geen sociale pre mies, loonbelasting en omzetbelas ting betaald. De officier van justitie had straffen geëist van twee tot drie jaar. De zwaarste straf was voor de 38- jarige J. M. M., die in zijn eentje het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en de fiscus al voor ongeveer zeven miljoen gulden had benadeeld. De officier had hem getypeerd als een „vette spin in een web, die zijn voed sel liet aanslepen door een aantal kleine spinnen om zo zelf buiten schot te blijven". De helpers van M. waren de 36-jarige A. A., de 28-jarige A. de B. en de 41-jarige A. S. De 33- jarige R. B., een drukker uit Schie dam die de valse vakantiebonnen had geleverd, kreeg overeenkomstig de eis acht maanden gevangenis. de eis van met name Groot-Brittan- nië en Ierland voor de instelling van een exclusieve visserijzone beslist van de hand. Zoals bekend is Ierland begin dit jaar overgegaan tot de in stelling van een 50-mijlszone. Deze maatregel moest, bij vonnis van het Europese Gerechtshof, worden opge schort. Later ging Groot-Brittannië over tot de instelling van een 200- mijlszone en verbood daarin elke vis serij-activiteit. Deze nationale maat regel werd door de EG omgezet in een communautair vangstverbod voor dit jaar. In Brussel worden voor maandag en dinsdag moeilijke onderhandelingen over het Europese visserijbeleid ver wacht. IBOANGA (Reuter) Filip- se regeringstroepen, gesteund I tanks, vliegtuigen, artillerie en -^gsschepen, zijn een offensief ~~)nnen tegen de stellingen van de ^emrebellen bij de stad Zambo- in het zuiden van de Filip- iffensief is een reactie op een overvallen van de rebellen op osten van de regeringstroe- De Filippijnse minister van de le, Juan Ponce, heeft gezegd dat lebellen van het islamietische Ijdingsfront MORO klaar staan een grootscheeps offensief dat luidelijk deel van de Filippijnen dig in hun macht zou moeten gen. het weer oplaaien van de strijd afgelopen dagen Schijnt er nu en definitief einde gekomen te an het toch al wankele bestand len maanden geleden gesloten tussen vertegenwoordigers ie Filippijnse regering en de ndelingen. HAARLEM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem, mr. Bredius, heeft gisteren een ge vangenisstraf van zes jaar geëist te gen de 31-jarige Chinese restaurant houder C. uit Kaatsheuvel. De res tauranthouder wordt ervan ver dacht smokkel van 14,5 kilo heroïne te hebben uitgelokt. C. ontkent de uitlokking, maar zegt wel relaties te hebben gehad met twee Nederlandse meisjes die koe riersdiensten verrichtten. Verdachte zegt, dat hij deze relaties alleen als tussenpersoon had, omdat hij Ne derlands sprak. Verdachte gaf toe een enveloppe aan één van de koe riersters te hebben overhandigd, maar hij zou niet geweten hebben wat er in zat. Later bleek dat het ging om een bedrag van 50.000 gul den en een internationaal rijbewijs. De koerierster, die in april op Schip hol was aangehouden is voortvluch tig en kan daarom niet gehoord wor den. Echter andere verklaringen, die de rechter gisteren voorlas, wijzen erop dat verdachte degene is ge weest, die geld beschikbaar heeft gesteld en aanwijzingen heeft gegeven. Tegen de 28-jarige vrouw De V. en de 21-jarige K. heeft de officier van justitie van de Haarlemse recht bank vier jaar gevangenisstraf geëist. Zij zijn op 14 juli op Schiphol aangehouden met 11,5 kilo heroïne. Verdachten zeiden het transport in opdracht van de 34-jarige Chinese koffieshophouder uitgevoerd te heb ben. Tegen hem is zes jaar cel geëist. De rechtbank doet op 3 november uitspraak. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - PvdA en WD heb ben grote bezwaren tegen het wets ontwerp van een nieuwe wapen- en munitiewet dat het vorig jaar door minister Van Agt werd ingediend. Dit blijkt uit de gisteren ingeleverde bijdragen van deze partijen voor het voorlopig-verslag. Met name vinden de socialisten en liberalen dat in het wetsontwerp aan de politie en aan speciale amb tenaren veel te grote opsporirigsbe- voegdheden gegeven worden. Zo mogen deze wanneer er een rede lijk vermoeden van verboden en ver borgen wapen- of munitiebezit be staat te allen tijde auto's en ladin gen onderzoeken en mogen zij hier voor zonder speciale toestemming of last alle plaatsen betreden. Ook kunnen ze huiszoekingen doen. Chauffeurs en schippers kunnen door hen gesommeerd worden hun voer- en vaartujgen tot stilstand te brengen of naar een bepaalde plaats te gaan voor nader onderzoek. Ook mogen de opsporingsambtenaren te. allen tijde behaalde goederen voor nader onderzoek in beslag nemen. Ook CDA en D'66 hebben hun twij fels over dit wetsontwerp, al erken nen deze fracties dat een uitgebrei der opsporingsbevoegdheid nodig is om een doeltreffender politie-optre- den mogelijk te maken in de moeiza me en riskante strijd tegen de toene mende handel in en het bezit van verboden wapens en munitie. De heren Verdam en Vrolijk zochten gisteren tijdens een wande ling langs de Hofvijver kennelijk een oplossing voor de (in)forma tieproblemen. ROTTERDAM Het laten rij den van een zogenaamde ,,af- kick-bus" waarmee de aan her oïne verslaafde jongeren als het ware „opgezocht" zullen worden om hun methadon te verstrekken, past in het kader van het streven van het Rotter damse gemeentebestuur om een gesloten hulpverleningscir cuit voor drugsverslaafden tot stand te brengen. Dit zei wethouder mevrouw Schmitz in de raadscommissie volksgezond heid ter verdediging van het plan om een stadsbus in te richten al mobiele verstrekkingsplaats van methadon. De meerderheid van de raadscom missie ging akkoord met dit voorstel, zij het met de nodige restricties. Zo Cursus voor buitenlanders die werk zoeken Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Werkloze buitenlandse werknemers kunnen vanaf 1 november in Dordrecht een driejarige cur sus in de Nederlandse taal vol gen. Dit in het kader van een project dat de Dordtse stich ting Opvang en begeleiding buitenlandse werknemers en het gewestelijk arbeidsbureau in samenwerking met de ge meente Dordrecht hebben opgezet. Het project dient als voorbeeld voor soortgelijke voorzienin gen elders in het land. Gebrek aan kennis van de Nederlandse taal Is hèt grote struikelblok voor de buitenlandse werkne mers. Erger nog doet de taal barrière zich voelen voor bui tenlanders die werkloos zijn geworden. Zij hebben het nog moeilijker dan Nederlandse werklozen om weer aan de slag te komen. Er wordt weliswaar op tal van plaatsen in het land aan gast arbeiders taalonderwijs gege ven, maar dat geschiedt an ders dan in Dordrecht. Dit op de werkloze buitenlander ge richte onderwijs beoogt de vrijwel kansloos geworden bui tenlandse werkloze een steun in de rug te geven. Doel is hem in staat te stellen zich met vakstudie betere mogelijkhe den te verwerven. Drie beroepsleerkrachten gaan 's avonds in een school les ge ven. Als de deelnemers de cur sus hebben voltooid zal hun kennis van het Nederlands ge lijk staan aan die welke in zes jaar op de lagere school wordt verworven. Er hebben zich in Dordrecht tot dusver 30 werk loze gastarbeiders opgegeven. zal de verstrekking van methadon ook een verslavend middel bege leid moeten worden door dieskun- digen. Dat ligt overigens in de bedoeling. De bus zal uitgerust worden met standaard-voorzieningen en bemand worden door een arts, verpleegkun digen, een psycholoog en een maat schappelijk werker. Het op deze wijze benader-en van heroïneverslaafden sluit volgens wethouder Schmitz aan op-L.de vor men van hulpverlening die op dit gebied al in Rotterdam bestaan. „Wat de beste hulpverlening is, weet ik niet, maar er moet geholp en wor den, hoe meer hoe beter". Wel zullen de bestaande instellingen meer moe ten gaan samenwerken, aldus de wethouder, en elkaar niet als concur renten beschouwen. De mobiliteit van een bus is volgens haar een pluspunt, omdat enerzijds de drugsverslaafden op agres«ievere wijze worden benaderd en ander zijds