1 1 'Misschien ga ik wel te vroeg weg bij de NCRV' 3 door Ton Hydra Inflatiespook r DONDERDAG 20 OKTOBER 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet TV-COMMENTAAR Net als het bedrijfsleven heeft ook het omroepnvezen te kampen met de rondtollende prijsspiraal De kosten voor een televisieproduktie van enige omvang vliegen de pan uit. Misschien zijn ze bij de omroepen wat later aan het schrikken geslagen dan particuliere ondernemers, omdat zendgemachtigden zich kunnen laven aan de gemeenschappelijke bron. die dank zij de luister- en kijkgelden niet helemaal opdroogt. Maar. nu houdt het inflatiespook toch ook de omroepbazen uit hun slaap Sommigen hebben er al een tik van opgelopen, zij praten in zichzelf Het valt reeds op dat Zij daarbij de voorkeur hebben voor twee woorden: ..Te duur!' Wanneer u en ik die gewoonte hebben blijve n deze woorden zonder uitwerking Hoogstens zegt de omgeving „Hij praat weer" en daarmee uit Niet aldus in studio's en aangrenzende vertrekken Daar hebben de gemurmelde woorden het effect van een vonnis. Er wordt meteen iets van tafel geveegd. Het idee voor een mooi aangekleed show-programma bij voorbeeld of een scenario voor een tv-spel met topacteurs en actrices. Zelfs een produktle waarvan de voorbereidingen al in een vergevorderd stadium zijn, loopt de kans te worden afgeschreven Je kunt het de omroepbazen niet eens kwalijk nemen, want wij allen zijn schuldig aan het euvel waarvan zij de gevolgen moeten zien te beperken. Iedereen immers probeert zich tegen de geldontwaarding te beschermen door duurte-toeslagen te verlangea Dat is een soort gewoonterecht geworden en daarvan wensen natuurlijk ook alle medewerkers aan televisieprogramma's in gelijke mate te profiteren. Gelijk hebben ze. maar weldra valt er niet zo bar veel meer te produceren Snuffelend in uw programmablad en kijkend naar de buis. zijn de tekenen aan de wand al een poosje op te merken Wij zien meer buitenlandse produktles dan voorheen En die kunnen door een brede afzet in vele landen aanzienlijk goedkoper zijn dan het eigen werk. waarvoor over de grens slechts weinig belangstelling bestaat. Een andere kostendrukkende mogelijkheid is het produceren van enkelvoudige stukken met een gering aantal en niet al te dure spelers Muziek zit er ook nog in praatprogramma's; „talkshow s" heten ze zelfs in Duitsland Maar. je moet met die dingen voorzichtig zijn. Het buisvolk wordt toch al zo overvoerd met babbelaars Bovendien is het razend moeilijk, de presentator of presentatrice te vinden die in het contact met de gesprekspartners» de juiste hoeveelheid persoonlijkheid uitstraalt om de aandacht gevangen te houden Gaat u turven, dan bent u vlug uitgeteld. Door al die noodgedwongen aankopen in het buitenland, kan er iets op de tocht komen te staan. Dat is het eigen gezicht. Een tragisch nevengevolg, want Juist in deze tijd probeert men het „zelfportret" zo duidelijk mogelijk te laten overkomen. Niet zelden gelukt dit de kleine zendgemachtigden beter dan hun grotere broers. Een paar dagen geleden zal het menigeen hebben verrast hoe de EO er in slaagde met medewerking van „vader" Drees Met betrekking tot de plannen van de Rotterdamse gemeenteraad om een centrum voor prostitutie