P T-biljet eft kleine inkomens iasunie heeft nog 10 miljoen nodig Ruim een kwart te besparen op gasrekening ervoerders vragen 3issenkomst overheid 'Brussel' optimistischer over economie Nederland Minder zeeppoeder - meer sop ^1 hoger minimum terug te vorderen belasting "Itenrijk gaat wegvervoer belasten larkoers omlaag, dprijs hoger Fokker-VFW wil bouw VFW-614 dit jaar stopzetten Solex-brommers van de baan Wereldbosgebied neemt elk jaar af Groei van export en produktie Bouwfonds verlaagt hypotheekrente Ondanks magere subsidie wordt isoleren steeds aantrekkelijker Mening over reclame (26) Gidsje bij renovatie Bonden akkoord met vervroegd pensioen bij Gamma Holding Onderzoek naar VMF-diesel 18 OKTOBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 17 m onzer verslaggevers IRDAM De nog demissionaire minister id tnberg van financiën heeft Tweede Kamer het wets- rp ingediend dat de gren- 'oor teruggave van inge- ;n loonbelasting en socia- mies verhoogt van res- ivelijk 25 en tien gulden beide gevallen 150 gul- et wetsontwerp was vori- iand bij het verschijnen Miljoenennota al aange- •heid geeft de te veel betaalde j en premies uitsluitend te- verzoek, een handeling waar- b burger een zg. T-biljet moet i (t= teruggave). Als de mi nister zijn zin krijgt, komt iemand alleen voor teruggave in aanmerking als de bedragen de nieuwe grenzen van 150 gulden voor zowel loonbelas ting als premies overschrijden. Dat levert de schatkist 15 miljoen gulden op aan loonbelasting en 10 miljoen aan premies waarboven nog eens een bedrag komt dat in de orde van grootte van 10 tot 20 miljoen gulden ligt. Dat zijn nl. de salarissen van de 250 mensen die worden bespaard omdat er aanzienlijk minder T-bil- jetten zullen worden ingediend. Stroom Een heel belangrijke reden voor Dui- senberg om de grens naar 150 gulden te verhogen, is dat de belasting dienst de stroom T-biljetten langza merhand niet meer aankan. In 1965 kreeg de fiscus er nog maar 130.000 te verwerken maar naar schatting HAAG De Koninklijke Nederlandse Vereniging van iport-Ondememingen (KNVTO) in Den Haag heeft de Ne- ndse regering verzocht er bij de Oostenrijkse regering op p dringen af te zien van de voorgenomen belastingmaatre- J die het goederenvervoer over de weg economisch onmoge- puden maken. wee weken geleden werd be- Jdat de Oostenrijkse regering Ier enkele maanden zal buigen Jen voorstel om extra belasting a heffen over het goederenver- ler de weg. 1 arding van dit voorstel zal grote gevolgen hebben voor p ederenvervoer van en naar Ita- Ëj Joegoslavië en het Midden in. Inmiddels is bekend gewor- at de voorgestelde heffingen ^k nog hoger zijn dan al werd sd. Als argument wordt aan- t jfd, dat het wegennet zo zwaar is, dat reparaties aan en uit- gjJig van het wegenstelsel nood- i ge [der vreemd vindt de KNVTO het voornemen van de Oos- regering om een belangrijk ïffi deze heffing op het wegver- gebruiken voor de aanvulling e betalingsbalans. De KNVTO mals de internationale wegver- >rganisatie iru van mening, s er een noodzaak is omwille tn een onzer verslaggevers ?ERDAM Terwijl de dollar ;n op de Westeuropese valuta- in tot een nieuw dieptepunt i, klom de goudnotering met in Londen tot boven de 160 per ounce (31,1 gram). Dat is )gste peil in meer dan twee |d. Handelaren brachten te Ipg van de goudprijs in verband 3e - - - irda t ije zwakte van de dollar. In dam zakte de dollar in van tot 2,4240. van het wegennet een aanvullende belasting te heffen, deze belasting dan ook aan dit weggenet ten goede moet komen. BREMEN De leiding van het Ne- derlands-Westduitse luchtvaartcon cern Fokker-VFW in Bremen heeft aanbevolen de