Slecht uitgangspunt AZ na glansloos spektakel loofdrol voor ob Rensenbrink FC Twente nog niet luropa Cup ;ampioenen Ajax-spelers tegen kandidatuur Snoeck ^BEKERWINNAARS ^EFA CUP Wel veel gele kaarten voor Alkmaarders maar geen overwinning iderlecht wint in Hamburg van HSV (1-2) EFA's gelijk gen Finnen ERDAG 20 OKTOBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet 13 I ,iverpool (Eng)-Dinamo Dresden (OD1) htfC Brugge (Bel)- Panathinaikos (Gri) SPJ ,evski Spartak (Bul)-Ajax (Ned) (ode Ster (Joe)-Borussia Mönchengaldbach (WDI) Tie^enfica (Por)-B 1903 Kopenhagen (Den) h< «lentoran (Ier)-Juventus (Ita) lat Celtic (Seh)-Wacker Innsbruck (Oost) ooi 'C Nantes (Fra)-Atletico Madrid (Spa) lge ;in Austria VVien (Oost)-Lokomotiv Kosice (Tsj) Hamburger SV (WDl)-Anderlecht (Bel) FC Porto (Por)-Manchester United (Eng) Dinamo Moskou (Sov)-Universitatea Craiova (Roe) 0( )iosgyoer (Hon)-Hajduk Split (Joe) K. ,okomotov Leipzig (ODl)-Real Betis (Spa) ve,('ejle BK (Den)-Paok Saloniki (Gri) Twente (Ned)-Brann Bergen (Noo) 5-1 2-0 1-2 0-3 0-1 2-1 1-1 inter Bratislava (Tsj)-Grasshoppers Zürieh (Zwi) AZ'67 (Ned)-FC Barcelona (Sp) ■C Magdeburg (ODI)-Schalke 04 (WD1) Bastia (Fra)-Newcastle United (Eng) Zürieh (Zwi)-Eintracht Frankfort (WDI) KB Kopenhagen (Den)-Dinamo Tiflis (Sov) Aston Villa (Eng)-Gornik Zabrze (Pol) Lazio Roma (Ita)-Lens (Fra) Ipswich Town (Eng)-Union Las Palmas (Spa) Start Kristiansand (Noo)-Eintracht Braunschweig (WDI) RWD Molenbeek (Bel)-Carl Zeiss Jena (OD1) Widzew Lodz (Pol)-PSV (Ned) Bayern München (WDl)-Marek Stanke Dimitrov (Bul) Ujpest Dosza (Hon)-Atletico Bilbao (Spa) AFK Athene (Gri)-Standard Luik (Bel) AC Turijn (Ita)-Dinamo Zagreb (Joe) 0-0 1-2 2-0 2-1 1-1 3-0 2-0 1-0 1-1 4-2 2-1 0-3 1-4 2-0 2-0 1-0 1-0 1-1 3-5 3-0 2-0 2-2 3-1 door Joh. Woldendorp ALKMAAR Het gelijk spel in de thuiswedstrijd tegen Barcelo na (1-1) is voor AZ'67 wel een bijzonder smalle basis om de return in Spanje met vertrouwen tegemoet te zien. De Alkmaarse formatie voelt in de Catalaanse hoofdstad ongetwijfeld verwant schap met een beginnend koorddanser, die voor het eerst zijn kunsten op het dunne touw mag vertonen. Met alle risico's van dien, dat hij een misstap maakt. tlBURG (ANP) Anderlecht heeft wraak genomen voor de lerlaag in mei in het Olympisch Stadion te Amsterdam in de kle van het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars tegen |V. De Brusselse club met zoveel Nederlandse inbreng won wel in Hamburg van de Westduitse bekerhouder. De lstand was 1-2. Het winnende doelpunt werd twee minuten k het einde gescoord door Rob Rensenbrink, die zijn tweede Itrijd speelde na zijn langdurige blessure. belangrijk Rensenbrink voor erlecht is, bewees hij in het met 00 toeschouwers gevulde Volks- cstadion in Hamburg. De Neder- lse linkerspits scoorde niet al- vlak voor het eindsignaal het lende doelpunt, hij was ook de ;bereider van de openingstreffer Ludo Coeck in de 22e minuut, nbrink kopte de bal uit een ichop van Nielsen precies voor .nkervoet van Coeck, die hard k schoot. doelpunt viel na een periode, rin de Hamburger SV via een openingsoffensief had gepro- d Anderlecht op achterstand te Anderlecht bleef moeilijk eind, maar het was alleen aan man Nico de Bree te danken dat litot de 22e minuut 0-0 bleef. De dÊp reageerde in de beginfase uit- ;nd op schoten van de vrijge- !lde Keiler. verrassende doelpunt van Coeck le wedstrijd een geheel andere ling. Het Duitse publiek was teleurgesteld en koos partij voor it België gekomen tegenstander. in Amsterdam met 2-0 meester Anderlecht en sindsdien ver- ;t met vooral de Britse vedette gan. kwam met. moeite aan de kmaker. Dat gebeurde in de 69e uut door Keiler, die eerder zo veel kansen miste. Vanaf dat mo ment stond Anderlecht onder be stendige druk. Trainer Goethals wis selde zijn aanvaller Nielsen voor de verdediger