elangstelling oor antieke okken een dsverschijnsel Voor,betere'eters: tamari Een kleurrijk feestballet INFORMEEL UIT NAAR HET CONCERTGEBOUWORKEST «.Colin DAVIS Bernard HAITINK I """"«.Michel TABACHNIK L. Trouw SE Indonesië boven aan lijstje van Amnesty Wie met vakantieplannen loopt,die stapt ook even binnen bij Amro Reizen. port Lantaarnklok Boeiend verhaal Rotterdams Philharmonisch naar Amerika Von Karajan: toekomst opera bij televisie Marc Chagall in het Louvre „Vijftig zigeuners alsnog legaliseren" Bejaardenoorden mogen tarieven '78 niet verhogen Sneeuw Vakanties BINNENLAND Trouw/Kwartet PS11-RH13 R. N. Degens >ke klokken staan zowel even als bij eerlijke verza- irs in een nog steeds toe- nde belangstelling. Oor- en gevolg daarvan is de durend stijgende markt- de van antiek in het alge- en van klokken in het ader. icht tijdsverschijnsel, evenals lerschijnen van steeds meer jeïllustreerde publicaties over edenis en herkomst van antie- rwerken. De laatste maanden weer een aantal verleidelijke ren verschenen. Koploper wat in omvang betreft is zeker het over Nederlandse staande en van J. Zeeman, die al eerder jvig boekwerk schreef over De andse Stoelklok. Voor 250 gul- un je nu alles, of bijna alles, itaande klokken te weten ko- Althans die indruk wekt deze late goed verzorgde en met on- 1000 foto's en illustraties ver- uitgave. Zeeman, die ooit di- Ur van het Utrechtse Klokken- ïm was (het boek geeft overi gen enkele informatie over de r) waarschuwt in een inleiding oor zijn geschrijf „sommige hei- uisjes (moeten) wijken voor de ische slopershamer". Die han- hij in dit boek dan ook met ambitie dat er weinig lijkt te blijven van „de Nederlandse erkmakerij, die de faam, die zij nog heeft, ten volle verdient", hij prijzend in de inleiding Irkt. ijgt bij hem de indruk dat die srkmakerij, met name die wel- st het maken van staande klok- an doen had, in hoofdzaak een ngeland geïmporteerde zaak is est. Wie zonder corrigerende en lillende hulp van gedegen vak- en historisch inzicht in dit ist wat er allemaal niet goed aal verkeerd) is aan de vele die de auteur van binnen en iten onder de loupe nam, zich af, of er wel ooit van een Nederlandse Staande Klok is geweest. En Zeeman's (uit- id gefotografeerde) voorbeel- len toch bepaald niet van de arkt, maar uit musea en le particuliere verzamelingen, man zal zeker bewondering en gemak hebben van de uitge- documentatie (o.a. de interes- biografische gegevens van inmakers) die hier door Zee met bewonderenswaardige speurzin bijeen is gebracht. Maar die vakman moet dan ook wel voor zich zelf de nodige correcties op onnauw keurigheden en onjuistheden aan brengen en niet te veel waarde hech ten aan de gevolgtrekkingen die Zee man aan bepaalde feitelijke gege vens verbindt, en waarin hij soms duidelijk aan het „hineininterpretie- ren" slaat. Voor de geïnteresseerde leek is het zonder meer een te moei lijk te hanteren werk, dat bovendien een zeer klein deelgebied van de klokkenmakerij behandelt. Dat doet het boekje van W. F. J. Hana over „Engelse lantaamklok- ken" ook. De auteur, die onder meer over Friese en Middeneuropese klok ken publiceerde, beperkt zich hier ook tot één type klok. Waarvan hij behalve met de 127 foto's en tekenin gen ook in een heldere en praktische inleiding, bijzonderheden in vormge ving en techniek toelicht die karak teristiek zijn voor de ontwikkeling van de Engelse lantaarnklok sinds de 17e eeuw. Door een juiste keuze van de betrekkelijk spaarzame gege vens die hij verstrekt, voldoet zijn boekje zeker aan de opzet de lezer „iets nader te brengen bij een bijzon der stukje antieke cultuur". Over lantaarnklokken en staande klokken kan men natuurlijk ook in formatie opdoen in Elseviers Grote Antiekencyclopedie. Via meer dan 4500 trefwoorden kan men daar over evenzovele onderwerpen lezen die met antiek in verband gebracht kunnen worden. Wat niet uitsluit dat elke lezer er veel zaken niet