Man in Duits uniform kan wel Menten zijn' Zó is-ie voor brieven. En zo voor dieven. Metro cadeau van miljard 'Reacties van kinderen op echtscheiding verschillen' Tweetal in arrest De Froe bestrijdt getuigenverklaring Prinses Beatrix opent lijn naar Bijlmer Boersma wil klachtencommissie voor werknemers vf fERDAG 15 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet oor Leo Kleyn MSTERDAM De verdediger van Pieter Menten, mr L. van Heijningen, is er gisteren door ficier van justitie mr A. F. C. J. Habermehl van beschuldigd de bijzondere strafkamer van de msterdamse rechtbank op een dwaalspoor te hebben gebracht. De raadsman, zo hield de officier rechtbank voor, heeft een getuige laten horen, terwijl hij wist dat een autoriteit op het iderhavige gebied het met de ten gunste van Menten afgelegde verklaring niet eens was. door de officier bedoelde auujri- it is prof. dr A. de Froe. die gisteren rklaarde dat niet mag worden uit sloten dat foto's van een in Duits liform gestoken man Menten voor ellen. Maandag zei een door de rdediging opgeroepen getuige, me- ouw M. Sickesz uit Wassenaar, dat na bestudering van een van die to s tot de conclusie was gekomen t daarop niet Menten was afge- eld Haar gevolgtrekking was oral gebaseerd op een vergelijking n de neus van Menten met die van geüniformeerde Een neus. be- ogde zij, verandert in de loop van jaren niet. ïtuigi .ge De Froe. oud-hoogleraar in antropobiologie, en in het bijzon- od r de menselijke erfelijkheidsleer, ïzc n de Universiteit van Amsterdam. a- rtelde de rechtbank gisteren dat n neus wel aan verandering onder- vig is. Ook zei hij dat niet zulke iolute conclusies kunnen worden trokken als mevrouw Sickesz ■eft gedaan, wanneer niet bekend op welke afstand een foto is geno- en en in welke richting de gefoto- afeerde kijkt. In zo'n geval, aldus Froe, kom je er niet met een eetlat. ondersteuning van zijn argu- enten had hij een andere foto van :n geüniformeerde man, die duide- jk meer gelijkenis met Menten ver ende. in zijn onderzoek betrok- Hij voerde aan dat mevrouw ickesz de technische moeilijkhe en van een vergelijkend onderzoek ,n id onderschat. e conclusies van mevrouw Sickesz. 18 i liet De Froe de rechtbank weten, ne aren hem bekend, omdat Van Heij- or- Ingen die aan hem had voorgelegd, evrouw Sickesz had daar zelf om iizocht. waarbij zij de hoogleraar d aangeduid als ,,de absolute au- iriteit op dit gebied". Na kennisne- ng van het rapport van mevrouw ickesz had De Froe de raadsman ok laten weten het daarmee niet in$ te zijn. Nadien had hij niets leer over deze kwestie vernomen, fttdat hij deze week in de krant las i de Wassenaarse arts voor manu- rtherapie haar opvatting ten over man van de rechtbank had uitge togen. oor de officier van justitie ervan Prof. dr A. de Froe beschuldigd informatie te hebben achtergehouden, zei Van Heijningen dat het hem niet meer gelukt was nader contact met De Froe op te nemen. Hij weet dat onder meer aan het gebrek aan tijd dat hij had ge had. Toen Menten zelf nog aan kwam met een rapport van een der de, anonieme, deskundige, wiens mening weer afwijkt van die van De Froe, toonde deze zich bereid ook daarover de rechtbank zijn oordeel te geven. grote kosten gepaard is gegaan. Volgens Menten is deze brief, zoals alle „kelderstukken", vervalst. „Zo'n stuk", riep hij uit, „is alleen maar rijp voor de kachel, en nergens anders voor". Zijn verdediger sugge reerde dat de documenten vervaar digd zijn, toen het er nog naar uitzag dat Menten in Polen, dat om zijn uitlevering had gevraagd, terecht zou staan. De president, mr J. A. Schröeder, merkte op dat de uit Krakau afkom stige brieven wel zijn geschreven in de wijdlopige „Menten-stiji", waar op Menten uitriep dat dat niet zijn stijl is, maar die van zijn vrouw en van zijn advocaten. Zelf zou hij in het verleden nauwelijks een brief hebben geschreven. Represaille „Menten-stijl" Na de foto's kwamen gisteren de zogenoemde „kelderstukken", af komstig uit het vroegere Nederland se consulaat in Krakau, aan de orde. Menten heeft enige tijd in dat