Menten niet aanwezig bij massa-executies' Wïltu regelmatig sparen? Kansen voor vestiging op Veluwe worden minder Hetze tegen hogere inkomens' Wij helpen. ABN Bank frof. Rüter houdt conclusie staande: |aad MHP beschuldigt FNV en CNV Nieuwe wegen afgewezen andere taboe voor auto Afstoting van sommige militaire terreinen? iERDAG 20 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P9RHS11 K>r Leo Klevn MSTERDAM Naar de stellige overtuiging van prof. mr. C. F. Rüter, getuige-deSkundige in het oces-Menten, heeft het door de Duitse generaal dr. Eberhard Schöngarth aangevoerde bijzonde- Einsatzkommando niet de hand gehad in de massa-executies in Podhorodce en Urycz, in juli en jgustus 1941. Dat betekent dat Pieter Menten daarbij ook niet betrokken kan zijn geweest, ndat hij, volgens de tenlastelegging, daarbij aanwezig is geweest als lid van de staf van ïhöngarth. iter, hoogleraar in het strafrecht n de Universiteit van Amsterdam, dit gisteren in een toelichting op n aanvullend rapport dat hij op rzoek van de bijzondere strafka- er van de Amsterdamse rechtbank eft geschreven. Anders dan de A. J. van der Leeuw, weten- happelijk medewerker van het jksinstituut voor oorlogsdocu- entatie, en eveneens getuige-des- ndige, is hij tot de conclusie geko- en dat de oorlogsomstandigheden de zomer van 1941 het Menten mogelijk maakten zich op te hou- n in de streek waarin Podhorodce Urycz liggen. ilgens Rüter bestaan er sterke aan- jzingen dat de executie in Podho- dce. in juni 1941, voor rekening mt van een eenheid van de Wehr- icht. die in dat gebied opereerde executie in Urycz (evenals een eede in Podhorodce. die Menten ?t ten laste is gelegd) zou naar de ining van Rüter het werk geweest nnen zijn van het Polizeiregiment d. waarmee Gestapo-chef Felix ndau van doen had. larbij wees Rüter erop dat uit litse vonnissen is gebleken dat dit jiment zich in die tijd herhaalde- c heeft schuldig gemaakt aan mas sa-executies. Zo heeft het Polizeire giment Süd op 29 en 30 september 1941, een maand na de executie in Urycz. 33.000 Joden om het leven gebracht, bij wat Rüter „een van de grootste moordpartijen te velde" noemde. De troepen van Landau (die met de executies bij zijn superieuren in aan zien trachtte te stijgen) maakten ge- het commentaar „Verantwoorde- iheid" van Trouw van vorige week jdag hebben wij kritiek geleverd op wijze, waarop de Raad voor overleg middelbaar en hoger personeel h afzet tegen het arbeidsvoorwaar- ibeleid van FNV en CNV. It ging daarbij met name om de kag of de Raad MHP gelijk heeft ■neer hij zegt dat de traditionele ■beweging „een meedogenloze het- fRECHT In niet mis te verstane woordingen is in Trouw van 14 jtober jongstleden een commen- ar gewijd aan het standpunt van I Raad van overleg voor middel- |ar en hoger personeel met betrek- ng tot eisen van FNV en CNV om er het inkomen boven de vijftig- iizend respectievelijk zestigdui- nd gulden per jaar geen of geen Uedige prijscompensatie te beta- L De Raad MHP heeft vorige week een persbericht tot uitdrukking bracht ernstige bezwaren te heb- n tegen het door FNV en CNV formuleerde eisen. i heeft Trouw zich ondermeer, zo Ükt uit het commentaar, gestoten h de zinsnede uit het persbericht h de Raad MHP waarin wordt «rezen op de meedogenloze hetze n de traditionele vakbeweging te il inkomens van iedereen die maar E boven de middelmaat uitsteekt, dit verband verwijt Trouw de id MHP het blind najagen van groepsbelang en concludeert on- leer daaruit dat de Raad MHP lang niet toe is aan de middel- t van de traditionele vakbewe- ig. Een conclusie die door velen I in tegenspraak met zichzelf zal pden beschouwd. ze voert tegen inkomens van iedereen die maar iets boven de middelmaat uitsteekt." In onderstaande beschouwing rea geert de voorzitter van de Raad MHP, H. van