Bijbel in het Engels compleet op de band Hij is van de pot ontslagen Wereldmissiedag vraagt 6 miljoen Van de andere kant naar Israël c Uit brieven van lezers Voettocht voor 2800 scholieren Dominees te veel en te weinig in Duitsland Nieuwe boeken VANDAAG Voorbijgang^ WOENSDAG 19 OKTOBER 1977 KERK Trouw/Kwartet door A J Klei Voor de actualiteitenrubriek van de EO hoorde ik maandagavond het Tweede Kamerlid Schakel in een bepaald verband Ood aandui den als „de grote Schepper aller dingen", en meteen schoot het door mijn gereformeerde hoofd: psalm 33 vers 7! Oude berijming natuurlijk, want die zit vastge klonken in mijn hoofd. Die raak je ook nooit meer kwijt, wanneer ie van jongsafaan „versjes" uit die berijming van buiten hebt moeten leren. Een dergelijke grondige ver trouwdheid met de staatsberij- ming van 1773 heb ik gemeend met vele Nederlanders, die protes tants-christelijk lager onderwijs hebben genoten en in een kerks gezin zijn opgegroeid Dit zijn niet alleen mensen die vóór de tweede wereldoorlog op de lagere school zaten, het wekelijkse versje-leren is tot ver na 1945 doorgegaan ra aldus kun je een persoon van am per dertig ontmoeten die. wanneer je hem vraagt of hij de juskom even wil aanreiken, ten antwoord geeft: dat wil, dat zal ik doen Dan weet Je terstond dat zo ie mand uit eenzelfde soort nest komt als jU- Hij heeft eveneens psalm 27 vers 5 uit 't hoofd geleerd. Speciaal gereformeerden zijn er zeer bedreven in, te pas en vooral te onpas uit hun verband gerukte psalmregels te citeren. Een on schuldige, maar toch ook vrij flau we bezigheid en ik zal dan ook nalaten er treffende voorbeelden van te geven. Op één na. Ik was in een gezin, waar een peuter op een gegeven moment te kennen gaf dat-ie „klaar" was. Toen sprak zijn vader: hij is van de pot ontslagen. Psalm 81 vers 6. reageerde ik prompt, maar ik was wel nieuws gierig hoe de vader een regel uit een onbekend psalmvers zomaar voor 't grijpen had. Het bleek dat wij beiden deze regel onthouden hadden van onze lectuur van „Be waar het pand." een inmiddels tien jaar oud geschriftje van de tegen woordige hervormde synodevoor zitter ds. O. Split, met „overwegin gen bij het gereedkomen van de nieuwe psalmberijming." In dit boekje geeft ds. Spilt onder meer voorbeelden van verouderd taalge bruik in de berijming van 1773 en bij die gelegenheid komt hij met de pot uit psalm 81 aan. Ik stelde al vast dat een vlot han teren van psalmregels, al dan niet rondom een juskom. dienen kan als herkenningsteken. Je weet di rect iets van de ander af. De oude psalmberijming, kun je zeggen, fungeert als communicatiemiddel. Als zodanig is zij echter zeer aan slijtage onderhevig. Ik hoef bij mijn zonen niet op het opvangen van een psalmregel te rekenen, zij hebben nooit psalmversjes ge leerd. ook niet uit de nieuwe berij ming. hoewel ze op een dergelijke basisschool zijn geweest, een insti tuut zelfs, van onverdacht gerefor meerde tint. En nu is verleden week aan de Vrije Universiteit te Amsterdam de arts D. J. Rlngoir tot doctor in de geneeskunde ge promoveerd. die deze stelling had bij zijn proefschrift: „Het niet meer uit het hoofd leren van psal men op jeugdige leeftijd, en het invoeren van nieuwe berijmingen, betekent een belangrijk verlies als aanknopingspunt voor communi catie en therapie op latere leef tijd." Inderdaad, ik denk dat je minder snel contact hebt met een zieke bejaarde die vertelt: „soms Zie ik het niet meer zitten, maar och. ik krabbel er wel weer bovenop," dan met een patiënt die verklaart: „ik vrees