Hoort gij de donder niet? lieuw boek over ituurgeneeskunde 4e lieuwe oeken jrmoes, kwaddeis en bloedzuigers Nieuwe boeken ...dichte tot zeer dichte mist met eeri zicht van 50 tot 100 meter... Soms is de trein zo gek nog niet.<^ GS van Groningen tegen .oefenterrein in Lauwersmeer FAMILIEBERICHTEN AG 18 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET PRSH2-13 Jelle Jan Klinkert nars van de „andere genees- zet zich onverminderd voort. ijkt niet alleen uit de groeien- intallen patiënten maar ook uit tenemende aantal publikaties {lit terrein. Bijna elke genezer ]nt tegenwoordig de pen ter 6 te nemen om de lijdende mens- |de ware weg naar de gezondheid men. dat ook een ruime keus. Home- hie. celtherapie en acupunctuur e u al. Maar is dat ook het geval de Baunscheidtmethode. de (othkuur. het hooibloemenhemd t opwekken van kwaddeis? Het allemaal in het Gezinsboek de Natuurgeneeskunde, ge- iven door H. Löffler en uitgege- Idoor La Rivière Voorhoeve te •oene omslag van het overzich- Pce en goed verzorgde boek duidt richting aan vanwaar ditmaal sondheid te verwachten is: wei- |en, wegbermen, bossen, kortom: latuur. Deze biedt alles wat de [erne geneeskunde te kort heeft, fgenstelling tot de moderne me- Jnen, die. blijkens de flaptekst, pts ziekteverschijnselen te lijf i. zoekt Löffler de diepste grond menselijke ziekten in het feit, we maar al te vaak dwars tegen latuur in leven. ;e diagnose is de therapie dui- „De enige remedie die een ;nde oplossing biedt is een te- ;eer naar de natuur." Vandaar de rmoes. de stekelnootoliethee, de lomslagen in de nek, de toepas van bloedzuigers en bijvoor- d het advies: Vlierbes en boks- nklaver in gelijke delen met dui- Iblad vermengen, in een liter wit- rijn koken, zeven en elk uur een ipel ervan innemen". Zo wordt -zijn een feest en onkruidwieden rechtstreekse aanval op de far- eutische industrie. stematisch systematische wijze somt de au- in dit boek een groot aantal doeningen op. bespreekt de oor- tn ervan, beschrijft een door hem epaste therapie die zoals het een e wondermethode betaamt al- werkt, en zegt wat men moet i om herhaling te voorkomen, boek geeft zo een goed overzicht i de gebieden waarop de natuur- leeswijze zich beweegt. Het akt van de lezer geen doe-het-zelf- lezer, omdat het grootste deel van beschreven therapieën niet door fcn kan worden toegepast. i algemene direct toepasbare ad- I van dit boek is: een natuurlijke mswijze met veel frisse lucht, be- lous Huxley: Alle verhalen. Uitg. Bakker, Amsterdam. Contact »rback. Omvang 414 pag. Prijs uitgeverij Bert Bakker zijn in dikke bundel alle verhalen ver enen die Aldous Huxley heeft ktoïhreven. Dat zijn er twintig, van meik wisselende lengte. Deze verha- bevatten dikwijls een onder de iervlakte schuilgaande humor en raden vrijwel altijd een sterke j oipathie voor het „gewone volk", an ttemin spelen deze verhalen [ebiestal in de hogere milieus. Aan de inaltbare buitenkant van deze ver- rij. kn figureert de „upper class" in al wa| onbeduidendheid, oppervlak- ,rolheid en reptielachtige sluwheid. ioe*ley portretteert de vertegen- ninfïdigers van de bezittende klasse istal als doortrapt schijnheilig, a 'hij doet dat met zoveel bijtende ■■•ie, dat de lezer soms in de verlei- g komt aan overdrijving te den- Maar wie let op het contrapunt ;e verhalen, ziet een contrast dieptestructuur, en in die con- n gaan deze verhalen boeien. Jcley's verhalen zijn voor het T>tste deel ontstaan in de periode ten de beide wereldoorlogen. Ze men ook duidelijk de sfeer van [tijd. Ook de aanpak lijkt lichte- gedateerd, in die zin. dat de Ijver nog niet die „woord-econo- bedrijft, die typerend is voor I moderne korte verhaal. r Huxley's verhalen zijn een ndering daargelaten zeer de kite waard. weging, rauwe groente en ochtend gymnastiek voor het open raam. En daarbij zal onze „normale" genees kunde zich graag aansluiten. Voor wie dat nog eens wil nagaan: het boek kost 34,50. (Modern Haken en Breien. H. J. W. Becht's Uitgeversmij BV, Amster dam. 320 blz.; prijs 65.