Den Haag zit goed in z'n slappe was Verkeerscapaciteit centrum Leiden heeft grens bereikt Veel mogelijkheden om extra geld te besteden Begroting Den Haag in een nieuw jasje Plannen voor tweede fietsroute Politie heeft 150 man te kort Kort Nieuws G. Koffeman terug naar politiebond Volgend jaar 25,3 miljoen gulden beschikbaar voor nieuwe activiteiten Gebruik van huursubsidie gemakkelijker Iepziekte slaat toe in Delft Reinigings- en rioolrecht duurder Stadsontwikkeling krijgt er 59 man bij Baby (3 mnd.) had gebroken schedel: ouders in arrest ZATERDAG 15 OKTOBER 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggever* DEN HAAG De begroting van Den Haag voor 1978 it in een nieuw Jasje gestoken. Het duidelijkst wordt dat zichtbaar, wanneer de gemeenteraad tkh over de papierwinkel gaat buigen. Sleekts drie dag*" djn er uitgetrok ken am de begroting Ie behandelen: 14, M en 18 november. Alleen de grote lijnen komen dan aan de orde bij de algemene financiële beschouwingen. De verschillende sectoren van beleid komen pas in een later stadium aan bod. I. en w. willen daarvoor steeds aparte beleidsnota's uitbrengen, die die verschillende sectoren behande len en die als discussiestof in de ge meenteraad dienst doen. De eerste nota komt bij voorbeeld begin 1978 uit en zal het motto „Wonen, werken, welzijn" dragen. Zes keer wordt een gelegd. „Zo kan het gemeentelijk be leid in de loop van de raadsperiode de revue passeren", aldus mevrouw drs. M. W. M. Vos-van Cartel, wethouder van financiën. De Algemene Toelichting tot de ont- werp-begroting 1978 is dan ook vrij eenvoudig. Meer discussiestof zal het investeringsplan opleveren, dat aan geeft wat de gemeenteraad met de begrotingsruimte van 25,3 miljoen gulden Itan doen. De raadscommissies waren overigens al in een vroeg stadi um betrokken bij het opstellen van eon lijstje met wensen, die komend jaar gerealiseerd kunnen worden. Door alle mogelijkheden op een rijtje te zetten (met de bedragen erbij) kan de raad „weloverwogen keuzen" ma ken. aldus b. en w. De raadsleden kunnen gemakkelijk schrappen en aanvullen. Mevrouw M. W. W. Vos-van Gor- tel, de Haagse wethouder van financiën. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De samenstellers van de Haagse begroting hebben een bij zonder overzichtelijk lijstje samen gesteld om de raadsleden meer inzicht te geven op de manier waarop de 25,3 miljoen aan extra geld kan worden uitgegeven. Op de Ujst „voorgenomen besteding begrotingsruimte 1978" staan alle ex tra wensen van alle gemeentelijke diensten. Uit die verlangens kunnen de raadsleden gaan kiezen. Het beste- dingsboek is zo samengesteld dat on middellijk te zien Is wat de financiële consequenties zijn van een bepaalde beleidsbeslissing en welke andere toe- zeggingen door zo'n beslissing onmo gelijk worden. De lijst bevat vele tien tallen extra wensen waaruit gekozen kan worden. Enkele grote posten die er uit springen zijn de vraag om 8.3 miljoen subsidie voor de restauratie van de Boterwaag, de mogelijkheid om 4 miljoen extra uit te trekken voor fietsvoorzieningen, S miljoen voor de verdere aanleg van het recreatiege bied „De Uithof' of 10 miljoen voor de bouw en inrichting van een depot voor de reinigingsdienst In de nieuw te bouwen wijk Houtwijk. Bij het verdelen van de pot zijn verder kansen voor het kindertoneel (280.000 gulden), het North Sea Jazzfestival (100.000 gulden), en het Kljkhuis (80.000 gulden). Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Haagse po litiekorps zit op 1 Januari 1978 ongeveer 150 man onder de or ganieke sterkte van 1996 die de minister van binnenlandse za ken voor het korps heeft be paald. De werving van politie personeel gaat door om zo snel mogelijk op de voorgeschreven sterkte te komen. ROTTERDAM Districtsbestuur der Gert Koffeman van de bedrijfs groep watervervoer van de Ver- voersbond CKV bekend door zijn optreden tijdens de moeilijkheden in de Rotterdamse havens vorig jaar neemt vandaag afscheid. