iekentenis' in aags proces ?ruaanse boeren willen tussenhandel in handen nemen 'Fidel' op Jamaica Israël wordt te sterk" Kaping 4 nglenging van 'god op bouw ;ej idorfcentrale i$ach-In' hoog lihSowj et-Unie Bidden tegen Amin Carter ook naar Saoedi-Arabië Weer gesprek over troepen in Namibië $\-leider Avelino Mar vraagt steun li i 18 OKTOBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet jn (DPA, Reuter) Een van de vier beklaagden in het in h«begonnen proces tegen ondertekenaars van het Tsjecho- ?npfcse manifest Charta 77, de oud-theaterdirecteur Ota 'ik zou hebben toegegeven dat hij contacten had met fedfendse agenten en dat hij zich daarbij aan „ondermijnen- sewiteit" heeft schuldig gemaakt. Dit is van goedingelichte na de Tsjechoslowaakse hoofdstad vernomen. ®hge Omest, de enige van de n ietin januari gepubliceerde niet had ondertekend, was JWïjigd van het via westerse di- naar het buitenland smok- tegen de staat gerichte en. Deze werden afgedrukt Tsjechoslowaakse ballingen ïaraen bladen. 'Stil ironnen had Omest aan het deijn het proces gezegd dat hij id van zijn daden en had etrègeven dat deze schadelijk tinfor de belangen van de staat, on hij zich tot zijn medebe- lanüiri Lederer had gewend om te krijgen nadat hij was iaa(l door een balling die de artikelen wilden publice- it in Parijs uitgegeven tijd- loefcvedectvi. De Tsjechoslo- Hjautoriteiten zeggen dat het orgft wordt gefinancierd door aai ikaanse geheime dienst, it is geloei in de mening te verkeren blad een literair en geen orgaan was en dat hij niets banden met de CIA. Hij gaf llpen te hebben om verboden hap och ;an nfRG (DPA) Het hoog ad- )or tief gerechtshof van Lüne- - feft het verbod op de bouw r te kerncentrale in Brokdorf in s k-Holstein voorlopig ver- en )it is bekendgemaakt door or( vocaten van het burgercomi- irofemburg dat de centrale niet n fcen. besliste dat het ver- i kracht zal blijven voor de 06 n het onbeantwoord blijven an ïraag wat tussentijds en uit- H t met het radioactieve afval Voorts moeten bodemon- Ingen plaatshebben om de Ie plaats voor het afval te ep/ bei ;es ^jKOLI (AP, UPI) De j^gëe zanger Joe („Indian Dassin staat boven- g de hit-parade in de Sow- L^nie. Dat zou niets nieuws tjgjals er in Moskou niet voor ^(érst een hitlijst van buiten muziek was verschenen. een nieuw toegeven aan lehoefte aan westers ver in de Sowjet-Unie. De hit- mie verschijnt in het blad Ie communistische jeugd- ;ing Moskowski Komso- er al kwam de krant met de ijck Sound Track, met *s over Sowjetrussische en plandse muziek. Dassin kwam onder an- Nederlandse groep 1 In met I'm alone en ver- kbba (SOS), Elton John llbye, yellow brick road) en Heep (July Morning). De inlandse Sowjetrussische Wordt aangevoerd door So- Titaroe: Mijn vaderland. artikelen het land uit te smokkelen, maar hij ontkende tegen de belan gen van de staat gehandeld te heb ben. Toen hij zijn verdediging wilde vervolgen werd Lederer door de pre sident van de rechtbank onderbro ken met de opmerking dat hij alleen feiten wilde horen. Woordvoerder Behalve Omest en Lederer horen de schrijver Vaclav Havel en oud-thea terdirecteur Frantisek Pavlicek tot de beklaagden. Havel werd in janua ri gearresteerd, maar herkreeg vier maanden later zijn vrijheid. Hij trad toen terug als belangrijkste woord voerder van de beweging achter Charta 77. Pavlicek werd ook na een verblijf van vier maanden in de ge vangenis op vrije voeten gesteld. Tientallen sympathisanten en aan hangers van Charta 77 waren maan dagochtend voor het gerechtsge bouw in Praag bijeengekomen toen het proces tegen de vier begon. On der hen was de nieuwe woordvoerder van Charta 77, de filosoof Ladislav Hejdanek. De rechtszaal was door de politie hermetisch afgesloten. Selchts 14 mensen, die door de auto riteiten waren geselecteerd, kregen toestemming het proces bij te wo nen. Volgens betrouwbare bronnen werden verscheidene aanhangers van Charta 77 door de politie voor ondervraging opgepakt. Onder hen was de schrijver Pavel Kohoüt, die zich eveneens sterk heeft gemaakt voor de verdediging van de mensenrechten. Wat er met hem gaat gebeuren is niet