Eén voor allen, allen Iroor één bij Gevato Schering neemt Duphar niet over jramma wil aantal jeambten vervroegd net pensioen sturen iet steunen, maar praten en argumenteren Loonsverhoging langgestraften I: Boek uit blik POMPEN Nu personeel tegen is Dollar verliest verder terrein Bedrijvigheid licht dalende Nobelprijs economie voor Bertil Ohlin en James Meade Orderontvangst Japanse werven is gehalveerd ERDAQ 15 OKTOBER 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 33 n een onzer verslaggevers IIEBERGEN Het vleeswarenbedrijf Gevato in Driebergen, voorlopig gered door overheids- un en bankkredieten, zal door het personeel worden bestuurd op basis van het beginsel: één jr allen, allen voor één. igens dit beginsel, dat meer offi- i de naam sociocratie meekreeg, inen besluiten in een organisatie dit geval Gevato) alleen worden lomen als niemand tegen is. Elke dewerker van Gevato heeft het orecht en kan aldus beslissingen aederen. De sociocratie legt de 'issingsmacht niet bij meerderhe- of minderheden, maar bij ieder- of niemand. De methode om tot issingen te komen is niet de iming. maar praten, argumente en dat net zo lang tot de menin- eensluidend zijn. heer Tj. Woltjes. secretaris van de lernemingsraad en in de afgelo- maanden de voornaamste ijve- jr voor het voortbestaan van Ge- i. weet niet zo goed raad met de igevoerde bezwaren tegen de soci- atie. Zo zou bijvoorbeeld één man besluit kunnen tegenhouden, zo- het principe uiteindelijk ver- ;rt in een vorm van autocratie, arbij die ene man beslist door ilissingen tegen te houden. Verder men argumenteren, dat de soci- atie weliswaar erg mooi is, maar eilijk in overeenstemming te ingen met onze economische orde ondernemingsgewijze produk- die soms snelle besluitvorming eist. heer Woltjes wijst dan slechts op nadelen van meerderheidsbeslui- i. via stemmingen. „In het meer- rheidsstelsel kan iemand alleen kar ja of neen zeggen, of zich ont- uden. Het is passief en ongenuan- ;rd, in tegenstelling tot het socio- ttische beginsel, dat activiteit en nuanceerdheid verlangt. Er wor- n geen besluiten genomen door ivoudig koppen te tellen, maar or de wisselwerking van argument tegenargument." >or onze bezwaren verwijst de heer Ditjes ons naar de heer Enden- jrg, die het stelsel hartstochtelijk tpageert. „Ik kan alleen nog zeg- dat het sociocratische principe fn onderdeel is van de totale steun- ïriening van de overheid (land ouw en visserij). In het plan voor jevato is opgenomen, dat de socio- itie ln alle geledingen van het •drijf moet worden ingevoerd, zij !t geleidelijk. pciocratie dus in het werkoverleg, de ondernemingsraad en in het logste beleidsorgaan van Gevato, stichting, die de aandelen be ert en die is samengesteld uit de ree tie, vertegenwoordigers van it personeel, (hopelijk) de vakbon- •n. externe deskundigen en de :rheid." Bij het ministerie van- idbouw was men, aldus de OR- jcretaris, niet enthousiast over het fciocratisch beginsel. Wel vond —(en het interessant en de moeite m het proberen waard voering van de sociocratie. Deze twee moeten hand in hand gaan, zo willen het ministerie van landbouw, de heer Endenburg en het Gevato- personeel zelf, omdat het bestuurs- experiment staat en valt met wat heet: de economische onderbouw, die gezond moet zijn, wil de aanzet een kans van slagen hebben. De heer Endenburg, directeur van een technisch bedrijf in Rotterdam (eveneens geleid volgens het socio cratisch principe) en voorzitter van de Stichting Sociocratisch Cen trum, heeft zijn ideeën in 1974 neer gelegd in het boek „Sociocratie een redelijk ideaal." Door de publi- katies over de problemen bij Gevato werd de aandacht van de stichting getrokken. Ze nam contact op met Gevato en in het eerste gesprek met de heer Endenburg was de