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO De gemeente Den Haag heeft komend jaar 25,3 miljoen gulden beschikbaar om nieuwe taken uit te voeren of bestaande uitgaven te verhogen. Dit bedrag is op de (sluitende) begroting voor 1978 nog vrij te besteden naast de.routine-investeringen", zoals wethouder drs. M. W. M Vos-van Oortel bij de presentatie van de ontwerp-begroting opmerkte. Of de financiële ruimte ook na 1978 gebonden wordt, wordt voor een groot deel bepaald door de jaarlijkse toename in de uitkeringen en bijdragen van bet rijk. De ruimte voor nieuwe activiteiten is In 1978 zelfs enigszins groter dan in de vier achterliggende jaren, toen Den Haag ook een sluitende begro ting kon opstellen. De gunstige per spectieven voor 1978 worden vooral veroorzaakt door verbeteringen in de algemene uitkeringen uit het ge meentefonds. de hoogte van de rijks bijdragen en de doeluitkeringen (die alleen voor een bepaald doel ge bruikt mogen worden), die in de af gelopen kabinetsperiode zijn aange bracht De Haagse begroting voor volgend Van een onzer verslaggevers DEN HAAO Meer bewoners moe ten gemakkelijker gebruik kunnen maken van de individuele huursub sidieregeling. vinden b en w van Den Haag Ze ontvouwen daarvoor een plannetje in het hoofdstuk „wo nen" van de begrotingstoelichting. Wanneer iemand maandelijks meer huur op tafel moet leggen dan hij eigenlijk kan betalen, kan hij aan spraak maken op individuele huur subsidie Maar gewoonlijk moet de huurder het hoge huurbedrag eerst zeil maandelijks „voorschieten" om dat de subsidie eens per drie maan den wordt uitgekeerd Bewoners die een huurovereen komst met een woningbouwvereni ging hebben, komen er vaak gemak kelljker al omdat de vereniging dat geld kan voorschieten Maandelijks kan er dan gewoon een betaalbare huur worden gerekend, de woning bouwvereniging Incasseert eens per drie maanden de Individuele huur subsidie. Zo'n regeling is echter niet wegge legd voor huurders van particuliere woningen omdat veel hulsbazen daar niet aan kunnen of willen mee werken B en w willen nu in juli van het komend Jaar starten met een regeling waarbij de betreffende huurders toch maandelijks alleen huur naar draagkracht behoeven te betalen Het resterende huurbedrag dat uit de subsidlepot wordt bij gepast wil de gemeente maande lijks naar de verhuurder brengen De huurders zijn dan voor een maandelijks merkbare huurmati ging niet meer afhankelijk van de medewerking van de verhuurder Jaar vermeit een bedrag van ruim 1.9 miljard gulden aan uitgaven. 313 miljoen gulden meer dan die van 1977. De totale begrotingsruimte is 42.1 miljoen gulden, van welk bedrag 16.8 miljoen gulden al aangewend is. De nieuwe beleidsvoornemens, die de gemeente met de 25,3 miljoen gulden denkt te kunnen realiseren, zijn ondergebracht in een beste dingsplan, personeelsuitbreidingen en beleidsvoornemens. Met name deze opzet heeft degemeenteraad een leidraad voor de bestedingen van de vrije begrotingsruimte. De raadsleden kunnen de projecten, die b. en w. In hun investeringsplan voordragen, beter tegen elkaar afwegen. Anti-inflatiebeleid De tarief miljoen jaar over ven tot het landelijk vastgestelde percentage van 5. Dit is een geringe lastenstijging voor de btugerij, schrijven b. e. w. in de toelichting op de begroting. „Daarmee leveren wij een bijdrage aan het antl-inflatiebe- leld van de regering", aldus het ge meentebestuur dat „voldoening" heeft over de beschikbare ruimte. De bijstandsuitkeringen vormen een groot deel van de uitgaven, die Den Haag volgend jaar moet doen: 33,1 miljoen gulden, zo'n twee miljoen meer dan in 1977. Aan apparaatskos ten van de Oemeenteüjke 8ociale Dienst moet 34,9 miljoen worden uit gegeven. 