te stichten legde de 91-jarige socialistische staatsman een getuigenis af dat èn politiek èn ethisch naar mijn gevoel volkomen aansloot bij de oer-christelijke levensbeschouwing Blijkens reacties hebben veel kijkers dit ervaren als een verheugend principieel geluid. Wim Hazeu wordt uitgever bij Elsevier: ADVERTENTIE door Riet Diemer HILVERSUM - „Bolke de Beer is voor mij een jeugd droom die tot televisiewerke lijkheid is geworden", zegt Wim Hazeu. terugblikkend op de plezierige kanten van zijn loopbaan Onverwacht kwam onlangs het bericht dat hij als hoofd drama, kinder- en cul tuurprogramma's van de NCRV-televisie per 1 januari die omroep zal verlaten Hij wordt uitgever bij Elsevier-Del- tos In de vijf jaar dat hij zijn huidige functie vervulde deed hij van zich .spreken door originele Ideeën die hij kwijt kon naast series als Bartje en Sil waarin hij net zo heilig en eerlijk' geloofde. Hauzeu ..Ik heb me nooit genegeerd zulke auteurs te brengen Ik begon met Bartje toen ik hier koud enkele weken zat Ik werkte vanuit de ge dachte dat de volksauteur in literai re zin altijd wordt miskend, maar dat hij dichter staat bij wat een volk tot volk maakt dan de officiële kri tiek wil toegeven." Ook na zijn vertrek zal voorlopig de inbreng van Hazeu nog merkbaar zijn. In maart beginnen de opnamen van Englandspiel over de spionage van de Duitsers Hij zal dat niet meer van nabij meemaken „Ik heb niet' gewerkt naar een soort nulpunt. Je ADVERTENTIE Wim Hazeu werkt met een soort termijnplan ning. De lijnen staan uit. Ik had- graag Englandspiel meegemaakt. Vier Jaar geleden heb ik het project aangekaart en ik beschouw het als het belangrijkste uit mijn tv-loop- baan Nu al staat ook vast. dat daarna Het wassende water van Her man de Man voor televisiebewerking aan de beurt Is. Hazeu zegt weg te gaan. omdat de functie bij Elsevier hem is aangebo den. „Ik heb niet gesolliciteerd. De beslising is moeilijk geweest. Mis schien ga ik wel te vroeg weg omdat ik te veel lijnen heb uitgezet die ik niet kan afmaken. Maar de drang om elders iets in het kunstleven te gaan doen ls groter." Wim Haren werkt elf jaar bij de NCRV. Zes jaar bij radio en vijf jaar bij televisie. „Nu kan ik nog veran deren ik ben 37 en ik ga na het massamedium het communicatie medium bedienen. Op korte termijn bereikt dat minder groot publiek, maar op langere termijn kan het meer invloed uitoefenen. Bij Else- vier-Deltos (eigenlijk het oude Else vier) zit een schrijver als Heinrich Böll. een man die in een tijd van morele aftakeling en bedreiging van de democratie met zijn boeken de toetssteen is en in sommige ogen zelfs een steen des aanstoots Zo n auteur uitgeven vind ik een uitda ging." „Geestelijke spijsvertering" Wim Hazeu is ook schrijver van ro mans en gedichten. Zijn laatste bun del was Blikschade in 1976. Over de factor tijd filosofeert hij: „Gedich ten veioveren hun eigen tijd Je moet ze zien als een soort geestelijke spijsvertering. Je moet ze kwijt zien te raken". Dat gebeurt dan veelal 's nachts. Verder werkt hij aan een roman over de eerste wereldoorlog. Zijn eigen uitgever is Nijgh en Van Dittmar. Dat het problemen kan geven tege lijk schrijver en uitgever te zijn ont kent hij. Hij noemt als gelukkige