Raadsel van Damman zal nooit worden opgelost Jubileumgeschenk voor nieuwe spaarders: 'n Heel bijzonder boek dat nooit te koop zal zijn. Wegvallen gas geeft betalingsbalans klap KSH moet garanties voor aansluiting op 'smeerpijp' geven Bestrijding infectie in ziekenhuizen spaart leed en geld Estel: in Nederland geen nieuwe reorganisaties Kapitein Pannekoek terug in Nederland Van Kemenade opgelegd overleg met ambtenaren „Strijdige punten in recent rapport over bouwactiviteiten" Demonstratie oud-strijders Twee jaar cel voor Haagse bankrover 8-S eiing Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het ziet er naar uit, dat het „raadsel van Damman" nooit zal worden opgelost, ook niet nu de beide directieleden van Smit internationale zeesleep- en bergingsbedrijf, mr J. W. van Beuningen en de heer P. C. A. van Oulik met kapitein J. Pannekoek van de Smit-sleepboot Thames alweer thuis zijn en de hele wonderlijke en uiteraard ook hoogst onaangename historie achter de rug is. BINNENLAND Trouw/Kwartet Zeker, iedereen weet zo langzamer hand wat er is gebeurd. Kapitein Pannekoek moest in mei met zijn Thames de zuiger Beverwijk 38 van Damman in Saoedi-Arabië ophalen en die zuiger naar Khor Kuweir in een der Arabische emiraten brengen. Bij binnenvaren van een haven, in dit geval Damman, komt de douane aan boord om alle artikelen, die niet vrij mogen worden ingevoerd, in hun afgesloten kasten te verzegelen. In Saoedi Arabië valt alle alcoholhou dende drank daaronder. Die ging dus voor het binnenvaren van Dam man achter slot, maar tot grote ver bazing van kapitein Pannekoek kwam niet de douane aan boord om de zaak te verzegelen maar de kust wacht. Deze constateert, dat die al cohol wel achter slot staat en niet is verzegeld. Kans om te zeggen dat de douane nog niet aan boord is ge weest en dat men daarop wacht, krijgt kapitein Pannekoek niet. Alle paspoorten worden ingenomen, de Thames mag niet meer varen, kapi tein Pannekoek wordt uitgebreid verhoord en anderhalve maand later krijgt hij den voorlopig vonnis te horen. Stokslagen Kapitein Pannekoek vertelde daaro ver gisteren: „Tien maanden gevan genisstraf en tweehonderd stoksla gen, maar dat vonnis is nooit be krachtigd." Mr. Van Beuningen ver telde, dat kapitein Pannekoek in af wachting van die bekrachtiging Damman niet mocht verlaten, maar dat de bemanning, die in het vonnis niet werd genoemd, vrij was om te gaan. De bemanning ging naar huis Kapitein J. Pannekoek geen stokslagen op zes mensen na. die de Thames operationeel moeten houden. Op directie-niveau ontwikkelde zich grote bedrijvigheid. Mr Van Beunin gen ging naar Saoedi-Arabië. werd later afgelost door de heer Van Ou lik. De Nederlandse ambassade in Jeddah deed haar uiterste best. On dertussen mocht de Thames wel eventjes voor de Saoedi-Arabische autoriteiten een klusje opknappen: voor de haven van Damman liep de carrier Sam Houston aan de grond. De Thames mocht dit schip vlot trekken. Pas in september mocht de Thames weer uitvaren, maar kapitein Pan nekoek moest nog steeds in Dam man blijven omdat er nog „enkele administratieve formaliteiten" moesten worden vervuld. Pas veer tien dagen geleden mocht hij naar huis. Die thuisreis maakte hij samen met de heer Van Gulik. De Thames ging ondertussen naar Malta voor een dokbeurt. De ooizaak van deze merkwaardige gang van zaken? De heer Van Beu ningen en kapitein Pannekoek wis ten het niet en, zoals mr Van Beu ningen opmerkte: „We zullen het waarschijnlijk nooit weten". Presti gekwestie tussen Saoedi-Arabische instanties, als douane en kust- wacht? Een soort „politieke grap" naar aanleiding van spanningen in