op komst in Braziliaanse politiek lhaos in Ethiopië' Meer processen in Praag verwacht -Afrika Schleyer Onderzoek Stuttgart Egypte: ook PLO naar conferentie Mafia wilde Italiaanse communisten ombrengen en wapens Moskou voor Somalië it Oproep Zuid-Afrika Kritiek van Franse communisten Bangladesj straft daders van opstand GIRO 26655 Ontslag voor Westduitse officieren ERDAG 20 OKTOBER 1977 (ROBI (Reuter, UPI) De militaire leiders van Ethiopië en opgeroepen de chaos in het land te lijf te gaan. Volgens ,nta worden bedrijven stopgezet, sluiten scholen en ligt de op het land te rotten. BUITENLAND Trouw/Kwartet ras voor het eerst dat de dergue roorlopige militaire raad) toe dat er anarchie heerst in het Verzet kan volgens de militaire •s niet langer aanvaard worden e bevolking werd opgeroepen te wapenen met een ijzeren dis- ie en een revolutionaire moraal e strijd aan te binden. >ns de dergue leeft de stadsgue- in het land op. Zij noemde de lutionaire volkspartij (ERP) en ematigde democratische unie als de belangrijkste „binnen- vijanden" en riep het volk op leze bewegingen de strijd aan te Zij zouden de Ethiopische utie ongedaan willen maken en ^*ind willen ontmantelen. lend was dat niet de marxisti- Ethiopische socialistische be- (Meison) werd genoemd, >an een groot aantal leiders on aangehouden en anderen rgronds zijn gegaan. Volgens di- laten in Addis Abeba worden de orde van de dag politieke biden gepleegd, en vinden uitge- le schotenwisselingen plaats, ze- sinds drie weken geleden een londsleider werd vermoord. Ook ifer berichten over executies op schaal, maar deze worden door militaire regering tegenge- r Iken. 1 Sinds de val van keizer Haile Selas sie in Ethiopië hebben militaire rege ringen elkaar afgewisseld. In naam voeren zij een links beleid met land hervormingen en nationalisaties, maar volgens veel waarnemers kon den zij slechts met de meest harde onderdrukking in het zadel blijven. Afscheiding Ondertussen zijn met name in de Islamitische kustprovincie Eritrea en in de Ogaden-woestijn afschei dingsbewegingen actief. De Ogaden is voor verreweg het grootste deel in handen van het Westsomalisch be vrijdingsfront, dat steun krijgt van Ethioplë's buurland Somalië. De Sowjet-Russische ambassadeur voor Ethiopië heeft gezegd dat zijn land al sinds meer dan drie maanden geen wapens meer levert aan Soma lië. Anatoli Ratanof beschreef de ge ruchten als zou Somalië nog steeds wapens ontvangen als de „reinste kletskoek". Volgens hem beschouw de de Sowjet-Unie Ethiopië als het slachtoffer van de agressie in de streek van de Ogaden. De wapenle veranties aan Somalië werden al op geschort voordat de oorlog in de Ogaden uitbrak, aldus Ratanof. Wes terse diplomaten in Addis Abeba zien deze uitspraak als een inleiding op de mogelijke terugtrrekking van enkele duizenden Russische advi seurs uit Somalië. ervolg van pagina 1 pe „Een betrek kleine groep", vervolgde hij, hierin vooraan, maar maakt uik van een groot aantal organi- s en personen. Er is al veel A de aangericht en veel lijden ver- aakt" eontwaardiging hele wereld is met verontwaar- ng gereageerd op de Zuidafri- ise maatregelen. Minister Max der Stoel (buitenlandse zaken) k van een zwarte dag voor de senrechten en een aanslag op de vrijheid. Volgens hem is de op een zinvolle dialoog met ■Afrika de bodem ingeslagen en :limaat geschapen waarin het voor gewelddadige uitbar- >n steeds groter wordt. iBritse ambtgenoot David Owen het over een „tragische stap teruit op de weg naar een vreed- ^e samenleving van alle rassen". "Verenigde Staten lieten weten de lekkinger. met