13 miljoen meer dan in 1977. Van de 13.9 miljoen gulden, die Den Haag meer krijgt uit het ge meentefonds dan In 1977, gaat alleen al 3.6 miljoen naar deze beide uitga venposten. Politie en onderwijs drukken ook In 1978 zw aar op de Haagse begroting. Zo komt 33.9 miljoen gulden (tn 1977 32.2 miljoen) aan onderwijsuitgaven Van een onzer verslaggeefsters DELFT De iepziekte heeft nu ook ln Delft toegeslagen. Nadat de afdeling plantsoenen in Abtswoude de ziekte had ontdekt, zijn alle iepen ln het gemeentelijke groen van Delft gecontroleerd Op een drietal andere plaatsen (Brasserska de. Krui thuisweg en Hoflaan) werd de ziekte ook geconsta teerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO - De tartefverhoging. die b. en w. ln de begroting aankondigen wordt door het college ..bescheiden" genoemd Het elektriclteitstarief en de heffing op onroerend goed zal komend Jaar geen verhoging ondergaan. Wel wordt de landelijke norm van vijf procent gehanteerd voor de leges, de Koninklijke Schouwburg, de kampeerterreinen en de groothandelsmarkt Aanzienlijk meer is de verhoging van het rioolrecht <15 procent), het reinigingsrecht (1 procent), de marktgelden f9.9 procent), de liggelden in de binnenhaven (10 procent) en de duinwaterleiding(10 procent) De gasprljzen zijn buiten beschouwing gebleven, omdat daarover op regeringsniveau beslist moet worden ten laste van de gemeente en be draagt het tekort op het onderdeel politie komend jaar 2,9 miljoen gul den (0.7 miljoen gulden in 1977). Wet houder Vos betreurt het dat er ook ln 1978 nog geen verbetering te ver wachten is in de doeluitkeringen. Bedrijven Een voordelig saldo is wel bij de gemeentelijke bedrijven, vooral dankzij de hogere winst (vijf miljoen gulden), die de afdeling gas van het Gemeentelijk Energiebedrijf te 2ien geeft. Het Oemeentelljk Kredietbe drag zorgt voor 0,7 miljoen gulden voor de algemene dienst. Een toena me van het tekort op het onderdeel Zeehaven van de Oemeentelljke Dienst voor Haven- en Marktwezen (van 4,4 naar 5.4 miljoen gulden staat daar tegenover. Het perspectief voor 1978 is natuur lijk vooral gunstig, doordat het rijk de tekorten op het openbaar vervoer voor 2ijn rekening neemt. Was dit bedrag voor 1977 nog 139,6 miljoen gulden, voor 1978 moet al rekening gehouden worden met een tekort van 134,4 miljoen gulden. Daar te genover heeft de minister van ver keer en waterstaat wel de bevoegd heid de hoogte en de datum van ingang van de tariefsverhogingen te bepalen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO - De gemeentelijke dienst stadsontwikkeling gaat het komende jaar 59 man extra aantrek ken om al het werk dat komt kijken bij de Haagse stadsvernieuwings plannen beter aan te kunnen pakkea De stadsplanologen hebben het bij zonder druk met de veertig bestem mingsplannen die in verschillende delen van de stad in voorbereiding zijn. B. en w. geven in de toelichting op de begroting openlijk toe dat er bij het werken aan de bestemmings plannen te veel hooi op de vork is genomen. De voorbereiding van al deze bestemmingsplannen tegelijk wordt „feitelijk een te grote opgave" genoemd. Het college verwacht dat de planning op dit gebied wat ge smeerder gaat lopen wanneer het meerjarenplan voor stadsontwikke ling er eenmaal ligt. Een zestal ge reedgekomen bestemmingsplannen kan het college uit de afgelopen raadsperiode melden: Parkzicht, Scheveningen-Badplaats, Nleuw- Waldeck. Westduinen, Zlchtenburg