der Schalie op onze bedenkin gen. Ter afsluiting van de discussie plaatsen wij morgen een weerwoord van een van de aangevallen partijen: de eerste loononderhandelaar van het CNV, H. van der Meulcn. De heer H. van der Schalie, voorzitter van de Raad MHP. koopkracht offer te willen steunen, voorop gesteld dat dit maal iedereen zo'n offer zou brengen. Men zou zich dus kunnen afvragen, wie er nu ei genlijk groepsbelang nastreeft. t uitspraak laten we dan ook maar O^r wat ze waard is. trwarring een aantal zaken willen wij toch in de kolommen van Trouw •oor erkentelijkheid aan de ifdredactie ingaan, daar wij ons aan de indruk kunnen onttrek- dat Trouw het slachtoffer is ge len van de verwarring die in de ite jaren rond de inkomensver- lingen is ontstaan. Een verwar- die zo dachten wij de Raad IP in zijn brochure „Balans van inkomensbeleid" onomstotelijk [ft aangetoond. Zo ziet Trouw er vreemds in dat vakorganisaties pretenderen alle werknemers in triand te vertegenwoordigen rel slechts één derde ervan lid iet voor alle werknemers hand- g van de koopkracht eisen, slechts voor hen die achten- itig duizend gulden verdienen, vergissing wordt echter hinder- wanneer zij stelt dat in de voor- len van FNV en CNV inkomens in boven honderdduizend gul- bruto slechts een offer van twee nt zouden brengen. ;de gegevens van de miljoenenno- ►an 1978 valt af te leiden dat deze jen die meestal niet meer profi- n van incidentele verhogingen in [jaar reeds een offer van vijf a zes cent zouden moeten brengen. zou de twee procent van de leweging nog eens bovenop ko- Onvermeld blijft ook dat die 't groepen in de afgelopen kabi- b-periode reeds vijftien a twintig -ent koopkracht hebben moeten 'eren. terwijl de meeste lagere mens er iets op vooruit gingen, heeft de raad MHP als vakorganisatie er zich niet uitgesproken zo nodig een Merkwaardig Overigens gebruikt Trouw het be grip „offer" zelf in een wat mer kwaardig verband. Het woord veron derstelt een nuttig effect voor ande ren. Een snelle berekening leert ech ter dat door FNV en CNV voorgestel de operatie de hoger betaalden al gauw op zo'n honderd gulden netto inkomensverlies per maand zou ko men te staan. Verdeeld over de lager betaalden levert hen dit niet veel meer dan vijf gulden per maand op. Trouw plaatst het geheel in het poli tieke kader van de uitspraak van de formatie-partners „dat verkleining van inkomensverschillen is gebo den". Niet alleen wordt deze nood zaak in het geheel niet aangetoond, het zou ook niet kunnen, omdat nie mand de werkelijke verschillen kent. Maar zelfs indien deze stelling juist zou zijn. is de prijscompensatie vol komen ongeschikt als nivellerings instrument. Het is er niet voor be doeld, maar heeft bovendien het na deel dat niet alle inkomensgroepen bestrijkt doch alleen de werknemers. Zoals gezegd ergerde Trouw zich aan de uitlating van de MHP betreffende de hetze tegen hen die boven de middelmaat uitsteken. Trouw vindt daarvan dat het kant noch wal raakt zonder dat overigens te verklaren. Sinds 1972 is het echter een traditie aan het worden ieder verdacht te maken, die 'qua inkomen boven het gemiddelde zit. een verantwoordelij ke positie bekleedt bij overheid of bedrijfsleven of over speciale des kundigheid beschikt. Als Trouw daaraan twijfelt, zou het enige tijd de uitlatingen in verschillende me dia aan die uitspraak moeten toetsen. Dil is een reactie op ons commentaar „Verantwoordelijkheid" van de voor zitter van de Raad MHP, de heer H. van der Schalie. Verwijten Voordat Rüter gisteren als getuige- deskundige werd gehoord, gaf hij door middel van een door de presi dent, mr. J. A. Schröder voorgelezen brief uiting aan zijn gramschap over de handel en wandel van de officier van justitie, mr. A. F. J. C. Haber- mehl, in het proces-Menten. In mei