NCRV-radio brengt serie over relaties in en buiten het gezin ,Als geen gezinslid voel je je ernaast staan' 'Stichting niet schuldig aan onwettige praktijken' Jh Directeur Janssen van Samivoz: Even puzzelen WOENSDAG 19 0KT06ER 1977 RADIO EN TELEVISIE door Riet Diemer HILVERSUM ..We willen aan fluiting zoeken bij de gezins- week. maar we willen ook kij ken naar mensen met andere vormen van relatie." legt Ger- rit van Dongen uit Samen met Mary Michon begint hij deze week donderdag een nieuwe se rie Bij de Tijd-programmas voor de NCRV-radio die aan sluiten bij het thema gezins- week. ..Soms voel ik ook au van binnen" is de gezamenlijke ti tel. Uitzending is donderdag avond tien over half tien op Hilversum I Wijzend op het boekje ..Samen en alleen'' dat speciaal voor deze week ./erd geschreven heeft hij de indruk dat je met zoiets een aantal mensen m de kou zet. want het gaat volgens hem alleen maar over het gezin ..Als je geen gezinslid bent voel Je je er naast gezet Alsof het een minder .soort van relatie zou zijn wanneer je met een vriend oi vriendin samen leeft Het is net ol de kerk dan aan je voorbij zou gaan.'' Hu geeft toe dat het nu eenmaal gezinsweek heet ..Maar ik denk dat ie je af moet vragen of dat terecht is. Ik zou daar tegenover willen stellen dat de gemeente niet alleen uit ge zinnen bestaat. Maar ook in de kerk zijn mensen, die bewust kiezen voor alleen zijn. of voor homofiele rela ties De kerk heeft het altijd moeilnk gehad met zulke relaties. Paulus wordt over zulke dingen zo verkeerd begrepen en uitgelegd, zo verabsolu teerd In de NCRV-serie wordt dus niet alleen aandacht besteed aan de voortgang van de relaties in en om het gezin, maar in. om en erbuiten Van Dongen En we hopen daarvoor begrip te krijgen bij de gezinsweek- commissle Zo n week komt ieder jaar terug Tolerantie Het gezin als pijler van de samenle ving heeft bij de campagne van het CDA. en in het bijzonder dank zij Van Agt een belangrijke rol ge speeld Gerrit van Dongen .Ik geef toe dat het gezin een functie heelt in onze samenleving maar die mytho logie er omheen vind ik triest, maar het zal wel te maken hebben met ons zoeken naar zekerhedenHet zal ook wel te maken hebben met de afigxt dat de gezinsrelatie wordt aan gevallen Ik proel bijvoorbeeld dat in mijn omgeving de tolerantie voor andere relaties dan het gezin veran dert Hij moet toegeven, dat daar ook wel Robert Long, één van de geïnterviewden in het NCRV-pro- gramma over relaties in, om en buiten het gezin. reden voor kan zijn omdat een op de vijf huwelijken uit elkaar gaan. ..Maar ik denk dat de mensen eerlij ker met hun relaties omgaan. Hoe vaak blijven relaties niet intakt om dat de kinderen thuis zijn, of omdat een gezin dat uit elkaar ligt sociaal kwetsbaar is. Te weinig vraagt men zich ook voor het huwelijk af welke verwachtingen men van elkaar heeft De partners hebben zich vaak te weinig afgevraagd hoe de verant woordelijkheden liggen. Ze gaan be slag op elkaar leggen en zijn teleur gesteld omdat de ander niet blijkt te zijn zoals gedacht werd dat ie was. Maar je zou elkaar juist ruimte moe ten geven." Relaties In de eerste uitzending, die van don derdagavond. wordt de vraag ge steld: Relatie: wat is dat eigenlijk? Uitgesplitst