produktie van het verkeersvliegtuig VFW-614 tegen het eind van dit jaar stop te zetten. Volgens goedingelichte kringen in Bremen staat die aanbeveling in een vertrowuelijk rapport van het be drijf aan de Westduitse regering. Op basis van de hulp die de regering in Bonn aan Fokker-VFW in het voor uitzicht heeft gesteld, en de daaraan verbonden voorwaarden, ziet de be drijfsleiding geen andere mogelijk heden dan de produktie te staken. Van de VFW-614 zijn tot dusver 16 serietoestellen verkocht. Als de pro duktie wordt stopgezet zal dat voor de meerderheid van de 1200 arbei ders die aan de VFW-614 werken, ontslag tot gevolg hebben. Voor voortzetting van het produktiepro- gram is volgens het bedrijf tot 1990 een bedrag van rond 780 miljoen mark nodig. De bedrijfsleiding ziet alleen soelaas als gegarandeerde toezeggingen ge daan kunnen worden voor de ver koop van een groter aantal toestel len van het type VFW-614. Er zou met name een nieuwe situatie ont staan als Roemenie de produktie van de jaren 1978-79, te weten 14 toestellen, zou afnemen, aldus het rapport. erwachting zal het netto leen- ïl in 1977 toenemen met rond hln en per ultimo december ƒ4 miljard bedragen. Het fogramma 1977 voorziet in de ding van het gastransportnet npressorstations, hoofdzake- I gevolg van inpassing van lorisch gas uit de Noordzee. LIPS en de Japanse Matsushi- ben hun industriële samen- ivereenkomst met 10 jaar De oorspronkelijke over- 5t dateert uit 1952 en werd in n oor de eerste maal met 10 jaar Opgericht was een joint- .J, Matsushita Electronics wECi. Met door Philips gele- jechnische kennis heeft de l01ch in de afgelopen 25 jaar ledig ontwikkeld en produ- £ans een grote verscheiden- e artikelen op het gebied van üng. ontvang- en beeldbui- Ifgelelders en geïntegreerde |hingen. De partners willen vol- ïilips nu een verdere bijdrage >f aan de ontwikkeling van de etlsche industrie over de hele *1 KLM is jmber vergt 3%id vorig ji de beladingsgraad vergeleken met dezelf- vorig jaar verbeterd van 1,7 pet. De beladingsgraad helft van het boekjaar (april tot en met septem- it hiermee uit op 58,7 pet .9 pet in dezelfde periode van het voorgaande boekjaar, zo blijkt uit voorlopige cijfers. Het totale vervoer steeg in septem ber met 9 pet van 160,9 tot 174,9 min tonkilometer en de produktie met 4 pet van 277,2 tot 268 min tonkilo meter. HENKEL NEDERLAND komt per 2 januari 1978 in het bezit van alle aandelen van Fijnzand te Hilver sum. De werkgelegenheid voor de zes personeelsleden van Fijnzand blijft onaangetast. Henkei Nederland is producent van bekende merken wasmiddelen, cos metica en chemisch-technische pro- dukten die onder meer in de doe-het- zelf en bouwbranche worden afgezet. Er werken 560 mensen. Fijnzand is producent van het kant-en-klare vul- en reparatiemiddel Porion dat een welkome aanvulling op het bestaan de Henkel-assortiment betekent. Tapljtfabriek H. DESSEAUX zal over het boekjaar 1976-77 een onver anderd dividend van 5 per gewoon aandeel van 20 voorstellen. De om zet was 5 pet hoger dan in het voor gaande boekjaar en bedroeg 142,6 min. Het exploitatiesaldo bedroeg 18,8 min (v.j. 21.5 min). Mede omdat de winst dit jaar niet door, op voorgaan de jaren betrekking hebbende, bij zondere lasten beïnvloed werd, nam deze met ruim 4 pet toe. De winst bedroep 9,91 per aandeel (v.j. 9.47). zullen dat er (zonder wetswijziging) in 1978 650.000 zijn. De belasting dienst zou eigenlijk moeten worden uitgebreid om al die T-biljetten te kunnen verwerken, maar, zo zegt de minister, de plannen om de stijging van de overheidsuitgaven te beper ken dwingt tot terughoudendheid bij de uitbreiding van de