eenvoudig overeind Nederland wellicht groepsaanvoerder Snelheid PSV's grote wapen T jax: niet rekend winst EK Voetbal 1980 niet naar Nederland Defensie voldeed in het begin niet aan opdracht mdig decor in Sofia belangrijkste tegenstander Neuberger loopt vooruit op WK-loting Kaartverkoop voor WK'78 stagneert Stefan Kovacs Widzew Lodz kan derde ronde UEFA-Cup toernooi wel vergeten Lubanski Recordtocht jacht Flyer Louk Sanders uitgeschakeld DAG 20 OKTOBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet 15 J Matty Verkamman Waar Ajax eind september op de rand van de afgrond eerde tegen het Noorse Lilleström, daar ligt nu kwalifica- jr de kwartfinale van het Europa Cup I-toernooi voor de Ajax versloeg gisteren het gevreesde Levski Spartak in ut omgeving: 1-2. Een fraai resultaat, dat de poorten wijd ^,'tet naar de derde ronde. lui is peelde een goede wedstrijd in De Ivic-brigade hield het defeoel in het angstig vijandige i qLevski-stadion. was drie minuten voor de nollosgebroken. De 82.000 waan- h| lekeer gaande toeschouwers «rdwoedend. Op wie, dat was nt* n et helemaal duidelijk, jmdat spelmaker/aanvoerder ?Jnze sportredactie IA Doelman Peter Ja- is na afloop van de con- tie tussen Ajax en Levs- 'ia de meest besproken Hij, de jonge Ajax doel- bleef opmerkelijk sterk id, nauwelijks geïntimi- door de vijandige reac- 5 over hem werden uitge- na die belangrijke derde it voor rust. Panov in aanraking met Peter en moest naar het zie- lis vervoerd worden waar lubbele beenbreuk werd ïstateerd. t Jager over dat moment: v kwam op links door maar toen hij met z'n linkerbeen schieten uit z'n evenwicht om- ij op de schuine rand van de >aan stond. Omdat hij toch Jlde schieten zwikte hij toen n enkel en kwam tegen een n kistje van een fotograaf Jager hoorde dinsdagavond "tij het doel zou verdedigen. er Ivic durfde het toch niet aan ■*e nog niet helemaal van een inire herstelde Pieter Schrijvers de lat te zetten. Jager: „Ik |e het van Simon Tahamata. ben ik maar naar Ivic gegaan i vragen of het allemaal klopte, cht tenminste van tevoren dat it zou spelen. Maar Ivic vertel- I dat ik er wel instond. Ach, ik I niet dat ik met zoveel flair pspeeld en ik heb ook wel ge- thad. Bij hoge voorzetten was iker moeilijk omdat de bal wat jg was. Daarom durfde ik de an ook niet te pakken maar INDte ik 'm maar weg". lijk was na afloop van de ont- »g wel, dat Ajax nauwelijks ng had gehouden met de mo- teid dat er in Sofia wel eens nen zou kunnen worden. Inzet ik, waren de steekwoorden in mmentaren van de spelers. Geels: „Je probeert natuurlijk It eerste half uur ongeschon- Dor te komen, je weet dat het eel moeilijk is. Dat publiek ikeer. Kom je dan voor, dan is >oi meegenomen. Maar ik had opgerekend". was", zo vervolgde Geels „de ijd van de verdedigingen. aan beide kanten de na- )p. Toch denk ik dat we meer n moeten durven. We hadden an op het middenveld moeten n die een balletje bij zich kan n, dan hadden we hier een uitslag kunnen maken. Maar iet nu ging was het ook goed. Dof dat de zwakte van de Bul- was dat ze alles probeerden it centrum. Iedere bal ging leen en daar konden wij het gen". lag is natuurlijk wat Ajax nu il vangen over veertien dagen return op eigen terrein. Ook vroeg zich dat af. „Het uit- lunt is natuurlijk goed. Maar een voorzichtig mens. Hij zegt ooi alles maar op de aanval, rien wat het wordt, misschien het toch wel de wedstrijd van tival. Hier was het natuurlijk roots voetbal, maar er is hard ewerkt". ns Erkens