had de officier hem verweten op eigep houtje in gezelschap van de verdediger van Menten Felix Lan dau te hebben opgezocht, en Rüter bleek daarover zeer verbolgen te zijn geraakt. Hij wierp in zijn brief de officier voor de voeten dat deze „waarneembaar met twee maten meet", onder meer omdat hem geen. maar Van der Leeuw wel processtukken ter be schikking worden gesteld. De presi dent gooide olie op de golven, door Rüter begrip te vragen voor fouten die mogelijk worden gemaakt. „Het gaat hier", zei hij, „om een onzinnig grote zaak, waar we in Nederland nog nooit mee te maken hebben gehad. Je moet dan niet te formeel redeneren. Het proces zal morgen worden voortgezet. De getuigen-deskundigen prof. mr. C. F. Rüter (links) en A. J. van der Leeuw, die gisteren ook figuurlijk tegenover elkaar stonden. bruik van de diensten van Oekraï- ners. Een groot aantal getuigen in het proces-Menten heeft verklaard dat bij de massa-executies de slacht offers door Oekraïners nationalisten, die op de hand van de Duitsers wa ren, bijeen werden gedreven. Eerder had Rüter, op een zitting in mei, gezegd dat de Menten ten laste gelegde executies vermoedelijk door Oekraïners waren gehouden. Menten zelf en zijn verdediger heb ben ook voortdurend de veronder stelling uitgesproken dat de Duit sers daarbij niet betrokken waren. Van der Leeuw, die eveneens heeft getracht de gebeurtenissen in .het toenmalige Polen te reconstrueren, hield gisteren staande dat Menten, als hij dat had gewild, in juli en augustus 1941 Podhorodce en Urycz had kunnen bereiken. „Gevechten van enige omvang vonden er niet plaats. De Oekraïners waren ge neigd de Duitsers als bevrijders te zien. De Einsatzkommandos maak ten van de 1/rijheid om op te treden, ruim gebruik. Het betrokken gebied was gemakkelijk veroverd en snel gepacificeerd." Verdiensten De theorie van Rüther lijkt te wór den ondersteund door een Russisch rapport dat de rechtbank onlangs is toegezonden. Dat rapport bev^t een inventarisatie van de in de onderha vige streek gehoud^jj^ssa-eXÊpu- ties. Niet alleen komt onder de vele namen die worden opgesomd die van Menten niet voor, maar ook wordt nergens gewag gemaakt van executies in Podhorodce en Urycz. Rüter zei uit de stempels af te leiden dat het hier om een authentiek, kort na de oorlog vervaardigd rapport gaat. Hij merkte op dat uit het feit dat de massagraven in Podhorodce en Urycz niet vermeld worden, ge concludeerd zou kunnen worden dat de Russen ze niet op rekening van de Duitsers hebben.geschreven. Minder gunstig voor Menten was een door Van der Leeuw samenge steld rapport over de betrekkingen die de verdachte met de Duitsers heeft onderhouden. Dit rapport is gebaseerd op een vrij omvangrijk dossier, afkomstig van de SS-rech- ter Bender, dat zich in het Ameri kaanse documentatiecentrum in Berlijn bevindt. Uit de nagelaten papieren van Bender was Van der Leeuw geble ken dat Menten al in 1940 ongesala rieerd medewerker van de Sicher- heitsdienst in Krakau was, en dat hij vanwege zijn verdiensten voor de Duitsers in 1941 als tolk aan het Einsatzkommando van Schöngarth was toegevoegd. Menten heeft steeds verklaard dat hij als eerzaam zakenman op een kwade dag was opgepakt om voor de Duitsers als tolk te gaan werken. Overigens wordt het antwoord op de brandende vraag of Menten bij mas sa-executies betrokken is geweest, ook in de stukken van Bender niet beantwoord. Volgens Van der Leeuw valt dat wel te begrijpen, omdat over massa-executies bijna nooit iets aan het papier werd toever trouwd. Na een tegenwerping van Rüter voegde hij daaraan toe dat hij daarbij doelde op officiële SS-cor- respöridentié. Als daarin, aldus Van der Leeuw, al over executies werd gerept, gebeurde dat in „ingeklede termen". Sparen is nuttig, maar vaak ook moeilijk. Met name