Zuid-Afrika aan I nieuw onderzoek te zullen on- Jverpen. Êen woordvoerder nde de stap van de regering in ioria „volkomen onverwacht", laatste maanden leek het Zuidaf- |anse bewind juist te pogen bij westen in een goed blaadje te Verandering _|ei in ij wereldraad riep de 293 leden in r dan 90 landen op scherp te -Resteren tegen deze „ernstige inding van de mensenrechten". I. dr. H. Berkhof, voorzitter van aad van kerken in Nederland, zei Westeuropese regeringen en be- eldraad ADVERTENTIE geschokt, en verontrust over de verdergaande beperkingen van vrije Meningsuiting en schending van elementaire mensenrechten, roept de 2«Sroepsgroep lournalisten van Amnesty International afdeling Nederland ■fljfolega s. organisaties en verenigingen op krachtig te protesteren tegen de cente ontstellende ontwikkelingen in Zuid-Afrika. Amnesty International telefoon 020-847905, giro 454000, A'dam. luid Afrikaanse Ambassade, Wassenaarseweg 40, Den Haag. Tel. 070- 324501 PRAAO (Reuter) De Tsjechoslowaakse strijder voor de rech ten van de mensen, Vaclav Havel, verwacht nieuwe processen tegen dissidenten in Praag. Eerder deze week werd hij tot veer tien maanden voorwaardelijk ver oordeeld. samen met drie anderen. Havei werd beschuldigd verboden memoires naar het buitenland te hebben willen smokkelen. De groep rond Charta '77 waar hij bij hoort zal zich door de uitslag van het proces in Praag niet van de wijs laten brengen. Zij heeft laten weten de strijd voor de mensenrech ten verhevigd voort te zetten, tegen alle onderdrukking in. Er zal een reeks documenten verschijnen over het verloop van het proces, en verder over de huidige situatie ten aanzien van de mensenrechten in Tsjecho- slowakije. Aanfluiting drijven nu moeten beseffen dat „er geen speelruimte meer bestaat om dit alles nog te vergoeilijken". Vol gens prof. Berkhof is de Zuidafri- kaanse regering zo verblind om door nieuwe blanke verkiezingen, specu leren op angst, een dictatuur te stel len dat ze daarvoor alle grote mense lijke waarden wil achterstellen. De algemeen secretaris van de gere formeerde bond, ir. J. van der Graaf, ziet geen aanleiding zijn voorgenomen reis naar Zuid-Afrika af te zeggen. Hij herhaalde dat het gesprek tussen de kerken en christenen hier en daar moet openblijven. Kardinaal Alfrink, voorzitter van Pax Christi, sprak over een inbreuk op de rechten van de mens, en zei dat het bijzonder moeilijk zal zijn om degenen die in Zuid-Afrika verantwoordelijkheid dragen tot an der inzicht te brengen. In Nederland zei verder CDA-woord- voerder Scholten dat nu zachte druk niet meer helpt overgegaan moet wor den tot hardere maatregelen. Hij toon de zich voorstander van opzeggen van het cultureel akkoord tussen Zuid-Afrika en Nederland. CNV-vooizitter Jan Lanser. die eni ge maanden geleden nog een bezoek aan Zuid-Afrika bracht met een de legatie CNV-bestuurders hoopt van daag in het bestuur van deze vak bond de toestand in Zuid-Afrika aan de orde te stellen. Tot nu toe heeft het CNV in tegenstelling tot de FNV steeds geprobeerd wegen open te houden naar de Zuidafrikaanse overheid, maar daar zou wel eens verandering in kunnen komen, ge zien de maatregelen, die de regering Vorster genomen heeft. „De Zuid afrikaanse regering maakt het on mogelijk voor mensen, die tot nu toe nog een hand uit wilden steken naar dit land, dit te blijven volhouden. Het is verschrikkelijk en verwerpe lijk wat hier gebeurd is, in volstrekte strijd met elk beginsel van een rechtsstaat" aldus de beer Lanser. CAIRO (Reuter, UPI) Egypte heeft de Verenigde Staten laten we ten dat deelneming