heer Wol tjes voorlopig Voor de sociocratie gewonnen. In dat gesprek werden de beginselen uiteengezet en hoe die in de praktijk kunnen werken en benadrukte de heer Endenburg de noodzaak van een gezonde economische onder bouw. De heer Woltjes: „Ik ben nog nooit iemand tegengekomen, die pro deo zo enorm hard werkt aan plannen om die onderbouw gezond te maken. Die man heeft ons ge ïnspireerd en gemotiveerd het niet op te geven. Endenburg maakte or ganisatorische plannen, hij bemoei de zich met de financiering, met het zoeken naar geschikt management. Endenburg was betrokken bij de plannen (vier in totaal), die Gevato bij de overheid indiende teneinde voor steun in aanmerking te komen. Hij onderhandelde met ambtena ren, met ons, met de banken en niet de slagersorganisaties (de afnemers van de produkten van Gevato)", al dus de heer Woltjes. Hij vervolgt: „Als er een parallel moet worden getrokken met praktisch christen dom, dan zou ik dit als voorbeeld willen aandragen, namelijk het be langeloos deelnemen in iets, dat be langrijk is in stand te worden ge houden." Dan wil de heer Woltjes nog twee andere heren in zijn lofzang betrek ken. Wat aarzelden vraagt hij of wij ook de kamerleden Piet van Zeil (CDA) en Jaap van der Doef (PvdA) willen noemen. „Wat die twee voor ons gedaan hebben, is enorm." Hierboven is al enigszins het verhaal geschetst van de strijdvaardigheid die bij Gevato'aan de dag is gelegd. Toen het personeel op 13 januari van dit jaar op de hoogte werd ge bracht van het voornemen van de Deense eigenaar Plumrose om Ge vato per 31 maart te sluiten, waarbij wel de wettelijke ontslagtermijn in acht werd genomen, maar van een behoorlijke afvloeiingsregeling niets bleek, is het personeel zich gaan verweren. Aanvankelijk, aldus de heer Woltjes, is geprobeerd Geva to te verkopen aan de Vleeschmees- ters (een organisatie van grote sla gers) en later aan Mignon/Homburg. De onderhandelingen leidden in bei de gevallen tot niets. Het personeel besloot daarop te onderzoeken in hoeverre voortzetting in eigen be heer mogelijk was. Lijdensweg Onderzoekingen wezen uit, dat Ge vato in verkleinde opzet (zonder de verliesgevende ham'menproduktie) en met overheidssteun een kans had. Toen, aldus de heer Woltjes, begon de lange lijdensweg van on derhandelen met het ministerie van landbouw en visserij. De procedure die gevolgd moest worden, noemt de OR-secretaris wonderlijk. Zo bleek, dat als het ministerie van landbouw uiteindelijk met het reddingsplan akkoord gaat, steunverlening nog onzeker is. Het plan moet dan nog worden behandeld in een commis sie, die is samengesteld uit ambte naren van verschillende ministeries. In die commissie bleken de verte genwoordigers van landbouw en so ciale zaken vóór steunverlening, maar die van economische Zaken en financiën niet, omdat Gevato niet aan de normen van hulpverlening voldeed. Eén van die normen is bij voorbeeld, dat het werkloosheids percentage in de regio hoger ligt dan 7 procent. t iezond maken Jlsje taak waarvoor Gevato zich nu }n isteld ziet, is in de eerste plaats het tonomisch gezond maken van de iiderneming en de geleidelijke in- DEN HAAG (ANP) Minister De Gaay Fortman heeft besloten het experiment met een betere arbeids- beloning uit te breiden tot alle in richtingen voor langgestraften. De datum van ingang is in verband met de nodige voorbereidingen 14 no vember, de langgestraften kunnen dan maximaal 8,65 per dag verdie nen tegen 3,85 nu. De minister is tot deze beslissing gekomen na af weging van alle in het geding zijnde argumenten, zo heeft het ministerie gisteren meegedeeld. De opzet van het experiment blijft de hoogte van de beloning te koppe len aan de individuele arbeidsinzet en de arbeidsprestaties, het experi ment duurt tot 1 