belasting dienst. Het effect van de in het wets ontwerp beoogde maatregel nu zal zijn dat het aantal T-biljetten met ca. een derde zal afnemen, concreet dus met ruim 200.000. Slachtoffer van het optrekken van de grens zullen in de eerste plaats mensen zijn die slechts een deel van hun tijd werken. Daarbij kan ge dacht worden aan part-timers maar ook aan scholieren of studenten die in de zomervakantie een paar weken werken om bij te verdienen. Ook iemand die is afgestudeerd en op 1 december een volledige dagtaak be gint, wordt getroffen. Juist bij deze categorieën komt het veel voor dat er een gering terug te vorderen be drag is van laat zeggen, honderd gulden. In sommige gevallen kunnen ook mensen met modale inkomens door de voorgestelde wijzigingen getrof fen worden en het is met name daar tegen dat het CNV een waarschu wend geluid heeft laten horen. Deze vakbond wijst op de optelling van tweemaal 150, samen 300 gulden;, voor mensen met modale inkomens toch een behoorlijk bedrag. Kritiek Ook elders is het wetsontwerp van minister Duisenberg voor het offici eel de Kamer bereikte, al gekriti seerd. Zo is hier en daar gezegd dat een zekere verhoging van de grens redelijk is omdat het een kostbare zaak is een T-biljet te laten behan delen voor een restitutie van twintig gulden maar dat die sprong naar 150 wel erg groot is. Een grens van vijftig gulden zou acceptabel zijn. Iemand merkte ook op dat de over heid aan de andere kant ook niet ieder bedrag navordert. Er is een grens van 95 gulden. Zou het daar om niet redelijk zijn als de mini mumgrens van terug te vragen be lasting en premies tezamen ook niet 95 gulden Zou zijn. Voordeeltje L RDAM De Nederlandse Gasunie zal de netto-op- Bt van de 7,75 pet 10-jarige obligatielening groot 125 min irijving 24 oktober) gebruiken voor de gedeeltelijke dek- ran de financieringsbehoefte van de resterende periode van De bruto-financieringsbehoefte over het tweede halfjaar |a vordt geraamd op circa 490 min. Hiervan werd al 140 snjedekt en na de komende emissie zal in de resterende ^«lleringsbehoefte van circa 200 min worden voorzien door beroep te doen op kapitaal- en geldmarkt, zo blijkt uit hissieprospectus. De minister ziet natuurlijk ook wel in dat de vrij drastische verhoging van de grens voor sommige mensen vervelend is. Daarom zegt hij (vrij vertaald): laten de mensen die al leen loonbelasting betalen (en die minder verdienen dan degenen die inkomstenbelasting betalen) er aan denken dat zij toch ook enkele voor deeltjes hebben. Als zij nevenin komsten hebben tot een bedrag van 600 gulden, dan blijft dat extraatje buiten bereik van de fiscus. Zo niet echter bij mensen die onder de in komstenbelasting vallen. Als die 400 gulden rente hebben op een spaarre kening, dan wordt dat gewoon bij het belastbare bedrag opgeteld. Bij al deze problemen moeten we overigens bedenken dat die hele op trekking van de grens voor sommige mensen helemaal niet van toepas sing is, ook al valt het bedrag dat ze terug te vorderen hebben net tussen 25 (nu) en 150 (wetsontwerp). Er is nl. ook een al lang bestaande regeling die zegt dat het terug te vorderen bedrag tenminste 5 pro cent moet uitmaken van de belas tingaanslag. Betaalt iemand 3.000 loonbelasting en heeft hij later 125 terug te vorderen, dan vist hij ook onder de huidige bepalingen achter het net. Vijf procent van 3.000 is nl. gelijk aan 150. ROTTERDAM - De Solexfa- briek in de Franse stad Macon zal worden gesloten. Daarmee is het einde ingeluid van een merk bromfiets, dat ongeveer dertig jaar op de Nederlandse wegen heeft rondgetuft. Vooral aanvankelijk genoot de Solex een grote populariteit; de