voorbeelden uitgever Van Oorschot die onder de naam Peskens schrijft en Theo Sontrop, directeur van de Arbeiderspers, die dichter is. Hij hoopt in de toekomst voor televisie te kunnen si^irijven. Dat gebeurde in het verleden als met Overval op Joure dat hij samen met Sjoerd Lei- ker maakte en De man die velen voorging over ds. Van dén Bosch die in de oorlog omkwam. Dit seizoen brengt de NCRV geen dramaserie, maar alleen enkele spe len. Dat wil niet zeggen dat Hazeu voor de NCRV nog geen lijnen heeft uitgezet voor seriewerk in de toe komst. Op het ogenblik worden de blauwdrukken gemaakt voor een verhaal over een hedendaagse fami lie. Hazeu: „Om deze tafel wordt het gezin gemaakt." Hij wijst op de ver gadertafel in zijn kamer waar hij in het verleden veel Nederlandse schrijvers naar toe heeft gelokt om het toneelschrijven voor televisie te stimuleren. Boekenprogramma Het programma Open Boek kwam dit seizoen niet terug. De oorzaak is niet dat het om de lage kijkcijfers is gesneuveld. Hazeu vindt echter dat er alleen maar effect kan zijn als eens per week een boekenprogram ma van de verschillende omroepen op televisie komt. anders kun je de boekenmarkt niet volgen. Hij is te leurgesteld dat zo'n wekelijks pro gramma in Nederland niet mogelijk is. terwfjl het in het buitenland wel kan. Maar hij ls door de beperkte moge lijkheden niet ongelukkig met de vervangende reeks kunstenaarspor tretten die de NCRV eens per maand gaat brengen. Het program ma rond Daniël Wayenberg van morgenavond ls er een van de vele musici die op het verlanglijstje staan. Hazeu's laatste programma zal op 16 december het portret zijn dat hij maakte van de dichter Wil lem de Mérode. Vijf jaar geleden na de dood van David de Koning (Kleine Waarheid. Kleine Zielen. Glazen Stad) werd Hazeu aangesteld door de ook over leden Peter Koen. de grondlegger van de NCRV-televisie. Hazeu: .Ala mens. als programmamaker en cul tuurfilosoof achtte ik Koen hoog. Hij had bepaalde denkbeelden over het gebruik van televisie waarin ik mij kon vinden." MeJ-een nrnra Priye feteantf" Uun je-UeTkapper për beteatoi&jtie behalen (Opgedoft naar de Amro, dus.) Speciaal vandaag De AVRO hervat de driedeli ge informatierubriek. Ned. 1 19.05 In de tv-film Een kring van kinderen speelt Jane Alexander de rol van een zich nutteloos voelende huisvrouw die haar le ven opnieuw zinvol weet te ma ken. Ned. 1/20.05 Frontaal opent het discussie seizoen met de rol van de make laar. Ned. 1/22.05 Na de familie Bellamy (21.30) volgt Hier en Nu. Onderwerpen: West-Duitsland en het terroris me en landaankopen in Zaïre van een Duitse maatschappij. Ned. 2/22.20 De betekenis van de beroem de pianist en muziektheoreticus Alfred Cortot (1877-1962) wordt besproken aan de hand van bij zondere opnamen en persoonlij ke herinneringen. Hilv. 2/20.05 Over relaties binnen en bui ten het gezin gaat het in het NCRV-programma Bij de tijd. Hilv. 1/21.40 Via een ftmip Priue Kekenmy kun e de rekening" van je loodgieter ilea behalen (Soppend naar de Amro, dus.) RADIO-EN TELEVISIEPROGRAMMA^ Radio vandaag HII.VER.Ht M I l»« m rn FM kanalen. NCRV 7 OU NiruuK 7 02 Hrt levende Moord, meditati- 7 08 (Si Te Dcum Lauda- m i if ir. j.'