Ondanks begrotingstekort in Leiden „gematigd vertrouwen" „Van autoband tot schoen, of hoe afval weer gebruikt wordt" „Leidse binnenstad is moeilijk te bereiken B. en w. hopen op gunstiger uitkeringen van het rijk Alkemade moet geschorste veerlieden doorbetalen kort nieuws Leidse school loopt voor Derde Wereld Bepalingen voor steunverlening bedrijf in nood PTT-personeel: „Economische basis voor spreiding weg" Vijf jaar straf voor moordaanslag VRIJDAG 14 OKTOBER 1977 REGIO DEN HAAG T rouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente Leiden zal ook het komend jaar de goedkeuring van het rijk nodig hebben om forse bedragen uit te kunnen geven. Met de ruim 8.3 miljoen gulden, die Leiden volgend Jaar tekort denkt te komen, en met het verzoek aan het rijk om een aanvullende uitkering in die grootte te verkrijgen, moet het gemeentebestuur wel genoegen nemen met een zekere mate van „bevoogding" door de rijksoverheid. Twee miljoen gulden is in 1978 beschikbaar voor nieuwe taken. Toch gelooft wethouder drs. H. van Dam (financiën) dat een gemaUgd vertrouwen in de toekomst van Lei den gerechtvaardigd is. ook al is de financiële positie van de stad „aller minst rooskleurig". Herstel voor Lei den dat in het begin van de zeven tiger Jaren brochures uitgaf onder het motto ..Leiden in last" en „Lei den voorgoed in last?" is mogelijk, meent het linkse stadsbestuur in de gisteren gepresenteerde begroting voor 1978 „We zijn begonnen met het wegwerken van een stuk verpau pering van de stad en zullen daar mee doorgaan." De positieve punten in de Leidse begroting zijn volgens wethouder Van Dam onder meer de totstandko ming van de verfijning voor gemeen ten met een bijzondere sociale struc tuur. de voor 1978 toegezegde verbe tering van de rijksuitkering voor het buitengewoon onderwijs en de te verwachten verfijning voor Histori sche binnensteden. „Wij verwachten veel van de komende Wet op de Stadsvernieuwing", vertelde Van Dam. die bovendien op een tweede kabinet-Den Uyl hoopte, omdat „het eerste getoond heeft oog te hebben voor de noden van gemeenten als Leiden." Het begrotingstekort van Leiden wordt voor de helft veroorzaakt door het onderwijstekort. „Bijna alle ge meenten lijden onder de tekorten op dit gebied; het is te hopen dat er eindelijk verbetering in deze situatie komt. al is de interdepartementale commissie-Londo al jaren bezig een oplossing te vinden," aldus Van Dam. Een andere belangrijke oorzaak van het begroUngstekort wordt gevormd door de zwakke sociale structuur van de stad. die zijn sterke elemen ten onder de bevolking in de loop der tijd zag vertrekken naar randge meenten als Oegstgeest, Leiderdorp en Voorschoten. Leiden zit daarom met relatief hoge uitgaven; bij de gemeentelijke sociale dienst, onder wijs. Jeugdzorg en volksgezondheid. Zo heeft Leiden na Tilburg onder de steden met 75.000 tot 200.000 inwo ners de hoogste gemiddelde arbeids reserve. De structuur van de historische bin nenstad plaatst de gemeente ook voor aanzienlijke uitgaven, evenals de slechte kwaliteit van de Leidse woningen: na Haarlem is het wo ningbestand in de Sleutelstad het oudste in de categorie steden met DEN HAAO (ANP) De acht veerlieden van het pontveer Kaageiland in Alkemade krijgen hun salaris doorbetaald, maar blijven voorlopig geschorst. Dat bepaalde gisteren het Ambtenarengerecht in Den Haag. «raar de veerlieden zich over de gehele of gedeeltelijke inhouding van hun bezoldi ging sinds januari van dit jaar hadden beklaagd. De gemeente Alkemade baseerde haar besluit om de bezoldiging in te houden op het feit dat men voor de geschorste veerlieden ver vangend personeel had moeten aantrekken. Uitkering van een dubbel salaris oordeelde