in zal kunnen terugvinden. En dat er bij voorbëeld met een nogal wille keurige hand namen van enkele gro te schilders in gestrooid zijn, lijkt weinig zinvol in een naslagwerk over antiek. Daarvoor kan men beter in een schilderslexicon terecht. Maar wat er allemaal wèl, en met recht, in staat (heel fraai, meestal in kleur, geïllustreerd; maakt het tot een werk waarin het plezierig bladeren en plaatjeskijken is. Het is een Ne derlandse bewerking van „Collins Encyclopedia of antiques". Een boek van goede komaf dus. Ook Meulenhoff-Bruna heeft een goede Engelse bron aangeboord. Deze firma introduceert Nederland se vertalingen van de populair-we- tenschappelijke werken uit het fonds van de Hamlyn Publishing Group. Zojuist verschenen gelijktij dig „Handvuurwapens toen en nu" ADVERTENTIE CONCERTGEBOUW DRIE VRIJDAGAVONDEN, aanvang 20J5 uur i NOVEMBER solist Salvatore AccanSo.viool Ives Strawinsky-Dvorak 1 16 DECEMBER dirioent solist Christian Altenburger viool Moessorgsky- Mendelssohn Tsjaikowsky soliste Jennie Veeninga sopraan Beethoven Tippetl Abonnement drie concerten totaal 25,- Abonnees van Dagblad Trouw krijgen tegen inlevering van onderstaande m aan de kassa van het Concertgebouw f 10,- reductie. Zij betalen dus ïchts 15,- voor deze drie concertavonden. ijs per concert 10,- met reduktiebon slechts 7.50. Gireren. U kunt het verschuldigde bedrag tot uiterlijk 20 oktober ook Ereren op postgiro 64 76 07 of gemeente giro B 13000 t.n.v. Het incertgebouw n v te Amsterdam; vermeld het woord „informeel" en het aantal gewenste abonnementen. U kunt dan tegen inlevering van uw reduktiebon de kaarten in ontvangst nemen. VERKOOP KASSA CONCERTGEBOUW geopend ma. t/m za. van 10-15 uur. informeel uit naar het Concertgebouworkest tamenwerking met Dagblad Deze bon Inleveren aan de kassa van het Concertgebouw i i .j Afbeelding van een 17e eeuwse lantaarnklok in het boek van Hana. van Frederick Wilson, en „Klokken en horloges" van Cedric Jagger. Dat laatste is met zijn 370 zwart-wit en gekleurde illustraties een zeer boei end kijk- en leesboek. Zelfs voor degenen die niet eens zo erg geïnte resseerd zijn in het onderwerp klok. Het geeft nl. met zijn beschrijving van de ontwikkeling van de tijd- meetkunde en van de instrumenten die daarvoor ontworpen werden, een interessant stuk cultuurgeschiede nis weer. De meest in het oog lopen de aantrekkelijkheid van dit uit muntend verzorgde boek schuilt in de manier waarop door middel van illustraties (en de daarbij behorende beschrijvingen) bewondering wordt gewekt voor het vernuft en de schoonheidszin waarmee het klok- kemakersvak, in de ruimste zin, door de eeuwen heen is beoefend. Cedric Jagger, assistent-curator bij het Britse Klokkenmakersgenoot schap heeft kans gezien van de ge schiedenis van de klok en het horlo ge in beeld en geschrift een boeiend verhaal te maken. Dat niet alleen vertelt door en voor wie de klok sloeg, maar ook waar de klepel hing. J. Zeeman. De Nederlandse slaande klok. Uiig. Koninklijke Van Gorcum en Comp. N.V. Assen. 497 blz. 250,-. F. W. J. Hana. Engelse Lantaarn- klokken. Uitg. Uniboek NV, Bussum. 156 blz. 19,50. Elseviers grote antiek-encyclopedie. Uitg. Elsevier Nederland 400 blz. 99,50. Frederick Wilson. Handvuurwapens toen en nu. Uitg. Meulenhoff Bruna BV Amsterdam. 256 blz. 44,75. Cedric Jagger. Klokken en Horloge. Uitg. Meulenhoff-Bruna, BV, Am sterdam. 