óktober 1978. De minister is er tevens toe overgegaan de jaarlijkse per 1 januari plaatsvin dende aanpassing van de beloning aan de gestegen prijzen voor de ove rige gedetineerden eerder en ruimer te laten plaatsvinden. Ook met in gang van 14 november gaan daarom de basisbedragen voor hen met een gulden per dag omhoog. De overwe ging hiervoor is met name dat juist de artikelen die de gedetineerden moeten kopen de laatste tijd in prijs zijn gestegen terwijl verdere prijs stijgingen binnenkort te verwach ten zijn. De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO) is blij met de loonsverhoging, maar vindt dat de miftister zo laat met zijn beslissing is gekomen dat het gevangeniswezen gezichtsverlies heeft geleden. De heer Woltjes: „ons plan liep toen vast op normen, die we in januari ook al kenden. Als wordt gezegd: op basis van de normen is een steun aanvrage zinloos, dan zou je daar vrede mee kunnen hebben. Maar in ons geval is (gelukkig) gebleken, dat het niet zinloos is". De heer Woltjes vindt dit een eigenaardige gang van zaken, die niet alleen tot rechtsonze kerheid leidt, maar ook leert, dat je je niet door normen_moet laten af schrikken. De secretaris van de OR heeft het stellige vermoeden, dat Gevato is opgeofferd de internationale con- cernpolitiek van Plumrose. „Gevato is gekocht door het Deense concern om voet in de Europese Gemeen schap te krijgen. Toen Denemarken in de EG zat had Plumrose Gevato niet meer nodig." Daarbij kwam, aldus de heer Woltjes, dat de slui ting van Gevato niet onwelkom was voor de rest van de vleeswarenindu- strie, die aan een sanering toe was. Vermoedens Ook tegen de druk van die kant heeft het Gëvató-personeel zich moeten verweren. Het ging daarbij op het standpunt staan, dat de las ten van een sanering over de hele vleeswarenindustrie moesten wor den verdeeld. Dan was er de over heid, die eveneens een sanering van 'de vleeswarensector wenste, waar door de mening bij de Gevato-werk- nemers postvatte, dat de gewenste sanering een rol speelde bij het af wijzen van de Gevato-plannen. „Dit zijn vermoedens, we hebben geen concrete aanwijzingen", zegt de heer Woltjes. Hij laat daarbij niet het achterste van zijn tong zien, want hij vervolgt: „als ik hier zou zitten met een „nee" van de overheid, dan had ik wel verhalen kunnen vertellen van wat ik met Den Haag heb beleefd. Dan had ik conclusies kunnen trekken uit vermoedens. Maar, omdat we nu een jaar respijt hebben gekregen, ben ik meer bereid achteraf van de goedwillendheid uit te gaan." „Arie Groeneveld heeft ongelijk als hij meent, dat Unilever maar met de vingers hoeft te knippen om Gevato te doen verdwijnen", zegt Woltjes. „De praktijk bewijst zijn ongelijk. De heer Woltjes: „tegenover Groe- nevelds opmerkingen stel ik Helio- form (een door het personeel geleide schoenenfabriek in Drunen), die ook niet door Van Haren is weggecon curreerd. Dan wijs ik naar de kleine warme bakker, die het ook niet heeft verloren van de industriële bakkerij en. Hetzelfde zie ik in de vleeswaren- sector". Gevato zal over een half jaar uit de rode cijfers zijn, Unilever of niet, zegt Woltjes stellig. „Uiteindelijk is de consument de baas en die consu ment stelt steeds meer prijs op een voudige, eerlijke, dus ambachtelijke produkten. Dit soort produkten stel len wij tegenover de fabrieksmatige. De klant proeft het verschil tussen de industriële bereidingsmethode en de ambachtelijke, die wij toepas sen. Ons produktieproces is welis waar duurder, maar ik ben ervan overtuigd dat de klant de hogere prijs wil betalen." in een onzer verslaggevers ELMOND Het bestuur van Gamma Holding in Helmond ordijn- en meubelstoffen en tapijt) wil een aantal beambten uit leeftijdsgroep 55-65 jaar vervroegde pensionering aanbieden, ierover