men in Alkemade te duur. De veerlieden zijn al sinds novem ber 1976 geschorst op verdenking van fraude bij het afdragen van pontgelden. De gemeente Alke made besloot echter de veerlie den niet door te oetalen. Gevolg was dat sinds januari van dit jaar de van fraude verdachte ambte naren geen of minder salaris ont vingen en aangewezen waren op aanvullende bijstandsuitkerin gen. leningen en het Interen van eigen bezit Voorzitter mr. W. Fa- ber van het Ambtenarengerecht stelde de veerlieden in het gelijk: in zijn motivatie meende hij dat bij het besluit de ambtenaren niet door te betalen de belangen van de gezinnen onvoldoende hebben meegewogen Tegen de acht veer lieden zal wél een strafrechtelijke vervolging ingesteld worden. Tot de uitspraak daarvan bekend is zullen ze geschorst blijven. Overigens willen B en W van Al kemade per 1 Januari van het volgend jaar het tarievenstelsel van het pontje ingrijpend veran deren Het college denkt er aan om alleen automobilisten een kaartje te laten kopen en fietsers en voetgangers gratis over te zet ten. Het nieuwe systeem moet. volgens het Alkemadese college, een antwoord bieden op de vraag hoe de controle op de ontvangst van veergelden door de veerlie den kan worden gewaarborgd. 75.000 tot 200.000 inwoners. Het be treft daarbij huizen die voor 30 pro cent zonder badgelegenheid en voor 80 procent zonder centrale verwar ming verkeren. Ongunstig voor het Leidse gemeen tebudget zijn de hoge kosten, die de omlegging van de vaarroute door Leiden (met de aanleg van het Korte Vlietkanaal) met zich meebrengt. Randgemeenten Leiden beklaagt zich in de begroting over het contrast tussen de stad en haar randgemeenten wat betreft de leeftijdsopbouw, het gemiddelde in komen en het opleidingsniveau: geen gemeente met een vergelijk baar aantal inwoners kent zo'n groot contrast, meent Leiden. „Als de stedelijke agglomeratie als één geheel zou worden gezien (dus Lei den mét Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten), dan zou er qua leef tijdsopbouw, gemiddeld inkomen en opleidingsniveau een veel even wichtiger beeld ontstaan. Als de al gemene uitkering per inwoner uit het Gemeentefonds voor de gehele stedelijke agglomeratie zou plaats vinden. zou dat voor Leiden een voordelig verschil van bijn 7,6 mil joen gulden opleveren. In dat geval zou Leiden geen beroep op artikel 12 (een extra uitkering door het rijk) behoeven te doen en was de stad uit de zorgen", aldus Van Dam. Volgend jaar gaan de belastingen voor onroerend goed en reinigings recht met 11 procent omhoog, ter wijl voor de overige tarieven de lan delijke maximale stijging van 5 pro cent van kracht wordt. Nieuwe taken Voor nieuwe taken en uitbreiding van al bestaande taken denkt Lei den twee miljoen gulden beschik baar te hebben (als tenminste naast GS ook de rijksinspectie de uitga ven goedkeurt). Daarvan gaat geld naar de te bouwen nieuwe brand weerkazerne, (die ruim 4 miljoen gulden gaat kosten), naar een nieuw bibliotheekfiliaal in het Morskwar- tier (die op 1,5 miljoen gulden ge raamd wordt, naar restauratie van monumenten en bruggen (voor bel de sectoren wordt een miljoen gul den uitgetrokken) en naar een crè che voor de moeder-mavo. Met de bouw van nieuwe bruggen moet geld uitgetrokken worden voor twee brugwachters, terwijl het gemeente lijk apparaat ook op andere terrei nen moet worden uitgebreid. Het Consultatiebureau voor Alcoholis me krijgt een bijdrage voor de kos ten. die de huisvesting met zich mee brengt, en ook het Leids Acade misch Kunstcentrum mag subsidie verwachten. Voor fiets- en voetgan- Een winkeltje uit India. zoals dat te lien is op de tentoonstelling „Van autoband tot schoen". Drs. P. Bettenhaussen, hoofd van de afdeling volkenkunde, toont enige opnieuw bruikbare afvalmaterialen. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Wordt in de rijke westelijke wereld tegenwoordig vanuit milieubewuste overwegingen gewezen op het opnieuw gebruiken van afvalmaterialen. in de Derde Wereld is dit veelal een gewoonte. Een gewoonte, die weliswaar gekenmerkt door grote vindingrijkheid, geboren is uit nood en armoede Dit Is het onderwerp van de tentoon stelling „Van autoband tot schoen, die vanaf vandaag tm 4 december tr bezichtigen is in het Museum voor het Onderwijs aan de Hemsterhuis- slraat 154 in Den Haag Een olielamp gemaakt van twee blikjes een draaibank, die ontstaat door de combinatie van een dynamo met een oude versnellingsbak, een uu tok rik promoveert een handboor tot boormachine, stukken van een oude autoband doen dienst als schoeisel Op het eerste gezicht een serie spitsvondige toepassingen, die echter schrijnend afsteken tegen de foto's, waarop te zien valt wat wij als „afval" allemaal weggooien Toch hebben veel Nederlanders ooit eens in een vergelijkbare situatie geleefd, tijdens de Tweede Wereldoorlog Bet Museum voor het Onderwijs heeft dan ook enkele toepassingen uit die periode aan de expositie toegevoegd De meeste produkten. die op de ten toonstelling te zien zijn. komen uit landen als Nigeria. Tanzania. Kenia. Pakistan. India. Bangla Desh. Brazi lië en Mexico Het initiatief Is afkom stig van het Rotterdamse Lijnbaan- centrum Hier proberen wij. gedreven door ons milieubewustzijn, de vervuiling van de blik-, glas- en plastic-industrie tegen te gaan door het opnieuw ge bruiken en verwerken van „afval"- materialen, in de Derde Wereld is men daar nog lang niet aan toe. Daar Is het slechts bittere noodzaak afval om te vormen tot gebruiksartikelen. De „noodwoning" vóór de Louise de Coligny-scholengemeenschap. Leraren en leerlingen brengen er deze week de nacht in door om wat meer bij het leven in de Derde Wereld betrokken te raken. hebben sponsors gekregen, die hen voor een tocht van tijen kilometer „betalen". Met het geld hoopt de Leidse school de aanschaf van een waterpomp op Sri Lanka (het voor malige Ceylon) mede te bekostigen. Ook het bedrijfsleven in Leiden sponsort de wandelaars. LEIDEN De Louise de Coligny-scholengemeenschap in Leiden staat de hele weck in het teken van de Derde wereld. De school laat zich door allerlei organisaties en zelfs een minister informeren over het leven in de Derde Wereld en de problematiek van de ontwikkelingshulp. Daarnaast worden acties ondernomen om zoveel mogelijk geld bijeen te brengen voor ontwikkelingsprojecten. Minister Jan Pronk (ontwikkelingssamenwerking) kwam deze week zelf naar het schoolgebouw aan de Kagerstraat om te praten over de ontwikkelingshulp. Pronk discus sieerde met de leerlingen en wees op het belang van de actie van de 1400 leerlingen tellende scholengemeen schap. Gisteravond gingen zo'n 1200 leerlingen en leraren te voet op pad om zo geld bij elkaar te lopen voor Unicef. Ze .Woningbouw Koudek KOUDEKERK Uit het streekplan Zuid-Holland-oost dat er in de gemeente Koui aan den Rijn toch gebouwi worden. Tussen 1980 en 1990 k ongeveer 200 huizen gerea worden op het voetbal- en complex en op het terrein zuiveringsinstallatie. Voor lies van de sportaccommod Koudekerk een nieuw compl Hoogewaardesepolder aanle Lange Voorhout DEN HAAG De asfal ding op het korte stukje Voorhout wordt vanaf 24 verwijderd en zal plaats mak een klinkerbestrating. Ook nieuwe grond en voedin aangebracht worden om de rond de bomen te verbeter vendien komen er nieuwe De werkzaamheden zijn het van de nota „Het Groene Haj Den Haag". Boerderij RIJSWIJK - De gemeente R* I wil bijna 96.000 