zal worden naar: hoe krijgt men een relatie, hoe kan zoiets worden vastgehouden. Het gaat daarbij over relaties in en om het gezin als daarbuiten. Gesprekjes zijn te verwachten met kinderen uit een gezin, die vertellen wat zij van relaties denken, want niet alleen wordt bij de programmering ge dacht aan relaties in een huwelijk, maar ook tussen ouders en kinde ren. met vrienden, op school of op je werk." Aandacht zal worden besteed aan het gezin: de familie, het gezin, als de „pijler1" van de maatschappij zul len door ieder anders worden gezien en beleefd. Dan is er de relatie tus sen kinderen en ouders: vervreem den kinderen en ouders van elkaar in het proces van volwassen-wor den? Niet alle relaties worden als vanzelfsprekend geaccepteerd. Voor de erkenning van de homofiele rela tie moet nog steeds worden gevoch ten. Relaties zijn moeilijk te onder houden. Je moet er hard aan wer ken. veel tijd en emoties insteken. „En de man die koos een vrouw heet aflevering twee die volgende week donderdag wordt uitgezonden. Kern is de gedachte d^t het gezin zoals we dat nu kennen een nieuw verschijnsel is. dat pas anderhalve eeuw of twee eeuwen bestaat. Daar voor kende men de groot-familie of stamverbanden of communes of wat dan ook Voor de derde aflevering „En de vrou.w die kreeg een kind wordt een bezoek gebracht aan de exposi tie „De familie" van beeldende kun stenaars in het Hilversumse cen trum De Vaart. Speciaal zal worden gesproken met de schilderes Ans Wortel. In de vierde afleveringgewoon anders komen aan het woord de zanger Robert Long. die is afge knapt op zijn slechte ervaringen met de kerk en Coos Huijsen. die daarentegen vanuit het evangelie ruimte zoekt voor homofiele rela ties. In dit programma vertellen mensen hoe hun homofiele relatie door de kerk is verstaan en hoe het evangelie een inspiratiebron voor de liefde in elke relatie kan zijn. Over moeilijkheden in de communicatie die vaak veel verstoorde relaties om ons heen en met onszelf vertoren gaat het in de laatste aflevering „Hallo bent u daar nog?" In Van Gewest tot Gewest: vijftien jaar waterzuivering Kegge en Dinkel; Arnhem heeft uitgaanscentrum op oude Ko renmarkt; Nijmeegse Waag ge restaureerd; Brabantse (te gro te) kloosters krijgen wereldse bestemming. Ned. I 19.04 Na IKON-film over zigeuner kinderen volgt Kenmerk. In Kenmerk wordt de vraag behan deld in hoeverre de massamedia de handlangers zijn van het mo derne terrorisme. Interviews met de Westduitse regerings- Sper iaal vandaag woordvoerder, staatssecretaris Klaus Boelling, de historicus Walter Laqueur, directeur van het instituut voor hedendaagse geschiedenis in Londen, en Ed van Westerloo, hoofdredacteur van het Nederlandse journaal. Ned. 2 19.04 Een heel dun laagje goud. tv- film van Dimitri Frenkel Frank, gunt een blik in het weinig aan lokkende wereldje van de amu sementsindustrie. Ned. 1 20.00 Het programma met de map gaat over ..Voorkomen is beter dan genezen". Ned. 1 I 20.55 Veronica maakte met NOVIB een programma over ontwikke lingssamenwerking. Ned. 2/21.55 In VARA-KIassiek kan men luisteren naar Prokofjefs orato rium Iwan de Verschrikkelijke. Hilv. 2 20.05 van een onzer verslaggevers DEN BOSCH - ..De stichting Samivoz heeft zich