Kortere werkweek is yel degelijk haalbaar' Overheid moet deel van prijscompensatie betalen O Film over gehandicapten mèt gehandicapten .aatste poging informateurs Ga NMB-girosparen. DaVnheel ^voordeliger! Spa Reine eldersstichting (VVD) wil werkloosheid tegengaan: 1.25 ELSEVIERS WEEKBLAD Voorstel van werkgevers valt in slechte aarde: |erdam en Vrolijk doen geen nieuw voorstel iSroningers nog jiet gewend aan verkeersplan 'Met het oog op de drempel' Rij 25 km méér per volle tank. M@bilD de olie die benzine bespaart. Prins jaagt niet niet meer in duinen Van Kemenade praat met centrales iRDAG 20 OKTOBER 1977 m onze Haagse redactie N HAAG In de strijd tegen de werkloosheid kan verkorting van de werkweek een belangrijk pen zijn. Volgens een werkgroep van de prof. Teldersstichting. het wetenschappelijk bureau de VVD. behoeft zo'n maatregel niet als „utopisch denkbeeld" te worden afgedaan. ADVERTENTIE het eerste gezicht, aldus de Tel- sstichting. lijkt het onmogelijk, de betrokken partijen (overheid, kgevers. vakbeweging) het eens iden worden „over een zorgvuldig loseerde vermindering van het ital arbeidsuren". Er moet im- rs aan een aantal tegenstrijdige irwaarden worden voldaan. On- nemers mogen niet te maken krij- met extra loonkosten, werkne- rs mogen er in hun inkomen niet achteruit gaan en de overheid et de collectieve uitgaven (eigen gaven, sociale uitkeringen) niet en stijgen. eeën een gisteren uitgebrachte studie rer de plaats van de arbeid in de atschappij van morgen" zet de rkgroep ideeën voor een kortere rkweek uiteen: In ruil voor een arbeidstijdverkor- g van bijvoorbeeld twee uur per ek (dat is vijf procent van de rktijd) zou de werknemer jaarlijks loegen moeten nemen met 2.5 icent minder loonstijging (bij een lijn betekent dat: achteruitgang inkomen). Deze „prijs" zou door werknemers betaald moeten wor- gedurende de eerste twee jaar. arin de kortere werkweek een feit ,Is het onredelijk", zo vraagt de rkgroep. „om werknemers hiertoe te nodigen, als het resultaat is er voor tienduizenden collega's rk beschikbaar zou komen?". De ondernemers zouden de daling van het aantal arbeidsuren moeten opvangen met extra mankracht. Vol gens de Teldersstichting is dat mo gelijk als de overheid voor elk nieuw personeelslid een loonsubsidie toe kent. eveneens gedurende twee jaar. Na die periode zijn zo wordt be toogd de lonen aangepast aan de kortere werktijden. De overheid moet de kosten van de „Overbruggingsperiode" (twee jaar) dragen. „Hoe vreemd het ook moge lijken, de collectieve lasten (belastingen, sociale premies) zou den daardoor niet behoeven te stij gen. Na de overgangsperiode dalen die lasten zelfs", aldus de werkgroep. „De verklaring is eenvoudig. Voor de nieuwe personeelsleden (vroegere werklozen) behoeft geen uitkering meer betaald te worden, die het in komen vervangt. De nieuwe werkne mers hebben weer een normaal inko men en kunnen dus een normale loonbelasting en sociale premies be talen. In het tweede jaar komt daar al de helft van het werkgeversaan deel bij. De balans zal voor de over heid positief uitvallen". „Rekenvoorbeeld" De werkgroep bepleit daarom een algemene verkorting van de werk week, op zodanige wijze dat de over heid de extra kosten tijdelijk subsi dieert totdat zij door de loonontwik keling zijn ingelopen. De cijfers in de uiteenzetting zijn overigens al leen als rekenvoorbeeld gebruikt, zo benadrukte de werkgroep gisteren. Evenals de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid die enkele weken geleden een op merkelijk rapport uitbracht meent de werkgroep, dat de werkge- legenheidspolitiek van de overheid vooral gericht moet zijn op de dien stensector. In de industrie zou de overheid vooral verhoging van de produktiviteit moeten bevorderen. Een moderne, winstgevende indu strie is ook naar de mening van de werkgroep het draagvlak, de finan ciële bron, waaruit via de belas tingopbrengsten nieuwe arbeids plaatsen in bij voorbeeld gezond heids- en welzijnszorg betaald kun nen worden. De Wetenschappelijke Raad denkt daarbij aan nieuwe mo gelijkheden voor „aftapping" van winsten via belastingen. De voorzitter van de werkgroep, het Tweede Kamerlid mr J. J. Rietkerk, wees er gisteren echter op, dat de overheid al extra mogelijkheden krijgt door hogere opbrengsten uit de bestaande vennootschapsbelas