van de PLO aan een hervatte Arabisch-Israëlische vredesconferentie in Genève opge nomen dient te worden in het op 5 oktober opgestelde Amerikaans-Is raëlische werkdocument, waarin de procedure is neergelegd voor deze conferentie. Het document stelt voor dat alle Arabische partijen op die conferentie door een enkele Ara bische delegatie vertegenwoordigd zullen worden met inbegrip van de „Palestijnse Arabieren". Het maakt geen gewag van de PLO. De Egyptische minister van buiten landse zaken. Ismail Fachmi, zei gis teren in Caïro dat dit een van de diverse amendementen en verduide lijkingen is die Egypte aan de Vere nigde Staten heeft gevraagd in een telegram dat president Anwar Sa- dat diezelfde dag naar president Carter had gestuurd. „Het stand punt van Egypte is, na volledige overeenstemming met (PLO-leider) Jasser Arafat, dat de PLO met name moet worden genoemd", aldus Fachmi. Israël is vierkant tegen deelneming, van de PLO aan de conferentie en zegt dat het werkdocument een der gelijke deelneming uitsluit. Ameri kaanse functionarissen zijn het daar echter niet mee eens. Zij zeggen dat in het stuk niets staat dat deelne ming van niet-prominente PLO-le- den belet. DACCA (UPI) - Militaire rechtban ken in Bangladesj hebben 37 dood vonnissen en 20 maal levenslang uit gesproken tegen de deelnemers aan een muiterij in het leger en de daar op volgende mislukte poging tot staatsgreep op 2 oktober. De dood-' vonnissen zijn al voltrokken. De tri- bunaals spraken 36 beklaagden vrij. In totaal zijn 460 militairen van le ger en luchtmacht aangeklaagd we gens vermeende betrokkenheid bij de muiterij op 30 september en de coup op 2 oktober in Dacca. Deze mislukte coup speelde zich ten dele af op de luchthavan van de hoofd stad. waar op aat moment door de autoriteiten werd onderhandeld met de kapers van een Japans verkeers vliegtuig. De afwikkeling van dat drama het toestel zou uiteindelijk doorvliegen naar Algiers werd niet beïnvloed door de schermutse lingen op de luchthaven. Bij de twee incidenten kwamen naar in Dacca verluidt 23 officieren en meer dan 40 lagere militairen om het leven. Agenten onderzoeken de Westduitse auto waarin het lijk van de ontvoerde Schleyer werd aangetroffen. president van de BDA in december 1973 nam Schleyer aan talrijke CAO-besprekingen deel. Ondanks de vaak harde onderhandelingen werd hij door zijn gesprekspartners steeds als een zakelijk en eerlijk „tegenspeler" gerespecteerd, altijd strevend naar aanvaardbare com promissen. Sedert 1976 was Schley er als „dubbelvooizitter" van de BDA en de BDI een van de belang rijkste pesoonlijkheden van het Duitse industrie-management Vervolg van pagina 1 De jacht strekte zich uit tot Nederland, Bel gië, Frankrijk en Scandinavië. Her haaldelijk werd gezocht naar een jacht waarop Schleyer gevangen zou zijn gehouden en dat onder meer gezien zou zijn op het IJssel- meer. Een nieuwe climax bereikte de zaak toen vorige week vier personen de- Boeing-737 Landshut van de Luft hansa op een vlucht van Majorca kaapten met 91 mensen aan boord. Dp kapers en de ontvoerders lieten in gelijkluidende verklaringen we ten dat zij samenwerkten en stelde nieuwe eisen. Auto Sedert zondagochtend het ultima tum van het „commando Siegfried Hausner" verliep was niets meer over Schleyer vernomen totdat gis termiddag politie en enkele media in Frankrijk en Duitsland werden opgebeld met de mededeling dat zijn lijk kon worden gevonden in de kofferruimte van een groene Duitse auto in de Rue Charles Peguy in Mulhouse. De 62-jarige Hanns-Martin Schleyer was voorzitter van de