Dockx na de Duitse ge lijkmaker. Hij had kennelijk ook vre de met een 1-1, maar er zat meer in. Twee minuten voor tijd benutte Rob Rensenbrink de ruimte op de West duitse helft. Hij ondernam een solo, die hij met een fraaie treffer besloot: 1-2. Een meer dan verrassende over winning van Anderlecht. dat over twee weken de wraak op Hamburger SV kan vervolmaken met kwalifica tie voor de kwartfinales. AZ immers, voelt zich alleen in zijn eigen knusse stadion in zijn element. Buiten de kaasstad wordt het thuis zo begerige elftal bedolven onder een dieplader vol schroom. Niet voor niets liet AZ in de nationale competi tie al zeven punten in uitwedstrijden liggen. Er is derhalve geen enkele reden aanwezig om van de revanche partij in de tweede ronde van het UEFA-cup toernooi het tegeneel te verwachten. In de eerste fase van de strijd moet AZ'67 zich als een kat in een vreemd pakhuis hebben gevoeld. De Noord hollandse club startte voor haar doen bijzonder behoudend in de bomvolle Alkmharder Hout. Barce lona kreeg iedere gewenste meter ruimte om de thuisclub zo diep mo gelijk in het strafschopgebied terug te dringen. AZ had in die begin-minuten geen. afdoend antwoord op de opmerke lijk agressieve strijdwijze van de Mi- cheis-équipe. Op volstrekt chaoti sche wijze werd er in het domein van doelman Meskovic puin geruimd. Het tij leek te keren, toen het geluk zich al snel als een trouwe bondge noot voor de Alkmaarders aandien de. In de vijfde minuut raakte Johan Neeskens nq een botsing met Ker sten Nygaard opnieuw geblesseerd aan zijn linker knie. Kermend van pijn kronkelde hij enkele minuten over het veld. maar weigerde in de dugout te verdwijnen. Die vlieger ging dus niet op voor AZ. Desondanks kroop het uit zijn schulp. Het zette op geraffineerde wijze de buitenspelval open en was na twaalf minuten zowaar dicht bij een doelpunt. Wim van Hanegem loste een vrije schop via de onder kant van de lat in het doel, doch scheidsrechter Eschweiler annuleer de de treffer op advies van zijn grensrechters. De ware reden van die daad werd achter een sluier van vraagtekens verstopt. Het was kennelijk de vonk. die AZ nodig had om te ontbranden. De ploeg toog tamelijk zelfbewust ten aanval en trachtte Barcelona te mis leiden door de plaatsen in het elftal regelmatig door verschillende men sen te laten innemen. Zo trokken Jan Peters en Willem van Hanegem om beurten naar voren, liet Peter Arntz de bewaker van Johan Cruyff de grote „verlosser" lopen zo gauw hij zich om tactische rede nen op eigen grondgebied terug trok en functioneerde vleugelverdediger Hugo Hovenkamp vaker als linker spits dan de „hangende" Kersten Nygaard. Die strategie bleek goed genoeg om enkele prima scoringskansen te creëren. De beste was voor Jan Pe ters. Hij brak na een half uur door de buitenspel barrière, maar jongleer de lang niet nauwkeurig genoeg met de bal. De minuten van de eerste helft leken zodoende doelpuntloos in de vergetelheid te glijden. Vier minuten voor de pauze echter testte Henk van Rijnsoever zich als links buiten en verstrekte Nygaard een loepzuivere pass. Doelman Artola, die halverwege het vorige seizoen Mora uit de kooi verdreef, was kans loos op de inzet van de Deen: 1-0. Het psychologische voordeel, dat Spaanse clubs in thuiswedstrijden hebben opgebouwd, is nu eenmaal erg groot, zo niet van doorslaggeven de betekenis. De uitgangspositie van Barcelona is even riant als drie jaar geleden, toen het Feyenoord in eigen huis ook een gelijkspel afdwong en het karwei in het stadion Nou Camp moeiteloos klaarde. Helemaal vreugdevol verliep de eer ste helft trouwens niet voor het elite corps van het duo Kraay-Notermans. Eschweiler confronteerde Van Hane gem maar ook Haverkampen Nees kens met de gele kaart, nadat de voetballende agrariër te nadrukke lijk zijn mening over het arbitraire niveau