het regelmatig sparen is een kunst. En regelmatig sparen is nu juist het meest effectief. U kunt zonder moeite een regelmatig spaarder worden met het ABN Salaris Spaarplan. Als u aan de ABN een vast bedrag opgeeft, wordt dat periodiek van uw Salarisrekening naar een Spaarrekening overgeschreven. Dat kan een gewone Spaarrekening zijn, een Girospaarrekening, een Spaar-Extra-Rekening of b.v. een Spaar- deposito met opzegtermijn, waarop u hogere rente krijgt. Een Salaris Spaarplan wordt snel voor u verzorgd. Zodat u met regelmaat kunt sparen en dus met het beste resultaat. U kunt mij helpen met nadere inlichtingen over liet ABN Salaris Spaarplan. Dhr./Mevr./Mej.: Straat: Plaats:Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja. bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop renden aan: Algemene Bank Nederland. Aid. O.D. 50. Antwoordnummer 1555,10Ö0PA Amsterdam. tr\ Van een onzer verslaggevers ARNHEM Nederland moet in de toekomst zuiniger met de Veluwe omspringen. Dat the ma keert, honderdvoudig geva- riëerd, steeds terug in het ont- werp-streekplan Veluwe, dat door GS van Gelderland is ge presenteerd. In de komende jaren zal het moeilij ker worden zich op de Veluwe te vestigen, de kampeerrecreatie moet waar nodig gesaneerd, aan meer nieuwe wegen bestaat in het alge meen geen behoefte, andere behoren te worden afgesloten voor de auto, flora en fauna krijgen meer rust, de mogelijkheden voor militaire oefe ningen dienen te worden ingetoomd. Het provinciaal bestuur wil voor het hart van de Veluwe radicale milieu bescherming; voor de randgebieden kunnen de nonnen wat soepeler zijn. In het ontwerp-streekplan Veluwe, tot stand gekomen na inspraak, zijn Apeldoorn, Ede en Harderwijk de grootste centra voor wonen en wer ken. Het streven is erop gericht door concentratie de druk op de andere gebieden te laten afnemen („essenti eel voor de bescherming en het voortbestaan van natuur en land schap"). Nieuwkomers zullen vrijwel uitsluitend op genoemde drie ge meenten zijn aangewezen. Voor bij na alle andere kernen is ervan uitge gaan dat ze alleen voorzien „in de plaatsgebonden behoefte". Zwaar materieel Volgens het onwerp-streekplan is het ministerie van defensie en zijn activiteiten te nadrukkelijk op de Veluwe aanwezig. Er liggen vele mili taire complexen, opslagplaatsen en oefenterreinen. Om precies te zijn: het gaat om 15.000 hectaren, die als oefenterrein in gebruik zijn. Zo'n 40 procent van de totale oppervlakte aan oefenterrein in Nederland be vindt zich op de Veluwe. en zelfs 70 pet van de landelijke schiet-accom- modatie. Het gebruik van veelal zwaar materieel heeft schadelijke gevolgen voor natuur en landschap. Een beperkt aantal militaire oefen terreinen dient te worden afgesto ten- Hiervoor zouden in aanmerking komen de Elspeeter-, Stakenberger-, Westelnder-, Eder- en Ginkeise Hei de, het Speulder en het Houtdorper Veld. Zeer zwaar belast ts de Noord west Veluwe en het afstoten van het gebied tussen Stroe, Vierhouten en Ha/derwljk moet dan ook prioriteit rivierenland Het gebied van het streekplan Veluwe, begrensd door o.m. Midden-Gelderland en Oost- Gelderland, de provincies Utrecht en Overijssel en de IJs- selmeerpolders. hebben. Aan andere vormen van be perking wordt ook gedacht, bij voor beeld vermindering van het aantal voertuigen dat tegelijk oefent en ver kleining van de groepen oefenende manschappen. Tot 1986 kunnen op de Veluwe 37.415 huizen gebouwd worden en vervol gens tot 2000 nog eens 36.860. Tot 2000 mag 385 hectare gebruik wor den voor de uitbreiding van het are aal aan bedrijfsterreinen. Apeldoorn krijgt daarvan 200 ha, Ede 60 en Harderwijk 35 ha. Verder blijft er het, een en ander over voor Barnéveld, Nijkerk. Vaassen en Elburg. ;Apel- doorns binnenstad heeft versterking nodig. Voor