\Z raamt verlies op 4 ton •V! Sanders verrassend langs Tsjech Hrebec Rob Rensenbrink en Jan Boskamp bij 22 voor België p\v *yv F sfcperdure huishouding en kleinere subsidie oorzaken tatste partij tweekamp iel remise heoretische ~ans Canada Piet Schrijvers in Ajax-doel? Australische indoorstrijd in Sydney Ling en De Bree afgevallen Vsft V T bd! lAG 18 OKTOBER 1977 SPORT Trouw/Kwartet 11 - >r Johan Woldendorp \AR De leiding van AZ'67 begrijpt nog steeds niet, dat iverheid niet zonder discussie enkele miljoenen verstrekt de gemeenschap beschikbaar wil stellen om de Alkmaar- lub op het podium van het Europese voetbaltheater te laten en. In de regiekamer van de gemeente Alkmaar werden op 4 (tus jongstleden weliswaar geen „fouten" gemaakt, maar 5 hoe „triest" ook gebleken, dat Gedeputeerde Staten Noord-Holland de tekst in het draaiboek niet geheel wensen derschrijven. Jerhalf miljoen is ln de ogen de provincie ruimschoots vol le om in Internationaal ver successen aaneen te rijgen. AZ itegen, vindt dat die geste al- >n vergelijking met een souve- meegenomen van een va- •reis glansrijk kan door- Vrijdagavond vergadert het iur over de nu ontstane situatie, jrs. AZ wil wel een echte top- worden, graag zelfs, maar dan en de inwoners van Alkmaar i zijn om Juichend hun beurs e kieperen in de handen van de ieders Molenaar. „Het is echt subsidie", zet voorzitter Arie art uiteen. „Het geld wordt vol- in de accommodatie gestopt." ar ook Ligthart weet, dat het enschapsgeld wel degelijk in de as vloeit. Zij het indirect. Een terde accommodatie leidt im- tot grotere recettes en dus ex- winst Ligthart desondanks: r de wedstrijd tegen Barcelona n we er bewust niet over. Ik wil niet zeggen, dat er per se sanc- ,omen. Er vallen altijd bepaalde n te bewandelen. En ik denk >ij niet eens aan een protest bij roon. Maar het is natuurlijk wel reële zaak, dat we de garanties zouden moeten kunnen lnanciële deskundige van AZ, rd Peters, raamt het verlies op ton per jaar, wanneer GS niet dig voor de Alkmaarse club de knieën gaan. Hij zegt: „We in nu een gemiddeld aantal toe- mwers van 16000. Om quitte te in spelen, hebben we een moy- TERDAM - De zesde en laat jpartij voor dc schaaktweekamp fen de Rus Boris Spasski en Jan Iman is maandagochtend in Am- dam na vijftien zetten in remise lindigd Spasski heeft derhalve Ttweekamp met 4-2 gewonnen J. Timman (Nederland). Zwart: Spasski (Sovjet-Unie) »gl-f3, d7-d5: 2. g2-g3, c7-c5; 3. Lfl- Pb8-c6; 4. d2-d4, e7-e6; 5. 0-0, .ca4; 6. Pf3xd4, Lf8-e5; 7. Pd4xc6, *6; 8. c2-c4, Pg8-f6; 9. Ddl-c2, Lc5- r' 10. b2-b3, 0-0; 11. Lcl-b2, Tf8-e8; 12. -c3, eS-e5; 13. Tal-cl, Lc8-e6; 14. j!j^»4, Le6-g4; 15. e2-e3, Dd8-d7 XICO CITY (ANP) - Canada Ift zijn theoretische kans op Btsing voor het wereldkampioen- ap van volgend jaar in Argenti- behouden door Guatemala met verslaan. De 75.000 toeschou- p in het stadion van Mexico City Canadese doelpunten van ons en Bob Lenarduzzi; Alfaro ()rde voor Guatemala [stand na drie ronden van de titie in Mexico (alle ploegen loeten elkaar één keer en de iar plaatst zich voor de eind- *|lco 3 3 0 0 6 15- 3 Hada 3 2 0 1 4 5-4 ti 3 2 0 1 4 4-5 l lalvador 3 1 0 2 2 3-5 Iname 3 0 0 3 0 4-13 voetbalelftal van de Chinese ksrepubliek heeft de tournee f de Verenigde Staten besloten .een nederlaag van 2-1 tegen het onale Amerikaanse elftal ^choff en Villa gaven de Verenig Btaten kort na rust een voor- Big van 2-0. De Chinese tegen- ■er was ook van Amerikaanse ■elij. In de 77e minuut schoot co in eigen doel Tijdens het FIDB-congres ln s zijn vier nieuwe grootmeesters be L Het zijn Dragoslav Minic Usli, Car rre (Mexi. Jullo