bekend. De uitspraak in het proces tegen de vier andersdenkenden wordt morgen verwacht. Wapen en geldzendingen geen Amerikaans belang De Londense politie is gisteren weer in gevecht geraakt met postende stakers bij het fotobe- drijf Grunwick. Zeker vijf men sen werden aangehouden en ongeveer tien liepen lichte ver wondingen op. De Grunwick- vestiging, in het noorden van de Britse hoofdstad, werd gister morgen omsingeld door bijna drieduizen politiemannen nadat vakbondsleden massaal bij de fabriek hadden postgevat om werkwilligen ervan te weerhou den het gebouw binnen te gaan. De vakbond APEX, die al ruim een jaar lang een geschil heeft met de Grunwickdirectie over de erkenning van de bond, had zijn leden opgeroepen niet aan de actie deel te nemen maar andere bonden, voor wie „Grunwick" een halszaak van de vakbondsmacht is hadden uit het gehele land meer dan dui zend leden laten komen. Deze zomer kwam het bij Grunwick ook al tot grootscheepse vecht partijen waarbij toen tientallen gewonden vielen. De oppositie heeft de visite gehe keld, omdat Cuba zou proberen Ja maica onder zijn communistische in vloed te brengen. Manley voert een omstreden links beleid op het eiland, waarbij hij de Verenigde Staten al tegen zich in het harans heeft gejaagd. Daardoor is het toerisme teruggelo pen, terwijl verder de inkomsten uit de invoer van bauxiet en suiker sterk zijn gedaald. De werkloosheid is zelfs voor een ontwikkelingsland groot, KAMPALA (ANP) - In Oeganda hebben moslims, hindoes en christe nen zich verenigd in wat zij de „drie a's beweging" noemen, de actie te gen Amin (action against Amin). De beweging wil de afzetting van Amin, maar wijst elke vorm van geweld af. Haar voornaamste vertrouwen stelt de beweging in het gebed, dat naar mening der deelnemers op de duur meer uitwerkt dan allerlei oproepen en veroordelingen, nationale en in ternationale. Deze roepen alleen de wraak van Amin op en veroorzaken steeds groter lijden onder de bevol king, aldus de beweging. De totstandkoming van deze gebe dsbeweging werd bekendgemaakt op de conferentie van Oostafrikaan- se r.k. bisschoppen. Vervolg van pagina 1 Oppositie hekelt communistische leider KINGSTON (AP/UPI) De Cubaanse president Fidel Castro is op het buureiland Jamaica aangekomen voor een bezoek aan premier Michael Manley. terwijl het tekort op een betalings balans stijgt. Behalve door de econo mische malaise, wordt Jamaica ge plaagd door politieke stokerij, die door het bezoek van Castro weer sterk is aangewakkerd. De Arbeidspartij, die in de oppositie is, noemde Castro een „communis tisch dictator" en vond zijn bezoek „beledigend voor het Jamaicaanse volk". De oppositie wil met het ver blijf van de Cubaan niets te maken hebben, wat omgekeerd volgegns premier Manley een belediging is van „één der grootste leiders van de twintigste eeuw. die een held is voor de hele derde wereld". Castro die door enkele duizenden mensen werd begroet, kreeg de orde van Jamaica de hoogste onderscheiding voor ie mand uit het buitenland. De radic prees hem als „geleerde, soldaat, va derlander: leider en staatsman". WASHINGTON (Reuter) Presi dent Carter van de VS zal op zijn wereldreis, komende maand, ook een bezoek brengen aan Saoedi-Ara bië. Belangrijkste onderwerpen voor Carters besprekingen in Riad zijn waarschijnlijk de situatie in het Midden-Oosten en de olieprijzen. Hij doet Saoedi-Arabië aan op weg van Nigeria naar Iran. Vertwijfelde familieleden van de gij zelaars werden gisteren de zwaarbe waakte bondskanselarij binnengela ten om op de hoogte te worden ge bracht van de situatie in de onder handelingen met de kapers. Een kind droeg een bord met het op schrift: „Meneer de bondskanselier, ik wil mijn moeder terug". Familieleden van Hanns-Martin Schleyer deelden mee dat zij bereid waren te onderhandelen met de ont voerders. Uit een opiniepeiling vanhet West- duitse instituut Allensbach voor het Geïllustreerde tijdschrift Stern bleek dat 42 procent van de onder vraagden zei dat de gijzelaars zou den moeten worden opgeoferd als dat noodzakelijk was om het terro risme te keren. Een andere 42 pro cent zei dat de 11 