Textieldrukker weigert Amin af te beelden Incidenteel loon kan funest zijn BANQUE Economische tegenwind merkbaar in landbouw Friesland Bank toonderspaarbiljetten met 8/4% rente Ormas data- systemen Philips-Duphar blijft zoeken naar oplossing Bedrijf mist order van kwart miljoen gulden Forse stijging bouwobjecten Prof. Weitenberg: bouwwerk inkomensverdeling kan instorten Spaar makkelijken modern! Bel:020-5204911 en open een Reserve-geldrekening bij de... Reserve-geldrekening 5% zónder opnamekosten, zónder boete „Coöperatie blijft van grote betekenis" ,FNV onzorgvuldig bij publikatie zwarte lijst koppelbazen' balanstotaal Friesland Bank passeert de f 1 miljard NSDAG 19 OKTOBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P15-RH19-S17 Van een onzer verslaggevers SITTAED Het textielbedrukkingsbedrijf Printing International weigert 60.000 T-shirts te bedrukken met het beeltenis van de Oegandese alleenheerser Idi Amin. Met de weigering loopt de onderneming een order ter waarde van een kwart miljoen gulden mis. Vooral bij de ontwerp-afdeling van het bedrijf riep de order weerzin op. De T-shirts zouden namelijk in Oe ganda worden gebruikt, als propa gandamateriaal bij uitgebreide fees ten. Het was de bedoeling dat Amin in vol ornaat en als leider van het Oegandese volk zou worden afge beeld. Directeur A. Schurs kan zich de weerzin van zijn ontwerpers levendig voorstellen. „Toen de order de vorige week binnenkwam, was ik er niet. Hij kwam normaal in de molen tot hij op de ontwerp-afdeling kwam. Daar wilde men eerst mij raadplegen alvorens Amin te vereeuwigen," al dus de heer Schurs. De ontwerpers lieten weten niets voor de uitvoering te voelen, maar zij zouden, als de directeur anders zou beslissen, hun werk normaal doen. Verantwoordelijkheid De heer Schurs: „Ik vind echter, dat je in dit soort kwesties geen dwin gende voorschriften dient te geven. Je hebt immers rekening te houden met de persoonlijke verantwoorde lijkheid van de mensen die in je bedrijf werken. Zo hebben we ook ooit een order geweigerd, waarbij het ging om een pornografische afbeel ding. Daarbij komt, dat ik persoon lijk er ook niets voor voel om als radertje in de propagandamachine van meneer Amin te fungeren. Daar om was het mislopen van de order voor mij geen punt en de kwestie binnen vijf minuten uit de wereld". De heer Schurs is enigszins verbaasd (we hebben de publiciteit niet ge zocht en het is me een raadsel hoe de pers eraan gekomen is), maar zeer ingenomen met de vele positieve re acties uit het land op de beslissing van de onderneming de order te la ten voer wat hij is. Aan die reacties heeft hij gisteren de hele dag besteed. Dat de heer Schurs selectief te werk gaat. blijkt als hij (telefonisch) nog eens informeert met welk soort dag blad hij te doen heeft. Omdat deze krant kennelijk aan zijn normen vol doet. wil hij wel een primeurtje .kwijt. Bij de vele prijzende reacties was er één. die hij als negatief heeft ervaren. Een textieldrukker uit de provincie Brabant gaf te kennen de order te willen overnemen. Het be drijf zei „het geen fluit te interesse ren. van wie of voor wat de order De directeur van Printing Internati onal: „daar was ik even beduusd van. Je moet toch wel keihard zijn. als je na de vele publiciteit over deze kwestie nog aan zo n order zou wil len verdienen Mij dunkt, dat je dan een behoorlijk stuk goodwill kwijt raakt". Printing International heeft de naam van de opdrachtgever en alle bijbehorende informatie dan ook niet gegeven Verwerpelijk De heer Schurs zegt niet zo goed onder woorden te kunnen brengen ADVERTENTIE I DEN HAAG In vergelijking met ■het