Bolbochan lArg en n Canal (Peru! ■HANDBAL Het Haagse Hermes |zlch geplaatst voor de tweede ronde tt toernooi om de Europese beker voor vlnnaars Hennes dat In Den Haag leerste ontmoeting tegen Pola Esch Tmet 18-13 had gewonnen, versloeg de ^burgse ploeg In Esch met 15-13 na atstand van 8-7 De doelpunten voor werden gemaakt door Bert Brouwer ins Beugel i3i. Cees Kooy (2i. Jan r Peter Hendrikje en Arie Pottuyt i zaalhandbal compeUUe eredlvt nes Ancora-V en K 11-8. DVO-Hellas Ml Roermond-HMS 13-8, EMM - PSV INüoc Qulntus 14-10 iideOazellen Hercules 19-11. Een O 1 "31 20-18 Blauw Wit PSV 16-14 De Los Angeles Dodgers heb h ln de vijfde wedstrijd van de World het algemene Amerikaanse honkbal toenichsp hersteld De Dodgers won vijlde wedstrijd tegen de New York "1 met 10-4 en brachten daardoor hun J ln de series terug tot 3-2 enne van 25000 nodig." AZ de accommodatie biedt normaal plaats aan 22.000 mensen heeft een pe perdure huishouding, dat blijkt wel uit deze cijfers. Ter illustratie: de salariskosten naderen de twee mil joen met rasse schreden. De SOS-kreten, die AZ het lucht ruim instuurt, moeten wel merk waardig bij de nuchter denkende voetballiefhebber overkomen. Al vijf jaar schreeuwt het bestuur het uit, dat Alkmaar Europees voetbal binnen zijn grenzen dient te hebben. Nu dat eindelijk een feit is, „blijkt" dat het decor niet bij de nieuwe situatie is aangepast. Er moet mor genavond koortsachtig worden ge ïmproviseerd om alles langs goede banen te leiden. Waarom kun je je afvragen, heeft de opbouw van de prestatiecurve veel sneller plaats ge vonden dan de evolutie op organisa torisch terrein? Arie Ligthart: „In de laatste vijf jaar heeft AZ erg veel geld in de verbering van de accom modatie gestopt. Ik denk in de orde van anderhalf miljoen. Er zijn twee tribunes gebouwd, de kleedkamers zijn opgeknapt, de bestuurskamer is groter geworden en zo kan ik nog een tijdje doorgaan. We zijn nu evenwel aan het eind van ons La tijn." Wanneer GS voet bij stuk houden, krijgt AZ er misschien spijt van, dat het voor de thuiswedstrijd tegen Barcelona (Ligthart: „We hadden wel 70000 kaarten kunnen verko pen") niet is uitgeweken naar het Olympisch Stadion in Amsterdam. AZ besloot daarvan af te zien om de provinciale overheid niet tegen zich in het harnas te jagen. Overigens zou een dergelijke beslissing ook bij de spelers slecht zijn gevallen. Rech tervleugelverdediger Henk van Rijnsoever: ,Het verschil tussen onze thuis- en uitwedstrijden is het publiek. Dat is een hele belangrijke factor. Vandaar, dat de meeste spe lers het liefst in Alkmaar tegen Bar celona willen voetballen. Bovendien zou je er in het andere geval alleen maar Amsterdammers een genoe gen mee doen. Nou, laten zij maar weg blijven bij de wedstrijden van Ajax." AZ zal de steun van zijn twaalfde „man" ongetwijfeld nodig hebben. Temeer, daar de equipe van het (trainers) duo Kraay-Notermans nog steeds geen volwassen eenheid is. AZ tobt met een te wisselvallige doelman (Meskovic) en een vacature op de linkerspitsplaats, die maar niet opgevuld kan worden. Jan No- termans experimenteert momenteel met de Deen Kresten Nygaard op Voorbereiden op Barcelona. Hugo Hovenkamp, Jan Peters, Wim van Hanegem en trainer Jan Notermans (van links naar rechts) staan in een gisteren wat mistige Alkmaarder Hout aangetreden. £OFIA De mogelijkheid be staat dab Piet Schrijvers mor- Senavond ln Sofia alweer het jax-doel verdedigt in de strijd tegen Levski Spartak Sofia voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. {Schrijvers, die eind augustus geblesseerd raakte, trainde gisteren volledig met de