.rk 7 30 Nieuws 7 41 Hier en Nu 7.SS «S» Vandaag donderdag, ge varwerd programma 8 24 Werk-woord 8 30 Nirui»- 16 Gymnastiek voor de hun- vrouw 8 45 (S) Wie weel waar Willem Wever woont* vragen van luisteraars 9 45lS»On- der de hoogteron 10 30 Nieuws 10 33 (Si In trilvee rr*'gramma vrwir ouderen I2 00(S| D«- Kd.ma Hawaiian» Show 12 IS Boer en tuinder I2Ï»> Mededelingen tbv land- en tuinbouw 12 10 Nieuws 1241 Hier <-n nu. IJ VS iSi Middagpau/rdlenst 13 IS iS) NCRV--Globaal gevarieerd programma 115 30 Nieuwst 17 30 Nieuws 17 32 Hier en nu 18 00 De kerk vandaag 18 19 PP Uit- tending van D 66 18 30 Nieuws 18 41 «S> De wereld ringt Gods lof 19 35 Leger des Heils- kwartier fSl 19 50 NCRV-Leerhuis. bijbelle ring 20 00 (St Draaischijf, lichte muziek 21 Ju (Si Een. twee, uit de maat. programma over onderwijs en opvoeding 21.40 (S) Bij de Ujd informatieve programma-serie 22 00 Rondom het Woord 22 25 Zojuist ver schenen 23 30 Nieuws 22 40 Politiek weeko verzicht 22.50 IS) Van onre corresponden ten 23 00 (Si Kianksnoer. klassieke muziek. 23 55-24 00 Nieuws HILVERSl'M II (402 m en FM-kanalen) AVRO 7 00 Nieuws 7.11 Ochtendgymnas tiek 7 20 AVRO klok grammofoonplaten (8 00 Nieuws f 11 Radiojournaal i 8 50 Mor genwijding. NOS 9.00 Ritueel slachten, do cumentaire. 9 35 Waterstanden. AVRO" Schoolradio 10 00 Radio Lawaaipapegaai. 10 10 Arbeidsvitaminen verzoekplaten (1100 Nieuws. 11.03 Radiojournaal) 1130 Rondom twaalf Gevarieerd programma 12.15 Sportpanorama 13 00 Nieuws 13.11 Radiojournaal 13.2S Beursplein 5. 13.30 'n Middagje AVRO muziek, informatie en ser vice (16 00 Nieuws. 16 03 Radiojournaal) 17 04 I3-Speciaal. jeugdprogramma 17 40 Nederlands-Israélilisch Kerkgenootschap. 17 55 Mededelingen 18 00 Nieuws 18 11 Ra diojournaal IKON 18.30 Kleur informatie en commentaar over zaken van kerk en samenleving AVRO: 19 00 Aspecten kun strubriek 20 00 Nieuws 20 05 (S) Rondom de pianist Alfred Cortot 21 30 Gesprek. 22 30 (SI Jazz-»pectrum. NOS 23 00 (S) Met het oog op morgen, met om 23 05 Aktualitei- tenoverzicht Radio-TV 23.10 De krant van morgen 23.20 Den Haag Vandaag 23 52 Even op adem komen 23 55-24.00 Nieuws. TV vandaag NEOERLANO I 18 15 TSLEAC tenhwd eenheden 18.45 NOS Ot FabMpshrant 18 55 Journaal 18.05 AVRO: AVRO» 3 20.05 Een fcnng van fcndwan 21.35 NOS: Journaal 21 50 Den Haag vandaag 22 05 Frontaal Oscussre-prograrrvna 23 05 Hoe Yoefeong de be-gen verzette Oo- 23 35 NOS Journaal NEDERLANO II 18.45 NOS: Paspoc'i informatie voor Joe- gostaven 10.55 Journaal 19 04 NCRV Paddmgton 19 10 Tam «n de 19 35 De d* voor mekaar show 20.00 NOS: Journaal 20.25 NCRV: Mmivoetbalshow 21.30 De tamey Bellamy Tv-sane 22.20 Hier en nu 23.00 Standpunt 23.10 NOS: Journaal 1205: De heer Gozewijn van Uylen stapte uit zijn auto en opende opti mistisch de motorkap, maar daar mee was zijn technische kennis vol komen uitgeput. Hij staarde enigs zins verbijsterd naar het mechaniek met al die bougies en bobines, lucht- filters. kabeltjes, accu's en leidink- jesen slaakte toen een diepe, verdrietige zucht. Gelukkig na derde er op dat moment in de verte een motorvoertuig, dat wèl werkte. Het was een landbouwtractor, die bereden werd door ons aller vriend boer Knolle. „Moeilijkheden met het mesjien, makker?" vroeg deze. „Inderdaad." legde de