is overlegd met de vakbonden en de centrale onderne- ingsraad. verwachting is, dat door deze Jaatregel in samenhang met na- [|J urlijk verloop en de personeels- n )p het aantal personeelsleden lgend jaar met zo'n tweehonderd ambten zal dalen. Bij Gamma 3>lding werken in totaal een kleine 00 man. Ljamma is tot dit aanbod gekomen een meer evenwichtige verhou- ng tussen beambten en produktie- rsoneel te verkrijgen. Het natuur- t verloop en de personeelsstop bben de afgelopen jaren onvol- ende bijgedragen tot het bereiken n die evenwichtige verhouding, rwijl de leeftijdsopbouw ongunsti- t werd. CINDU-KEY KRAMER: Gezien ongunstige ontwikkeling van de sultaten in de divisies chemie en verse produkten, wil het bedrijf •ze afdelingen reorganiseren en larbij 25 man ontslaan. In totaal irken er bij het bedrijf 400 man. ilgens de bonden zouden die ge lrongen ontslagen ertoe kunnen lei- n dat het bedrijf uit de rode cijfers imt SHELL: Shell Nederland Chemie f Pernis heeft een „masterplan" op- 'steld voor de rest van deze eeuw. at is erop gericht, door modernise ren het voortbestaan van het be- rtjf zeker te stellen. De gedachten hierachter zijn dat de raffinaderij i». staat moet blijven in te spelen op ontwikkelingen en aan wettelijke voorwaarden moet künnen (blijven) voldoen. Zelfs al zullen andere ener giebronnen worden ingeschakeld, dan nóg zal aardolie een grote rol blijven spelen, aldus Shell. BOUWOPDRACHT: Bos Kalis Westminster en de Hollandsche Be ton Groep hebben opdracht gekre gen voor het verdiepen van de haven van Newcastle in Australië en het toegangskanaal tot deze haven. De waarde van de opdracht is 180 min. Adriaan Volker heeft uit Zaïre de opdracht ontvangen voor de uitvoe ring van een groot waterleidingpro ject. Hierbij gaat het om een order van 4.2 min LENINGEN: De Nederlandse Gas unie gaat een 7,75 pet tienjarige obli gatielening 1977 van 125 min uitge ven. De uitgiftekoers van de lening, waarop op 24 oktober kan worden ingeschreven, zal uiterlijk op 20 ok tober voor beurs worden bekendge maakt. De stortingsdatum is 1 de cember. Op de 7,75 pct-obligatiele- ning 1977 van 100 min per 1983- 1987 Nederlandse Investeringsbank voor Ontwikkelingslanden is voor een zodanig bedrag ingeschreven, dat bij de toewijzing een belangrijke reductie wordt toegepast Op de internationale boekenbeurs in Frankfurt is ook „boek uit blik" te koop. De blikjes bevatten tal van recepten. Het Fraulein op deze foto vindt het kennelijk grappig, al is het de vraag of de wereld op deze „uitvinding" heeft zitten wachten Op de wegen van de Duitse Bondsre publiek zal een nieuw type ambulan ce verschijnen. Deze heeft de vorm van een container, die alle medische en technische apparatuur bevat om bij een eerste alarm paraat te zijn. De (kunststof) container, die op elk gangbaar transportchassis k^n wor den vervoerd, kan in een paar minu ten ergens worden neergezet en later weer opgepikt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Westduitse farmaceutische concern Sche ring ziet af van haar plannen tot overneming van Philips- Duphar, de farmacie-dochter van Philips. Dit naar aanleiding van het negatieve advies, dat de groéps-ondernemingsraad van Philips-Duphar dezer dagen over de plannen heeft uitgebracht. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De dollar heeft gisteren opnieuw terrein verloren. In Tokio werd voor de dollar een koers van 253 yen genoteerd, dat is de laagste koers van de na-oorlogse periode. De waardevermindering van de dol lar ten opzichte van de yen begon op 6 oktober. Toen moest in Tokio voor een dollar ongeveer 266 yen worden betaald, vergeleken mét 291 begin dit jaar. Dat de yen in waarde stijgt ten opzichte van de dollar is van belang voor de buitenlandse handel van Japan. Er wordt de laatste tijd zwa re druk op Japan uitgeoefend om het overschot op zijn handelsbalans te verkleinen. Daartoe moet het zijn export beperken en zijn invoer sti muleren. De waardevermeerdering van de yen betekent dat de export van Japan duurder wordt. Ook de Europese valutamarkten ging het gisteren verder bergaf waarts met de dollar. In Amsterdam werd 2.4280 genoteerd. De presi dent van de Zwitserse centrale bank, Frits Leutwiler heeft gezegd dat nauw met de Duitse Bundes bank wordt samengewerkt bij de steunverlening aan de dollar. Hij vond het echter Wel tijd worden, dat de Amerikaanse autoriteitengaan inzien dat een voortdurende koers daling van de dollar een ongunstige invloed op de ontwikkeling van de wereldeconomie neeft. DEN HAAG Voor de rest van dit jaar verwacht de Ne derlandse industrie een lichte daling van de (industriële) be drijvigheid. Dit blijkt uit de conjunctuurtest van het CBS overs september, waaraan tachtig procent van de indu strie heeft deelgenomen. In september trad geen verandering op. Het oordeel over de voorraden gereed produkt gaf vergeleken met de voorafgaande maand nau welijks enige verandering te zien. Eind september noemde 67 procent (vorige maand 65 procent) van de ondernemingen de voorraden nor maal. 30 procent (32 procent) sprak van te groot en 3 procent (vorige maand eveneens 3 procent) van te klein. De orderontvangst zowel uit het bin nenland als uit het buitenland ver toonde een uiteenlopende beeld en onderging per saldo weinig verande ring. Het oordeel over de order ontvangst vertoonde een verschui ving van de oordelen normaal en groot naar het oordeel klein: 51 pro cent (vorige maand 56 procent) bvan de ondernemingen noemde de orderontvangst normaal, 5 procent (7 procent) sprak van groot en 44 procent (37 procent) van klein Het indexcijfer van de orderpositie in aantal maanden werk (basis ulti mo januari 1976 ls 100) daalde van 99 naar 98. Eind september 1975 en 1976 was dit 100 respectievelijk 97. Ook de vakbonden hebben zich te gen de overname uitgesproken. Zij vreesden, dat het Duitse bedrijf al leen de goed renderende onderdelen van Philips zou willen overnemen en dat Philips „het maar zou moeten zien te rooien met de minder gunstig draaiende bedrijven." Door Philips-Öuphar in opgesplitste vorm te verkopen aan Schering, zou, aldus de vakbonden, de werkgele genheid van ongeveer 800 werkne mers bij Philips Duphar gevaar lo pen. Bij dit bedrijf werken momen teel bijna 2000 mensen in Nederland en in Verenigde Staten ongeveer eenzelfde aantal. Schering heeft laten weten, dat men een doorzetten van de plannen tot overneming van Philips-Duphar te gen de wil van het personeel in, niet in overweging wil nemen. Dit on danks het feit dat de ondernemings raad niet de macht heeft een veto uit te spreken Vreemde eend Philips probeert al geruime tijd Du phar in een groter verband te doen opgaan. Het chemische bedrijf Dup har is nl. altijd een wat vreemde eend in de bijt van het elektronica concern geweest. Het ontstaan van Philips-Duphar dateert uit de jaren dertig. Philips ontdekte toen nl. bij proefneming in haar laboratoria, dat door het ultraviolette licht van een hoogtezon op vet te laten schijnen vitamine D ontstond. Philips-Duphar was de laatste jaren een verliesgevend bedrijf, dat het nauwelijks kon bolwerken tegen gi ganten in de chemische industrie als Bayer, Hoechst e.d. Omdat Philips meende dat er alléén overlevings kansen voor Duphar zouden zijn, in dien het mogelijk zou zijn dit bedrijf in een groter geheel te doen opgaan, werden de laatste jaren tal van po gingen in die richting ondernomen. Eén daarv&n was de poging, in 1974 ondernomen, Philips-Duphar te kop pelen aan de farmaceutische sector van Akzo. Ak20-Phrama. Deze sa