ting. De Wetenschappelijke Raad gaat verder in de ideeën over aftap ping, constateerde hij. De studie zal binnen de WD, maar ook daarbuiten ter discussie gesteld worden. In WD-kring wordt de laat ste tijd vooral de behoefte aan bete re contacten met de vakbeweging meer en meer gevoeld. De Telders stichting hoopt dat de studie eraan bijdraagt „conservatieve en dogma tische denkpatronen en tegenstel lingen te doorbreken, ook in liberale kring". .een po»wel "je kUrtt*e' «Vloten beter (a^en con tv-- en vele andere onderwerpen van deze week. Kort en bondig geschreven informatie over bedrijfsleven en maatschappij. EW Van onze Haagse redactie DEN HAAG Noch het kabinet, noch de vakbeweging voelt iets voor het principe van de werkgevers, dat de overheid volgend jaar eén deel van de prijscompensatie voor eigen rekening neemt. De werkgevers hebben dit voorstel gedaan aan de vooravond van het drte-partijen-overleg over het sociaal-economisch beleid in 1978. AOVERTENTIE AUokniet,. mhuishebt: in onze parlementsredactie IN HAAG De kabinetsinformateurs Verdam en Vrolijk doen tendaag in een gesprek met de fractieleiders van PvdA. CDA en i'66 een laatste poging een oplossing te vinden voor de zetelver deling in het nieuwe kabinet. te fra erflg v fractieleiders hebben de uitnodi- van de informateurs aanvaard praten over de al eerder door heren Verdam en Vrolijk voorge- ïlde uitwerking van beide formu- voor de zetelverdeling (8-7-1 en 7- met daarbij de amendementen aldus tot een zo duidelijk moge afpaling van enige varianten te en", aldus de brief van de infor- iteurs. tt feit dat de CDA-fractieleider Agt deze uitnodiging ook heeft ivaard. betekent niet, zo bena- ikte zijn woordvoerder gister- ind dat het CDA de formule van 8 ir PvdA, 7 voor CDA en 1 voor niet meer afwijst. „Een uitnodi- van informateurs mag je ge in niet weigeren, maar de 8-7-1- Sinds de invoering i een nieuw verkeersplan in de T rfi.nenstad van Groningen worden Vr meer verkeersborden genegeerd, P etsers rijden vaker op plaatsen aar dat niet mag, zijn er klachten at stadsbussen gevaarlijk hard rij- n en proberen automobilisten nog eeds dwars door de stad te rijden, j df>it laatste mag niet sinds de bin- oal enstad in vier. onderling niet recht- va]treeks verbonden, zones is ver- s t eeld. Het regent op sommige pun- pjjen bekeuringen, vertelde gisteren rur fethouder J. Wallage. formule blijft voor ons onaanvaard baar", zei de woordvoerder. Daarmee onderstreepte hij nog eens de impasse rond de zetelverdeling. De PvdA eist dat het CDA een blok kade voor de 8-7-1-formule weghaalt en weigert anders om over de andere formule van 7 voor de PvdA, 7 voor CDA en 2 of 1 voor D'66 te praten. Voorts wil de PvdA bij zo'n 7-7-2- verdeling het departement van Justi tie niet in CDA-handen laten, het geen voor het CDA weer niet te slik ken valt. De informateurs hebben zich giste ren de hele dag over de situatie bera den. In tegenstelling tot eerdere aan kondigingen aan hun zijde, zijn zij niet met nieuwe voorstellen naar buiten gekomen. Wel hebben zij, zo staat in een brief, zich afgevraagd of het voortzetten van een informatie nog wel zinvol was. „Aangezien wij nog de indruk heb ben dat bij u (de fractieleiders redactie) de politieke wil aanwezig is gebleven om een kabinet Den Uyl tot stand te brengen, hebben uw schrif telijke reacties en het open gesprek van gisteren ons doen besluiten een latere gesprekmogelijkheld te be proeven", aldus de informateurs in hun brief. Zij merken nog eens op dat een werkelijke discussie over mogelijke invullingen van beide for mules nog nauwelijks heeft plaatsge vonden. De gedachte van de werkgevers komt er op neer, dat er volgend jaar door hen één procent minder prijs compensatie wordt betaald Dat le vert de gezamelijke Nederlandse werkgevers een bedrag op van circa een miljard gulden dat in een situa tie van „uitgeholde concurrentie" hard nodig is. De koopkracht van de doorsnee werknemer komt naar de mening van de werkgevers niet in gevaar als de overheid bijspringt. Het voorstel van de werkgevers leidt tot lagere loonkosten en heeft daarmee een gunstige invloed op de eigen uitga ven van de overheid. Die uitgaven zijn zeer loon- en prijsgevoelig. Het geld dat de overheid op deze manier „in-verdlend" moet, zo zeggen de werkgevers, gebruikt worden om de koopkracht van