heer Goze wijn van Uylen uit. „Hij hoestte, kuchte en maakte een dwaas spron getje. Daarna was het afgelopen uit." „Van zukke motormesjienes heb ik geen verstand," zei boer Knolle. „Maar ik kan je wel een sleepje geven naar het dorp. Mien buurman, vat je? Da's een merakels handige smid. Die rippereert ook motormesjienes." „Héél graag, meneer," zei Gozewijn opgelucht. „En hoe heet dat dorp, als ik vragen mag?" „Rijkhuyzen." antwd de boer Knolle en hij sloeg ee li vig touw om de voorbumpe e Gozewijn's bejaarde automob „Dat is precies de plaats, wa naartoe moet!" juichte de boe delaar. „Kiek toch 'es an' nikte boer Knolle. „Dan gaa maar meteen op pad!" - draaide Knolle's tractor even a langs de Kropslaweg het k pleintje voor de smidse op. Ei er toen gebeurde haast nfl£ geloven! HILVERSUM III 1445 m en FM-kanalen) TROS 7 02 IS) Met Peter gaat het beter 9 03 (S) De Hugo van Gelderen Show 11 03 (S) Draait op verzoek 12.03 (S) Boter Klaas en prijzen 14.03 (S) Polderpoppparade. 16 03 (S) Europarade NOS: 18.03 De Vacature bank. 18 10 (SI NOS maal TROS 19.02 (S) Poster 20 02 (S> Soul Show 22 02 (S) Sesjun 23 02 (S) Close-up 0 02 (S) De Hugo van Geideren show. 1.02-7.00 (S) De nachtwacht. HILVERSUM IV (FM-kanalen) KRO 7 00 Nieuws. 7.02 IS) Badinerie. 9 00 Nieuws 9 02 (S) Aan woorden voorbij 9 10 (S) Wiener Festwochen 1977 12.00 (S) Rondom Na poleons honderd dagen 14 00 Nieuws. 14 02 (S) Hoogachtend 14.30 (S) Collage van alledaags en zeldzaam 15.30 (S) Voor God en Goden. 16 00-17.00 (S) Bij voorkeur 118 „Mentaal ja", gaf hij toe, „maar li chamelijk nee. Dat komt door al mijn lichaambeweging. De jeugd krijgt de rekening wel gepresen teerd voor al dat rijden in auto's tegen dat zij vijftig zijn. Nee, ik voel me echt niet ouder dan veertig. En Jij?" „.Eenenveertig en misschien wel een jaartje Jonger in het donker". Hij lachte als een schooljongen en kneep haar in haar knie, toen zij de weg naar het noordwesten in sloe gen, waar zij de tweede week van hun huwelijksreis hadden doorge bracht. Zij waren verrukt toen zij ontdekten, dat de oude pension boerderij waar zij toen hadden gelo geerd en nog stond. Zij gingen er heen, klopten aan en werden open gedaan door dezelfde vrouw als in 1907, die nu in de zeventig moest zijn. De vrouw herkende hen natuur lijk niet, maar toen Paul haar had tgelegd wie zij waren, kwam er een stroom van onverstaanbare woor den. De vrouw liep naar een la en haalde een vergeeld kiekje te voor schijn, dat zij toen van het jonge paar had gemaakt met Pauls came ra. „Lieve hemel", zei Claire, „kijk eens naar mijn middel van toen, en Paul, ik was helemaal vergeten dat jij toen een snor had". De vrouw verteld hun dat haar man een paar jaar geleden was gestor ven; hun enige zoon was in de oorlog gesneuveld; het werk op de boerde rij werd door haar schoonzoon ge daan. Maar hulp was niet meer te krijgen, alle jongen mensen trokken weg. Paul troostte haar door te vertellen, dat het "bij hen net zo ging en het troostte hem zelf, dat het hier ging als in het Sorreldal. De vrouw moest natuurlijk alles van hun kinderen weten. Ja, zij konden blijven loge ren. Even later stonden Paul en Clai re in dezelfde kamer als zesentwin tig jaar geleden met hetzelfde enor me bed