gulden uittip om een boerderij aan de Chu laan 1009 voor verval te behj Volgens b. en w. moeten od werkzaamheden zo mogelijl vóór de winter uitgevoerd wc§i Brandweeroefening DE LIER De vrijwillige fel weer van De Lier houdt woensjte oktober om 19 uur een oefeniu£ de leden van de gemeenf. nieuw materiaal te demonstrf" öa Fietspaden Op de school worden diverse produkten uit de Derde Wereld verkocht (Afrikaanse kunst, rietsuiker); de op brengst is bestemd voor een NOVIB-project in Bangla- desj. Vanavond wordt een grote markt met loterij en eetmogelijkheden in de school georganiseerd. Vóór de Louise de Coligny-scholengemeenschap is van afvalprodukten een „noodwoning" opgetrokken, die de schoolgemeenschap nog meer bij het leven in de Derde Wereld moet bepalen. Leraren en leerlingen brengen er deze weck de nacht in door. gersvoorzieningen wordt op de be groting een bedrag van 450.000 gul den geplaatst voor een busbaan op de Hoge Rijndijk 650.000 gulden. In de week van 14 tot 19 november zal de Leidse gemeenteraad de begro ting behandelen. Leiden krijgt vóór 1979 „metrolijn" Van een onzer verslaggevers LEIDEN Al moet het Leidse stadsbestuur z'n handje bij het rijk ophouden voor 8,3 miljoen gulden om volgend jaar rond te kunnen komen, toch pro beert het college de lol erin te houden. Midden tussen het bij na ondoorgrondelijke reken werk in de begroting en het taalgebruik dat met bepaalde termen nauwelijks meer op ABN lijkt, presenteren b. en w. het bericht dat Leiden nog vóór 1979 hoopt te beginnen met de aanleg van een eerste metrolijn. Onder het kopje „varia" denkt het college al aan de naam (d)Waalspoor of Van Akelei(n). Om de feest vreugde nog te verhogen wordt het plan gelanceerd om water fietsen aan te schaffen en de paardentram weer in te voe ren. Ten slotte worden „grap jes" gemaakt over staatsse cretaris Schaeffer. Leiden een metro? In Amsterdam waar vandaag de metro in gebruik wordt genomen, wordt al ge mord: „Kunnen ze wel, lol ma ken om het leed van een ander." volgens nota van economisch belanghebbenden DEN HAAG - Gedeputeerdar ten van Zuid-Holland willen 63ei joen gulden uittrekken om tieèri gend noodzakelijke fietspadeiijk provincie aan te leggen. In dei Is fase moet ruim 5,7 miljoen bdoc baar komen. De tien fietst 1 moeten worden aangelegd iie Hoogmade en Leiderdorp (ladd Zuidzijdervaart). van Den |ar naar Meijendal (over de Waal<fei vlakte), langs de BaanhoeWw< brug, van Alphen aan den Rijfri; Koudekerk aan den Rijn (cjfei jaagpad langs de Rijn), tusi Heinenoordtunnel en Putterji van Heefjansdam naar Zwijn(f van Hillegom naar Noordwijki" (langs de Leidse Trekvaart), v£ den naar Zoeterwoude (lan| spoorlijn), van Voorschoten n# provinciaal fietspad 9 en van T naar naar Leiden op de voorif trambaan. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Bezoekers en ondernemers in het centrum van Ons voorgeslacht Leiden zijn allerminst te spreken over de bereikbaarheid van dit deel van Leiden en de parkeergelegenheid aldaar. Ze ervaren de verkeerssituatie er als „hoogst ongelukkig". Van onze parlementsredactie DEN HAAG Binnen enkele we ken zal een beschikking gereed zijn die minister Lubbers meer houvast moet bieden bij steunverlening aan bedrijven in nood. In de beschikking wordt bepaald, in welke gevallen een steunvragend bedrijf in beginsel aanspraak kan maken op overheids geld. De ontwerp-beschikking is door minister Lubbers voor com mentaar naar de collega's van land bouw. financiën en sociale zaken gezonden. De beschikking is een uitwerking van de ideeën, die Lubbers het afge lopen voorjaar heeft ontvouwd over steun aan individuele bedrijven. De steunverlening, die nog steeds toe neemt, heeft veel kriüek opgeroe