het Midden-Oosten om daar die Ne derlanders eens goed te laten zien wie daar de baas is? Een ongepast heid van kapitein Pannekoek, die met zijn schip misschien buiten de Saoed-arabische wateren had moe ten wachten tot het de douane be liefde te komen kijken naar de Thames? Niemand weet het. Mr Van Beunin gen: „We konden in Dammen op geen enkele vraag antwoord krijgen. Zelfs wilde niemand ons zeggen waarom het zo lang heeft geduurd voor de zaak werd afgewikkeld." Overigens: kapitein Pannekoek en zijn mensen hebben na dit avontuur in Saoedi-Arabië geen strafregister. Van een onzer verslaggevers fiRNHEM Velen in Nederland voorzien niet dat er een uiterst ndelige invloed zal uitgaan op de betalingsbalans wanneer onieuw brandstoffen moeten worden ingevoerd voor elektri- sr)ie centrales en industrieën die nu nog aardgas stoken. Onze waarschuwing liet ir. J. H Bak- jjffr horen bij het 50-jarig bestaan lan de KEMA. het keurings-, onder dek- en ontwikkelingsinstituut van de gezamenlijke elektriciteitsbe drijven. Volgens de KEMA-directeur komen we door de overschakeling op olie, wanneer het aardgas niet meer be schikbaar is voor het stoken van de centrales, in een uiterst kwetsbare positie. In het midden van de jaren tachtig, wanneer ernstig rekening moet worden gehouden met een nieuwe oliecrisis, kan dat leiden tot uiterst moeilijke situaties in Neder land. Na afloop van de huidige aardgas contracten moeten de centrales overschakelen op andere brandstof fen. In een aantal ketels kan naast gas alleen olie worden gestookt. Al tijdens de oliecrisis besloten de be drijven twee grote kolencentrales te bouwen, om de verscheidenheid in het brandstoffenpakket te vergro ten. Maar het stoken van kolen en olie betekent een veel grotere aan tasting van het milieu, aldus ir. Bak ker. Er is een zeer grote inspanning nodig om te voorkomen dat op on toelaatbare manier grenzen worden overschreden. Of het mogelijk is. dat te voorkomen, hangt volgens ir. Bak ker mede af van de beslissing van regering en parlement over de bouw van kerncentrales, die geen luchtver ontreiniging veroorzaken. Tentoonstelling Ter gelegenheid van het jubileum heeft de KEMA in Arnhem een per manente voorlichtingstentoonstel ling geopend in een voormalfg fa brieksgebouw aan de Klingelbeekse weg. De tentoonstelling die Elek- trum heet, is in de eerste plaats bedoeld voor groepen mensen die beslissingen moeten nemen of voor bereiden op het gebied van het ener giebeleid. Maar het Elektrum kan ook voor scholen interessant zijn. Tot en met mei is de tentoonstelling op zaterdagen van 10 tot 5 uur open voor het publiek. In de zomermaan den is het Elektrum behalve zondags en maandags de hele week open. Er is ongeveer drie miljoen gulden in geïnvesteerd. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Vandaag zal minister Van Kemenade het door de president van de Haag se rechtbank opgelegde over leg voeren met de ambtenaren- centrales over het aanvangssa laris van eerstegraads leraren. Een week of twee geleden eiste het Ambtenarencentrum, één van de ambtenarencentrales, dat over de verlaging van deze salarissen eerst reël overleg ge voerd zal worden. Het ambte narencentrum (waarin het Ne derlands Genootschap van Le raren is vertegenwoordigd) kreeg van de president van de Haagse rechtbank gelijk. Het is overigens niet te ver wachten, dat Van Kemenade enige wijziging in zijn voorstel zal aanbrengen. Tenslotte heeft hij dit voorstel, dat een gevolg is van de verlaging van de salarissen van jonge acade mici in rijksdienst, met hand en tand verdedigd. Bovendien hoeft hij niet tot overeenstem ming te komen met