en Zorgvliet. Bij het aankopen van panden ln de oude wijken die vernieuwd moeten worden klaagt het college over ge brek aan vervangende bedrijfsruim te voor de bedrijven die uit de stads- vernleuwlngswljken verplaatst moe ten worden. Over de herhuisvesting van de bewoners in deze gebieden schrijven b. en w.: „Het is verheu- gend dat de bewoners begrip tonen voor de noodzaak van deze actie en bereid blijken mee te werken. „B. en w. stellen verder dat het aantal wo ningen dat in 1978 in Nieuw Waldeck gereed komt groot genoeg is om de verdere gang van zaken rond de stadsvernieuwing niet af te remmen. LEEK De rijkspolitie heeft gister nacht ln een huis te Leek het li chaam van een baby van drie maan den gevonden met verbrijzelde sche del De ouders van bet kind, het echtpaar De O zijn aangehouden. In de nacht van donderdag op vrij dag hadden omwonenden geconsta teerd dat de beide echtelieden hoog lopende ruzie hadden De vrouw ts na enige tijd naar de buren gevlucht Deze buren hebben de politie gewaarschuwd- De nieuwe baan voor fietsers moet van de zuidelijke buitenwijken vla het Zuiderpark naar de binnenstad komen te lopen. Met de aanleg van de fietsroute tussen Waldeck en Ma- riahoeve Is de gemeente nu klaar tot aan het Piet Heinplein. Het geplande tracé door het Bezuidenhout stuit op bezwaren van middenstanders uit de Theresiastraat. B. en w. willen snel gaan bekijken of het mogelijk is om de fietsroute niet door de Tweede Winkelstraat te leiden maar over de Bezuidenhoutseweg. Intussen heeft minister Westerterp al een paar keer een wethouder Wallis de Vries laten weten dat er opgeschoten moet wor den met de realisatie van de demon stratie-fietsroute die met rijksgelden wordt aangelegd. De minister heeft gedreigd de subsidiekraan dicht te draaien, wanneer de uitvoering van het plan het komende jaar niet op schiet. In de begroting staat dat het college binnenkort een voorstel aan gaat over de manier waarop de even tuele schade wordt vergoed aan win keliers die de fietsroute al voor hun deur hebben gekregen. In vier Haagse wijken wordt volgend jaar een prof begonnen waarbij in straten met eenrichtingsverkeer fiet- Bij het openbaar vervoer merkt het college tevreden op dat de tariefsver hogingen de afgelopen jaren beperkt zijn gebleven tot aanpassingen aan het gestegen prijsniveau. Steeds meer Hagenaars zijn de afgelopen vier jaar gebruik gaan maken van een abonnement om met bus en tram te reizen. Het aantal verkochte netabonnementen steeg van 44.689 in 1974 tot 106.246 in 1976 terwijl er in het eerste halfjaar van 1977 al 75.000 verkocht zijn. De inventarisatie, die gisteren als eerste van een drietal nota's (samen het verkeerscirculatieplan) is gepre senteerd, signaleert de knelpunten in de huidige Leidse verkeersituatie. Bovendien wordt gepoogd de be langrijkste knelpunten op het ge bied van verkeer en vervoer voor 1985 te bepalen. Van een trendmati ge ontwikkeling van het verkeer in Leiden is echter niet in alle gevallen sprake, zodat een erg betrouwbare schatting niet gemaakt kan worden. Omdat de Leidse binnenstad nauwe lijks meer capaciteit bezit om nog meer auto's te verwerken, moet de gemeente gaan bepalen wie er in de toekomst nog wel de binnenstad in mag, welke consequenties dat heeft voor het parkeerbeleid en of er ver anderingen in de verkeersafwikke ling aangebracht dienen te worden. Er zit nog wel enige speling in de capaciteit: kruispunten kunnen ver groot worden, verkeerslichten kun nen anders geregeld worden. Maar in de nota Beschermd Stadsgezicht heeft de gemeenteraad zich voor het behoud van het stadsgezicht uitge sproken. hetgeen inhoudt dat brug gen niet verbreed kunnen worden. In