pen. Zo werd vanuit het bedrijfsle ven gewaarschuwd voor concurren tievervalsing door toedoen van de overheid. Ook enkele gevallen van fraude met overheidsgeld hebben kritiek uitgelokt. Lubbers heeft daarom in april aangekondigd de steunverlening aan duidelijker nor men te binden. Enkele daarvan volgen hier. In de regio, waar het steunvragend bedrijf zich bevindt, moet de werkloosheid zeven procent of hoger zijn. Per ar beidsplaats wil de overheid 15.000 gulden uittrekken, tenzij werkloos heidscijfers in de regio door het be drijf aanmerkelijk beïnvloed kun nen worden. Er is per arbeidsplaats maximaal 30.000 gulden beschik baar Met het stellen van een „bo vengrens" moet voorkomen worden, dat een bedrijf via verschillende vor men van overheidssteun in staat is zo goedkoop te produceren dat an dere bedrijven oneerlijk beconcur reerd worden. Dit schrijft de Stichting Leidse Bin nenstad in een gisteren gepubliceer de nota met de resultaten van een analyse van het productiemilieu van de Leidse binnenstad. Wat de bereik baarheid van het centrum betreft, wijst de stichting er in de nota op dat alle verkeer dwars door de binnen stad gaat omdat er geen scheiding is van doorgaand en bestemmingsver keer. Gevolg is dat het bestem mingsverkeer moeilijk op de plaats van bestemming komt. De city-ring Hooigracht-Langegracht wordt hele maal niet als zodanig ervaren en is vanuit het noorden moeilijk te vin den. Daarbij komt nog de niet opti male afstemming van de verkeers lichten op het verkeersaanbod en blijft het tobben met de rijtijden van bussen op de route Korevaarstraat - Station. De parkeercapaciteit in de Leidse DEN HAAG (ANP) De vertegen woordiger van de 3600 man tellende centrale directie van de PTT vindt dat de in 1968 gemaakte spreidings plannen achterhaald zijn door de economische situatie waar Neder land momenteel in verkeert. „De manier waarop de spreiding nu wordt aangepakt betekent over plaats in van de werkloosheid van Groningen waar de centrale direc tie heen moet naar Den Haag. In 1968 was het misschien zo dat de regio Den Haag sterk genoeg was een dergelijke overplaatsing te dra gen, nu is dat zeker niet het geval", aldus de PTT-personeelsvertegen- woordiging. Bij de PTT staan door de overplaat sing de komende jaren ingrijpende reorganisaties op stapel. Reorgani saties die naar verwachting van de centrale directie. Uit ervaring, aldus de personeelsvertegenwoordiging, is gebleken dat slechts tien procent van de zittende mensen zal meever huizen. Echter zonder dat er voor de resterende negentig procent her plaatsing is geregeld. Daarmee zal niet allen de kwaliteit vn de PTT verminderen, maar ook zullen veel PTT-ers werkloos worden, aldus de PTT-vertegenwoordiging in een ver klaring. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft de 40-jarige Turk A. K. uit die stad veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De man loste in november van het vorig jaar in Schiedam enkele schoten op een ex- vriend. A. K. verdacht hem ervan een verhouding met zijn vrouw te hebben. De schoten troffen geen doel. De officier van justitie eiste veertien dagen geleden zeven Jaar gevange nisstraf. binnenstad vinden bezoekers en on dernemers „volstrekt onvoldoende". De parkeerplaatsen liggen zeer ge spreid over de binnenstad en niet op aanvaardbare loopafstand van de winkels. De plaatsen waar wel par keerruimte is, liggen helemaal een eind uit de buurt. Volgens de Leidse stichting is er in het centrum bij een wat ongunstige manier van bereke nen toch zeker een tekort van 3000 parkeerplaatsen. De Stichting Leidse Binnenstad, een groep belanghebbenden uit de eco nomische sector op het terrein van binnenstadsontwikkeling. meent