Ajax- selectte mee en' denkt morgen te kunnen aantreden. Vandaag zai hij in ieder geval nogmaals meetrainen om daarna zijn be sluit kenbaar te maken. SYDNEY (ANP) Louk Sanders heeft zich tijdens de Australi sche indoortenniskampioenschappen in Sydney niet alleen keu rig door drie kwalificatiewedstrijden geslagen, hij zorgde in de eerste ronde van het toernooi voor nog een levensgrote verras sing. Sanders, nummer 194 op de wereldranglijst, versloeg num mer 75 van de lijst, de Tsjech Jiri Hrebec. Sanders had er slechts twee sets voor nodig: 6-4 en 6-3. die stek. Nygaard echter heeft de zelfde eigenschappen als zijn colle ga op rechts, Johnny Metgod. Bei den zijn hangende spitsen. Daar door kent de voorhoede te weinig kwaliteit om sterke opponenten voortdurend angst aan te jagen. Ze ker buiten de Alkmaarder Hout. Jan Notermans: „Noeni maar eens een goede linkerspits op. In Neder land loopt hij momenteel niet rond en in het buitenland evenmin." Henk van Rijnsoever: „We hebben ontzettend goed materiaal. Daarom moeten we dat probleem zelf kun nen oplossen. Ik denk daarbij aan mijn eigen persoontje. Ik wil niet beweren, dat ik de beste linkerspits van Nederland kan worden. Maar ik durf de uitdaging, op die plaats te spelen, wel aan." Na afloop van de partij verklaarde Sanders dat hij erg blij was met deze overwinning op de Tsjechische Da- vis Cup-speler, omdat Nederland in maart in het toernooi om de Davis Cup Tsjechoslowakije ontmoet. In de tweede ronde van de Australi sche indoortenniskampioenschap pen ontmoet Louk Sanders nu de als tweede geplaatste Amerikaan Vitas Gerulaitis, onlangs verliezend fina list in het Nederlandse World Star- toernooi. Een tweede verrassing in de eerste ronde was de nederlaag van de Au straliër Mark Edmondson tegen de 17-jarige Amerikaan Tim Wilkison. De setstanden waren 6-3, 2-6 en 6-4. Edmondson kon het verlies niet ver kroppen en werd door wangedrag gerapporteerd bij de tennisbond. De Amerikaanse Billie Jean King heeft In Phoenix voor het eerst sinds twee jaar een belangrijk tennistoer nooi voor dames gewonnen. In de finale versloeg zij de Australische Wendy Turnbull met 1-6, 6-1 en 6-0. De overwinning op Wimbledon van 1975 was het laatste grote succes van de 33-jarige King. Zij trok zich daar na gedeeltelijk terug. Na een ge slaagde knie-operatie kreeg ze de smaak weer te pakken. Haar klasse bleek in Phoenix weer ontegenzegge lijk. De overwinning in het toernooi was 35.000 gulden waard. TOKIO De Japanse regering heeft in Tokio formeel goedkeuring verleend aan het verzoek van de Noordjapanse stad Sapporo om zich kandidaat te mogen stellen voor de organisatie van de Olympische Win terspelen in 1984. Van onze sportredactie AMSTERDAM Bondscoach Ernst Happel heeft in vergelij king met de wedstrijd tegen Noord-Ierland twee wijzigingen aangebracht in zijn selectie van 22 man voor de beslissende kwali ficatiewedstrijd van groep 4 van de voorronden van het wereld kampioenschap tegen België, die woensdag 26 oktober in het Olym pisch Stadion van Amsterdam wordt gespeeld. Ajacied Tscheu La Ling en RWD Molenbeek-doel man Nico de Bree zijn uit de groep weggevallen. Rob Rensen brink, hersteld van zijn blessure, en Jan Boskamp zijn nieuw op de lijst. Uit de groep van 22 zal Ernst Happel zijn definitieve selectie van 16 spelers kiezen, die vrijdag voor de eerste keer op het KNVB sportcentrum in Zeist bijeen komt. Gisteravond was deze „na dere" selectie nog niet vrijgege ven. dit in verband met de blessu re van Wim Rijsbergen en het feit, dat een aantal geselecteerden woensdagavond nog voor de di verse Europa Cup-wedstrijden