- Een team van nationale en interna tionale „vakmensen" heeft het op de Italiaanse uitgave „II Filo" geba seerde HAAK- en BREIBOEK ge maakt tot een standaardwerk van ruim 300 bladzijden haak- en brel- kennis, dat best met hoofdletters vermeld mag worden. De eerste helft van het boek behan delt het breien; de rest is aan de haaktechniek gewijd. Beide technieken worden met een haast onvoorstelbare overvloed van voorbeelden zeer grondig, met teke ningen en foto's die niet veel te raden laten, duidelijk gemaakt. Wie meent een all-round kennis van deze meestbeoefende handwerktechnie ken te bezitten, moet welhaast tot de slotsom komen dat hier toch nog heel wat minder- of zelfs on-bekende mogelijkheden behandeld worden. Ooit gehoord van een Peruaans haakwerk of van een gebreid „bont"-jasJe? Van der meer bekende zaken worden ons eindeloos veel va riaties voorgeschoteld. Wat voor mogelijkheden al niet met de simpe le guimpe-vork, om maar te zwijgen van Tunesisch (meerkleurig) haak werk. Bijzonder veel aandacht ook voor goed model en afwerking van werkstukken. Het is ondoenlijk op deze plaats uitgebreid op de inhoud in te gaan. We moeten volstaan met alle hon derden wenken en suggesties graag aan te bevelen voor wie perfect werk kan waarderen. Talloze brei- en haakpatronen hel pen eigen ideeën tot iets origineels maken. Heel praktisch is, behalve de gedetailleerde inhoudsopgave, achter in het werk een uitgebreid register opgenomen, waarin steken en patronen apart worden vermeld. En toch, na al deze lofuitingen, even een waarschuwende vinger omhoog. Ieder die haken of breien kan, zal zonder twijfel iets van haar gading vinden; maar alleen wie over veel ervaring beschikt kan zich wagen aan ingewikkelde zaken zoals b.v. het originele patchworkbreien. En veel Jonge mensen zullen de Inhoud wel te ouderwets-degelijk vinden. Anderen zullen dit, terecht, een aan beveling voor een dergelijk boek vinden. Het voortreffelijke werk. Gids voor ambtsdragers. Uitg. Echo (van de herv. bond voor inwendige zending op geref. grondslag, Joh. van Olde- barneveltlaan 10, Amersfoort), prijs ƒ8,50; bij aantallen korting. Tien hervormd-gereformeerde predikan ten stelden dit eenvoudig en op de praktijk gerichte boekje (losbladig en met multoperforatie) samen; ou derlingen en diakenen vinden hierin bevattelijk geschreven bijdragen aan over ziekenbezoèk, cathechese en jeugdwerk, pastoraat aan gehan dicapten enz. Leerling en getuige zijn door L. den Besten en ds. C. Snoei. Uitg. Echo (van de herv. bond voor inwendige zending op geref. grondslag, Joh. van Oldebarneveltlaan 10, Amers foort) 125 pag. 10,-. Losbladig boek met multoperforatie. Dit werk, ge schreven door een doctoraal student in de theologie en de predikant-di recteur van de bond, biedt voorbe reidingsmateriaal voor medewerk- (st)ers aan het evangelisatie-recrea- tiewerk op campings, maar kan ook buiten die kring goed dienst doen. De horizon van het pastorale gesprek, door drs. Catharina J. M. Halkes. In de serie: Woord en weg, modellen voor pastorale communicatie. Uitg. De Toorts, Haarlem, 86 pag., prijs 20. Door W. F. Stafleu Er is schrijft prof. v.d. Wal in zijn inleiding op „Besturen Overzee" sedert enige jaren in ons land een opmerkelijke opleving van de belangstelling voor de geschiedenis van Indone sië. Als bijdrage aan de kennis daarvan mogen we opnieuw twee kloeke boeken aankondigen die bij Wever verschenen zijn. Het ene bevat onder de genoemde titel en onder redactie van Van der Wal herinneringen van twaalf oud ambtenaren bij het binnenlands be stuur van Ned. Indië. Het andere is „Hoort gij de donder niet" van de befaamde Islamkenner Daniël van der Meulen, die in zijn boek een terugblik geeft op het „begin van het einde" van de Nederlandse gezag voering daar. Geestelijke misère na de dekolonisatie van 1949 lijkt vol gens Van der Wal de voornaamste verklaring van de verwaarlozing die ons in de beoefening van de Indone sische geschiedenis een grote achter stand op het buitenland heeft be zorgd. Zelf is hij bezig die achter stand door bronnenpublikaties aan zienlijk te verkleinen, en ook boeken als van Rob Nieuwenhuys en de ver halen van Alberts bijvoorbeeld heb ben weer velen nieuwsgierig gemaakt. Het duurt niet zo lang meer of de overlevenden van de laatste genera tie Indisch-mensen is voorgoed het zwijgen opgelegd. Van de 700 be stuursambtenaren die er in 1942 wa ren, zijn er nog enkele honderden in leven. Er is eigenlijk niet zoveel be kend over deze mensen, die toch als schakels tussen de centrale regering en de bevolking een belangrijke functie hadden een unieke taak zelfs wat veelzijdigheid betreft en de ruimte die zij liet voor eigen initia tief. De bijdragen die van dit werk getui gen, zijn uiteraard persoonlijk en dus verschillend van karakter; een fraaie historische schets over de op leiding wordt