op geen en kele manier schuldig gemaakt aan onwettige praktijken Ik ben daarom blij dat de regering de stichting nu eindelijk van alle blaam heeft gezuiverd". Met deze woorden reageerde al gemeen directeur A M. A. J. Janssen van de stichting Sami voz op de uitlatingen van staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid. Samivoz is een overkoepelende stichting waarin 35 tehuizen voor zwakzinnigen en bejaarden een plaats hebben. De bewindsman had maandag een antwoord op Kamer vragen meegedeeld dat hij voorlopig geen stappen zal ondernemen tegen Samivoz. Wel zal dat alsnog gebeu ren wanneer een onderzoek van de Brabantse ziekenfondsen daartoe aanleiding zou geven. Zoals bekend heeft het weekblad Vrij Nederland de praktijken van de stichting voor het eerst in de open baarheid gebracht. In een uitgebrei de sene artikelen werd aangetoond dat de stichting de verpleegkosten onnodig hoog hield. De Nederlandse staat zou daardoor zekere enkele miljoenen guldens te veel hebben betaald Ook zou voorzitter A C J A Nollen van Samivoz zijn functie hebben misbruikt door orders toe te speler, aan bedrijven waarvan hij zelf de eigenaar was Volgens Vrij Nederland heeft de stichting op die manier voor zowel goederen als dien sten meer betaald dan eigenlijk no dig was. Ook deze kosten werden verhaald op de overheid. Algemeen directeur A. M A J Janssen heeft deze verhalen overigens gisteren pas voor het eerst tn het openbaar ontkend. De heer Janssen ontkende dat de structuur van Samivoz erg ondoorzichtig is. Hij noemde de structuur achter haald en-niet meer van deze tijd. Maar hij wees erop dat de stichting al sinds het begin van de zeventiger jaren bezig is om de structuur over zichtelijker en democratischer te maken. Volgens directeur Janssen houden de Brabantse ziekenfondsen op oneigenlijke gronden nog steeds acht miljoen gulden in hun bezit die bestemd zijn voor Samivoz. De zie kenfondsen hebben dit geld achter gehouden omdat Samivoz onvol doende informatie heeft verstrekt. Volgens Samivoz hebben de zieken fondsen alle gegevens al in april van dit jaar ontvangen. Ook ontkende de heer Janssen dat Samivoz nog bin dende contacten met bedrijven van voorzitter Nollen onderhoudt. Vol gens de heer Janssen is daarvan al sinds 1974 geen sprake meer. Wel leveren nog steeds twee firma's van de heer Nollen aan Samivoz. De heer Nollen heeft overigens met ingang van 1 januari 1978 bedankt als voor zitter van de stichting. Een opvolger is nog niet bekend. ADVERTENTIE Radio vandaag HILVERSl'M I <291 m en FM-kanalenl. TROS 7 00 Nieuws 7 02 (Si Rustif bijko men 7 30 Nieuws. 7 41 Aktua-ocht«»ndeditie a 30 Nieuw 8 36 Gymnastiek voor de huls- vrouw 8 45 1S1 Kom er maar eens bij ge- -prek 10 0') <S> Wat /ef je me nou 10 30 Nauws 1033 (S> Toerja-Toernec gevar.- e. rd prr gramma II 45 'Si Café-Ch.iniant 12 28 Mededeling» n voor land- en tuinbouw 12 30 Nieuws 12 41 Aktua II 13 00 Tros per troika populaire muziek uit Qosi Europee Nieuws). 16 30 (S) Kernpunt, gesprekken 17 20 Overheidsvoorlichting Uitzending van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening 17.30 Nieuws 17.32 Aktua-magazine 18.19 P P Uitzending van DS 70 18.30 Nieuws. 