niet, neen. schoon ik door duis'tre dalen/In doodsgevaar, be kommerd om moet dwalen maar dan wèl voorwaarde dat Jij zelf behoort tot degenen die het versje-leren grondig hebben mee gemaakt. anders haalt het nog niets uit. Maar 't is waar. de mees te schoolkinderen van nu hoeven 's maandags niet meer hun versje op te zeggen. Ook de aanstaande dokters of verplegenden onder hen niet. Dr. Ringoir heeft het ook over nieuwe psalmberijmingen en in derdaad. je moet in het meervoud spreken vanwege de verdeeldheid binnen het vaderlands protestan tisme. Op zichzelf hoeft een nieu we berijming natuurlijk geen be zwaar te zijn. Onlangs zei een vriend van mijn vader op zijn sterfbed psalm 4 vers 3 uit het Liedboek uit het hóófd op: „ik kan gaan slapen zonder zorgen/want slapend kom ik bij U thuis Dit vers werd ook genoemd in de over lijdensadvertentie, en sindsdien ben ik het vaker in de overlijdens berichten tegengekomen. Ik wil DEN BOSCH Onder het motto „Op doortocht" wordt van donder dag tot zondag de 21e Pax-Christi- voettocht naar Den Bosch gehou den. Ruim 2800 eindexamenkandi daten van VWO en HAVO en leerlin gen van 5 VWO nemen eraan deel. Drie dagen trekken ze in groepen van 25 door het Brabantse land. De eerste Jaren was het thema sterk religieus getint, later maatschappe lijk gericht en de laatste'jaren meer meditatief, betrokken op het eigen bestaan en het leven met anderen in de kleine en grote samenleving. In - het programmaboekje waar schuwt de leiding de deelnemers voor een al te emotioneel afscheid, dat de voettocht de laatste jaren nogal heeft getypeerd: „Bedenk, dat het een soort levenskunst is om ook aan dingen die Je prettig gevonden hebt een einde te kunnen maken." Voor vele tochtgenoten zijn. deze vier dagen een bevrijdende ervaring van vrij herademen en Jezelf kunnen uiten zoals je bent, iets waarvoor ze op school vanwege de sociale druk meestal geen kans krijgen, aldus de psycholoog drs. W, van Dijk, be stuurslid van de voettochten. Vol gens hem is de voettocht te emotio neel. omdat het normale scholieren- leven te schraal en te gevoelsarm is. DEN HAAG Komend weekend wordt in de r.k. kerk over de gehele wereld en dus ook in de 1850 parochies van ons land wereldmis siedag gehouden. Onder het motto „Mensen tot leven roepen in zijn naam" vragen de pau selijke missiewerken Nederland een bijdrage voor vorming, opleiding en levensonderhoud van het snel groei end kerkelijk kader in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. In totaal rekenen de internationale pauselijke missiewerken <PMW> op 130 miljoen. De verdeling wordt be paald door een internationale raad. die voor het merendeel bestaat uit vertegenwoordigers van de derde wereld. Er worden dit jaar meer aan vragen voor de financiering voor ka- techisten verwacht vanwege de na druk, die de bisschoppensynode in Rome legt op de noodzaak van een goede katechese. Vorig Jaar heeft PMW-Nederland het recordbedrag van 6.3 miljoen ont vangen, waarvan meer dan de helft op wereldmissiedag. Of dit ook nu gehaald zal worden, is onzeker, nu het diocesaan missiebureau van het bisdom Roermond zich uit de lande lijke samenwerking heeft terugge trokken. Het Roermondse bureau voert een eigen campagne met eigen materiaal, waarvan de opbrengst zal worden aangeboden aan de congre gatie voor de evangelisatie van de volken in Rome. Deze rubriek re uitsluitend bestemd voor korte reacties op m deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open brieven, oproepen ot reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gencht te worden) De Inzendingen voor deze rubnek dienen zo beknopt mogeh|k te zijn. De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Het is on* helaas met mogelijk over elk geval van bekorting ol metplaataing (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretans hoofdredactie Trouw. Postbus. 