eperking toeloop op Uitkeringen zou niet genoeg soelaas bieden „Niemand gebaat met politiewet in ijskast" Personalia Openbrief tan alle bollen-fans: Bestrijding kanker is voortaan gebundeld in regionale centra Aparte status voor werkgroep Israël Vracht wagens botsen: ravage Opname psychiatrische patiënten vaak meer dan eens noodzakelijk )rs. Lamers: effect pas op langere termijn 'Verschil tussen loon en uitkering zou groter moeten' Kaderschool rijkspolitie geopend Zuivelkeuken in Ruhrgebied Faalt de behandeling of de omgeving? WÏ M'V \<l!f Prinses Beatrix opent eerste centrum RIJDAG 14 OKTOBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet onze sociaal-economische redactie HAAG Het is „niet waarschijnlijk" dat de noodzakelijke bezuinigingen op de collectieve in (overheid, sociale premies) bereikt kunnen worden door uitsluitend maatregelen die de jeiende toeloop op de uitkeringen voorkomen. Dat is de mening van drs Lamers, topambtenaar het ministerie van sociale zaken, en voorzitter van de commissie die anderhalf Jaar geleden de suinigingsmaatregelen van het eerste kabinet-Den Uyl ontwierp. ners is nog steeds van mening dat lerking van de toeloop op de uit ingen de beste manier is om te uinigen. Allerlei maatregelen zijn kbaar om te bereiken dat niet Kis meer mensen een beroep moe- doen op uitkeringen. Zulke pre- tieve maatregelen hebben echter s op langere termijn behoorlijke ütaten," aldus drs. Lamers in een aggesprek met het weekblad van NCW (christelijke werkgevers). kabinetsformatie is echter af- iken dat het tweede kabinet- Uyl tussen nu en 1981 tenminste miljard gulden, en wellicht tot en miljard, zal moeten bezuini- op de collectieve uitgaven. La- rs ziet niet zitten dat dit kan door ten maar preventieve maatrege- i Hij duidt ook aan wat dan de irnatieven zijn: verlaging van het eau van de uitkeringen, of stren- normen bij de beoordeling of land in aanmerking komt voor uitkering. kbeweging heeft al scherp stel- genomen tegen aantasting van >ogte der uitkeringen of strenge- lelatingseisen. Een geleidelijke ging van het maximumniveau de WAO-uitkeringen is mede on- Idruk van de vakbeweging door loude kabinet kort voor de verkie zen van tafel geveegd. De vakbe- ng vreest dat met zulke maatre- i het begin van de afbraak van iciale zakerheid wordt ingezet. leiding van de vakbeweging ver ligt voorstellen tot zeer matige Deisen bij haar achterban ook ral door te betogen dat het stelsel i collectieve voorzieningen in lid moet worden gehouden. en bovendien vaak subsidies of stu dietoelagen komen te vervallen. Prijsmechanismen Dr. Van den Beid zei echter niet met zoveel woorden dat het verschil tus sen uitkeringen en lonen groter zou moeten worden. Wel betoogde hij eerder in dezelfde vergadering dat er in het regeringsbeleid „te weinig aandacht voor prijsmechanismen" Is. Het ging hierbij om het probleem dat er de komende jaren een over schot aan hoger opgeleiden dreigt voor wie geen hogere functies be schikbaar zijn. Van den Beid herinnerde aan een oude redenering van prof. Tinber gen dat de lonen voor academici vanzelf zullen dalen naarmate er meer academici „op de markt" ko men. De gewenste nivellering van inkomens zou dan eenvoudig wor den bereikt door de groei van het hoger onderwijs. Van den Beid be toogde dat prijsmechanismen vaak net zo goed of beter werken dan allerlei directe ingrepen en maatre gelen. Ook een econoom als de PvdA'er prof. Stevers uit Tilburg pleit al ge ruime tijd voor vergroting van de afstand in inkomen tussen uitkerin gen en lonen. ik werkgevers h werkgeverszijde wordt sinds jt echter openlijk gepleit voor een [algemene verlaging