18.41 (S) De verhalen van Virgilius van Tuil. vervolgverhaal 18 46 (St Hartje Amsterdam, gevarieerd pro gramma 22 00 (Si Een mondje Frans, mu- nek en informatie over Frankrijk 22.30 Nieuws 22 40 Aktua TV 23.00 (S) Kru.s en mol. muziekprogramma. 23.55-24.00 HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen). VARA 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendgvmna.- tiek. 7.20 In de Rode Cirkel, nieuwspro gramma (8 00 Nieuw si 8 50 Ombudsman 9 00 Even muziek. NOS: 9 20 Wat heeft dat kind' ps-oagogische rubriek 9 35 Water standen VARA 9 40 Schoolradio 10 00 Ra- dioweekbiad. <11.00 Nieuws) 11.30 De Fran se Opera 19 05 (3). 12 00 Zuidlaren - Cen traal gesprekken. 13.00 Nieuws. 13.11 Din gen van de dag. 13.30 Een middagje stoom radio gevarieerd programma 16.00 Nieuws. 16 03 De President is dood. leve de president', hoorspel 16 40 Lichte grammo- foonmuziek 17.00 <S) Metropole Orkest. 17 35 R.V.U. De vrede bewaren (3) 17.55 Mededelingen SD S - en politieberichten. 18 00 Nieuw .-. 18 11 Dingen van de dag. 18 25 (S) Tussen start en finish sportprogramma 19 30 Brassband Magazine 20.00 Nieuws 20 05 (S) Klassieke muziek 2125 (S) 'n Muzi kant is ook maar een mens. 21 55 (S) Muziek van Nederlanders 22.15 Open School 23.00 (Si Met het oog op morgen, met om 23.05 Aklualiteilenoverzicht Radio-TV, 23 10 De krant van morgen 23 20 Den Haag Van daag 23.52 Even op adem komen 23.55- 24 00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen). KRO 7 02 (S) Drie op je boterham. 9.03 <S) Pep op drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek. 12.03 (S) Drie tussen de middag. 14 03 (S) Popkontakt. 16.03 (S) Hitmeestcre. NOS: 18 03 De vacaturebank 18.10 (S) NOS-maal. 19.30 (S) Langs de lijn. sport en muziek. (19 38 Paardekoersen- 23.02 (S) NOS-Jazz. 0 02 (S) Metro's Midnight Music. 1.02 (SI Muzekuul 2 02 CS) Dat wordt weer nacht werk. 4 02-7 00 fS) De achternacht. HILVERSUM IV (FM-Kanaleni. NCRV 7 00 Nieuws 7.02 Het levende Woord. 7 08 (S) Te Deum Laudamus. 7.30 (S> Preludium 9 00 Nieuws. 9 02 (Si Ongehoord. 10 00 (S) Orkc-tpalet. 11 10 (S) Platenmeuws. 12 00 (Si Tafelmuziek 14 00 Nieuws. 14.02 Verha len uit de wereldliteratuur 14.30 (S) Oud- Nederlandse Kamermuziek 15 00 fS) Ver tolkers beluisterd. 16.00-17.00 (S) In kleine bezetting TVwandaag NEDERLANO I IS IS TELEAC li 30 AVRO Be ll n NOS Ses.i 1455 JOu'Aw.1 19 Oe va« ge*" 19.50 P P U-tzenOnq van de CPN 20.00 NOS: Een heel dun taagp? goud TV-fitm 20.55 Programma mei de MAP 21 35 Journaal 2150 NOS Oen Maag vandaag 22.05 Panorame* 22.35 Siudw Spon 23 20 Journaal NEDERLANO U 14 15 TELEAC Duts >es 21 14.45 NOS: Siaalslotent 14.55 Joumaa< 19.04 IKON: Heen de tegen een vader? 19.29 Kenmerk informatierubriek 20.00 NOS: Journaal 20.25 SOCUTERA: Een 5 mmutenfilm van de Stichting Nederlandse Vnjw.ii.gers 20.30 VOO: Overzicht keuze too 5 20 33 Room s nes! TV-sene 20.57 Lei Harding mei hel poptoumaai 21.2S Onze wereld op «gen kracht Imgs samenwerking 21.50 Oemis Roussos. Muzikale show 22.10 Starsky Hulch Poknesene 23.00 Into AktuaMWen 23 25 Veronica s Agenda 23.30 NOS: Journaal HET GEHEIM VAN UILENBORGH T 1204: Dit verhaal vangt aan in Rave lijn, een stokoud, klein stadje in een vergeten uithoek van het land. In dat stadje dreef de heer Gozewijn van Uylen een kleine