menstelling ln een nieuwe onderne ming ging uiteindelijk echter niet door Van de kant van Philips is medege deeld dat men van mening blijft, dat overneming de beste waarborgen had geboden voor de overlevings kansen van de Duphar-activiteiten op de langere termijn. Het stand punt van de groeps-ondernemings- raad wordt betreurd. Men gaat zich nu op de huidige situatie beraden. Van een onzer verslaggevers STOCKHOLM De Nobelprijs 1977 voor economie is verleend aan de Zweedse professor Bertil Ohlin en de Britse professor James Meade. De prijs, groot 700.000 Zweedse kronen of 350.000 gulden, krijgen zij voor „baanbrekend werk op het gebied van de theorie van de internationale handel en internationale kapitaal bewegingen." de zijn doctoraal aan de Stockholm se economische school in 1919. Hij was hoogleraar aan de universiteit van Kopenhagen (1924-1929) en pro fessor aan de economische hoge school van Stockholm van 1929 tot 1965. Hij leidde de liberale partij van 1944 tot 1967. Professor Meade (70) doceerde van 1957 tot 1968 economie aan de uni versiteit van Cambridge Zijn be kendste werk is „De theorie van in ternationale economische politiek." Bertil Ohlin (78) publiceerde als zijn belangrijkste werk „Inter-regionale en internationale handel." „Meade," aldus de Stockholmse Ko ninklijke Academie van Weten schappen, „heeft de effecten aange toond van economische politiek op de buitenlandse handel en is doorge drongen in de problemen van stabili- seringspolitiek in „open" economi eën. Ohlin ontwikkelde een theorie, die aantoont welke factoren het pa troon van de buitenlandse handel bepalen en de internationale verde ling van arbeid. Daarnaast laat de theorie zien welk effect buitenlandse handel heeft op het vaststellen vah hulpbronnen, prijsrelaties en de ver deling van inkomens." Meade was onder meer lid en voorzit ter van het economisch secretariaat van de-Britse regering en hoogleraar in de buitenlandse handel aan de Londense economische hogeschool Ohlin. voormalig leider van de Zweedse liberale partij en van 1944 tot 1945 minister van handel, behaal- FNV-bonden: „Werknemers niet de sigaar van duurdere sigaret" UTRECHT (ANP) De voedings bonden FNV hebben minister Boers- ma laten weteri dat de werknemers niet de sigaar mogen worden van het voornemen van de regering een pak je sigaretten twee kwartjes duurder te laten worden. Als die prijsverho ging nadelige gevolgen heeft voor ds werkgelegenheid is de regering ver plicht voor vervangende werkgele genheid te zorgen, vinden de voe dingsbonden. De Nobelprijs voor economie werd in 1968 ingesteld door de centrale bank van Zweden ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan. De andere Nobel prijzen literatuur, vrede, natuur kunde, scheikunde en geneeskunde worden toegekend door de Nobel - stichting, die werd gevormd overeen komstig het testament van de Zweedse industrieel Alfred Nobel, die in 1896 stierf. TOKIO Bij de Japanse scheeps werven zijn in de eerste helft van het boekjaar 1977, dat op 1 april is be gonnen. 110 schepen van bij elkaar 1,51 miljoen bruto ton besteld door buitenlandse rederijen. In de eerste helft van het voorgaande jaar be droeg de buitenlandse orderont vangst 254 schepen van in totaal 3,16 miljoen bruto ton De Japanse vereniging van scheeps- exporteurs schrijft de inzinking toe aan de aanhoudend kleine vraag naar scheepsruimte en aan de verhe viging van de concurrentie van lan den als Zuid-Korea en Joegoslavië De Japanse werven hadden eind september buitenlandse orders in portefeuille voor 590 schepen van in totaal 11,13 miljoen ton. Een half jaar eerder moesten er nog 739 sche pen van bij elkaar 15,05 miljoen ton voor buitenlandse rederijen worden gebouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 33