859. Amsterdam. Bij publicatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld RMS „Recht op een republiek moet wor den erkend" aldus Manusama in zijn oproep aan Nederland. Zie (Trouw/Kwartet van 17 oktober) jl Ik zie een parallel met Biafra: ook zij wilden zich losmaken van de rest, Nigeria. Tot aan de laatste man zijn zij neergeslagen. Zulks staat ook een RMS te wachten. Een RMS kan alleen via een KNIL-kweekbak In Nederland opgroeien, maar nimmer worden overgeplant WIJ zijn goed met Indonesië; daaraan hebben wij ons te houden. M.a.w. een regering RMS in ballingschap op Nederlands grondgebied mogen wij niet gedo gen Een regering RM8 in Nederland moet direct worden ontbonden. In Nederland zijn wij ons leven niet meer zeker Als Manusama zegt dat ons nieuwe acties staan te wachten, dan is dat een opruiende taal Botterdam P. C. van Wijk Vredesstrijder Een misdadiger, van een moord bij voorbeeld. die toevallig opgespoord is. behoort gestraft te worden Maar wat gebeurt er met een ander mens. wiens geweten hem verbiedt een an der te lereni doden, maar die nü niet weet of hij in de toekomst zal Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 659 Wibautstraal 131 TM. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tl. 010-115588 OEN HAAG/LEIDEN: Poelbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tal. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwoie Tei. 05200-17030 deelnemen aan oorlogsgeweld om groot onrecht te bestrijden? Onge looflijk maar waar: Ook hij komt in de gevangenis, voor langere tijd. Zijn naam: Adriaan Slooff, gewe tensbezwaarde militaire dienst, ac tief in de vredesbeweging. Sinds 6 september eenzaam opgesloten En wij maar brullen, terecht en af en toe met succes, over schending van mensenrechten elders Haarlem H. Smeenk Onvolwassen In zijn in deze krant aangekondigde rapport voor het NISSO. „Sex-uit- beelding en sex-verbeelding" ver oorlooft een zekere dr. mr. Straver zich de stelling, dat het instandhou den van een wetgeving, die mensen tegen aanstoot moet beschermen, in feite mensen onvolwassen houdt, c.q. in hun wens tot onvolwassen heid beschermt en dat de wet er vooral t^e zou dienen „om onerva renheid in stand te houden". Tot welke sofisterij een jurist al niet kan komen! Wat getuigt immers meer van menselijke onvolwassenheid dan juist het willen zichtbaar ma ken, resp. vóór zich zien. van wat men op zekere leeftijd geacht kan worden te begrijpen, m.a.w. van wat gevoegelijk aan de verbeelding kan worden overgelaten Zijn we tegen woordig zo weinig „bon entendeur" (goede verstaander), dat een „demi mot" (half woord) niet meer genoeg is? Het zien van sex-films is volgens het rapport „sociaal nog lang niet verwerkt". Een duistere zin. waar van de auteur misschien nog tets opsteken kan van 1 Corinthe 15 vers 33. En die onervarenheid? Laat mr Straver ook eens 1 Cor. 14 vs 20 in nadere overweging nemen. Lochem J. van Leeuwen, em. pred. Doodstraf Is het mbgelijk. speciaal voor inter nationale terroristen, de doodstraf weer in te voeren? ZIJ zijn bijzonde re misdadigers, dat maken de ont voering van Schleyer en de laatste vliegtuigkaping overduidelijk Wan neer men hen „opspaart" in gevan genissen. zijn ze passief nog actief om als inruilwaarde