had gespuid. Die bekeuring zal ongetwijfeld nare consequenties hebben voor de aanvoerder van AZ. In Luxemburg, tegen het nietige Redboys, kreeg Van Hanegem ook al een officiële waarschuwing. Twee volstrekt onnodige overtredingen houden de Kromme daarom in de return aan de kant. De oud-Feije- noorder was overigens niet de enige die de strenge wetten van Eschweiler fors overtrad. De harde charges van Sanchez en Zuviria vonden evenmin genade in de ogen van de West-Duit ser. Bepaald vreugdevol was ook het be gin niet.althans niet voor de thuis club. Een flitsende actie van Cruijff en Neeskens resulteerde al na ander- Kristen Nygaard juicht nadat hij het enige AZ-doclpunt heeft gescoord. Neeskens kijkt verslagen toe. halve minuut in een keihard schot van de laatste: 1-1. Vanaf dat mo ment toonde AZ zijn ware gezicht. Dat wil zeggen: de beeltenis,die bij een topclub in wording past. En niet de aanblik van de voetbalgrootvorst, waarvan de mannen achter de scher men iedere nacht dromen. Het stel jonge veulens mist in een periode van verval de kracht om goed door te gaan, om alert op foutjes in de vijandige verdediging te reageren en om wakker te blijven bij onregelmatigheden in de eigen gelederen. Dat is op zich geen schan de voor een club die pas voor het eerst Europees voetbal speelt. Het is alleen jammer dat de propaganda machine achter een dergelijk elftal zo snel over zijn toeren blijkt te raken. Het gemis aari echte vleugelspitsen weegt in dergelijke gevallen dan ook extra zwaar. Kees Kist, die op één na honderd doelpunten voor AZ heeft gefabriceerd, is een toonbeeld van wilskracht, maar staat tevens model voor de voetballer, die het talent mist om een wedstrijd in spel- technisch opzicht te maken. Het geen van een koele scherprichter natuurlijk teveel gevraagd is. Halverwege de tweede helft mocht Loek Ursem eindelijk proberen om lucht in dat vacuum te pompen. Het valt de blonde Purmerender niet te verwijten, dat dat niet lukte. Ursem verdient meer en betere kansen. No- termans wilde hem echter niet voor de leeuwen gooien. Terecht. Hij had het alleen eerder moeten doen Neerten 1-1 Scheidsrechter Eschweiler Toeschouwers 20 600 AZ'67: Meskovic; Van Rijnsoever, Spelbos. Vonk. Hovenkamp; Arntz. Peters, Van Hane gem, Metgod, Kist, Nygaard (Van Urscmi Barcelona: Artola. Costaz, Blanquetti. Olmo. De La Cruz, Neeskens, Sanchez. Asensl. Here dia (Carenoi. Cruylf, Zuvlra. Van onze sportredactie AMSTERDAM De spelers- raad van Ajax is het niet eens met de kandidatuur van drs Martin Snoeck namens de VVCS (Vereniging van Voetbal Contract Spelers) voor het nieuw te vormen sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB. tKU Het Nederlandse UEFA- .1 (spelers van 16 tot 18 jaar) ft in Turku een kwalificatiewed- d voor het eindtoernooi voor de pA-jeugd tegen Finland gelijk- •eld: 1-1. Deze stand was reeds de rust bereikt door treffers van ta Moehaenen (16e minuut) en de cied Ei-win Cramer (22e minuut). waren 340 toeschouwers, eidsrechter was de Zweed Sven sson uitslag gaf de krachtsverhouding weer Beide ploegen hadden ricnten. waarop ze sterk in het nsief waren Bij Nederland blon- daarbij de aanvallers Cramer <i en Lorie (FC Den Haag) uit te speler van het veld echter was iel Valke van Sparta Verder :ten doelman Van der Meulen Ihoveni en verdediger Bastiani Amsterdam) voor Oranje een de indruk. Ronald Kascha van Twente kreeg van de Zweedse eidsrechter een waarschuwing. land had zijn eerste wedstrijd in e kwalificatiegroep een week eer- in Tampere eveneens geiijkge- eld Het werd toen 2-2 in de ont- rting met Ierland OCKEY Olympisch kampioen Nieuw- itland zal misschien toch deelnemen aan strijd om de wereldbeker voor hockeyte- ihereni. die in maart volgend jaar in tgenlinie wordt gehouden De Nieuwzee- idse hockeybond besloot nog even te tchten mei een definitieve