van de so le uitkeringen. Gesteld wordt ndat mensen met een uitkering weinig méér kunnen verdienen ir weer werk te zoeken, dat ze trom maar in de uitkering blijven igen. De groei van het aantal men ige met een uitkering „zal in onver- Aderde mate voortgaan, zolang sociale uitkeringen verstrekken ■—"netto evenveel of bijna evenveel ïveren als wat te verdienen is per week veertig uur werken. Zo ;t dat nu eenmaal, ook bij leden de FNV." aldus schreef vorige het weekblad „Onderneming" het VNO, het grootste werkge- Iverbond. iren vestigde ook prof. Van den -Tp. directeur van het Centraal 1 hbureau, de aandacht op het IJ k kleine verschil tussen uitkerin- en loon. Dat gebeurde in een adering van de raad voor de dsmarkt in Den Haag, waarin den Beid uit hoofde van zijn ie kroonlid is. Deze raad be- een rapport over de situatie e arbeidsmarkt. Van den Beid dat dit rapport onvoldoende acht heeft voor de kwestie van verschil tussen uitkeringen en evenals voor het feit dat een loonsverhoging soms, bij mid- fikomens, vrijwel geen enkele verhoging oplevert doordat tingen en premies sterk stijgen Een kwestie die hiermee nauw sa menhangt. is hoe de schare Jonge wachtmeesters, die in de eerstvol gende jaren van de opleidingsschool komen, op hun taak in het korps zullen worden voorbereid. De zaak werd gisteren aan de orde gesteld door kolonel P. H. Borra, directeur van de kaderschool van het korps rijkspolitie in Apeldoorn, toen dit instituut officieel werd ge opend. Voorheen was de school in Amsterdam gevestigd. In de school, die onderdak heeft gekregen in een voormalig klcin-seminarium voor de opleiding van priesters, volgen poli- tie-ambtenaren na gemiddeld een dozijn dienstjaren een cursus van acht maanden voor de toelating tot een kaderrang. De minister van jus titie heeft de school niet geopend, hoewel de plechtigheid in verband met de kabinetscrisis al een half jaar was uitgesteld. Frustraties De directeur-generaal van het minis terie van justitie, mr A. J. Fonteijn, die de minister verving, sneed „een heet hangijzer" aan: de reorganisatie van het politie-apparaat in Neder land. Volgens hem kan men het niet maken om te zeggen dat de rijkspoli tie en gemeentepolitie verdwijnen voor een heel nieuw soort politie, en vervolgens jaren niets te doen. Eerst moet de nieuwe bestuurlijke organi satie tot stand worden gebracht. Met de nieuwe Politiewet, die voorlopig in de ijskast terechtkomt, is nie mand gebaat. Zij zal al zijn verou derd als zij in werking treed, en al die tijd blijven de frustraties. Veiligheid Aan meer oplettendheid van de bur gerij zowel als aan het treffen van voorzieningen van die kant om de misdaad tegen te gaan valt aldus mr Fonteijn niet te ontkomen. De politie kan het niet alleen aan. Lang zamerhand komt er tekening in de plannen. Samen met particuliere veiligheidsdiensten zijn er voorberei dingen getroffen voor het aansluiten van bepaalde taken in dit opzicht op die van de politie. Een organisatie is ontworpen om bij alle korpsen voor lichters ten behoeve van het publiek aan te wijzen. Het doel ervan is de burgerij een groter gevoel van veiligheid te geven. Daartoe is ook nodig dat men de politie ziet (en eventueel kan aan spreken). „Waarom," aldus de direc teur generaal van justitie, „de politie uitsluitend verpakt in zich snel ver plaatsend blik te vertonen? Waarom niet die auto tijdens surveillance een kwartier verlaten om door de stad of de wijk te wandelen of te fietsen? De portofoons zijn toch niet voor niets uitgevonden?" Dit is een deel van de ravage die gisteren op de weg Coevorden-Em- men ter hoogte van hel plaatsje Erm ontstond toen daar ces vrachtwagens met elkaar in botsing kwamen. Het verkeer was lange tijd in beide rich tingen gestremd. Eén chauffeur werd licht gewond, de anderen kwamen met de schrik vrij. Ook op de weg Utrecht-Arnhem bij Bunnik kwamen enige vrachtwagens in botsing maar ook daar deden per soonlijke ongelukken van betekenis niet voor. Eén vrachtwagen lag dwars over twee rijstroken, een tweede brak door de middenberm en versperde het andere wegdeel, twee wagens raakten vast in de berm. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Komende vijf jaar zullen bij de rijkspolitie meer dan duizend tot het kader behorende functionarissen met functioneel leeftijdsontslag gaan. Daarmee zal een groot stuk ervaring dit korps verlaten. Bij de rijkspolitie vraagt men zich ernstig af hoe daarin zal moeten worden voorzien. Mr Fonteijn wees erop dat de uitoe fening van geweld, uiteraard binnen de grenzen van de instructie, in vre destijd politietaak blijft. Bijstand aan de politie door anderen (militai re eenheden) behoort uitzondering te zijn. Overgeplant op de praktijk van vandaag betekent het dat de politie beter moet worden toegerust. Arres tatie-ploegen van de rijkspolitie wor den al geoefend: de bedoeling is dit ook voor de gemeentepolitie op touw te zetten. BOCHUM Vandaag opent de Nederlandse ambassadeur in Bonn, D. W. baron van Lyn- den, in Bochum (in het hartje van het Ruhrgebied) de eerste zuivelkeuken die het Neder lands Zuivelbureau buiten onze landsgrenzen gevestigd heeft. Bochum heeft 434.000 in woners. Grote steden als Dordtmund, Essen, Gelsenkir- chen en Recklinghausen lig gen dichtbij. Het Rijn-Ruhrge- bied neemt van Nederlands to tale kaasexport een derde op. Vorig jaar voerden we naar heel West-Duitsland bijna hon derd miljoen kilo kaas iut; een hoeveelheid die dit jaar aan zienlijk zal worden over schreden. Aan melk- en zuivelprodukten ging vorig Jaar in totaal voor ruim 1,2 miljard naar de Bondsrepubliek. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De meerderheid ongeveer zestig procent van de patiënten van psychiatrische inrichtingen blijkt voor een tweede of derde keer te moeten worden opgenomen. Hieruit blijkt dat enerzijds de behandeling in de inrichting heeft gefaald en dat anderzijds de onmiddellijke omgeving van de ex-patiënt niet in staat is om de mensen goed op te vangen. Dit is een van de belangrijkste con clusies uit een onderzoek over de positie van de psychiatrische pa tiënt, uitgevoerd door de groep „de mocratisering in de hulpverlening", waaraan onder meer de Bond van vrijheidsrechten, de Coornhertliga en de Cliëntenbond hebben meege werkt. Twee jaar geleden werd met een klei ne zeshonderd (ex)-patiënten een aantal gesprekken gevoerd. De re- Onderscheiding Prof. mr J. J. M. van der Ven is ter gelegenheid van het neerleggen van diverse functies op sociaal en wetenschappelijk ter rein bij bevordering benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau. Minister Boersma heeft hem gisteren de bij deze koninklijke onderscheiding behorende versier selen uitgereikt. Prof. Van der Ven was al officier in de orde van Oranje- Nassau en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Prof. Van der Ven was voorzitter van de sociale verzekeringsraad (tot 1968), hij do ceerde arbeidsrecht en wijsbegeerte van het recht aan de universiteit in Utrecht (tot 1972) en voerde een leer opdracht rechtsfilosofie uit. In 1969 en 1970 was hij rector magnificus van de universiteit in Utrecht. Hij was onder meer lid van de staats commissie codificatie sociale zeker heidswetgeving en van de commis sie-Polak (universitaire bestuurs- hervorming). Benoeming Dr G. J. ter