)elftse Antiekbeurs: veer hogere kwaliteit 'Verblijf Folkerts in kazerne is rechtmatig' ffderbTT rukjuuijn ÏUNST Ina van Faassen en Ton van Duinhoven heel verrassend Kaping CENTRAAL EXPERTISE BUREAU Formatie Bij botsing gedood Genuanceerd PANORAMA MESDAG 'Volgend jaar zelfde tijd Advocaten overwegen hoger beroep museum het prinsenhof delft Zangersdag in Maarsbergen MUSEA-GALERIEËN fel Kf/NST ANTIEK GALERIE EGEL schilderijen 19e en 20e eeuw INBOEDELS MET KUNSTVOORWERPEN rijksmuseum kröller-mOller, 0tterl0 van g06h collectie struycken les beaux arts sn iRDAG 15 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET 27 LFT De Oude Kunst- en Antiekbeurs, die voor de 29ste maal in het Stedelijk Museum „Het asenhof" te Delft wordt gehouden, is ook dit keer hoogst interessant voor mensen, die met een r honderdduizend gulden op zak lopen. Met minder kun je ook wel toe, maar dan wordt de ze toch wel een tikkeltje beperkt. lan te bedenken, dat de crème de :rème uit de collecties van de quairs bij dit soort manifestaties niet eens altijd aanwezig is, om- het mooiste, het meest zeldzame, fijnste, meestal direct geclaimd rerkocht wordt, of omdat de ver- ïringskosten niet zijr. op te bren- De kwaliteitsnorm, die op deze irs wordt gehandhaafd, dit keer is jelfs nog strenger geselecteerd voorgaande jaren, is dan ook vertroffen. En telkens weer ziet kans nog iets „nieuws" te hgen. or G. Kruis Een rondgang over de antiekbeurs blijft en ik heb hem toch al een keer of twintig gemaakt een onge looflijke ervaring. Meermalen trou wens ook een soort kwelling, 't Is op de een of andere manier toch anders dan in een museum: daar hangen en staan ook wel veel zaken die je zo onder je arm zou willen meenemen, maar die mogelijkheid is. legaal ge zien dan, eenvoudig uitgesloten. Hier, in Delft, is alles te koop. Topstukken De 36 standhouders kwamen alle- loutsculptuur tweede helft 15e eeuw: de H. Gabriël maal weer met topstukken, maar zelfs alleen een vage opsomming daarvan zou onmogelijk zijn. Er is te veel om over te schrijven, niet om naar te kijken uiteraard, hoewel je daar eigenlijk dagen voor nodig zou hebben. Het is een enorme tentoon stelling van de meest uiteenlopende zaken. De oude schilderkunst is weer zeer royaal vertegenwoordigd. Ik noem dit keer voor de verandering maar eens geen standhouders, alleen maar wat namen, die voor zichzelf spreken. Jan van Goyen hij is er wonderbaarlijk genoeg iedere keer weer - Pieter Claesz, Willem Heda, Joost de Momper, Gerard ter Borch, Jan van de Velde, Jacob van Ruis- dael, Isaac van Ostade, Gerard Dou, Pieter de Hoogh en Willem Kalff. Zalen vol tekeningen zijn er, prachti ge sculpturen, heel oude vooral, van de 15e eeuw tot en dat is een bijzonderheid voor deze beurs om dat er in dit geval eigenlijk al min of meer sprake is van „moderne" kunst een zeer bijzondere versie, 85 cm hoog, van Rodins „Lopende Man". Meubelen En meubelen. Als je daar niet zo „in" zit, ben je al gauw geneigd, die duur te vinden. Maar goede eigentijdse meubelen, kunnen ook behoorlijk aan de prijs zijn. Vooral de kleine antieke meubelen zijn de laatste ja ren sterk in waarde gestegen als ge volg van de huidige woongewoonte. Er zijn immers nog maar weinig mensen, die in huizen wonen, waar zo'n grote 17e eeuwse kast nog tot zijn recht komtAl is de keuze, zoals ik al opmerkte, beperkt, voor de liefhebber met een ietwat smalle re beurs zijn er toch nog wel wat mogelijkheden. Grieks en Romeins glas bij voorbeeld, kleine Egyptische plastiekjes, zoals windselamuletten e.d., en prae-columbiaans aarde werk. En om het wat gemakkelijker te maken: beneden bij de ingang staat een vitrine met voorwerpen, die allemaal voor minder dan 2000.