tenslotte, de man Sofia het tweede doelpunt ijax maakte: „Het viel mij al reuze mee. Ik had ook wel it dat wij een doelpunt zou- laken. Dat wij echter twee inten zouden maken, dat is g meegevallen. Op het mo- lat Panov eruit ging, ging het «ren slecht met Levski. Juist legon het bij ons net lekker te Ik heb goede hoop nu, zij toch met 2-0 moeten winnen". Avel Panov met een dubbele been breuk werd afgevoerd, moest de agressie worden afgereageerd. Panov was in een uiterste poging om de bal te bemachtigen in botsing gekomen met invaller-doelman Pe ter Jager. Op ongelukkige wijze be landde de sterspeler van Levski die tot dan overigens goed in be dwang was gehouden door Dick Schoenaker in de meute fotogra fen. Krimpend van de pijn bleef hij liggen, tenslotte werd hij in een am bulance geschoven, die met zwaai licht de Vassil Levski-arana verliet. De resterende minuten van de eerste helft gingen ook de Bulgaren op het veld als beesten tekeer. Opgezweept door de aanhoudende fluitconcerten ontbrandde de jacht op de benen. Peter Jager zat er maar mee. Op hem, de 20-jarige lag de zware taak om in de herrie overeind te blijven. Overwacht had hij toch in het doel moeten plaatsnemen. Piet Schrij vers wilde zelf wel spelen, maar had geen toestemming gekregen. „Op medisch advies", verklaarde de op de tribune plaatsnemende internati onal zijn absentie. Jager bleef overi gens zijn zenuwen goed de baas. Hij speelde moedig en lang niet slecht. Het plotseling extra vijandige décor rond het terrein was in feite Ajax' gevaarlijkste tegenstander. In voet- bal-technisch opzicht vielen de Bul garen tegen. Waar het gemis van spelers als Ivkov. Gratsjarov (bei den geschorst) Borissov, Todorov en Barzov (allen geblesseerd, Barzov viel toch in voor Panov) natuurlijk ook wel iets mee te maken had. Levski had een overwicht, dat wel. Maar Ajax. met een nu weer uitblin kende Ruud Krol als sterke leider, wist in doorsnee wel raad met het eenzijdige spel van de Oosteurope anen. De vleugelaanvallers Voinov en Ko- lev kwamen maar zelden los van respectievelijk Wim Suurbier en Jan Everse. En wanneer er van andere zijden ballen doorkwamen dan ging dat steeds door de lucht, waar Ajax praktisch alles had. Centrum-spits Milajnov kwam nauwelijks^aan de bal. Uit de tweede lijn schoot met ZORICH (ANP) De eindronden van het toernooi om het Europee» voetbalkampioenschap voor landenteams zal in 1980 niet in Nederland plaatsvinden. De wedstrijden sullen in Engeland of in Italië worden gehouden. Dit is het resultaat van een voorselectie, die de Europese voetbalunie gisteren in Zurich hield. Nederland had zich met West-Duitsland, Griekenland, Italië. Zwitserland en Engeland voor de organisatie kandi daat gesteld. De speciale commissie van de UEFA wilde gisteren direct Italië, dat de eindronden reeds binnen de grenzen had in 1968 aanwijzen. Engelang kwam daar echter nog bij. Binnen afzienbare tijd zal de UEFA een definitieve beslissing nemen. De indeling en loting van de zeven groepen voor de voorronden van het toernooi om de Europese titel, die op 18 november in het organiserende land zouden zijn, zijn voor onbepaalde tijd uitgesteld. ROTTACH-EGERN De Westduitser Hermann Neuberger. voorzitter van het organisatiecomité van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, heeft verklaard er niet aan te twijfelen dat Nederland bij plaatsing voor het toernooi, evenals de nationale elftallen van Brazilië, Polen en West-Duitsland, geplaatst zal worden voor een van