dat er nog steeds eèn eenduidende visie op de ontwikkelingen van de binnenstad ontbreekt. „Weliswaar is de ligging van Leiden bepaald gun stig. maar de binnenstad als etalage van de gemeente bezorgt menige desillusie en de interne verkeers- en parkeersituatie, alsmede het onver zorgde en onafgewerkte uiterlijk van grote delen van de gemeente, zijn eveneens weinig bemoedigend", al dus de Stichting. De vertrouwensba sis tussen het bedrijfsleven en de gemeentelijke overheid is nog altijd slecht, meent de stichting: „De wijze waarop het gemeentelijk beleid tot stand komt, is schadelijk voor het Leidse image." De stichting poogt het motto „Lei den 'n Lust" een goede bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van een beleidsvisie voor de binnenstad. Deze sombere geluiden zijn voor de stichting een reden te meer om zich bezorgd te maken over de toekomst van de Leidse binnenstad. Tussen al de negatieve geluiden viel er in de nota ook nog wel wat posi- -tiefs op te vangen: de bezoekers van het centrum vinden het er best gezel lig en sfeervol. DEN HAAG De Vereniging Genealogie „Ons Voorgesy.j krijgt toch subsidie van de pr<*« Zuid-Holland: 6000 gulden pet wat een verdubbeling van de?ei ge toelage betekent. „Ons slacht" had op 1000 guldenb gehoopt in verband met explc" tekorten van het maandblad^ Zonne-woningen LEIDERDORP - Een orV team, bestaande uit architec stedebouwkundigen, zal de., lijkheid gaan onderzoeken vf bouwen van een aantal zoil' ningen in het gebied Buiter: Leiderdorp. Dit naar aanleid^ brieven van dr Hennipmarto Hospers, die hierin de Leider gemeenteraad verzoeken voL gelijke woningen grond bescL te stellen. Zonnehuizen zijn gen, waarin voor de verwi j energie gebruikt wordt, die oL. door het opvangen en vast[ol van de warmte, die de zon uiffL De beide briefschrijvers moa nenkort meer vertellen ovjL plan aan het ontwerp-team,„ zij ook zijn uitgenodigd een u deling over zonnehuizen te gr de eerstekomende vergader*»» de gemeentelijke BegeleidirP missie Buitenhof op 12 decej St. Hippolytus DELFT Op 25 oktober P ledenvergadering van de 1 r.k.-woningbouwvereniging nieuw bestuur kiezen. Deze ging kwam vorig jaar in het M" nadat de bewoners geprotl_ Hel Stadspoldermolen De Stadspoldermolen in Leiden, die wij gisteren op onze regio-pagina 6 afdrukten, is de Stadspoldermolen helemaal niet. Onze lezers maakten ons op de vergissing attent. De afge beelde molen is een wipwatermolen aan de Maredijkpolder tegenover de houtzaagmolen De Herder. Onze ex cuses voor deze fout. Bijgaande foto toont wel de Stadspoldermolen. hadden tegen de huren en gi hadden over achterstallig houd. Het toenmalige bestui der druk afgetreden, waarni terim-bestuur de zaak ovei Hippolytus heeft tevens eei organisatie-beleid geprei voor haar kantoor. Het aan neelsleden zal worden uitgel wordt een directeur van aangetrokken en een demt ringsproces wordt op tou Met de bewoners is inmiddi overleg gevoerd over de bei van een nieuw bestuur. Bouwlokaties ZOETERMEER - Het collfe b. en w. van Zoetermeer m< u' notitie over twee nieuwe bol ties (noord en zuid) weer in! 81 Dit gebeurt op aandringen leden van de gemeenterai missies voor algemene bestïn aangelegenheden en ruimte ?ei dening. dit betekent dat he zich opnieuw gaat beraden elfj? volgende commissievergad(r uitslag van dit beraad op ta leggen. De bezwaren van i nt missielieden waren tweelee eerste toonden zij zich ver< 8® digd over het feit dat zij de a de visie van het college van PI een week geleden pas had^e vangen. Het tweede bezw#n het feit dat men eerst wild d'i wat de rijksoverheid gaat bd Cl De rubrieken „Uitgat en „Kort" op pagina )ei

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6