- te koop zijn. De beurs is op werkdagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur, 's zondags van 13.00 tot 17.00 uur en bovendien op dinsdag en donderdagavond van 19.00 tot 22.00 uur. De toegangsprijs is 6,50 op de avonden 3,50. Tot 3 no vember. Ton van Duinhoven en Ina van Faassen door André Rutten ROTTERDAM Ina van Faassen en Ton van Duinhoven een avond lang in een goed gemaakte komedie, dat is nog verrassen der dan je zou verwachten. De komedie zelf geeft hun meer mo gelijkheden dan zij ooit in één voor stelling bij elkaar aantroffen. Je ziet de man en de vrouw, die zij spelen, zes keer in een momentopname tel kens na een tijdsverloop van vijf jaar. Je ziet ze dus „schoksgewijs" ouder worden. Maar dat niet alleen. Je ziet ook, hoe de samenleving waarin zij ouder worden zich in hen weerspiegelt, of beter gezegd, hoe die hun gedrag nogal vérgaande be paalt. In de eerste tien, vijftien jaar (drie taferelen), nog niet zo duidelijk, daarna veel meer. Niet zozeer omdat zij dan wat ouder geworden zijn, maar omdat er dan in hun Ameri kaanse samenleving schokkender dingen gebeuren. We zitten dan in de jaren zestig met de oorlog in Viet nam, de studentenrevoltes, de „flo- wer-power" en de bewustwording van de neger al is dat laatste maar heel summier in het stuk aanwezig. Het eindigt in de jaren zeventig zonder enige toespeling op Nixon en Watergate overigens tamelijk rus tig, want aan hun spel te oordelen zijn zij dan rond de zestig, en nog geen uitgedoofde vulkanen, maar wel „sadder and wiser". (Nederlands: weemoediger en verstandiger). ADVERTENTIE. Vervolg van pagina 1 het nodig is dat het kabinet „op de kortst mogelijke termijn" tot stand komt. „Wij willen u niet verhelen dat wij bij onze directe confrontatie met de stand van aken en de daarin aanwezige verstarring een gevoel van schrik niet hebben kunnen on derdrukken. Verdere vertraging in de kabinetsformatie wordt buiten de kring van de direct betrokken politici niet meer begrepen en wordt naar ons oordeel ook onvoldoende door zakelijke motioeven gerecht vaardigd. Wij achten dat een gevaar voor onze parlementaire democra tie", aldus de heren. Verdam en Vro lijk in hun brief die in deze krant op pagina 5 letterlijk staat afgedrukt. De informateurs motiveren de for mule 8-7-1 met het argument „dat binnen ons meer-partijenstelsel bij de vorming van een coalitie-kabinet de noodzakelijke duidelijkheid voor de kiezer met name gevonden zal moeten worden in het leggen, res pectievelijk verschuiven van accen ten op basis van de verkiezingsuit slag" een argumentatie die door de PvdA-fractie volledig werd on derschreven. Terwijl het PvdA-con- gres in de Amsterdamse RAI verga derde. beraadde de fractie zich in het Apollohotel. CDA-leider Van Agt riep op het Haagse Binnenhof het fractiebestuur van zijn partij bijeen. GENNEP (ANP) De 20-jarige Ja cobus Weijs uit Nieuw-Bergen is gis termorgen om het leven gekomen. Hij botste in Gennep (Limb.) met zijn bromfiets tegen een truck met oplegger. En dat alles is dank zij Ina van Faassen, Ton van Duinhoven en hun regisseur Karl Guttmann op een schitterend genuanceerde manier, die komische overdrijvingen niet schroomde, maar ze wel binnen de menselijke grenzen van de waar schijnlijkheid hield, zichtbaar ge maakt. De komedie, waarvan zij ge bruik maakten, heet „Volgend jaar, zelfde tijd" is geschreven door Ber nard Slade, wiens vroegere toneel stukken alleen in Canada gespeeld zijn, maar die ook in Nederland ver toonde Amerikaanse t.v.