Leger van Brazilië paraat )ajan onthult ikkoord met VS Rhodesië devalueert Parijs vertraagt levering van wapens aan Libië Carter hekelt olie-industrie ankervleugel van SPD negeert partijdiscipline Siamese tweeling Minister van defensie ontslagen 'inrust in waziland Nieuw incident in Duitse weermacht DDR waarschuwt Reuter-correspondent Oorlóg vreet aan economie President Noord Jemen begraven Energie-politiek in gevaar IDAG 14 OKTOBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet Ernesto Geisef RIO DE JANEIRO (AFP) Het Braziliaanse leger is tot nader order in staat van pa raatheid gebracht. Dit heeft het Braziliaanse persbureau Anda bekendgemaakt. De maatregel volgt op het ontslag van generaal Silvic Frota als minister van defensie. De generaal publiceerde kort na zijn ontslag een zeer scherpe verklaring waarin hij het regime van president Ernesto Geisel onder meer beschuldig de van het „verlaten van de doelstellin gen van de revolutie van 1964" en het begunstigen van „ondermijnende plan nen van links." Behalve de opdracht aan het leger en enkele onderdelen van de militaire po litie om zich paraat te houden, is van officiële zijde nog nit gereageerd op Frota's verklaring. Een regerings woordvoerder gaf hiervoor als reden dat men „voorlopig de gemoederen niet verder willen verhitten." Waarnemers zizn in het ontslag van Frota een ernstige crisis voor het mili taire bewind van Brazilië. Zij menen dat de gebeurtenissen enerzijds voor vloeien uit verschillen van mening bin nen het miliaire apparaat maar ook verband houden met de mogelijke op volging van Geisel, die in 1979 zijn ambtstermijn beëindigt. Zij worden in deze mening gesteund door de nadruk die van presidentiele zijde werd gelegd op het feit dat Fro ta's ontslag niets te maken had met de opvolging. •rdan verdedigde het akkoord dat i 6Ser deze week door de Israëlische iefring werd goedgekeurd als „re- lerijk en goed". Hij waarschuwde iel Israël geen veranderingen in het bdoord zou aanvaarden. Israël zal ■t4 naar de Geneefse vredesconfe- l tie gaan op voorwaarden die in laljd zijn met het akkoord, aldus i Tan. De minister verzekerde de ildementariërs dat er geen verte- ekjwoordigers van de Palestijnse lijfrijdingsbeweging (PLO) op de «ferentie aanwezig zullen zijn. erfan onthulde het bestaan van een ndocol van zijn besprekingen met )k|Amerikaanse regering waarin Is- vjs weigering met de PLO te pra am en over de stichting van een n#stijnse staat te onderhandelen n *en wordt gezet. Volgens de leider ori de Israëlische Arbeiderspartij, non Peres, die samen met de De- fratische Beweging voor Veran- |ng van Jigal Jadin om de parle- ptszitting had gevraagd betekent jnéAmerikaans-Israëlische akkoord esS .erosie en verslechtering" van de >r<y«ckingen tussen de beide lan- pe- Volgens Peres hebben „de Ara- jefen een belangrijke overwinning \K>ekt nog voor de onderhandelin- en begonnen zijn." Dajan stelde dat oil tec ^ylABANEY(REUTER) - De poli- foiLvan Swaziland. een dwergstaatje Ljsen Zuid-Afrika en Mozambique ..J economisch geheel afhankelijk Van het eerste buurland, heeft hderdag verlof gekregen te schie- J op roerige middelbare schoiie- J die sinds woensdag aktie voeren twee voornaamste steden. is niet bekend of er al van de Tïrwapens gebruik is gemaakt. De ^."jolieren van Swaziland, zowel de ^irten als de blanken, willen met akties steun betuigen aan hun Iren die in staking zijn voor hoger "•■h en wier vakbond door de over- n p is ontbonden. De campagne die de laatste tijd in bepaalde politieke kringen werd ge voerd ten gunste van de kandidatuur van Frota. nam zulke vormen aan dat de ogenschijnlijke eenheid van de strijdkrachten dreigde te worden ver broken en mogelijk een scheuring was ontstaan binnen de regerende Arena partij. De campagne leek er ook toe te leiden dat de kandidaat die Geisel op het oog had, generaal Joao Batista Figueiredo, de strijd zou verliezen. Fi- gueiredo is hoofd van de Braziliaanse inlichtingendienst In zijn verklaring bevestigde Frota deze uitleg impliciet „Ik ben er vast van overtuigd dat het motief voor mijn ontslag louter en alleen van politieke aard is en in overeenstemming