moet aantreden met alle blessure- risico's van dien. De volledige groep van 22 spelers bestaat uit: Doelverdedigers: Jan van Beve- ren (PSV), Jan Jongbloed (Roda JC) en Eddy Treijtel (Feyenoord) Verdedigers: Wim Suurbier, Ruud Krol (beiden Ajax), Hugo Hoven- kamp (AZ'67), Wim Rijsbergen (Feyenoord), Johny Dusbaba (An- derlecht) en Ernie Brandts (PSV) Middenvelders: Wim van Hane gem, Jan Peters (beiden AZ'67), Johan Neeskens (Barcelona), Wim Jansen (Feyenoord), Willy van de Kerkhof (PSV) en Jan Boskamp (RWDM) Aanvallers: Ruud Geels (Ajax), Rob Rensenbrink (Anderlecht), Kees Kist (AZ'67), Johan Cruijff (Barcelona), Johny Rep (Bastia), Rene van de Kerkhof en Willy van der Kuylen (PSV). België Anderlecht is met zes spelers de grootste leverancier aan de voor lopige selectie van het Belgisch voetbalelftal, dat op 26 oktober in Amsterdam tegen Nederland speelt. Landskampioen Club Brugge is voorlopig met vier spe lers in de selectie vertegenwoor digd, 8tandard Luik met drie en Lierse SK met twee. RWD Molen beek, Lokeren, FC Köln, KV Kortrijk, Beerschot, Beveren Waas en FC Antwerp hebben ie der één speler in de selectie van bondscoach Guy Thijs. De selectie kent overigens geen noemenswaardige verrassingen, of het moest zijn dat Louis de Weerdt van Kortijk het enige nieuwe gezicht ln deze selectie van „oudgedienden" is. Twee be faamde spelers zijn, genezende van ernstige blessures, nog steeds niet beschikbaar. Het zijn doel man Piot. die afgelopen zomer aan zijn knie werd geopereerd, en de linkervleugelverdediger van RWD Molenbeek, Maurice Mar tens. Martens maakte afgelopen zondag in de thuiswedstrijd tegen Standard (0-1), gedurende één helft zijn rentree in de Brusselse formatie. De selectie van 22 spelers ziet er als volgt uit: Doelverdedigers: Jean-Marie Pfaff (SK Beveren Waas), Theo Custers (FC Antwerp) en Charles Engelen (Lierse SK). Verdedigers: Hugo Broos. Jean Thissen en Gilbert van Binst (al leen Anderlecht), Philippe Garot, Eric Gerets en Michel Renquin (Standard Luik), Louis De Weerdt (KV Kortrijk) en Walter Meeuws (Beerschot). Middenvelders: Ludo Coeck en Frank Vercauteren (beiden An derlecht). Paul Courant en René van der Eycken (Club Brugge) en René Verheyen (Lokeren). Aanvallers: Julien Cools en Raoul Lambert (Club Brugge), Francois van der Eist (Anderlecht), Roger van Gooi (FC Köln), Willy Wellens (RWD Molenbeek) en Jan Ceule- mans (Lierse SK). EK 1980 Nederland is met West-Duitsland, Engeland, Griekenland, Italië en Zwitserland kandidaat voor de or ganisatie van het eindtoernooi van het Europees voetbalkampi oenschap voor landenteams in 1980. De voetbalbonden van deze zes landen hebben zich voor de sluitingstermijn (15 oktober) bij de UEFA aangemeld. De Europe se unie zal voor het einde van de maand een van de zes de organi satie opdragen. In het land waar de eindronden zullen plaats vin den, wordt op 18 november ook de loting verricht voor de voorron den. De eindronden worden voor het eerst met acht landen ge speeld. Voorheen was dat altijd met vier. Het land dat de finale organiseert is daarvoor automat tisch geplaatst. Met uitzondering van Albanië en Liechtenstein hebben alle Europese landen voor het toernooi ingeschreven. Dat zijn er 32 in totaal. De 31 ploegen, die voorronden moeten spelen, worden in zeven groepen onderge bracht. De winnaars gaan over naar de eindronden. ZE SMALL WORLD (1) Toen het Nederlands elftal vorige week woensdagavond terugkeerde op Schiphol van een nogal ontluis terend optreden in Noord-Ierland werd het gezelschap op. Schiphol verrast door de laatste trouwe sup porter. Met een bos rozen en een