con sulaat gewoond. Bij opruimings werkzaamheden werden in 1954 in de kelder van dat gebouw kennelijk aan hem toebehorende documenten gevonden. De papieren belandden bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. waar ze kortge leden, nadat het onderzoek in de zaak-Menten heropend was, weer boven water kwamen. De rechtbank stond uitvoerig stil bij een tot die documenten behorende brief waarin Menten bladzijdenlang uiteenzet hoezeer hij altijd de Duit sers terwille is geweest. Onder meer wordt daarin gerept over een schen king van Menten aan de SS, die met Het handschrift waarin de brieven geschreven zijn, is door twee schrift kundigen van het Gerechtelijk labo ratorium in Rijswijk op echtheid gecontroleerd. Daarbij is geconclu deerd, zoals de president liet weten, dat de brieven „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid" en „met de hoogste mate van waar schijnlijkheid" door Menten zelf zijn geschreven. Menten wierp tegen dat brieven perfect vervalst kunnen worden, en zijn raadsman merkte op dat ook Solsjenitsin dat ervaren heeft. Tussen de bedrijven door hoorde de rechtbank op verzoek van de verde diging de hoofdredacteur van Ac cent. Hans Knoop. Dat intermezzo leverde weinig meer op dan de me dedeling van Van Heijningen dat door Knoop in Rusland ondervraag de ooggetuigen van de massa-execu tie in Podhorodze het mogelijk over een andere executie hebben gehad. Volgens Van Heijningen heeft op 7 juli 1943, precies twee jaar nadat een groot aantal inwoners van Podho- rodce zou zijn doodgeschoten, een veldslag tussen Duitsers en Oekraïe- ners plaatsgevonden, waarbij dorpe lingen het slachtoffer van represail lemaatregelen zijn geworden. De zitting wordt maandag voort gezet. Het heeft de Heere behaagd in Zijn heerlijkheid op te nemen, mijn lieve vrouw, onze zorgzame moe der en oma Engelina van Ginkel-van den Heuvel op de leeftijd van 70 jaar. Psalm 321 en 4 iber.) Veenendaal: W. A. van Ginkel Veenendaal: E. P. van Ginkel Alphen a/d Rijn: Z. J. de Kleuver-van Ginkel S. de Kleuver Barneveld: A. van Ginkel P. van Ginkel-Anbeek Veenendaal: W. A. van Ginkel J. van Ginkel-Willemsen Veenendaal: C. van Ginkel H. C. van Ginkel-Visser Veenendaal: Th. P. van Ginkel G. van Ginkel-Visser Utrecht: G. E. H. Dingemanse-van Ginkel A. Dingemanse en kleinkinderen Veenendaal, 14 oktober 1977 Julianastraat 40 Gelegenheid tot condoleren maandag 17 oktober van 19.30-20.30 uur in het gebouw van de Chr. Geref. Pniëlkerk ingang Tuinstraat. De begrafenis zal plaatshebben dinsdag 18 okto ber om 14.30 uur op de Algemene Begraafplaats te Veenendaal. Daaraan vooraf zal om 13.00 uur een rouwdienst worden gehouden in de Chr. Geref. Pniëlkerk. Psalm 90 6 (berijmd). Heden nam God van ons. voor ons geheel onver wacht. onze lieve moeder, oma. schoonzuster en tante. Arendje den Dulk-Pronk weduwe van Leendert Johannes den Duik. op de leeftijd van 76 jaar Alphen aan den Rijn C. Pronk-den Duik J. Pronk Scheveningen: H. J den Dulk-den Duik A. den Duik Zoetermeer: J Noppe-den Duik H N. Noppe Kleinkinderen en verdere familie. "Gravenhage. 11 oktober 1977. Burgemeester van der Werffstraat 107. D< teraardebestelling zal plaatshebben zaterdag '5 oktober te 11 30 uur op de Algemene Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan Vertrek vanaf ,,'t Statonhuvs" te M uur Na een werkzaam leven is van ons heengegaan mijn geliefde man, onze zorgzame vader, grootva der en mijn broer Willem Hofman echtgenoot van A. M. Hofman-den Draak op de leeftijd van 73 jaar. A. M. Hofman-den Draak J. W. Hofman N. L. Hofman-Verhagen Annemarie Dick Hans P. C. Hofman W. Hofman Vlaardingen, 13 oktober 1977. Liesveld 74. Geen bloemen - Geen toespraken Gelegenheid tot condoleren maandagavond a.s. van 19.00-20.30 uur in de aula van „De Marnix- flat", Marnixlaan te Vlaardingen. De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 18 okto ber a.s. op de algemene begraafplaats „Holy", Olmendreef te Vlaardingen, alwaar voorafgaande in de aula een dienst van woord en gebed zal worden gehouden. Aankomst aldaar om 14.15 Heden