geen overlast is te verwachten voor buurtbewoners. Bij de inrich ting van een pand zou dat lantste wel het geval zijn. De „afkick-bus" zal bij wfjze van proef voorlopig een half jaar gaan rijden. In eerste instantie zal gemikt worden op de verslaafde Suruiamers in het West-Kruiskadekwartier. De inrichting van dc bus vergt een in vestering van 50.000. AMSTERDAM (ANP) Het Me disch Juridisch Comité en het Rood Verzetsfront houden zaterdagmid dag in gebouw de Brakke Grond in Amsterdam een herdenkingsbijeen komst naar aanleiding van het over lijden van de Westduitse RAF-leden Baader, Ensslin en Raspe. De Westduitse advocaat vaia Baad er. Hans Heinz Heldmann. een me dewerker van het advocatenkantoor van Klaus Croissant, Ralf Friedrich en Joke Sacksioni namens het Me disch Juridisch Comité, zullen op de bijeenkomst het woord voeden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vijf Kamerleden van PvdA. CDA, WD, PPR en D'66 hebben de regering gisteren gevraagd snel met de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten te gaan praten over het probleem van de illegaal in ons land verblijvende zigeuners. Nog steeds heeft de VNG namelijk van minister De Oaay Fortman (binnenlandse zaken) geen antwoord gekregen op een brief van ongeveer een maand geleden, waarin men aanbiedt om tussen de regering en de gemeenten te gaan bemiddelen over de vraag welke gemeenten straks de statenloze zigeuners aan een standplaats moeten helpen. Vrijwel geen enkele gemeente staat te trappelen om de zigeuners binnen zijn grenzen te halen, vanwege de vrees voor onlusten met andere woónwagenbewoners en vanwege de problemen die er mogelijk rijzen op het gebied van bijstandsuitkeringen. In haar brief aan de regering stelt de VNG dan ook dat, wanneer bepaalde gemeenten, na bemiddeling bereid blijken standplaatsen voor zigeuners te creëren, deze gemeenten dan 100 procent van de bijstandsuitkering aan deze mensen van het rijk ver goed moeten krijgen. Ook schade claims bij vestiging, bijvoorbeeld door vernielingen na ruzie met ande re kampbewoners en extra inrich tingskosten zoals voor riolering moe ten geheel op het rijk verhaald kun nen worden, vindt de VNG. Intern is de VNG intussen al bezig te bekijken welke gemeenten voor de vestiging van de gelegaliseerde sta tenloze zigeuners in aanmerking kunnen komen. Wanneer het be stuur van de vereniging volgende week weer over deze zaak vergadert wil men graag het antwoord van de regering op het bemiddelingsaanbod en op de financiële eisen binnen hebben. In een toelichting op hun vragen stellen de vijf Kamerleden dat het voorgenomen beleid inzake de zigeu ners staat of valt met de medewer king van de gemeenten. Van een onzer verslaggevers. ZWIJNDRECHT - Prof. mr. I. A Diepenhorst heeft het nieuwe onder dak van de Stichting Bijzondere Cursussen in Zwijnörecht in gebruik gesteld. De stichting, een Industrieel opleidingsinstituut voor overheid zowel als bedrijfsleven, begon haar werk in 1966. Er werkten toen nau welijks tien mensen bij de stichting, die nu ongeveer 100 vaste medewer kers telt met bovendien nogzo'n 150 part-timers. Zes jaar geleden werd in België een nevenbedrijf opge richt. Er zijn sedert 1966 meer dan 70 cursussen ontwikkeld in de verschil lende vakgebieden en ruim 25.000 personen volgden er een opleiding op lager, midden dan wel hoger ni veau. Het nieuwe gebouw is opge trokken uit kunststof elementen en telt drie verdiepingen. Sportieve grove ritser ilt/zwart. Blouaon-jack van anti-gliss nylon. Sportieve grove ritsen. Marine/rood/wit en marine/koball/zwart. mt. 116(59.—)t/m 176 (65.