Woorst, oud-lid der Tweede-Kamer, oud-in specteur voor het hoger agrarisch onderwijs, wordt 1 november direc teur van de nationale coöperatieve raad voor land- en tuinbouw en se- Prof. mr J. J. M. van der Ven cretaris van de centrale verenigin gen voor de coöperatieve handel en industrie. Sinds 1 augustus was hij als plaatsvervangend directeur van- de NCR. Hij volgt de huidige direc teur, de heer C. R. Tybout, die in mei 1978 de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, wegens diens gezondheids toestand eerder op dan aanvanke lijk de bedoeling was. sultaten hiervan zijn nu neergelegd in een gisteren verschenen rapport „Positie van de psychiatrische pa tiënt." Deze publikatie valt samen met een tussentijdse rapportage van de commissie Van Dijk, die zich buigt over de herziening van de krankzinnigenwet van 1884. Geen invloed Uit het onderzoek, dat werd uitge voerd door een groot aantal enquê teurs en onder leiding stond van het andralogisch instituut in Amster dam blijkt onder meer dat 68 pro cent van de patiënten bij de opname geen Invloed heeft gehad op de keu ze van de inrichting. Iets minder dan de helft wilde helemaal niet opgeno men worden. Bij een opname werd aan zeventig procent van de patiën ten niet verteld wat hun rechten waren. Veertig procent was niet op de hoogte of de opname was gebeurd met of zonder machtiging. Wat betreft dwangmaatregelen en vrijheidsbeperkingen bleek uit het onderzoek dat éénderde van de ex- patiënten af en toe „in de isoleer ging" of kennis moest maken met een dwangjack, spanlaken of dwangstoel. Ook onaangekondigd li chamelijk onderzoek (33 procent) en het niet vragen van toestemming voor een psychologische test (30 pro cent) werden ais vrijheidsbeperkend ervaren. Van de ondervraagden zei acht procent dat er in hun zieken huis mensen tegen hun wil gesterili seerd of gecastreerd zouden zijn, al thans dat vermeldt het rapport. vYplgens het onderzoek krijgt van de 82 procent van de mensen die medi cijnen krijgen voorgeschreven 47 procent te horen waarvoor die die nen; 62 procent was verplicht medi cijnen in te nemen. In slechts een vijfde van de gevallen van bijver schijnselen bij het gebruik van me dicijnen werd overgegaan tot ver mindering of stopzetting. De resul taten van een lichamelijk onderzoek werden in de helft van de gevallen niet meegedeeld, van een psycholo gische test bedroeg dat percentage dertig. Voor veel cliënten zijn de therapeu ten van een inrichting niet bereik baar. zeggen de onderzoekers. Voor 43 procent was de arts, psychiater of psycholoog niet bereikbaar als er juist wèl behoefte aan was. Voor de helft van de patiënten duurden de therapeutische gesprekken minder dan een half uur. Een gelijk aantal (23 procent heeft groepstherapie of gesprekstherapie. De patiënten zijn hierover in het algemeen tevreden Een overgrote meerderheid van de patiënten vond de begeleiding na het ontslag uit de Inrichting onvol doende. De helft van de ondervraag den kreeg volgens het rapport moei lijkheden met werk. Er waren duide lijke aanwijzingen dat mensen met een psychiatrisch verleden werden gediscrimineerd met het zoeken naar werk of het vinden van een passende woongelegenheid. De on derzoekers kwamen tot de conclusie dat er bij dit soort problemen nau welijks hulp wordt geboden. Kritiek Tenslotte bracht de onderzoekgroep kritiek uit op de commissie van Dijk. „De adviezen en aanbevelin gen die de commissie doet zijn al eerder gedaan en bevatten geen ver rassingen. Binnen de commissie be staat er een verdeeldheid en als het gaat om controversiële zaken neemt de commissie geen standpunt in". De onderzoekgroep hoopt dat