te dienen Vrij heidsstraffen maken hen niet on schadelijk voor de gemeenschap Drachten E. A. H. H. Groeneveld-Jamoël BONN/BERLIJN Terwijl in Oost- Duitsland het tekort aan predikan ten steeds groter wordt, gaat men zich in West-Duitsland zorgen ma ken. of daar alle theologie-studen- ten nog wel werk zullen kunnen krijgen. In een gesprek met het Oostberlijn- se weekblad Die Kirche zegt proost Winter, dat de kerken in de DDR dringend behoefte hebben aan nieu we predikanten. Alleen in de kerk van (Oost)-Berlijn-Brandenburg zijn momenteel al meer dan honderd va catures. Maar de verwachting is. dat het aantal afstuderende theologen de eerstkomende jaren tot de helft zal dalen, en dat terwijl sterkere jaargangen van predikanten aan hun emeritaat toe zijn. LONDON Een Engelse firma heeft de complete bijbel op de band gezet. De set (tachtig banden met een totale afspeeltijd van negentig uur) kost 1280 gulden. Tachtig voor drachtkunstenaars hebben eraan meegewerkt. Zij lazen de klassieke Koning-J acobus-vertaling. FRANKFORT Het moderamen van de evangelische kerk in Duits land heeft de laatste herziening van de herziening van de Lutherbijbel goedgekeurd. Daarmee is de weg vrij voor een nieuwe druk van de Luther bijbel, die voorjaar 1978 zal verschij nen. Luthers vertaling van de bijbel wordt nog altijd algemeen door de Duitse protestanten gebruikt, maar is wel verschillende malen gemoder niseerd. Aan de laatste herziening is twintig jaar gewerkt. STUTTGART De regering van Cuba heeft onverwacht toestem ming gegeven voor de invoer van vijfduizend bijbels en nieuwe testa menten voor de protestantse kerken op Cuba. De wereldbond van bijbel genootschappen zal hiervoor zorgen via Jamaica. PRAAG De orthodoxe kerken moeten komen tot meer begrijpelij ke bijbelvertalingen. De orthodoxe priesters moeten de bijbelse bood schap meer actueel preken en de gelovigen moeten meer gestimuleerd worden tot bijbelstudie. Dat zijn de voornaamste conclusies van een be raad van orthodoxen uit elf kerken in Oost-Europa, dat de wereldraad van kerken had georganiseerd in Praag. Zouden de orthodoxe kerken de voorstellen van het beraad over nemen, dan zal het geestelijk leven van honderd miljoen christenen aan zienlijk veranderen. ANTWERPEN - Het Belgisch evangelisch weekblad De Kruisba nier wil volgend jaar het evangelie van Johannes in tijdschriftvorm op nationale schaal drukken en ver spreiden over geheel Vlaanderen. Dit jaar werd het evangelie van Marcus verspreid in een oplaag van 1.537.000 exemplaren. PARIJS Steeds minder jonge Fransen bidden en gaan regelmatig naar de kerk. Blijkens een onderzoek in opdracht van het r.k. tijdschrift La Vie gaat nog maar veertien pro cent van de jeugd tenminste een maal per maand naar de kerk. Ter wijl in 1957 nog 53 procent van de jongeren zei af en toe te bidden, was dit percentage in 1967 47 en nu nog maar 34. ROTTERDAM Blijkens het blad „De Oud- Katholiek" bestaat er nu ook in Zweden een kleine oud- katholieke kerk, die erkend is door de unie van Utrecht. De Zweedse oud-katholieken zijn uit de lutherse staatskerk getreden vanwege vrijzin nige dogmatische en ethische opvat tingen daar, de toelating van de vrouw tot het ambt en de zeer grote invloed van de staat, en daarmee van de sociaal-democraten, op het kerke lijk leven. BOXTEL Komende zondag viert het r.k. apostolaat voor de oos terse kerken zijn gouden jubileum met een plechtige byzantijns-slavi- sche dienst in de kathedraal van Sint Jan te Den Bosch. De gezangen worden verzorgd door het Utrechts byzantijns koor onder leiding van dr. Myroslaw Antonowycz. Bij uitgeverij Zomer en Keuning te Wageneningen kwamen uit: Handig zelf doen van de schrijver P. Richter. 