de vier groepen in de eindron den in Argentinië Spanning rond het doel van Peter Jager tijdens een Bulgaarse aanval. Everse (midden) kijkt toe, terwijl Krol appelleert voor buitenspel. name Tisjanski regelmatig, maar slecht. Het collectief opmerkelijk sterke Ajax gaf na rust wel enkele kansjes weg. Zo verscheen Jordanov eens oog in oog met Jager en wachtte Pavlov net te lang bij een schiet kans. Maar Ajax koesterde toch lange tijd de 0-1 voorsprong, die na een half uur tot stand was gekomen. Een doelpunt waar Jan Everse in tweeër lei zin een aandeel in had. De links back werd bij een counter eerst op grove wijze door Nikolov aange pakt: drie minuten later gebeurde hetzelfde, toen kreeg Nikolov de gele kaart. Everse (door de goed fluitende Aldinger eerder ook met geel beboet) legde een fraai effect in de aan hem toegekende vrije trap. Ling werd erdoor vrij gedraaid en Geels kon gemakkelijk scoren: 0-1. Vlak voor rust miste Geels trouwens nog een prima kans op een tweede doelpunt. Levski gokte intussen op een geluk je, dat gezien de speelwijze terecht lang uitbleef. Een kwartier voor tijd stond iedereen nog wel even op de banken. Dat was om de vermeende gelijkmaker van Jordanov te beju belen. De moedige Aldinger annu leerde die goal evenwel terecht we gens buitenspel. Vijf minuten later was het in een tijdsbestek van zestig seconden wel tweemaal raak. De voor de gebles seerde Ling ingevallen Simon Taha mata speelde eerst Hans Erkens aan, die in z'n eentje zelfbewust doorging. De Limburger rondde zijn solo met een niet onhoudbaar ogend schot af, dat Staikov nochtans te machtig was. Vanaf de daaruit voortvloeiende aftrap ging Voinov op de Ajax-veste af. Krol tikte hem binnen het strafschopgebied aan en Aldinger liep begrijpelijk naar de strafschopstip. Voinov schoot zelf in, ofschoon niet sterk. Jager had de bal bijna te pakken. Toch: 1-2. Een uitslag die perspectief biedt voor Ajax. Levski Sparlak-Ajax 1-2 (0-1) 30. Geels 0-1, 78. Erkens 0-2, 80. Voinov (strafschop) 1-2. Scheids rechter: Aldinger (WDld). Toeschouwers: 70.000. Levski Spartak: Staikov; Nikolov. Tisjansky, Entsjev, Aladjov, Pavlov. Jordanov, Panov (Barzov); Voinov. Milajnov (Stankov). Kolev Ajax: Jager; Suurbier, Krol, Van Dord, Everse; Erkens. Schoenaker, Lerby; Ling (Tahamata), Geels. Arnesen. BUENOS AIRES In de eerste maand dat er kaartjes verkrijgbaar waren voor het komende wereld kampioenschap voetbal, heeft de verkoop geen imponerende resulta ten gehad. Dit blijkt uit de bankre- sultaten die bekend zijn gemaakt in Buenos Aires. In het hoofdkantoor van de Banco Nacion in Buenos Aires, de nationa le bank die de kaartverkoop regelt ging 78 procent van de beschikbare 52.840 kaarten van de hand. In de bijkantoren in de andere plaatsen liep de verkoop aanzienlijk slechter. Daar werd zoals overigens gezien de prijzen van de kaartjes werd ver wacht maar een fractie van de aangeboden kaarten verkocht. In Mar de Plata bijvoorbeeld, nota bene een plaats waar een van de voorgroepen tijdens het WK wordt afgewerkt, ging maar vier procent van de kaarten de deur uit. De verwachting is echter dat na 14 januari, als de indeling van de groe pen bekend is, de kaartverkoop ook beter zal gaan lopen. 