overleed mijn vader en onze directeur de heer Willem Hofman Accountant-administratieconsulent Federatie-belastingconsulent in de leeftijd van 73 jaar Vlaardingen, 13 oktober 1977 Liesveld 100 J. W. Hofman Personeel Accountantskantoor Hofman it Hofman B.V. Geen bloemen, geen toespraken Zijn werklust en persoonlijke omgang zullen voor ons altijd een voorbeeld blijven. Gelegenheid tot condoleren maandagavond a.s. van 19.00-20.30 uur in de aula van „De Marnix- flat". Marnixlaan te Vlaardingen De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 18 okto ber a.s. op de algemene begraafplaats „Holy", Olmendreef te Vlaardingen. Aankomst aldaar om 14.15 uur. De vele blijken van medeleven na het overlijden van onze geliefde man, vader, groot- en overgrootvader Johannes Hooimeijer hebben ons goed gedaan. Wij danken daarvoor heel hartelijk. M. Hooimeijer-den Hoed kinderen, klein- en achterkleinkinderen Ridderkerk, oktober 1977 Boksdoornstraat 30 -a?ü3ï!j pt.ii De politie adviseert.. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het eerste deel van het kostbaarste werk dat ooit In Amsterdam is gebouwd de metro-oostlijn is een cadeautje van het Nederlandse volk, ter waarde van bijna een miljard gulden. In Nederland is geen ruimte meer voor nieuwe metrolijnen, deze vorm van openbaar vervoer is té groot en te kostbaar. De hoofdstad doet er goed aan met die realiteit rekening te houden. Dit zei minister Westerterp gisteren tijdens een bijeenkomst in het Wees perplein-station, een kwartier voor dat prinses Beatrix, in aanwezigheid van prins Claus, drie metrotreinen het station liet binnenrijden. Zij schakelde de stroomvoorziening in. en dat betekende de aanvang van de dienstregeling Weesperplein naar de beide eindstations in de Bijlmer meer. „De Nederlandse samenleving." al dus de minister „zal jaarlijks diep in de buidel moeten tasten om de Am sterdamse metro draaiende te hou den. In 1978 rekenen we op een rijks bijdrage voor de metro van 75 mil- Vak hppld joen. een bedrag, dat in 1980 (als de hele lijn in gebruik is) naar verwach ting zal oplopen tot 100 miljoen. De totale bijdrage voor het Amsterdam se openbaar vervoer komt volgend jaar. inclusief de metro, op 303 miljoen. Daarbij moet men beden ken dat het rijk voor het totale streekvervoer op het platteland, in totaal 387 miljoen uittrekt Westerterp merkte voorts op. dat de metro stellig van grote betekenis zal zijn voor de stad Burgemeester Polak zei onder meer. dat er gesproken kan worden van een historisch moment nu Amster dam de ingebruikneming beleeft van het eerste deel van het grootste ci- viel-technische werk. dat ooit in de hoofdstad is uitgevoerd AMSTERDAM Dat scheidingen ook voor de kinderen uit het huwelijk dat ontbonden wordt, zeer nare ervaringen kunnen zijn, is algemeen bekend. Maar hoe kinderen op verschillende leeftijden nu eigenlijk reageren op een echtscheiding en hoe lang het duurt voordat zij zoiets een beetje verwerkt hebben, was niet bekend. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan heeft de redactie van het maandblad Ouders van Nu gisteren een studiedag gehouden, die gewijd was aan het ontwerp „Kind en echtscheiding". In opdracht van het blad heeft de Amsterdamse psychologe mevrouw drs Wiljen Schouten-van Seters een inventariserend onderzoek gedaan naar de vraag, wat echtscheiding voor een kind betekent en wat ge daan zou kunnen worden om de schade te beperken. Voor deze rapportage heeft Wiljen Schouten geen eigen onderzoek on der kinderen van gescheiden ouders verricht, maar is zij begonnen met een inventarisatie van alle mogelijke studies, die er op dit gebied verricht zijn. Daarbij bleek, dat eigenlijk al leen in Amerika systematisch onder zoek was gedaan onder grote groe pen kinderen van gescheiden ouders: het zogenaamde Children of Divorce-project. Sinds 1971 wordt in Califomië in het kader van dit project een systemati sche studie gemaakt van de reactie van kinderen op de scheiding van hun ouders. Het aantrekkelijke van dit onderzoek is, dat er „normale" kinderen bij betrokken zijn, dat wil