fles champagne in de handen en een ferme glimlach op de wangen stapte zij op coach Ernst Happel af: Joan Haanappel. In haar kielzog sloop een fotograaf mee die zich nogal ontstemd toonde toen ande re fotografen dit spontane hulde blijk ook wilden vastleggen. Die van het ochtendblad De T. slaagde. Afgelopen zaterdag werd het kiekje afgedrukt met als onder schrift: „Rode rozen voor Oranje- coach. Hulde voor het Nederlands elftal en bondscoach Ernst Happel. Op Schiphol verraste Joan Haan appel „der Ernst" met een fles champagne en een bos rode rozen nadat het Oranje-gezelschap woensdagavond laat op de luchtha ven vanuit Belfast arriveerde". Hoe nu? Een laatste poging van Joan om in de schijnwerpers te komen? Een nieuwe affaire die ge heim diende te blijven? Nee, Joan Haanappel stond op Schiphol wegens haar medewer king aan een nieuw voetbalblad dat binnenkort moet gaan verschij nen. Het blad gaat „Spits" heten. Een eerste proefnummer zal wor den uitgeeeld aan de toeschouwers bij Nederland-België, volgende week woensdag. Een tweede proef nummer (het tweede nul-nummer in vakjargon) dient enkele dagen later te verschijnen in het week einde. Stuwende kracht achter het blad is Bert Spaak, directeur van het maandblad Sport, een uitgave van Prod Prom Friends. ZE SMALL WORLD (2) Is er dan toch een gat op de voet baltijdschriftenmarkt ontdekt, me neer Spaak? Nee, dat is dus niet zo. Tenminste de omvang van het gat is nog niet bekend. „Een meneer met wat geld heeft gevraagd dat te onderzoe ken" Vandaar dus de proefnum mers van „Spits" Veel meer weet Bert Spaak er ook niet van want hij doet alleen de technische uitvoe ring. Hij weet bijvoorbeeld dat het blad op dinsdag moet gaan ver- schijnen en dat het op hetzelfde papier gedrukt gaat worden als Sport (het gaat goed met Sport, er komen iedere week 100 nieuwe ab onnees bij, in totaal zijn het er nu al zo'n 3000, het bestaat één jaar). Voor de rest is alles ln handen gelegd van de redactie. Die redac teuren zijn Eddy Poelmann (TROS-radio), Harrie Vermeegen (medewerker VAR A's Tussen start en finish) en Kees Jansma (Studio Sport). Verder gaan Studio Sport mensen als Theo Reitsma, Hugo Walker en Herman Kuiphof bijdra gen verzorgen. Ook Rob van der Gaast (eindredacteur NOS-Langs de Lijn) en Jaap Hofman (producer NOS-Langs de Lijn) gaan medewer king verlenen. En dan natuurlijk Joan Haanappel die met rode rozen en flessen cham pagne nieuwe abonnee's moet strikken. ZE SMALL WORLD (3) Er staat nóg een nieuw blad op stapeL Althans op stapel, de bedoe ling is dat het volgend jaar septem ber uitkomt Ook 'hier zit Bert Spaak als directeur achter. Het blad dient een oplage van 200.000 te krijgen en gratis verspreid te worden. De kosten dienen gedra gen te worden door de sportspon- sors die op dit moment benaderd worden. Bert Spaak: „Een concept voor dat blad hebben we al hele maal klaar liggen." SPONSOR Op zoek naar de waarheid in de affaire Punch komt een Trouw-ver- slaggever telefonisch in contact met de firma Wust te Weesp. Die firma staat achter de naam Pioneer en wil Punch niet langer als spon sor dienen. Tsja, de man die u zoekt is even niet aanwezig, maar waar gaat het over? Over dat verhaal Punch voor de krant. Juist. Luistert u eens, als u hier naartoe komt en u maakt een mooie foto waarop een bord met onze naam zichtbaar is dan kunt u zo tweehonderdvijftig gulden van ons krijgen. DOODSTRAF Een gezonde geest in een gezond lichaam, dat krijg je ervan als je sport gaat beoefenen. Maar een maal in het wereldje van de be roepssporters verzeild geraakt merkt men ineens te doen te heb ben met Wiegels