met doelstellingen die makkelijk te achter halen zijn," aldus de generaal. BONN (UPI) Bin nen enkele weken heeft de Bondsrepu bliek haar tweede schandaal in de strijd krachten. Het nieuw ste schandaal werd veroorzaakt door twee leden van de Duitse luchtmacht die de na zi-groet brachten en „Heil Hitier" schreeuwden. Terwijl hun directe bevelheb ber de zaak van de hand deed als een kin derachtig incident be sloot dc stafchef van de luchtmacht dat er geen begrip kon wor den opgebracht voor handelingen die van nazi-sympathieën ge tuigen. Volgens de stafchef, overste Gerhard Lim- berg laat dit incident zien dat de scholen in de Bondsrepubliek erin gefaald zijn om de leerlingen de gruwelij ke werkelijkheid van de nazi-periode te le ren. Het incident wordt des te serieuzer genomen omdat vlak daarvoor onthuld werd dat elf officieren van de Bundeswehrschool in München „Joodjes verbranden" gespeeld hadden. De Bondsre gering heeft aanbevo len dat de elf officieren uit het leger ontslagen worden. OOST-BERLIJN (Reuter) De cor respondent In Oost-Berlijn van het UZALEM (UPI, Reuter) Het Israëlische parlement is :ren in een speciale zitting bijeen om het door minister van "Htenlandse zaken Mosje Dajan en president Carter uitgewerk- trjAmerikaans-Israëlisch akkoord te bespreken. Tijdens het jat onthulde Dajan de inhoud van het tot nu toe geheim louden akkoord. het akkoord was uitgewerkt in een zes uur lange vergadering waarin het „zeer hard" toeging. De minister on derhandelde zowel met president Carter als met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Cy rus Vance. In een verrassingszet onthulde Da jan ook de tekst van het akkoord. Deze luidt: 1) De Arabische partijen zullen ver tegenwoordigd worden door een Verenigde Arabische delegatie waarin Palestijnse Arabieren zitting zullen hebben. Na de openingszit ting zal de (Geneefse vredes-)confe* rentie in werkgroepen worden opge deeld. 2) De werkgroepen voor de onder handelingen over en afsluiting van vredesverdragen zullen als volgt worden samengesteld. a) Egypte-Israël b) Jordanië-Israël c) Syrië-Israël d) Libanon-Israël 3) De zaak van de westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook zal in een werkgroep worden besproken waarin Israël, Jordanië. Egypte en Palestijnse Arabieren zitting zullen hebben 4) De oplossing van het probleem van de Arabische vluchtelingen en de Joodse vluchtelingen zullen be sproken worden op voorwaarden die nog moeten worden overeenge komen. 5) De overeengekomen basis van de Geneefse vredesconferentie over het Midden-Oosten vormen resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. 6) Alle eerder gemaakte afspraken in het kader van de Geneefse vre desconferentie blijven van kracht tenzij de deelnemers anders over eenkomen. 7) Alle partijen komen overeen dat Libanon aan de conferentie mag deelnemen wanneer het daarom zou vragen. Een chirurgisch team van twintig mensen trad aan in het Kinderziekenhuis van Philadelphia voor een zeven uur durende operatie op een Siamese tweeling. Tevoren stond vast dat maar één van de meisjes kon blijven leven: zij hadden samen één hart. SALISBURY (Reuter, UPI) De Rhodesische regering heeft gisteren de nationale muntsoort van dat land in waarde laten dalen. Tegelijkertijd waarschuwde één van de belangrijkste banken dat de Rhodesische economie volledig op de klippen zal lopen als er geen eind komt aan het conflict tussen de blanke minderheid en de zwarte meerderheid in het land. Minister van financiën David Smith vertelde het Rhodesische parlement dat het land er economisch gezien nog niet eerder zo slecht heeft voor gestaan sinds het zich in 1965 los maakte van Engeland. Hij kondigde aan dat de Rhodesische dollar met zes procent was gedaald ten opzichte van buitenlandse valuta. De waarde daling ten opzichte van de Zuidafri- kaanse munt is op drie procent vast gesteld. Minister Smith schreef de slechte toestand toe aan de economi sche wereldcrisis. Buiten het parlement verscheen te zelfdertijd het maandbericht van de Standaard Bank waarin de interne verhoudingen in Rhodesië werden aangewezen als de ooizaak voor de slechte