boekhandel, waar benevens letterkundige wer ken als stripverhalen ook school schriften, kroontjespennen en stuk jes vlakgom verkrijgbaar waren. De heer Gozewijn van Uylen mocht zich ook eigenaar noemen van een stok oude auto, waarvan de geestige in woners van Ravelijn altijd zeiden, dat dit wagentje nog ouder was dan het stadje zélf. En dit mag een zéér humoristische opmerking genoemd worden, als men in aanmerking neemt, dat Ravelijn in 1230 was ge sticht Op een goede ochtend nu laadde de heer Van Uylen een grote koffer in zijn auto en sloot de deur van zijn boekwinkeltje af. „Héla, buurman, ga je op reis?" vroeg Kobus Kaas. de melkwinkelier. „Ik moet naar Rijkhuyzen," antwoordde Gozewijn van Uylen plechtig. „Voor een be langrijk. wetenschappelijk onder zoek. Verder zeg ik niks startte hij zijn auto en ging Uren en uren reed hij langs landwegen en tenslotte bere de provinciale weg. die lal rand van het Rijkhuyzer Bosj Doch toen begon zijn auto ling vreemde kuren te vertor or voertuigje huppelde, sprong, en hoestte enkele malen, e toen stokstijf staan. „Sak Hij doet het niet meer!" spra wijn. geheel naar waarheid FERD'NAND - 117 - „Nou en? Als je een gelukkig huwe lijk niet als een vaandel voor je uit mag dragen op een bruiloft, wan neer dan wel? Daar hoef je echt geen excuses voor te maken; gelukkige huwelijken zijn er echt niet zoveel meer". „Het jouwe lijkt me toch heel be hoorlijk". „Ja, maar voor 'heel behoorlijk' krijg je geen prijs, of wel? U moet niet vergeten dat Rachel een enor me dreun heeft gekregen door de dood van Keith, daar komt zij nooit helemaal overheen". Zij had daarover willen doorpraten, maar op dat ogenblik kondigde Ste- vie. die als ceremoniemeester fun geerde, aan, dat zij aan tafel moes ten. Claire bleef erover piekeren met het gevolg, dat zij niet echt kon genieten van het Keltische afscheid van het bruidspaar, dat gepaard ging met heilwensen die Claire soms als Keltische oorlogskreten in de oren blinken. Toen zij terugliepen naar het zaaltje, trok zij Simon even opzij: „Ik heb zitten denken het was ook voor Paul de tweede keer en dat maakte het voor mij eindeloos veel gemakkelijker Zij hield in eens op. te laat dacht zij er aan. dat zij dit zei tegen de zoon van Grace Lovell. Hij zag haar ontreddering, waarvan hij haar bevrijdde door een glimlach en een por met zijn elleboog: „Er is een groot verschil. Rachel hield echt van die arme Horsey, maar u en de Luitnou ja, dat was van het eerste ogenblik opgelegd pandoer. Ik was het produkt van een vergis sing". „Maar een voor mij heel plezierige vergissing", zei zij snel. Zij kuste hem, zich herinnerend, hoe zij eens Ikey Palfrey om een soortgelijke re den had gekust. Het was vreemd, dacht zij. toen zij Simon en Rachel zag wegrijden in hun oude Morris met nog de resten van de jongste verkiezingsaffiches op de achter kant, en ook een beetje griezelig, hoe sterk die jongen haar altijd weer aan Ikey Palfrey deed denken. En toch was zij opgetogen over alles wat hij over haar huwelijk had ge zegd Die opgetogenheid had tot ge volg dat zij, toen zij hun auto inlaad den voor de terugreis. Ineens zei: „Paul, moeten wij eigenlijk regel recht naar huis? Het is voorjaar en dan kan Wales zo mooi zijn, waarom blijven