de centra les, om de maatregel toch door te kunnen voeren. Het Nederlandse Genootschap van Leraren (NGLl heeft zijn dreigementen om niet ver plicht werk, zoals de tweede correctie van examenwerk en het begeleiden van hospitan- ten, te weigeren, voorlopig op geschort. Men wil namelijk al les doen om goed overleg tus sen de leraren en de minister te bevorderen. De algemene ver gadering van het NGL zal op 18 november beslissen of er alsnog van dit soort acties ge voerd zullen worden. De heer Van der Ende is blij met deze uitspraak van Estel, omdat er geruchten circuleerden, dat het staalconcern ook de aluminium- groep en de Demka in Utrecht (sa men 1.000 werknemers) wilde „af slanken". Volgens Van der Ende zijn de bonden in het overleg blijven vasthouden aan hun verlangen dat er geen gedwongen ontslagen dienen te vallen, dat het verlies van arbeids plaatsen zal worden beperkt, dat het (mindere) werk over het bestaande personeelsbestand moet worden ver deeld en dat de mogelijkheden tot vrijwillige vervroegde pensionering worden verbreed. Estel heeft hierop verklaard te pro beren vervroegde pensionering voor werknemers tussen de 55 en 65 jaar te realiseren en aldus aan te passen aan de mogelijkheden, zoals die in bij voorbeeld de Bondsrepubliek en België bestaan. Estel wilde verder niet toezeggen, dat er geen gedwon gen ontslagen zullen vallen. Het staalconcern is van mening, dat in de personeelssector waarin de ont slagen zullen vallen (staf/kader) het natuurlijke verloop klein Is en aan ontslagen dus niet te ontkomen is. Estel heeft wel toegezegd te zullen „meedenken" over vormen van ar- beidsspreiding (vervroegde pensio nering. werktijdverkorting en de in stelling van vijf-ploegendiensten), mits de kosten daarvan niet worden gedragen door de onderneming De Industriebond CNV heeft in dit verband zijn bedrijfsledengroep ge vraagd of men eventueel bereid is een deel van de kosten te betalen door een aftrek op het loon geduren de de reorganisatieperiode te accep teren. Volgens Van der Ende is de bedrijfsledengroep in principe be reid hieraan mee te werken en zijn de Industriebonden NVV/NKV bereid hierover met hun leden te over leggen. DEN HAAG (ANP) - Volgens staatssecretaris Hendriks van volks gezondheid worden in het recente rapport „De bouwactiviteiten voor de gezondheidszorg" uitgangspun ten gehanteerd, welke in strijd zijn met de door hem nagestreefde ont wikkeling van de beddencapaciteit in de intramurale gezondheidszorg. Aldus blijkt uit het eergisteren gege ven antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid me vrouw Comelissen (CDA). Het rapport De bouwactiviteiten voor de gezondheidszorg is uitge bracht door het economisch insti tuut voor de bouwnijverheid en het bouwcentrum. De opdracht werd verstrekt door minister Gruijters van volkshuisvesting in het midden van vorig jaar. Over die opdracht is geen overleg gepleegd met het de partement van volksgezondheid en milieuhygiëne, aldus staatssecreta ris Hendriks. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Wanneer het Koninklijke Scholten Honig con cern voor eind november kan aantonen, dat een zuiveringsinstal latie besteld is. die financieel gedekt is en die er voor 1 augustus 1978 kan staan, wil minister Westerterp alsnog toestemming geven voor aansluiting op de Groningse ..smeerpijp". Omgeven door honderden bloemen pronkten gistermiddag vier ex- KNIL-militairen op het Haagse Binnenhof, waar zij hun wekelijk se demonstratie hielden. De oud-strijders vinden dat de regering verplicht is hen achterstallig loon te betalen. Vandaag is er een kort geding over deze zaak. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Behalve bij Hoogovens en bij de Verenigde Staalfabrieken (VBF), bestaan er geen plannen voor reorganisa ties bij de overige Nederlandse ondernemingen van Estel. het Nederlands-Duits staalconcern. Deze verzekering hebben de bonden gisteren van de raad van bestuur gekregen, zo deelde Piet van der Ende. districtsbestuurder van de Industriebond CNV mee. De minister liet dit via zijn raads man weten tijdens een zitting die een afdeling van de Raad van State gisteren op verzoek van het Groning se provinciebestuur aan de kwestie besteedde. Op 28 september jongst leden nam minister Westerterp het besluit het KSH concern nog niet toe te laten tot de „smeerpijp" omdat daar alleen bedrijven op mogen lo zen. die of al een eigen zuiveringsin stallatie ter verwijdering van eiwit ten en dergelijke hebben, of zo'n installatie op termijn in bestelling hebben Hiertegen kwam de provincie Gro ningen in verzet omdat op die ma nier de KSH voor zeker nog één seizoen moet blijven lozen op de •Groningse binnenwateren. met name op het Winschoterdiep. Tij dens de ..aardappelcampagne" van oktober tot begin januari is de stank in oost-Groningen hierdoor altijd verschikkelijk geweest en daar wil de provincie thans een eind aan maken De KSH tevens weigeren op de binnenwateren te lozen nu dat con cern haar vuil niet via de „smeer pijp" naar de Eems-Dollar kan lozen, durfde de provincie niet aan. omdat dan zeker de werkgelegenheid van het toch al niet erg gezonde bedrijf in direct gevaar komt. Tegen de argumenten van Gronin gen wordt door het ministerie van verkeer en waterstaat aangevoerd, dat de afval van KSH zo groot is, dat het de capaciteit van de „smeerpijp" verre te boven gaat. Hierdoor zou toch nog een belangrijke hoeveel heid op het Winschoterdiep moeten worden geloosd, en zou de stank toch aanwezig blijven Daarbij komt dat van Duitse zijde met argusogen gekeken wordt naar de Nederlandse milieupolitiek met betrekking tot het Eems-Dollard-ge- bied. De Duitsers meten hier min of meer hun eigen gedrag ten opzichte van de aanpak van de Rijnvervuiling aan af. Met Duitsland werd overeen gekomen dat alleen bedrijven die alvorens op de „smeerpijp" te lozen zelf al gezuiverd hebben, en bedrij ven die dit op korte termijn kunnen gaan doen. op die pijp toegelaten worden. Van een voor de provincie onver wachte kant namelijk die van de milieugroep Eemsmond kreeg de mi nister gisteren steun voor zijn aange vochten besluit. Volgens deze werk groep zou ongezuiverde lozing van KSH op de Eems funest zijn voor het biologisch milieu. Met name de mos selstand en de vogelstand zouden ervan te lijden hebben. DEN HAAG (ANP) - Wegens afper sing heeft de rechtbank in Den Haag dinsdag een 19-jarige Hagenaar con form de eis veroordeeld tot twee jaar cel met aftrek van voorarrest De jongeman overviel op 1 juli van dit jaar een bijkantoor van de Amro bank aan het Alphons Diepenbroek hof Hij bedreigde de cliënten en de juffrouw achter de balie met een bijna één meter lang jachtgeweer De buit. ongeveer 5000 gulden, joeg hij er in een week doorheen Volgens de psychiater was de jongeman tot deze daad gekomen door het verbre ken van een verloving. Tweeënhalf jaar voor poging tot moord DEN HAAG - 1ANP1 Het (te rechtshof in Den Haag heeft de 25- jarige Th M. K. uit Den Haag we gens poging tot moord veroordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tegen de vrouw was zes jaar geëist. Zij had in de nacht van 19 april van dit jaar haar echtgenoot, van wie zij geschei den leefde, in zijn Haagse woning een aantal messteken toegediend De man. gewond aan rug en buik. wist