Verplicht dimlicht vraagt extra aandacht B0VAG OCCASIONSHOW AUTOBIOGRAFIE mé VW litis voor terreinrijden op 13/14 en 15 oktober in de Groenoordhal in leiden RH Roemeense Dacia goedkoper dan Franse Renault 12 Celstraf geëist tegen parketwachter Zweden eisen ook brandstofverbruik in autoreclame Geopend Bar Bistro Pierrot ROMANTISCH RESTAURANT BOERDERIJ IN OEN HOUTKAMP Specialiteiten van de houtskoolgrill ©eO«!f |0iïM©.B!KS>! 1 VRIJDAG 14 OKTOBER 1977 TROUW/KWARTET —Rl Sfcco de Jong De Roemeense Dacia zal begin vol gend jaar in Nederland gelmpor- mist. sneeuwval of ander weer met teerd worden door H. Englebert N.V. zich tot vijftig meter, het rode mist- te Voorschoten, welke bedrijf ook de achterlicht toestaat. Omdat de auto- Tsjechische Skoda's vertegenwoor- mobilist moet weten of het mist- digt. De Dacia is een in Roemenië achterlicht al dan niet brandt is een gebouwde Renault 12. die uiterlijk verklikkerlichtje op het istrumen- en motorisch nauwelijks afwijkt van Sinds het voorjaar is in het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens de bepaling op genomen, dat automobilisten in het donker of slecht weer dimlicht moeten voeren. Dit vergroot het risico van verblin ding indien de koplampen niet goed afgesteld staan. Nu het weer najaar is zal de politie daarop extra toezien: niet al leen 's avonds, maar ook overdag. De automobilist wordt wettelijk ver antwoordelijk gesteld en kan een boete oplopen, als de verlichting on voldoende zichtbaar, ongelijk van kleur of sterkte, of verblindend blijkt Iedereen kan dit zelf zien, maar wie twijfelt kan in het garage bedrijf de koplampstand en lichtop brengst laten meten en afstellen Het automerk BMW heeft zijn klanten deze maand een gratis verlichtings controle aangeboden met oog op de verkeersveiligheid. Ook Veilig Ver keer Nederland wijst nadrukkelijk op het belang van goede voertuigver lichting: eveneens voor fiets en bromfiets. Het gaat er bovenal om. dat auto's en tweewielers voor medeweggebrui kers goed te zien zijn. Daarom is het tevens bij slecht weer overdag zaak verlichting te ontsteken. In Zweden, waar het gauw donker is en automo bilisten op stille landwegen al vaak onder alle omstandigheden dimlicht voerden, is dit sinds 1 oktober in het hele land verplicht op elk uur van de dag. De Zweedse politie verwacht hierdoor lagere ongevallencijfers te kunnen bereiken. In België en de Duitse bondsrepu bliek was stadslicht al afgeschaft voordat deze maatregel er in Neder land doorkwam. Tot vorige winter was het met name In onze steden 's avonds een ratjetoe. De ene auto mobilist voerde dimlicht; de andere stadslicht. Daarom leek het er ook minder toe te doen als men twee qua kleur of sterkte ongelijke lampen voerde. Het enige dat nu nog verschillend Duitse maatregelen tegen verkeerslawaai De Duitse bondsregering heeft plan nen om de geluidhinder door het verkeer met wettelijke maatregelen te beperken. Minister van Binnen landse Zaken Walter Maihofer en minister van Verkeer Kurt Gscheid- le willen in woongbleden een maxi mum van vijftig tot zestig decibel voor nacht en dag gaan voorschrij ven. Dat is ongeveer het geluid van een normaal gesprek. In industriegebieden zal zestig tot zeventig decibel worden toegestaan. Dit verschil houdt in. dat de automo bilist verantwoordelijk wordt ge steld. Bovendien wordt echter bij de autoconstructeurs aangedrongen op een belemmering van het verkeersla waai en zal de Duitse overheid zelf geld beschikbaar stellen om de we genstructuur en geluiddempende voorzieningen aan te passen. Het gaat hierbij om jaarlijkse bedragen van driehonderd miljoen tot vier honderd miljoen mark. Volgens berekeningen van het Duit se ministerie van Binnenlandse Za ken zal bij de aanleg van wegen drie tot zes procent van de kosten gere serveerd worden voor lawaaibestrij ding tenpaneel een wettelijk vereiste. De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid zou er de voorkeur aan gegeven hebben wan neer twee mistachterlichten voorge schreven waren omdat men dan be ter de afstand van de auto's voor zich kan schatten. Maar dit bleek in Eu ropees overleg niet haalbaar. De SWOV ziet