zeggen, dat het geen kinderen be treft, die door de scheiding zo van hun stuk zijn geraakt, dat ze ergens in behandeling zijn. Voor het studie project had men zestig gezinnen met 131 kinderen beschikbaar, de ouders waren van drie tot 23 jaar getrouwd geweest, de gemiddelde leeftijd van de vaders van 37, die van de moeders 34 jaar. Verschillend gedrag Naar de verschillende leeftijdsklas sen vertoonden de kinderen ver- schllend gedrag, maar er kwamen toch een paar algemene conclusies naar voren. Kinderen, die niet voor bereid waren, reageerden het hef tigst op een scheiding; opvallend was verder dat vrijwel alle kinderen na de scheiding veel meer behoefte bleken te hebben aan lichamelijk contact, niet alleen thuis, maar ook op school (ze wilden erg graag aange haald worden). Verder bleek, dat, wanneer de conflicten van de ouders na de scheiding nog blijven voortdu ren, jongere kinderen daarvan vaak het slachtoffer zijn. Zij kunnen zich niet onttrekken aan de ruzies, de woede of de verslagenheid van hun ouders. Ze zijn nog niet zelfstandig genoeg om zich tegen de één of de ander te keren en kunnen hun me ning nog niet onder woorden bren gen. Oudere kinderen voelen zich genomen en zijn boos. Kinderen, die ouder zijn dan veertien, kunnen zich beter distantiëren en desnoods met leugentjes om bestwil belde ouders te vriend houden. Over het algemeen bleek, dat de meeste kinderen na verloop van een jaar weer hun ..nor male" gedrag van voor de scheiding terug hadden. Kleuters Een paar reacties van jonge kleuters van twee. drie jaar op de scheiding van hun ouders: allemaal reageerden ze met gedragsveranderingen. Het hevigst reageerden de kinderen, die geen uitleg hadden gekregen van het verdwijnen van de vader. Ze deden treurige spelletjes en waren vaak bang. Na een jaar waren de meeste kinderen bijgetrokken, maar hadden nog wel een grote behoefte aan koes tering. Drie van de kinderen waren er na een jaar ernstiger aan toe Hun moeders waren erg bezig met wraak gevoelens tegenover de vader, waar door ze de kinderen, die In deze fase nog zo afhankelijk zijn. bang maakten. Kleuters van drieeneenhalf tot vier eneenhalf jaar: deze vertoonden on rust. irritaties en angst. Met hun beginnend geweten voelden ze schuld, ze dachten dat zij de oorzaak van de scheiding waren. Ze konden hun angsten moeilijk de baas wor den via het spel en konden slecht compensaties vinden voor het ver lies van hun vader Ze bleken alle maal beperkt en geremd in hun spel geworden te zijn. Kleuterschoolkindem tot zes jaar: deze vertoonden, ook Irritaties en angsten, maar hadden meer begrip voor deze problemen in verband met de scheiding. Hun vertrouwen was minder geschokt dan dat van de jongere kinderen en ze konden com pensatie zoeken op school of ln ande re bezigheden. Na verloop van een Jaar waren vijf kinderen, waarvan vier meisjes in een veel slechtere toestand dan vlak na de scheiding. Ze vertoonden allerlei kenmerken, zoals kinderdepressies en slechte schoolprestaties. Vooral de meisjes zagen de hereniging van de vader als het uiteindelijke geluk. Kinderen van zeven en acht jaar: van alle onderzochte kinderen ver toonden de kinderen van deze leef tijd het meeste openlijk verdriet. Ze konden dat verdriet slecht aan, zochten geen compensaties. Ze von den dat ze echt een gezin nodig hadden en wensten op één na alle maal een verzoening tussen de ou ders; vooral de jongens misten hun vader erg. Ze eisten soms desnoods dan maar zo snel mogelijk een nieu we vader. Bijna alle kinderen in deze groep wilden hun vader vaker zien. zelfs al zagen ze hem twee keer per week. Kinderen van deze leeftijd blijken vaak een speelbal van de ouders te zijn, die elkaar via de kinderen proberen te manipuleren. De kinderen kunnen zich niet ver zetten, voelen zich nog te afhanke lijk van degene, die hen verzorgt. Meer dan de helft van deze kinderen veranderde in schoolgedrag. Na een jaar berustten de meesten in de scheiding, aanvaardden deze als een feit, maar toch bleef een derde van de jongens nog fantaseren over een verzoening van hun