'Neuberger, die ook één van de acht vicepresidenten van de internationa le voetbal federatie (FIFA) is. loopt hiermee vooruit op de beslissing van het organisatiecomité, die daags voor de loting voor de eindronden op 14 januari 1978 in Buenos Aires, zal worden genomen. De Westduitser deed zijn uitspraken na een vergadering van het WK-co- mité in de Westduitse stad Rottach- Egern. Tegelijkertijd maakte hij ook de WK-plannen voor het Westduitse nationale elftal bekend. Twee dagen na de laatste speeldag in de Bundes- liga worden de geselecteerde spelers voor een trainingsweek in Malente West-Duitsland verwacht Daarna volgt een weekje vakantie thuis en de equipe van trainer Hel mut Schön zal op 22 of 23 mei met het vliegtuig naar Argentinië ver trekken. De titelverdediger zal zijn intrek nemen in het zogenaamde „droomverblijf Ascochingo", dat 60 kilometer van de stad Cordoba ligt. Mochten de Westduitsers eerste wor den in de groep, dan verhuist men naar de omgeving van Mendozza. waar drie ontmoetingen in de tweede ronde gespeeld moeten worden. ROTTACH-EGERN De interna tionale voetbalbond (FIFA) zal een LODZ De afstraffing leek een kwestie van tijd. En toen maakte PSV een fout die Widzew in de eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het UEFA-Cup-toernooi toch nog de gelegenheid gaf redelijk weg te komen. Zeker, de Eindhovenaren kunnen een plaats in de volgende ronde van het toernooi vrijwel niet meer missen. Doch het verschil had aanmerkelijk groter kunnen zijn dan de 5- 3 die nu op het scorebord kwam. Dat lag in eerste instantie aan Rene van de Kerkhof, die na de hervat ting, toen de Polen er met een ach terstand van 1-3 niet meer in geloof den volkomen onnodig in de strijd ging met twee tegenstanders op de rand van het strafschopgebied. Dat ..kleineringsduel" liep fataal af. Van de Kerkhof verloor de bal aan Kowe- nicki, die Widzew niet alleen zeer dicht bij PSV bracht, maar de ploeg tevens deed inzien dat de Nederlan ders wel degelijk kwetsbaar zijn. Widzew hervond er zijn kracht door. Rijvers haalde Rene van de Kerkhof vrijwel direct daarop uit de ploeg, doch het kwaad was al geschied. Slechts een kleine twintig minuten hebben de 35.000 toeschouwers in het uitverkochte stadion van LSK overigens eingelijk maar illusies mo gen koesteren. In de eerste fase van de ontmoeting was PSV te gretig, de verdedigers gingen er onstuimig in als de tegenstander kwam met zijn wervelende acties. Toen mocht de rossige Zbigniev Boniek. negentien maal internationaal, zijn kracht to nen als aanvallende middenvelder. Hij deed de nerveuze verdediging van PSV wankelen. En zelfs meer dan dat. Een dekkingsfout zorgde na een kwartier voor hysterie in het volgepakte stadion. Chodakowski stapte over een voorzet van links heen. Rosborski kreeg daardoor een vrije schietkans en maakte geen fout. PSV organiseerde daarna zijn verde diging beter en vond vervolgens snel de zwakke plekken bij de tegenstan der. In het centrum werd slecht ver dedigd. Het linkerblok van de defen sie miste duidelijk snelheid. Een fac tor die vooral Rene van Kerkhof veelvuldig uitbuitte. De treffers van de Nederlanders kwamen dan ook aanvankelijk niet na knappe acties, doch door fouten van de tegenstanders. Zo bereikte na 25 minuten Deijkers, in een wel zeer lange een-twee, met een knappe pass, de geheel vrij staande Deacy, die gelijk maakte. Balverlies van Widzew maakte dat PSV met een voorsprong ging rus ten. Deacy onderbrak een Poolse actie. Deijkers was op dat moment zijn bewaker Grebosz volkomen kwijt. Daarbij kwam dat Janas niet was meegekomen waardoor de aan valler van PSV niet buiten spel stond. De Brit zag de riante moge lijkheid en schoof de bal naar zijn teamgenoot, die scoorde. IJzig stil was het in het