eerste halfjaar 197S zijn in de eerste zes maanden van 1977 meer ■Opdrachten voor bouwobjecten voor T woningen en andere gebouwen ont vangen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in het eerste half jaar 1977 door architectenbureaus e.d. (waaronder overheidsdiensten en ondernemingen met een eigen ontwerpbureau) voor een bedrag van 9,9 miljard aan opdrachten met een bouwsom (excl. BTW) van 100.000,- en meer voor woningen en andere gebouwen ontvangen, te gen 6.5 miljard in het eerste half jaar 1976. Met uitschakeling van de geraamde invloed van bouwkostenstijgingen betekent dit een reële stijging van ca. 42 procent, de woningbouw af zonderlijk is gestegen met 39 pro cent terwijl voor de overige gebou wen een stijging optrad van 44 procent. Minister Van der Stee (Landbouw en Visserijzei dit gisteren in de Flevo- hof in Biddinghuizen, waar hij met de Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw het hon derdjarig bestaan van de landbouw coöperatie in Nederland meevierde. Voorts stelde hij vast. dat men ter- wille van de agrarische inkomens geen overdreven verwachtingen mag hebben van het EG-markt- en prijs beleid. De twee doelstellingen die met dat beleid worden nagestreefd (redelijke inkomens voor boer en tuinder en marktevenwichti. zijn niet altijd en zeker niet onbeperkt met elkaar te verenigen. Die verenig baarheid. aldus de minister, wordt kleiner naarmate de verzadiging van de markt voor agrarische produkten groter wordt en nog kleiner zodra groeiende structurele overschotten optreden. Vooral het feit dat onge veer 15 procent van de Europese melkprodukten niet zonder enigerlei vorm van financiële steun kan wor den afgezet, zo meende de bewinds man. moet velen met groté zorg ver vullen Behalve beperkingen zag de minis ter van landbouw in deze moeilijke jaren toch nog mogelijkheden. Zo is aan de EG-besluitvorming in Brus sel nog het een en ander te verbe teren. Ruimte Het landbouwstructuurbeleid, vond hij. zal zich nog sterker moeten rich ten op vergroting van de concurren tiekracht van met name de middel grote bedrijven. Daar js ruimte voor en het is nodig gezien de beperkte ruimte op de agrarische markt, de aan het prijsbeleid gestelde grenzen en de schaarste aan cultuurgrond 'Het sociale beleid zal er onvermin derd op gericht moeten blijven, boer en tuinder een gelijkwaardige plaats te verschaffen in het algemene stel sel van collectieve voorzieningen *n hulp te bieden bij het oplossen van specifieke sectorproblemen. Ook op dit sociale terrein, en eveneens op fiscaal gebied, is volgens de minister van landbouw nog ruimte voor ver betering aanwezig Oneens was minister Van der Stee het met hen die de ontwikkelingen van de laatste jaren op het gebied van bescherming en behoud van na- ZEIST De doeleinden op het gebied van de inkomensverdeling, die staan in het sociaal- economisch akkoord van PvdA. CDA, en D'66 zijn alleen te verwezenlijken als de incidentele loonstijging gelijk zal zijn aan nul. Dat zal echter niet lukken. De incidentele post (ontstaan door promoties, extra periodieken, enz.) zal minstens met 2 procent omhooggaan. stel van de winstposities een lopen de rekening op de betalingsbalans die veel minder positief wordt. Bij dit alles ging hij nog uit van een niet al te slechte ontwikkeling van de wereldeconomie. Wereldwijd is er echter een bedreiging van toene mende bescherming van de nationa le economieën als gevolg van de hoge werkloosheid. Japan mag ons dan wel overspoelen met auto's en elektronica, protectionisme mag daarop geen antwoord zijn, ver klaarde Weitenberg. Een internatio naal probleem noemde hij