beslissing En- Se weken geleden werd bekendgemaakt it Nieuw-Zeeland niet naar Argentinië zou ~i in verband met de hoge kosten Er is bedrag van ongeveer 100 000 gulden 'moeid met deelneming aan het toernooi door Richard Mathijssen ENSCHEDE FC Twente heeft gisteravond in het Euro pese toernooi voor bekerwin naars één doelpunt te weinig gescoord om over dertien da gen in de Noorse kustplaats Bergen onbevreesd voor de re turnwedstrijd te kunnen aan treden. Het dapper strijdende Brann hield de Twentenaren op 2-0. Kansen op een groter score zijn er legio geweest, maar de onrust die bijna ne gentig minuten door de ooste lijke ploeg waarde, stond een klinkende overwinning in de weg. Zelfs in de slotfase, toen de ama teurs uit Noorwegen, die er met voetballen een zakcentje bijverdie nen. smachtend naar het eindsig naal uitzagen, was het fel aandrin gende FC Twente niet bij machte, de marge te vergroten. He bleef bij de twee treffers van Ab Gritter. Opvallende speler in het elftal van Spitz Kohn was opnieuw Thoresen. Hij bleek zich op de positie van linkerspits uitstekend thuis te voe len en liet tegen zijn landgenoten enkele knappe staaltjes van zijn kunnen zien. De Noren hadden de afgelopen da gen tijdens hun verblijf in Neder land hun uiterste best gedaan de indruk te vestigen dat zij de con frontatie nauwelijks serieus namen Maandagavond hadden zij zich vol overgave in het hoofdstedelijke nachtleven gestort. Van een pittige training was de dag daarna weinig terecht gekomen. Een snoepreisje? De Engelse trainer William Elliot gaf het kort voor de wedstrijd ruiter lijk toe ..Er moet tijd voor een ple ziertje zijn Mijn spelers zijn geen robotten, wier leven uitsluitend door voetbal wordt beheerst. Voet bal is voor hen een aardige bijver- Luchtduel tussen de Noor Alle Bilsback (links), Frans Thijssen en Kick van der Vall (rechts). dienste. Daarom kan ik het niet ver kopen om hun een strak schema op te leggen." Elliot, die ooit bij Sunderland een verdienstelijk middenvelder was en het tot elfvoudig international bracht, is er echter de man niet naar om zijn team als vrije vogels op het veld hun gang te laten gaan. Daar om ook had hij zijn manschappen de strikte opdracht gegeven het niet op een afgang aan te laten komen Brann hield zich dan ook in dc eer ste helft strikt aan de consignes van zijn coach. Het wist FC Twente aar dig aan banden te houden en vergde zelfs via zijn internationals Tron- stad en Aase enkele initiatieven te ondernemen. De defensie van FC Twente had er overigens niet de minste moeite mee, al verloor Plet Wildschut enkele malen bij het uit verdedigen op simpele wijze de bal. De hardwerkende Noren mochten halverwege de eerste helft, toen FC Twente zijn eerste reeële scorings kans kreeg, in de handen knijpen, dat Kick van der Vall in riante posi tie na goed werk van Mühren naast het doel mikte. Van der Vall revancheerde zich ech ter uitstekend door even later een loupezuivere pass naar Thoresen te dirigeren. De voorzet van de Twent se Noor die zondag in Nijmegen te gen NEC tweemaal scoorde, werd echter onderschept. FC Twente werd sterker en sterker, maar liep nochthans vast op de muur van Noorse verdedigers De ploeg van Spitz Kohn speelde zijn opponent volledig in de kaart door haar aanvallen heel gejaagd op te zetten. Toch zou het bijna 1-0 zijn gewprden, maar de fraaie inzet van Van der Vall ketste af op de paal. Steeds meer moesten de Noren ter rein prijs geven, vooral als Thoresen in de aanvalspatronen werd betrok ken. De openingstreffer liet echter op zich wachten. En terwijl FC Twente wanhopig trachtte een ope ning te forceren, groeide het zelfver trouwen van de Noren zienderogen. Zelfvertrouwen dat twee minuten voor rust een hevige deuk kreeg toen Ab Gritter via de voet van verdediger Karlsen de bal achter doelman Treen stuurde: de ban was