bondsvereni- ging van Duitse werkgeversbonden (BDA) en van de bondsfederatie van de Duitse industrie (BDI). Hij was één van de belangrijkste economi sche woordvoerders van de Bonds republiek. De in Offenburg (Baden-Württem- berg) geboren topmanager, was se dert 1963 bestuurslid van het auto concern Daimler Benz AG en gold als groot kenner en voorvechter van sociale en maatschappij-politieke vraagstukken. Daarnaast was hij echter ook een fervent tegenstander van paritaire medezeggenschap. Talrijke standpunten van werkge verszijde in de bedrijfsreglementen en de medezeggenschapsbepallngen zijn in aanzienlijke mate mede door Schleyer'vastgelegd. Eerlijk tegenspeler Als voorzitter van de werkgevers- bond in de metaalindustrie van Ba- den-Württemberg van 1962 tot 1968 en van 1972 tot zijn benoeming als Schleyer was ere-senator van de uni versiteit van Innsbruck, gehuwd en vader van vier zoons. L'Humanité, het blad van de Franse communistische partij, heeft het proces in Praag tegen vier voorvech ters van de mensenrechten een „aan fluiting van het recht" genoemd. Hoofdredacteur René Andrieu zegt in zijn blad dat „geen staats- of par tijbelang en geen onjuiste opvatting van de internationale solidariteit ons ertoe zullen brengen een derge lijke aanfluiting van het recht dat het gezicht van het socialisme mis vormt, te aanvaarden". Inmiddels zijn zeven van de dertien jongeren, in augustus gearresteerd na een vechtpartij in Kdyne tussen een duizendtal jonge mensen en hon derden politiemannen, militairen en leden van de grenswacht, in de Tsje choslowaakse plaats Domazllce ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 12 maanden tot twee Jaar. De vechtpartij in Kdyne hield ver band met de annulering op het laat ste moment van een rockconcert In het kader van een volksfeest. De jongelui die kaartjes voor het con cert hadden gekocht werden razend toen de organisatoren het geld van de kaartjes niet wilden terugbetalen. Het kwam tot een gevecht met de politie waarbij verscheidene gewon den zouden zijn gevallen. Een van de jongeren had Charta ondertekend. ^BEVRIJDINGSFONDS KOMITEE tZUIDELIJK^ f AFRIKA! Hel enige antwoord aan Vorster: Stem nu het ANC voor een vrij Zuid-Afrika DA COSTASTR 88 AMSTERDAM Vervolg van pagina 1 Bpvendien werd in Raspe's cel ach ter een lijst een gat van 17 bij 17 centimeter gevonden, waarin moge lijk het pistool verborgen is geweest, aldus het parket, dat zegt dat in Baaders cel drie patronen zijn ge vonden. die aan de punt waren inge- veild en zo een zogeheten dum-dum- effect zouden krijgen. Volgens de justitie van Baden-Württemberg hebben de drie voor hun dood brie ven verzonden en de regering pro beert deze in handen te krijgen. Minister Traugott Bender van justi tie zei dat het drietal verlaringen heeft opgesteld, waarin zij zeggen te zullen worden vermoord. Gudrun Ensslin had volgens de advocaat Otto Schily een dag voor haar dood tegen een gevangenis-geestelijke verklaard drie brieven te hebben ge schreven aan de leiding van het ka binet van de bondskanselier Man fred Schiller. Deze brieven, zo had zij gezegd, moeten ook worden afgele verd „als ik dat zelf niet meer kan." Schily, die keuzeverdediger van Baader is geweest en zijn confrater Hans Heinz Helmann, die dat was voor Raspe waren gisternacht aan wezig bij de officiële lijkschouwing in het universiteitsziekenhuis van Tilbingen door twee Westduitse pa thologen-anatoom en de drie buiten landse artsen, de Oostenrijker Holc- zabeck, de Zwitser Hartmann en de Belg André.Ook waren twee officie ren van justitie en een rechter pre sent. Een