-series als de „Patridge Family" en „De vlie gende non" gemaakt heeft. Om dat schoksgewijze overzicht over twee mensenlevens mogelijk te maken bedacht hij dit: een redelijke gelukkig getrouwde man van in de dertig ontmoet in een motel een ook redelijk gelukkige getrouwde vrouw. Zij „vallen" op elkaar, denken er zelfs aan te scheiden en met elkaar te trouwen, maar zien daar van af, besluiten evenwel elkaar ieder Jaar op dezelfde tijd en dezelfde plek te ontmoeten, wat zij ook vijf en twin tig jaar lang doen. Iedere vijfde keer, dat zij bij elkaar zijn, laat de schrij ver zien. Dat is dus een goed bedach te en goed uitgewerkte constructie om het leven van twee doorsnee- Amerikanen in vogelvlucht te laten zien. Er wordt daarbij ook openhar tig over seks gepraat, maar het voor naamste is dat niet. Er zit. hoezeer je ook moet lachen, serieuze onder grond in het stuk verwerkt, die het tot gefundeerd amusement maken. De première was donderdag in het Hofpleintheater, waar de voorstel ling nog een poosje blijft. 13okt t/m 2nov 1977 Weekdagen van 10.00 -17.00 uur Zondags van 13.00-17.00 uur Bovendien dinsdag- S en donderdagavond van 19 00-22.00 uur Verbazing Na afloop zei hij: „Ik ben hooglijk hogelijk verbaasd over het voorstel dat de informateurs hebben ge daan". Van Agt zag er geen heil in. over de toedeling van de ministers posten te gaan discussiëren, zolang het CDA de formule van 8-7-1 niet aanvaardt. Hij wees er nog eens op, dat een gelijk zetelaantal met de PvdA een dwingende voorwaarde is wat het CDA betreft. „Wij hebben," aldus Van Agt, „in 1973 veel gedaan om weer tot een normalere verhou ding met de PvdA te geraken Daar kunnen wij nu niet van afwijken." aldus Van Agt. Hij betreurde het. dat de informateurs niet hebben ge probeerd. het CDA-voorstel voor een zetelverdeling va 7 PvdA. 7 CDA en 1 D'66 wat verder uit te werken. Ook D'66-tractieleider Terlouw zei, alhoewel zijn fractie akkoord is ge gaan met het voorstel van de infor mateurs, dat hij ook verbaasd was over de opstelling van de informa teurs. „Ik weet niet. wat de informa teurs in hun wijsheid hiermee heb ben voorgehad. Mijn wijsheid schiet tekort. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk, heeft gisteren bepaald dat het RAF- lid Knut Folkerts in de mare chausseekazerne in Soester- berg moet blijven. Knut Folkerts. die op 22 september bij zijn arrestatie in Utrecht twee politiemensen neerschoot van wie er één is overleden, had geëist dat hij naar een Huis van Bewaring zou worden overgeplaatst. Zijn raadslie den hadden tijdens het kort geding aangevoerd dat de officier van justi tie en de Staat der Nederlanden on rechtmatig zouden hebben gehan deld. Volgens de rechtbankpresident was er echter van onrechtmatig hande len geen sprake. Evenmin is de presi dent gebleken dat Folkerts in de kazerne zou zijn onderworpen aan een onmenselijke behandeling, zoals de advocaten hadden aangevoerd. Prof. Van Dijk heeft afgelopen dins dag een kijkje genomen in de kazer ne. In zijn vonnis stelde prof. Van Dijk dat voorlopige hechtenis als regel in een Huis van bewaring wordt doorgebracht, maar dat nergens in de wet nadrukkelijk verboden is ge detineerden ergens anders onder te brengen. Ook al was het wel verbo den. dan nog hoeft de staat geen onrechtmatig handelen te worden verweten, mits de Staat aanvaardba re rechtvaardigingsgrond kan aan voeren. En dat is in deze zaak inder daad het geval. Prof. Van Dijk meent voorts dat de Staat bij de behandeling van Fol kerts in voorarrest zijn belangen als individu voldoende heeft afgewogen tegen de risico's. Folkerts heeft