economie. „Er is een duidelij ke grens aan het vermogen van de economie om de druk te weerstaan waaraan zij nu bloot staat, nu vijf tien procent van het bruto nationaal produkt wordt besteed aan werkelij ke en economische strijd," aldus de bank. Daaraan wordt de waarschu wing toegevoegd dat het nog slech ter zal worden tenzij er een redelijke politieke regeling wordt gevonden. Als gevolgen van de politieke situa tie in Rhodesië somt de bank de volgende nadelen op: een dure oor log tegen zwarte verzetsstrijders, het uitblijven van Investeringen, ondoel matig gebruik van de natuurlijke hulpbronnen en een uittocht van goed geschoolde Europeanen. Vol gens het bankrapport is de schade die hierdoor is aangericht van „lang durig en wezenlijk" karakter. Alsof het de bedoeling was de som bere beschouwingen te illustreren kondigde een groot warenhuis in de Rhodesische hoofdstad aan dat het na Kerstmis de deuren niet meer zal openen. Het winkelbedrijf, dat zes tien maanden geleden begon kon niet meer uit. Britse persbureau Reuter, Mark Brayne, is ontboden op het Oost- duitse ministerie van buitenlandse zaken, naar aanleiding van zijn be richt over straatrellen waarbij twee fïolltiemannen en een meisje om het even zouden zijn gekomen. BEIROET (UPI, Reuter) - Tiendui zenden Noordjemenieten hebben gisteravond de begravenis van hun vermoorde president Ibrahiem al Hamdi ln de hoofdstad Sana'a bijge woond. De begrafenis werd verder bijgewoond door de drie leden van het nieuwe presidentiële raad, de leider van Zuid-Jemen, de premier van DJiboeti en buitenlandse diplo maten. Al Hamdi werd dinsdag nacht samen met zijn broer ver moord. Volgens radio Sana'a ont ving de nieuwe Noordjemenitische leider luitenant kolonel Ghasjmi zijn ambtgenoot uit Zuid-Jemen. De bijeenkomst werd bijgewoond door premier Achmed Dinl van DJiboeti en een vertegenwoordiger uit Soma lië. Deze vier landen controleren ge zamenlijk de ingang tot de Rode Zee. De nieuwe Noordjemenitische leider heeft een commissie in het leven geroepen die een ondereoek naar de moord moet instellen. PARIJS (Reuter) Frankrijk heeft zijn wapenleveranties aan Libië vertraagd, omdat dit land niet op tijd zou betalen. De regeringsmaatregel werd onthuld op een tijdstip dat Tsjaad een diplo- maüeke campagne voert tegen wat het noemt een onwettige bezetting door de Llbiërs van een gebied dat bekend is als de Aoezoe-strook aan de noordelijke grens. Frankrijk steunde zijn voormalige Afrikaanse kolonie ln het grensgeschil en ver schafte Tsjaad eerder dit jaar wa pens nadat opnieuw gevechten wa ren uitgebroken tussen door Libië gesteunde opstandelingen en rege ringstroepen. Het olierijke Libië behoort tot de beste klanten van Frankrijk voor militair materieel. De Libische leider Moeammar Kaddaffl bestelde kort geleden tien snelle raketpatrouille boten ter waarde van ongeveer 1,5 miljard gulden. Eerdere bestellingen betroffen de levering van ruim hon- derdvijftig mirages en helikopters en luchtdoelgeschut. WASHINGTON (Reuter) President Carter heeft de olie-indu strie ervan beschuldigd dat zij profiteert van de energie-crisis en dat zij de regeringsplannen om de Amerikaanse energie-positie te verbeteren opzettelijk dwarsboomt. Carters aanval op de olie-lobby ln de Verenigde Staten is onderdeel van zijn campagne om alsnog zoveel mo gelijk te redden van zijn energie- politiek. Het pakket van maatrege len dat de president eerder dit jaar aankondigde om het energie-ver bruik in Amerika af te remmen is sterk afgezwakt door het Congres. Nadat eerst het Huis van Afgevaar digden al enkele belangrijke wijzigi- nen had aangebracht heeft de Se naat er nog eens flink in gehakt. Carter, wil nu proberen rechtstreekse steun bij de bevolking te krijgen die dan het Congres weer onder druk moet zetten. De president waarschuwde de Ame rikanen dat de hele wereld toekijkt hoe de Verenigde Staten het energie verbruik beperkt „De grote vraag in internationale bijeenkomsten is wat het Amerikaanse volk wil: hebben wij de wil als een natie onze enorme olie-importen te verlagen?" zo ver klaarde hij gisteren op een perscon ferentie. Net als bij vorige gelegenhe den