en hetzelfde uitzicht op zee. Toen hij begon uit te pakken dacht Paul: „Ik geloof dat wij toch veel meer geluk hebben gehad dan de meeste mensen van mijn generatie." Alsof zij zijn gedachten kon lezen, zei Claire: „Ik vind het afschuwelijk voor die vrouw en ik heb een beetje het gevoel, dat wij lopen te pralen met ons geluk. Haar zoon was ge trouwd voor hij in dienst ging, maar bij had geen kinderen en haar doch- *r heeft er ook geen." .Zij heeft de boerderij nog en dat is meer dan menig ander heeft overge houden. Wil Je hier echt blijven?" „Ja, maar meer ter wille van haar dan van ons zelf. Het moet ons wel bescheiden maken, vind je ook niet?" „Ja, ik denk dat zij dit bedoelen, als zij zeggen dat je nooit terug moet i kijken," maar toen hij haar zag staan, stelde hij opnieuw vast, dat zij er voor een vrouw van bijna vijf tig fantastisch jong uitzag. Hij pak te haar stevig beet en zei: „Het kan me niets schelen, of iemand ons zelf voldaan vindt; wij mogen toch best een beetje tevreden zijn over ons zelf." Hij kuste haar hartstochtelijk, alsof zij niet al zesentwintig Jaar zijn vrouw was, maar alsof hij haar voor het eerst in zijn armen nam. Zij genoten van die paar vrije dagen, zoals zij hadden genoten van hun verblijf in de hut tijdens Pauls ver lof in 1917. HOOFDSTUK ZESTIEN I Het „trouwjaar" eindigde met een n ts begrafenis. Toen Paul en Clair s' mei in het dal terugkwamen, den zij, dat Jimmy Grenfell had overreed hem naar een zi huis in Paxtonbury te laten brengen. Hij had beweerd, d grenzen aan gastvrijheid wan dat het niet van goede smaa tuigde te sterven in het bed va oude vriend. Hij moest gewetei d ben, dat Paul hem nooit zou hé laten gaan en hem ten sterkst hebben afgeraden zich nog ee laten opereren. Daarom had hi Pauls afwezigheid gebruik gend' om te vertrekken. Paul ging 01st dellijk naar hem toe; Jimfny z(n volgende dag geopereerd wofcl Paul vond hem erg zwak. maar opgewekt en berustend als altijP' geschiedenis van het ChartismC af; het enige wat Paul moest I. was het manuscript naar de uit zenden en zijn handtekening zT onder een stuk, dat bij het mk cript in een la lag. „Wat behelst dat stuk, Jim vroeg Paul. „Ik moet weten v teken voor ik je iets beloof." „Alleen maar een soort contrai gesteld door mijn literaire age grond waarvan de royalties ai moeten worden betaald." Oplossing vorige puzzel: Horizontaal. 1. vuurpijl, 4. sport- term, 5. voorzetsel. 7. scheepslading. 9. aanloop. II. wiel. 12. een zekere. 14. voorkomen. 16. afnemend getij. 18. voorvoegsel. 19. voorzetsel. 20. boom. 21. lidwoord, 22. koning van Basan, 23. oude lengtemaat. 25. mu zieknoot. 27. vreemde munt. 29. ver moeid. 31. danspartij. 33. toespraak. 35. soort hond. 37. rondhout, 39. bij woord, 40. krijgsmacht. Verticaal. 1. paard. 2. vogel, 3. door- tochtgeld, 4. aanlegplaats. 6. twee tal. 7. muzieknoot. 8. voorzetsel. 9. water in Friesland. 10. scheik. ele ment, 11. houten klepper. 13. voor zetsel. 15. voorschrift. 17. water blaasje. 18. plechtige gelofte. 23. wild zwijn. 24. Japans spel. 26. kel ner, 28. bijwoord. 29. pers voor- naamw 30. editie (afk.) 32. spil van een wiel. 34. vallei, 36. grondsoort, 38. landbouwwerktuig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4