utopie. De presta tiemaatschappij in optima forma. Loon naar werken en wie niet mee kan komen dient af te vloeien naar een sigarenwinkeltje als tenminste het geluk nog een handje helpt. Praten mag, maar niet onder het werk en alleen als er iets gevraagd wordt. Meepraten is storend, mee denken verboden. Daar krijg je dan een sporthart van en een geest die zich richt tegen iedere aantasting van de bestaande orde. Dat is dus die zo geroemde gezonde geest. Vandaar ook dat het altijd interessant is om te horen hoe een sportman of sportvrouw denkt over zaken die buiten het veld gebeuren. Het Duitse weekblad „Stern" hield zich onlangs ln het kader van de worsteling die West-Duitsland met zichzelf uitvoert, bezig met de vraag of de doodstraf weer inge voerd moest worden Vanzelf kwam men bij de gezonde geesten terecht die de gezonde volksopinie zo goed kunnen vertolken. Peter Krohn, manager van de voet balclub HSV, toonde zich geen voorstander van de doodstraf. Het leek hem beter om iemand levens lang te geven want dat is nog een ergere straf. De atlete Liesl Weter- man vond echter dat de doodstraf er wel moest komen om de spiraal van moord en doodslag te doorbre ken. Annegret Richter, ook atlete, meende dat de doodstraf ingevoerd moest worden voor gevallen waarin moord duidelijk bewezen wordt. De voetballer Berti Vogts was gewoon voor de doodstraf met een bijbeho rende wetswijziging. Nu ja, een gezond lichaam zullen ze toch zeker wel hebben. RADIO (1) Radiomakers schijnen tegenwoor dig heel aardige dingen te doen. Alleen wordt er zo weinig geluis terd dat het niemand lijkt op te vallen. En de pers helpt ook al niet, want iedere zucht op het televisie scherm wordt van commentaar voorzien, maar de radio moet er gens ver weg in de prijzen vallen om de krant te halen. Alsof het allemaal zo opwekkend ls wat er dagelijks via de beeldbuis wordt uitgezonden. Dus de radio maar aangezet en eens luisteren wat daar op sportge bied allemaal te koop is. De vier Hilversumse zenders zijn wekelijks goed voor 476 uur radio. De vaste sportrubrieken nemen daarvan 17 uur en 35 minuten voor hun rekening. Weinig dus. De mees te sport valt op Hilversum UI te beluisteren: totaal 12 uur en 30 minuten. Een leuke score voor de popzender als er twee andere zen ders zijn voor het gesproken woord. De radio biedt: Zaterdag: 1 uur TROS-Sportcafé, 4 uur NCRV-Sportshow. Zondag: 30 minuten AVRO-Sport- panorama, 4 uur NOS-Langs de Lijn. Maandag: niets. Dinsdag: 1 uur VARA-Elles Berger praat met mensen uit de sport. Woensdag: 30 minuten TR08- Sport na sport, 1 uur en 5 minuten VARA-Tussen start en finish, 3 uur en 30 minuten N08-Langs de lijn. Donderdag: 45 minuten AVRO- Sportpanorama. Vrijdag: 1 uur en 15 minuten KRO- Goal. De EO. VPRO en de adspiranten van Rob Out doen niet aan sport. Koploper is de NOS met 7 uur en 30 minuten. De NCRV volgt op ruime afstand met 4 uur. De VARA is derde met 2 uur en 5 minuten. De TROS komt tot anderhalf uur maar geeft ln de normale actuali teitenprogramma's nogal wat extra sport. Dat laatste staat dan ln schril contrast tot de uitzendingen van de radionieuwsdienst waar al leen aandacht is voor tennis- en schaaknieuws als de ene kenner tenminste geen vrije dag heeft. RADIO (2) Wat doet de radio precies met de sport? In de loop-van de komende weken moet onze J. C. Brak dat maar eens bestuderen. Vandaag deel 1, de uitzendingen van AVRO- Sportpanorama op donderdag van 12.15 tot 13.00 uur. Het programma is van Jos Kuijer en Gerard Zonder en staat onder eindredactie van Dick van Rijn. Afgelopen donderdag bevatte het programma de volgende onderde len: Dick