de nota ..inventarisatie" worden de punten met de meeste verkeers ongevallen ln Lelden opgesomd, zo als het Lammenschansplein, de Ples- manrotonde. Stationsplein/Stations weg en Stationsplein/Rijsburgerweg. Vrijwel alle knelpunten zullen in de komende jaren nóg meer verkeer te verwerken krijgen, uitgezonderd de kruispunten Hoge Rijndijk/Kanaal dijk, Hoge Rijndijk/Burggravenlaan en Haagse Schouwweg/Rijndijk. Het openbaar vervoer heeft te kam pen met diverse knelpunten in de stad (Stationsplein. Oegstgeester- weg Boerhaavelaan, Willem de Zwij gerlaan. Kooü aan, Hoge Rijndijk. Plantage). Reizigers met het open baar vervoer hebben bovendien te maken met de ongelukkige en ono verzichtelijke situatie bij het station (twee bushaltes), de slechte bereik baarheid van wijken als Vreewijk, een deel van de Academiewijk en de Harewij k en het ontbreken van in form tie over route en dienstregeling bij veel bushalten. Als er geen bij zondere maatregelen getroffen wor den. zijn er voor het openbaar ver voer extra moeilijkheden te ver wachten. In het voorbereidende deel op het verkeerscirculatieplan wordt gecon- Stadscentrum ZOETERMEER B. en w. van termeer hebben ten behoeve va informele raadsvergadering vi november het programma va steld voor de zogenaamde centi kern van het stadscentrum. Aai hand van dit programma zulle ontwerpen voor het hartje van stadscentrum vervaardigd mo worden. Het aan de raadsleden te sturen programma geeft ricl nen aan en doet uitspraken E grond waarvan verder gewerklt] moeten worden. In de cent",m* tinj ing h In de Piet Heinstraat wordt momenteel hard gewerkt aan de fietsroute. Via Zuiderpark naar Haagse binnenstad Van onze verslaggevers DEN HAAG Terwijl er nog de nodige moeilijkheden zijn rond de realisatie van de fietsroute tussen Waldeck en Mariahoeve, wordt er op het stadhuis al gewerkt aan plannen voor een tweede fietspadenlint door Den Haag. Dat plan voor een tweede fietsroute maken b. en w. bekend in het hoofdstuk verkeer en vervoer van de begroting. sers gewoon in beide richtingen mo gen rijden. bevinden zich o.a. het gemi huis, culturele centra, horecai zieningen, woningen, kantoren winkels. Scholenbouw ZOETERMEER Als gevolg de verminderde woningbezetti: een verschuiving in de belani ling voor de verschillende on '1 wijsrichtingen kunnen in Zcx a meer vier scholen minder woi r gebouwd. Het college zal de c missie onderwijs van Zoetern een nota toesturen waarin w< voorgesteld de scholenbouw kleuter- en lager onderwijs bi, stellen. De uit april 1975 datere nota „Scholenbouw voor kleute derwijs en lager onderwijs in nieuwe wijken" zal moeten wor aangepast. De scholen waren vankelijk gedacht in Buytenw de Leyens en in Seghwaèrt. Kredietbank DEN HAAG - Het aandeel vai Gemeentelijke Kredietbank 's-( venhage in het verlenen van krei ten aan particulieren is vorig j beduidend minder gestegen dan van andere op dit terrein werkza instellingen. Steeg de totale i veelheid consumptief krediet in derland in 1976 met ruim 27Cfri Haagse Kredietbank verlee slechts 11 meer aan kredieten, blijkt uit het deze week verschei jaarverslag 1976 van de Kred bank. Secretaris DE LIER In verband met benoeming tot secretaris van de meente Heemstede heeft de heer H. van den Hoek b. en w. van De 1 gevraagd hem ontslag te verlei als gemeentesecretaris van De L Staelduinse Bos DE LIER B. en w. van De I stellen de gemeenteraad voor met ingang van dit jaar een jaarli se bijdrage van 0,05 per inwonei verlenen aan de vereniging „Vri den van het Staelduinse Bos", bestuur van deze vereniging had een bijdrage verzocht in de exploi tiekosten van een in het bos in richten informatiecentrum. Theater DEN HAAG In het Nederlar1 Congresgebouw