merknaam was zo rond 1950 zelfs synoniem met het woord bromfiets. Zo'n vermenging van merk- en soortnaam was in de marketing al eerder bekend door het gebruik van het woord „asperine", ook waar het om pillen van concurreren de ondernemingen ging of bij Nescafé, onverschillig of het nu de poederkoffie betrof van Nestlé of van een andere pro ducent. Bij de Solex werden de eigen naam en het woord bromfiets door elkaar heen gebruikt tot het ogenblik dat er nieuwe merken op de markt kwamen, typen brommers die speciaal bij jongeren aftrek vonden. De Solex verloor toen zijn over heersende positie wat niet "wegneemt dat er in totaal in Nederland 800.000 exemplaren van verkocht zijn. Het merk Solex verdwijnt ove rigens niet van de markt, aldus importeur Stokvis. De produ centen hebben ook nog een fabriek staan in het eveneens Franse Pantin en daar wordt nu een snorfiets ontwikkeld. Deze zal in februari op de Tweewieler Rai in Amsterdam gepresenteerd worden. ROTTERDAM Door slecht bos beheer (vooral in de tropen) daalt het wereldbosgebied jaarlijks met ongeveer één procent. Dit heeft in Rotterdam de heer A. Overbeek van de Nederlandse Houtacademie te Renkum verklaard. Hij merkte voorts op, dat bijna 10 procent van het oppervlak van onze aardbol uit bos bestaat. Dit komt neer op ongeveer vier miljard kubie ke meter, te weten 140 miljard ku bieke meter naaldhout en 210 mil jard kubieke meter loofhout. De jaarlijkse groei is acht miljard kubieke meter en er wordt door de mensen per jaar 2,5 miljard kubieke meter gekapt. Deze hoeveelheid zal in het jaar 2000 zijn opgelopen van vier tot vijf miljard kubieke meter. Er lijkt dus voldoende reserve aan wezig te zijn, zo zei hij, en deze „kap" behoeft dan ook nog geen intering op het kapitaal te beteke nen. Echter wordt door nog onvol doende aandacht voor een goed bos beheer te weinig nieuw bos aange plant, aldus de heer Overbeek. Van een onzer verslaggevers LUXEMBURG In tegenstelling tot de sombere geluiden van de afgelopen maanden, is de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap) tamelijk optimistisch over de economische vooruitzichten van Nederland. Uit gege vens, verstrekt aan de ministers van economische zaken en financiën van de negen lidstaten, zou blijken, dat de Nederland se export en daarmee ook de produktie weer zal gaan groeien. In de voorstellen van de Europese Commissie over hoe de economische politiek er zal moeten uitzien, staan ook aanbevelingen voor de EG-lan- den afzonderlijk. Zo wordt voor Ne derland en België aanbevolen, dat de belastingdruk voor het bedrijfsleven zou moeten worden verlicht. Volgens de EG-statistieken nadert het totale aantal werklozen in de Gemeenschap thans de zes miljoen. Daarvan is veertig procent jonger dan 25 jaar. Alleen in West-Duits- land ligt het cijfer anders. Daar is 25 procent jonger dan 25 jaar. Ieder jaar komen er ongeveer 600.000 jongeren bij die aan het werk willen en in 1980 zullen, aldus de berekeningen, dit er een miljoen zijn. Om dat op te van gen zal de groei van het bruto natio naal produkt hoger moeten zijn dan 4 procent. De groei bedraagt nu ech ter 2,5 tot 3 procent en wordt voor volgend jaar geschat op 3,5 procent. Akkoord De ministers gingen in grote lijnen akkoord met de globale plannen van de Europese Commissie inzake de economische politiek. Zij willen pro beren volgend jaar het interne bruto nationaal produkt met minstens 4 tot 4,5 procent te laten toenemen door stimulatie van de binnenlandse vraag met 1 procent. Verder willen de ministers een verbetering van de arbeidsmarkt door een dynamische werkgelegenheidspolitiek door een aangepaste beroepsopleiding