van Rijn legt de vinger op de zere plek van het Nederlands elftal, Hugo Morrens stelt de Belgi sche bondscoach Guy Thijs in staat te onthullen dat hij tegen Nederland voluit op de aanval gaat spelen met twee spitsen, Plet Tee ling babbelt met de biljarter Hans Vuitink, Hans Doeleman geeft een AVRO-hengel weg en prijst zijn NWS aan, Jos Kuijer praat „iets langer" dan normaal (nog geen zes minuten) met de tafeltennissir Bert van der Helm, dan is Dick van Rijn weer terug als voorlichter voor alle paardenliefhebbers, Ger Jansens spreekt een tekstje uit over de schaaktweekamp Spasski-Timman en tenslotte neemt Hans Prakke Peter Post en Hennie Kuiper even apart over de nieuwe sponsor van de fletsploeg en de verhoudingen ;binnen de ploeg. Negen onderwerpen, binnen drie kwartier aaneengeregen met van die supermarktmuziek. Die muziek vormt overigens het enige verschil met 25 jaar geleden toen er stevige marsmuziek rond de sport werd ge draald. Voor de rest zou het even goed 1952 kunnen zijn als Sportpa- norama de lucht in gaat. Elke vorm van kritiek is zoek. De kabbelende interviews zijn obligaat en zonder één verrassing. Wel een prestatie om tot zo'n resultaat te komen met ne gen onderwerpen en acht medewer kers. KNECHTJE In het uit simpele maar wervende stukjes en grote advertenties opge trokken blad „AZ" figureert deze maand de WD-vedette Peter Kneg- jens als „De Gast Van AZ". Het probleem met Knegjens is dat het meestal alleen maar aardig is als het nergens over gaat. Gaat het wel over iets dan raakt hij de draad van zijn betoog na enkele woorden kwijt en redt de zaak door aan te dringen op het afsluiten van weddenschappen. Peter Knegjens klaagt in Televizier, de verpakking van de AVRO-bode. dat hij zo weinig kansen krijgt om zijn talent te tonen, het „dynamisch, explosief Byzantijns manuaal en snaaks vernieuwend taalgebruik". Eigenlijk blijft het bij eens per week „Met het oog op morgen" en drie maal per jaar de speciaal voor hem georganiseerde speedboatraces. Volgens sommigen echter juist ge noeg om aan de kamerbrede woor denwaterval van die geblokte Jon gen geen blijvende schade over te houden. Maar het ging over dat stukje in de folder van Molenaar. Na alle proble men van het betaalde voetbal op een hoop geveegd te hebben wijst hij AZ (eventueel samen met PSV) aan als de club waar de natie nog enige hoop uit kan putten. Tenslotte komt hij bij de kern van zijn betoog: „Want als ik zo frank en vrij mag zijn: van onze regering heb ben we weinig initiatief te verwach ten. De voetbalsport schreeuwt om sanering. Maar ln dit tijdvak ligt het accent meer op brood dan op spelen". Knegjens serieus. Nooit gehoord van het rapport Christiaanse. Of misschien wel eens van gehoord maar meteen gedacht, die Christi aanse die ls toch geen minister. Dat hij zijn rapport met vergaande sane ringsvoorstellen ln opdracht van CRM vervaardigde doet zeker niet ter zake. Het betaald voetbal schreeuwt zo hard om sanering dat de regering die zoals bekend de be drijfstak betaald voetbal ln Neder land runt wel Iets moet doen. De Haagse lulerikken denken echter voornamelijk aan het brood en ver geten de spelen. En dus vergeten ze het betaald voetbal. Van Doorn heeft nooit over betaald voetbal na gedacht. Boersma heeft nooit iets gezegd over spelerssalarissen en het transfersysteem en zelfs Van Agt heeft het geweld op het veld nooit een blik waardig gekeurd. Knegjens serieus en op de bres voor het betaald voetbal en de geblokte Molenaars. Hij verdient een eigen programma, maar laat het alsje blieft nergens over gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11