uitgenodigde vertegen- ROME (AFP) De Mafia heeft in 1973 klaar gestaan om Enrico Berlinguer, de secretaris-generaal van de Italiaanse communistische partij en Luciano Lama, secretaris-generaal van Italië's grootste vakverbond, voor de neo fascisten uit de weg te ruimen. Dit schreef gisteren het blad van de Italiaanse CP, de Unita. De Mafia had volgens de krant haar hulp aangeboden aan de neo-fascisten die in december 1970 een greep naar de macht probeerden te doen onder leiding van de inmiddels overleden prins Borghese. In Rome is momenteel een proces gaande tegen militante neo-fascisten. woordiger van Amnesty Inter national kon niet op tijd aanwezig zijn. Raspe Volgens de twee advocaten drong de kogel, die Baader doodde, aan de achterzijde het hoofd binnen, door boorde de schedel en kwam aan de voorzijde naar buiten. Raspe werd aan de rechterzijde in het achter hoofd getroffen, aldus zijn advocaat. Zij en de advocate van Ensslin Jutta Bahr zelden dat de pathologen-ana toom het vreemd vonden dat de ge vangenisarts in de eerste overlijden sakte het tijdstip van overlijden op tussen 6 en 7 uur hadden gesteld en voorts meteen hadden gesprpken van zelfmoord, terwijl hij op dat mo ment de cellen van de doden deels nog niet eens had betreden. Me vrouw Bahr noemde het vreemd dat de enige RAF-gevangene wier zelf moord niet lukte. Irmgard Möller, nog niet is ondervraagd, ofschoon zij daar wel degelijk toe in staat is. De Nederlander mr. Bakker Schut sprak onomwonden van „moord". In Stuttgart-Stammheim is gister avond een delegatie van de commis sie voor de rechten van de mens van de Raad van Europa aangekomen, bestaande uit de vice-voorzitter Nor- gaard (Denemarken) en de Zwitser Trechsel. Zij zullen ter plaatse een onderzoek instellen naar de omstan digheden,waaronder de gevangenen daar leven. Om de komst van de delegatie was gevraagd door de RAF-advokaten. De bondsregering heeft alle medewerking toegezegd. Commissie Het parlement van Baden-Württem berg heeft gisteren besloten een commissie te vormen, die de dood van Baader c.s. moet onderzoeken. Minister-president Hans FUbringer zei dat de kwestie zeer grondig zal worden onderzocht. De directeur van de Stammheim-gevangenis en zijn naaste medewerker zijn inmid dels geschorst en vervangen door een hoofdambtenaar van het minis terie. Op verschillende plaatsen in West- Europa zijn gisternacht en gisteren overdag aanslagen gepleegd op con sulaten-generaal van de Bondsrepu bliek en Westduitse bedrijven. Met name in Italië was het aantal aan slagen groot. In Rome probeerden linkse extremisten de ambassade te bestormen en in Genua werd de ingang van het consulaat bescha digd door een bomaanslag. In tal van andere Italiaanse steden moes ten bedrijven het ontgelden. In Pa rijs werden brandbommen naar Westduitse bussen geworpen. In Amsterdam werden twee Jonge mannen op heterdaad betrapt toen zij brand trachten te stichten in het consulaat aan de De Lairessestraat. De secretaris-generaal van de VN Waldheim heeft gisteren de voorzit ter van de internationale federatie van vliegersverenigingen gevraagd morgen of begin volgende week naar New York te komen om het vraag stuk van de kapingen te bepraten. De vliegers waren van plan begin volgende week te staken. BONN (DPA) Zes van de elf West duitse officieren die in München bij antisemitische incidenten betrok ken waren, zullen op staande voet uit de „Bundeswehr" ontslagen wor den. Naar een woordvoerder van het ministerie van defensie gisteren aan de pers meedeelde, zijn de desbe treffende procedures begonnen. De overige vijf zullen