stadion. Die rust bleef, want PSV beheerste de strijd daarna volkomen, doch nam geen enkel risico. Trainer Bro- nistav Waligora kon niets anders doen dan voor de aanval kiezen. Hij haalde in de rust Grebosz uit de ploeg en verving hem door aanvaller Dawid. Het baatte weinig. René van de Kerkhof bleef Zawadski er in de sprint uitlopen. Dat resulteerde een tiental minuten na de rust in de derde treffer. Deijkers kreeg bij zijn doeltreffende actie echter de steun van keeper Burzynski, die mis tastte op een voorzet van René van de Kerkhof en vrijwel op de lijn staan de scoorde (1-3). Toen kwam halverwege de tweede helft de fout die Widzew weer wat dichter bij de tegenstander bracht. Weliswaar herstelde Willy van der Kuijlen, na 26 minuten het verschil van twee treffers. Opnieuw moest Zawadski zijn directe tegenstander los laten. Bij de voorzet die volgde was doelman Burzynski eigenlijk al verslagen: 2-4. Maar Widzew be greep dat er toch nog mogelijkhe den waren om de achterstand te beperken. Aanvankelijk zou het verschil nog De Spaanse zeiler Joaquin Blan- »ft bij de Spaanse plaats Palamos de Intel in de klasse van de Finnjollen erd Blanco, die reeds Europees kampi- eindigde in de laatste wedstrijd als dertiende. Deze wedstrijd leverde verwinning op voor Andrej Balasjov i Sovjet-Unie De Amerikaan August aerd tweede In het eindklassement ••wereldtitel werd de Spanjaard Dores- LODZ „Dat het aanvankelijk bij ons niet klopte lag aan een communicatiestoornis", lichtte Kees Rijvers na afloop toe, „Ernie Brandts moest op Kowenicki staan, die nummer vijf, maar Har ry Lubse nam hem voor zijn reke ning. Ik heb van de kant af geroe pen dat het fout ging. Daarna werd de mandekking veel beter doorge voerd. Het is me overigens hierin ook meegevallen met de tegen stand van Widzew. Maar nu die ploeg drie maal heeft gescoord in de eerste wedstrijd, kan het in Eindhoven toch nog een interes sante ontmoeting worden." Overigens heeft Rijvers de vervan ging van Rene van de Kerkhof niet doorgevoerd omdat hij een fout maakte waardoor het tweede doel punt van Widzew ontstond. „Daar voor al wisten de spelers op de bank wat ik zou doen. Trouwens, het ligt niet in mijn lijn iemand op zodanige wijze af te straffen voor een fout. De drie doelpunten die we hier tegen kregen vormen op zich overigens wel een goede waar schuwing voor de competitie." „Het liep zoals we dachten", was de mening van aanvoerder Willy van der Kuylen. „we wisten dat die Polen direct zouden komen. Na zo'n twintig minuten begrepen we hoe we tegenstand moesten bie den. Daarna zijn we vrijwel niet meer in gevaar geweest." onderzoek instellen naar aanleiding van uitspraken van Stefan Kovacs. de bondscoach van het Roemeense elftal, die in interviews de veronder stelling heeft geuit dat de Spaanse voetbalbond zich schuldig zou ma ken aan manipulaties in de voorron den van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal. Volgens de oud-Ajax-trainer zou er tussen Spanje en Joegoslavië, de twee andere landen in groep 8 naast Roemenië, een afspraak zijn ge maakt om Roemenië trachten af te houden van kwalificatie voor het eindtoernooi in Argentinië. De algemeen secretaris van de FIFA. de Zwitser dr Helmut KSser. heeft onmiddellijk na het bekend worden van Kovacs' uitspraken de Roeme nen per telegram gevraagd zich hier voor te verantwoorden. Hermann Neuberger, de president van de Westduitse voetbalbond, heeft met harde maatregelen ge dreigd. Indien Kovacs zijn bewerin gen niet hard