ook liever een speciale mistverlichting voor en achter, maar tot nu toe moet de automobilist die als accessoires kopen, indien hij ten minste mistlampen wenst. Deze be wijzen voornamelijk hun nut als men vaak over onverlichte wegen rijdt. Het is verboden tegelijk kop- Van de Dacia komt een standaard lampen en mistlampen voorop de en luxe uitvoering alsmede een com- het Franse model. De importeur, die reeds eerder ook het merk Polski Fiat aan zijn pro gramma toevoegde met het model 125, brengt nu voor het eerst een model uit dat ook door een andere importeur wordt geleverd. Kost de Renault 12 TL bij de organisatie van Renault Nederland 14.560 gulden. Englebert heeft aangekondigd dat de nieuwe Dacia-dealers nog geen 13.000 gulden voor hun versie van de Renault 12 zullen rekenen. Daarbij worden hoofdsteunen, rolgordels. achteruitverwarming en achteruit- rijlampen inbegrepen. mag zijn tussen de auto's onderling is de kleur van de koplampen, naar keuze geel of wit. Verder is het mist- achterlicht, ondanks aanbeveling van de Europese Gemeenschap, nog steeds geen verplicht accessoire. Verblinding In Frankrijk werd voor geel kop lamp-licht gekozen in Nederland deden Peugeot en Simca dat voor heen ook. maar nu niet meer om de verblinding tegen te gaan. Maar de lichtopbrengst daarvan was min der en binnen Europa is een algeme ne tendens naar witte koplampen ontstaan. Men ziet daardoor nu va ker Franse auto's met een geel en een wit licht op kop, wanneer alleen dat witte gerepareerd is, maar dit is strijdig met de wet. De Fransen zijn overigens veel scherper op de kwestie van verblin ding. reden waarom in de steden in Frankrijk met stadslicht gereden wordt. Het argument daarvoor is dat als ledereen dit doet het verkeers beeld rustiger wordt en dat de auto mobilisten ook verder vooruitzien, buiten het met dimlicht door hun koplamp verlichte straatgedeelte. De Franse koplampenfabrikant Ci- bié heeft een type grootllcht ontwik keld, dat door een andere breking van de lichtstralen geen tegenliggers meer verblindt. De Duitse elektro technische fabriek Bosch werkt aan gepolariseerd licht volgens dezelfde principes als die van de Polaroid- zonnebril: als een tegenligger met dat gepolariseerde licht nadert houdt men ook zicht op wat achter die tegenligger komt. Maar deze vin dingen passen de autofabrikanten nog niet toe. Mist Het zicht bij mist vereist overdag geen dimlicht, maar groot iicht. Overdag ontstaat hierdoor nauwe lijks verblinding, terwijl juist dan een extra mate van licht nodig is. Opdat elke auto door andere auto mobilisten gezien wordt. 's Avonds echter is dimlicht weer beter. Te allen tijde verdient een mistachterlicht aanbeveling, al moet men zich wel strikt houden aan het Reglement Verkeersregels en Ver keerstekens. dat alleen in dichte auto te ontsteken. Een voordeel van mistlampen en trouwens ook van het voeren van dimlicht is dat men retroflecterende verkeersborden, wegmarkeringen en andere weggebruikers beter ziet. Om die duidelijkheid nog verder te be vorderen wordt op 1 januari 1978 voor alle nieuwe auto's een gele re troflecterende kentekenplaat ver eist. Dit betekent echter niet, dat blauwe nummerplaten vervangen moeten worden: de maatregel geldt niet voor auto's die dit jaar of voor heen „gekentekend" werden. DEN HAAG (ANP) Tegen een Haagse parketwachter, als kassier belast met het innen en ontvangen van geldboetes op het Haagse paleis van justitie, heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag wegens verduistering twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proef tijd geëist. De man wordt ervan verdacht van 1974 tot aan zijn aanhouding in april van dit jaar een bedrag van 40.944 te hebben verduisterd. Volgens de verdachte heeft hij dit bedrag er gedeeltelijk met gokken doorge jaagd. Vonnis donderdag 27 oktober. binatiewagen naar Nederland. De motor is een 1.3 liter met 60SAE-pk vermogen. Stadsbusdienst ALPHEN AAN DEN RIJN Minis ter Westerterp van verkeer en water staat gaat er mee akkoord dat de gemeente Alphen aan den Rijn een stadsbusdienst krijgt. De busdienst begint op 1 december aanstaande en wordt uitgevoerd door