er door de publikatie van het rapport een grotere openheid zal komen met de commissie van Dijk waardoor er meer gericht gewerkt kan worden aan de lotsverbetering van de psy chiatrische patiënt. ent u ook zo'n echt bollenniens? Mooi zo. Dan hoeven wij u lauwelijks meer iets te vertellen over het plezier dat u en wij. bollen van Nederland, telkenjare aan elkaar beleven. Want, iet permissie, er gaat toch niets boven zo'n bloeiende bol in uin of vensterbank. Maar.geacht bollenmens. waarom niet n beetje niécr variatie gebruikt bij het inrichten van uw tuin >f balkon? Onze bollenfamilie is oneindig veel groter, rijker u gevarieerder dan onze bekende familieleden tulp, narcis, yacint en crocus. Ontdek in deze weken de onbekende bol, oepen wij u toe. Dan kunt u het hele volgende jaar van ons genieten.Bij uwbollenwinkelier krijgt u informatie! Namens alle velgelen bollen van Nederland, de Sneeuwroem.de Winterakoniet,de Keizerskroon, het Sneeuwklokje.de Botaniese iris. het Blauw druifje. de Boshyacint.de Scilla siberica.de Anemone blanda.de Hollandse iris.de Allium.enz, enz, enz, enz. :'nf Internationaal Bloembollencentnim. Hillegom. Van een medewerker AMSTERDAM De Werkgroep Israël zal binnen de tot de hervormde jeugdraad van Amsterdam behorende „Bedrijfs- en Schooljeugd" een aparte status krijgen. Zij zal dezelfde facilitei ten binnen de BSJ krijgen, maar zij zal afzonderlijk moeten opereren. ROTTERDAM Vanmiddag opent prinses Beatrix in Rotter dam het eerste kankercentrum van Nederland. Ook in Amster dam en Groningen zullen binnenkort dergelijke centra worden geopend. Het is zelfs de bedoeling dat over geheel Nederland een netwerk van deze centra zal worden gelegd. Zo denkt men nu reeds aan Nijmegen en wellicht aan Leiden. Met deze centra poogt men te komen tot een zo effectief mogelijke behan deling. een zo doelmatig mogelijk onderzoek en een zo volledig moge lijke kankerregistratie. Vooral dat laatste is inliet kader van onderzoek naar en strijd tegen kanker heel be langrijk: bepaalde kankervormen blijken af te nemen, andere vormen nemen toe. Alleen al om het effect van de nu al op bescheiden schaal toegepaste preventie zoals volks- onderzoek op baarmoederkanker, onderzoeken op borstkanker te beoordelen is deze registratie nood zakelijk. Dat effect kan de vorm heb ben van sparen van mensenlevens maar dat kan pas over vijf Jaar op z'n vroegst, zelfs pas wellicht na twintig jaar worden vastgesteld. Het is niet de bedoeling dat een kankercentrum concentratie in houdt in een enkel gebouw. Zo zijn er in Rotterdam verschillende institu ten die zich reeds meer dan vijftig jaar met de bestrijding van kanker bezig houden. In de nieuwe centra gaat het om de bundeling van kennis en de samenwerking. De verpleging en behandeling kunnen in de be staande instituten voortgang vinden. Het initiatief tot het kankercentrum in Rotterdam is geboren uit contac ten tussen het radiotherapeutisch instituut en het academisch zieken huis Dijkzigt, twee jaar geleden. Die deelneming werd uitgebreid met de medische faculteit van het Erasmus- universiteit, het radiobiologisch in stituut van TNO Delft, de stichting samenwerkende ziekenhuizen in Rotterdam en de gemeente Rot terdam Wilhelminafonds Vanzelfsprekend speelt het Konin gin Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding bij dit alles een rol. Op de begroting van het Rotterdamse kan kercentrum staat voor het eerste jaar een miljoen gulden en datzelfde geldt voor Amsterdam en Gronin gen. Maar de begroting voor volksge zondheid vermeldt in totaal slechts vierhonderdduizend gulden. Een groot deel van de middelen van het KWF is nadrukkelijk