341 blz. 24.50: Vlinder mei ge schroeide vleugels, roman van Mine van 't Sant 224 blz. 14,90; in de serie Wina's culinair: Kip, wild en gevogelte door L. van Pareren en Diepvries (techniek en recepten) door C. Thijssen. Per deeltje 104 blz. 6.50. door ds. H. de Nie Het is druk in Jeruzalem. De afgelopen week was er geen ho telkamer meer te krijgen. De curte van het toerisme is flink gestegen. Het overgrote deel van deze bezoekers volgt de gebruikelijke route, men komt Israël binnen via het vliegveld Lod bij Tel Aviv. Er is echter ook een andere toe gangsweg. zij het dat het gebruik daarvan beslist niet gestimuleerd wordt. Dat is de befaamde Allenby- brug bij Jericho, die Jordanië met Israël verbindt en aldus een directe schakel vormt tussen Israël en de Arabische wereld. Het zijn maar en kele bussen per dag die deze route volgen. En toch is het van grote betekenis Israël eens te ontmoeten van de andere kant. Dat was de opzet van het Midden- Oosten-Project 1977. georganiseerd door het Instituut voor Internationa le Excursies te Bergen (N.H.). onder leiding van de heer M. Groeneveld. Een dertigtal theologen van verschil lende kerken uit België en Neder land namen er aan deel. Oud-deelne mers aan een theologen-seminar in Jeruzalem bezochten Israël nu na een rondreis door de Arabische we reld. Bijna een week in Egypte, en de volgende in Syrië en Jordanië. Eerst na deze ln verhouding uitvoerige en voor de meesten eerste kennisma king met de Arabische landen volg den tenslotte de vele gesprekken op nieuw in Jeruzalem. In die kennismaking met de Arabi sche wereld ging het niet alleen om ontmoetingen met politici of verte genwoordigers der universiteiten. Er werd ook doelbewust contact ge zocht met de christelijke kerken in de Arabische landen, zusterkerken die hoe oud en eerbiedwaardig ze vaak ook zijn, ons in tegenstelling tot het volk van Israël meest totaal onbekend zijn gebleven. Die kerken verwijten ons dat soms met niet mis te verstane woorden. In hun ogen is de westerse christenheid zo ongeveer één grote groep suppor- ters-op-godsdienstige-gronden van alles wat de staat Israël doet. Waar om is er. vragen zij, zo weinig aan dacht en begrip voor hen. al zou het alleen maar zijn voor mede-christe nen. in de Arabische wereld, die on der de oprichUng van de staat Israël en de gevolgen daarvan lijden tot op de huidige dag? Men weet in het westen vaak niet eens dat er onder de Palestijnse vluchtelingen heel wat christenen zijn. Wat ons in al deze ontmoetingen het meest heeft aangesproken is moei lijk in een paar woorden te zeggen. We zijn wat de gesprekken met poli tici in de Arabische wereld betreft, sterk getroffen door het ontbreken van elk wapengekletter. Zowel in een glasheldere objectieve analyse van de toestand door prof. Dessouki, hoofd van de politieke studie-afde ling van het dagblad Al Ahram ln Cairo, als in de rustig uiteengezette bereidheid de realiteit van de staat Israël te accepteren door de leider van de Saika, één der belangrijkste PLO-groeperingen in Syrië. Het wa pengekletter ontbrak helaas aller-, minst in een gesprek te Jeruzalem met prof. Moshe Arens, Lid van de Likud-fractie «Begins partij) in de Knesset, en daarin voorzitter van de commissie voor veiligheid en buiten landse zaken. Het is duidelijk dat er. wanneer dit geluid het toonaange vende in Israël blijft, een enorme kans gemist wordt. Belangrijke