RAF-gevangenen zouden moeten worden vrijgelaten om de gijzelaars te redden. Zestien procent wist het niet. Paus Paulus Paul Paulus VI heeft gisteravond tegenover de voorzitter van het Westduitse episcopaat kardinaal Höffner verklaard bereid te zijn de plaats van de gijzelaars in te nemen: „Als het nut zou hebben zouden wij onze eigen persoon aanbieden" al dus de paus, die een boodschap van medeleven zond aan de familie van de vermoorde gezagvoerder. In de katholieke en protestantse kerken van West-Duitsland werd vanaf gis teravond gebeden voor het behoud van de gijzelaars. De internationale federatie van pilo tenverenigingen heeft uiting gege ven aan woede over de moord op de gezagvoerder van het gekaapte toes tel en heeft de regeringen opgeroe pen tot het houden van een confe rentie. Verklaard werd dat de pilo ten niet werkeloos zouden toezien en uitnodigen tot verdere slachtin gen. „Terwijl het gemakkelijk is de schuld te geven aan de moordenaars die het fatale schot losten, is nu de tijd gekomen zich te realiseren dat de regeringen ter wereld de ware doders zijn omdat zij hebben nage laten positieve actie te ondernemen die zou kunnen verzekeren dat ge welddaden tegen de burgerlucht vaart worden uitgeroeid". Op de regeringen werd een beroep 'gedaan een bijeenkomst te organi seren ter bespreking van het vraag stuk van onwettig optreden tegen de burgerluchtvaart. Er zou een in ternationale conventie tot stand moeten komen om universeel de be palingen van de conventies van Den Haag en Montreal verplicht te stellen. De Westduitse pilotenvereniging gaf als haar mening te kennen dat alle piloten ter wereld zouden moeten Frankrijk Van verschillende zijden is de moord op de gezagvoerder van de „Landshut" veroordeeld en is soli dariteit uitgesproken met de rege ring in Bonn. VN^secretaris-generaal Kurt Wald- heim veroordeelde „dergelijke da den van geweld en terreur". De Franse president, Giscard d'Es- taing, verzekerde in een telefoonge sprek met bondskanselier Helmut Schmidt dat Frankrijk in deze be- NEW YORK (AP/UPI) - Israël wordt te sterk, vindt een vroegere hoge ambtenaar van het Amerikaan se ministerie van defensie. Het dreigt, schrijft Anthony Cordsman in Armed Forces Journal, voor Was hington een blok aan het been te worden, Israël werd tussen 1948 en 1977 van David tot Goliath. Zo zeer dat het een bliksemoorlog zou kun nen ontketenen en winnen voordat de grote mogendheden tussenbeide kunnen komen. Volgens hem kan Israël de Amerikaanse veiligheid in gevaar brengen, wat uiteindelijk kan leiden tot oorlog met de Sowjet- Unie. Cordsman, die ook hoofd is geweest van de veiligheidsdienst van het Pentagon, bepleit een „open discus sie over de beteugeling van de agres sieve politiek van de Israëlische pre mier Menachem Begin, door het be perken van de wapenlevering tot wat zuiver voor de verdediging nodig is". Joodse lobby naar Israël, aldus Cordsman. Ameri kaanse Joden lijken de staat Israël te plaatsen boven het Amerikaanse landsbelang en gebruiken vermeend „anti-semitisme en een nieuwe slachting onder de Joden" als morele stok tegen alle kritiek. Het is een gemeenplaats dat staten geen geza menlijke bondgenootschappen maar belangen hebben, aldus de defensie specialist. De Verenigde Staten heb ben echter geen belang in Israël en leggen zich daar volgens hem vast op wat één van de meest ongewenste bondgenootschappen in de geschie denis zou kunnen zijn. staken om de regeringen er toe te krijgen veiligheidsmaatregelen in de burgerluchtvaart op te leggen. Zij zei dat de toegestane handbaga ge van de passagiers aanzienlijk be perkt zou moeten worden. Ook deed zij een beroep op de Somalische regering het gekaapte vliegtuig niet met slechts één piloot te laten ver trekken. De Amerikaanse regering uitte haar medeleven met het „verschrikkelij ke dilemma" waarin de bondsrege ring zich bevindt. De Amerikaanse regering had Bonn geen aanbevelingen gedaan maar wel „morele steun" gegeven. In het toestel bevindt zich een Amerikaan se met haar vijf jaar oude zoontje, Regering en congres zijn zo onder de indruk, dat zij geen toezicht houden op de enorme