vergeleek hij de energie-crisis weer met een oorlogstoestand. „Net als in tijden van oorlog is er een mogelijkheid om te profiteren van de huidige energie-crisis. Dit kan in de komende maanden uitgroeien tot de grootste afzetterij in de geschie denis. Het graaien naar het geldelijk gewin is wat ik betreur bij de olie industrie." aldus Carter. Hij zei dat zijn plannen de Amerikanen juist de zekerheid geven „dat zij niet beioofd worden". Bovendien geven die plan nen de olie-ondernemingen genoeg ruimte om een goede produktie te waarborgen. „Maar de olie-onderne mingen willen kennelijk alles." Hij legde uit dat de Amerikaanse olie industrie vlak voor de sterke prijs stijgingen van 1973 een gezamenlijk Jaar-inkomen van achttien miljard dollar hadden. „Volgens onze voor stellen zouden ze ln 1985 een Jaar inkomen van honderd miljard heb ben. een enorme verhoging. Maar de olie- en gasondernemingen vragen 150 miljard dollar," aldus de presi dent. Carter hoopt nog wel dat het Congres nog dit Jaar akkoord zal gaan met een pakket van maatrege len dat voor hem aanvaardbaar is. Hij heeft eerder laten doorscheme ren dat hij zijn veto zal uitspreken over een pakket dat volgens hem beneden de maat blijft. et ir rot J. den Boef politieke situatie in West-Duitsland is bijzonder gecompliceerd geworden. Niet alleen als 'na]olg van de ontvoering van Hanns-Martin Schleyer, voorzitter van het Werkgeversverbond, ;rnar ook en vooral door een „opstand" in de fractie van de SPD (Sociaal-democratische partij) in ïeifeondsdag. Een groep van 15 afgevaardigden kan de vrij krappe meerderheid van 10 stemmen es'de coalitie van de SPD met de liberale FDP (Vrije democratische partij) in de Bondsdag heeft, J^Jelke stemming in verlegenheid brengen. _izich laat aanzien is de „revolte" ^de meeste leden van deze (overi- .j nog niet afzonderlijk als zoda- fepererende» groep niet van inci- ^ele. maar van principieel-poli- e aard. Het gaat om mensen die voortbestaan van de eigenlijk al Heten coalitie met de FDP niet DU*een heilige koe wensen te be uwen. Voor de meeste „dissiden- bo|geldt dat zij zich niet langer aan in*actiediscipline willen storen, als snloelen dat zij in conflict komen de beloften die zij bij de verkie- n van vorig jaar aan hun kiezers •n gedaan. Voor hen is het ;3Ujk geworden om compromis ed te keuren, die zij „aan de niet kunnen verdedigen. druk dat het om een incident dat spoedig weer kan worden jestreken. zou gevestigd kun- Worden. omdat de deinig binnen PD is ontstaan na een stemming Bondsdag over wettelijke 'egelen om onder bepaalde om- jdjgheden gevangenen te verbie- ej contact met de buitenwereld te Vier sociaal-democraten den tegen en 11 onthielden zich H«temming. maar de wetgeving tot stand omdat het wetsont- f de steun kreeg van de christen democratische oppositie. Herbert Wehner. de vergrijsde voorzitter van de SPD-fractie, had over het gedrag van de 15 gezegd: „De grote meerder heid van de fractie weet, wat zij de Bondsrepubliek Duitsland onze gemeenschap verschuldigd is". Niet eerste keer Het was echter niet de eerste keer dat een aantal sociaal-democraten in strijd met de fractie-discipline handelde. In juni hadden bij de stemming over verlaging van de ver mogensbelasting drie afgevaardig den tegen gestemd en twee anderen zich van stemming onthouden. Ook toen kwam kanselier Helmut Schmidt niet in acute moeilijkhe den. omdat de coalitie van SPD en FDP normaal over 253 stemmen kan beschikken en de oppositie over 10 minder: 243. Bij belangrijke stem mingen over omstreden zaken (zoals straks weer over de belastingwetge ving» kunnen de marges pijnlijk klem worden als de oppositie en bloc tegenstemt. Pijnlijk vooral omdat de samenwer king met de liberale FDP. in 1969 met veel enthousiasme gestart, lang niet meer van harte geschiedt. Eën van de belangrijkste tot deze partij behorende ministers. Hans Fride- richs van Economische zaken, heeft het kabinet van Schmidt al verlaten. Hij werd president van de Dresdner Bank als opvolger van Jürgen Ponto. de man die door terroristen werd vermoord na een mislukte ontvoe ringspoging. Aanvankelijk leek het vertrek van Friderichs