en door de verhoging van de mobiliteit op de arbeidsmarkt. Ten slotte moet in de EO de inflatie worden terugge bracht tot gemiddeld 8 procent. HOEVELAKEN Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten verlaagt haar tarieven voor hypotheken ver der. Voor de 2- en 5-jarige hypothe ken gaat er 0,2 pet af, zodat daar voor nu 8,1 pet resp. 8,3 pet moet worden betaald. Voor de 30-jarige hypotheken gaat de rente omlaag van 8,9 pet tot 8,75 pet. Voor het doorsnee Nederlands gezin valt jaarlijks ruim een kwart te besparen op de gasrekening. Tegen de achtergrond van de dreigende forse verhoging van de aardgasprijs (en de nul-lijn), is dit voor elk gezin een aantrekkelijke gedachte. Niet minder attractief is, dat we metz'n allen jaren langer plezier hebben van onze gasvoorraden. De „sleutel" tot deze besparingen is het toepassen van woningisolatie. Hierop wordt gewezen in het blad „Comfort", dat door de gas- en waterleidingbedrijven wordt uitgegeven in samenwerking met de Vereniging van Gasbedrijven in Nederland VEGIN) en de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven in Nederland (WEVIN). In het grafiekje bij dit artikel zijn de besparingsmogelijkheden aanschouwelijk voorgesteld. Niettemin wil ik hierbij een korte toelichting geven. Het blijkt dat bijna 60 procent van de besparing wordt bereikt door het isoleren van de spouwmuren. (Dat kost gemiddeld 15 per vierkante meter). In een woning met centrale verwarming kan daarnaast 15 procent worden bezuinigd door de thermostaat 's nachts 5 graden lager te zetten. Tenslotte kan nog eens 15 procent besparing worden bereikt door de verwarming een graadje lager te soken. Kleintjes Voorts is het goed ook op de „kleintjes" te letten, zoals. het uitdraaien van de waakvlam van geiser, fornuis en (bij langere afwezigheid) van de gashaard of gevelkachel; het sluiten van overgordijnen als het donker wordt, waarbij erop gelet dient te worden dat deze gordijnen tussen de radiator en de ruit hangen; het laten binnenschijnen van de zon (en de verwarming lager zetten); liever de douche gebruiken dan het bad. Douchen kost maar zo n 20 liter water, terwijl het vullen van het bad circa 140 liter vergt; de deuren en ramen niet onnodig laten openstaan; de verwarming ongeveer een uur voor het naar bed gaan lager zetten. Voor centrale verwarmingsinstallaties bestaan thermostaten, die 's morgens voor het opstaan al terugschakelen naar de „dagstand" en het huis op temperatuur brengen. Schatkist Het zou natuurlijk in het kader van de energiebesparing de beste oplossing zijn, als de overheid in de schatkist zou tasten om de woningisolatie aantrekkelijker te maken dan die nu is (lijkt?). Gezien het feit dat die subsidie ruim een jaar geleden werd verlaagd vroeger 1/3 van de kosten met een maximum van 1000.-; tegenwoordig 2/9 met een maximum van 666,- taxeer ik die kans niet erg hoog. Noch op het ministerie van Economische Zaken, noch bij het ministerie van Volkshuisvesting bestaan namelijk concrete plannen in die (goede) richting. Gezien de in korte tijd explosief gestegen aardgasprijs en nog te vrezen verdere verhogingen, wordt het niettemin aantrekkelijk! er) de spouwmuren te laten isoleren en dubbelglas (eventueel voorzetramen) te laten plaatsen. De periode waarin deze extra uitgaven worden terugverdiend wordt korter, naarmate de energieprijzen oplopen Daarnaast geeft een goede isolatie een beter comfort. Wat de aardgasprijs betreft is op te merken, dat door de (voorlopig) laatste tariefsverhoging op 1 juli en de (waarschijnlijke) btw-verhoging van vier tot achttien procent, de prijs per kubieke meter aardgas in een half jaar tijd