verder nog de energievoorziening van de wereld. Nederland is voor dit alles zeer vatbaar omdat wij voor 40 pro cent van onze afzet van het buiten land afhankelijk zijn. De ontwikkeling op middellange termijn wordt echter ook bedreigd door typisch Nederlandse knelpun ten Behalve de al genoemde inci dentele loonstijging noemde Wei tenberg de geringe arbeidsmobili teit (door het vrijwel ontbreken van financiële prikkels) en de op zich zelf noodzakelijke milieubeschermende Daarmee stort het hele bouwwerk van de inkomensverdeling in elkaar, meent prof drs. J. Weitenberg. onder directeur van het Centraal Planbu reau. Niet alleen worden de meest wenselijk geachte inkomenverschil- len tussen particulieren verstoord door de omvangrijke incidentele loongroei. vindt Weitenberg maar ook de verhouding loon-winst. Iedereen is het er over eens dat de winsten moeten toenemen maar daar komt op die manier minder van terecht dan was gehoopt. De gerin gere winststijging tenslotte heeft weer tot gevolg, dat de zg. „inver dieneffecten" tegenvallen. Hiermee is bedoeld de ontwikkeling die op treedt bij beperking van de stijging van overheidsuitgaven. De winst kan dan omhooggaan en daardoor auto matisch de vennootschapsbelasting. Uiteindelijk verdient de overheid dus een deel van haar bezuinigingen terug. Van al deze positieve zaken komt niets terecht door een te grote inci dentele loonstijging. Prof. Weiten berg verzuchtte echter dat we „geen instrumenten hebben" om dit ver schijnsel te beperken. Een uitlating, waarmee Weitenbergs collega prof. dr. D. J. Wolfson van de Rotterdam se Erasmus Universiteit het niet eens was. Beide hoogleraren spraken tijdens een bijeenkomst in Zeist van het Nederlands Instituut voor Be leidsinformatie (NIBIN). Prof Wolf son nu. meende wel een oplossing te hebben voor een beperking van de post incidentele lonen „Laat die bin nen bepaalde grenzen vrij", stelde hij voor. Komen ondernemers echter boven de grens, dan zouden zij die kosten niet meer mogen aftrekken voor de vennootschapsbelasting Wereldeconomie Prof. Weitenberg zag de ontwikke lingen van de Nederlandse econo mie op middellange termijn in sa menhang van een niet al te roos kleurige situatie van de wereldeco nomie. De onderdirecteur van het CPB zag op die middellange termijn voor Nederland een uitermate be scheiden welvaartsgroei, een blij vend hoge werkloosheid, enig her- Regeerstijl Prof Wolfson uitte in zijn inleiding kritiek op de stijl van regeren Korte termijnproblemen worden wel be hendig opgelost maar een totale conceptie voor de oplossing van de economische problemen is er niet. Te veel is afgeschoven naar advies colleges en de SER. En in de Tweede Kamer heeft er aldus Wolfson, geen haan meer naar gekraaid nadat in de beginperiode van het eerste kabi net Den Uyl een strategische studie was aangekondigd. De Rotterdamse econoom tekende hierbij wel aan, dat er tastenderwij- ze toch wel enig resultaat is geboekt. De reële loonstijging is terugge bracht van 6 tot nul procent en de jaarlijkse stijging van de overheids uitgaven van 1.75 tot één procent. ..Een moedige stap", vond Wolfson AMSTERDAM Philips-Duphar wil op een positieve wijze blijven zoeken naar een andere oplossing nu. zoals gemeld. Schering in Berlijn heeft besloten af te zien van haar plannen om Philips-Duphar over te nemen. Een en ander nadat de groepson- dernemingsraad van Duphar een negatief advies had uitge bracht over deze overnemingsplannen. „Het standpunt van de raad van bestuur van Philips om de Duphar- activiteiten niet blijvend in de doel stellingen van het concern op te ne men wordt gehandhaafd, aldus de