stro mingen binnen de PLO zijn toe aan de erkenning van Israël, en zelfs aan een discussie over de grenzen van ,1967. Dat is een niet geringe ontwik keling. Gaat die van Israël nu de andere kant uit? Het is niet te hopen. Wat de kerken betreft, die zijn soms veel levender dan wij in het westen van die „verstarde oosterse christen heid" vermoeden. Pope Shenoute, paus van de Koptisch-Orthodoxe kerk. krijgt iedere vrijdagmiddag om vijf uur minstens zevenduizend mensen, jong en oud. in zijn kathe draal te Cairo bij elkaar om een uur lang alle hem voorgelegde vaak heel praktische vragen te beantwoorden en vervolgens een preek te houden. Achtergrond 01 E Ds. G. Spilt maar zeggen dat een mens zich ook op latere leeftijd psalmenver zen waar hij wat aan heeft, eigen kan maken. Deze oudste kerk van Egypte, vol gens haar traditie door Marcus ge sticht, is in de afgelopen jaren mede door de stimulans van sociaal en theologisch werk van o.a. de Kop tisch Evangelische Kerk tot allerlei nieuwe uitingen van leven gekomen. In één opzicht wordt ons door vele zusterkerken in de Arabische wereld wel een beschamende spiegel voor gehouden: de functie van het Oude Testament in godsdienstig leven en theologie is er soms zéér gering. Het lijkt wel alsof de enorme belangstel ling in het westen voor het jodendom in dit opzicht nog averechts werkt ook, daar deze kerken zich vaak door ons geringschat en voorbijgegaan voelen. Zo zijn zij dubbel geneigd het bij het ook in ons midden nog altijd ruimschoots aanwezige traditioneel christelijke patroon te houden: het Oude Testament heeft eigenlijk af gedaan en bevat niet veel meer dan wat voorafschaduwing van de Messi as. En het lot der Joden na de eerste eeuw onzer jaartelling is dan ook niet zo belangrijk meer. Is het in allerlei opzichten ai moeilijk genoeg eikaar als mede-christenen te verstaan, een wezenlijke ontmoe ting met de Islam ligt natuurlijk nog verder wee. en is allerminst in enkele weken bereikbaar. Toch hebben we iets geproefd van een wereld waarin dit de godsdienst van de overgrote meerderheid der bevolking is. En ook dat is nodig om iets meer te begrijpen van het Midden-Oosten waarvan ook Israël of het wil of niet deel uit maakt. En die wereld, islami tisch of christelijk, is het in ieder geval in één opzicht eens: dat er geen oplossing voor het Midden-Oosten probleem gevonden kan worden zon der de Palestijnen. Om hun erkenning en om hun recht op een eigen staat kan Israël niet langer heen. wil het een toekomst hebben in het Midden-Oosten. Een toekomst die vrede is. Gelukkig zijn er ook in Israël zelf velerlei stemmen te horen die dit uitspreken. Maar die stemmen drin gen hier vaak nauwelijks door. Wie hoorde bijvoorbeeld ooit van de Be weging voor een Ander Zionisme <a Different Zionism)? Toch moet het die kant uit. In dit besef wordt men bijzonder gesterkt door Israël eens. zoals wij nu gedaan hebben, te be zoeken van de andere kant. Ds. H. de Nie te Amsterdam is lid van de hervormde raad voor de verhou ding van kerk en Israël. De spotprent is uit „Jerusalem, holy business as usual" van Shemuel Katz. Het bekende Duitse weekblad|12 Zeit wijdt uiteraard een aantalv: artikelen aan het terrorisme. Jammer genoeg gaat het artiki g de voorpagina niet over de zaak maar over de vraag in hoeverrflK minderheid in de SPD-fraktieeri (onder aanvoering van CoppikD terecht op gewetensbezwaren», beroepen in het stemmen tegRSJ beruchte ,,Kontaktsperre"-weëg' artikel van Hanno Kühnert ga op de achtergrondsvragen. Hir, bespreekt daarin de uitspraawr