kan maken, moet hij volgens hem, zijn adviseurschap van de technische commissies van de FIFA en de UEFA neerleggen. In groep 8 van de Europese zone staat Roemenië momenteel aan kop met 4 punten uit twee wedstrijden. Spanje heeft twee punten uit twee wedstrijden en Joegoslavië nul pun ten (eveneens uit twee). De eerstvol gende wedstrijd in groep 8 is Span- je-Roemenië op 26 oktober in Madrid. rianter worden. Guy Francois, am per twee minuten vervanger van René van de Kerkhof, zorgde daar voor met een fraaie solo: 2-5. Boniek. die na zijn sprankelende start aanmerkelijk minder greep op het spel kreeg, zorgde er voor dat de uitslag voor Widzew toch nog enigs zins redelijk werd. Hij doorsneed de verdediging van PSV in het centrum en bepaalde de eindstand op 5-3. Een schrale troost overigens voor de 35.000 toeschouwers in het stadion. Ze zwegen en bleven zwijgen, we tend dat in feite het vonnis over hun favorieten al is geveld. WIDZEW LODZ-PSV 3-5 «1-2» - 16' Rosborski 1-0. 25: Deijkers 1-1. 37 Deijkers 1-2. 54 Deij kers 1-3. 67 Kowenicki 2-3. 72: Vsn der Kuijlen 2-4. 74 Francois 2-5, 80 Boniek 3-5 Scheids rechter: Delcourt (Bell. Toeschouwers: 35 000. WIDZEW LODZ: Burzynski: Kostraewinski. Grebosz (Dawld). Tloklnski. Janas, Zawadski. Boniek. Rosboraki: Kowenicki, Oapinaki, Cho- dakwoski. PSV Van Be veren: Stevens. Van Kraay. Brandts. Poortvliet. Willy van de Kerkhof. Deij kers (Smitsi. Lubse, René van de Kerkhol (Francois). Van der Kuylen. Deacy René van de Kerkhof en de Pool Chodakowski lopen samen achter de bal aan. Op de achtergrond houdt broer Willy van de Kerkhof de achterhoede in de gaten. WARSCHAU Polen heeft geen beroep gedaan op Wlodzimierz Lu banski, die voor Lokeren speelt, voor de wedstrijd Polen—Portugal op 29 oktober. De dertigjarige Lu banski heeft de laatste tijd last van een knieblessure. Polen heeft in de wedstrijd tegen Portugal voldoende aan een gelijk spel om de eindronde in Argentinië te bereiken. KAAPSTAD Het Nederlandse jacht Flyer van Cornells van Riet schoten is ook na het in acht nemen van de handicap als eerste geëin digd over het eerste traject van de zeilrace om de wereld, die van Ports mouth naar Kaapstad leidde. De Flyer was op 5 oktober na een recordovertocht van 38 dagen als eerste In Kaapstad gearriveerd. Na omrekening van de handicaps Is de eind stand van het eerste deel 1 Flyer iNedi. 2 King's Legend (GBi. 3 Oaulolses II <Ftai. 4 Dlsque D or (Zwli. 5. Traite de Rome (EEOi. 10 Tic Isa (Nedi Het tweede deel gaat van Kaapstad naar Auckland In Nieuw Zeeland. De start Is volgen de week. SYDNEY Louk Sanders is er niet in geslaagd de derde ronde van de Australische indoorkampioen schappen in Sydney te bereiken. De Amerikaan Vitas Gerulaitis. als tweede geplaatst, versloeg Sanders vrij gemakkeljk in twee sets 6-1,6-3. Betty Stöve heeft in de eerste ronde van het internationale tennistoer nooi van Sauo Pauio (Brai drie sets nodig gehad om de Amerikaanse Julie Anthony te verslaan 3-6, 6-4, 6-2. Björn Borg heeft in de tweede ronde van het internationale tennistoer nooi van Barcelona weinig moeite gehad met de Spanjaard Rafaél Ruiz. De Zweedse Wimbledon-win naar versloeg Ruiz in twee sets: 6-1, 6-1. De Chileen Jaime FUlol heeft na de nederlaag tegen Borg in het toer nooi van Madrid, opnieuw verloren Ditmaal werd hij tijdens het inter nationale tennistoernooi van Barce lona door de Hongaar Balazs Taroc- zy uitgeschakeld: 4-6, 6-3, 3-6.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15