gebroken. Wie gedacht zou hebben, dat de Twentenaren in de tweede helft wat meer koelbloedigheid aan de dag zouden hebben gelegd, kwam bedro gen uit. Alsof ze voor de eerste maal in een Europa Cup-toernooi speel den, zo onrustig en zo weinig zelfver zekerd, manifesteerden zij zich aan vankelijk. Uitgespeelde kansen (Gritter, Van der Vall) werden achte loos verprutst. Pas nadat Thoresen met een fraaie actie de Noorse defensie uit balans had gebracht, werd het via Ab Grit ter 2-0. De moedige Noren wensten zich echter nog niet gewonnen te geven. Een nonchalante actie van Drost bracht Tronstad in een kans-* rijke positie, maar zijn schot suisde naast. FC Twente, beseffend dat het nog één doelpunt nodig had om zorge loos over dertien dagen aan de re turnmatch te kunnen beginnen, be gon te böuwen aan een fel offensief. Een offensief dat op tal van chaoti sche momenten voor het Noorse doel leidde. De Barrière die de No ren hadden opgeworpen, bleek voor de Twentenaren echter niet te ne men. Bos, Gritter en Van der Vall konden hun schoten niet de goede richting meegeven. Trainer Kohn verwisselde in de slotfase Jaap Bos voor Theo Pahlplatz in de vurige hoopt dat een derde doelpunt zou volgen, maar de wens ging niet in vervulling. FC Twrnlr-Brann Brrftn 24 (14) <2. Grittef 1-0. 55 Gritter 2-0 Toeschouwer» 13 000. Scheidsrechter XueudeviUe (Lux FC THenie: Van Gerven. Wildschut, Overweg. Drost. Van lerssel Mühren. Van der Vall Thijs sen, Thoresen. Oritter. Bos (Pahlplatz Brann Bergen: Treen. Karlsen, Nordtvedt Pe- dersen. Bilsback. Austboe «Rollend». Hellesoe HusekJepp (Idrsaeni. Macleod, Aase, Trond- De spelersraad van Ajax wil nieuwe kandidaten zoeken en hoopt dat er van voldoende vere nigingen steun komt om die kandidaat ook officieel naar vo ren te kunnen sturen. Voor de kandidatuur zijn de handteke ningen van nog vier andere spe lersraden noodzakelijk. Waarom Ajax het niet eens is met de kandidatuur van Snoeck blijkt niet uit de reac tie die Piet Schrijvers gaf na mens de spelersraad. Een brief met daarin het besluit van de Amsterdammers was onderte kend door Geert Meijer. De Ajax-spelersgroep vond met name dat de tijd om zich te beraden over steun aan de kandidatuur van Martin Snoeck te kort was geweest. Volgens Ajax had de spelers groep in de periode 14 oktober- 25 oktober door trainingskam pen te weinig tijd. Daarom is men nu op zoek gegaan naar- nieuwe kandidaten. Drs. Martin Snoeck reageerde verbaasd op het initiatief van Ajax. „Iedereen heeft natuur lijk het recht om met kandida ten te komen. Zeker als die gesteund worden door nog vijf andere spelersraden. Alleen begrijp ik niet waarom Ajax nu pas komt met de bezwaren. Waarom is dat niet eerder ge beurd, toen de spelersraad van Ajax overleg pleegde met Ka- rel Jansen (secretaris-penning meester van de VVC8)? Er is toen niets gezegd over een eventuele tegenkandidaat." ,,Ik heb zelf moeite gehad om mijn kandidatuur ook te aan vaarden omdat ik een zeer druk ke werkkring heb. Maar ik vond toch dat ik de ervaring en ken nis die ik de laatste jaren via het WCS-werk heb opgedaan moest gebruiken. Ik ben in feite ook geen kandidaat van het VVCS-bestuur, maar de kandi daten van de diverse spelersra den. Zij staan daar achter. Als de Ajax-spelersraad denkt ook voldoende steun te kunnen vin den, dan moet men dat probe ren". Overigens vermoedt Mar tin Snoeck wel dat er iets meer aan de hand is dan zo maar wat ongenoegen bij enkele spelers van Ajax. Hij vermoedt dat nu duidelijk wordt dat er nog steeds een controverse bestaat tussen de VVCS en het bureau Inter Football, dat spelers offi cieel tot ongenoegen van de KNVB bij transferzaken bege leidt. Veel spelers van de Ajax- grocp staan onder contract bij Inter Football en regelen hun zaken liever niet via de WCS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13