Helmuth Schmidt: „Eén dingj wij, en dat weten we zeker: Noi. voren zijn er in Duitsland voor mensen zoveel rechten, zoveel; vrijheid, zoveel sociale zekerhj zoveel opleidings- en levenskar geweest". Deze uitspraak voor1 Kühnert met een aantal belarq vraagtekens. Hij wijst op de d de scholen, de gedwongen arbeidswoede, de studentenstl werkloosheid, de moeilljkhedf tot academische beroepen do<Ld dringen. De verklaring van de' bondskanselier moet volgens f op een zeventienjarige als hoo[" overkomen. De vrijheid wordtr ingekort. Politieke tegenstand— worden met „Staatsfeindlich" afgedaan. De Beierse oppositii (Strauss) trekt zijn tegenstand steeds dichter bij de terroriste publieke sfeer is in de Bondsrepubliek niet meer „brüderlich". Alles verzakelijl Men maakt zich niet meer dru de 15000 verkeersdoden. Aller] soorten mensen worden voora getaxeerd op wat ze de gemeenschap kosten. Hij signi c contact- en gevoelsarmoede al van de oorzaken van het terroi Ook de terroristen lijden hiers Hun optreden verraadt een verregaande „Gemütsarmut": daarin zijn ze een spiegel van l samenleving. Het leven is te zi geworden. Zo de scholen en universiteiten. Om van de g< maar te zwijgen. Een belang achtergrond acht Kühnert ooi huichelarij van een volk dat aë aan avond niet anders dan del voorbeelden van bankroof en I geweld wenst te zien, maar dei maatregelen van de en afzonderingswetten toejuich! spiegel, dacht ik, die niet allei de Bondsrepubliek dienst kaï Wc Beroepingswerk NED. HERV. KERK 00 Beroepen te Dirksland en te^^€ waal: B. Oosterom te Oude\£ 2 Aangenomen naar Steenw^ j Koole te Leersum. t,e, nen GEREF. KERKEN n B Beroepen te Borger en te Zujg A. Addis te Oudega (Smag j en, land). VRIJE EV. GEMEENTEN )k Aangenomen naar Utrecleef trum: M. Nijkamp rector thte geschool van de V.E.G. te IPur (ds. Nijkamp blijft rector to 1 hogeschool); de benoeming ten cent praktische theologie en t hi rector aan de theol. hogi wj (part-time); T. J. Prins te 1 v; dam-Centrum; de benoemingJk sistent-docente praktische irsc gie (part-time): mevr.- E. Ker Spee te Amersfoort. Hen noc Knud Wümpelmamieg ebb Knud Wümpelmann (55). seqkir generaal van de Deense uiou baptistengemeenten, is vom i geworden van de Europese tn, i tenfederatie. Hij volgt ds.iver Bitsjkov uit Moskou op. dfifgi functie twee jaar heeft bek ce-voorzitter is de Engelsi David Russell geworden. Woollcombe P U log raai le g op)] Dr. Kenneth Woolcombe Hersl het overlijden van zijn vroPt 1 aftreden aangekondige al£ n caans bisschop van Oxfortfedi combe, met zijn 53 jaar fnei Engelands jongste bisscPon werd dikwijls genoemd als ito komstige aartsbisschop van^ bury, maar vorig jaar sti vrouw. In een brief aan de g ken van zijn bisdom noen: zeven Jaar dat hij bisschop is. de gelukkigste van zijl maar, zo laat hij daarop rvoli „tQen mijn vrouw stierf, gin seffen, dat één paar handeiL paar oren en ogen geen rec^ nen doen aan het werk. j£ bisschop heeft te doen." Wt be wordt hulpbisschop in lL„, James Kauluma James Kauluma is als eerst^ geestelijke benoemd tot f- van het anglicaanse bisdoa raland. dat Namibië omtf blanke voorgangers van werden uitgewezen wegeni op het Zuidafrikaanse bew bert Mize in 1968, Colin 1972 en Richard Wood in 191 le dagen geleden wees de trateur van Namibië, Steyn, een verzoek om Winj te laten komen, af. Kaulun de Ovambo-stam behoort (j de helft van de Namibis king is Ovambo), zal in j zijn ambt bevestigd word menteel is hij in de Veren ten, waar hij bezig is te prol

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2