ouders. Masker Kinderen van negen en tien Jaar: op deze leeftijd begonnen de kinderen een „masker" te vertonen: ze deden zich bij een eerste contact voor of ze de situatie in de hand hadden; pas na enkele gesprekken kwamen ze voor de dag met hun problemen. Deze kinderen schaamden zich over de scheiding en het gedrag van hun ouders. Ze konden hun verdriet be ter inkapselen dan jonge kinderen en gewoon doorgaan met hun ont wikkeling. Het grootste verschil met de jongere kinderen bestond erin, dat kinderen van negen en tien jaar echt heel boos waren op die ouder, die het initiatief voor de scheiding had genomen. Velen hadden een grote angst voor hun lot. voor het geval hun moeder Iets zou overko men. bij sommigen groeide dat uit tot een fobische angst. De helft van deze kinderen functioneerde slech ter op school, meestal door een com binatie van agressief gedrag en slechte concentratie Na een jaar waren elf van de vijftien onderzoch te kinderen weer op peil. De hevige gevoelens waren gekalmeerd. Som mige kinderen hadden wel een ver snelde ontwikkeling doorgemaakt en hadden een verbazingwekkend groot begrip gekregen voor hun ou ders. In het algemeen was er nog wel veel bitterheid over de scheiding. Weinig kinderen konden het aan om met beide ouders contact te onder houden. Tenslotte kinderen van dertien jaar en ouder: de verwachting was dat deze groep wat gedistantieerder zou staan ten opzichte van de scheiding. Dat bleek juist niet het geval te zijn. Voor vrijwel allemaal betekende de scheiding een uiterst pijnlijk gebeu ren. Ze waren erg verdrietig, maar schaamden zich daarover en konden er daardoor moeilijk over pratrn met anderen. Vaak gaan ouders zich juist tegenover deze kinderen te bui ten door hen allemaal intieme de tails te vertellen over de vroegere huwelijkspartner. Bijna alle jonge ren in deze groep zeiden dat ze moei lijk konden denken aan hun eigen toekomst als huwelijkspartner; een gedeelte had zich voorgenomen om maar nooit te trouwen of om uiterst selectief te werk te gaan bij hun partnerkeuze. De beste oplossing voor de jongeren van deze leeftijd om door de problemen van de schei ding van zijn ouders heen te komen, lijkt te zijn: loskomen van beide ouders, vooral wanneer die daar zelf aan meewerken. Schade berokkenen In het rapport staat ook een hoofd stuk over hoe te bereiken dat een schelding een kind zo min mogelijk schade berokkent. Dat kan door te voorkomen dat de scheiding een „verwoestend" karakter krijgt (wat gebeurt wanneer kinderen langdu rig geconfronteerd worden met hevi ge scènes, kinderen abrupt te ont trekken aan hun oorspronkelijke leefmilieu, het plotseling en voor goed verdwijnen van een van de ouders, het verbreken van alle con tact met de verdwenen ouder, het zwartmaken van de vertrokken partner en het gebruiken van de kinderen als een pion in de onderlin ge strijd). Verder moet men ervoor zorgen dat de kinderen op tijd en zo rustig mogelijk te horen krijgen, dat er een scheiding op handen is. Na de scheiding moeten ouders en kinde ren voldoende tijd en gelegenheid krijgen om de zaak te verwerken. Daarom moet de overgebleven ou der proberen de kinderen uitleg te geven over wat er gebeurd is. waar bij hij of zij niet moet denken: de kinderen praten er zelf niet meer over, laat ik ook mijn mond maar houden. Het feit, dat de kinderen niet meer over de scheiding spreken, betekent namelijk helemaal niet dat ze de zaak verwerkt hebben; mis schien zwijgen ze liever uit angst zichzelf of de ouders weer verdrietig te maken. DEN HAAG Elke onderneming zal een soort klachtencommissie moeten krijgen, waar werknemers klachten kunnne Indienen over hun werksituatie. Br moet hiervoor een wettelijke regeling komen. Dat Is de bedoeling van minister Boersma van sociale zaken. Hij heeft over zijn plannen de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd. De internationale arbeidsorganisa tie had enige tijd geleden een aanbe veling gedaan om Individuele werk nemers binnen de onderneming een „klachtrecht" te geven. •De klachtencommissie moet de klacht