256 blz. 44.75. Steeds meer mensen trach ten beter te eten. Vinden dat we ons verkeerd voe den, waardoor ziekten ont staan. Of ze gelijk hebben? Dat zal de tijd leren. Vele meningen over onze manier van voeden veranderen ei genlijk voortdurend. Steeds weer worden nieuwe onder zoekingen gedaan. Is boter slecht? Ze was zeer ver guisd. Maar men komt erop terug. Laten we het eens over „ta mari" hebben. Dat is soja saus, die allang bij Japan ners en Chinezen is ingebur gerd. Hoe wordt sojasaus gemaakt? Ongeveer 150 ki logram soja wordt 8 tot 10 uur in water gekookt. Dan wordt 150 kilogram biolo gisch gekweekte tarwe ge roosterd en geplet. Beide worden vermengd en dan met een bepaald enzym uit een paddestoel ingezaaid. Het mengsel wordt in hou ten kistjes bij 37 graden Celslus gedurende vier da gen bewaard. Het wordt dan steeds omgeroerd. Daarna wordt het overgego ten in eikehouten vaten en wordt zeezout toegevoegd. Gedurende 18 maanden wordt het gecontroleerd en steeds omgeroerd. Daarna volgen nog 18 maanden van een traag rijpingsproces. Langzaam wordt dan de massa dodT een pers ge drukt. De verkregen vloei stof wordt gekookt en gefil terd en de tamari of de soja saus is klaar. Geen gemak kelijk werk. Tamari is een concentraat van onder meer plantaardige eiwitten, vitamines, aminozuren en evenwichtige zeemineralen. Velen zweren bij het ge bruik van sojasaus. Maar dat zijn vooral de „andere eters". Maar ook de tradi tionele „eters" vinden soja saus lekker. Gezond is zij in elk geval. Groenten De smaak van gekookte groenten, wortelen, kool, prei. bloemkool enz. kan door enkele druppels tama ri zeer verfijnd worden. Bij salades kan sojasaus, may onaise of vinigrette vervan gen. Bij geraspte of fijnge sneden knolselderij, wat wortelen, radijs, ramenas, komkommer enz. een gelij ke hoeveelheid zonne bloemolie, of olijfolie met tamari vermengen. Een bee tje citroensap erbij en de salade heeft eens een ande re smaak. Velen die rauw kost eten, kunnen tamari niet meer missen. Vis Leg een kabeljauw in een vuurvaste schaal en beleg hem met een goede laag ge hakte ajuin en peterselie. Voeg drie eetlepels tamari, drie eetlepels water en drie eetlepels zonnebloemolie toe. Doe er wat peper en wat paneermeel overheen. Laat de vis 25 minuten in de oven bakken. Gebakken vis kan ook goed met tamari aan tafel be sprenkeld worden. Verder is tamari of sojasaus uitste kend geschikt om witte sau zen of bechamel sauzen te verrijken. Tamari bezit de eigenschap om de smaak van elk voedsel goed te la ten uitkomen. Te koop Sojasauzen zijn kant en klaar te koop bij elke le vensmiddelenzaak. Maar niet elke sojasaus is eender. De echte saus heeft bijna drie jaar nodig gehad om te rijpen en is absoluut een natuurproduct. Hij moet daarom op een koele plaats bewaard worden. Want bij warm weer kunnen witte vlokjes aan de oppervlakte verschijnen. Om deze vlok jes te laten verdwijnen moet men de saus een mi nuut laten koken en dan zeven De vlokjes kunnen geen kwaad. Verder zijn er ook sojasau zen in de handel die gedu rende een paar weken tijd bereid worden met behulp van chemische produkten. die de langdurige rijpings- procedure moeten vervan gen. Het is dus maar even zaak om te zoeken naar de echte sojasaus. ROTTERDAM Maandagmorgen 24 oktober vertrekt het Rotterdams Philharmonisch Orkest per charter naar Reno, Nevada, voor de start van het derde toemee door de Vere nigde Staten; 23 concerten in vier weken, alle onder leiding van Edo de Waard. He.t orkest bezocht de Verenigde Staten voor het eerst in april 1970. Deze toemee, o.l.v. Jean Foumet en Edo de Waard, bestreek het noorde lijk deel van het land. Vijf jaar later leidde Edo de Waard de tweede Amerikaanse toemee, die het orkest van Florida langs de oostkust naar het noorden voerde. De komende concertreis valt uiteen in twee gedeelten. De eerste negen concerten worden gegeven in het Westen, twee in Neveda, zes in Cali- fomlë en één in Arizona. Er worden o.m. concerten gegeven in San Francisco, Los Angeles, in verschillende steden in Indiana, Mi chigan, Ohio en de reis wordt beslo ten met concerten in Washington en New York. Op 25 november wordt het orkest in Nederland terugverwacht. Oproep tot vrijlating politieke gevangenen Van de redactie buitenland „In geen enkel ander land worden zoveel mensen gedurende zoveel jaren zonder enige vorm van proces om politieke redenen gevangen gehouden", aldus Amnesty International in een rap port over Indonesië, waarin