de kleine kernen staan GS een genuanceerd beléid voor, waarbij de leefbaarheid van de dor pen uitgangspunt is. Recreatie Op de Veluwe waarvan 24 pc$. (190.000 hectare) uit natuurgebied bestaat, oefent de recreatie een aan zienlijke druk uit. De streek vervult in dit opzicht een nationale functie. Tot voor kort stuurdë het beleid aan op de ontwikkeling van grote dagre- creatieve projecten. Het provinciaal bestuur vindt heroriëntatie op dit punt geboden. Voor het centrale ge bied van de Veluwe is gekozen voor een doelmatige inrichting, waarmee extensieve recreatie kansen krijgt in het landelijke gebied. Er komt meer aandacht voor fiets- en wandelpa den. parkeer- en picknickplaatsen zullen vooral langs verharde wegen worden geprojecteerd. GS van Gelderland vinden dat het centrale Veluwse gebied te veel door wegen Is ontsloten. Onnodig, zeggen zij. Een groot aantal wegen kan voor de auto worden afgesloten. Voor het langzame verkeer komen er meer speciale zones. Ook voor dieren, die veel ruimte nodig hebben om te kunnen leven, behoren er rustige gebieden te blijven. Gedacht kan hier om. aan grofwild en roofvogels. Knelpunten .Over het algemeen zijn er nu genoeg wegen, vinden de provinciale be stuurders. Nieüwe Wegen wijzen zij af. ook versterkingen van de oost- west-verbindlng. Er zal alleen ruim te zijn voor wat plaatselijke verbete ringen en voor het opheffen van knelpunten. Voornaamste knelpun ten zijn het ontbrekende deel van rijksweg 50 tussen Arnhem (motel) en Apeldoorn (Woeste Hoeve) en de verbinding rijksweg 12-Ede-Barne» veld-Putten-rijksweg 28, de 81. De verblijfsrecreatie (kampeerter reinen e.d omvat 660 accommoda ties in het gehele gebied. Samen nemen ze 2350 hectaren in beslag en hebben zé een kleine 200.000 slaap plaatsen. Ruim 200 bedrijven liggen in het centrale Veluwse gebied. Nieuwe bedrijven mogen zich daar niet vestigen, bestaande mogen niet uitbreiden. Er zal bekeken worden of hun aanwezigheid strijdig is met de hoofddoelstelling van het ont werp-streekplan en ook wordt een onderzoek nodig geacht naar finan ciële mogelijkheden voor sanering. Daaronder wordt verstaan uitkoop, verplaatsing of ook het aanbrengen van beplanting. Het toeristisch kamperen moet meer kansen krij gen. De bedoeling is initiatieven te ontplooien voor het stichten van en- Het streekplan Veluwe, liggend tussen de rivieren, Utrecht en Overijssel en de ljsselmeerpol- ders. kele terreinen voor dit doel. Daar komen dan geen vaste standplaat sen. Hierdoor zouden meer mensen kunnen profiteren van de beschik bare ruimte. Landbouw In het streekplangebied bevinden zich thans nog 9500 landbouwbedrij ven. Verwacht wordt dat er in 1985 nog 7900 zullen zijn. Op de Veluwe biedt de landbouw geheel of ge deeltelijk aan 10.000 mensen een bestaan. Circa van het totale op pervlak wordt er door In beslag ge nomen. Voor gebieden met blijven de landbouw geldt dat er zo goed mogelijk condities dienen te worden gecreëerd voor het agrarisch bedrijf. Landbouwenclaves in het centrale natuurgebied behoren onderge schikt te zijn aan het behoud en beheer van natuur en landschap. Gestreefd wordt hierbij naar zo goed mogelijk financiële compensa tie. De provincie signaleert dat het beleid voor het centraal Veluws na tuurgebied goed aansluit op de ge dachten van het rijk op nationale landschapsparken. Wat inrichtingen en stichtingen be treft, wordt opgemerkt dat OS van Gelderland het essentieel vinden, dat er in het landelijk gebied geen verdere vestigingen In dJt opzicht plaatsvinden. Vestiging in of bij een kern maakt het mogelijk de instel lingen. afgezien van het feit dat hier mee natuur en landschap worden gediend, de bewoners van deze in stellingen beter op te nemen in het maatschappelijk leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11