de beschikking over een „voldoende frisse dagcel" en een nachtcel met toilet- en douchegelegenheid. Bo vendien heeft hij een cassetterecor der „ter doorbreking van het door hem gewraakte geluidsisolement". Ook is Folkerts gewezen op de be- klagmogelijkheden Voorts over woog prof. Van Dijk dat Knut F. is toegezegd dat er naar wordt ge streefd hem binnen enkele weken naar een Huis van bewaring over te plaatsen. De advocaten van Folkerts hebben laten weten dat ze overwegen hoger beroep aan te tekenen. Zij betreuren het dat de rechtbankpresident met de Staat van mening is .dat in dit geval sprake is van een noodtoe stand. „Kernpunt van het vonnis is dat deze noodtoestand het insluiten in een marechausseekazerne recht vaardigt, zelfs al zou die insluiting onwettig zijn. Daarmee heeft in Ne derland het leerstuk van de boven wettelijke noodtoestand zijn intrede gedaan, waarmee in de Bondsrepu bliek sinds jaar en dag gevangenen uit de RAF als gijzelaars van de Staat worden behandeld." aldus mr. Bakker Schut en mr. Willems. Weinig informatie De politiemensen die na de schiet partijen in Den Haag en Utrecht hebben gezocht naar een zeiljacht bij de LJsselmeerhavens (waarvan men vermoedde dat het door RAF- leden was gehuurd), kregen van hun superieuren als enige informatie mee dat ze voorzichtig moesten zijn. Via de radio en tv vernamen de politiemannen later dat zich op de boot RAF-leden zouden kunnen be vinden. Dit meldt het orgaan van de Neder landse politiebond. „De politie Volgens het blad is het eerder dit jaar bij gijzelingen bij herhaling voorgekomen dat het politieperso neel via de pers moest vernemen welke beleidslijnen er waren vast gesteld voor de inzet van de politie. Het blad schrijft dat de directeur- generaal voor openbare orde en vei ligheid van het ministerie van bin nenlandse zaken, mr. J. M. de Graaf, en de directeur-generaal politie van het ministerie van justitie hebben bevestigd dat dit gebrek aan infor matie voorkomt en dat dit aanlei ding kan zijn voor gevaarlijke situa ties. Schleyer Het schip waarop de Westduitse werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer en zijn ontvoerders zich mogelijk zouden bevinden, zou eind september in een Zweedse haven bij Goeteborg zijn gezien. Volgens oog getuigen was het schip van hetzelf de type als de boot die eerst in Nederlandse en vervolgens in Fran se wateren werd gezocht. Na publi- katles bleek het schip al vertrokken. UTRECHT Zaterdag 29 oktober wordt in „Valkenheide" in Maars bergen een zangersdag gehouden die wordt georganiseerd door de Chr. Bond van Zang- en Oratorium verenigingen. Medewerking verleen den de groep Silo. uit Utrecht, Plus Minus uit IJsselstein. Happy Sound uit Oudewater. Cantabile uit Wou denberg. Thyandus uit De Bilt en Living Song uit Leersum. Een van de programmapunten is het instu deren van een canon onder leiding van Rob van Dijk. Het programma begint om 9.15 uur met een ont vangst en wordt tegen vijf uur 's middags beëindigd. Vervolg van pagina 1 Elk van hen moet 100.000 gulden meekrijgen. 2. Vrijlating van de volgende Pales tijnse kameraden het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina uit de gevangenis van Istanboel: Mach- di en Hoessein. 