geld- en wapenstroom proeving aan de zijde van Bonn bleef. De Franse premier, Raymond Barre, had tevoren zijn medeleven na het doden van gezagvoerder Schumann uitgesproken. De Westduitse communistische par tij veroordeelde „de verschrikkelij ke misdaad" tegen een bemannings lid van de gekaapte Boeing-737. De Britse en Noorse ministers van buitenlandse zaken. David Owen en Knut Frydenlund, hebben onafhan kelijk van elkaar stappen genomen bij de Somalische regering. Owen zei tot de Somalische zaakge lastigde in Londen dat de Britse regering elke beslissing van de Bondsregering hoe zij ook zou uitvallen zou steunen. Fryden- land riep de Somalische regering op alles te doen om de vrijlating van de gijzelaars te bereiken. Hij herinner de er aan dat zich onder de gijze laars een Noorse staatsburgeres bevindt. De ministers van buitenlandse za ken van de negen EG-landen hebben gisteren in Luxemburg de kaping en de moord op de gezagvoerder scherp veroordeeld. De ministers gaven hun onverkorte steun aan de bondsrege ring. PRETORIA (UPI) Vertegenwoor digers van de westerse vijf grote mogendheden hebben gisteren met Zuidafrikaanse regeringsvertegen woordigers gepraat over Zuidwest- Afrika (Namibië). Na afloop is niets bekend gemaakt over het al dan niet terugtrekken van Zuidafrikaanse troepen uit Namibië, het belangrijk ste struikelblok bij -het overleg. Zuid-Afrika kreeg in 1920 het man daat van de Volkenbond over Zuid- Afrika. en bestuurt het nog steeds, tegen de wil van de Verenigde Na ties in Gisteren nam voor Zuid-Afrika mi nister van buitenlandse zaken Roe lof Botha aan het overleg deel. Vol gens zegslieden waren besprekingen vorige maand, waar toen premier John Voster bij was bijna mislukt. Zij dreigen vast te lopen op de eis van de grote mogendheden dat de troepen vóór de verkiezingen moe ten zijn teruggehaald. Zuid-Afrika zou inmiddels tussen voorstellen hebben gedaan, die neerkomen op een geleidelijke te rugtrekking, afhankelijk van de houding van de Zuidwest-Afrikaan se volksbeweging (SWAPO). Ook wil Zuid-Afrika waarnemers aan beide zijden van de Angolees-Namibische grens. De guerrillastrijd van de SWAPO wordt deels vanuit Angola gevoerd. Swapo eist totaal terug trekken van de Zuidafrikaanse troe pen. voordat het aan overleg over de toekomst van Namibië of eventuele verkiezingen deelneemt. 'Herman Amelink V; rTAAG De militaire regering van Peru heeft de afgelopen rtj|en einde gemaakt aan het grootgrondbezit in dat land. ten tijde van de regering van generaal Velasco, die twee Beden aan de kant werd gezet, veranderde er veel ten foor de kleine boeren in Peru. Toch is de afhankelijkheid boeren groot gebleven omdat de handel in landbouwpro- ln handen van de traditionele tussenhandel is. De prijzen loeren voor hun produkten krijgen worden bepaald door ófcn en de luimen van de tussenhandelaars. Mar, een vertegenwoordiger .^Peruaanse boerenbeweging ^acht vorige week een bezoek land om met minister van elingssamenwerking Jan dJn verschillende Nederlandse ties, die zich op één of ande- er bezig houden met ontwik - lp, te spreken over de pro- 'aarmee de Peruaanse boe ien. I 5 ening letters die staan voor Con- Itan Nacional Agraria. werd D ober 1974 opgericht als mas- I jsatie van de Peruaanse boe- oprichting vond plaats op van de radicale regering jraal Velasco. De oprichting 'it NA was het voorlopige sluit- ce*n de in 1969 afgekondigde landhervormingen. Sedert dat jaar zijn alle bezittingen die groter waren dan 150 hectare onteigend en overge dragen aan boerenassociaties of boe- rencollectieven. De CNA word ge vormd door produktiecoöperaties, boerengemeenschappen, verenigin gen van zelfstandige boeren. India- nengemeenschappen. organisaties van landloze boeren en door bedrij ven die „sociaal eigendom" zijn. Deze groeperingen sturen hun afge vaardigden naar 168 provinciale li ga's. Deze liga's worden overkoepeld door twintig federaUes. De nationale assemblee is de hoogste autoriteit van de CNA en wordt gevormd door honderd gedelegeerden van de twin tig federaties, die twee maal per jaar bijeen komen. Avelino Mar erkent dat onder de huidige regering