beoordelen, en zowel aan de bedrijfsleiding als aan de klagende werknemer advies uitbrengen. De leden van de commissie moeten voor de helft worden aangewezen door de ondernemingsraad, en voor de andere helft door de bedrijfslei ding. De commissie moet bestaan uit werknemers van het bedrijf. Daarnaast moeten er een of enkele „klachtenbegeleidere" worden aan gewezen. Die moeten een klagende werknemer helpen bij het verwoor den van zijn klacht, de klacht onder zoeken. doorverwijzen en begelei den. Hij ging in op beschouwingen en commentaren van de afgelopen ja ren, waarin de indruk is gevestigd, dat dit werk het resultaat is van een enorme dadendrang van de dienst Publieke Werken Van de moloch P W., die eerste het stadsbestuur en vervolgens een groot deel van de stad zou hebben platgewalst! Polak noemde dit een volkomen vals beeld „Als er ooit een werk is geweest, waarin de besluitvorming door de bestuurlijke organen stap voor stap. fase voor fase is gedaan, dan wel in dit geval. De verantwoordelijkheid heeft gelegen bij de bestuurlijke in stanties. Ik ben van mening, dat niet ver meende tegenstellingen tussen tech nische diensten en bestuur, de kern is van wat men de ..metrokwestie'' heeft genoemd, maar de veel opmer kelijker wringing tussen de resulta ten van de democratische besluit vorming enerzijds en de zeer krach tig gebleken onderstroom in de me ningsvorming anderzijds." Hij weet de „aanzienlijke overschrij ding" van de oorspronkelijk geraam de kosten aan sinds 1970 optredende loon- en prijsstijgingen Volgens de minister is men twintig procent bo ven de oorspronkelijk geraamde kos ten gegaan. De ruim duizend genodigden maak ten een feestelijke rit naar beide Bijlmer-eindstations. Tijdens de openingsrit bleven incidenten uit. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij het ver trek van prinses Beatrix en prins Claus na de officiële opening van de metro-oostlijn heeft zich een incident voor gedaan, waarbij door een groep van naar schatting ruim hon derd demonstranten met toma ten en uiteenspattende zakjes menie naar de eregasten is gegooid. Het incident was slechts van korte duur. De politie arresteerde de 31-jarige H. O wegens het werpen van menieprojectielen, alsmede de 19-jarige student A H Het verfincident voltrok zich toen het kroonprinselijk paar zich van het metrostation Weesperplein naar de hofauto begaf. De prinses werd niet geraakt, haar echtgenoot liep enkele verfspatten op. minister Westerterp kon enkele projectielen niet ontwij ken en vertrok met verfvlekken op zijn kostuum naar Den Haag. Ook burgemeester Polak heeft verfspat ten opgelopen. Er ontstond omstreeks half een een licht-chaotische situatie. Het pu bliek was tot vrij dicht in de nabij heid van het loopparcours van de gasten en begeleidende autoriteiten toegelaten. Men had het niet nodig geoordeeld tot een straffe afzetting te komen. Na het verlaten van de uitgang van het metro-station wer den tomaten en. in dun plastic ver pakte. menie, die het effect van een bommetje veroorzaakt, over de hoof den van het publiek geworpen In eerste instantie maakte een foto graaf door middel van een waarschu- wingsgebaar de prinses attent op de dreiging. Terstond vormden recher cheurs en leden van de Rijksvoor lichtingsdienst een cordon rondom het paar. dat uitgeleide werd gedaan door burgemeester Polak en de com missaris der Koningin ln de provin cie Noord-Holland, drs R. J. de Wit De eveneens toegeschoten politie mensen liepen verfspatten op. Prinses Beatrix en prins Claus wer den door het beschermende cordon ln de richting van de wachtende auto geduwd. De prinses dreigde even in de verwarring te struikelen. Uit de groep demonstranten weer klonken actie-leuzen. Politieman nen mengden zich terstond tussen de demonstranten. Het is nog niet duidelijk of de twee gearresteerden deel uitmaakten van de groep de monstranten, die op deze wijze hun ongenoegen kenbaar maakten over de totstandkoming van dit deel van de metro lijn en het beleid van het gemeentebestuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9