met bijna dertig procent! omhoog gaat. Alleen al de btw-verhoging komt voor het gemiddelde gezin, zo rekende het Konsumenten Kontakt onlangs voor. op een prijsstijging van 105 tot 122.50 per jaar. In de komende jaren zal het aardgas-tarief waarschijnlijk nog verder worden verhoogd. Rendabel Zoals opgemerkt, is het isoleren van spouwmuren het meest rendabel Volgens de heer B. H. Vos van de Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland in Apeldoorn zijn de uitgaven daarvoor globaal afhankelijk van het soort huis in vijf tien jaar terug te verdienen. Bij uitgaven voor dubbele beglazing is het daarentegen veelal een kwestie van enige tientallen jaren, voordat de kosten eruit zijn gehaald (en bovendien moet rekening worden gehouden met de hogere glas-verzekeringspremie). Om bij isolatie voor de krenterige subsidie in aanmerking te kunnen komen, moet tevoren een aanvraag daartoe worden ingediend bij de directie van de Volkshuisvesting, gevestigd in de hoofdstad van de provincie waar men woont. Pas als de bijdrage is toegekend, mag met het isolatiewerk worden begonnen. Zowel mensen die een eigen woning hebben als diegenen die in een huurhuis wonen, komen voor isolatiesubsidie in aanmerking. Een huurder doet er echter verstandig aan tevoren overleg over zaken als een eventuele verdeling van de kosten en/of de toekomstige huurprijs met de huiseigenaar te plegen. Het foldertje met uitgebreide inlichtingen over subsidie voor warmte-isolatie van woningen (en het foldertje over subsidie voor isolatie van andere gebouwen dan woningen) is aan te vragen bij het ministerie van Volkshuisvesting, Van Alkemadelaan 85 in Den Haag. Uit verschillende onder zoeken is gebleken, dat veel wasautomaten een deel van het waspoeder ongebruikt wegspoelen. De oorzaak van deze ver spilling die voor zowel de gebruiker als voor het milieu een kwalijke zaak is ligt in de constructie van die wasautomaten. Hierop wijst de Neder landse vereniging van Huisvrouwen in het blad „Denken en doen". De oorzaak is, dat de eerste liters water die de wasma chine instromen met een deel van het waspoeder in de afvoerslang onder de „kuip" terecht komen. Dit deel van het waspoeder is voor het wasproces zo goed als verloren en gaat bij het wegpompen van het sop ongebruikt het ri ool in. De mate van ver spilling varieert per machine. Terecht wordt het verba zingwekkend genoemd, dat de fabrikanten van wasmachines tot nu toe nauwelijks aandacht aan deze vorm van verspilling (die tot enkele tientallen procenten kan oplopen) hebben besteed. Het man co is door een eenvoudige technische verandering te verhelpen. Nieuw te fabri ceren machines zouden zo kunnen worden afgesteld, dat bij het vullen met wa ter eerst een paar liter in de machine loopt buiten het zeepbakje om. Daar mee zou de afvoer worden gevuld met water zonder wasmiddel. Om verspilling te voorko men wordt geadviseerd de P. H. M. Fischer (adjunct-directeur): Ik vind reclame positief. Helaas te veel op de consument gericht. Ik hoop dat reclame blijft. Voor werkgelegenheid. Voor laatste „snufjes". Voor levendige concurrentie (Bijeengebracht door FHV/BBDO). wasmachine bij elke (voor)was eerst aan te zet ten. dan gedurende ten minste tien seconden wa ter erin laten lopen en daarna pas (voor) wasmid del toe te voegen. Het voordeel is dan dat met minder zeeppoeder beter op sop wordt verkregen Het grossiersbedrijf in bouwprodukten RET-Jon- geneel te Utrecht heeft, in samenwerking met het ministerie van Volkshuis vesting en het Bouwcen trum, een handig gidsje samengesteld, dat de naam „Verbeterboekje" heeft gekregen. In beknopte vorm wordt hierin voorlichting gege