niet ingege ven te zijn door politieke motieven. Tegen de tijd dat hij opstapte, werd echter duidelijk dat hij veel moeite had met het beleid van Schmidt. Friderichs' opvolger eveneens een liberaal heeft dan ook een on dankbare taak op zich genomen. Te meer omdat 8chmidt zich in ver band met de moeilijkheden in de SPD-fractie voorgenomen zou heb ben. meer rekening te houden met de linkervleugel van de partij (die uit 30 tot 40 afgevaardigden bestaat» In de praktijk kan dit betekenen dat het overleg met de FDP nog moeizamer zal verlopen dan sinds de verkiezin gen van 3 oktober vorig jaar al het geval is. Als het niet spoedig tot een conflictsituatie komt. dan zal dat alleen nog maar gevolg kunnen zijn van de problemen die de FDP-lei- ding zelf heeft met een kleine maar militante linkervleugel. Een misschien wat schrale troost is voor kanselier Schmidt dat hij niet zomaar (met een toevallige meerderheid van stemmen) naar huis kan worden gestuurd. Daar voor is een zgn „constructieve motie van wantrouwen" nodig die met een absolute meerderheid van tenmin ste 249 stemmen (er zijn in totaal 496 Bondsdagzetels) moet worden aan vaard. Bovendien moet dan ook de naam van de volgende bondskanse lier al worden genoemd. In 1972 kreeg Willy Brandt met zo n motie van wantrouwen te maken. Een overloper uit de CDU redde toen bij de geheime stemming de coalitie van SPD en FDP. Protest terecht In de huidige situatie mag worden aangenomen dat de rebellerende so ciaal-democraten er niet aan zullen denken, een christen-democraat als kanselier in het zadel te helpen door een motie van wantrouwen te steu nen. Niettemin is het de vraag of Wehner er verstandig aan gedaan heeft, de 15 dissidenten zo openlijk aan de kaak te stellen als hij tijdens het debat in de Bondsdag heeft ge daan. Terecht hebben de 15 tegen zijn emotionele ontboezeming ge protesteerd In de eerste plaats om dat de Westdultse grondwet er van uitgaat dat een afgevaardigde naar eer en geweten handelt (en dus niet in opdracht van zijn partij of zelfs degenen die hem gekozen hebben», maar ook omdat hun onrecht is aan gedaan. In een brief aan Wehner zeggen de 15 naar aanleiding van diens insinuerende opmerking: „Wij wijzen de mogelijke interpretatie van de formulering, als zou de min derheid van de fractie die deze wet niet heeft willen accepteren niet we ten. wat zij de Bondsrepubliek Duitsland verschuldigd is, met be slistheid van de hand. WIJ maken er aanspraak op. evenzeer naar beste weten en geweten ln het belang van de Bondsrepubliek en volgens de verplichtingen van de grondwet te hebben gehandeld, als de meerder heid van het parlement." Erhard Ep- pler, één van de leidende figuren van de linkervleugel (hoewel geen lid van de Bondsdag), die wèl achter de omstreden wet staat, verklaarde: „Deze formulering moet weg." De grote meerderheid van de SPD- fractie (bijna 200 afgevaardigden van de 214) staat achter Wehner. Ook ex-kanselier Brandt die aan vankelijk niet voor commentaar be reikbaar was, schreef na de publlka- tie van de brief van de 15 in het SPD-weekblad „Vorwarts" dat „SPD-afgevaardigden hun door de kiezers gegeven opdracht om samen met de FDP verder te regeren niet uitvoeren, door een eigen weg te gaan. eigen rechter te spelen en on bedachtzaam te handelen." En hij voegde er aan toe: „Men moet niet alleen tolerantie van de meerder heid verwachten, maar als minder heid ook de bereidheid kunnen op brengen om meerderheidsbeslissin gen te aanvaarden behalve wan neer het bij uitzondering gaat om een gewetensprobleem Dit laatste was bij de stemming over de wet die het tijdelijk verbieden van contact van gevangenen met de buitenwereld regelt, nu juist het ge val. De SPD-leiding zal dan ook wat voorzichtiger moeten omspringen met de persoonlijke mening, die Helmut Schmidt: niet in acute moeilijkheden haar afgevaardigden er grondwette lijk op na mogen houden. Partijdis cipline is een machtig wapen in de hand van een fractie-voorzitter. maar het is de vraag of het onbe perkte gebruik ervan in overeen stemming is met wat men ook in Bonn onder democratie verstaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7