3. De betaling van vijftien miljoen dollar 4. Met één van de volgende landen moet een regeling worden getroffen voor het opnemen van alle vrijgela ten kameraden Vietnam. Somalië of de volksrepubliek Jemen 5. De Duitse gevangenen moeten met een vliegtuig dat u beschikbaar stelt naar hyn bestemming worden gevlogen. Zij moeten daarbij Istan boel aan doen om de twee Palestijn se kameraden, die daar worden vrij gelaten. mee te nemen. De Turkse regering is op de hoogte gesteld van onze eisen. De gevangenen moeten hun bestemming hebben bereikt voor zondag 16 oktober voor negen uur. Ook het geld moet voor die tijd volgens onze instructies afgeleverd zijn". Tot zover de eisen. De Westduitse regering moet dus op korte termijn een regeling zien te treffen met de Turkse regering en een land dat de vrijgelaten veroor deelden wil ontvangen. Geen van de drie landen is erg bereidwillig om terroristen op te nemen. Contactman Bij de onderhandelingen tussen de regering en de kapers speelt op nieuw de Zwitserse advocaat Payot een rol. Hij is ook de contactman tussen Bonn en de ontvoerders van Schleyer. HIJ zei gisteren twee „be langrijke boodschappen" te hebben ontvangen van „de kapers en de ontvoerders". Payot deed verder een beroep op alle betrokkenen een bloedbad te voorkomen. De kapers (vermoedelijk twee vrouwen en twee mannen) weigerden gisteren in te gaan op verzoeken de vrouwen en kinderen uit het vliegtuig te laten gaan. Wel kregen de passagiers, die sinds donderdagmorgen in het vlieg tuig hebben gezeten en via Rome. Cyprus Bahrein in Doebai terecht zijn gekomen, eten en drinken. Vol gens de Lufthansa zijn de meeste passagiers vakantiegangers (het ge kaapte toestel kwam van Mallorca) en zakenlieden met de Westduitse nationaliteit. De Westduitse regeringswoordvoer der Klaus Boellmg zei gisteren dat „wij onder druk staan van een bij zonder ernstig gemeend ultima tum". Over wat er in het crisiscen trum werd besproken wilde hij al leen maar zeggen dat gezocht wordt naar „een redelijke en humanitaire oplossing". De Turkse regering, die moet beslis sen over de vrijlating van de twee Palestijnen, zei alleen maar dat on derzocht werd hoe ernstig de eisen zijn. UT-Ji.' vr V s 'A21 ^.A/vrrr a1 /^A.T'rn Bargaataan 134, R'dam HARRY V. KRUISINGEN kleuretsen, nle we etten n.e.e. de tent. eert v. E. A. Pi KAREL GOUES bronzen beelden KA-BU-KI theeter (Semurel-vechten) 13/10-17/11 do t/m zon. 14-18 en na afapr. 010-654757. spui 235a, den haog. tel. 070 463242. Schaderegeling taxaties ook op het gebied van antiek en modern, zilver, juwelen c.a. Dam 2a Amsterdam Tel. 020-246273 of 243242 Zeestr. 65. Den Haag Scheveningen zoals het was in 1881 geop. v. 10-4 Zon. en feestdag. 12-3. o.a. grote en BEELDENTUIN van 11 h.a. Van 15 okt.-5 dec. tentoonstelling van recente beelden en projecten van Openingstijden Museum: dagelijks van 10-17 uur zon dags: van 11-17 uur (vanaf 1 nov. van 13-17 uur). MUSEUM AMSTELKRING Ons'Lieve Heer op Solder Grachtenhuis uit 1661 met zolderkerk en de 17e eeuwse „Sael" Schilderijen," meubelen en beelden uit de schuilkerkentijd bewaren tezamen met vele trapjes, kamertjes en hoekjes de sfeer uit voorbije tijden. O.Z. Voorburgwal 40 - Amsterdam - tel. 020-246604. lenen sparen kopen Kunsthandel Noordainde 113a Dan Haag 070-605891 rulnte keuze echllderljen en equerellen 19e en 20e eeuw 3 tentoon»! p. jaar aarstvolgende v 27/12-14/1-'78 cal. op aanvr. toegez Tentoonstelling Taal en Teken binnen Chinese muren m. diaklankbeeld in het Rijksmuseum voor Volken kunde Steenstraat 1, Leiden Geop.. ma. t/m za. 10-5 u. zon- en feestdagen 1-5 u. j TUINHEKKEN Smeedijzeren tuinhekken Tuinpoortjes - Booghekken Grote toegangspoorten Afscheidingen Vele modellen! INBRAAKBEVEILIGING Een doeltreffende en elegante oplossing voor raam of deur op maat gemaakt en in elke kleur. Gratis adviezen Vraag folder bij Hand ond ELBA BV - Kerkdijk 120 Westbroek (U.) Telefoon 03469-410

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 27