ven over zaken als verbe tering van particuliere wo ningen. tijdelijke huisves ting, warmte-isolatie, wijkverbetering en nog een aantal onderwerpen op dit gébied. Daarbij wordt op de verschillende subsidiemogelijkheden gewezen Het boekje bevat zoveel nuttige informatie, dat de reclame voor enige artike len die het bedrijf voert, zonder bezwaar op de koop toe kunnen worden genomen. Op de koop toe is eigenlijk niet de juiste uitdrukking, want het boekje is gratis verkrijg baar zolang de voorraad strekt HELMOND De plannen vpn Gamma-Holding in Helmond óm het aantal beambten bij zes ver schillende vestigingen te verminde ren met tweehonderd, stuiten bij de vakbonden niet op weerstand. Het bedrijf, waar in totaal 4200 perso neelsleden werken, wil via vervroeg de pensionering op vrijwillige basis in combinatie met natuurlijk ver loop en een personeelsstop komen tot een meer evenwichtige verhou ding tussen kantoor- en produktie- personeel. De maatregelen hebben betrekking op tien vestigingen in Helmond (4), Eindhoven (2). Maas sluis, Enschede. Maastricht en Sittard. Volgens de secretaris van de raad van bestuur, mr. J. Siemer, zal aan een aantal beambten Uit de leef tijdsgroep van 55-65 jaar een ver vroegde pensionering worden aan geboden. Tot hun zestigste Jaar zul len de beambten, zij het met een afbouwregeling, een inkomen van Gamma blijven ontvangen. Het eer ste jaar zullen ze hun volledige sala ris blijven behouden. Voor de men sen tussen de zestig en de vijfenzes tig zal het bedrijf een beroep doen op de WW en WWV-regeling. Naast deze sociale uitkering zal Gamma een toeslag aan de betrokkenen betalen. Eén en ander moet nog wél met de officiële instanties worden bespro ken. maar volgens mr. Siemer is er een goede kans dat met de betref fende instanties tot overeenstem ming zal worden gekomen. De maat regelen zijn volgens hem noodzake lijk omdat Gamma een aantal acti viteiten heeft ingekrompen. In de sector bedrukte stoffen (voor de kle- ding-industrie) wordt met werktijd verkorting gewerkt. Volgens dis trictsbestuurder C. Bel van de Indu striebond CNV hebben de betrok ken bonden wel de eisen gesteld, dat de vervroegde pensionering niet op andere dan op vrijwillige basis ge schiedt en dat aan de betrokkenen een redelijk inkomen wordt gega randeerd. UTRECHT - Oud-directeur Ir H. M van Mourik Broekman heeft van mi nister Lubbers van economische za ken opdracht gekregen om als onaf hankelijke deskundige een onder zoek in te stellen naar de toekomst van Stork-Werkspoor-Diesel, onder deel van VMF. Op grond van de resultaten van dat onderzoek zal worden beslist of de Nederlandse staat zal deelnemen in de dieseldi visie. Visterijbe richt IJMUIDEN. 13300 kg tong, 240 kist*n tarbot en pret, 2654 kisten kabeljauw. 31 kisten schelvis. 764 kisten wijting. Trijsen per kilogram, tarbot 16 44-15 50. gr tong 15 22-14 82, gr. m tong 13 25-12 83. kl m. tong 11 18-10 92 Ter 40 kilogram; tarbot 524-149. griet 229-100, schelvis III 90-78. IV 100-66, wijting III 75-35 60. schar 46-20, tongschar 192-103. ham met kop 164-108 2912 kisten schol, 445 kisten schar. 227 kisten makreel, 183 kisten diversen tong I 8 40-801. tong II 7 95-763, per stuk kreeft 13 53 schol I 100-84. schol II 90-76, III 72-72, IV 72-52, makreel I 54-39. U 29 60-22. Besommingen KW 4 8300, 22 30800, 11 20600, 24 32700, 25 34200, 51 30500, 88 22500, 113 17300, 117/20200, 145/ 38700, 149 18700, 152 18720, 173 17600, 175 29600, 189 28600. 194 24700, 214 18100, 226 7600, SCH 256 24800, WR 57 22100, IJM 20 19100, 30 24000, 44 32800, 115 48000.154 25800.207 21900,211 20200

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17