gevolgd door een be schouwing over de adat en het „bij geloof" dat westers recht beter is dan adatrecht; verder zijn er bijdragen over pionierswerk in de Molukken; over Nieuw-Guinea (oud-gouverneur Van Baal: de jonge bestuursambte naar was net zo overtuigd van zijn roeping als de ontwikkelingswerker nu, maar zijn salaris was veel lager); over Flores, Timor, Oost-Java, ver schillende gebieden op Sumatra en Borneo. Dat de bestuursambtenaren over veel kwaliteit beschikten, blijkt ook wel uit het feit dat velen van hen na 1949 hoge bestuursposten in Ne derland zijn gaan bekleden. Een be langrijk boek, en goed geïllustreerd. Van der Meulens werk is een uitge breide versie van een boek dat de auteur in de jaren zestig schreef on der de titel „Ik stond er bij" en waarin hij het einde van de Neder landse gezagvoering in Indonesië op een heel persoonlijke, boeiende ma nier beschreef. Van der Meulen heeft gedurende zijn lange leven in boek en blad getuigd van zijn grote kennis van Arabië en de Islam. „Hoort gij de donder niet" bevat dan ook niet al leen memoires over zijn Indische ja ren, maar ook over de Arabische in beide sferen heeft hij belangrijke posten bekleed en het is belangwek kend te lezen hoe deze gereformeer de diplomaat en bestuursambte naar, leerling van Kraemer en aan hanger van de „ethische richting" in de overzeese politiek, de dekolonisa tie beleefde (en hoe hij er tevoren voor had gewaarschuwd; vandaar de titel). Een hoofdstuk over de zaak-Goos- sens, die indertijd de vrijgemaakte kerken heeft beroerd, had in dit boek beter weggelaten kunnen worden; het draagt weinig bij tot een juiste kijk op het geheel; het gebruik van initialen in plaats van volle namen doet daar geen goed aan en boven dien is de verklaring van het begrip „art. 31" er geheel naast. Overigens mag wel met nadruk aandacht wor den gevraagd voor dit boek. waarin zoveel wijsheid en ervaring verwerkt zijn. Besturen Overzee, door J. v.d. Wal (red.), 329 blz. en ill. 45; Hoort gij de donder niet, door Daniël van der Meu len. 366 blz. en ill., 35. Beide uitga ven van T. Wever. Franeker. GRONINGEN Gedeputeerde Staten van Groningen hebben hun Friese collega's gevraagd om hun standpunt over militaire oefenter reinen in het Lauwersmeer nog eens opnieuw te overwegen. Groningen wijst die militaire plannen af en koestert de hoop dat Friesland dat alsnog ook zal gaan doen Het pro vinciaal bestuur van Groningen zou graag zien dat beide noordelijke provincies een front gaan vormen tegen het ministerie van defensie. Tot nu toe heeft Friesland zich niet tegen de oefenterreinen verzet On langs is de discussie met name in Friese PvdA-kringen -weer op gang gekomen en de Groningers achten kennelijk de kans aanwezig dat de Friezen hun standpunt zullen herzien. Ook op nationaal niveau is er tweespalt. De ministeries van de fensie enerzijds en ruimtelijke orde ning en CRM anderzijds zouden ver schillend denken Groningen hoopt dat een gezamenlijk front van de beide noordelijke provincies die te genstelling nog verder zal aanscher pen. Volgende week vergaderen Pro vinciale Staten van Friesland. Oe- zien de discussie in een gisteren ge houden commissievergadering lijkt de kans dat Friesland z n standpunt zal herzien echter zeer gering. Simpkins „En in deze hoek de Heer Carlson kunnen van maandag tot cn met vrijdag Idefonisch van 9 00-19.30 uur opgegeven Worden op nummer 020-913456. Dp zondagavond Is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. 1 groot leedwezen geven wij kennis, van het trlijden van onze oud-direkteur de heer T. Schuijt >or zijn grote toewijding heeft hij in belangrijke ■te bijgedragen tot de groei van onze zaak fjn nagedachtenis zullen wij in hoge ere houden. Undam. 15 oktober 1977 Direktie en personeel "Schuijt Woninginrichting B.V, Zaandam De Heer it mijn Herder, mij ontbreekt mets Psalm 23 vers 1 Na een geduldig gedragen lijden heeft de Heere tot Zich genomen onze zuster Heiltje Kuijpers op de leeftijd van 76 jaar. Uit aller naam: C. Herrewijn-Kuijpers Rotterdam 15 oktober 1977 „Atrium" Karei Doormanstraat 143 corresp. adres: Bergselaan 178b Gelegenheid tot bezoek in de rouwkamer Mathe- nesserlaan 470 dinsdagavond van 8.30 tot 9.00 uur. De teraardebestelling zal plaatsvinden woensdag 19 oktober op de algemene begraafplaats Croos- wijk na aankomst in de kapel om 1.30 uur. Vertrek vanaf de Bergselaan 178B om 1 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13