te ontvluchten. Het motief was wraak, omdat de man een verhou ding had met een meisje, dat een kind van hem verwachtte Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Een landelijk uitgevoerd programma tegen het optreden van infecties in ziekehuizen zou per jaar 50.000 patiën ten deze extra complicatie besparen, honderd levens redden en de gezondheidszorg minstens maken. Dit is af te leiden uit gegevens die dr J. Verhoef gisteren aandroeg bij de aanvaarding van'zijn lectoraat in de besmettingsleer aan de universiteit van Utrecht. Eén op de tien patiën ten opgenomen in een ziekenhuis, loopt er een Infectie op. Bij één op de vijfhonderd patiënten verloopt die infectie dodelijk. Aan de behande ling van die ziekenhuisinfecties wordt iets in de orde van 150 miljoen gulden per jaar uitgegeven. Bij uit voering van een intensief program ma om infecties te voorkomen, blijkt volgens Amerikaanse ervaring onge veer de helft van de gevallen te kun nen worden vermeden, aldus dr Verhoef. Gegeven dat ruim een miljoen men sen per jaar in een ziekenhuis wor den opgenomen, is het sommetje dan eenvoudig te maken. Dr Verhoef schat de jaarlijkse kosten van een doeltreffend bestrijdingsprogramma op ongeveer tien miljoen gulden. Hij noemt de ziekenhuisinfectie de keer zijde van de moderne gezondheids- 50 miljoen gulden goedkoper zorg. Terwijl de meeste klassieke in fectieziekten door verbeterde levens omstandigheden, vaccinatie en anti biotica uit onze- leefwereld verdwe nen zijn, is het aantal patiënten met infecties de afgelopen twintig jaar toegenomen. Infecties ontstaan bij voorbeeld bij het gebruik van Infu sen, die een kortsluiting vormen tus sen buitenwerled en bloedsomloop, bij katheters in de urinewegen, bij operaties (in 5 tot 25 procent van de gevallen). Ook speelt het gebruik een rol van medicijnen die het afweer systeem van de patiënt verzwakken. Het zijn veelal bacteriën die tot de normale „bevolking" van huid en slijmvliezen behoren, die op andere plaatsen onheil stichten. Door de toepassing van antibiotica worden in ziekenhuisen ook vaker dan elders bacteriën gesignaleerd die tegen in fectie moeilijk te behandelen is. Be strijding van „deze ernstige epide mie die steeds grotere vormen aan neemt" kan volgens dr Verhoef veel menselijk leed voorkomen. En het is nog goedkoper ook. ADVERTENTIE Het komende weekeinde zal in de Amsterdamse RAI de vijftigste internationale kattententoonstelling van Felikat worden gehouden. Op de foto zien we de tweeling Dennis en Raymond Sligting met twee zeer fraaie exemplaren: de creme Pers Frodo van de Drie Rurfjes, een internationale kampioenskater (rechts) en Minette, een Europese witte korthaar. Simpkins ,,Er zijn door jou nu al tien taarten en twaalf cakes in elkaar ge ploft". Groots en gratis boek. De NMB bestaat binnenkort 50 jaar. En heeft voor de gelegenheid een uniek, rijk geïllustreerd boek laten samenstellen. Het heet (heel toepasselijk!) 'Feesten in Nederland', en beschrijft boeiend en uitgebreid alles wat de Lage Landen aan kleur, fleur en folklore te bieden hebben. En dat is nogal wat! Voor nieuwe spaarders. Dit kostelijke boek is bestemd voor iedereen die in de maand oktober bij de NMB aan het sparen slaat. En dat is echt de enige manier om aan 'Feesten in Nederland' te komen, want het zal nimmer in de winkel te knop zijn. Open dus zo snel mogelijk een spaar rekening bij de NMB. leg minstens 50 gulden in, en u hebt het voor het mX meenemen Zolang de voorraad strekt. NEDERLANDSCHE MIDOENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. Nu al zo'n S0 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9