—) Alleen deze week Grote Marktstraat 34, Den Haag - Rozemarijn 19-23, Leidschendam - Haarlemmerstraat 115-117, Leiden ieuwe Linie aid merkwaardig is de voorpa- n De Nieuwe Linie die aan de tijde een portrettengalerei ipe, Schleyer, Möller, Baader isslin vertoont, maar die ge- 1 is van ook maar een regel Andere kost dan maar. Het leongres: „In november vorig sprak men voorzichtig over es. later dit jaar werd het acht- lus. maar de partij heeft te- geconstateerd dat afspraken niets uithalen, als je nu een- graag met het CDA wil rege- )ver het geheel genomen was grijpelijk dat de Internationa- ar zwak ten gehore werd ge- •sprek met het nieuwe PvdA- ^rlid Wijnie Giphart: „Ik zit in Jmer te werken voor de vrouw "straat" polffers, voorheen arts en nu rist over de gezondheidszorg, I dat „we de verantwoordelijk- per ons eigen lichaam hebben |en en in handen gelegd van de fe stuiten machinerie van de pheidszorg." Een somber ge- lover een toch alledaags onder- Hervormd Nederland In Hervormd Nederland tenminste nog een commentaar over de afloop van het kapingsdrama, en ook hier twijfels over de zelfmoorden: „Het afdoende antwoord is goud waard, maar is vermoedelijk niet beschik baar." Een artikel over het verschijnsel punk: „een mengeling van provoce rende geldingsdrang en nuchtere re aliteitszin." De architect van het CDA-program, dr. B. Goudswaard, neemt het PvdA-beginselprogram op de korrel: „Gelijkheid is nog het enige begin sel van de PvdA." En: „Je zou eerder zeggen dat het een programma is voor middellange termijn. Er wordt weinig gezegd over de dragende ge dachten achter de hedendaagse de- mocratisch-socialistische visie." Voorts nagenoeg de volledige tekst van kardinaal Alfrinks rede ter gele genheid van de V red es week: „Nog nooit was de ondergang van de we reld zo goed voorbereid." De Groene Amsterdammer Ook in De Groene Amsterdammer slechts een commentaar over de ka ping en de daarmee verbandhou dende dood van drie RAF-leden. „Ook na hun dood zal dat systeem recht overeind blijven staan. Want de angst, de belangrijkste voedings bodem, is nog steeds springlevend." Het PvdA-congres en de kabinets formatie: „Onderhandelaar Van Thijn mag zich misschien gelukkig prijzen dat het congres niet als een blok aan z'n been ls gaan hangen, maar bij de onafwendbare „uit braak" naar de 7-7-2 formule heeft het evenmin nieuwe steunpunten verschaft." Op de binnenpagina's aandacht voor de stadsvernieuwingsplannen voor Amsterdams oude wijken. Of wel „kaalslag ten bate van woning bouw voor kapitaalkrachtige gezin netjes. De enige onduidelijkheid is nog waar de huidige bewoners heen moeten." Onder de kop „De mensen worden steeds gekker oud" een triest relaast over het lot van demente bejaarden in de hoofdstad. Accent Accent waarschuwt voor het terro risme in Nederland en vindt dat de overheid het laat afweten. „De poli tici zijn niet opgewassen tegen ter roristen meent het blad dat danig in paniek is geraakt door de gebeurte nissen van de laatste weken. Ook Accent heeft het laatste nieuws aan het „terroristische front" niet kun nen verwerken. Het blad rappor teert verder over een reisje langs de Rijnwijn. Conclusie na dertig glazen wijn: Geef mij maar een pilsje. Andere onderwerp: Feministen voe ren het hoogste woord op het PvdA- congres, mode voor forse mannen en een interview met Dik Trom. Vrij Nederland Het „voortijdig verscheiden" van, Andreas Baader acht Vrij Nederland geen onoverkomelijk verlies voor het socialisme. In tegenstelling tot Ulrike Meinhof hebben Baader c.s. nooit iets anders dan één-dimensio naal gestamel afgescheiden, aldus VN. „Zij waren de typische represen tanten van het 'sla-erop-socialisme' dat West-Duitsland binnen enkele jaren heeft veranderd in het Texas van Europa". VN acht de RAF aller minst dood, en twijfelt hevig over de vraag of alle zes leden van de zoge naamde harde Baader-Meinhof- kem zelfmoord hebben gepleegd: „Het complete Wetboek van Straf recht werd omgeploegd om te voor komen dat zij een krant konden lezen, naar de televisie konden kij ken en de advocaat van hun keuze konden ontvangen. Daarom is het te^ gek om los te lopen dat zij alle zes blijkbaar in de gelegenheid zijn ge weest om zich de halsslagader door te snijden, zich op te hangen, zich dood te hongeren of zich een kogel door het hoofd