directie van Duphar". In een toelich ting zegt zij o.a. dat de raad van bestuur van Philips al vele jaren geleden de opdracht gaf aan de di rectie van Duphar om plannen te ontwikkelen, die tot continuering van een zo groot mogelijk deel van de Duphar-activlteiten zouden lei den en die de werkgelegenheid op langere termijn veilig zouden stellen. „Die opdracht is nog onveranderd. maar nadat nu drie pogingen om Duphar als geheel in een groter ver band te laten opgaan, zijn mislukt, zien we daartoe eigenlijk weinig of geen mogelijkheden meer. We zullen nu meer open moeten staan voor partners op deelgebieden, want eventuele kandidaten, die de beide „poten" het farmaceutische stuk en de gewasbeschermingsmiddelen onder kunnen en willen brengen, zien wij momenteel niet." Wat in de eerste plaats te doen staat is het bedrijf zo snel mogelijk renda bel te maken. Er wordt nl. al 8 jaar lang met verlies gewerkt." En die verliezen zijn zodanig, dat het voort bestaan van Duphar al lang onmoge lijk was geworden, indien het bedrijf geen deel had uitgemaakt van het Philips-concern." De directie van Duphar zegt verder, dat schaalver groting voor elk van de sectoren van het bedrijf nodig is. Als die niet kan worden gevonden, dan ziet het er op langere termijn gezien somber uit. Toegegeven wordt, dat Duphar of fers had moeten brengen. Door de overname door 8chering zou de werkgelegenheid in Nederland voor ongeveer 300 arbeidsplaatsen op de tocht komen te staan. wanneer hij een opdracht moreel, politiek of anderszins verwerpelijk vindt. „Als het om politieke partijen gaat. van welke kleur ook. dan heb ben we er geen moeite mee. Tijdens de verkiezingsstrijd hebben we voor alle mogelijke partijen T-shirtjes be drukt. We werken ook veel voor ak- tiegroepen. zoals het Angola-comité. de Anti-Apartheidsbeweging. Dat vind ik allemaal goede initiatieven. Neen, ik zou persoonlijk ook geen moeite hebben met iemand als Breznjew. wél met Adolf Hitler". Hij vervolgt: „Mijn motieven liggen niet zo zeer in de politieke sfeer, maar op het persoonlijke vlak. Amin vind ik toevallig een boef van een vent en dan druk ik me erg vriende lijk uit". Volgens de directeur van Printing International heeft de weigering van de Oegandese order geen conse quenties voor het personeel. „Hoe wel we in het slappe seizoen zitten en de order voor ons bedrijf werk had betekend voor acht dagen Dc Oegandese order bereikte Printing International, waar vijftig mensen (vooral vrouwen) werken, via een handelsonderneming in Brussel. Die firma doet veel zaken met regerin gen van Afrikaanse landen. Tor (5000,- per maand direkt opvraajjbaar. Daarboven geldt 1 maand opzegtermijn. Spaar by de Banque v ia uw eigen bank.- post,- of gemeentegirorekening. DeTelébanque is een afdeling van de: BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NA. Amsterdam - Arnhem - Breda - Dordrecht - Eindhoven - Enschede - Groningen - j Den Haag - Haarlem - Heerlen - Hengelo - Maastricht - Niimegen - Roermond - Rotterdam mus UtTecht - Venio - Weert. BIDDINGHUIZEN (ANP) ..In alle nuchterheid moeten we vaststellen dat. zolang de internatio nale economie en onze nationale economie met harde tegenwind te maken hebben, het herstel van de ontplooiingskansen in land- en tuinbouw geremd zal worden. Het effect van die beperking bijvoorbeeld op de inkomensontwikkeling mogen we niet onderschatten." ROTTERDAM (ANP) - De presi dent van de rechtbank in Rotter dam. mr. F. Nivard, vindt dat de federatie bouw- en houtbonden van de FNV zeer onzorgvuldig is geweest bij het publiceren van een „zwarte" lijst van malafide onderaannemers (koppelbazen). „Vast