van generaal Mora- Avelino Mar les Bermudez de hervormingen in de landbouw tot stilstand zijn geko men. De economische crisis is hier van de voornaamste oorzaak. De re gering heeft gewoon geen geld om de hervormingen af te maken. Het was de bedoeling van de regering om alle landbezittingen die groter zijn dan vijftig hectare ook te onteigenen, maar zo ver is het nog steeds niet gekomen. Het geld voor de schade vergoeding aan de landbezitters is er momenteel niet. De bedrijven die gevormd zijn na de hervormingen van de landbouw gronden zijn nog lang niet uit de moeilijkheden, vertelt Avelino Mar: „Ze kampen met financiële proble men. De meesten hebben voor een periode van vijf Jaar uitstel van beta ling gekregen voor de van de rege ring ontvangen grond. Voor de mees te bedrijven is die periode om. of bijna om. en ze zien eigenlijk geen kans om het noodzakelijke geld voor terugbetaling op te brengen. Toch is het probleem van de schuld niet het grootste. Veel groter pro bleem is de kwestie van de tussen handel. Momenteel gaat zeventig tot tachtig procent van de prijs die de consument voor de landbouwpro- dukten betaalt naar die tussenhan del. Zou die tussenhandel uitgescha keld kunnen worden, dan is dat zo wel in het belang van de producent als van de consument." Avelino Mar is naar Nederland geko men om aandacht te vragen voor plannen van de CNA om de tussen handel van bepaalde produkten over te nemen. Daar is al een begin mee gemaakt. Zo ontvingen de boeren in de buurt van het in het zuiden van Peru gelegen Cuzco vroeger 18 tot 20 sol voor hun maïs van de tussenhan delaars. De CNA betaalt nu maar liefst 165 sol. Door deze actie van de Peruaanse boerenbeweging is de traditionele tussenhandel nu gedwongen ook ho gere prijzen te betalen. De CNA is daarbij in het voordeel omdat deze organisatie geen winst hoeft te ma ken. Ze kunnen de produkten met een heel kleine winstmarge, voldoen de om de eigen organisatie in stand te houden, verkopen naar het bui tenland. De financiële hulp die het CNA in Nederland en andere landen komt vragen is bestemd voor de eer ste aankoop van landbouwproduk- ten, om op die manier de tussenhan del over te nemen. Vrije organisaties Berichten dat de CNA. die in de loop der jaren enige afstand heeft geno men van de regering, door vele boe ren als een staatsapparaat zou wor den beschouwd, spreekt Avelino Mar tegen. „Wanneer berichten in de pers de ronde doen dat boeren zich heb ben georganiseerd in vrije organisa ties. moeten men zich steeds afvra gen waar die berichten vandaan ko men. Er zijn grote groepen mensen die behoren tot de reactionaire bour geoisie. die aanvallen doen op de CNA. omdat zij hun machtspositie verloren hebben. Als de kritiek van links komt, dan moet Je Je inderdaad afvragen of er iets mis is in de CNA, hoewel het altijd mogelijk is dat linkse groepen in de val van het imperialisme lopen. Wij houden ech ter vast aan onze kritische houding tegenover de gang van het revolutio naire proces. We zullen onze autono mie tegenover de regering handha ven", aldus Avelino Mar. Op de vraag hoe hij tegen de plan nen van de Peruaanse regering aan kijkt om de democratie in het land te herstellen, reageert Avelino Mar wat terughoudend: „Peru is onderweg naar een sociaal-democratie met vol ledige participatie van de bevolking. Het moet een land zonder uitbuiters en uitgebuitenen worden Daarvoor is nodig dat de produktlemiddelen en de politieke macht In handen van de georganiseerde groepen als boe ren en arbeiders komt. Nu er verkie zingen in het vooruitzicht gesteld zijn, moeten we constateren dat de produktiemiddelen op het platte land al voor een groot deel overge dragen zijn, maar de produktiemid delen In de Industrie nog niet. In verband met de reactionaire krach ten die nog in het land aanwezig zijn, is het van belang dat de tot stand gebrachte veranderingen vastgelegd worden. Bovendien is het van belang dat ook de analfabeten in het land stemrecht krijgen. Daartoe zullen alle linkse en progressieve krachten bij de verkiezingen één front moeten vormen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7