op de onvoorwaardelijke en onmid dellijke vrijlating wordt aangedrongen van alle politieke gevan genen. Het Nederlands Dans-Theater met Gerevideerde Symfonie in D door Hans W. Ledeboer Herbert von Karajan BERLIJN (DPA) De eerste diri gent van het Berlijnse Philharmo nisch Orkest, Herbert von Karajan, gaat Wagner's tetralogie „Der Ring des Nibelungen", dirigeren voor te levisiefilm. Dit heeft hij medege deeld in een interview met „Welt am Sonntag". Von Karajan zei dat er de laatste tijd zoveel gesold werd met de Ring, dat er eens tegenwicht geboden moest worden. Hij zei dat het hem toescheen, dat de tetralogie door allerlei regisseurs gebruikt werd als proeftuin, waarbij hen het er alleen maar om te doen leek het publiek koste wat 't kost te choqueren. De dirigent zei dat volgens hem de toekomst van de opera ligt bij de televisie. „Men kan op het scherm dingen laten zien die op het toneel niet mogelijk zijn, maar die voor het doorgronden van de psychologie van de opera van wezenlijk belang zijn," aldus Von Karajan. Amnesty International, de organisa tie die zich inzet voor politieke ge vangenen overal ter wereld en die daarvoor dit jaar de Nobelprijs van de vrede kreeg toegekend, schrijft dat tienduizenden politieke gevan genen in Indonesië zonder vorm van proces worden vastgehouden, uitge buit als dwangarbeiders, onderwor pen aan een beleid van deportatie naar „landbouwgevangenissen". of als bediende gebruikt door lokale militaire machthebbers. Het meren deel wordt al meer dan 12 jaar (sinds de mislukte coup van 1965) vastge houden. „De aantallen politieke gevangenen, zo schrijft de organisatie, „die de Indonesische regering opgeeft zijn in het verleden altijd zeer tegenstrijdig geweest, en variëren op dit moment van 30.000 tot 50.000." DEN HAAG De jonge, ener gieke Jiri Kylian, die deel uit maakt van de artistieke leiding van het Nederlands Dans-The- ater, toont zich hoe langer hoe meer een van onze beste, in ieder geval fantasierijkste, cho reografen. En soms als een per fectionist, die hoogst ontevre den is over hetgeen hij op het toneel ziet als resultaat van zijn eigen scheppende arbeid. Dat overkwam zijn „Symfonie in D", een fleurig ballet, dat precies een jaar geleden in première ging. Kyli an heeft zijn „Symfonie" grondig in revisie genomen. Die revisie presen teerde het Nederlands Dans-Theater maandagavond in de Koninklijke Schouwburg met bijzonder veel suc ces. Tot en met vanavond blijft deze „Symfonie" in de Koninklijke Schouwburg. Dan komt zij maan dagavond in de Rotterdamse Schouwburg, dinsdagavond 25 okto ber in Tilburg, woensdag 26 oktober in Nijmegen en donderdagavond 27 oktober .in Arnhem. Kylian begon alvast met de muziek: aan de delen 1 en 2 van de Symfonie opus 101 „De Klok" van Haydn, waarmee hij oor spronkelijk het ballet had opgezet, voegde hij het derde deel van de Symfonie opus 78 „De Jacht" van dezelfde componist toe. Misschien voor een muziek-perfectionist om er de rillingen van te krijgen, voor het ballet was dit een vondst. Dat ballet ging in drie delen van de ene pittige clownerie naar de andere met een enorme vaart, prachtige dans en een mooie opbouw. Door het meeslepend enthousiasme voor de dansers heerlijk om er in te werken. Voor het publiek telkens een span nend afwachten op de volgende schelmsheid, die lekker heel anders uitpakt dan men denkt. Soms ineens een heel serieuze danssituatie, die „ontploft" in een verrukkelijke grap. Ongelooflijke afwisseling: geen en kele passage is te lang uitgewerkt of wordt herhaald, soms zien we wel een „spiegeling" als een interessant trio ineens omgekeerd het toneel op komt. Milde persiflages op Balkan- folklore, klassiek-academisch ballet, mime, nergens vinnig, altijd op een prettige manier genoeglijk en vooral feestelijk: het publiek beleeft vooral, dat de dansers van het Nederlands Dans-Theater van hun vak houden. Bij dat alles mooie artistieke virtuo siteit en