staat dat u klakkeloos heeft gepubliceerd en pas achteraf bent gaan onderzoeken of het allemaal wel waar was", aldus mr. Nivard. gisteren in een kort ge ding. dat één van de negentig bedrij ven, die op de lijst staan, had aange spannen tegen de federatie en tegen het Algemeen verbond van Bouwbe drijven (werkgeversorganisatie), dat de lijst had opgesteld. Het geding eindige ermee dat de gedaagden, op dringend advies van de rechter, instemden met een schikking. Beiden verplichten zich in het eerstvolgende nummer van hun respectievelijke bladen een „op vallende" rectificatie te publiceren, waarin wordt meegedeeld dat het bedrijf, de Zuid-Westhoek in Breda, ten onrechte op de „zwarte" lijst is geplaatst. Een woordvoerder van de bonden verklaarde na afloop, dat het onder zoek naar deze onderaannemer ech ter wel doorgaat en dat „hij. als we de bewijzen in handen krijgen, weer zeer snel de lijst opgaat" Volgens hem hebben de bonden overigens wel degelijk het bedrijf in kwestie van tevoren aan een onderzoek on derworpen. „We zijn echter te veel afgegaan op oude feiten En we zijn wat te goedgelovig geweest wat be treft de AVBB" ADVERTENTIE tuur. milieu en waardevolle land schappen zien als een beperking van de ruimte waarbinnen de landbouw kan functioneren. Zijn opvatting is dat. de landbouw er een nieuwe func tie bij heeft gekregen. Solidariteit Voorzitter C. G. A. Mertens van ae Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw zei dat de solida- riteitsgedachte, die de pioniers een eeuw geleden er in hebben gebracht, voor heden en toekomst van Neder lands land- en tuinbouwcoöperatie- wezen van uitermate grote betekenis zal blijven. Vandaag de dag. aldus Mertens. wordt het begrip „solidariteit" voor al gebruikt in de politiek en „solida riteit" wordt langs politieke weg. met machtsmiddelen van de over heid opgelegd. ..Dit terwijl de echte, spontane solidariteitsgedachte in het historisch archief lijkt thuis te horen. Het is echter noodzakelijk, dat ze daaruit te voorschijn wordt gehaald om als modem begrip het nieuwe elan te gaan vormen voor het gemeenschappelijk streven der coöperaties." ter gelegenheid hiervan worden alleen in de maand oktober uitgegeven maatregelen. Die kunnen voor het bedrijfsleven een probleem zijn als we daarmee vooroplopen ten op zichte van het buitenland. Over de arbeidsmobiliteit zei Weitenberg dat de werkloosheidsuitkering van mensen die kennelijk onvoldoende moeite doen om nieuw werk te krij gen niet mee geïndexeerd zou moe ten worden met de prijsstijgingen Sparen bij de Friesland Bank is deze maand extra aan trekkelijk. Tot 1 november 1977 geeft de Friesland Bank spaarbiljetten aan toonder uil met een vaste looptijd van 7 jaar voor de afgifteprijs van 574.- Na 7 jaar is zo n bitjet 1 000.- waard U hoeft er geen stap voor te doen Bestel snel en vul on derstaande bon in Kan zonder postzegel worden ver zonden Antwoordnummer 501Leeuwarden De Fries land Bank bewaart de spaarbiljetten desgewenst voor u Veilig Gratis En bericht u als de vervaldatum in zicht komt Bewi|s uzelf en Friesland een dienst Deze maand ont vangt ieder die één of meer spaarbiljetten koopt een fraaie oude kaart van Friesland als feestgeschenk 1 P BESTELBON Zenden aan Friesland Bank. Antwoordnummer 501Leeuwarden BESTELBON ra Naam Adres Woonplaats bestelt x J 574 - tóonderspaarbiljetten Het stortingsbedrag ad .-is door my overgemaakt op bankrekening nummer 29 84 91 400 of postgiro nummer 811542 t.n.v. Friesland Bank. Leeuwarden Ik kies voor toezending spaarbiljetten gratis bewaring Datum Handtekening

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19