te jagen." Vincent Bakker opent een serie over het verzekeringswezen op spectacu laire wijze met het boven water brengen van geheime „kartelafspra ken" over het ondermijnen van criti ci en een lobby in het parlement. Igor Cornelissen komt mei nieuw oud zeer over Menten („wie was de geheimzinnige Bernsen?") en dan nog een grapje uit Terzijde: „Als ik het goed begrijp is de metro een tramlijntje dat onderweg een lange tunnel passeert". Elseviers Magazine Onder de kop „Hoe terreur zichzelf venrietigt" laat het omslagverhaal van Elseviers Magazine geeia twijfels bestaan over de vraag of de drie RAD-leiders inderdaad zelfmoord hebben gepleegd. „Het was de er kenning van hun uiteindelijke ne derlaag," zo luidt de Inleiding van een terreuroveizicht van d<e laatste Jaren. In zijn wekelijks commentaar trekt Ferry Hoogendijk de gele kaart jegens het PvdA-congres dat zijn verontrusting uitsprak, over de zoekacties in ons land nnar leden van de RAF. FerTy kan er niet bij: „Terrorist schiet agent dood. Politie maakt jacht op handlangers. Links bezorgd over rechtspositie van de terrorist en 'uitholling' van de rechtsstaat Gekker kan het eigen lijk niet," aldus de hoofdredacteur. Pessimisme over de kabinetsforma tie. Als die mocht slagen, clan heeft ons land met Allerheiligen een kabi net. „Maar er zullen heel vrat heili gen aangeroepen moeten werden wil dit kabinet zonder spanningen sin terklaasavond halen. Als dat lukt: aan Zwarte Pieten geen gebrek." Frans de Lugt hekelt het nieuwe beginselprogram van de PvdA, „die boft dat dit niet het verkiezingspro gram voor de komende vier Jaar is, want dan zou er geen regeerakkoord met het CDA hebben gelegen." Haagse Post Tijdnood moet een aantal opiniebla den parten hebben gespeeld, want ook de Haagse Post gaat voorbij aan de afloop en de gevolgen van het laatste hoofdstuk in de geschiedenis van het terrorisme. Het omslagver haal gaat over „Het Roomse Gok syndicaat" of „hoe een lobby uit het KVP-establishment door jarenlang manipuleren het monopolie op het legale gokken veroverde Een re portage. zoals IIP dat altijd zo ferm uitdrukt. Verder een artikel over particulie re bewakingsdiensten „met een taakopvatting die niet wordt be paald door de gemeenschap, maar door het bedrijf dat ze inhuurt.'' HP vraagt zich af of de wildgroei in het bewakingswezen nog wel te stuiten is. Nooit met Wiegel, luidt een krachtig commentaar van W. L. Brugsma. Maar niet te snel met conclusies: „Waar de zekerheid groeit, dat als er een kabinet met het CDA komt. dat kabinet het niet lang zal uithouden, is het minste dat PvdA en D'66 kunnen doen het met warme inte resse vaststellen dat er blijkbaar twee Volkspartijen voor Vrijheid en Democratie zijn: één VVD waarmee je nóóit en een andere waarmee Je best eris zou kunnen regeren." Een verslaggeefster, die luistert naar de naam Lieve Joris, bericht uit het Belgische plaatsje Geel. waar bet ideaal van Carel Muller werkelijkheid werd: 1200 geesteszie ken die zijn opgenomen in normale gezinnen. De Tijd In De Tijd geen letter over de recen te gebeurtenissen in Somalië en Stuttgart Wel een gesprek met de voorzitter van de Nederlandse Poli- .tiebond. Leen van der Linden, die vindt dat de Nederlandse politie man niet harder moet worden. „Hij is natuurlijk geen zacht ei, maar hij is mentaal niet ingesteld op de be strijding van het terrorisme. In zeke re zin pleit dat voor hem, Ja". Rob Vermaas prijst de onafhanke lijkheid van D'66: „Het zint de socia listen helemaal niet dat D'66 ter wille van de eigen Identiteit let* meer afstand heeft genomen van de PvdA. En iedereen die niet klakke loos ja en amen zegt op alle denk beelden van de PvdA wordt als recht* beschouwd." De Tijd drukt nog een doortimmer de (Amerikaanse) reportage af over de martelgang van de onderteke naars van het Praagse manifest Charta '77 over de rechten van de mens: „Liegen is een vorm van et hiek."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15