zich voor de krijgsraad moeten verantwoorden. De elf zijn sinds enige tijd geschorst Ze hebben, naar eind september be kend werd, in een dronken bui „Jo denverbranding" gespeeld en het fascistische „Horst Wessel-iied" ge zongen. Ook de commandanten van de betrokken officieren zullen zich moeten verantwoorden. Hun wordt verweten, dat ze het gebeurde niet voldoende hebben onderzocht en het niet aan het ministerie van de fensie hebben gemeld. Herman Amelink PB militaire regering van Brazilië zich voor een niet te volbrengen gesteld. Ze probeert het schip J staat tussen twee vlak bij el- liggende klippen door te stu- l terwijl de wind pal tegen is. De tie tegenwind noodzaakt tot rtdurend laveren, maar dat ver- 39(pt de kans op een schipbreuk. wee klippen die de regering van presi- Ernesto Geisel probeert te omzeilen ,de totale onderdrukkende dictatuur 1 chte invloed van het volk. Toeneming |U[ de onderdrukking tast de naam en aan van een militaire regering die buiten toe graag een goede indruk let. Echte invloed van het volk zou in ortste keren een einde maken aan de htspositie die het leger zich de afgelo- dertien jaar verworven heeft. s lor de wind nnT' President Geisel in 1974 aan de 0 ht kwam. is de tegenwind steeds har- geworden. De jaren daarvoor maakte ilië een snelle economische ontwikke- door Het bruto nationaal produkt, het ag dat het land als geheel opbrengt, in de periode van 1968 tot 1974 met tien procent per jaar en de inflatie werd binnen de perken gehouden. Deze ontwik keling vergrootte het zelfvertrouwen van de regerende militairen. Een deel van hen geloofde daarom dat de tijd was aangebro ken het volk wat meer invloed te geven. Generaal Ernesto Geisel, die bekend stond om zijn gematigde opvattingen en zijn bestuurlijke capaciteiten, werd naar voren geschoven om het land te gaan regeren. De verwachtingen waren hoog gespannen toen hij in maart 1974 aan het bewind kwam. Geisel deed aanvankelijk ook wat van hem verwacht werd. Hij verzachtte de censuur, martelpraktijken werden zo veel mogelijk aan banden gelegd en in novem ber van dat jaar werden parlementsverkie zingen gehouden, waarbij de enige toege- "stane oppositiepartij de Democratische Beweging (MDB) de kans kreeg kritiek uit te oefenen op het beleid van de regering. De uitslag van de verkiezingen was een klap in het gezicht van de militairen. De MDB vergrootte haar aantal zetels in het parlement van 87 naar 160, 45 procent van het totale aantal. In de parlementen van vijf deelstaten behaalde de MDB zelfs de meerderheid. De regering hield op slag de pas in op het pad naar de democratie. Zij verweet de MDB de prooi te zijn van communistische praktijken, het geijkte oordeel van La- tijnsamerikaanse militairen over een ont wikkeling die hun niet aanstaat. Regelma tig werden politici van de Democratische Beweging van hun politieke rechten be roofd, wanneer zij naar het oordeel van de regering in hun kritiek over de schreef gingen. De MDB-bond in. omdat ze wel door had dat haar lot geheel in handen van de regering lag. Liever een beperkte oppo sitie dan helemaal geen oppositie meer, was haar standpunt. Zware storm Op economisch terrein was inmiddels een ware storm opgestoken. De sterke stijging van de olieprijzen sedert 1973 betekende het einde van het economische wonder dat Brazilië tot die tijd benoemd was. Brazilië is wat energie betreft vrijwel nog geheel afhankelijk van de invoer van olie. De prijsstijgingen van dit produkt legden een groot beslag op de verdiensten van het land. De groei van de economie liep terug tot 4,3 procent in 1975. De