wij er niet een paar dagen?" Hij vond het altijd vervelend langer dan een of twee dagen weg te blijven uit het dal. maar aan zijn glimlach zag zij, dat zij hem alleen maar voor was geweest en ineens wist zij ook waarom. Verleden jaar waren zij vijfentwintig jaar getrouwd ge weest. maar zij hadden hun zilveren De Boekeri| Baarr bruiloft niet gevierd, omdat die sa menviel met het huwelijk van Pru dence Pitts, direct gevolgd door de verloving en het huwelijk van Whiz en óaama van Stevie. Paul had steeds gezegd, dat zij die zilveren bruiloft toch op een of andere ma nier moesten vieren en nu kregen zij de kans. „Ik had al willen voorstellen, dat wij ook nog een beetje op huwelijksreis zouden gaan. Wat zou je ervan zeg gen, ais wij eens voor een weekend terug gingen?" Zij wist wat hij met dat „terug gin gen" bedoelde. Zesentwintig jaar ge leden hadden zij hun eerste veertien dagen samen beleefd in Anglesey; toen was het ook voorjaar geweest. Gretig zei zij: „Geweldig Paul! En Mary en Claire hebben nog nooit bergen gezien .maar hij viel haar in de rede: „Wees nu niet zo dom, wijfje. Mary en Claire kunne, als zij dat willen op eigen gelegen heid naar de bergen gaan en als zij daar geen zin in hebben, gaan zij maar met de trein naar huij20 Honeyman even bellen". Hij Pd hotel binnen om tegen HonejPd zeggen, dat hij tot begin v<?k' week weg bleef. Intussen had'S haar dochters gevonden en £e de hoogte gesteld van de v(°c rende plannen. Het ergerdldi dat zij een kleur kreeg toeil11 Claires vraag: „Maar waarof f nen wij niet mee?" antwoorcM geloof, dat Paps dat niet leuPP hijhij beschouwt dit als ier| veren huwelijksreis". Zij waFld innig dankbaar, toen die P1 hulp kwam: „Ik vind het eenf1' tisch idee. Kom mee Claire. nakijken hoe laat er een tre c Ik hoop alleen dat Noord-Waler trekkelijker is dan het F Mams". I* i „Dat is zeker, het lijkt wel eei op thuis". Geen half uur late? zij op weg naar het noord overnachtten in een hotelle*te de voet van de heuvels en de g' de ochtend reden zij al vroegP" dalen van Snowdonia. Zij ref1 1 beurten, zodat ook Paul op mak kon uitkijken. Soms ze kilometers lang geen woord1 beiden genoten zij van hetf jj zijn. Toen zij over de Mair reden en een hele rij aui terugkerende vakantiegani genkwamen, zei hij: „Ik hei van toen alleen een paar pa; sjezen: naar het uiterlijk te o: zijn wij hier een eeuw geli weest". Glimlachend zei naar het innerlijk te oordeli je dat je ouder bent gewordt^ de waarheid zeggen". Wordt vi bt ,ti Hor. Vert. 1 1 verbeeldingskracht 2 2 gebied 3 3 mist 4 4 vreemde munt 5 5 vis 6 6 sus loco (afk.j 7 7 wilskrachtig 8 12 pers. voornaamw. 9 11 dus 10 10 derrie (gew.) 11 9 katrol 12 8 stenen aan de rand 30. indo, 32. Orel, 33. ra, 34 37. Lu. 38. Regatta, 40. nat Eolus Vert. 1. keker. 2. te, 3. ever, j aar, 6. lama, 7. er, 8. traan, 12. okarina, 14. fragiel, 16. e" emier, 20. lek. 21 mep, 25.in Adda. 29. sluis. 31. omen. lr 35 aga. 36. Ate. 38. R.N. 3Sgt Voi bi van gletsjers Oplossing vorige puzzel Hor. 1. kater, 5 alert, 9. evenaar, 11 k.o. 13. enorm. 14 fa, 15. eker, 17 aera, 19. ral, 20 lam, 22 man. 23. rage. 24. enig, 25. tin. 26. kap. 28. eis. 1 2 3 5 6 2 3 L 5 6 lil 12 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4