gebonden aan een zeer bepaalde bestemming. Dat betekent dat het KWF het ontbre kende voor de kankercentra onmo gelijk kan financieren. Er moeten dus nieuwe wegen worden gevonden. De Rotterdamse graficus Kees Fran se heeft een vier-kleurenlltho ver vaardigd, waarvan op de openings dag. vandaag dus. tweehonderd ge nummerde en gesigneerde exempla-, ren worden aangeboden aan ieder' die het kankercentrum met een jaar lijkse gift van duizend gulden of meer wil steunen. Posters met een afdruk van deze litho kosten elk 12,50. Natuurlijk wordt er gezocht naar an dere wegen. Het bestuur meent dat de verantwoordelijkheid voor dit werk vooral bij de overheid behoort, al heeft die natuurlijk verantwoorde lijkheid voor velerlei onderwerpen, zoals hart-, vaat- en nierziekten. Het Rotterdamse kankercentrum be strijkt het Rijnmondgebied, maar er is nu al te zien dat het zich gaat vertakken naar WestrBrabant en Zeeland. In Zeeland komt als doch ter van het Rotterdams radio therapeutisch instituut een eigen ra diotherapeutisch instituut. Er is een subcentrum in Tilburg en er zijn contacten meh Eindhoven Officiële banden met het Rotterdamse kan kercentrum zijn er echter niet De dertien in de BSJ verenigde poli tieke actiegroepen, die aan werken de jongeren en scholleren politieke voorlichting geven, hebben enige malen de Werkgroep Israël als deel nemer afgewezen, omdat het zionis me „racistisch, imperialistisch en onderdrukkend" wordt gevonden. De centrale kerkeraad van de her vormde gemeenten te Amsterdam, die uiteindelijk verantwoordelijk is voor de Bedrijfs- en Schooljeugd, heeft reeds enige vergaderingen ge wijd aan de aanvraag van de Werk groep Israël om gelijk als het Palesti na Komitee, dat wel als deelnemer in de BSJ Is geaccepteerd, tezamen met de andere actiegroepen voor lichting te kunnen geven. Als compromis is op de laatste ver gadering. zo meldt het Nieuw Israëli tisch Weekblad, uit de bus gekomen, dat de Werkgroep Israël dezelfde fa ciliteiten van de B8J zal krijgen, maar dat van samenwerking met de andere actiegroepen geen sprake zal zijn. Voor het Nieuw Israëlitisch Weekblad is dat reden om in een commentaar onder de kop Apart heid, de centrale kerkeraad ernstig te hekelen. Kool en geit Om de kool en de geit te sparen binnen de uiteindelijk onder zijn ver antwoordelijkheid opererende Be drijfs- en Schooljeugd heeft de ker keraad het Zuidafrikaanse begrip apartheid tot de zijne gemaakt. Het is nog net niet: Voor Joden verbo den". stelt het NIW. „Onder verantwoordelijkheid van de kerkeraad blijft het toegestaan, dat een met Israël verbonden organisa tie wordt uitgesloten, omdat het zio nisme 'racistisch, imperialistisch en onderdrukkend' zou zijn. De verte genwoordigers van hervormd Am sterdam". zegt het NIW, „leggen zich bij deze verdachtmakingen neer en maken vervolgens als zachte heel meesters stinkende wonden Want het is een stinkende wond als de kerkeraad ten einde uit de Impasse te komen, de Werkgroep Israël dan de apartheid aanbiedt". Het blad besluit zijn commentaar: „Het is onbegrijpelijk, dat de Werk groep Israël het in wezen discrimine rende en krenkende voorstel in over weging heeft genomen. Nog onbe grijpelijker is het. dat een christelijk lichaam een dergelijk voorstel aan een Israël verklarende organisatie durft voor te leggen. Israël, het land en in het bijzonder het volk, heeft genoeg ondervinding van apartheid. Het lijkt erop. dat de centrale kerke raad van de hervormde gemeente Amsterdam niets heeft geleerd Van het verleden niet en van het heden niet", aldus het Nieuw Israëlitisch Weekblad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9