inflatie die jaarlijks ongeveer 20 procent had belopen, liep op tot bijna 50 procent. Het tekort op de betalingsbalans liep vorig jaar op tot 6.8 miljard dollar. Van de verdiensten van de export moet Brazilië nu bijna de helft besteden aan de betaling van de renten en de aflossingen op in het buitenland geslo ten leningen. Stroomversnelling Vorige week is de politieke situatie in Brazilië in een stroomversnelling geraakt. President Geisel ontsloeg de minister voor het leger, generaal Silvio Frota. Frota is een van de leiders van de militairen die een harde lijn voorstaan. Hij beschuldigt de regering van, wat in het militaire jargon heet „criminele toegeeflijkheid tegenover de marxistische infiltratie." Frota werd door Geisel aan de kant gezet omdat hij binnen de ARENA, de partij van de huidi ge regering, bezig was met een eigen cam pagne voor het presidentschap. Geisel ziet met een man als Frota, die hem begin 1979 aan het roer zou moeten vervangen, het schip van staat weldra op de klippen lo pen. Geisels voorkeur gaat uit naar de gematigde generaal Joao Batista Figueire- do, hoofd van de geheime dienst. De moei lijkheid is echter dat Figueiredo nog niet de steun heeft van de hoogste militaire leiders. Frota kan daarentegen zeker reke nen op belangrijke steun in deze sector. Binnen de regerende ARENA lijkt nu ern stige verdeeldheid te ontstaan over de te volgen koers. Een deel van deze partij vindt dat de parlements verkiezingen van 1978 in ieder geval door moeten gaan. Een van de woordvoerders van deze vleugel, Petronio Portella, de fractievoorzitter in de senaat, heeft inmiddels besprekingen gevoerd over de politieke toekomst van het land met verschillende maatschappe lijke sectoren, onder wie de bisschoppen, de orde van advocaten en een vroegere rechter. De bedoeling van deze besprekin gen is een machtsbasis op te bouwen voor de ARENA. Overigens lijken deze gesprek ken voor politieke steun nog geen overma tig succes op te leveren. De rechtervleugel in de ARENA stelt zich tegen deze gang van zaken te weer. De vice-voorzitter van de fractie in de Brazili aanse tweede kamer Linhares werpt zich op als de woordvoerder van deze vleugel. In een scherpe aanval beschuldigde Linha res de president ervan dat hij door middel van de besprekingen die Portella voert, probeert de rol van de militairen binnen de regering terug te dringen. Weerverwachtlng President Geisel heeft gezegd dat hij zich niet voor januari zal uitlaten over zijn opvolging. Hij zal zich de komende maan den in ieder geval de steun van een deel van de hoogste legerleiding moeten zien te verwerven om Figueiredo inderdaad naar voren te kunnen schuiven. Binnen het le ger zitten echter ook krachten die wel zouden willen aansturen op een geleidelij ke vermindering van de militaire invloed in de regering. Hoe groot de invloed van deze groepring is, valt niet goed te bepalen. Veel zal afhangen van de ontwikkeling van de komende maanden. De onrust onder President Ernesto Geisel studenten is sterk toegenomen. Ook be paalde sectoren van het bedrijfsleven heb ben voorzichtig aangedrongen op herstel van democratische rechten en vrijheden. De kerk protesteert met grote regelmaat tegen de schending van de mensenrechten. De onlangs gehouden vergadering van 's lands enige oppositiepartij MDB heeft op geroepen tot een „brede patrtotische bewe ging" voor het herstel van de democratie. Mochten deze tegenbewegingen grote vor men gaan aannemen dan is de kans groot dat de harde lijn het onder de militairen gaat winnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7