de maat schappij West-Nederland. De stads bussen zullen om het half uur rijden. De jaarlijkse kosten van de twee lijnen zijn geraamd op 870.000 gul den en de opbrengsten op 197.000 gulden. Het Jaarlijks tekort van 573.000 gulden zal voor rijksreke ning worden genomen, aldus minis ter Westerterp, Turfmarktbrug LEIDEN Bewoners uit de omge ving van de Leidse Turfmarktbrug willen een noodbrug tijdens de ver nieuwing van de bestaande oever verbinding. De afbraak van de Turf marktbrug (de brug voor voetgan gers en fietsers tussen de Turfmarkt en de Beestenmarkt) moet in no vember beginnen. Er komt een nieu we betonnen boogbrug voor in de plaats. Het werk zal ongeveer negen maanden duren. De suggestie van de omwonenden, die werd gedaan tijdens een informatie-avond over de nieuwe brug, zal worden bespro ken in de Leidse gemeenteraads commissie voor ruimtelijke orde ning. De commissie vergadert op donderdag 20 oktober. Met ingang van het komende jaar moeten de Zweedse auto-importeurs in brochures, beschrijvingen van de eigenschappen van hun produkten en andere reclame-uitzendingen kenbaar maken wat het brandstof verbruik is. De Zweedse regering eist dit. De eis geldt niet voor advertenties of tv-reclame, waarin alleen maar de auto als model te zien is, zonder hun auto's gaan opsommen, moeten daaraan objectieve gegevens om trent de zuinigheid of het niet verdere toevoegingen. Maar zodra de zuinig zijn worden toegevoegd, importeurs in folders, handleidingen De Zweedse regering hoopt met deze en advertenties de voordelen van wettelijke eis de consumenten nog meer te attenderen op het belang het verbruik van een auto bij de aan schaf goed te overwegen. Een aantal dealers heeft al vrijwillig deze ver bruikscijfers aangekondigd in hun reclame, vooruitlopende op de wet telijke maatregel. Het gebruik van retroflecteren de kentekenplaten is sinds 20 october 1975 in ons land toege staan. Begin volgend jaar wor den ze alléén voor nieuwe auto's verplicht. Volkswagen heeft een terreinauto met aandrijving op alle vier de wie len geconstrueerd. VW volgt daar mee echter niet zozeer een algemene modieuze trend in de autofabricage als wel een directe vraag van de Duitse Bundeswehr. Voorlopig zal gezien de vraag van de legerautori- teiten van export nog geen sprak zijn, aldus Pon s Automobielhandel. Niettemin heeft het grootste Duitse automerk met de 1.7 liter terreinwa gen litis, die met 75 DIN-pk vermo gen goed is voor 130 km per uur en de vier wielen zelfs in een vijfde versnelling aandrijft, een interes sant model, dat de concurrentie strijd met Landrovers en Landcrui- sers kan opnemen. De voorwielaandrijving is uitscha- kelbaar, de VW litis meet 3,89 meter en de tankinhoud is goed voor tach tig liter (normaal) benzine. VW's nieuwste terreinauto litis. model: (Willem de Zwijgerlaan, 2 min. vanaf het station) geopend op Héél anders! Bagijnestraat 23-25. Tel. 070-659691 Keuken open van 12.00-14.00 en van 18.00-22.00 uur. Franse Keuken Specialiteiten. 's Maandags gesloten. Waar wij in een rustige sfeervolle omgeving gaarne aan uw culinaire wensen willen voldoen Betreffende huweli|ksdmers. jubilea e d zullen wij gaarne de details tevoren met u bespreken. Tevens hebben wi| voor u beschikbaar, ruimte voor het houden van recepties en vergaderingen. v Diepeningenlaan 2 Leiderdorp Telefoon 071-891288 Maandag gesloten Lid vereniging Romantisch Tafelen. U Our people make it better Noordeinde 140c Den Haag, tel. 468511 PiZZP 4lut ft v "j - - BISTRO 'LA CALÈCHE' Laan van Meerdervoort 458 - Tel. 634544 Den Haag als vanouds de gezellige bistro Maandag gesloten Tj tie ^X-ousc of CULINAIR ANDERS Iedere avond gele genheid tot dansen met Herman tVege- wijs aan de plano. Vrijdags en zaterdags wordt hij verge zeld door een violist. 5-gangen menu's f 42,50 (incl. apéritief en koffie) tevens fa carte Tafelreserveringen: Tel. 070-644771 Hofstraat 4, Den Haao Zondags gesloten DEZE RUBRIEK VERSCHIJNT EENMAAL PER TWEE WEKEN ld tk te< l Inlichtingen Kantoor Den Meloen, tel. 070-469^de »r i troi Haagen dagblad-advertenties geven een hoop plezier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8