de werknemers op peil te houden. Koopkrachtinjectie Zowel regering als vakbeweging wijst de voorgestelde drempel in de prijscompensatie af. Er wordt op gewezen, dat het werkgeversvoor- stel het grote arbeidsconflict van begin dit jaar miskent, waarbij im mers de automatische prijscompen satie de inzet was. Daarnaast voelt de overheid zich allerminst geroe pen om bij te dragen in de prijscom pensatie, die geheel buiten toe doen van de overheid in afspra ken tussen de werkgevers en vakbe weging tot stand is gekomen. Ook wordt er op gewezen, dat de over heid zelfs al bij behoud van de auto matische prijscompensatie een flin ke koopkrachtinjectie moet toedie nen, wil de doorsnee werknemer er in koopkracht niet op achteruit gaan. Premier Den Uyl *n de ministers Duisenberg (Financiën). Lubbers (economische Zaken) en Boersma (Sociale Zaken) hebben de afgelo pen dagen uitvoerig gesproken over het pakket maatregelen, dat in de troonrede en de miljoenen-nota is aangekondigd als aanvullend be leid. Het ziet er naar uit, dat aan werkgevers en vakbeweging van daag een gemengd pakket maatre gelen wordt voorgeschoteld. Daarin zouden in de eerste plaats een voor iedereen gelijke belastingverlaging en enige verlaging van de sociale premies opgenomen zijn. Die maat regelen vergen samen een bedrag van anderhalf miljard gulden. Voor al op aandrang van minister Boers ma (Sociale Zaken) heeft het kabi net ook een nieuw werkgelegen heidsprogramma in petto. Tenslotte wordt er ook een bedrag uitgetrokken om meer steun te kun nen verlenen aan bedrijven in nood. Het is vooral minister Lubbers ge weest, die daar op heeft aange drongen. ADVERTENTIE 1% extra rente, dus 5% Lp.v. 4%. dagelijks opvraagbaar tot f 5.000,- maand. hogere bedragen 1 maand opzegging. bij opname geen retourrente. NM&girosparen, moeiteloos via de brievenbus. inlichtingen en folder bij elk NMB-kantoor. Nn gratis voor tedere nieuwe spaanier het unieke jubileumboek werk feesten in Nederland! NEDEHLAN05CHE MOOENSTANDSBANK door Jac. Lelsz ADVERTENTIE ARNHEM Nog altijd is tussen mensen en mensen het water te diep of om in plaats van een middeleeuws een modern beeld te gebruiken de drempel te hoog. Dat geldt des te meer wanneer het gaat om mensen waarvan de een recht van lijf en leden is terwijl de andere kampt met een lichamelijk gebrek. In dit verband denke men niet zo zeer aan drempels in de letterlijke zin van het woord maar aan figuurlijke drempels waar veel mensen tegen opzien. Iets wat te ma ken heeft met intermenselij ke verhoudingen. Daar gaat het voor een deel over in de nieuwste film van René van Nie „Met het oog op de drempel." Vrijdag vindt de officiële pre mière van deze documentaire film. waarvan een flink aan tal medespelenden uit licha melijk gehandicapten be staat. plaats op de Revalida- tiedag 1977 van de Neder landse Vereniging voor Reva lidatie in het Jaarbeurs Con grescentrum te Utrecht. Woensdag zagen we een voor vertoning in het Dorp te Arn hem. dat een deel van de „ac teurs" leverde. De film werd gemaakt in opdracht van het ministerie van CRM en de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie. Zij zal door de rijksvoorlichtingsdienst in roulatie worden gebracht. Positiebepaling Mogelijk dat lieden, die meer beroepsmatig met het vraag stuk in aanraking komen, bij voorbeeld wanneer er voor li chamelijk gehandicapten moet worden gebouwd, er hun winst mee kunnen doen. De film gaat over het leven van lichamelijk gehandicap ten in aangepaste woonvor men, min of meer beschut, met kleinere of grotere zelf standigheid. Gehoopt wordt echter ook dat anderen er hun winst mee doen, name lijk in die zin dat zij beter hun positie tegenover de ge handicapten leren bepalen. In de film gaat het, zo als gezegd, ook over intermense lijke relaties, zelfs voor een niet gering deel. De film toont de lichamelijk gehandicapten in hun gewo ne doen. Hun handicap sluit wonen en werken niet uit, zelfs liefhebben en kinderen krijgen niet. In de film wordt gezegd „omdat we niet an ders zijn dan de anderen- .nou ja, hooguit op wat kleinigheden namaar daar hebben we maling aan." Er is sprake van relativering, zelfs van enige zelfironie. De maatschappij die de zaken van bovenaf bedisselt voor de gehandicapten („te vaak w ordt ons niet gevraagd met wie we onder hetzelfde dak willen leven") staat