een tot in details verzorgde danstechniek en een goed uitgeba lanceerd choreografisch lijnenspel. Dat alles in kleurrijke en even feeste lijke costuums van Tom Schenk. PARIJS Marc Chagall is de eerste nog levende schilder van wie werk wordt tentoongesteld in het Musée du Louvre. De negentigjarige schilder woonde maandag met zijn vrouw de opening van de expositie van werk uit de jaren 1967 tot 1977 bij. in tegenwoordigheid van presi dent Valery Giscard d'Estaing. De tentoonstelling omvat een vijf tigtal doeken en enkele etsen, illu straties bij Shakespeare's „The Tempest" en werk van André Malraux. Niet exact De Indonesische regering weet zelf niet hoeveel politieke gevangenen er eigenlijk zijn. Dat komt omdat er veel met de verschillende categorie- en gesold is. omdat bepaalde gevan genen de ene keer „tapols" (politieke gevangenen) heten en de andere keer gewone criminelen. Om de verwar ring nog groter te maken heten ze een derde keer weer „transmigran ten". Verder worden er echt wel eens gevangenen vrijgelaten, maar aan de andere kant worden er ook weer nieuwe gearresteerd. Exacte gege vens, aldus het rapport zijn niet te geven. Het Internationale Rode Kruis houdt het aantal op 60.000, terwijl Amnesty zegt dat het er mini maal 55.000 zijn. Vooral het beleid tot het stelselma tig isoleren van de politieke gevan genen van de maatschappij baart Amnesty grote zorgen. Amnesty ziet dit beleid niet veranderen nadat van verschillende zijde in Indonesië is gezegd dat er politieke gevangenen zullen worden vrijgelaten dan wel berecht. De voorgestelde „oplos sing" door middel van transmigratie van de meeste niet te berechten ge vangenen heeft niets met vrijlating te maken", aldus Amnesty. In het rapport wordt vervolgens een beroep gedaan op de internationale gemeenschap om bij de Indonesi sche president en diens regering te protesteren „opdat zij gaan beseffen dat alleen de onmiddellijke vrijla ting van alle politieke gevangenen een rechtvaardige oplossing is". Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vijftig illegaal in ons land verblijvende zigeuners dreigen niet te worden gelegaliseerd, omdat ze zich niet op de voorgeschreven dagen (4,5 en 6 oktober) hebben ge meld bij de vreemdelingenpolitie voor het verkrijgen van een ver blijfsvergunning Op dat moment waren de zigeuners namelijk met nog vijftig anderen op familiebe zoek in Parijs. Dit heeft de zigeunerkoning Petaio geschreven aan de vaste Kamer commissies van CRM en justitie. Petaio vindt dat de vijftig alsnog het recht moeten hebben ons land binnen te komen en zich bij de vreemdelingendienst te melden, om dat ze bovendien zou niet legalise ring van hen de uiteenscheuring van een aantal zigeunerclans tot gevolg hebben met alle menselijke tragiek vandien. Op het ministerie van justitie is met enige verbazing gereageerd op de brief van Petaio aan de Kamercom missies, omdat de zigeunerkoning zich over de kwestie van 50 zigeu ners nog niet tot de minister van justitie gewend heeft. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ook in 1978 zullen bejaardenoorden slechts in de uiter ste gevallen hun tarieven mogen verhogen. Dat heeft minister Van Doorn (CRMi meegedeeld aan de provinciale besturen en aan de ge meente besturen van Amsterdam. Rotterdam en Den Haag. ADVERTENTIE Wirtt» amroBgöen Neckermann r vliegreizen 1 Wat u ook wilt, de vakantie gidsen van Amro Reizen brengen u overal naar toe. Via elke vorm van vervoer. En wie vragen heeft, laat ze gewoon door de reisadviseurs van Amro beantwoorden. En wie gekozen heeft, gaat bij Amro boeken. En als het tijd wordt om de koffers te pakken, verzorgt diezelfde Amro ook nog reischeques, buitenlands geld en ver zekeringen. Kortom, wie met vakantie plannen voor deze winter rondloopt, stapt snel even binnen bi j een van de 515 banken met dit vignet: (Ook als u geen Amro-cliënt bent)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13