te Den Haag maandagavond om 8.15 uur in toneelzaal een opvoering van Lion in the Winter" door the An American Theatre Group. Het sl is geschreven door James Goldm De opbrengst van de avond gi naar het Nationaal Jeugd Fonds LEIDEN De Leidse binnenstad kan in de spits eigenlijk niet méér auto's verwerken dan nu het geval is. De grenzen van de groei van het autoverkeer zijn bereikt. Deze conclusie moet getrokken worden uit de inventarisatie van de vraag naar en het aanbod van verkeersvoorzienlngen, die de gemeente Leiden heeft laten maken als basis voor een verkeerscirculatieplan. Een conclusie is ook dat er op veel punten nauwelijks meer sprake is van een spits, maar dat de drukte over de hele dag verdeeld is. stateerd dat het voor bromfietsers ontbreekt aan voorzieningen in en om de binnenstad, dat de (bromfiet ser vaak lange wachttijden bij stop lichten heeft en op diverse plaatsen in Leiden duidelijke barrières heeft: de Oude Rijn. de spoorlijn naar Alp hen, het Rijnschlekanaal en bij het universiteitscomplex langs de Was sen aarseweg Ook de rijkswegen 4 en 44 vormen een barrière voor de (re creatiefietser. Pas met enkele (bromfietstunnels en rijwielpaden worden knelpunten voor de (brom fietser opgeheven of tenminste ver minderd. De situatie op en rondom het Sta tionsplein, de geringe verbindings wegen tussen de winkelstraten Haar lemmerstraat en Breekstraat en de verschillende vormen van oversteek plaatsen (die onduidelijkheid schep pen) vormen de belangrijkste knel punten voor de voetganger meer ge legenheid tot oversteken te geven. Het parkeren vormt ln de Leidse binnenstad een van de belangrijkste verkeersproblemen. Er wordt op gro te schaal illegaal geparkeerd, in de blauwe zones wordt de parkeertijd vaak overschreven en ln de buurt van het station is een grote druk op de parkeerruimte Raadhuis NOOTDORP De verbouwing p nieuwbouw van het raadhuis aan Dorpsstraat te Nootdorp is inn dels zo ver gevorderd, dat eind d maand de verhuizing van het meentelijke apparaat kan pla vinden. B. en w. van Nootdorp c ken ook aan een officiële open waarvoor ze een bedrag van 10. vragen. De totale verhuizing en ciële opening gaat de gemee 14.500 kosten. Rayonagent RIJSWIJK Burgemeester G heide van Rijswijk denkt niet ir eerste plaats aan het instituut onagent" om de verslechtere contacten tussen politie en burj op te lossen. Het buurtschap 0 Rijswijk had zich in het rapi „Rayonagent, 'n goede buur" ui sproken voor invoering van ra; agenten De burgemeester m« dat er alles te zeggen valt voor zo intensief mogelijke surveilla ook tc voet en per fiets, en da naar moet worden gestreefd een danige korpssterkte te krijgen dit ook mogelijk is. Hij wil li onderzoeken in hoeverre wijksge ze surveillance mogelijk is. Zwetkade WATERINGEN Wateringen Schipluiden gaan de verwar rond de Zwetkade proberen o| heffen. De wegen langs de Zwe weerszijde van de Dorpskade gen de naam Zwetkade. De ove brug bij de Dorpskade langs Zwet gelegen wegen dragen e eens de naam Zwetkade. Zowel teringen als Schipluiden waren mening dat dit in de praktijk warrend werkte. Oplossing is, nen de gemeenten, de Watert Zwetkade aan te duiden als „Z kade Noord" en die in Schiplu als „Zwetkade Zuid." Waterman WATERINGEN B. en w van teringen vragen respectiev 40.000 en 43.000 voor de ovel Sing van de kleedruimten en dt reidlng van het filtergebouw het gemeentelijk zwembad „De terman." De overkapping is n vanwege de sterke tocht in de kJ accommodatie. Het filterget moet worden uitgebreid om inrichtingseisen te voldoen die den gesteld om een vergunning I volge de Hinderwet te krijgen. Meer regionieuws en kerkdiensten op pag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6