in de film aan enige kritiek bloot. ADVERTENTIE Natriumarm bronwater zonder koolzuur De werkgevers, die gisteren hun wensen op tafel hebben gelegd de vakbeweging heeft dat al eerder ge daan willen naast een koopkrachtinjectie van belasting maatregelen en verregaande bezui niging op de collectieve uitgaven (overheidsuitgaven, sociale uitke ringen). „Er moet volgend jaar een begin gemaakt worden met een ex tra ombuiging van een miljard gul den". aldus de werkgevers. Ook daartegen bestaan grote weerstan den bij de vakbeweging. De werkgevers menen dat het be lang van het vandaag te beginnen drie-partijen-overleg „nauwelijks overschat kan worden". Het resul taat ervan is, aldus de samenwer kende organisaties van werkgevers in een brief aan de ministerraad, doorslaggevend voor het komende overleg over lonen en arbeidsvoor waarden 1978. Van de zijde van de vakbeweging werd er gisteren op gewezen, dat de werkgevers ook snel moeten komen met ideeën over het vraagstuk hoe meer winst in meer werk omgezet kan worden. DEN HAAG ue rijksvoorlich tingsdienst heeft gisteren bekend gemaakt dat prins Bernhard niet meer zal deelnemen aan jachtpartij en in de duinen rondom het Konink lijke landgoed Den Ruljgenhoek bij Den Haag. Tegen de jacht in de duinen tussen Wassenaar en Den Haag is een paar jaar bezwaar gemaakt door milieu- beschermingsgroepen. Er was on dermeer protest van het Meijendel- comité, een wetenschappelijk adviesorgaan van de Haagse ge meentelijke duinwaterleiding. In het voorjaar werden er door de PvdA raadsvragen gesteld over de jacht in het duingebied. Naar aanlei ding van deze vragen ging burge meester Schols van Den Haag over leggen met vertegenwoordigers van het Koninklijk huis over een eventuele stopzetting. Na eerst bij de betrokken jagermeester nul op request gekregen te hebben, boekte de burgemeester uiteindelijk toch resultaat ln zijn missie. Maar de kwaal zit dieper. Steeds weer toont de film een jonge man in een rolstoel bij een tramhalte. Het is de rode De rode draad in de film „Met het oog op de drempel". Een jongeman in zijn rolstoel, wachtend op de volgende tram De mensen hebben haast of weten niet wat ze er mee aan moeten. draad die er doorheen loopt. Telkens doet hij pogingen binnen te komen Pas de ze vende of achtste keer lukt dat. De meeste mensen zien hem niet, of veinzen hem niet te zien. Veel mensen hebben wel enige goede wil. maar ze hebben nog méér haast. Als het er op aan komt wId- pen zij nog snel binnen en laten de jongeman in de rol stoel staan de deuren slui ten zich voor hem, het is als een symbooL Sommigen zijn duidelijker bereid te helpen maar het duidelijkst is toch wel dat ze zich niet op hun gemak voelen. De film duurt een half uur en het onder werp wordt dan ook bepaald niet uitputtend behandeld Jammer is dat de kleu ren weinig fraai zijn. De film is ondertiteld. Voornamelijk ten gerieve van doven en slechthorenden. Uitstekend geschikt voor natriumarm dieet Over salarisverlaging Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Nu de president van de Haagse rechtbank minister Van Kemenade heeft geboden reëel over leg te voeren met de ambtenaren- centrales over de voorgenomen sala risverlaging van de eerstegraads le raren. lijken deze centrales er wel ruim de tijd voor te gaan nemen. Gisteren is het eerste overleg over deze zaak geweest. Van Kemenade stelde daar voor om met een gede tailleerd en van uitvoerige argumen tatie voorzien voorstel te komen, dat op 1 november besproken zou kunnen worden. De ambtenarencen- trales wezen dit echter unaniem af. Zij willen dat de minister eerst een vergaderschema op tafel legt, waar over dan gediscussieerd zou kunnen worden. Daarna mag de minister dan pas met inhoudelijke voorstel len komen. Dit vergaderschema zal nu over een maand in de eerstvol gende gewone vergadering met de centrales aan de orde worden gesteld. Ons commentaar staat op pagina 5. DEN HAAG De ongeveer veertier maanden oude vakaturestop bij het maatschappelijk werk heeft financi eel een uitermate nuttig effect ge had. Dit heeft minister Van Doorn (CRM) gisteren geantwoord op vra gen van de Tweede Kamerleden Cornelissen, Van Leeuwen en Gar- deniers-Berendsen (allen CDA) „Wilt u even meehelpen om mijn vlie ger naar beneden te halen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3